Nog strenge vorst in dagen verwacht komende Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vrees voor rampzalige watersnood bij snel invallende dooi Spaanse ministers van Falanx en van Onderwijs vervangen Poujadisten en communisten slaags in Franse Kamer Mil De barre winter houdt aan Premier Urho Kekkonen president van Finland Geen tongen aan ijzer! Militairen verzorgen vogels in de Biesbos Het woord is aan...., Premier Strijdom kondigt meer apartheid aan Kern van conflict niet op politiek, maar op cultureel plan Loze schoten brachten vechtenden eindelijk tot bezinning Beslissing viel in derde ronde Waarschuwing Temperaturen Britse H-bom zou geschikt zijn voor raketten „Gekleurde zwaard van Damocles zal verwijderd worden" RTFfffrri Dulles eist zelfbestuur voor de Baltische staten Weerrapport I! 70e JAARGANG No 189 DONDERDAG 16 FEBRUARI 1956 300e JAARGANG No 34 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (A.N.P./Reuter/U.P.) In de afgelopen nacht zijn in ons land de laagste tempera turen gemeten sinds 27 januari 1942. Op het vliegveld Volkel daalde de temperatuur tot 25.8 graad Celsius. Deze lage temperaturen werden bereikt tengevolge van de sterke uitstraling bij heldere hemel en weinig wind boven een dik sneeuwdek. Intus sen zijn de barometers in het Oostzeegebied weer flink gaan stijgen. Het zeer krach tige hogedrukgebied boven noordoost-Rusland krijgt hierdoor een uitloper boven Scandinavië, maar tegelijkertijd komt ook het centrum zelf langzaam naar het zuid westen. Een storing uit het zeegebied ten zuiden van IJsland trekt met sneeuw over de Britse eilanden in de richting van Frankrijk, maar zal het weer in ons land nauwe lijks beïnvloeden. Een hogedrukgebied ten westen van Ierland verspert verdere Oceaanstoringen de weg naar Europa. In verband met dit alles is de eerste paar dagen nog geen einde van de vorst te verwachten. De komende nacht zal weer plaatselijk zeer strenge vorst voorkomen. IJsbarrières Het grootste deel van Europa blijft ge bukt gaan onder een onvoorstelbaar stren ge winter met een ongehoord zware sneeuwval en ijzige koude. Hoewel de ongekend lage temperaturen nog steeds aanhouden en de dodencijfers aanzienlijk zullen stijgen, beginnen de autoriteiten in vele landen zich nu onge rust te maken over de dooi, die toch bin nen niet al te lange tijd zal moeten intre den. HELSINKI (Reuter) Premier Urho Kekkonen is door driehonderd kiesmannen tot president van Finland gekozen. Kek konen die tot de agrarische partij behoort volgt de 85-jarige conservatief Juho Paasi kivi op. Hij verkreeg in de derde stem ronde 151 stemmen, het vereiste minimum, en versloeg de sociaal-democraat Karl August Fagerholm, voorzitter van de Ka mer, met een verschil van slechts twee stemmen. Paasikivi, die niet tot de officiële kan didaten behoorde, had laten weten, dat hij opnieuw voor zes jaar president wilde zijn, indien alle partijen dit wensten. De keuze werd gedaan door driehonderd kiesmannen, die bij de algemene verkiezingen van de vorige maand werden gekozen. Alle zes Finse partijen hadden een kandidaat ge steld. Paasikivi kreeg in de tweede ronde 84 stemmen. De grondwet bepaalt, dat in de derde ronde een keuze moet worden ge daan tussen de kandidaten, die in de vorige ronden de meeste stemmen behaalden. In de tweede ronde kreeg Fagerholm 114 en Kekkonen 102 stemmen. De 55-jarige Kekkonen beloofde tijdens de verkiezingscampagne de binnen- en bui tenlandse politieke lijn van Paasikivi te Urho