Dr. Tj. Halbertsma gaat het Gasthuis verlaten Bezwaren van Horeca tegen plannen met hotel Funckler .Vlees hooit ertnj Wachtverbod voor deel van Kennemer- en Soendaplein Kort en bondig Kruispunt Wilhelminastraat- Prins Hendrikstraat gesaneerd „Vondel" vertoonde een blijspel Oprichting „Haarlemse V olkskundecommissie" Grondverwarming door kippengaas DINSDAG 14 FEBRUARI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 A mateurtoneel De Stadsbibliotheek en -leeszaal in januari Vereniging voor Vrouwenbelangen Hij blijft echter kinderarts en directeur Zuigelingenzorg Bomen worden vervangen in Aerdenhout B. en W. zouden drie ton willen vragen voor overname en verbetering van het Grand Hotel „Zijn afgod' Burgerlijke Stand van Haarlem Agent trok kind uit water op het ijs VLEES IS EEN EN AL KRACHT het staalt zenuwen en spieren! Bazar bezorgde 16.000 aan Diaconessenhuis Arts S. B. Drijber legt op 1 april praktijk neer Dr. P. H. Schroder sprak over Haarlemmermeer Nieuw P.v.d.A.-lid voor Heemsteedse raad B. en W. van Haarlem hebben geen gras laten groeien over hun Vrijdag in de ge meenteraad gedane mededeling, dat de in stelling van een aantal nieuwe wachtver- boden in de binnenstad onvermijdelijk is. Drie van dergelijke wachtverboden zijn thans aangekondigd. Zij betreffen: 1. Het van oost naar west lopende ge deelte van het Kennemerplein, gele gen tussen de uitgangen van de Jans- weg en de Kruisweg: 2. de oostelijke wegbaan van het Soen daplein (langs de garage van de NZH); 3. de noordelijke weghelft van het stuk je Ridderstraat tussen de Korte Wijn gaardstraat en de Jansstraat. Dit betekent dus dat er op de genoemde wegen of weggedeelten niet door voertui gen gestopt mag worden, anders dan voor het in- of uitstappen van personen of voor het laden en lossen van goederen. De wachtverboden zullen van kracht worden, zodra de desbetreffende verkeersborden ter piaatse zijn aangebracht. In hun motivering zeggen B. en W., dat deze maatregelen getroffen zijn, omdat het verkeer op de weggedeelten in kwestie groter hinder ondervindt van ter plaatse geparkeerde voertuigen. Het bestaande stopverbod voor de zuidzijde van het ge noemde stukje Ridderstraat blijft van kracht. Parkeren op het oost-west-gedeelte van het Kennemerplein kan niet langer ge duld worden, omdat hierdoor het effect van de verdeling voor splitsing van het recht- doorgaand en het afslaand verkeer teniet dreigt te gaan. Nieuwe voorrangskruising Bij besluit van het gemeentebestuur is voorts het gevaarlijke kruispunt Wilhel- minastraat-Prins Hendrikstraat tot voor rangkruising verklaard, met dien verstande dat het verkeer op de Wilhelminastraat voorrang heeft op dat wat uit de Prins Hendrikstraat nadert. Aanleiding tot deze maatregel is het steeds toenemende ver keer van de Leidsevaart via de Prins Hen drikstraat naar het stadscentrum, en tevens het feit dat de sterke afhelling van de laat- Wat er allemaal kan gebeuren als huis vrouwen salaris verlangen, kon men zater dagavond in gebouw „St. Bavo" zien, waar de toneelvereniging „Vondel" onder regie van H. van Asperen een uitvoering gaf van het blijspel „Mijn vrouw verlangt salaris" door Wim Dupont. Als de salariseisen van de vrouwen door haar echtgenoten zijn af gewezen, gaan zij in staking. Hieruit vloeien natuurlijk komische situaties voort. De schrijver heeft niet verzuimd vele overbe kende personages op te voeren, die deze komische situaties nog meer accent ver leenden. Wij kregen de oom, die na jaren uit verre streken terug in Holland kwam, te zien, evenals een verontwaardigde schoon