Om half zes vanochtend startten 247 wedstrijdrijders voor Elfstedentocht ruwe, rode handen ZmSALINE Ondanks sneeuw en slecht ijs record-aantal tochtrijders: 6200 De „Elfstedennacht" beheerst door sneeuw en grote spanning Amsterdam beschikte in jeugd- toernooi over sterkste ploegen In koude sneeuwjacht bij zes graden vorst Vier Haarlemmers in Ned. studenten elftal Van 't Oever de sn el ste in A msterd a m Rein 77 - 7 kruisjes Des ochtends om vijf uur meldden zich nog rijders. T elevisie-uit zending van Elfstedentocht Moedige meisjes, terug van de Elfmerentocht, vanmorgen aan de start Elfmerentocht werd een groot succes DINSDAG 14 FEBRUARI 1956 v (Van onze sportredacteur) VANOCHTEND IN ALLE VROEGTE zijn op het Van Harinxma-kanaal in Leeuwarden 247 wedstrijdrijders gestart voor de elfde Elfstedentocht van Leeuwarden over Sneek, Ijlst, Sloten, Stavoren, Hindelopen, Workum, Bolsward, Harlingen, Franeker, Dokkum weer terug naar de Friese hoofdstad. Onder het licht van felle schijnwerpers bonden de sterksten onder de sterken en de taaisten onder de taaie lange afstand-rijders de Noren, Friese Noren en „doorlopers" aan de monstertocht van tweehonderd kilometer. Het was koud zes graden onder nul en een noordoosten wind maakte het verblijf op het ijs er niet aangenamer op. Er werd niet zo veel gesproken onder de tientallen wedstrijdrijders. Een ieder bereidde zich op eigen manier voor op de tocht die het uiterste ging vragen aan doorzettings- en uithoudingsvermogen. Even over half zes deden ze de eerste slagen in de richting van de eerste stad in de serie van elf. Hoe laat zouden ze terug zijn in de Friese hoofdstad en met hoevelen? De start van de honderden toerrijders hebben we niet afgewacht. Voor hen is het v een tocht in de ware zin des woords. Een toeristisch gebeuren, waarin het horloge vrijwel geen rol speelt. Maar voor hen zal het in ontvangst nemen van het Elf steden-kruisje een even grote gebeurte nis zijn als voor al diegenen die de hele dag de tijd in de ga ten hebben moeten houden om toch maar vooral binnen de periode van twee uur na de winnaar over de finishlijn te gaan. De finishlijn, maar daar dachten die door elkaar krioelende schimmen voor het eerst nog niet aan. Hun eerste zorg was goed en warm weg te komen. Voor die warmte was gewoontegetrouw gezorgd in de car- rosseriefabriek dicht bij de start, op het Harinxmakanaal. Onder infra-rode lampen stonden de duizenden trappelend van ongeduld zich door-en-door te verwar men. Een belangrijk deel van de voor bereiding want er zou nog genoeg koude komen en maar al te weinig gelegenheid om wat behagelijke warmte op te doen. Om half zes precies werd het touw voor de ongeduldig wachtenden weggetrokken en toen stormde een menigte van 247 wed strijdrijders naar het ijs van het Harinx makanaal, dat uitstekend was verlicht met enorme schijnwerpers en door helpers ont stoken toortsen en fakkels. Een menigte van duizenden Leeuwarders sloeg dit uiterst ongewone schouwspel van- X De Nederlandse Televisie Stichting af de oevers gade en men V^Hij piotMPMt "diiMl in ae toer plaatsSijke1 favorieten ReLten S.