Kekkonen. zullen volgen. De ex-president had deze herhaaldelijk omschreven als „nauwe be trekkingen, gegrond op wederzijds ver trouwen, met de Sovjet-Unie en andere mogendheden, alsmede een constitutioneel parlementair bewind in het binnenland". Eenmans-transacties Niettemin is Kekkonen een omstreden fi guur in de Finse politiek, zoals ook de stemming voor het presidentschap aan toonde. Zijn politieke tegenstanders be schuldigden hem vaak van „eenmans- transacties" met de Sovjet-Unie. De laat ste keer dat dit gebeurde was, toen hij mee deelde vernomen te hebben, dat de Sovjet- Unie bereid was de marinebasis Porkkala aan Finland terug te geven, hetgeen de vorige maand geschiedde. De nieuwe pre sident geniet echter wijdverbreide steun in Finland. Zijn aanhangers legden er meer malen de nadruk op, dat hij van de Sovjet- Unie concessies voor Finland heeft ver kregen. „Vredes-oppositie" Nadat de Sovjet-Unie in 1939 Finland was binnengerukt, was hij een der weinige politici, die er op aandrongen, dat Finland de vredesvoorwaarden, die de Sovjet-Unie aanbood, zou aannemen. Deze voorwaarden werden aanvaard. In de Fins-Russische oorlog van 1941 tot 1944 vormde Kekkonen de „vredesoppositie". Dit was een groep politici van verschillende partijen, die er voorstander van waren, dat Finland met Duitsland zou breken en vrede met de Sov jet-Unie zou sluiten. De aftredende presi dent, Paasikivi, was eveneens een voor aanstaand lid van de „vredesoppositie". Het is vrijwel zeker, dat de rivieren de gigantische hoeveelheden smeltwater niet zullen kunnen verwerken en dat er ernsti ge overstromingen zullen ontstaan, terwijl in de Alpen en andere bergstreken onge twijfeld kolossale lawines naar beneden zullen komen. Reeds nu dreigen ernstige overstromin gen doordat de grote rivieren in centraal- Europa geblokkeerd worden door ontzag lijke ijsvelden, die zich over tientallen kilo meters uitstrekken, en massale opeen hopingen van pakijs, die ware ijsbergen vormen. Dit is het geval bij de Loreleirots. Het water is daar over de boorden van de Rijn gestroomd, waardoor een groot gebied on der water staat. Het weg- en spoorwegverkeer werd door de overstromingen gestremd, terwijl een aantal huizen in het dorp Lorch ontruimd moesten worden. Genietroepen van het Amerikaanse leger staan bij Kitzinge aan de Rijn, ten zuid oosten van Frankfort, klaar een ijsdam op te blazen, welke zich uitstrekt over een lengte van meer dan 10 kilometer. In Scandinavië In Noorwegen worden de komende dagen nog temperaturen tot 26 graden onder nul verwacht. Gevreesd wordt dat bij de zuid- Noorse kust veel vis in zee zal bevriezen. Er is daar op vijftien meter diepte een tem peratuur van onder nul gemeten. Verschei dene vissoorten zijn hiertegen niet bestand. Op sommige plaatsen in Scandinavië, vooral in het noorden, heerst ernstig gebrek aan drinkwater. In Finmarken zijn alle bronnen en beken tot op de bodem bevro ren, zodat de waterreservoirs uitgeput raken. In een fjord in de buurt van Bergen zijn gisteren drie jongens door het ijs gezakt en verdronken. Zweden heeft nog zelden zulk een barre winter beleefd, waarin het ijs in alle het land omspoelende zeeën zo dik werd. Voort durende sneeuwstormen maken de toestand nog erger. De bevoorrading is tot nu toe niet gestagneerd, maar in enkele delen van het land bestaat gevaar voor gebrek aan brandstof en olie. Sedert de koude inviel zijn in Frankrijk naar schatting 150 personen omgekomen. In het afgelopen etmaal verloren negen