ZE VEN DA GEN HAARLEM FUNCKLER CHINA RECONSTRUCTS Aan Velsen verstrekt bouwvolume kwam in latere periode terug Koek en Zoopieeeuwen oud Koek en Zoopie in Haarlem:een kantine! Raad Bloemendaal Sleepboot brak zonder moeite Spaarne open „De felste liefdesbrant uyt de bitterste koude" Van mensen en flmgen onder de Damiaatjes De broodbezorgers en de sneeuw 'grieven aan de redactie VRIJDAG 17 FEBRUARI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT 9 Lasser, die geneesheer stak, voor Haarlemse rechtbank Burgerlijke Stand van Haarlem Padvindsters vieren woensdag dankdag „COWOREX H 24" Yerfind. „Coveline" Koopman stelde „kettingbrief" in Echt Carnaval Kappers jubileum Boeke(n)rij De hervorming van de Chinese taal? Eilandenboten naar IJmuiden Vr In een vlot tempo behandelde de ge meenteraad van Bloemendaal donderdag middag onder leiding van burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller de agenda van zestien punten. Vastgesteld werd een ver ordening inzake het toekennen van gratifi caties bij ambtsjubilea van het gemeente- personeel, besloten werd een bijdrage te verlenen in de kosten van opleiding tot zweminstructeurs van enkele leden van de Bloemendaalse Reddingsbrigade, een kre diet werd verleend voor aanstelling van een administratieve kracht bij de gemeente politie en besloten werd tot aankoop van een strook grond voor verbreding van de Kleverlaan (er zullen, evenals in Haarlem, twee rijbanen worden aangelegd). In beroep De raad was van mening, dat tegen het besluit van Gedeputeerde Staten, waarbij aan een gedeelte van de uitbreidingsplan nen „Oosterduin" goedkeuring is onthou den, in beroep bij de Kroon diende te wor den gegaan. Bepaald werd, dat de vaststel ling van een partieel uitbreidingsplan wordt voorbereid voor het niet goedge keurde deel van de uitbreidingsplannen „Oosterduin". Bouwen bij Bovenweg Besloten werd tot verkoop van grond in het plan Bovenweg aan de heren J. Brou wer, J. B. Dingemans en mr. J. I. van Doorninck. Het voorstel tot verkoop van grond in hetzelfde plan aan de N.V. Aan nemersbedrijf W. Thunissen, die voorne mens is een flatgebouw voor alleenwonen- den te bouwen, werd van de agenda afge voerd; het zal later aan de orde komen. Bevolkingsonderzoek Bij de mededelingen, inzake het resultaat bevolkingsonderzoek op tuberculose, merk te mevrouw D a 1 m e ij e r (Arbeid) op, dat het teleurstellend is, dat 20 °/o der bevol king zich aan de gemeenschapsplicht heeft onttrokken door niet deel te nemen. Geluk kig is het aantal ontdekte gevallen van t.b.c. meegevallen. Het onderzoek is nuttig en spreekster hoopte, dat er bij een nieuw onderzoek geen wegblijvers zullen zijn. Bouwvolume Bij de rondvraag bracht de heer Van Haastert (K.V.P.) de discussie in de vergadering van de Katholieke Arbeiders Beweging over het woningvraagstuk ter sprake en hq vroeg speciaal naar het over dragen van bouwvolume aan Velsen. Is dit weer teruggekomen? Wethouder mr. H ij s z e 1 e r (A.R.) herin nerde er aan, dat de uitgifte van bouw volume voor drie jaren geldt. 1953 was het laatste jaar van de vorige periode en in dat jaar had Bloemendaar een restant van volume voor 130 woningen. Er bestond een plan, om 145 woningen te bouwen aan de Dompvloedslaan. Gedeputeerde Staten hadden echter bezwaar tegen dit plan. Met dit college werd overleg gepleegd over het bouwvolume van 130 woningen. Ten be hoeve van het provinciaal personeel, dat in Bloemendaal werkzaam is, werd aan Vel sen bouwvolume verstrekt voor 70 wonin gen aan de Van Dalenlaan en a'an Haarlem volume voor 60 woningen. Gedeputeerde De sleepboot „Tina" van de rederij Wa genmaker in Amsterdam heeft donderdag