& rijn zoon en veie clubgenoten. Kopstukken als Van der Berg, Nauta en A. de Koning waren bij de eersten, die de eerste krachtige slagen maakten in de richting van Sneek, dat op een uur rijden in het donker verborgen lag. Er waren ook onfortuinlijke rijders. Voordat zij nog een gelegenheid hadden gehad om een schaats aan te raken lagen zij al languit op het ijs. Dit gebeurde bij het afdalen van de enkele meters hoge wallekant. Een zestal rolde als een sneeuw bal naar beneden. Een van de rijders liep daarbij een flinke vleeswonde op, die bin nen de kortst mogelijke tijd door hulp vaardige EHBO'ers werd verzorgd. „Die komt niet ver", merkte een van de omstanders op. Hij keek daarbij echter niet naar de gehavende neus, maar naar de schaatsen van de pechvogel. Het waren hockeyschaatsen. Bij het grote leger van de toer-rijders schaarden zich enkele befaamde cracks uit vroeger jaren, zoals Auke Adema, S. Wes- zal vanavond in het televisiejournaal om 20.00 uur opnamen van de start van de Elfstedentocht verwerken. Boven dien komt er waarschijnlijk om 22.00 uur na afloop van het NCRV-program- ma een extra-uitzending van het tele visiejournaal met een volledige repor tage van de Elfstedentocht. Dat hangt af van de weersomstandigheden tegen het eind van de tocht. De televisie stichting heeft namelijk een langzaam vliegend vliegtuigje gehuurd om uit de lucht opnamen van de rijders tussen Barthlehiem en Leeuwarden te maken, maar bovendien moeten de films met dit vliegtuigje van Leeuwarden naar Hilversum worden gebracht. Mocht het later op de dag dus harder gaan sneeuwen, dan bestaat de mogelijkheid, flat dit toestelletje niet kan vertrekken. 1 •5'.. ■4f H/, if /f, mmjm WfMmm IMMM Op de 200 km. route van de Elfstedentocht trekken de deelnemers ook door het Friese dorpje VJitmarsum. De kop van de wedstrijdrijders passeert de prachtige molen in dit dorpje. Het is een foto uit de Elfstedentocht van 1954. Bij de 6200 toerrijders bevinden zich 120 dames. Kopgroep De wedstrijdrijders waren met de wind mee spoedig in Sneek, waar Vollenbroek uit Hilversum het eerst zijn kaart liet af stempelen. gevolgd door een groep van 20. onder wie Jeen van der Berg. Om 6.34 uur had de kopgroep de vol gende vier kilometer naar IJlst achter de rug. In totaal waren nu 26 kilometer ge reden in ongeveer een uur tijd. Om 7.13 uur kwam de kopgroep door Sloten. Als eerste liet hier afstempelen Fennema uit Suameer. In de groep zaten ook Klaas Leffertstra uit Stobbega, Ris uit Zaandam, Nitham uit Noordhogebrug, Aad de Koning uit Purmerend, Jeen van der Berg uit Niie-beets. J. Weerman uit Nije- holtwolde. Zwart uit Warga, Ottenschot uit Delden. Nieuwendijk uit Nes a. d. Amstel. Van Dalfsen uit Hilversum. Rooth uit Ech. ten. Van Dam uit Gouderak. Lok uit Lei- muiden. Steenks uit Den Hoorn. Haarsma "e~nmenlijk, gearmd door de finish ging. Auke Adema, die het jaar daarna alleen als winnaar werd gehuldigd, heeft zich nu aan het hoofd gesteld van een achttal jongere plaatsgenoten uit Berlikum. Voorts deden mee de Commissaris der Koningin in de provincie Friesland, mr. H. f. Linthorst Homan en de bekende Hilver. sum^-e zwemtrainer Jan Stender. Ook zagen wii de oud-voetballer Arie ■•on Beekum uit Haarlem, die de Elfsteden- echt al zesmaal meereed als wedstrijd en Van der I-Toorn uit Ter Aar de win naar van de negende Elfstedentocht. Niet doodrijden Even voorbij Sloten kregen wij een van de wedstrijdleiders in de auto. Hij rvas na zestig kilometer uitgevallen. Zijn commen taar was kort en krachtig: „De vorige keer was ik 28ste in de Elfstedentocht, maar dit is geen werk. Ik ben een Fries uit Molk- werum en ik weet wel iets van schaatsen rijden. Ik reed de Elfstedentocht al zes maal en met wisselend succes. Maar nu ben ik na een kwart van de tocht al dood moe. Het Slotermeer was bar slecht en ik ben geloof ik wel twintig maal gevallen. Het