De Partij van de Arbeid bestaat tien jaar Vier vuurpotten in de stad Kort en bondig In twee maanden zijn 111 huizen voltooid; 1060 in aanbouw AFSCHEID VAN SCALA ffl'ïfl Vele Haarlemmers op de schaats op stadsgrachten en ijsbaan De woningbouw in Haarlem In plannen-stadium zijn 2073 woningen Jubileumcongres te Amsterdam IJs op N. B. Spaarne levensgevaarlijk Kapittelmis opgedragen in kathedraal St. Bavo Chauffeur verdacht van verduistering van 760 Bloemendaalse school- wedstrijden verschoven „Open parenwedstrijden" voor thuisbridgers „Roken bij indoorsport uit den boze" Burgerlijke Stand van Haarlem Vondelkwartier-jeugd genoot van „Brilstra en zijn bromvlieg" Examens V0<"- yersnem lnS en 1 'n Naam in Naven! élk Succes voor „Cremer" Leon Huybrechts overleden Jaarvergadering „Expogé" MAANDAG 13 FEBRUARI 1956 HAARLEMS DAGBLAD - GERECHTE HAARLEMSClih CUl RAM O Sinds vrijdagmiddag staan in Haarlem op het Soendaplein, het Stationsplein, de Grote Markt en het Houtplein vuurpotten, die ervoor moeten zorgen, dat degenen, die hun brood in de koude moeten verdie nen af en toe althans de handen kunnen warmen. De animo was echter, uitgezon derd bij het Stationsplein, vrijdag niet bij zonder groot. Op de Grote Markt bijvoor beeld stond de pot midden op het plein en alleen enkele nieuwsgierige voorbijgangers kwamen af en toe kijken wat die pot nu eigenlijk te betekenen had. Op het Hout plein troffen wij een man bij de pot met een PTT-pet op het hoofd, die ons echter vertelde, dat hij een snipperdag had opge nomen en alleen maar een eindje omwan delde. Bij het Stationsplein was het aan merkelijk drukker, want elke buschauf feur of conducteur liep direct uit zijn wa gen naar de vlammende stukjes cokes om weer wat leven in de verkleumde handen te krijgen. Ook de passagiers, die op hun bus moesten wachten strekten de handen uit naar het vuur zodat zij daarna zonder al te veel moeite de buskaart of het geld uit de portemonnee konden krijgen Des avonds werden de vuren gedoofd, maar vanmorgen was men al weer bezig om nieuwe kolen in de ijzeren manden te storten, zodat ook vandaag de Haarlem mers weer op vier punten in de stad de koude ledematen kunnen verwarmen. HAARLEM EN OMGEVING Rechtzetting:. Bij de begrotings-discus- sies over het hoofdstuk Volksgezondheid in de Haarlemse gemeenteraad is, zoals wij zaterdag gemeld hebben, van de zijde der Partij van de Arbeid onder meer de aandacht gevraagd voor de euvelen, die het stof en kolengruis van het Gemeente Energiebedrijf aan de omliggende woonwijken en indu strieën berokkenen zouden. Het was echter niet mevrouw T. KerkhoffPet, die over deze zaak het woord voerde, doch haar partijgenote mevrouw E. Smit®Peper. Gasvergiftiging. In Den Haag is de 63- jarige J. K. door gasvergiftiging om het leven gekomen. Hij had in de keuken van zijn woning het gas willen aansteken om water op te zetten en heeft vermoedelijk niet ge zien dat de pit geen vlam vatte. Mgr. Huibers 20 jaar bisschop Ter gelegenheid van het feit, dat mgr. J. P. Huibers zaterdag twintig jaar bisschop wasv van het bisdom Haarlem der R.K. Kerk, is vanmorgen in de kathedrale basiliek aan de Leidsevaart te Haarlem een kapittelmis opgedragen. Daarbij wa ren tegenwoordig alle kanunniken en ere kanunniken van het bisdom. Mgr. G. van den Burg, deken van Amsterdam, droeg de mis op. Het feit, dat de consecratie van de bis schop dit jaar twintig jaar geleden is ge schied, was geen aanleiding tot andere dan deze gebruikelijke plechtigheid, die ieder jaar bij de herdenking van de verjaardag van de bisschopswijding gehouden wordt De