mensen het leven. In totaal zijn in Europa thans 550 doden door de koude te betreuren. In zuid-Europa Vijfentwintig grote Amerikaanse trans portvliegtuigen van het type „vliegende verhuiswagens" hebben een luchtbrug tus sen Landstuhl in West-Duitsland en zuid- Italië geopend. Honderden bergdorpen in zuid-Italië zijn reeds tien dagen verstoken van voedsel, water en medicamenten. Hulp colonnes pogen door sneeuwversperringen heen te komen. Troepen hongerige wolven vallen red dingsploegen aan, die in Joegoslavisoh Macedonië zoeken naar slachtoffers van lawines. Het aantal doden tengevolge van lawines en de koude is tot dusver op 97 vastgesteld. Het bestuur van Neder-Oostenrijk, waar de toestand „catastrofaal" wordt genoemd, overweegt de afkondiging van de noodtoe stand. Dorpen tussen de Donau en de Tsje- choslowaakse grens zijn door sneeuw ge ïsoleerd. Bij Bazel in Zwitserland zitten 90 aken in de Rijn vastgevroren. Men verwacht dat het meer van Zürich binnenkort geheel zal dichtvriezen. Met zoeklichten en speciale patrouilles tracht de politie te voorkomen, dat de men sen proberen te voet. het meer over te steken. Treinenloop in de war Met de treinenloop is het evenals voor gaande dagen ook vandaag nog niet in orde. Door vastzittende wissels tengevolge van Voor de tweede maal binnen een week is een kind met zijn tong vastgevroren aan de leuning van een brug in Amsterdam. Nu was het slachtoffer de 12-jarige Arthur Baars die woensdagavond om 6 uur op de Berlagebrug met grote aandacht naar het voederen van de meeuwen stond te kijken en daarbij met zijn tong over de brugleu ning streek. Onmiddellijk vroor het lichaamsdeel vast aan de leuning tot grote schrik van de knaap. De brugwachter snelde op het gehuil van de jongen te hulp en wist de tong los te weken met warme thee. De bovenkant van de tong werd ernstig beschadigd. De Amsterdamse politie verzoekt de ouders hun kinderen te wijzen op het ge vaar, dat ontstaat wanneer bij vriezend weer de tong in aanraking wordt gebracht met ijzeren voorwerpen. >XOCC<XX500COCOOOCOOCOOCOCXXX)OCOOCOCC<XX>CXXX>COOOCOCOC«>C< r> v 8 De temperatuur heeft in de afgelopen nacht bijzonder lage waarden bereikt. In Volkel in oost-Brabant werd 25.8 graden Celsius vorst gemeten. Dit is slecht 1.6 gr. Celsius minder dan de laagste temperatuur op 27 januari 1942 te Winterswijk, die 27.4 gr. Celsius be droeg en die de laagste temperatuur is die ooit in ons land is bepaald. In Den Helder daalde de temperatuur tot 18 graden onder nul, een waarde al3 daar sedert het begin der waarnemingen in 1850 nooit eerder was voorgekomen. In De Bilt werd 21.6 graden vorst ge meten, een temperatuur die zolang daar waarnemingen zijn verricht, nooit eer- 8 der in februari was voorgekomen en die 8 slechts twee maal sedert het begin der 3 waarnemingen in 1848 is overtroffen, '6 8 namelijk op 21 jan. 1850 en op 27 jan. 8 8 1942 toen 22.0 graden Celsius en g g 24.8 gr. Celsius werden genoteerd. yyxfyyxyyyyyyyxozcc&yyyyyyxoyyyxcryxayyyxxyyyyyyyxxxf de mist en vooral door stuifsneeuw begon de dag al met vertraging op verscheidene baanvakken. Doordat de ene vertraging weer een andere veroorzaakt, breidt de on regelmatigheid in de dienst zich geleidelijk uit, het meest op de grote lijnen. In de noord-west verbinding is de vertraging een half uur tot een uur. Onder Woensel is in de afgelopen nacht een draadbreuk gecon stateerd die vanmorgen om zeven uur was gerepareerd. Invloed op economie De vrees voor een economische