is niet te doen. Vooral de met sneeuw bedekte ,scheuren leveren veel gevaar op. Om nog maar niet te spreken van de sneeuwbergen op het meer. Een volgende keer beter zullen we maar denken". Tot nog toe hebben de rijders door een zware sneeuw moeten ploeteren. Ondanks het uitgeven van speciale volgkaarten be staat de karavaan van volgens toch weer uit vele tientallen volgauto's, hetgeen later op de dag nog wel tot enkele moeilijkheden aanleiding gaf. In de kopgroep, die om 8.15 uur door Stavoren kwam, zaten 'nog steeds de fa vorieten Verhoeven, Jeen van der Berg, Aad de Koning en Klaas Leffertstra. De temperatuur schommelde tussen vier en acht graden onder nul. Langs de zeedijk van het IJsselmeer, een lang rak van stroef geel ijs, moesten de rüders tegen de noodoostenwind optornen door de smalle geul die door de toch wel erg dikke sneeuwlagen was opengehouden. De koo°roep lag ongeveer zes minuten up de hoofdgroep voor. Om 9.40 uur arriveerde een kopgroep van acht man tijdens een sneeuwstorm in Bolsward. 99 km na de start. De helft van de tocht was toen afgelegd. Tien minuten later arriveerde een aantal andere rijders. Om 10.01 uur kwam de koperoeo. die nog steeds uit acht man bestond, door Wit- marsum op weg naar Harlingen. De rijders hadden nu de harde noordnoordwesten wind pal tegen. In alle vroegte zijn 247 men de wedstrijdrijders wedstrijdrijders en 6200 toerrijders uit Leeuwarden vertrokken voor de Elfstedentocht. Op de foto ziet in looppas naar het Harinxmakanaal gaan waar zij van start gingen. In Witmarsum werd de groep aange voerd door Verhoeven. Van der Meer, die soms moeite had om bij te blijven, reed aan de staart. Verder zaten in deze kopgroep: Van der Berg, De Koning, Tichelaar, Wijnhout, Nauta en Van der Hoorn. Drabbelkoek Evenmin als in de zuidwesthoek van Friesland was ook het weer in de Greit- hoek verre van best. Voor de rijders viel het niet mee, maar ook voor ons in de auto was het af en toe geen pretje. De dorpen langs de route lagen als een grauwe oase in een ijswoestijn. Koud was het er niet, ook al nam de wind in de loop van de morgen iets toe en bleef het zes graden vriezen. De bewoners van de dorpen leefden ten volle mee met dit typisch Friese gebeuren. Welgemeende raadgevingen en aanmoedi gingen klonken de rijders overal in de oren, al zullen zij ze niet gehoord hebben. Ze hadden alleen maar aandacht voor het tempo en de honderden scheuren in het ijs. Een ogenblik van onachtzaamheid kan een mislukte Elfstedentocht voor een rijder be tekenen. Baanvegers waren er genoeg in de dorpen, maar die vochten tegen een overmacht. Egn windvlaag of een sneeuw bui en er waren er nog al wat en de moeizame arbeid was weer ongedaan ge maakt. Bovendien waren zij er toch ook niet toe in staat om de tientallen kilometers tussen de dorpen sneeuwvrij te maken. Er was ook andere hulp. Welkome hulp in alle vormen van warme thee en koffie tot drab belkoek (Bolsward) en warme worst. Dat alles kenmerkte de grote belangstelling en het grote enthousiasme van de bevolking voor dit sportieve evenement. Zonder deze hulp van honderden was er eenvoudig geen sprake van een Elfstedentocht. Even min als het voor ons in de auto mogelijk was geweest om de rijders te volgen als niet de organisatoren, dorps- en stadsbe woners en politie zulke goede en welwil lende medewerking hadden verleend. Moei lijkheden bleven er overigens nog genoeg, omdat alle autoramen steeds met „vorst- bloemen" overdekt waren. Waarbij wij nog niet spreken