Haarlemse recherche heeft een een enveertigjarige chauffeur aangehouden, verdacht van verduistering in dienstbe trekking van 760. Hij heeft voor zijn patroon kwitanties geïnd van 725 en 35 en het geld ten eigen bate uitgegeven. De schaatswedstrijden tussen leerlingen van de verschillende Bloemendaalse lagere scholen, die vrijdag op de ijsbaan van ,.Duin en Daal" zouden worden gereden, zijn verschoven naar dinsdag en donderdag- Op de zondagmiddagen van 19 en 26 februari en op donderdagavond 1 maart houdt het district Kennemerland van de Nederlandse Bridge Bond de „Open paren wedstrijden". Hieraan kan worden deel genomen door alle bridgeliefhebbers al of niet aangesloten bij een club of bond. De Nederlandse Bridge Bond heeft voor iedere lijn enige fraaie prijzen beschikbaar- gesteld voor de paren, die als eex-ste of tweede eindigen. De wedstrijden hebben plaats in café restaurant „Dreefzicht" en de begintijden zijn voor de zondagen 13.30 uur en voor de donderdagavond 19.30 uur. De afdeling Haarlem van de Vereniging van leraren en onderwijzers in de lichame lijke opvoeding in Nederland heeft in Brinkmann de jaarlijkse algemene verga dering gehouden onder voorzitterschap van de heer B. W. Solkamans. Het gehele be stuur tx-ad af, maar had zich op mevx-ouw W. van Driel-Groeneveld na, herkiesbaar gesteld. Deze bestuursleden - de heren Solkamans, Ch. de Bock, secretaris, N. den Hartogh, penningmeester en mevrouw R. Beets-van Weel - werden herkozen. Te vens werd besloten het bestuur uit te brei den en van vijf op zeven leden te brengen. Door deze uitbreiding en de vacature me vrouw Van Driel wei'den als drie nieuwe bestuursleden gekozen mej. C. Vreeswijk te Haarlem en de heren Ad. Schütz te Benne- broek en J. Mulder, laatstgenoemde in het bizonder namens de leraren en onderwij zers in de lichamelijke opvoeding te Vel- sen. Het jaarverslag van de secretaris sprak van een stijging van het ledental tot vijf enzeventig. Voordat door de heer De Bock tot besluit van de bijeenkomst twee En- ,gelse kleux-enfilms over hockeytraining werden vertoond, werd nog uitvoei-ig van gedachten gewisseld over het roken in overdekte sporthallen. Aanleiding hiertoe was het uittreden van twee leden uit de schoolbasketbalcommissie, omdat tijdens de schoolwedstrijden met de kerstvacantie in het Krelagehuis gehouden, een rookver bod gold, dat door de sportbonden niet werd overgenomen voor de gewone wed strijden. De leraren in de lichamelijke op voeding vertrouwen, dat de sportbonden zullen inzien, dat roken bij de indoor- sporten niet alleen uit de boze is, maar te vens in strijd is met alle begrippen van sport. Op deze manier - het niet verbieden van het roken aan het bezoekende publiek - kan moeilijk worden verwacht, dat er werkelijke sportprestaties geleverd kun nen worden. De sportbonden verwachten echter wel prestaties, maar dan zullen zij de consequenties daarvan ook moeten aan vaarden, was het oordeel van de leraren, die zich tijdens de jaarvergadering in het gesprek over dit onderwerp mengden. HAARLEM, 11 februari 1956 ONDERTROUWD: 10 febr. J. G. Colin en M. E. Tauch; 11 febx\, J. J. Leeflang en A. E. R. Udo de Haes. GEHUWD: 11 febr,, C. Schenk en Th. C. J. van de Weterink; L. J. Derksen en C. J. van Heugten; G. Boot en W. de Groot. BEVALLEN van een zoon: 10 febr., M. G. Schoonebeek—W assenaar. BEVALLEN van een dochter: 8 febr., M. H. Happévan der Horst; 10 febr., M. Bos- graaf—Huijsmans; A. Loogman—Donker; C. W. van LeeuwenBoogers; M. A. Paap Dees; L. A. Visser—Fortgens; J. Vermaat— Paap; A. M. N. Geraerts—Schoonenberg; 11 