chaos is toegenomen nu de koudegolf in Europa, die reeds weken duurt er in sommige landen de ergste is sedert een halve eeuw, geen tekenen van vermindering te zien geeft. De industrie voert een wanhopige strijd om een sluiten van de fabrieken als gevolg van gebrek aan kolen en grondstoffen te voor komen. In vele landen woi-den de reserve- voorrraden thans verbruikt, daar het ver voer door sneeuw en ijs op de wegen, de spoorweg en het water belemmerd wordt. Deze voorraden worden snel ingeteerd en men verwacht zware slagen voor de econo mie van deze landen, wanneer hef niet warmer wordt. De vorst heeft ernstige ver liezen veroorzaakt, die in de tientallen mil joenen guldens lopen in de voornaamste fruit- en landbouwcentra. Zo verwachten de boeren in Frankrijk, dat een derde deel van de in november uitgezaaide tarwe ver loren zal gaan, aldus Reuter. Gisteren hebben militairen met vletten en stormboten acht ton voedsel op de noordelijke Biesboschrand afgezet en daar voerplaatsen ingericht voor de duizenden watervogels, die, uit verscheidene Euro pese landen door honger en kou verdre ven, hier een toevluchtsoord hebben ge zocht, doch niettemin door hongerdood worden bedreigd. In totaal is nu veertien ton voedsel naar de bedreigde vogels gebracht. Er is nog een voorraad van drie ton. Het departement van Oorlog heeft toegezegd indien gewenst, helikopters van het eerste legerkorps der landmacht, die te Deelen bij Arnhem zijn gestationneerd, ter beschik king te stellen voor het overbrengen van voedsel naar de voederplaatsen. Er wordt thans nagegaan of het mogelijk is met be hulp van helikopters voedsel te brengen naar enkele grote concentraties zwanen dieper de Biesbosch in. De honger heeft de wilde zwijnen in de Amerikaanse sektor van het Grünewald hij Berlijn 20 tam gemaakt, dat zij van de wandelaars dankbaar het voedsel uit de hand eten. Zelfs het blaffen van een hond kan de dieren niet verjagen. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S S i r 1 u s Men kan beter barrevoets door het leven gaan, dan nooit zijn lakschoenen uittrekken. LONDEN (AFP) Het Londense blad „Evening News" meent te weten, dat Groot-Brittannië dit jaar zijn eerste water stofbom tot ontploffing zal brengen. Presi dent Eisenhower en premier Eden zouden zijn overeengekomen dat Amerikaanse waarnemers de Britse proefneming zullen bijwonen. Britse waarnemers zouden te genwoordig zijn bij Amerikaanse water stofbom-proeven. Het blad schrijft, dat de Britse water stofbom, die kleiner maar naar verhouding krachtiger is dan de Amerikaanse en Rus sische bommen, geschikt is om in intercon tinentale raketten te worden gemonteerd. BLOEDIG CARNAVAL De carnavalsviering in de Zuid-Ameri kaanse staat Peru heeft in drie dagen meer dan drieduizend gewonden en verscheidene doden gevergd. KAAPSTAD (Reuter) Bij de behan deling in tweede lezing van het regerings ontwerp, dat voorziet in het opnemen van de Zuid-Afrikaanse kleurlingen-kiezers op een afzonderlijke lijst, heeft premier Johannes Strijdom in een gemeenschappe lijke zitting van Volksraad en Senaat ver klaard dat de „stemmen der gekleurde kiezers als een zwaard van Damocles boven de hoofden der Europese Zuid-Afrikanen hangen," waaraan hij toevoegde: „Wij zullen dat zwaard verwijderen." Dat de blanke man in Zuid-Afrika de toon aan geeft, komt door de verkiezingswetgeving," zo vervolgde hij. Strijdom kondigde nog een verdere be perking aan op het gebied van de vertegen woordiging van kleurlingen. Nu