over het tot driemaal toe uit graven van de wagen op plaatsen waar in tientallen kilometers in de omgeving geen levend wezen te ontdekken was. Achter op schema In Bolsward was ook een groot deel van de bevolking uitgelopen om de rijders van de Elfstedentocht te zien. Toen de kopgroep zich aan de controlepost meldde, hadden de rijders de helft van de 200 kilometer lange route achter de rug. Die honderd kilometer hadden zij afgelegd in ongeveer vier uur en twaalf minuten, hetgeen een achterstand van ongeveer 25 minuten be tekende op het schema van 1954. Kimswerd was een hoofdstukje apart. In dit dorpje was het water onder de brug namelijk niet bevroren. Wat doe je daar aan? Niets! En dus moesten de rijders lopen. En hoe! Omstuwd door nagenoeg de gehele dorpsbevolking tippelden de rijders van de kopgroep over de sneeuw. Glazen Warme limonade, kauwgom, repen chocó- !ade, pepermuntjes, gevulde koeken, worst jes, griotjes, alles probeerden de mannen en vrouwen de taaie volhouders in de han den of mond te stoppen. De sinaasappels werden overigens het meest gewaardeerd. Vooral Jeen van der Berg trok veel be langstelling. „Sjuch es jongkearel, dat is nou Jeen van der Berg", zei een naar schat ting tachtigjarig vrouwtje tot haar klein zoon of was het haar achterkleinzoon? op haar arm. „Hy hat al es woun" (Hij heeft al eens gewonnen). Het jongetje zei niets. Hjj keek alleen naar al dat snoep goed dat de rijders kregen en hij niet Weer sneeuw In Harlingen kwam de kopgroep om 10.48 door.Als eerste stempelde Anton Verhoeven zijn controlekaart af. Het was inmiddels weer gaan sneeuwen, zodat de kopgroep, op weg naar Franeker opnieuw slecht weer trof. Vollenbroek, die lang aan de kop heeft gelegen, heeft door het slechte ijs pech gekregen met zijn schaatsen en heeft daar door moeten opgeven. Elkaar aan de kop afwisselend, trok de kopgroep snel verder en de route Leeuwar denHarlingen een afstand van 108 kilometer hebben de rijders in vijf uur en achttien minuten afgelegd, hetgeen be tekent dat zij een gemiddelde snelheid hadden van 22,26 km per uur. Tegen kwart over elf naderde de kop groep Franeker met het barre stuk naar Dokkum nog voor de boeg. En dan trekt men op Leeuwarden af, waar de spanning in ..De Groene Weide" stijgt, aangezien men daar bijzonder nieuwsgierig is naar het aantal uitvallers, maar vooral naar de naam van de winnaar. Steeds meer uitvallers Zeven wedstrijdrijders kwamen vanmor gen tegelijk terug in „De Groene Weide" Zij hadden de strijd gestaakt om diverse redenen en vertelden, dat het aantal uit vallers zeer groot moet zijn. Hierbij was ook Zegstro uit Halfweg, die in Stavoren wegens moeheid had opgegeven. In Franeker kwam de kopgroep van acht man om 11.20 uur aan Zij werd geleid door Van der Hoorn. De plaatselijke favoriet Tichelaar reed op de vierde plaats. Men had hem nota bene gisteravond nog afge laden deel te nemen aan de Elfstedentocht, omdat hij nog nooit in een dei-gelijke grote rit had gereden. De kopgroep wordt steeds meer ingelopen door vier achtervolgers, te weten Lamberts, Lefferstra, Kruger en Van Zandvoort. die in Franeker nog ongeveer twee minuten achter de leiders lagen. Het iis op de Siex- bierumervaart. die dwars door Franeker loont, was zeer slecht. In Franeker riep Jeen van der Berg zijn vrouw toe, dat hij wat vermoeid raakte. Kleinere kopgroep Op het traject van Franeker naar Dok kum heeft de kopgroep het tempo ver hoogd. Daarvan werden Van der Meer en Tichelaar het slachtoffer. Zij