febr., H. C. van der Parkvan Gastex-en; A. P. Kooijvan Lunenburg. OVERLEDEN: 9 febr., H. Haks—Boon, 59 j., Rijksstraatweg; M. C. Koelemeijervan Leeuwen, 66 j., Oranjestraat; 10 febr., G. van HuizenKarstens, 92 j., Schotersingel, Uit een overzicht, dat door B. en W. van Haarlem is uitgegeven over de stand van de woningbouw in de gemeente op 1 fe- Bruari 1956 blijkt, dat van 1 december 1955 af zijn gereedgekomen 111 woningen en dat thans 1060 woningen, waarvan 23 duplexwoningen, in aanbouw zijn. Voorts dat plannen Voor 1350 woningen in een vroeger of later, stadium van voorberei ding verkeren.'Van liet bouwvolume, dat de gemeente voor het tijdvak 19541956 heeft, 2073 huizen, is tot dusver voor 1916 woningen verbruikt, dat wil zeggen dat voor dat deel van het bouwvolume plan nen zijn ingediend bij de provinciale di rectie van Wederopbouw. De 111 opgeleverde woningen zijn gespe cificeerd 72 voor het bejaai'den complex aan de Blinkertlaan, 19 voor St. Bavo- Noord bij de Orionweg, 13 premiewonin gen (onder meer voor „Hogerveka"), 3' in de sector herbouwfinanciering, en 4 in de vrije sector. De 1060 in aanbouw zijnde huizen kun nen worden onderverdeeld in 50 voor ,.St. Josef' bij de St. Bavobasiliek, 138 voor gemeentepersoneel en 181 voor „St Bavo- Oost" aan de Hannie Schaftstraat, 224 voor „Volkshuisvesting", 88, waarvan 23 duplex woningen voor „Onze Woning" en 225 voor „Eigen Haard" alle in Delftwijk, 18 voor de gemeente aan de Cremersstraat, 72 voor Hogerverka" aan de mr. Jan Ger- ritszlaan en 64 voor diverse particulieren. Van de 1350 huizen in de in voorberei ding zijnde woningbouwplannen zijn de premies door de minister reeds toegewe zen Voor 134 woningen, aan welker bouw thans kan worden begonnen. Daarbij zijn 78 woningen voor „Hogex-veka" aan de mr. Jan Gerritszlaan en 52 woningen voor De Kleine Middenstander aan de Plesmanlaan. Van de genoemde 1350 woningen wachten er nog 568 op goedkeui-ing van de desbe treffende plannen door de provinciale en/ of centrale directies van de Wedex-opbouw. Daaronder zijn 232 woningen voor de „Ne- mavo" in Sinnevelt, 110 voor „Biesterbos" Het bestuur van de speeltuinvereniging „Het Vondelkwartier" in Oud-Schoten heeft Zaterdag 400 kinderen een bijzonder prettige middag, maar zichzelf veel hoofdbrekens be zorgd. De onlangs gereed gekomen smalfilm naar het bekende kinderboek en radiohoorspel „Brilstra en zijn bromvlieg" van de schrijver A. D. Hildebrand, waarover wij reeds eerder schreven bleek namelijk een dusdanige aan trekkingskracht op de jeugd uit te oefenen, dat drie voorstellingen bij lange na niet vol doende waren om alle kinderen tot deze „wereldpremière" te kunnen toelaten. Voor de teleurgestelden zullen echter op zaterdagmiddag 18 februari twee extra-voor- stellingen worden gegeven, waarbij ook de ouders in de gelegenheid zullen worden ge steld, deze aardige rolprent te zien. Wij werden in onze verwachting, dat deze geheel door Haarlemmers gespeelde en vex-- vaardigde film wel in de smaak van het jeugdige publiek zou vallen, niet beschaamd. In gespannen aandacht werden de avontu ren van Brilstra en zijn zoon Hannes op hun vliegende bromfiets meebeleefd. Er werd be zorgd gekeken toen de eerste vlucht van Hannes op zijn bromvlieg een ontijdig einde vond in een hoge boom en er werd hartelijk gelachen als de nieuwsgierige veldwachter er weer eens aardig tussen werd genomen. De vervaardiger van deze aardige film, het Algemeen Nederlands Instituut voor Onder- wijsfilms, heeft kunnen vaststellen dat er ook met beperkte middelen een uitstekend resultaat te behalen is. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Doc toraal examen Aardrijkskunde: J. J. H. de Boer, Roosendaal; Th. M. Peters, Haarlem. Kandidaatsexamen Sociale Aardrijkskunde: J. P. Philippona, Amsterdam. in de omgeving van het Bloemendaalse station, 64 voor de Bouwkas in het Ramp- laankwartier en 120 voor St. Jozef in Delftwijk. De plannen behelzen verder 320 systeem woningen van Gembouw, waarvan de prijs opgave nog moet komen 16 woningen, waarvan de plannen nog bij de gemeente in behandeling zijn, 30 waarvan de plan nen nog in behandeling van de architect zijn, en 290 die nog op aanwijzing^van de architect wachten. „Overweldigend internationaal sluitings programma!" staat er met grote blauwe bloklettex-s op de affiches, die nog achter de ramen aan de voorgevel van het thea ter „Scala" aan de Wagenstraat in het hartje van 's-Gravenhage hangen. Maar nu is het afgelopen, definitief. Boven de ingang van de passage naar de vestibule hing zaterdag, en zondag een breed bord, de achtei-kant van een i'eclame voor de Snip-en-Snap-revue, met de mededeling „heden kijkdag". Boven de lege kassa was als vanouds het zwarte bord met de losse cijfei's voor de prijzen der diverse rangen aangebracht, doch men had er een stuk papier aangeplakt, waarop te lezen stond, dat het, hoewel abusievelijk niet in de ca talogus vermeldt, tot de dinsdag te veilen inboedel behoort.... „Scala" wox'dt afgebroken terwille van de uitbreiding van een warenhuis. Dat be tekent een verlies, niet alleen voor Den Haag, dat er geen ander theater voor in de plaats krijgt, maar voor ons gehele land. Het gemis van deze schouwbui'g, met zijn iets meer dan vijftienhonderd zetels, bete kent een exmstige verkleining van het af zetgebied voor groots gemonteerde revues en voor bijzondere attracties uit het bui tenland. Het ziet er voor de vërmaaksindu- strie op dit gebied bedroevend uit voor de naaste toekomst. Maar men moet daar tegenover wel bedenken, dat er een gron dige en kostbare restauratie zou zijn nodig geweest als „Scala" behouden had kunnen blijven. Dat beseft men eigenlijk pas als men, zoals ik zondagmorgen deed, door de ontluisterde ruimten zwerft. De kale in druk van zo'n volkomen uitgewoond huis stemt de bezoeker bijzonder melancholiek. Bij het nuchtere werklicht ziet men de scheuren in het verschoten behang, hoe verschilferd het vei-gulsel is, hoe vei'sleten de lopers zijn en hoeveel barsten een raad selachtige landkaart, een stei'renhemel, van de hier en daar met engelen beschildei'de zoldering maken. De kermisluxe van de in gang, waar men vroeger achteloos voorbij liep, levei-t op zo'n nuchtei'e morgen de schrijnende illustratie van het verlies dei- romantische illusies. Achter de ramen van de zich daar bevindende kantoortjes grijnst wijs een witte tronie op oude foto platen: Johan Buziau in zijn vele groteske vermommingen, die hier voor de oorlog zijn onvergetelijke en in de hex-innering onaantastbare ti-iomfen viex-de. Het is te hopen, dat een deel van deze prentencol- lectie in het Toneelmuseum zal komen. De' zaal biedt een akelige indx-uk. Het toneelgordijn is tot halve hoogte opgetrok ken, de achterdoeken en friezen in bonte kleux-en zijn daaronder zichtbaar: uitver koop in een lappenwinkel. De schijnwer- pei-s, die er glans en fleur aan gaven, staan in rijen opgesteld. Daartussendoor schar relen zaalhouders uit de provincie en ex ploitanten van verhuurinrichitngen van costuums en decors, zoekend of er tussen de stapels x-estanten van sprookjes voor het grote publiek nog iets van hun gading- is. Het personeel geeft gewillig