moeder en een ruwe zeemanskwant, die door de hulpeloze mannen gehuurd was om het huishouden te doen. Als de oom dan nog de secretaresse van één van de hoofd personen aanvankelijk voor diens vrouw aanziet, zijn alle gegevens voor de klucht voorhanden en kan de schrijver beginnen met de kluwen verwarde gebeurtenissen weer te ontrafelen. Hij is hier wel in ge slaagd, zij het dan ook op weinig verras sende wijze. Dergelijke kluchten geven amateurspelers vaak een goede gelegen heid hun kunnen te tonen, omdat er geen karakters behoeven te worden uitgebeeld en vele in het stuk voorkomende perso nen voldoende typeringsmogelijkheden hebben gekregen. De ,,Vondel"-spelers hebben de hun ge boden kansen goed gebruikt. Reeds van het begin af zat er vaart in, die met kleine on derbrekingen tot het einde is volgehouden. De heer F. Smit maakte van de hoofdper soon een heel aannemelijke verschijning. Iets minder losheid, vooral ten aanzien van zijn tekst, zou zijn spel ten goede komen. De heer S. Domper gaf de vriend uitste kend weer; vooral in de moeilijke dronke mansscène kwam hij uitstekend voor de dag. De vrouwen Dolly en Margriet wer den door de dames L. Duindam en G. Lan_ gerak vertolkt. Haar spel was over het algemeen juist van opvatting, al kon het hier en daar misschien iets minder kramp achtig. Mevrouw T. Abbink zorgde ervoor, dat men in de secretaresse kon geloven: aanvankelijk wat terugwijzend tegenover de verwisselingsplannen van haar werk gever, later meer gewillig meespelend. Oom Nap kwam door het spel van W. den Oudsten op alleszins gewaardeerde wijze tot leven, zijn vriend Mees Kramer werd door G. Kaldenbagh kostelijk gespeeld: zonder tot overdrijving te komen werd op het komieke van deze figuur de nadruk ge legd. Bij de moeilijke rol van de ruwe zeeman kan men licht in overdrijving en koedkope lacheffecten vervallen. A. Kos ter bewoog zich vrij over het toneel en wist goedkope effecten te vennijden. Rondweg voortreffelijk was mevrouw Van der Spek als de moeder van Dolly: van haar korte rolletje maakte zij een uitstekende en al leszins aanvaardbare creatie. De rol van Rooie Sien was voor mejuffrouw J. Over- beek minder geschikt. Niet iedereen kan op overtuigende wijze een volksvrouw op de planken zetten. De rol van F. Abbink als agent was te kort om veel te kunnen opvallen. De toneelvereniging „Vondel" heeft met de opvoering van deze klucht getoond, dat zij dergelijke stukken aankan. Ons is voor de 12de mei iets bijzonders aangekondigd. Wij zijn benieuwd. F. D. Het aantal uitleningen van de Stadsbiblio theek en -Leeszaal van Haarlem bedroeg in januari in totaal 22.321. Hieronder zijn be grepen de uitleningen van de hoofdbiblio theek. de filialen in Haarlem-Noord en Oost en Spaarndam, alsmede van de muziek bibliotheek, club- en buurthuizen en het tehuis voor ouden van dagen. Bij de jeugdbibliotheken van Schouw tjeslaan, Haarlem-Noord, Oost en Spaarn dam zijn in totaal 31.462 boeken uitgeleend, waarbij ook zijn inbegrepen de club- en buurthuizen. Aan de leeszalen werden in januari 6887 bezoeken gebracht. ste straat het gevaar voor botsingen op het kruispunt in kwestie nog aanzienlijk ver hoogt. Inrijverbod Brouwersvaart herzien Het stukje Brouwersvaart tussen Burg. Rampstraat en Houtvaart, dat sinds korte tijd verboden gebied was voor alle meer- dan-tweewielig-motorverkeer uit beide richtingen, wordt weer opengesteld voor auto's, driewielers e.d. in de richting van de Houtvaart naar de Burgemeester Ramp straat. Het oorspronkelijke tweezijdige in rijverbod, dat twee maanden geleden