konden het tempo niet meer bijhouden en vielen terug op de tweede groep, die even voor twaalf uur een achterstand van ruim drie minuten op de leiders had. In Berlicum was de situatie dus als volgt: op kop Van der Hoorn. Verhoeven, Van der Berg, De Koning, Wijnhout en Nauta. Op ruim drie minuten volgden: Lamberts, Van der Meer, Tichelaar, Leffer stra, Kruger en Van Zantvoort. Afspraak Bij Vrouwbuurtermolen, 25 km voor Dokkum. was een zwakke plek in het ijs en hier moesten de rijders twee minuten over de weg lopen. De achterstand van de ADVERTENTIE worden gaaf en zacht met IN DE wonderlijkste kledij heeft gisteren het Elfste- denlegioen bezit genomen van de stad Leeuwarden, die zich in een smetteloos wit sneeuwpak had gesto ken, dat echter door de vele duizenden rijdsters en rij ders (er waren ongeveer 40 dames ingeschreven en di versen hebben de Elfmeren- tocht net achter de rug, zo als het drietal uit Amers foort, dat onversaagd van morgen wederom de Noren heeft ondergebonden), min der werd gewaardeerd, om dat deze sneeuw de lange rit tot de zwaarste aller Elfstedentochten kan ma ken. DE STEMMING was er echter in het hoofdkwartier „De Groene Weide" niet minder om. Boeren, bur gers en buitenlui veel buitenlui vooral waren met z'n ruim twee duizen den opgekomen naar de plek, waar sinds jaar en dag de slag om de „alve stêdden" begint: in „De Groene Weide", onder de Oldehove, die de vlag met de pompeblêdden fier in de sneeuwlucht stak. HET IS buitengewoon druk geweest in Leeuwar den, deze maandagavond. Op Nieuwstad en Zaailand paradeerde de wonderlijk ste kledij en klonk het Fries even vaak als het „hoog- hollands" de huisvesting van deze plotselinge invasie heeft uiteraard nogal wat hoofdbrekens gekost, want alle hotels waren propvol, maar deze vooravond had zijn typische sfeer van ver wachting en spanning. HET speciale bord met ijsberichten trok veel be langstelling. Dat het ijs bij Luts in Gaasterland ge vaarlijk is, dat de bruggen in Witmarsum en Bolsward niet te vertrouwen zijn: het waren slechts kleine ge schreven voorproefjes van de schaatsmarathon, die vanmorgen is losgebrand. NIEMAND onder de tien tallen rijders hoefde zonder onderdak te blijven. Zelfs degenen die in rfe zenuw achtigheid vergeten waren een adres te vragen bij de aanmeldingstafels, werden in de overvolle gangen van „De Groene Weide" wel aangeklampt door een hulpvaardige padvinder, die binnen een paar seconden een kaartje uit de binnen zak haalde met een adres van gastvrije Leeuwarders. Die adressen waren er bij honderden. Toen de Elf Steden Ver eniging zag dat zij adressen voor onderdak tekort zou komen, liet men voor de regionale omroep Noord een bericht omroepen met het verzoek om logeerbed den ter beschikking te stel len. Een verzoek, dat niet zonder resultaat bleef. Bin nen een minimum van tijd waren de organisatoren te vreden gesteld. De Elfste dentocht leeft nu eenmaal onder de Friezen als geen ander sportief evenement. Met bijzonder veel succes hield de jeugd commissie van het Haarlemse basketbal district zondag in de grote zaal van het Krelagehuis te 'lanrlem een nationaal dis- tricten-.ieugdtournooi, waaraan werd deel genomen door meisjes en jongensteams van de districten Amsterdam, Den Haag. Haar lem, Rotterdam en Velsen. De ploegen uit he' Velsense district be wezen nu reeds mee te tellen in dit natio nale gezelschap en Velsen bezette dan ook volkomen terecht de eervolle derde plaats. Het Haagse district volgde hierop direct, hetgeen