gaat het om het overbrengen van de kleurlingen kiezers op aparte lijsten door het weer van kracht verklaren van de oorspronke lijke wet van 1951, die indertijd door de rechter in strijd met de grondwet werd geacht. Later zal deze wet, eenmaal weer van kracht geworden, in die zin worden gewijzigd, dat vertegenwoordigers van de Kaapse kleurlingen in de provinciale raad van de Kaapprovincie blanken zullen zijn en niet kleurlingen, zoals tot nu toe. Strijdom zei nog, dat als in het verleden geen maatregelen getroffen zouden zijn de zetels van het parlement thans zouden worden ingenomen door kleurlingen en in heemsen. De leider van de Verenigde (oppositie) partij, Strauss, zei, dat de regeringswet de vorming van een niet-blank blok zou ver gemakkelijken. „De christelijke westerse beschaving in Zuid-Afrika kan niet be schermd worden door aan mensen hun rechten te onthouden. Het gebruik van een grote stok kan de Zuidafrikaanse ras senvraagstukken niet tot een oplossing brengen," zo zei hij. Van onze correspondent in Parijs) De debatten in de Franse Nationale Ver gadering over de geldigheid der mandaten van twaalf Poujadistische afgevaardigden die nu al twee weken duren, hebben giste ren in het palais Bourbon tot een veldslag tussen linkse en rechtse extremisten geleid. Nadat daags tevoren de Poujadist Damasio wegens zijn obstructiepogingen werd ge straft doordat de helft van zjjn tractement deze maand zal worden ingehouden, heeft deze zelfde afgevaardigde gisteren aanlei ding gegeven tot zulke heftige tonelen als men zich zelfs in het Franse parlement nauwelijks kan herinneren. Stoelen en banken vlogen door de lucht en zes afge vaardigden moesten na de slag in de zie kenzaal van het parlement verzorgd en verbonden worden. De bloedneuzen wer den bü tientallen geteld. Op het hoogtepunt van de strijd weer klonken er van de publieke tribune vier schoten, waardoor de vechtende parlemen taire menigte beneden even tot kalmte werd gebracht. Naderhand bleken de scho ten met een startpistool zoals bij wedstrij den gebruikt wordt, te zijn gelost. De dader was de 32-jarige Georges Vincent, die ver klaarde zijn toegangskaart van een Pouja distische gedeputeerde te hebben gekregen. Hij werd geboeid naar het politiebureau van de Kamer gebracht. De Poujadisten hebben ontkend, dat zij enige introductie- kaart zouden hebben afgegeven. Volgens hen is de schutter een agent-provocateur van de politie. Damasio, de aanstichter van de rel, heeft de socialistische Kamervoor zitter Le Troquer, die overigens door de Poujadisten van partijdigheid beticht wordt, zijn verontschuldigingen aange boden. Vierde Er stond gisteren een vierde Poujadist op de l\jst, wiens zetel opgeëist werd, om dat hy, even als elf van z(jn partijgenoten, op ongeoorloofde wijze gekozen zou zyn. Een rooms-katholiek, Coste-Floret, die tot de oude garde behoort, maar bjj de jongste verkiezingen werd verslagen,, aasde op zijn zetel. Er ging een lange procedure-stryd aan de stemming vooraf,waarbij de rechtse extremistische advocaat Tixier-Vignancour een heftige woordenwisseling kreeg met Le Troquer. Toen eindelijk tot de stemming zou wor den overgegaan trachtte Damasio de tri bune te bestormen, waarvan men hem de vorige dag had moeten verwijderen. Een communist versperde hem de trap, die naar het spreekgestoelte leidt. Een paar vuist slagen waren het sein voor de communis ten en de Poujadisten om in volle getale te hulp te snellen. In minder dan geen tijd waren tweehonderd man