Sport in het kort Harlem Tigers niet opgewassen tegen productief Punch: 41-50 SCHAATSEN PUROL in huis! 15ct Voetbalveld sneeuwvrij gemaakt Van Oosterhout versloeg falende Van de Pol met 400 tegen 55 De basketbalcompetitie Beschermende maatregelen bij boksen in België Wedstrijdkalender KNSB Paar Schwartz-Oppel wereldkampioen Braam (RCH) midvoor in militair elftal Titelhouder Ossorio verloor van Galmiche o GRETHA DE BRUIJN Fausto Coppi als adviseur naar Rusland? Schaatsen rijden In 1957 Elfstedentocht voor Valkenzeilers Laftman wil andere punten telling in hardrijderij Kortebaan-wedstrijd op „Nova Zembla" Oudste rijder in Elfsteden tocht was een 64-jarige Minnema en Honnebier in selectie-ploegen Om de Houwelings-beker Het conflict K.N.M.V- importeurs opgelost Voorjaars propaganda- wandeltochten De sigaret, I TMartTWrlte" DE SIGARET VAN FORMAAT EUROPEES KAMPIOENSCHAP 47/2 Nog altijd critiek op Tsjechische ijshockeyers VRIJDAG 17 FEBRUARI 1956 Het herenteam van Harlem Tigers is er zoals verwacht niet in geslaagd een over winning te behalen tegen het Delftse stu dententeam Punch. Hoewel de gasten vrij wel gedurende de gehele wedstryd een voorsprong namen, slaagde Harlem Tigers er toch nog in de achterstand tot een mini mum te verkleinen. Ook in deze aantrek kelijke wedstrijd behaalden de Delftenaren dankzy hun betere techniek een verdiende overwinning. Helaas werd ook nu weer de afwezig heid van Martin Moolenaar in de Tigers- verdediging danig gevoeld, en hoewel zijn broer kranig partij gaf kon hij hem toch geen moment doen vergeten. Ongetwijfeld was het jammer voor de Haarlemmers dat ook nu weer Fiekert, ondanks zijn produc tiviteit, op een kritiek moment twee toe gewezen strafworpen ongebruikt liet, waarvan de gasten dankbaar profiteerden om met een laatste krachtsinspanning de voorsprong veiliger te stellen en alsnog de ruim verdiende overwinning binnen te slepen. Het begin was direct reeds voor de Har lem Tigers die na enige fraaie aanvallen en drie gemiste strafworpen eindelijk door Fiekert met een strafworp de score open den (10). De strijd bleef in deze begin periode bijzonder fel en levendig en beide teams slaagden er dan ook in om beurten de leiding te nemen. Na vijf minuten spe len gaf het scorebord een stand te zien van 1111, doch hiermede bleken de Haarlem mers voorlopig al hun kruit verschoten te hebben, zodat de gasten een kleine voor sprong konden nemen, welke voor de rust periode nog werd vergroot tot 3220. Direct na de hervatting zorgde Piet Soo- mer reeds voor een fraai doelpunt, en hoe wel de Tigers alles in het werk stelden om de achterstand geheel in te lopen was de voorsprong van de gasten na negen minuten spelen in de tweede helft nog steeds betrekkelijk veilig (2736). Ondanks deze achterstand bleven Soomer en de zijnen dapper door vechten om de achter stand nog geheel weg te werken en zo waar slaagden zij er in van een kleine inzinking in de Delftse gelederen te profi teren. Nadat Piet Soomer (2X) en Fiekert de achterstand tot 41—46 hadden terugge bracht, bleek met nog drie minuten spelen van alles mogelijk, vooral toen Fiekert een tweetal strafworpen toegewezen kreeg. He laas faalde Fiekert ook nu op het kritieke moment en hoewel de Tigers nog enkele fraaie kansen kregen, kwamen de doel punten aan de andere kant, waar de ge- ADVERTENTIE ALLE MERKEN - ALLE MODELLEN Slijpen van alle soorten schaatsen. WINDJACKETS, TRUIEN PANTALONS enz. MONTY-COATS in kleuren voor Dames, Heren en Kinderen SPORTMAGAZIJN Twljnderslaan 7, Haarlem, Tel. 15116 