grotendeels een gevolg was van het feit, dat in de residentie nog geen officiële jeugdcompetitie draait. Toch waren ook de teams van dit district bijzonder goed en prettig was het dan ook dat een speciale commissie unaniem van mening was dat het Haagse meisjesteam de extraprjjs voor de beste prestatie toekwam. Rotterdam beschikt nog in het geheel niet over jeugdteams, zodat het Vlaardingse ROVS meisjesteam dit district vertegenwoor digde. Deze meisjes kwamen niet verder dan de laatste plaats. De grote strijd ging ook nu weer tussen de Amsterdamse en Haarlemse ploegen en na felle strijd bleven de hoofdstedelingen in de meerderheid. Het Haarlemse jongensteam behaalde reeds des morgens een fraaie overwinning op hun Amsterdamse tegenstanders, die via een herkansing toch nog de finale bereikten. Niets wees er op, dat de Haarlemse ploeg in deze finalewedstrijd zou verliezen, doch de Haarlemse coach hield het basisteam aan de kant, waardoor Amsterdam in staat ge steld werd een 9—2 voorsprong te nemen. Hoewel het basisteam hierna alles in het werk stelde om deze achterstand nog weg te werken slaagde het team hierin niet. De Haarlemse meisjes moesten uitkomen zonder hun sterkste speelsters en hoewel de Haarlemse meisjes toch nog tot de finale doordrongen, hadden de Amsterdamse meis jes geen moeite een overtuigende en ver diende zege te behalen De uitslagen waren: Meisjes: HaarlemDen Haag 215; Rot terdam—Velsen 1014; Den HaagAmster dam 11—39: Haarlem—Velsen 22—3; Velsen —Den Haag 2130; AmsterdamRotterdam 393 Den HaagAmsterdam 1636; Haar lemAmsterdam 1636. Jongens: AmsterdamVelsen 3318; Den HaagHaarlem 1329; HaarlemAmster dam 3923; Den HaagVelsen 1223; Vel senAmsterdam 1541; Haarlem Amsterdam 31—47. Na afloop van dit zeer geslaagde toernooi werden de diverse prijzen met een toepas selijk woord door de heer M. Kwakkestijn, voorzitter van de NBB, district Haarlem aan de deelnemende teams uitgereikt. Voor de wedstrijd in Gent op 22 februari is het Nederlands studenten elftal als volgt opgesteld: Doel: Van der Lee (HFC). Achter: Dekker (HFC) en Oepkes (Haarlem). Midden: Van Bruggen (DFC), Op de Camp (Kimbria) en Van de Borg (Forward). Voor: Wijkhuizen (HFC), Fabels (Be Qiick, Groningen), Abarbassel (HVV), Engels (Heerenveen) en Wilde (HW), Reserves: Smedema (GVC), Peerden (RAC), Asin (GVC), Boskamp (AFC). tweede groep was hier aangegroeid tot 5 <4 minuut. Jeen van der Berg schreeuwde hier om andere schaatsen. Maandag reeds had hij verteld, dat hij op een paar schaatsen zou rijden, waar hij nog maar een paar maal had gestaan en nu was er iets mis gegaan. Omstanders beloofden hem een eind verder nieuwe schaatsen te zullen verzorgen. Ilij zag er vermoeid uit in tegenstelling tot De Koning en Verhoeven, die van dit groepje de beste indruk maakten. De Koning ver telde lachend, dat de zes man in de kop groep de afspraak hadden gemaakt geza- melijk door de finish te gaan, tenminste voor zover ze het vol zouden kunnen houden. „En als Verhoeven dan niet meedoet?", was onze vraag. Het antwoord van de Pur- merender was: „Als hij niet meedoet spring ik hem op zijn nek." De rijders vertelden voorts dat het ijs onderweg bijzonder slecht is. De tocht is veel zwaarder dan die in 1954. Van de tweede groep vertelde Lamberts uit Wageningen, dat hij en Van der Meer last hadden van sneeuwblindheid. Zij kon den bijna niets meer zien. Van der Berg brak schaats Een van de schaatsen van Jeen van der Berg is gebroken. Hij heeft wel andere schaatsen