in gesteld werd, had tot gevolg dat het auto verkeer vanuit het Jan-van-Galenstraat- kwartier de stad slechts kon bereiken via de omweg Hyacinthenlaan-Westergracht, hetgeen een ongewenste toestand werd geacht. De afdeling Haarlem van de Vereniging voor Vrouwenbelangen, Vrouwenarbeid en Gelijk Staatsburgerschap heeft haar jaar vergadering gehouden in hotel Lion d'Or. De vice-precidente, mevrouw Kits van HeijningenHellema, dankte in hartelijke bewoordingen de aftredende presidente, mejuffrouw C. P. Bal, voor het vele dat zij in de acht jaren van haar presidentschap voor de vereniging heeft gedaan. Tot lid van het bestuur werd gekozen mevrouw R. OudStofberg. Na de behandeling van de agenda sprak mevrouw mr. J. M. Stof felsVan Haaften, presidente van het hoofdbestuur en lid van de Tweede Kamer, over de historische groei van het vrouwen verenigingsleven in Nederland. De spreek ster behandelde zowel het individuele op treden van enkele geëmancipeerde figuren vóór 1870, als het meer en meer georga niseerde verenigingsleven, dat na die tijd ontstond. De verzuiling, die na het verkrij gen van het vrouwenkiesrecht ontstond en de daaruit voortvloeiende moeilijkheden werden eveneens besproken. De causerie gaf de aanwezigen een duidelijker beeld van het vrouwenverenigingsleven in Ne derland. VANDAAG, 14 februari, is de bekende Haarlemse kinderarts dr. Tjalling Hal bertsma 65 jaar geworden. Behalve door zijn uitgebreide particuliere prak tijk geniet hij vooral bekendheid als directeur van Zuigelingenzorg Haarlem en als hoofd van de kinder-afdeling van het St. Elisabeths Gasthuis, uit welke laatste functie hij, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, aan het einde van dit kalenderjaar ontslag zal nemen. Dr. Halbertsma, die 14 februari 1891 in Sneek geboren werd, stamt uit een oud Fries geslacht van kooplieden, medici en taalgeleerden. Zijn overgrootvader Tjalling was een van de befaamde „broerren" Hal bertsma (ds. Joos, dr. Eeltje en dr. Tjal ling) wier „Rimen en Teltsjes", een der bekendste voortbrengselen van de Friese litteratuur, onlangs hun vijfde druk be leefden. Ook in de tegenwoordige dir. Tjalling verloochent het Friese bloed zich niet. Hij is niet alleen een geestdriftig beoefenaar van de schaats- en zeilsport, maar heeft ook een levendige belangstelling voor de taal en de folklore van zijn geboortestreek, waarvan een groot aantal Friese werken in zijn boekenkast onder meer het com plete oeuvre van de roemruchte „broerren" omvattend getuigenis aflegt. Als vele van zijn voorvaders is ook dr. Halbertsma een ijverig penvoerder. Behal ve een omvangrijk aantal bijdragen tot de vaklitteratuur negentig artikelen in het Maandschrift voor Kindergeneeskunde (waarvan hij de hoofdredactie voert), twee standaardwerken „Aanwinsten op het ge bied der Kindergeneeskunde"(samen met profGorter en, later, met .prof. Sloof) en het hoofdstuk Kindergeneeskunde in de ENSIE, houdt hij ook sinds 1918 een dagboek bij, zonder ooit een dag over te slaan. Dat dag boek, in zijn studententijd als liefhebberij begonnen, omvat nu reeds zes lijvige fo lianten, waarin al het wel en wee van zijn gezin is vastgelegd. Dr. Halbertsma promoveerde in 1920 aan de Leidse universiteit op een proefschrift „Bloedtransfusies bij kinderen met gevaar lijke anemie". In februari 1922 vestigde hij zich in Haarlem, verwierf zich al spoedig een grote praktijk en hield aanvankelijk polikliniek in het Diaconessenhuis. In 1930 volgde zijn benoeming tot hoofd van de toen pas in oprichting zijnde kinderafde ling van het Elisabeth's