100 Vo SERVICE De commissie voor de volksgezondheid van de Belgische Kamer heeft zich ander maal beziggehouden met het wetsontwerp- Philippart dat een verbod voor bokswed strijden in België beoogt. Tevens heeft zij kennis genomen van een rapport, uitge bracht door de afgevaardigde dr. Woestijn, die een aantal maatregelen voorstelt wel ke ten aanzien van bokswedstrijden geno men zouden moeten worden. Deze houden o.m. in de vervanging van het paardehaar in de handschoenen door een laag schuimrubber van 4 centimeter dikte, en bevestiging van de duim op zulk een wijze dat hierdoor geen oogblessures kunnen ontstaan. Voorts de verplichte dracht van een kap, die de wenkbrauwen, de slapen en de oren beschermt. De pauze tussen de ronden van een match moet van een op twee minuten worden gebracht, en onder de vloerbedekking van de ring dient een beschermende laag van twee a drie centimeter dikte te worden aangebracht. De medische keuring van de bokser zal moeten geschieden in door het departe ment van volksgezondheid aan te wijzen klinieken en ziekenhuizen en ingeval van een knock-out zal een bokser pas vier we ken nadat zijn algehele genezing geconsta teerd is, weer in de ring mogen verschij nen. Ingeval een een knock-out door een te lage stoot of een stoot tegen de nieren zal de schuldige bokser civiel aansprake lijk kunnen worden gesteld. Tijdens de gehele duur van de match zal een dokter aanwezig moeten zijn. De Kamercommissie heeft zich unaniem voor het rapport uitgesproken en het zal dezer dagen aanvaard worden na zijn de finitieve vorm te hebben gekregen. Ook de afgevaardigde Philippart, die slechts voorbehoud maakt wat betreft de morele zijde van het boksen, gaat er mee akkoord. Over de zogenaamde catchwedstrijden sprak de commissie als haar mening uit dat deze slechts show zijn, en geen sport, en dat zij er zich derhalve niet mee bezig behoeft te houden. De Italiaanse wielrenner Fausto Coppi, die op het ogenblik nog in een ziekenhuis in Genua verblijft, gaat misschien als wie lersport-adviseur naar Rusland. Tijdens de Olympische Winterspelen in Cortina hebben vertegenwoordigers van de natio nale Olympische Comités van Italië en Rusland afspraken gemaakt experts in ver schillende takken van sport tijdelijk uit te wisselen voor het verstrekken van advie zen. De Russen stellen er veel prijs op, dat Fausto Coppi naar hun land komt. Verder zal Italië nog een roeispecialist uitlenen. Van hun kant zouden de Russen specia listen op het gebied van dames-atletiek en van het hardrijden op de schaats naar Ita lië zenden. vaarlijke Nije zijn grote schotvaardigheid nog eens bewees door de overwinning van zijn team met twee fraaie doelpunten ge heel veilig te stellen (4150). Eerste klasse In de eerste klasse dames kwam kam pioen HOC binnen de lijnen tegen het Typ- hoons-team, waartegen een grote overwin ning werd behaald. Hoewel ook nu weer door de Typhoons-ploeg dapper tegenstand werd geboden, kon het ploegje van Tiny Jonker de zekere nederlaag niet ontgaan, zodat ook deze wedstrijd in een grote 4417 overwinning van de kampioenen eindigde. Het ziet er thans wel naar uit dat de HOC-ploeg ook dit seizoen weer de kam pioenstitel in deze klasse zal veroveren, hoewel een verrassing in de laatste twee ontmoetingen natuurlijk niet uitgesloten is. De uitslagen waren: Dames: HOC 4—HIJ 2 17—22; HOC— Typhoons 4417; ZBVS 2Typhoons 2 19—20; RCH—Antilopen 3 8—16. Heren: Harlem TigersPunch 4150; Antilopen 2Rapiditas '31 4533. ADVERTENTIE Bij brand- en snijwonden, Pijnlijke kloven, Ruwe