morgen zonder al te veel moeite een groot gedeelte van het Noorder Buitenepaarne in Haarlem opengebroken. Om zes uur vertrok het schip met twee tankers als trouwe volgers uit Amsterdam en omstreeks twaalf uur bereikte men de sluizen van Spaarndam. De „Tina" werd tegelijk met de eerste tanker geschud en vertrok in een vrij snel tempo direct naar de Shell-fabrieken aan de Spaarndamse- weg. Het ijs bleek vooral toen men iets zuidelijker kwam vrij dun te zijn en de tweede tanker had dan ook geen moeite om de vaargeul te volgen. Inmiddels <had de sleepboot reeds een geul gevaren naar het Gemeentelijk Energie Bedrijf zodat ook dit bedrijf donderdag weer van een ruime voorraad stookolie werd voorzien. Men vertelde ons, dat het vooral vlak voor Spaarndam bijzonder moeilijk was cm door de dikke ijsvloer heen te breken. Men had echter gedurende de gehele mor gen slechts een keer vastgezeten. De officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bou- man, eiste donderdagmiddag tegen een 31-jarige lasser uit Haarlem wegens po ging tot doodslag onvoorwaardelijke ter beschikkingstelling van de verdachte aan de regering. De lasser, die verpleegd werd in het provinciaal ziekenhuis te Santpoort had op 9 juni van het vorig jaar zijn genees heer plotseling tijdens een gesprek met een dolkmes in de borst gestoken. De punt van het mes schampte af op een rib en stuitte vervolgens op het borstbeen. Het slacht offer verklaarde als getuige voor de recht- bak, dat hij zijn patiënt op het moment van de daad verminderd toerekenings vatbaar beschouwde. In een rapport, dat over de verdachte was uitgebracht werd zelfs beweert, dat de lasser een zeer groot gevaar voor de maatschappij was. De verdediger, mr. Bregman sloot zich bij het requisitoir van de officier van Ju stitie aan. De rechtbank zal op 1 Maart uitspraak doen. HAARLEM, 16 februari 1956 GEHUWD: 16 febr., Th. J. Korzelius en W. E. van den Eijkhof; C. J. van den Mer- kenhof en C. J. van Graas; J. Veenhof en C. J. van Hoven; G. van der Kleij en J. A. West. BEVALLEN van een zoon: 13 febr., C. J. van Ballegooijenvan der Weele; 14 febr., M. M. Boschde Pijper; 15 febr., E. E. Stolp Pethick; 16 febr., C. M. van Loenen—de Jong; Chr. E. H. PrinsenEssenberg. BEVALLEN van een dochter: 14 febr., J. Verdonkschotde Laat: M. Polderman Rademaker; 15 febr., C. J. M. Staalvan Heuzen; W. F. Hollenbergvan Deutekom; 16 febr., C. te WinkelDaemen; G. J. van der PoelFaber. OVERLEDEN: 14 febr., J. Vreugdenhil— Molenaar, 83 j., Jan Huijgenstraat; H. P. E. A. Pieterse, 68 j., Korte Annastraat; 15 febr., H. van Leeuwen, 84 j., Orionweg; M. Eg bertsde Ruiter, 91 j„ Generaal Joubert- straat; T. BosmanWierenga, 81 j., Gene raal de Wetstraat. Staten hadden destijds bericht eventuele extra-volume voor de periode 1954-1957 in welwillende overweging te nemen. Nadat op 1 januari 1954 bouwvolume voor 41 wo ningen was verstrekt, volgde later een extra-toewijzing van 123. Reeds zijn ge bouwd 36 flats aan de Dompvloedslaan en 25 aan de Bloemendaalseweg. Plannen zijn in bewerking voor 95 woningen aan de Bovenweg, Donkerelaan en Noordlaan. Ge hoopt was woningwetwoningen aan de Kleverlaan te bouwen, maar de grond is bijzonder duur, zodat er flats gebouwd dienen te worden. In de toekomst zullen nog woningen gebouwd worden in Voge lenzang, aan de Bovenweg en aan de Waal Malefijtlaan in Aerdenhout. Tenslotte deel de de wethouder nog mee, dat er sedert 1 september 1947 446 woningen gebpuwd zijn, waarvan 179 kleinere woningen of ongeveer 40 °/o. Door het betrekken van flats kwam woonruimte voor anderen vrij. In antwoord op een vraag van mevrouw D a 1 m e ij e r, deelde wethouder