uitleg, wij zend hoeveel meters paars en geel ve lours er zijn, hoeveel kabels en schoren. Via trappen, die door vele voetstappen zijn uitgehold als de treden die toegang geven tot de leeszaal in de Haarlemse Stadsbi bliotheek, bereikt men de vele vertrekken, die dienst deden als bergruimten, als ate- liex-s en repetitiekamers voor de hier vx'oe- ger gevestigde Bouwmeestex-revue. Het is een spookachtige doolhof. Telkens als men een deur opent, vindt, men kisten ADVERTENTIE :i I verlichting u I ^TJ Attentie! Sturmey Archer Gears Holland N.V. is nu 1 1 gevestigd Nassaukade 387, Amsterdam, zodat een vlotte 9 service voor dit beroemde fabrikaat in heel Nederland 1 is verzekerd. Zaterdag en zondag hebben de schaats liefhebbers geprofiteerd van het prachtige weer en het goede ijs in Haarlem en om geving. Op de stadsgrachten heerste een grote drukte en op de Delft, Houtvaart en andere brede vaarten hebben velen ge noegen beleefd van het schaatsenrijden. In Bloemendaal concentreerde de groot ste drukte zich op de Brouwerskolk te 0 verveen en de vijver „Duin en Daal" te Bloemendaal. Zaterdagmiddag hield de ijs- club „Duin en Daal" een geconstumeerd feest. Door de kou bleef de deelname be neden de verwachtingen. In Heemstede hebben ook vele honderden genoten van de schaatssport en in het bijzonder trok de ijsbaan „De Volharding" vele honderden belangstellenden. Aan de Kleverlaan De ijsbaan aan de Kleverlaan, die van 1 februari open is, beleefde zondag de drukste dag van het seizoen. Het aantal bezoekers werd op ruim drieduizend ge schat. Een groot aantal abonnementshou ders zullen er de voorkeur aan gegeven hebben tochten te maken in Noord- en Zuid-Holland. In voorverkoop waren er reeds 2700 kaarten verkocht. De leden van de gemeentelijke ijsbaan hebben drukke dagen, maar het blijkt, dat er een goede samenwerking is ontstaan. De leden vullen elkaar uitstekend aan en dat heeft tot gevolg, dat de organisatie een vlot verloop heeft. De leden der commissie, die namens het gemeentebestuur zitting hebben, hebben het hunne er toe bijgedra gen, dat de baan in korte tijd gereed was en dat er daarna regelmatig gereden kon worden. De bestuursleden van de IJsclub voor Haarlem en omstreken, die deel uit maken van de commissie, treden op als baancommissarissen en verzorgen demon straties en wedstrijden. Zondagmiddag trokken de demonstraties kunstrijden ^an leden van HOKIJ uit Den Haag grote be langstelling. Voor dinsdagmiddag staan wedstrijden van de „interscholaire" op het programma. De leden der commissie laten zich niet uit het veld slaan, als er een dikke laag sneeuw valt, zoals in de afgelopen nacht. Er was twaalf centimeter sneeuw gevallen. Vanmorgen was de sneeuwploeg in wer king en leden van het personeel van de dienst voor lichamelijke opvoeding, die het ben gehad en des avonds na het sluiten van de baan voox-bereidingen treffen om de baan voor de volgende dag in orde te maken, waren bezig de sneeuw weg te ruimen. Dat geschiedde met de sneeuw ploeg, die i-eeds goede diensten bewezen heeft. De werkers, onder leiding van de heer P. Parson, zorgden er voor, dat de baan vanmiddag om twee uur weer open gesteld kon worden. Vanavond is de baan gesloten. Ongevallen Ongevallen op het ijs zijn op zondag niet uitgebleven. De Ongevallendienst is per manent op de ijsbaan en is dus spoedig ter plaatse, als er wat gebeurt. Een Bloe mendaalse dame, die even uitrustte, werd aangereden en viel: zij brak haar rechter been en is naar het Marinehospitaal te Overveen overgebracht. Een zestienjarig meisje kneusde haar rechter enkel en gis