handen en Schrale huid. De Friese Elfstedentocht is nauwelijks ten einde en niemand weet of er in 1957 wéér een zal worden gehouden. Toch zal in Friesland in 1957 een elfstedentocht langs de waterwegen worden omstreden. De club van Valkenzeilers „Jacoba van Beieren" zal nl. in de zomer van 1957 deze tocht langs de Friese 11-steden voor Valkenzei lers als wedstrijd organiseren. Men wil deze tocht in drie dagen volbrengen en aan ce hand van klassementen wil men tot een eindresultaat komen. Op bepaalde trajecten zal men van een peddel gebruik mogen ma ken. Aan de agenda van de KNSB kunnen nog de volgende wedstrijden worden toegevoegd: Zaterdag 18 februari: IJsclub Holwierde (Gr.): Langebaanwed- strijden over 1500 en 3000 meter. Aanvang 14 uur. IJsclub Berkenwoude (Z.H.): Grote ring- rijderij voor paren met arresleden en/of sleden bespannen met tuigpaarden. Aanvang twee uur. IJsclub Anke veen: Kortebaanwedstrijden voor mannen. Aanvang twee uur. IJsclub Emmeloord: nationale langebaan- wedstrijd over 500, 1500 en 3000 meter, om de grote 12-provinciën-beker. Aanvang elf uur. IJsclub Voorwaarts (Den Oever): NVBHS- wedstrijd om de P. J. Adrian-beker, over 500. 1500 en 3000 meter. Aanvang tien uur. IJsclub Albergen (Ov.): nationale lange- baanwedstrijden voor dames over 500, 1000 en 1500 meter. Aanvang elf uur. IJsclub Ons Genoegen te Gramsbergen: kortebaanwedstrijden voor vrouwen. Aan vang twee uur. IJsclub Medemblik: kortebaanwedstrijden voor mannen. Aanvang twee uur. IJsclub Nova Zembla te Wormer: natio nale wedstrijd over 500 en 3000 meter. Aan- van twee uur. Afdeling Den Haag van de NVBHS op de baan van de 's Gravenzandse IJsvereniging: nationale langebaanwedstrijd over 500, 1500 en 5000 meter. Aanvang elf uur. IJsclub Purmerend: kortebaanwedstrijden voor mannen. Aanvang twee uur. IJsclub Oudendijk N.H.: koppelwedstrijd over 40 km. Aanvang twee uur. IJsclub Maasland: Revanchewedstrijd 60 km. Aanvang half twee uur. IJsclub Wilhelmina te Roelofarendsveen: nationale koppelwedstrijd. Aanvang twee u. IJsclub Eensgezindheid te Badhoevedorp: kortebaanwedstrijd voor mannen. Aanvang twee uur. Zondag 19 februari IJs- en Volksvermaak te Nieuwe Niedorp: nationale langebaanwedstrijden over 500, 1500 en 3000 meter. Aanvang elf uur. Nova Zembla te Spaarndam: nationale kortebaanwedstrijd voor mannen. Aanvang half drie. IJsclub Eensgezindheid te Badhoevedorp: kortebaanwedstrijd voor vrouwen. Aanvang twee uur. Sven Laftman, bestuurslid van de ISII en van de Zweedse schaatsenrijdersbond lieeft bekend gemaakt dat hij een brief zal schrijven aan de technische commissie van dc ISU, waarin hij die commissie zal ver zoeken een grondig onderzoek in te stellen naar de puntentelling zoals die nu in het hardrijden gebruikt wordt. „Het wordt tijd dat we overwegen of die telling niet her zien moet worden", aldus Laftman. Hij verklaarde dat hij beseft dat zulk een suggestie op groot verzet zal stuiten, met name in Noorwegen, maar dat ten minste de wereldkampioenschappen die het afge lopen weekeinde in Oslo hebben plaats ge vonden de ISU tot nadenken moeten bren gen. Hij betoogde dat de sprinters te veel be voorrecht worden in de thans geldende telling en dat als deze blijft bestaan de we reldkampioenschappen en de Europese kampioenschappen een affaire voor alleen de sprinters zullen worden. Zij krijgen zo veel punten voor hun 500 en 1500 meter dat de lange afstandrijders praktisch geen kans hebben tegen hen in de algemene rangschikking. Laftman verklaarde dat ook de „zaak Hjallis" dwingt tot