mr. H ij s z e 1 e r mee, dat aan gesteunden een extra-uitkering is uitgekeerd wegens de heersende koude. Woensdag 22 februari dragen de pad- vindsters, leden van de verenigingen het Nederlands Padvindsters Gilde en de Ne derlandse Gidsen beweging in ons land, het uniform. De padvindsters vieren de ver jaardag van wijlen Lord Baden Powell, de stichter van de padvindersbeweging en tevens de verjaardag van de wereldpad- vindstersleidster Lady Baden Powell. De meisjes zijn de 22e februari getooid met een klimopblad waarin drie sneeuwklokjes. Dit jaar zal begonnen worden met het hijsen van de vlag om halfacht des mor gens in „De Doelen", 's Middags en 's avond worden bijeenkomsten gehouden. Voor de kabouters, de jongsten (acht tot twaalf jaar) onder de padvindsters, worden kring- en districtsbijeenkomsten gehouden. Dit geschiedt onder meer des middags in de Oosterkerk en in het Jeugdhuis aan de Pijnboomstraat. De padviindstersbijeenkomsten zijn 's avonds in het wijkgebouw in de Mole- naerstraat en het troephuis aan de Haze- paterslaan. In Haarlem-Noord en Halfweg zullen de meisjes na een gemeenschappe lijke maaltijd een speurtocht maken. In Heemstede is er een bijeenkomst op „Meer en Bosch", waar „De Trekvogels" gast- vrouwe is. Afscheid mevrouw Halbertsma Mevrouw H. A. HalbertsmaWaller heeft haar functies in het Nederlands Pad- ADVERTENTIE Bestrijdt de „Bocktor" (Houtworm) met Gegarandeerd resultaat. GED. OUDE GRACHT 95 HAARLEM vindsters Gilde neergelegd. Zij blijft echter wel werkzaam als lid van een plaatselijk comité. Als de gewestelijke Commissaresse in het gewest Noordholland is mevrouw Halbertsma opgevolgd door mevrouw mr. A. A. van VeenDe Weerd te Amsterdam. Plaatselijk- en districtscommissaresse voor Haarlem en omgeving werd mevrouw C. van DitmarschJacometti. In Bloemendaal heeft mevrouw J. van der Noordavan der Hoeven, die korte tijd het districtscommis- sariaat in Bloemendaal waarnam, haar functie overgedragen aan mejuffrouw C: Elberg, eveneens te Bloemendaal. Voor Heemstede zal mevrouw Van Dijk uit Hille- gom voorlopig het districtscommissariaat waarnemen. Lezing Mejuffrouw dra. F. J. Smit uit Den Haag zal woensdagavond 22 februari in een zaaltje van de Remonstrantse Gemeente, hoek Wilhelminastraat/Prins Hendrikbrug. voor de „Nederlandse Bond voor vrouwen werkzaam in bedrijf en beroep" spreken over het onderwerp: „Maatschappelijke facetten van het atoomtijdperk". In hoger beroep stond donderdagmiddag voor de Haarlemse rechtbank een 31-jarige koopman terecht, die ervan verdacht werd de loterijwet overtreden te hebben. Met een soort „kettingbrief" zou de verdachte er in geslaagd zijn gedurende vijf jaar door middel van een ingewikkeld systeem nylon-kousen te verkopen waarmee hij in totaal een omzet behaalde van f400.000 en een winst van f75.800. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, was het volkomen met het uitgebreide vonnis van de kan tonrechter eens, waarin de verdachte ver oordeeld wordt tot een boete van f 1500. Hij vroeg dan ook bevestiging van dit von nis met uitzondering van de opgelegde straf, die hij gesteld wilde zien op een boete van tien mille of een half jaar hech tenis. De president van de rechtbank, mr. H. J. Ferwarda, meende voorts nog dat bij een eventueel eindigen van de kettingbrief zou blijken, dat de koopman al het ver diende geld onrechtmatig zou hebben ver kregen. Tegen dit standpunt verzetten zo wel de verdachte als de verdediger, mr. S. Groen, zich echter heftig. Deze laatste be pleitte in een helder betoog, dat er geen sprake was van enige wetsovertreding en hij vroeg dan ook ontslag van rechtsver volging. De rechtbank zal