Gasthuis, in welke functie hij zeer veel heeft kunnen doen voor de ontwikkeling der kindergenees kunde. In de eerste plaats clinicus de onpersoonlijke medische vorringsarbeid trok hem veel minder aan had hij noch tans steeds de grootste belangstelling voor de experimenten en resultaten van de „la- boratoriumaTtsen" en hij aarzelde niet, een nieuwe behandelingswijze over te nemen, zodra deze in de praktijk zijn doelmatig heid en betrouwbaarheid bewezen had. Veel medewerking heeft hij daarbij gehad van zijn, voor enige jaren overleden Leidse leermeester prof. Gorter, terwijl ook zijn drie studiereizen naar Amerika in 1933, 1947 en 1953 in dit opzicht rijke vruch ten gedragen hebben. De kinderafdeling in het Gasthuis is dankzij dit alles thans tot de modernste en best-geoutilleerden in den lande te reke nen. Jammer vindt dr. Halbertsma het slechts, dat hij aan het eind van het jaar dit deel van zijn werk zal moeten opgeven, juist nu er tekening komt in de plannen voor een nieuw ziekenhuis, waarin ook zijn afdeling ongetwijfeld veel ruimer gehuis vest zal worden. Zuigelingenzorg Zeer veel werk en opofferingen heeft deze Haarlemse kinderarts zich ook ge troost voor de vereniging Zuigelingenzorg, waarvan hij directeur is en nog lang hoopt te blijven. Zelf neemt hij nog steeds regel matig spreekuren van enkele Zuigelingen- zorg-bureaux voor zijn. rekening en ook dit zal hij blijven waarnemen zolang het hem mogelijk is. Dr. Halbertsma, wien; staat van dienst ook nog een privaat-docentschap in de kin dergeneeskunde aan de universiteit in Lei den en een lidmaatschap van de examen commissie van artsen (in de dertiger jaren) vermeldt, vervulde of vervult in Haarlem nog vele andere functies: voorzitter van de provinciale commissie voor kinderhygiëne in Noordholland, bestuurslid van de ver eniging tot bestrijding der t.b.c. in Haar lem, het fonds tot behartiging der belan gen van hulpbehoevende kraamvrouwen, de Johan Hendrik Ludenstichting en de Haarlemse Montessorischool. Hij is tevens lid der commissie van advies van de Haar lemse openluchtschool. Behalve zijn reeds genoemde liefhebbe rijen op sportgebied, zijn belangstelling voor de Friese taal en de geschiedenis van zijn geslacht (hij is secretaris van de „Hal- bèrtsma-stichting", een actieve familiever eniging), heeft dr. Tjalling Halbertsma nog één alles-overheersenide hobby: muziek. Hij is niet slechts een trouw bezoeker van alle belangrijke concerten (met een voorkeur voor de klassieken), maar is ook zelf een verdienstelijk cellist, als hoedanig hij deel uitmaakt van twee liefhebberij-kwartetten, die geregeld in intieme kring kamermuziek uitvoeringen geven. Dr. Halbertsma zal ook na zijn pen sionering als hoofd van de kinderafde ling van het gasthuis aan het einde van dit jaar in Haarlem blijven wonen en zijn particuliere praktijk op de oude voet voortzetten. Vanwege de vereniging „Haerlem" is thans een „Haarlemse Volkskundecommis sie" geïnstalleerd, die voor Haarlem en omgeving hetzelfde wil doen als de reeds langer bestaande Volkskundecommissie van „Oud-Leiden" voor de Sleutelstad en omgeving. Men wil in kleine kring lezin gen houden op het gebied van volksleven en volkstaal. Bovendien hoopt men te ko men tot de uitgave van een reeks niet al te omvangi'ijke geschriften. Als eerste werkobject staat Spaarndam op het pro gramma, vooral in zijn aspect van vissers dorp. Verder denkt men aan Spaarnwoude, Haarlemmerliede en het oude Zandvoort. Wil men in de eerste plaats wat er nog leeft vastleggen, ook het archiefwerk wordt niet vergeten. Men