in een onontwar bare kluwen in een hand-, vuist- en voet gevecht gewikkeld. Het was een onbe schrijflijk tafereel waaraan noch de presi dent met zijn hamer, noch de kamerbode met zijn blote handen een einde kon maken. Slechts de vier schoten brachten eindelijk een zekere rust teweeg. Het cen trum van de strijd verplaatste zich nu naai de publieke tribune, waar politie-inspec- teurs de schutter niet zonder moeite over manden. Le Troquer maakte van de ge legenheid gebruik door de tribunes van de pers en van het publiek te doen ontruimen. Ook de zitting werd opgeheven en het bureau van de Kamer trok zich terug in beraad over de gebeurtenis. Excuses Damasio bood zijn verontschuldigingen aan, die Le Troquer bij een korte herope ning van de zitting aan de Kamer over bracht. Het incident was daarmee officieel gesloten. Op een bijenkomst in de Parijse Mutualité-zaal is Damasio gisteravond on stuimig toegejuicht. Pierre Poujade, die ten besluite van de betoging, zijn gebruikelijke nummer ten beste gaf, liet weten dat de Poujadisten hun laatste woord in de Kamer nog niet gesproken hadden. MADRID (Reuter/AFP) De Spaanse ministers voor de Falanx en van Onderwijs zijn vervangen. De minister van Onderwijs Joaquin Ruiz Jimenez wordt vervangen door Jesus Rubia. De algemene secretaris van de regerende Falanxpartij en minister zonder portefeuille Fernandez Cuesta door Jose Luis Arrese. De mutaties zullen van daag in de staatscourant worden bekend gemaakt. Volgens waarnemers schijnen de wijzi gingen te zijn aangebracht omdat Franco ontevreden is over de aanpak van de rel letjes onder studenten, ofschoon minister Cuesta ten tijde van de onlusten in Zuid- Amerika vertoefde. De universiteit van Madrid en de hoge school „Estudio" zijn gesloten na botsingen tussen Falangisten en anti-Falangisten Ook in Sevilla was het twee dagen geleden roerig onder de studenten in de rechten. De politie ondervraagt in het gehele land personen en onderzoekt culturele publika- ties. Intellectuelen De kern van het conflict ligt op het cul turele plan. In intellectuele kringen dringt men krachtig aan op een vrijere culturele politiek. Deze beweging is niet zozeer aan politieke groeperingen en richtingen ge bonden, hetgeen onder meer blijkt uit het feit, dat arrestaties zijn verricht onder in tellectuelen van uiterst linkse (communis tische) instelling tot intellectuelen zoals de dichter en veteraan-Falangist Dionisio Ridruejo. De schorsing van twee vooraan staande litteraire tijdschriften, de „Indice" en de „Insula", heeft een diepe indruk ge maakt op de Spaanse intellectuelen. Ken nelijk vindt de schorsing haar oorzaak in de publikatie van artikelen over de pas overleden denker Jose Ortega Y Gasset en andere Spaanse schrijvers van vrije opvat tingen. De onrust in Spaanse intellectuele krin gen kwam het eerst duidelijk aan het licht, toen in 1953, door het ingrijpen der rooms- katholieke geestelijkheid in Spanje, een plechtigheid ter herdenking werd afgelast van Muguel Unamuno, de dichter, schrij ver en filosoof, en een vooraanstaande fi guur in de beweging, die werkte voor ver nieuwing in het Spaanse culturele leven. Hij kwam in conflict met de overheid en werd door Primo de Rivera verbannen (overleden in 1936). Scheuring Het zou wellicht niet juist zijn, om van verdeeldheid in de Falangistische partij te spreken. De kwestie is, dat de intellectuele sector van de partij het met andere intel lectuele groepen er over eens is, dat de tijd gekomen is, dat