gekregen, maar zou enige mi nuten op de koplopers achter zijn geraakt. Voorts is Van der Meer, die in de twee de groep was teruggezakt, languit in het water gevallen. Hij werd in Vrouw buurtermolen voorzien van droge kleren. De vijf koplopers Van der Hoorn, Ver hoeven, Wijnhout, De Koning en Nauta zijn om 13.13 uur Dokkum gepasseerd. Van der Berg kwam met een achterstand van 61 minuut in Dokkum aan. Hij vroeg haastig een stempel en vertrok weer snel. Een gedeelte van de Luts bij Balk is voor de toerrijders afgesloten. De deelnemers worden over een afstand van vier kilometer met autobussen vervoerd. Voor circa 1500 belangstellenden heeft Van 't Oever tijdens invitatiewedstriiden od de nieuwe gemeen Lelijke ijsbaan aan de Kruislaan in Amsterdam een gedecideerde overwinning op de jongere rijders behaald. De jeugdige Kroon uit Aalsmeer reed een goede 500 en 1500 meter maar moest op de 3000 meter genoegen nemen met de viifrie plaats. In het eindklassement bezette Mi de tweede olaats achter Van 't Oever. In Afferden ziin lan-zp^nanwedstrUrtfn ge houden over 500 en 3000 meter. Winnaar werd Wijnhout (Haarlemmermeer) voor de Hagenaars H. en J Buter. Ondanks de zware sneeuwval is de Elf merentocht, waarvan de wedstrijdtocht werd afgelast, een groot succes geworden. Niet minder dan 6000 toerrijders vertrokken tus sen negen en twaalf uur uit Sneek om 85 km. op het ijs af te leggen. Het traject was aanvankelijk 78 km., doch toen men de baan door de sneeuwlaag niet meer kon onder scheiden, werd deze verlegd en daardoor tevens verlengd hij vanmorgen weer mee van wiek ge gaan op het Harinxmakanaal; want Rein is een dier oude rotten van 1912, toen j hij zijn eerste Elfstedentocht reed, door', 20 centimeter water 200 kilometer ploe terde tegen een lauwe westenwind in j en de regen, want mét de 200 deelne mers heeft hij glad vóór gestemd, toeni het Elfstedencomité de beslissing over al of niet doorgaan liet afhangen van j de rijders zelf. En de ene rijdster van j die dagen. mej. Gaastra. Op halve Friese doorlopers en zwarte gymschoentjes zette Rein door, zoals hij daarna nog eens zes keer zou doorzetten, tot het bittere einde onder de Aldehove. Het schaatsen zit de familie overigens wel in het bloed, want dezer dagenI heeft „oer pake" Rein zijn achterklein kind Robby het schaatsen in twee uur\ bijgebracht. En Hobby's grootmoederI reed gisteren de Elfmerentocht uit; sa- men met Reins kleinzoon. Zo'n overgrootvader heeft enig gezag, j als hij aan de borreltafel van „De Groe ne Weide" voorspelt, dat Jeen van der j Berg de beste kansen heeft, al wordt hem tegengeworpen dat Jeen een „baanspecialist" is geworden. r, q CC XXXXX KXXXX* X XNYCOOOCOCO^nOOCOCOCXOCOCGOOCXXXXXXXXXOOCO Temidden van het groot gewoel, dat tot diep in deze nacht in de burcht der „Elfstedenridders" voortduurde (elke> trein, die Leeuwarden binnenrolde voer- de nieuwe legioenen rijders aan, die\ bedenkelijk door de dikke sneeuw waadden) stond de ganse avond een on-\ bewogen man. Bejaard, maar rechtop i in de gang, waar het daverde van het schaats jargon, dat in deze dagen de', Friese hoofdstad goeddeels beheerst. Rein Zandstra, de 77-jarige oud-maga-\ zijnbediende heeft zeven van de tienj bereikbare elfstedenkruisjes vol trots', op de borst gespeld. Zeventig percent van alle elfstedentochten uitrijden is een hele prestatie en Rein mag daar .best een beetje trots op zijn. Had hij] de last der jaren niet te torsen, dan was

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9