denkt aan de Haarlem se volksliederen, kluchten, boerengezel- schapjes; aan het volksleven bij Jacobus van Looy. Van het bestuur van de vereniging „Haerlem" hebben zitting genomen in de Volkskundecommissie: mejuffrouw dr. G. H. Kurtz, dr. C. Spoelder en mr. C. M. J. de Jongh. Van buiten het „Haerlem"-be- stuur hebben er zitting in: dr. J. F. Steen huis en dr. Tj. W. R. de Haan. Laatstge noemde treedt op als voorzitter. Gegevens die van belang zijn voor de volkskunde commissie kunnen worden ingestuurd bij het secretariaat van „Haerlem", Caesar Francklaan 4, Heemstede. In het voorjaar zullen op de Clematislaan te Aerdenhout aan weerszijden van de weg jonge berken worden geplant door de afde ling plantsoenen van de dienst van Publieke Werken te Bloemendaal. Zij zullen de es doorns vervangen, die deze laan ruim dertig jaar hebben gesierd en die onlangs zijn gekapt omdat zij een belemmering waren voor het daglicht in de woningen. VARKENSMARKT LEIDEN Aanvoer 259 vette 'varkens. Notering: zware varkens f 1,78f 1,79. lichte f 1,64 tot f 1,73 tot f 1,75, slagersvarkens f 1,78f 1,76, zeugen f 1,45f 1,50, handel aflopend. ADVERTENTIE Waarschijnlijk zal de Haarlemse gemeenteraad in zijn ziting van 22 februari a.s. te beslissen krijgen over een credietvoorstel van B. en W. waarin f 300.000 in totaal gevraagd wordt voor overname (twee ton) en bepaalde verbeteringen (f 100.000) van het Grand Hotel Funckler aan de Kruisstraat. Het voorstel zou ook voorzien in de verpachting van het hotel, indien enkele noodzakelijke interne verbouwingen en veranderingen (o.a. de inrichting van een restaurant betreffend) tot stand zouden zijn gebracht. Een pachter-exploitant zou reeds gevonden zijn. Bij de behandeling van het oorspronkelijk voorstel in de ver enigde vergadering van de betrokken raadscommissies waren enkele bezwa ren gerezen, waaraan thans tegemoet gekomen zou zijn. Overigens hebben deze plannen van B. en W. ook reeds ernstige bezwaren ont moet in Horeca-kringen. Wij vernemen, dat het hoofdbestuur van de Horeca in Den Haag morgen een adres bij het ge meentebestuur zal indienen, waarin deze bezwaren geformuleerd zijn. Het genoem de hoofdbestuur verkondigt daarin als zijn mening, dat de exploitatie van een hotel van gemeentewege principieel een onaan vaardbare figuur is. Overigens is het van oordeel, dat de 30 a 36 kamers van het Grand Hotel Funckler in de zes a zeven weken topdrukte van het bollenseizoen toch geen noemenswaardige verlichting zouden vormen voor het tekort aan logies- ruimte, doch in de overige maanden van het jaar de spoeling voor de bestaande Haarlemse hotels nog dunner zouden ma ken. De cijfers wijzen namelijk uit, dat de gezamenlijke Haarlemse hotellerie buiten de bollentijd dikwijls vier a vijf overnach tingen per etmaal boekt. Tenslotte poneert het Horeca-hoofdbe- stuur de stelling, dat een hotel als Funck ler in een gemeente als Haarlem naar alle waarschijnlijkheid niet rendabel te exploi teren zou zijn. A mateurtoneel HAARLEM, 13 februari 1956 BEVALLEN van een zoon: 11 febr., N. DekkerMaligina; E. HauerHulleman; H. SohreuderSchotte; H. J. M. Hendricks— Sanberg; 12 febr., M. P. C. Uitermark— Cliteur; J. LuchsingerSibie; M. Chr. H. Duncker—Kniese; E. Langerak—Hirs; R. J. StumpeTobben. BEVALLEN van een dochter: 10 febr., Chr. A. M. DoedensTullenaar; 11 Febr., G. A. PeppingSchermer; L. W. Hoogenberk— Reijns; M. BosHetem; 12 febr., E. Eland Oudendijk; H. F. Cooijmans—Minkels; 13 febr., E. Jansenvan der Maat. OVERLEDEN: 10 febr., J. Th. Bakker, 76 j., Beukenstraat; 12 febr., A. Kuipers, 