op 1 maart uit spraak doen. ADVERTENTIE Wat we in de laatste jaren een beetje begonnen te vergeten, namelijk dat in de winter ijs bij de Nederlander en zijn landschap hoort, beginnen we nu, graag of gedwongen, weer te beseffen. Bij vier graden vorst krijgen we als echte geroutineerden al het idee dat het lente aan het worden is; onder de zes graden kunnen we het goed „harden In deze we ken wordt weer een nieuwe schaatsgeneratie voor het leven verliefd op de ijssport, geleid door ouderen die het nog steeds waren wordt een nieuwe schaatsjeugd geboren met het daarmee samenhangende gevoel van er-tegen-kunnen, gehard- en sportief-zijn, echt Neder lands. Nederland kan niet de eer voor zich opeisen alleen ijs te hebben, maar wel dat het neer dan welk land in West-Europa de sportieve mogelijkheden van ijs heeft gebruikt. In 1603 deed in Londen een sierlijke Friezin de menigte verbaasd staan door fraaie krullen in het ijs „te tekenen", rijdend op koeribben! In alle kranten kunt u foto's gezien hebben met de opmerking eronder, dat er niets veranderd is sinds zeventiende eeuwse schilders gelijksoortige taferelen vastlegden op hun doeken. Toen wij weer zo'n echt ouderwets Koek-en-Zoopie op het ijs zagen, zijn we in oude boeken wat over die onuitroeibare in stelling gaan opzoeken. Want al zijn wij veranderd, al is onze schaatspret anders, bepaal de gebruiken zijn aan de ijspret verbonden gebleven als de Jan Salie aan zijn kachel. De Koek-en-Zoopie is daar een van. Een jaar geleden werd in deze rubriek geschreven: „Ho tel Funckler leeft vanuit en in een groots verleden; het heden kan dergelijk leven nauwelijks onderscheiden. Funcklers zalen zijn met zijn grootheid aan het verdwijnen in de stilte die een gejaagd ras daar vreest". Maar Funckler is „grand". Het is vrijwel zeker dat aan het lang zame proces van in zichzelf opgaan nu een einde zal ko men. De gemeente overweegt aankoop en het is waarschijn lijk dat het gebouw als hotel zal blijven voortbestaan. Dat zou betekenen dat Funckler een grote verandering zou - r 'vm** li? kluste ;r- Bij het zoop je ontstond, zegt de oude kroniek, „uyt de bitterste koude de felste liefdesbrant"; bij het zoopje kwamen immers „het vesjesvolck en vlassters, de frayste jongelui en de stem mige juffertjes met hun speelgoedgenootjes"In het zoopje kon je gloeiend-hete anijsmelk krijgen, warme bollen, choco lade en warme soep. De lange troepen schaatsers, overglijdend van links naar rechts aan een stok, allen op de maat van de voorganger, hielden steeds halt by het kraampje, waar de vlag met de zwaan en de krans om de vlaggestok duidde op de aanwezigheid van anijsmelk. De eigenaar van het tentje organi seerde de vreemdste spelen om mensen te trekken. Onder andere deed hij honden notedopjes onder de poten en als hij de dieren dan een dampende worst voorhield gleden ze er met de grilligste passen achteraan. Ook hield de zoopjeshouder wedstrijden voor paren, die het schoonst beentje over kon den rijden met nooit missende streek en onberispelijke zwaai. De man van het zoopje was het hart van de schaatsvreug- de. Die schaatsvreugde was al gemeen. Rond het tentje heer ste een heel carnaval. Een mu ziektent was er, een schoen makersstalletje, mallemolens. De vioolspeler verhuisde van de straat naar het ijs en zwier de spelend tussen het publiek. Goochelaars vertoonden hun kunsten, zelfs de kwakzalver liet zich door zijn knecht in een ijsslee voortduwen. Maar al brulde hij nog zo hard: ,,'t En is geen ijs of 't kost mensenvleys" de mensen gin gen toch liever naar het zoop je. Een Marokkaan die dit al les zag schreef aan zijn sultan, aldus de chroniqueur, dat er op