wijziging van het re glement. Het is beslist niet fair dat een rijder die in een ander onderdeel heeft opgegeven, nog wordt toegestaan op de 10.000 meter uit te komen, zeide de Zweed se official. De Noor Hjalmar Andersen gaf namelijk in Oslo op de 1.500 meter op, maar werd desniettemin onder de 16 rij ders van de 10.000 meter opgenomen, krachtens zijn resultaat op de 5000 meter. De IJsclub „Nova Zembla" te Spaarndam is voornemens op zondag 19 februari een kortebaanwedstrijd te houden over 160 m. voor heren. De prijzen zijn f 100, f60, f40 en f20. De wedstrijd begint om half drie. In brede kring werd aangenomen, dat een zestigjarige de oudste van de ruim 6000 deelnemers aan de laatste Elfsteden tocht was geweest. Dat is echter niet zo, want de 64-jarige heer Kaay uit Den Haag, schrijver van het boek „Langs Elf Steden" en mentor van vele jonge schaatsenrijders, heeft dinsdag eveneens het Elfstedenkruis- je bemachtigd. Het was overigens zijn vijfde. De heer Kaay volbracht ook de tochten van 1929, 1.940, 1942 en 1947. Hij reed nu de Elfstedentocht op door hem zelf gecon strueerde schaatsen, die een combinatie vormen van „Noren" en Friese doorlopers. Hij vertrok 's morgens om half zeven uit Leeuwarden en keerde des avonds om acht uur in de Friese hoofdstad terug. Op zaterdag 25 februari wordt op het SCHC- terrein in Bilthoven een selectiewedstrijd voor hockeyers gespeeld tussen twee b- elftallen, waarna de heren elftalcommissie het Nederlaands -b-team zal samenstellen voor de wedstrijd tegen België-b op 10 maart. Het officiële b-team za1 dan op zaterdag 3 maart in een oefenwedstrijd uitkomen tegen een elftal, samengesteld uit de spelers die deelnemen aan de centrale training. De beide b-teams voor de wedstrijd van 25 februari zijn als volgt samengesteld: Rood: doel: De Ruiter (DKS); achter: Terlingen (Be Fair) en Marres (Laren); midden: Gerrits (Venlo), Minnema (Bloe- mendaal) en Overdijkink (SCHC); voor: Van den Rovaert (HDM), zwier (SCHC), Coehorst (Venlo), Hillen (Groen/Geel) en Van Beaumont (TOGO). Wit: doel: Honnebier (Bloemendaal) achter: Houwen jr. (Venlo) en De Laive (Kampong); midden: Van Veen (Zwolle), Coenderink (DKS) en Classen (Union); voor: Van Uchelen (Hilversum), Bouma (HHIJC), Pool (TOGO), Louwers (EMHC) en Vorfeld (Laren). Gisteravond zijn in Haarlem de wedstrijden om de Houwelings-beker voortgezet. De resultaten waren: 250 21 40 11.90 2 173 21 34 8.23 0 153 17 36 9.00 0 250 17 51 14.70 2 206 28 22 7.35 0 250 28 38 8.92 2 250 20 54 12.50 2 Wittekoek 221 20 34 11.05 0 Na een felle strijd tussen de titelverde digers Francis Dafoe en Norris Bowden en Sissy Schwartz en Kurt Oppel is het wereldkampioenschap voor paren gisteren in Garmisch Partenkirchen in het bezit gekomen van de Oostenrijkers, die ook in Cortina het Olympisch kampioenschap op hun naam brachten. Het verschil tussen deze paren was uiterst gering: Schwartz Oppel plaatscijfer 14, 11.36 punten en Fran cis DafoeBowden plaatscijfer 15 en 11.33 pnt. Beide paren reden een zuivere en ga ve kür en ontweken de moeilijkheden niet. De Oostenrijkers behaalden de overwin ning doordat de inhoud van hun kür iets hoger gewaardeerd werd dan die van de Canadezen. De uitvoering van Francis Da*- foeBowden werd evenwel hoger aange slagen, maar het was net niet voldoende om de tegenstanders te verslaan. De nieuwe wereldkampioenen volgden de muziek uit stekend, de kür was harmonisch opge bouwd en werd goed gereden. Maar enke le sprongen waren niet volkomen correct uitgevoerd, zodat het totaal van de uitvoe