54 j., Wesrtergracht; H. A. Vasen, 75 j., Schoter- sinigel; J. de Jong, 80 j., Tetterodestraat. Het Instituut voor Tuinbouwtechniek te Wageningen heeft gedurende de laatste twee jaar een nieuwe methode van grond- verwarming in broeikas onderzocht. Vol gens deze methode wordt de grond ver warmd door middel van kippengaas, dat als elect.risch verwarmingselement wordt gebruikt. Het kippengaas wordt één a twee decimeter onder de grond aangebracht. De stroom van het electrisch net wordt via een transformator op lage spanning ge bracht en door het gaas geleid. Door de nieuwe methode wordt de warmte in de grond gelijkmatiger verdeeld en de oogst vervroegd. Mechanische grondverwarming is nood zakelijk geworden wegens het toenemende gebrek aan paardemest. Dit was steeds het middel van de tuinders, de temperatuur in de bakken door middel van broei op peil te houden. De agent H. F. Listing werd maandagmor gen omstreeks elf uur in de Leidse buurt te Haarlem door iemand gealarmeerd, die riep, dat er in de Leidse Vaart een kind door het ijs was gezakt. De agent rende er heen, ging voorover op het ijs liggen en bewoog zich zo naar het kind, dat nog met het bovenlichaam over het ijs hing. Hij slaagde er in het bij de kleren te grijpen en naar de kant te trekken, waar het door omstan ders op de wal werd gebracht. Het kind, de 6-jarige Annie van der Veldt, leek van het koude bad geen nadelige ge volgen te hebben ondervonden en werd met een politieauto naar haar huis aan het Klein Heiligland gebracht. hebben en zon- In gebouw Domi te Overveen „De Ramplaanspelers" zaterdag dagavond een opvoering gegeven van Ro bert en Michael Pertwee's toneelspel „Zijn afgod". De voorstelling viel in het tournooi om de NATU-wisselbeker, reden waarom wij dit keer moeten volstaan met het sig naleren dezer feiten en niet ingaan op de kwaliteit der opvoering, die onder regie stond van de heer N. Tol. Het zal de lezers bekend zijn dat een recensie achterwege blijft om de jury bij haar beoordeling niet te beïnvloeden. ADVERTENTIE Hoe 'c ook zij P.iUlr.tt. V»n Ha varanlaHa ilaoeri In Haarlem en omstreken. U Het bazar-comité van het Diaconessen huis te Haarlem deelt mede, dat de bazar op 7 en 8 februari in het Diaconessenhuis een prachtig resultaat heeft opgeleverd in de vorm van een netto-opbrengst van meer dan 16.000. Dit onverwacht mooie succes heeft het comité, behalve aan de talrijke bezoekers en gulle kopers, te danken aan een grote schaar van vrienden, onder wie vele pa tiënten en oud-patiënten, die het van een uitgezochte voorraad koopwaar voorzagen. Krachtige en onbaatzuchtige steun werd voorts ondervonden van leveranciers, bloe misten en andere bevriende relaties, die verschillende kramen hielpen vullen, voor versieringen zorgden en de bazar besproei den met verversingen en bestrooiden met versnaperingen. Niet alleen in Haarlem, ook in Hillegom is spontaan een actie voor het Diaconessen huis gevoerd. Het grote enthousiasme voor deze bazar van doktoren, verpleegsters, oud-verpleegsters en vele andere helpsters en helpers, heeft het comité zeer getroffen. Bij de administratie van het Diacones senhuis kan men nog eens komen kijken of men bij een der loterijen soms geluk heeft gehad. De oudste van de in Bloemendaal-dorp praktiserende geneesheren in leeftijd en in dienstjaren zal binnenkort zijn prak tijk neerleggen. Dokter Sander B. Drijber wordt op 3 November zeventig jaar; hij werd in 1886 in Haren (Groningen) gebo ren en doorliep de HBS in Zwolle. Voor zijn komst naar Bloemendaal waar hij opvolger werd van dokter