het Nederlandse water iets kwam te liggen, dat op kandy- koek leek. „Wat is kandy- koek?", schreef de sultan terug. Toen in 1864 bekend werd bij de trotse schaatsers van het Haarlemse, dat Pier van Bols- ward in Friesland op één dag langs elf steden was ge schaatst, nam Klaas Oostindië, stamvader van een oud zoop- jeshoudersgeslacht, de uitda ging aan en samen met zijn broer Willem reed hij op één dag langs twaalf Hollandse steden. Die tocht van Klaas is niet zó bekend geworden, van daar dat Friesland nog wel zijn Elfstedentocht heeft.... Op de Haarlemse grachten kwamen allen, „van het ge mene volk tot de regenten" op het ijs bijeen om te genieten. De leus was „Op het ijs is alles gemeen, die geen meisje heeft kiest er een". De scholen wer den gesloten om te voorkomen „dat de schoone kunst van het schaatsrijden zou uitsterven door een jongelingschap van boekebijters". Nu geven ze no ta bene een boekenweek! Arresleden met rinkelende belletjes, handsleden, priksle den en ijsschuitjes slierden langs de grachten. In 1600 werd er al ijsgezeild en een chroniqueur vermeldt: „Twee hielden een strijd; het ging zoo snel dat een vlak na de start al het einde bereikte, waar hij de ander aantrof die al enkele minuten stond te wachten...!" Ook moet het gebeurd zijn dat een ijszeiler op het Spaarne een pijl afschoot die hij in haalde voor zij doel trof! Al is er dan tegenwoordig geen carnaval meer op het ijs, geen kwakzalver, geen zwierende ijsmuzikant, al zijn er geen honden meer met notedopjes onder de po ten, het zoopje is gebleven. In zijn oude vorm in niet alle Hollandse steden echter. In Haarlem hebben we er namelijk geen kunnen vin den, zo'n gezellige tent op het ijs waar de damp uit slaat. Wel in Amsterdam op de grachten. Daar wordt vandaag een grachtentocht van veertig maal negentien honderd meter gereden. In Halfweg wordt zelfs een arresleetocht gehouden. Maar al heeft Haarlem dan geen echt zoopje meer blijk baar waarom toch niet vragen wij ons af op de ijsbaan Kleverlaan von den wij toch een gelegen heid, zij het niet op het ijs gebouwd, waar we warme soep konden krijgen en hete chocolade. Al reed er dan niemand op langgelepelde en driemaal gekrulde Hol landse schaatsen, ook op de huidige weet de schaatser zijn weg naar de warme kop lafenis te vinden. Geen echt zoopje in Haarlem, maar een kantine! De koffie was er echter toch goed. De heer W. Ooms (59 jaar) en zijn vrouw J. Ooms-Kooy verzorg den er de dorstigen en honge- rigen. De heer Ooms. die acht jaar geleden zijn koffiehuis in de Jansstraat verliet waar hij dertig jaar gestaan had, is nu in Den Haag exploitant van een rolschaatsbaan. Daarbij gaat het op wieletjes, maar overi gens hetzelfde als op ijs. De heer Ooms was bij de Neder landse Olympische wielrijders op de Olympiade van 1920. Zijn zoon herhaalde dat familietrek je op de Olympiade van 1936. De heer Ooms exploiteert nu al enkele jaren tijdens de ijstijd de kantine op de ijsbaan Kle verlaan. Hij ondervindt er vooral belangstelling voor soep, snoep en sprits. We hoorden niemand naar anijs vragen. Misschien is dat oude gebruik nu bij rolschaatsers in zwang. De heer Ooms heeft blijkbaar zijn hart aan de wieltjes ver pand. Eerst op de Olympiade, nu aan die van de rolschaats. Maar bij al onze deernis over het ontbreken van een zoopie in Haarlem was het toch weer een troost dat de heer Ooms als oud-Haarlemmer in de ijstijd zijn oude stad getrouw blijft en er gloeiende soep voor maakt. We hopen van harte dat hij niet aan de weet komt dat er inAmsterdam nog echte zoopies zijn. Want dan vrezen wij dat deze oude rot, die ons met wee moed over de goede oude tijd praatte, binnenkort