teravond heeft een dame haar rechter pols gebroken. Veertig jaar baanveger Vijfenzeventig jaar is de heer Jo Koek in October van het vorige jaar geworden en bijna de helft van zijn levensjai'en is hij in de winter bij vorst en de mogelijk heid tot schaatsenrijden een bekende figuur geworden op de vijver van de Brouwers kolk in Overveen. Hoe hij er mee begon? De omgeving van het Overveense- Brou werskolkje, nu eigendom van de gemeente Bloemendaal, behoorde vroeger tot het be zit van de familie Van der Vliet, die toe stond dat de oude Overveners hun schaats- genoegen op de vijver met een omtrek van wel driehonderd meter konden uitleven. Koclc's latere echtgenote, was toen in dienstbetrekking bij de familie Van der Vliet en zij raadde haar toekomstige man aan er in de winter, als men in de „bouw" was uitgevroren, er wat bij te verdienen. En zo zorgde de heer Koek voor het eerst in 1916 en al die veertig jaar daarna, dat de schaatsenrijders op de vijver aan de Brouwerskolkweg steeds een van sneeuw geveegde baan vinden. Ten onrechte den ken de bezoekers tegenwoordig, dat de baan door de gemeente Bloemendaal in ondex'houd wordt gehouden en de baan veger voor zijn werk betaalt. Dat is niet juist. Het bordje „gedenk de baanveger" is dan ook niet bestemd om de heer Koek vol attributen, pruiken, maskers, verwelkte corsages van zijde, muziekinstrumenten, ontwerpen voor aankledingen, vlaggen en steeds meer portretten van favorieten van vroeger. Vergane glorie voor een habbe- krats. Er zijn tientallen kleedkamers. Op de twee deuren die zich het dichtst bij het toneel bevinden staan nog de namen gekalkt van Henriëtte Davids en Lou Bandy, die hier verleden week nog optra den. Waar de muzikale excentriek Frans- ky zich gereed maakte voor de voorstel ling is met pleisters een uit de krant ge knipte foto bevestigd van Stan Ockers, de triomfator op de kasseien, zoals eronder gedrukt staat. En waar de balletmeisjes met glittex-jurkjes en met pailletten ver sierde maillots haar slanke lichamen tooi den, kan men op de muur een piet wenk brauwpotlood getekend hart ontdekken met een pijl er door en de wooi'den „Hen- nie met Jopie" er boven. Het „bonjour tristesse" geldt hier in dubbele zin. Van enige luxe is in deze tal rijke „loges" voor de artiesten geen spoor te bekennen. Integendeel. Sombere hok ken, groen geschilderd, met wankele stoe len en een gesprongen wasbak. Bij iedere deur hangt een plakkaat: „Bij het verla ten van deze localiteit het licht uitdraaien!" Op een daarvan heeft iemand geschreven: „Welk licht?" en op een tweede (met lip penstift) iemand anders: „Zeker dat ene rotpitje. En toch is het jammer dat „Scala" ge doemd is te verdwijnen. Dinsdag 14 febru ari wordt de veiling gehouden. De ver- De letterlievende vereniging „J. J. Cre mer" uit Haarlem heeft met „Spel met het noodlot" van Emlyn Williams deelgenomen aan de toneelwedstrijd, die door „Hierna Beter" te Koog-Zaandijk werd uitgeschre ven ter gelegenheid van haar vijfenzeven tigjarig bestaan en daar de eerste prijs be haald. Tweede werd' „Streven naar kunst" uit Amsterdam met „Muizen en mensen" van Steinbeck en derde „Z.V.T." uit Zaan dam met „Mercadet" van Honoré de Bal zac. Er werden door leden van „Cremer" ook persoonlijke prijzen behaald. Henk Bakker kreeg de, regieprijs, mevrouw E. E. Oost- waldBouwer die voor de dames-bijrol, Dick Stevens die voor de heren-bijrol. Me vrouw L. M. RinkelSpijer kreeg de twee de prijs in de categorie dames-bijrollen. koop van gordijnen en microfoons, van ta fels en schakelaars, van kilometers doeken, van weerstanden en