ring niet hoger dan tot 50,9 pnt. kwam. Bij de Canadezen Francis Dafoe en Nor- ris Bowden was juist het omgekeerde het geval. Hun wijze van rijden was gaaf, zo wel de sprongen als het rijden werden ge lijk uitgevoerd en zij kregen hiervoor dan ook een hogere waardering. Maar de jury was van mening, dat de inhoud en de op bouw van de kür van mindere kwaliteit was dan die van de Oostenrijkers. En zo verloren zij met honderdsten van punten. Zekerheid Het jonge Duitse paar Marika Kilius en Franz Ningel legde beslag op de eervolle derde plaats. Het lange vijftienjarige meis je, dat haar partner in de loop der jaren over het hoofd gegroeid is, en de 19-jarige jongen reden sterker dan zij tijdens de Olympische kampioenschappen hadden gedaan. Er lag meer zekerheid in hun op treden. Jenkins leidt Volkomen volgens de verwachtingen heeft de wereld- en Olympisch kampioen Alan Hayes Jenkins na de verplichte figuren de leiding genomen. IVJet plaatscijfer 10 en 1018,6 pnt. behoeft hij van zijn grootste concurrent Ronald Robertson, die hem al twee maal in het vrijrijden heeft versla gen, niets te vrezen. Robertson werd twee de met plaatscijfer 17 en 998,0 pnt. Er waren slechts 300 toeschouwers in het door Hitier gebouwde Olympisch ijs stadion. Woensdagmiddag 22 februari wordt op het IIBS-terrein de wedstrijd NederlandVer. Staten (militair), voorronde voor het inter- geallieerde kampioenschap, gespeeld. Deze wedstrijd zal onder alle omstandigheden doorgang vinden. De Koninklijke Militaire kapel o. 1. v. kapitein Rocus van Yperen verleent medewerking. De opstelling van het Nederlands militair elftal ziet er als volgt uit: doel: Feyt (Wil lem II); achter: Van der Lee (Xerxes) en Steegh (VW); midden: Kreyermaat (Elink- wijk), Van der Meer (ADO) en De Zwart (Longa); voor: Bosselaar (Feijenoord), Bis schop (Rapid), Braam (RCH), Dahrs (Blauw Wit) en Janssen (Enschedé). Reserves: Van der Voort (RCH), Brull (Sitterdia), Van Esch (PSV), Van Ham (Zeeburgia), Nederhand (HVC) en Corpe- lein (Excelsior). In verband met de impasse, waarin de voorbereiding voor de komende zesdaagse was komen te verkeren, heeft de centrale sportcommissie van de KNMV de bij de zesdaagse betrokken importeurs uitgeno digd tot een bespreking op het secretariaat. Tot voldoening van beide partijen heeft deze bespreking na een openhartige en prettige gedaclitenwisseling geleid tot op heldering van de standpunten van elk der partijen en tot volledige instemming over de voor de zesdaagse training te volgen gedragslijn. Deze training en de selectie van de zes- dagen rijders zullen thans op de volgende basis geschieden: 1. Aan degenen, die in aanmerking wil len komen voor een plaats in een der Vaas teams, wordt de verplichting opgelegd zich aan indoor training te onderwerpen. 2. De rijders, die aan de zesdaagse willen deelnemen, moeten in tenminste de helft van de op de KNMV-sportkalender voor komende betrou'Wbaarheidsritten uitkomen, waarbij ze in elk geval zullen moeten deel nemen aan de handelstrophy-rit. 3. Er zullen twee trainingsritten in het buitenland worden gehouden, die voor de candidaten der Vaas-teams verplicht zul len zijn en waaraan alle gegadigden voor de zesdaagse voor zover de mogelijkheid daartoe aanwezig is, zullen kunnen deel nemen. De hieraan verbonden kosten zul len voor de rijders, die ten slotte in de Vaas-teams gekozen worden, uit het Motor- sportfonds worden vergoed. 4. Bij de handelstrophy-rit en de KNMV- voorjaarsrit zullen speciale reparatieproe- ven worden ingelast. 