met hete anijs op de Herengracht te vin den zal zijn. De liefhebbers van winter se landschappen kunnen dit weekend hun hart ophalen in de Kennemerduinen. Zij kun nen zich in bewondering af vragen „Wat zwijgend tover land is dit" en ronddolen langs al die verschillende werkstuk- Uitkijk611 ^en van KoniT1'g Winter. Maar als dat detailwerk hen ver moeit is het hen ook nog mo gelijk om een algemeen over zicht te krijgen in het sinds 24 december van het vorig jaar heropende paviljoen „De Uit kijk" op het Kopje te Bloe mendaal, dat door een algehele verbouwing thans gezellige zitjes heeft voor in totaal twee honderd mensen. moeten ondergaan. Alleen een sterk breekijzer kan deze zaak van de negentiende eeuw ope nen voor de eisen van de twin tigste, die niet passen in de huidige grande-salle, de con certzaal met de harp in het plafond. De eisen kan men niet veranderen, de grande-salle wèiEr bestaat dus geen probleem. Wat wel een probleem is, al moet het wijken voor de wer kelijkheid van deze tijd, ligt vervat in het weer verloren gaan van een stuk Haarlemse historie bij uitstek. In het gas tenboek vindt men er een neerslag van: namen van on der anderen Louis Botha, Theodore Roosevelt, Frank Kellogg, lady Randolph Chur chill, de markies van Villalo- bos, Johann Strauss, Sarah Bernhardt. In Funcklers histo rie ligt tevens het wel en wee van een generatie Haarlem mers vervat, die daar haar trefpunt had. Voor geschied kundigen is Funcklers verhaal niet belangwekkend genoeg om opgetekend te worden. Het heeft geen zin het verleden op te tekenen als het gebeuren in en rondom een hotel. Maar laat de noodzaak om Funckler als Funckler- te vernietigen want dat houdt de verbouwing in ons niet ervan weerhou den, met weemoed te denken aan wat verloren moet gaan. De herinnering aan die wee moed kan in de toekomst mis schien, bij beslissingen die niet zo duidelijk de oplossing aan brengen, doorslaggevend zijn voor behoud. V ij fen t wintig j aar on d u Ier en permanenten en gewoon maar haarknippen is geen kleinig heid. Bij een dergelijk jubi leum past een korte terugblik. In 1931 begon de heer Ton Thoolen in de Mamixstraat 120 een kleine kapsalon. Het was in een benedenhuis, waar van één kamer als herensalon, de andere voor de haarbehan- deling van dames was inge richt. Reeds na vier jaar was het daar te klein geworden en toen verhuisde de heer Thoo len naar no. 129. Hier werd de zaak voortgezet tot 1943 toen meer ruimte beschikbaar kwam op no. 119, waar de kapsalon ook nu nog is geves tigd. Meen overigens niet dat het nu ook nog twee kleine kamertjes zijn, waar de inge wikkelde instrumenten voor de haarbehandeling staan opge steld. Er is inmiddels een klei ne schoonheidssalon bijgeko men en in afzonderlijke ka mertjes vinden de verschillen de haarbewerkingen plaats. In 1931 begon de heer Thoo len de salon samen met zijn vrouw. Op het ogenblik heeft hij al tien man personeel. Hoewel de zaak gevestigd is in Haarlem-Noord, komen de klanten lang niet allemaal uit deze wijk. Er zijn zelfs dames, die voor hun periodieke kap- beurt helemaal uit Den Haag komen. Velen kwamen dan ook don derdag in de Mamixstraat ge lukwensen, toen de heer en mevrouw Thoolen recipieer den. Lijst van boeken die door de Stadsbibliotheek zijn aangeschaft. Romans: Uermout: De tienduizend dingen: Garsjin: De rode bloem: Masters: Kruispunt Bhovvani; Reis: Madame Dubarry; Tsjechof: De pressie; Broch: Die Schuldlosen; Godden: The dolls' house; Mar- quan: Sincerely, Willis Wayde; Arnothy: J'ai quinze ans et je ne veux pas mourir. Ontwikkelingsboeken: Jung: De wereld der ziel; De kerk aan het werk; Veldhuizen en Werner; Vis