Haarlem raakt ingesponnen in een web van wegenplannen Kleine lichtpuntjes in overigens nog somber onder wijsbeeld Hoofdstuk Openbare Werken in de raad Nu weer provinciaal wegproject, dat het plan-Parkwijk bedreigt GEMEENTERAAD HAARLEM Tunnelgesprek met N.S. leverde nieuwe kansen Boventallige leerkrachten als remedie tegen te volle klassen Gemeente koopt vroeger Beijnes-complex Rechtbank bevestigde kantonrechtervonnis Holland Nautic-complex blijve voor bedrijfsleven! Rijstrand Reinigings-razzia' s Zwijgen over Holland Nautic-complex 7erb inding Prinsen brug- A msterdamse Poort Nieuwe tunnelplannen Pijlslaan en West er gr acht „Cultuur niet naar Dreef maar in stadskern Aandrang op inlichtingen overleg Holland Nautic G. J. Hos overleden Geen esperanto-proef V ak onderwijzers gymnastiek Kraampjes naar midden- baan van Oude Gracht „Schaf MO-schoolgeld af' Houten scholen? Voorrangsdelicten Voor zes ton Nieuwe telefooninstallatie voor Grote Gasthuis Examens VRIJDAG 17 FEBRUARI 1956 OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HAARLEMS DAGBLAD De discussies over het hoofdstuk Openbare Werken van de begroting voor 1956 hebben zich donderdagmiddag in de Haarlemse raad vooral bewogen rond het web van wegenplannen, waarin Haarlem langzamerhand ingesponnen zit. Men verdiepte zich van alle kanten vol overgave in de ontworpen tracés, in het voor en tegen ervan en in de mogelijkheid, dat zij ook nog eens verwezenlijkt zullen worden. Wethouder II a p p (Arb.) zeide, dat hij telkens weer genoopt werd een ander potloodlijntje op zijn kaart van het streekplan Kennemerland te trekken en dat hij zich nog steeds afvroeg ,.welk lijntje het zal worden". Hij deelde mede, dat er thans eindelijk een reële kans op overeenstemming tussen de provincie en het rijk bestaat omtrent de financiering van het deel van de westelijke randweg tussen de Heussensstraat en de Zijlweg. Dat houdt overigens lang niet in, dat deze randweg bij voltooiing van de Velser tunnel gereed zal zijn. Bovendien maakte de wethouder melding van een nieuw ontwerp voor 'een provinciale randweg ten oosten van Haarlem, de derde randweg, die daar tot dusver is ontworpen en die het uitbreidingsplan van Parkwijk, dat gebaseerd was op het streekplan en het daarin uitgestippelde tracé van een rijksweg, ernstig zou beknotten. Dit wegobject loopt van de pont bij Buitenhuizen via het zijkanaal-C en krijgt een afbuiging ten oosten van Spaarndam, passeert ver volgens de Mooie Nel en buigt dan weer naar het westen via het oude rijks wegtracé om voort te gaan ten westen van dit tracé, waardoor het het uit breidingsplan Parkwijk snijdt, een gevaar waarvan B. en W. eindelijk waren gaan hopen, dat het afgewend was. Hiermee wordt het streekplan, waar jaren aan gedokterd werd. ook weer aan de kant gezet. Haarlem wordt in dit alles niet gekend alsof het er geen grote belangen bij had. „Een buitengewoon on bevredigende situatie", aldus de wethouder. Eerste spreker bij de voortzetting van de beschouwingen voor Openbare Werken was de heer Hennevelt (Comm.) die protesteerde tegen wat hij noemde de „aantijging" van de wethouder als zou de mislukking van de eenhoofdige benoe mingsvoordracht voor een directeur van Openbare Werken aan de raad te wijten zijn. Hij zou voorts gaarne weten waarom het aantal vacatures bij de technische af deling van de dienst in het laatste jaar met 16 is toegenomen. Lag dit wellicht aan de te lage salariëring van deze ambtenaren en zo ja, wat wilden B. en W. daar tegen doen? Welke plannen waren er nu met be trekking tot de bebouwing van het Hol- land-Nautic-terrein, was het nodig de raad op dit punt nog langer in het duister te houden? De heer Hennevelt wilde ook graag op heldering of de geprojecteerde doortrek king van de nieuwe verbinding Rijksstraat wegPrinsenbrug Amsterdamse Poort naar het zuiden via een doorbraak door het Rozenprieel kan doorgaan, daar er anders bij de Amsterdamse Poort opstop pingen zullen ontstaan van het verkeer dat in de richting Schalkwijk gaat. De NS hadden blijkbaar geen plannen om, gelijk in Heemstede, ook in Haarlem de spoorbaan naar Rotterdam op te ho gen. B. en W. moesten er zijns inziens met klem op aandringen, dat dit wel gebeuren zal, opdat de gemeente eindelijk van de overweg-misère bij Pijlslaan en Wester gracht af zal komen. De bestratingen in vele wijken behoe ven dringend verbetering; als de gemeen te te weinig straatmakers heeft zou de heer Hennevelt gaarne inschakeling van het particuliere bedrijf zien. Hij pleitte tenslotte voor meer comfort en accommo datie voor de bevolking ten Noorden van de Jan Gij zen vaart. Ook de heer De Landmeter (CH) meende dat de raad geen verantwoorde lijkheid draagt voor het lange uitstel van de directeursbenoeming voor Openbare Werken. De vrachtrijders-congestie op het Begijnhof was ondraaglijk geworden: kon den B. en W. geen uitwijkmogelijkheid creëren in het complex