5. Het is de bedoeling, dat de deelnemers aan de zesdaagse daarin zoveel mogelijk zullen uitkomen op machines van hetzelfde merk en type, waarop zij de voorbereiden de ritten hebben gereden. Tenslotte werd uit d'e importeurs een con tactcommissie van vier leden aangewezen, waarmede de centrale sportcommissie van de KNMV bij de verdere uitwerking van de trainingsplannen contact zal onderhouden. Getrouw aan de traditie houdt de afdeling Noordholland van de Nederlandse Wandel sport Bond op zaterdag 3 en zondag 4 maart weer voorjaarspropagandatochten, die de opening van het wandelseizoen en het be gin van een lange reeks wandeltochten, vastgesteld voor 1956, zullen vormen. Er wordt gewandeld over afstanden van tien en twintig kilometer. Een ieder die de tocht volbrengt ontvangt een medaille; groepen van tenminste elf personen ont vangen een groepsherinnering. Er wordt gestart op zaterdagmiddag tussen twee en drie uur en zondag tussen tien en half een. In Aalsmeer wordt gestart van het ge bouw „De Oude Veiling", Marktstraat 10 af. In Beverwijk wordt gestart van „Ken- nemerhof", Kennemerlaan, IJmuiden af. Voor Haarlem en omgeving wordt gestart van gebouw „Domi", Zandvoorterpad te Overveen af. PIET VAN KEMPEN. Zondag 19 fe bruari zal op de Gentse wielerbaan een koppelwedstrijd worden gereden voor ploe gen die uit drie renners bestaan. Een van de eerste ploegen, waarvan de samenstel ling is aangekondigd, is een Nederlandse, gevormd door Schulte, Peters enPiet van Kempen. BOBET. Louison Bobet heeft toestem ming gekregen om over vier weken zijn training te hervatten. De drievoudige win naar van de Ronde van Frankrijk denkt mee te rijden in MilaanSan Remo op 19 Maart. ZATOPEK. Het Tsjechische blad „Svo- bodne Slovo" heeft bericht, dat de Tsjechi sche Olympische kampioen Zatopek heeft meegedeeld, dat hij op de Olympische Zo merspelen in Melbourne alleen aan de ma rathonloop zal deelnemen. URUGUAY. Door een 10 overwin ning op Argentinië heeft Uruguay gisteren het voetbalkampioenschap van Zuid-Ameri- ka gewonnen. ADVERTENTIE C'G GOLD STAR Ondanks de hevige sneeuwval in Italië is de interlandwedstrijd hissen de voetbal ploegen van Italië en Frankrijk gewoon doorgegaan. Voor dat mogelijk was moest er echter wel het een en ander gebeuren op het veld van Bologna. Op de foto ziet men hoe het veld er uit zag op de dag voor de wedstrijd. Niet zo veel uren later was er nagenoeg geen sneeuw meer op het speelveld te ontdekken. Van Oosterhout In de Rotonde van „Houtrust" in Den Haag is donderdagmiddag het toernooi be gonnen om het kampioenschap van Europa anker kader 47/2, met deelneming van de volgende acht spelers: Ossorio, titelhouder, en Galvez (beiden Spanje), Wafflard en Vingerhoedt (beiden België), Spielmann (Duitsland), Galmiche (Frankrijk) en Van Oosterhout en Van de Pol (beiden Neder land). Ossorio heeft het kampioenschap in 1955 in Granada gewonnen in een toernooi waar aan slechts vier Spanjaarden en twee Por- tegezen deelnemen. Zijn algemeen gemid delde was het laagste sinds de instelling van dit Europees kampioenschap, n.l. 12.89. Galmiche en Van de Pol zijn oud-Europese kampioenen. De Fransman won in 1949 de titel in Scheveningen met 18.49 als algemeen gemiddelde en Van de Pol zegevierde in 1951 in Waalwijk met 28.69. Houders van de Euro pese records zijn: algemeen gemiddelde Gabriels (België) 43.23, particulier gemid delde Van de Pol 200 en hoogste serie Ga- briëls 370. De verrassing van deze eerste ronde was het volkomen falen van Van de Pol, vele jaren lang de grote biljart-matador