gelijkrichters, van manden en bierglazen en honderden ge nummerde artikelen meer geschiedt bij opbod en afslag. De veilingmeester is de laatste confei-encier. J-Iet is jammer, want die grote zaal met mahoniehouten stoelen, met zitting en leuning van rood pluche, was op een ouderwetse manier gezellig. En voor het uitgaansleven onmisbaar. De meu bels en kledingstukken van het warenhuis zullen wel mooier, en beter en vooral de gelijker zijn dan wat hier werd geboden. Maar Nederland wordt een scala van sen saties en sentimenten armer. D. K. De zaal van het thans gesloten vermaaks- paleis „Scala" in Den Haag. jubileumcongres partij v.d. Arbeid In Bellevue te Amsterdam is zaterdag het jubileumcongres van de Partij van de Arbeid gehouden. Nadat minister Donker met enkele ogen blikken stilte was herdacht, deelde de par tijvoorzitter Evert Vermeer in zijn openingswoord mede, dat de partij thans 129.963 leden telt. Prof. dr. W. Banning sprak over: „Nog altijd doorbi'aak?" Hij zei onder meer dat na tien jaar de Partij van de Ar beid nog de pionierspartij van de door braak is, een brede beweging, waarin ge lovigen en niet-gelovigen, christenen en niet-chx-istenen hun beste geestelijke baga ge inbrengen voor de gi'ote gemeenschap pelijke zaak. Minister M a n s h o 11 hield hierna een x'ede over het socialisme en internationale vraagstukken. Hij betoogde dat in de ko mende maanden en jaren het Nedei'landse socialisme zich met kracht zal moeten in spannen om het vraagstuk van de Euro pese integratie dichter bij zijn verwezen lijking te brengen. Het socialisme is thuis in Europa, dat bij uitstek het rijk der vrij heid is en juist daarom wordt in het bij zonder in Europa de vrijheid door het communisme bedreigd, aldus de minister. Ten aanzien van de Europese atoomvraag stukken zei hij niet te geloven dat het par ticulier initiatief bij de opzet en de orga nisatie van het atoombeleid dat Europa be hoeft, zonder een nauw samenspel met na tionale en bovennationale overheid de rol kan vervullen die noodzakelijk is. Het Tweede Kamerlid de heer G. J. N. M. R u y g e r s zei in een rede onder meer dat de doorbraak niet tot stand is geko men als een theoretische constructie, maar geboren is uit de nood en het lijden van de tijd, als een zedelijk protest tegen een ge vestigde orde, waax'in menselijke waarden werden opgeofferd aan materiële belan gen. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat de houding van de katholieke socialisten in in de afgelopen dagen bijzonder druk heb- wat extra's te laten verdienen. Een der oprichters van Haarlemse Jachtclub Te Antwerpen is overleden de heer Huy brechts, een tijdens de eerste wereldoorlog in Haarlem bekende figuur, die van grote betekenis is geweest voor de ontwikkeling van de zeilsport in Haarlem en omgeving. Leon Huybrechts, Antwerpenaar van ge boorte, behoorde tot de vier zeilenthousias- ten. die in 1917 op het Spaarne de eerste wedstrijden in standaardjollen organiseerden. De westrijden leidden uiteindelijk tot de op richting van de Haarlemse Jacht Club. Dat de leden reeds dadelijk op zeilwed strijden prachtige resultaten boekten was te danken aan de vlotte wijze waarop Leon Huybrechts hen in de geheimen van het wed strijdzeilen wist in te wijden. Toen de heer Huybrechts eind 1918 Haar lem verliet, brachten de leden van de H.J.C. hem, die in een korte spanne tijds zoveel voor de zeilsport in Haarlem heeft gedaan, een spontane hulde door hem op 11 december 1918 tot erelid van de Haarlemse Jacht Club te benoemen. Bovendien werd de Huy- brechts-beker ingesteld, een groot