Brongersma was hij eerst in militaire dienst en latei- geruime tijd werkzaam in Koudekerke op Walcheren. Niet het bereiken van de zeventigjarige leeftijd is voor de nog vitale ai'ts Drijber het teken om zijn praktijk neer te leggen. In April wordt het veertig jaar geleden, dat hij aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam voor het artsexamen slaagde. De opvolger van dokter Drijber is de arts J. A. Bosch te Amsterdam, die zich op 1 april aan de Bloemendaalseweg 84 zal gaan vestigen. Dokter Drijber blijft even eens in de gemeente Bloemendaal woon achtig en zal zijn intrek nemen aan de Pernambucolaan te Overveen. Dokter Drijber heeft zijn praktijk in Bloemendaal ongeveer twintig jaar uitge oefend. Sinds 1937 heeft hn vele patiënten aan zich verplicht door zijn bijzondere wij ze van medeleven en het steeds klaar staan om hulp te verlenen waar die nodig was. Het is dan ook niet toevallig, dat zijn pa tiënten dit afscheid niet zonder meer voor bij willen laten gaan en dat zij hem bij zijn afscheid willen tonen hoezeer zijn werk hem bij zijn patiënten bemind heeft ge maakt. Dokter Drijber is vice-voorzitter van de afdeling Bloemendaal van de Noordhollandse vereniging „Het Witte Kruis" en bestuurslid van het Nederlandse Rode Kruis. Nadat de leden van de afdeling Haarlem van het Nederlands Verhond maandagavond in restaurant Brinkmann onder leiding van mr. C. M. J. de Jongh bijeen waren geweest ter behandeling van de jaarverslagen heeft dr. P H. Schroder een voordracht gehouden over de historie van Haarlemmermeer. Hij herinnerde daarbij aan de werkzaamheden, die Leeghwater, Cruquius en Lijnden had den verricht om het Haarlemmermeer droog te maken. Hun plannen werden echter niet uitgevoerd. Dr. Schroder vertelde van de uitvoering van de definitieve plannen na 1836. Pas in 1852 was het meer droog en be langhebbenden konden daarna over gaan tot het kopen van gronden. Spreker deed mede delingen over de arbeid van de „polder jongens". die pionierswerk verricht hebben. Uitvoerig schetste dr. Schroder de figuur van mr. J. P. Amersfoordt, de eerste burge meester van de gemeente Haarlemmermeer, die het niet gemakkelijk heeft gehad. Ten slotte gaf spreker nog een overzicht van de werkzaamheden, die in de oorlog in het verzet zijn verricht. Na de pauze werd een aantal beelden vertoond van oude kaarten en afbeeldingen van het Haarlemmermeer en van de polder. De oud-hoofdcommissaris van politie, de heer E. H. Tenckinck, heeft maandagavond in de aula van de Gemeentelijke HBS-A aan de Haarlemmer C. van Mastricht, als 250ste geslaagde voor de cursus „Veilig brommen" van het Verbond voor Veilig Verkeer, een diploma met een vaantje uit gereikt in het bijzijn van de heer J. van Gennip, voorzitter van „De Spaarnebrom- mers", die deze cursus hebben georgani seerd, (links in het midden) en de instruc teur van het Verbond, de reserve-adjudant van politie, de heer J. van Zijl. Deze plechtigheid betekende het einde van de zesde cursus, die sinds het begin van de leergang op 10 Januari 1954 werd ge houden. De volgende week maandag be gint er in de HBS weer een nieuwe cursus. Er bestaat voor deze cursus van de zijde der bromfietsers een grote belangstelling en ook de tevredenheid over de lessen is groot, zowel van de zijde der leerlingen die zich'met de verworven kennis pretti ger voelen in het verkeer, als van de zijde van de instructeur, die iedere keer weer een bijzonder weetgierige klas voor zich heeft. BINNENLAND Telefoneren met Rusland. Tot dusverre was* het van Nederland uit alleen mogelijk met