en één van de sterkste kaderspelers van de wereld. Zijn partij tegen Van Oosterhout was geen wedstrijd, maar meer een executie die on verbiddelijk voltrokken werd zonder dat de veroordeelde tot enige tegenstand kon ko men. In acht beurten vergaarde Van Ooster hout 207 caramboles, dank zij nuttige series van 52, 63, 34, 34. Van de Pol stond toen op zegge en schrijve 36 Van Oosterhout bracht zijn voorsprong in de negende beurt op een kleine 300 caram boles, dank zij een reeks van 131, en bezegel de in zijn elfde beurt met een slotserie van 59 één van de zwaarste nederlagen die Van de Pol hij miste ook de nastoot en bleef op 55 staan in zijn loopbaan heeft geleden. Degelijk Ossorio ontpopte zich in de partij tegen zijn landgenoot Galvez als een degelijk spe ler met een zeer behoorlijke techniek. Hij liet zich niet van de wijs brengen door de vlotte serie van 91 die Galvez in de tweede beurt op tafel bracht, werkte geleidelijk zijn achterstand weg en toonde zijn onmisken bare kwaliteiten met reeksen van 81 in zijn achtste en 134 in zijn elfde beurt. Galvez bracht er weinig meer van terecht en verloor met grote achterstand. De eerste grote serie werd gemaakt door de Waalse kaderspecialist Wafflard in zijn duel met de Vlaamse allrounder Vinger- hoedt. Deze had in zijn vierde beurt 86 caramboles gescoord. Maar hij strandde op een niet-lastige stoot, juist toen hij goed op dreef was gekomen. Wafflard kreeg het ivoor in gunstige positie en hield het zo, vele tientallen punten vergaderend op de kader- lijnen, met grote precisie rappellerend en ook niet terugschrikkend voor een drieband- stoot als die een enkele maal noodzakelijk bleek. Toen Wafflard de 200 onder applaus had overschreden leek hij nog goed voor een 100 caramboles meer, maar hij kwam toch niet verder dan 211. Daarmee was de stand 218 tegen 92 in zijn voordeel geworden. Het leek een vrij veilige voorsprong, maar Vingerhoedt gaf zich niet zo maar gewonnen. Hij vocht terug terwijl Wafflard de juiste cadans verloor. Na tien beurten bij de stand 305287 in het voordeel van Wafflard, was alles weer mogelijk. Vin gerhoedt was tenslotte de man, die met series van 55 en 58 de 400 vol maakte en deze in teressante partij won, want Wafflard kwam in de nastoot slechts op 327. Zonderling De Frans-Duitse partij GalmicheSpiel mann kreeg een zonderling verloop door toe doen van Spielmann, die achttien beurten lang voortdurend faalde, wat hem een ach terstand van meer dan 200 caramboles bezorgde (112 tegen 319), maar toen plotse ling zijn werkelijke capaciteiten toonde met twee opeenvolgende series van 116 en 94. Galmiche zag zijn moeizaam verworven voorsprong teloor gaan, werd daardoor van zijn stuk gebracht en stond na 22 beurten met 332 tegen 358 achter. Daarna gingen de zenuwen en de carotte een grote rol spelen, zodat de partij zich nog elf beurten rekte. De Duitser won deze marathon', spelend met een gemiddelde van 12,12, nadat Galmiche, die tien punten achter stond in de natoot, de kans op remise gemist had. De partij OssorioGalmiche bracht twee spelers van het zelfde type tegenover elkaar: bedachtzaam, elke stoot wikkend en wegend, traag stotend, maar vastberaden hun kansen tot het einde verdedigend. De beslissing viel ai in het begin, toen Galmiche dankzij een serie van 129 een voorsprong van 193 tegen 48 in 3 beurten. Zijn pad voerde ver der over rozen, want de titelhouder kwam deze slag niet te boven. In zijn 22ste beurt maakte Galmiche de 400 vol. Spielmann heeft tegen Wafflard 's avonds bijna hetzelfde