de regering de vele beperkingen, welke op het culturele leven drukken, verzacht. In andere Falangistische sectoren wil men alles liever bij het oude laten. Het is niet uitgesloten, dat er een scheuring in de partij komt, als er geen verlichting komt in de „dictatoriale" be palingen, die kwaad bloed zetten bij uni versitaire en andere kringen. Groepen studenten eisten tijdens de on geregeldheden vernieuwingen van het ho- ADVERTENTIE ril i/:iBesj p ANORAKS SPORTTRUIEN WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft verklaard, dat volgens de Verenigde Staten de soevereine rechten en het zelfbestuur van de Baltische staten Estland, Letland en Litauen die thans deel van het Sovjet-Unie uitmaken, her steld dienen te worden. gere onderwijs, dat, zo zeiden zij, nog ge geven wordt volgens de wijze, waarop hun grootvaders reeds academisch onderwijs hebben genoten. Een aantal buitenlandse corresponden ten in Madrid hebben per post een pam flet gekregen van een „niet-politieke rooms- katholieke universitaire groep", waarin deze zich afkeert van het gebruik van ge weld en de aanval op de universiteit door „niet-universitaire Falangistische groepen" veroordeelt. Zij zegt haar medewerking toe bij het zoeken van degeen, die op de jonge Falangist, die zwaar gewond werd, geschoten heeft. Voorts wordt in het pam flet aangedrongen op de vorming van een niet-politieke studentenorganisatie, die haar functionarissen kan kiezen zonder in menging van de regering. De groep wijst alle pogingen „om de werkelijke univer sitaire vraagstukken en de gewettigde as piraties te verstikken in georganiseerde onlusten alsmede een poging vanuit het buitenland om deze aspiraties uit te bui ten", van de hand. ADVERTENTIE (van hedenmorgen 7 uur) toestand 1 c •O 3 BS -d e| O c Helsinki sneeuw O -7 2 Stockholm sneeuw zzo -10 5 Oslo sneeuw windstil -10 Kopenhagen mist n -17 Aberdeen sneeuw windstil -3 2 Londen onbewolkt windstil -4 0 Amsterdam licht bew. zo -17 1 Brussel half bew. windstil -13 1 Parijs sneeuw w -1 Bordeaux onbewolkt zw -8 Grenoble half bew. windstil -9 0 Nice geheel bew. nw 1 Berlijn nevel windstil -13 Frankfort zwaar bew. no -14 1 Miinchen sneeuw zzo -9 1 Zürich sneeuw w -5 2 Genève nevel zzw -9 0 Locarno onbewolkt O -9 Wenen sneeuw windstil -12 Innsbruck sneeuw windstil -9 3 Rome onbewolkt no -6 sneeuw Den Helder onbewolkt z -17 hoogte 15 cm Y pen burg geheel bew. ozo -14 9 cm Vlissingen geheel bew. zo -8 14 cm Eelde half bew. w.st. -22 10 cm De Bilt mist zo -20 25 cm Twente onbewolkt ozo -21 7 cm Eindhoven onbewolkt w.st. -20 18 cm Vlv. Z.-Limb. licht bew. zzo -16 13 cm Neerslag laatste 24 uur. cc<xxxxxxxxxxx>y^xxxcciccocxccocxxxxxxcoxccxx>yx>oocxxxyx AANHOUDEND ZEER KOUD Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van don derdagavond tot vrijdagavond, opge maakt om 11.15 uur: Nevelig weer met enkele overdrij vende wolkenvelden, maar vrijwel nergens sneeuw van betekenis. Zwak ke tot matige wind uit oostelijke rich tingen. Opnieuw strenge tot zeer strenge vorst. 17 februari Zon op 7.55 uur, onder 17.58 uur. Maan op 9.30 uur, onder uur. Maanstanden 19 febr. 10.21 uur: eerste kwartier 26 febr. 2.41 uur: volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 16 februari Hoog water: 6,27 en 18.38 uur. Laag water: 2.05 en 14.24 uur. Vrijdag 17 februari Hoog water: 7.03 en 19.19 uur. Laag water: 2.36 en 15.01 uur. joxoaxccoxooooooooococooooooooooooooococccooDcocooooa

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1