Moskou en Leningrad te telefoneren. Voortaan is het gehele gebied der Sovjet- Unie telefonisch bereikbaar. HAARLEM EN OMGEVING Spreekuur. Wethouder D. J. A. Geluk te Haarlem zal deze week op vrijdagochtend om half twaalf spreekuur houden. Batig saldo. Het Comïté-Schouwburg- avond ten bate van maatschappelijke zorg voor zieken heeft als batig saldo van de schouwburgavond op 4 februari („Is nooit te laat") een bedrag van f 5250 kunnen uit keren. Beroepen. Tot predikant bij de Chris telijk Gereformeerde kerk Haarlem-Noord is beroepen ds. J. Prins te Groningen. Spaarnegeuzen. Op zaterdagavond 25 februari houden twee padvindersgroepen in het district Haarlem van de vereniging De Nederlandse Padvinders hun traditionele jaarlijkse bijeenkomsten. De zeeverkenners- groep „de Spaarnegeuzen" uit Heemstede doet dit met een uitvoering in het Her vormd Jeugdhuis aan de Heerenweg. De leden van de N.P.V. Districtsband Haarlem houden dan in de Wethouder Westerveld- school in de Overtonstraat hun jaarlijkse kienavond. De opbrengst is bestemd voor het instrumentenfonds. Denkdag. De eerstvolgende maande lijkse wijdingsdienst voor de leden van het Nederlands Padvindstersgilde en de vereni ging De Nederlandse Padvinders welke dienst eveneens voor de ouders van de meis jes en jongens toegankelijk is wordt zon dagmiddag om half vijf gehouden in de Bakenesserkerk. De dienst staat in het teken van „Denkdag", die op 22 februari door de padvindsters wordt gevierd. De dienst wordt daarom geleid door mejuffrouw N. Vol- telen uit Amsterdam. De meegebrachte hoe veelheden fruit en bloemen zullen na afloop van de dienst door de padvindsters van de Kenau Simonsz Hasselaersgroep worden ge bracht naar de bewoners van het gemeente lijk tehuis voor Ouden van dagen aan de Schotersingel. Mevrouw H. van der Meulen volgt de heer H. W. Disselkoen op Mevrouw H. van der Meulen-Houwer te Heemstede, lid van de Partij van de Arbeid en echtgenote van de directeur der Haar lemse Rijkskweekschool, heeft de benoe ming tot raadslid van de gemeente Heem stede, als opvolgster van wijlen de heer H. W. Disselkoen, aanvaard. De Heem- steedse raad moet deze benoeming in zijn eerstvolgende zitting nu nog formeel be vestigen. Mevrouw Van der Meulen-Houwer, die van de oprichting af lid is der P.v.d.A., trad in 1927 in Sneek toe tot de SDAP. Voor zij en haar man in September 1946 naar Haarlem kwamen, heeft zij onder an dere in Meppel en Appingedam een werk zaam aandeel gehad in de verscheidene activiteiten van de genoemde partij. Gedurende het laatste jaar van haar Mep- pelse tijd, had zij voor de Partij van de Arbeid zitting in de Provinciale Staten van Drente. Mevrouw Van der Meulen ontving hhar opleiding aan de Rijkskweekschool in Meppel, waar zij in 1921 het onderwijzers diploma verwierf. Twee jaar later behaal de zij ook de hoofdakte. Vele jaren is zij als onderwijzeres werk zaam geweest, onder andere in scholen te Boskoop en Meppel. PRIJZEN VOOR „CREMER'-LEDEN In ons bericht over het resultaat van de letterlievende vereniging „J. J. Cremer" uit Haarlem in de toneelwedstrijd van „Hierna ^ter" te Koog-Zaandijk, waar met „Spel met het noodlot" van Emlyn Williams de eerste prijs werd behaald, is een betreu renswaardige fout geslopen. Bij de ver-mel ding der persoonlijke onderscheidingen had moeten staan, dat mevrouw E. E. Oostwald- Bouwer de eerste prijs in de categorie der dames-hoofdrollen behaalde en mej. Nelliëtte Mooy de eerste prijs in de categorie der dames-bijrollen. ADVERTENTIE

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 10