sen uit Amerika, dl. 2; Scherer en Loofs: Onze baby; Lederman: De slanke fijnproever; Eerkens: De oliekachel: Geertman en Geertman: Economiseh-technische verschijn selen. dl. 1; Sneyders de Vogel: Italiaans leesboek; Vaudoyer: De Franse impressionisten en hun kring; Freytag: Knaurs' Foto- und Filmbuch; Gehrels: Muziek in op voeding en onderwijs: Vos: Het leven van Joseph Haydn; Jo Vin cent: Zingend door het leven: Schildt: Van de Oostzee tot de Kaukasus: Morton: Xelahuh: avon turen in de jungle van Guatemala; Sitwell: Fanfare for Elizabeth. U vindt er een uitvoerige beschouwing over in het januari-nummer van (Engelse taal) Dit en vele andere interessante en actuele onderwerpen worden maandelijks behandeld in dit prachtig uitgevoerde en rijk geil-, lustreerde tijdschrift. China Reconstructs kost 4.— per jaar, maar als u zich nü abonneert betaalt u slechts 3.20 en ontvangt u de no's 1 en 2 gratis, alsmede een extra-bijlage met zes Chinese kunstkaarten. Onmiddellijk na ontvangst van 3.20 wordt uw abonnement een feit en ontvangt u ook bovengenoemd materiaal. Deze aanbieding is slechts geldig tot 15 maart. PEGASUS - TIJDSCHRIFTENAFDELING Leidsestraat 25, Amsterdam, giro 173127 Hobbemastraat 57, Den Haag Van de zijde van de Nederlandse Bakke. rjjstichting, afdeling Amsterdam, wordt meegedeeld dat tijdens een sneeuwperiode de bezorgprijs van het brood met een cent mag worden verhoogd. Met deze een-cent sneeuwtoeslag wordt, aldus de stichting, slechts een klein gedeelte van de werke lijke extra onkosten, die door de sneeuw worden veroorzaakt, vergoed. De Haarlemse bakkers hebben over een eventuele „sneeuwtoeslag" op de bezorg prijs van brood nog geen overleg gepleegd. Van een bestuurslid der bakkerspatroons organisatie vernamen wij, dat dit punt niet eens ter sprake is gekomen op de gisteren gehouden vergadering van de Regionale Bakkerijcommissie. Persoonlijk was onze zegsman van oor deel, dat een verhoging der bezorgprijs met een cent toch niet opweegt tegen de extra- lasten die de sneeuw voor de bakkers ver oorzaakt. De „trekkers" die de bezorgers door de Haarlemse sneeuwvelden heen hel pen, berekenen voor hun diensten f 1.50 per uur, zodat elke wijk zeker zes gulden extra onkosten per dag oplevert. Dit zou alleen te compenseren zijn door een verho ging van de bezorgprijs met 3 a 4 cent per brood. Deze bezwaren gelden natuurlijk ook voor de bezorgers in andere branches, maar ook daar schijnt men voorshands geen prijsverhoging wegens sneeuwmoeilijk- heden te overwegen. De postboten van Vlieland en Terschel ling, de „Vlieland" en de „Stortemelk", zijn vanochtend om half tien van de eilanden vertrokken met de bedoeling over de Noordzee IJmuiden te bereiken. Zij zullen morgenochtend om tien uur uit IJmuiden afvaren. Gouden penning. Donderdagmiddag is dr. H. E. van Gelder oud-directeur van de Dienst /oor Schone Kunsten van de gemeente 's-Gra- venhage, op hartelijke wijze gehuldigd in Pulchri Studio ter gelegenheid van het be reiken van de tachtigjarige leeftijd. Burge meester mr. F. M. A. Schokking reikte hem de gouden legpenning der gemeente uit. ADVERTENTIE (Verkort weergegeven) Wintersport? De jeugd van Haarlem beoefent een nieuw en gevaarlijk spelletje: het zich, liefst hurkend, door de stadsbus sen te laten meeslepen over het sneeuw dek. Als men de beoefenaars op het levens gevaarlijke van dit soort „wintersport" wijst, krijgt men als antwoord een min achtend schouderophalen. Misschien dat de ouders hun kinderen tot de orde kun nen roepen; anders komen er stellig onge lukken van. Men is gewaarschuwd! J. A. F. ADVERTENTIE

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7