model zilveren beker, die bij bijzondere gelegen heden verzeild zou worden. In 1924 behaalde Leon Huybrechts op de Olympisch^ Zeilwedstrijden het kampioen schap in de twaalfvoetsjollen. In zijn woonplaats, Antwerpen, heeft Leon Huybrechts mede bijgedragen tot de ont wikkeling van de zeilsport in zijn qualiteit van vice-president van de Royal Yacht Club de Belgique. het openbare leven van deze tijd in geen enkel opzicht strijdt met het wezen en de traditie van de katholieke kerk. Hierna voerde minister-president dr. Drees het woord, die in een overzicht van de afgelopen tien jaar zei: „Wij hebben natuurlijk geen zuiver socialistische denk beelden kunnen verwezenlijken, doch ook de andere partijen moesten zich beper kingen opleggen. Gemengde kabinetten waren en zijn onvermijdelijk". Sprekend over het Indonesische vraagstuk zei dr. Drees: „Wat zou de toestand geweest zijn als wij niet tot de soevei'einiteitsoverdracht hadden besloten? De Indonesische zelf standigheid, doch met een blijvende band met Nederland bleek onbereikbaar. De vestiging van Nederlanders en Nederlandse bedrijven in Azië en Afrika is mogelijk geworden doordat wij als klein land niet meer als koloniale mogendheid te boek staan." Geschenken Namens de VARA bood haar voorzitter, mr. J. A. W. Burger, een door de Rotter damse kunstenaar Cor van Kralingen ver vaardigde kop van Koos Vorrink aan. Een kleinzoon van de heer Vorrink onthulde de beeltenis van zijn gi'ootvader. Namens de partij bood prof. Banning het bestuur een bedrag van 18.000 gulden aan, dat bijeen was gebracht door de leden van ongeveer de helft der 930 afdelingen, voor het op te richten Koos Vorrink-Instituut voor de Buitenlandse Dienst. In zijn slotwoord noemde partijvoorzitter Vermeer het conflict in de stichting van de Arbeid „in menig opzicht een teken aan de wand". Op 't stuk van de verdeling van de welvaart staat de partij achter de georganiseerde arbeiders, aldus de heer Vermeer. 30<X)COODOCCC)OCX»OOOOOCOOOC>OOOOCOCOCCCCCOOCOOOOOCCCOOOOC>: y 8 Het ijs op het Noorder Buiten Spaarne 3 is op het ogenblik zeer onbetrouwbaar. 8 Zaterdag zijn er nog zeven dekschuiten 8 door een met moeite gterokken geul ge. 8 varen; zondagochtend was deze geul weer toegevroren en zag men er ver- 8 schillende mensen overheen lopen. Ha- o ven- en Marktwezen waarschuwt, het ■a voorbeeld van deze waaghalzen niet na 8 te volgen: het oversteken van het Noor. o der Buiten Spaarne is levensgevaarlijk. Zolang de vorst aanhoudt, heeft het 8 inzetten van ijsbrekers geen zin. De R gemeentepont bij Droste functioneert nog normaal de personeelsveerboot van b Stork-IIijsch, wordt heen en weer ge- ij varen achter de sleepboot-ijsbreker 8 Jenny van de sleepdienst Kalveia. XXSO^OOOOOOOOOOOOOOOOOOOCXXXXXXOOODOCOCOOOOOCOOOOOOOOCOC In de jaarvergadering van de afdeling Haarlem van de Expogé werden de aftre dende bestuursleden, tw. de heer K. R. v. Staal, voorzitter, mej. J. M. v. Laar, pen- ningmeestex-es, dr. A. J. v. Ravenswaay en de heer K. Roosjen bij acclamatie herko- zeri. In de vacature van mevrouw Mar- guérite v. Hengel-Couperus, die om ge zondheidsredenen had bedankt, werd me vrouw H. S. R. Stokmans-Degen te Sant poort benoemd. Mevrouw Van Hengel sprak een afscheidswoord en eerde de na gedachtenis van di'. J. Roorda. Aan het scheidende bestuurslid, die van de oprich ting af deel uitmaakte van het bestuur, werden enige boekwerken met opdracht aangeboden. De jaarverslagen van de se cretaris en van de penningmeesteres wer den bij acclamatie goedgekeurd.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 8