uitgehaald als in de eerste ronde tegen Galmiche. Wafflard^ vlot sco rend, liep uit tot 171 tegen 47 in tien b**»w- ten. Maar zes beurten later keek hij tegen een achterstand van 90 punten op (230—320), want Spielmann was eindelijk op toeren gekomen en had onder, meer fraaie reeksen van 56, 91 en 88 bijeen gestoten. Het wach ten was nu op de grote serie, waarmee Wafflard, die daartoe in staat is, de sitautie zou herstellen. Die kwam in de 19e beurt toen de Belg met een slotserie van 162 het pleit beslechtte, Spielmann achterlatend op 344. De laatste partijen van de tweede ronde waren Galvez—Van Oosterhout en Vinger hoedtVan de Pol. Aanvankelijk leek het alsof het geen krachtmetingen, maar de monstraties zouden worden. Zowel Van Oo9t.erhout als Vingerhoedt speelde ln het begin biljart uit het boekje, en toen de Rot terdammer ging zitten, na in zijn vierde beurt 161 caramboles te hebben gescoord, ging de Antwerpenaar nog steeds voort met de opbouw van een reeks, die tot 215 zou stijgen en daarmee bracht hij zijn totaal in twee beurten op 283, terwijl Van de Pol 15 achter zijn naam had staan. Herstel Van de Pol recpliceerde met 28, leek vol komen gedemoraliseerd maar veerde op toen Vingerhoedt poedelde en het ivoor in gustige positie in het korte kadervak liggen liet. Plotseling kwam de inspiratie, het ma teriaal gehoorzaamde als van ouds aan de hand van de meester en Van de Pol ging op zijn beurt caramboles oogsten. Ruim een half uur bleef hy aan het woord en al even aarde hij niet de kapitale serie van Vinger hoedt hij kwam op 195 het zelfvertrou wen was hersteld en er kwam weer span ning in de stryd. Een 36 van de Belg bracht de stand op 319 tegen 238 in zijn voordeel na 4 beurten. Een kleine inzinking aan weerskanten volg de. Geen wonder, want het hep naar drie uur in de nacht en na 8 beurten was de stand Van de Pol 295, Vingerhoedt 369. Nog 105 punten scheidde Van de Pol, indien niet van. de zege, dan toch zeker van een remise. Hij maakte er 95, tien te weinig, want in de volgende beurt scoorde Vingerhoedt de 31 caramboles, die hij nog voor de overwinning nodig had. Intussen had Van Oosterhout van Galvez gewonnen in 18 beurten, ondanks krachtig verzet van de Spanjaard. De stand na de eerste dag is: Vingerhoedt 4 800 21 215 38.09 v. Oosterhout4 800 29 161 27.58 Wafflard 2 727 31 211 23.45 Ossorio 2 608 40 134 15.20 Galmiche 2 790 55 129 14.36 Spielmann 2 744 52 116 14.30 v. d. Pol 0 445 20 195 22.25 Galvez 0 448 36 91 12.44 In Tsjechoslowakije is de opwinding over de houding van de Tsjechische hockeyspelers bij de Wintei-spelen in Cortina nog steeds niet geluwd. Alle bladen trachten thans de „ware verantwoordelijken" te ontdekken en wijzen of de trainers of de „ambtenaren" van het nationale sportcomité als zodanig aan. „Rude Pravo", het orgaan van de cummu- nistische partij dat in de regel slechts een kleine sportrubriek heeft, beschuldigt thans in een lang commentaar verscheidene amb tenaren van de sectie hockey van het natio nale sportcomité ervan dat zij „meer aan dacht hebben gehad voor het organiseren van reizen naar het buitenland dan voor het sa menstellen van een ploeg die lichamelijk, moreel en vooral politiek in goede conditie was". Volgens sommige informaties zou de direc teur van de sectie hockey van het nationala sportcomité al afgetreden zijn. Ook de positie van de coach van de nationale ploeg zou ga- vaar lopen. De spelers, wier houding uit een oogpunt van ploeggeest en omdat zij te in-

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 12