van de voormalige boterfabriek aan de Leidsevaart? De CH- woordvoerder was eveneens bezorgd over de verkeerssituatie ten zuiden van de Am sterdamse Poort, als de oostelijke randweg straks op dit punt aansluiting zal geven op het wegennet van de binnenstad. De heer Schippers (KVP) betreur de het lange uitblijven van een nieuwe voordracht in de directeurskwestie van Openbare Werken. Deze kwestie sleept nu al maanden en B. en W. hebben dus alle gelegenheid gehad, zich terzake te doen inlichten. Een ander aspect van deze kwes tie is, dat de in functie zijnde hoofdambte naar steeds langer met de leiding van O. W. belast blijft. Dit zal zekere reper cussies tot gevolg hebben, waaruit B. en W. de consequenties moeten trekken. De heer Schippers meende dat de aan wezige fabrieken en kantoren van de Hol- land-Nautic niet verloren mogen gaan; in dustriepanden al deze kunnen niet dan met grote offers herbouwd worden. Hij hoopte dat B. en W. daarmee bij hun plannen re kening zullen houden. Hierin werd de KVP-woordvoerder bij gevallen door de heer Bettink (VVD) die van oordeel was dat de gebouwen van Holland Nautic bestemd moeten blijven voor het bedrijfsleven. Als het daartoe no dig was, het desbetreffende uitbreidings plan van B. en W. te wijzigen, dan moest dat gebeuren. Vóór de heer Bettink had de VVD-frac- tievoorzitster mevrouw Schel tema- C o n r a d i het woord gevoerd over het uitbreidingsplan Zuid-Schalkwijk, dat zij al a priori met ongerustheid meende te moeten bezien. Dit is een slechte tijd voor het maken van uitbreidingsplannen, zo zeide zij, omdat er zo weinig differentiatie mogelijk is. Uitbreidingswerken aan de stadsrand wekken de idee van een rijst rand: de buitenkant is hoger dan de „vul ling". Mooi werkt dit systeem slechts als er werkelijk monumentaal gebouwd kan worden. Wat het plan Zuid-Schalkwijk betreft vroeg zij of er voldoende aandacht ge schonken zal worden aan de eis, dat de voorziene stadsuitbreiding aan de oost kant van het Spaarne niet al te veel uit de sfeer mag vallen van de bestaande vil lawijken op de westelijke oever. Eventueel zou men geleidelijke overgangen tussen beide bebouwingen kunnen creëren door de aanleg van brede groenstroken. De klacht, onlangs in een raadscommis sie geuit, dat Haarlem een vuile stad dreigt te worden, kon mevrouw Scheltema onder schrijven. Ook zij geloofde dat de schuld daarvoor veelal bij het publiek ligt. Was het niet mogelijk, politiële „reinigingsac ties" te organiseren naar analogie van de veilig verkeersacties, waarbij overtreders eveneens ferm beboet zouden worden? De trottoirs op de Gedempte Oude Gracht bijvoorbeeld zijn na marktdagen zo vuil, dat alleen afspuiten helpt. Dat dit schoon spuiten veel overlast voor de omwonenden veroorzaken zou, geloofde de VVD-woord- voerster niet, de overlast van het marktaf- val was in ieder geval veel groter. De heer Bettink (VVD) geloofde eveneens dat de geprojecteerde weg door het Rozenprieel vele toekomstige verkeers problemen in Haarlem-Oost en Zuid-Oost zal kunnen oplossen. Bij de aankoop der daartoe af te breken panden in deze buurt zou men echter zich voorzichtigheidshalve moeten beperken tot de woningen, die in het tracé van de weg in kwestie liggen. Hij zou voorts gaarne vernemen of B. en W. nog een kans zien, om de verlenging van de Orionweg ondanks de gemeente Bloemendaal te realiseren. Het nieuwe PvdA-raadslid, de héér D e Vos achtte het wijkgebouw Jan Gijzen- vaart veel te klein. Verschillende vereni- gingen hebben in verband hiermee al een ledenstop ingevoerd. Hij meende dat de wijkgebouwen ook wijkcentra moeten wor den en vroeg B. en W. in dat opzicht te willen meewerken. Onderzoek naar verkeersstrue.tuur hard nodig Node ontbeert de gemeente volgens de heer Sap (PvdA) een ruimer inzicht om trent de toekomstige verkeersontwikkeling Nu was er maar min of meer gegokt met de geprojecteerde wegenaanleg. Een gron dig onderzoek der verkeerstructuur achtte hij zo urgent dat men dit desnoods bij ontstentenis van een nieuwe verkeersinge- nieur aan een particulier bureau moest opdragen. Diepgaande studie van toekom stige parkeerbehoefte was evenzeer nodig, alsook een onderzoek naar de vraag wel ke industrieën te zijner tijd verplaatst moeten worden met het oog op de sane- rings- en verkeersplannen. Teveel dislo catie door vertrek van grote bedrijven uit het centrum naar de stadsrand zou even wel de „cityvorming" afbreuk doen. Verbazing had het bij de heer P r i k- k e 1 (PvdA) gewekt dat B. en W. nu zeg gen, geen plannen tot aanleg van verkeers- tunnels te hebben, hoewel zij vorig jaar verklaarden, wel een tunnelplan in over weging te hebben. De heer Men sink (PvdA) kwam op tegen de suggesties van verschillende zij den dat het college nu zijn kaarten in de affaire Holland Nautic op tafel zou moe ten leggen. Als B. en W. het een gemeen tebelang achten, hierover voorlopig nog niets in de raad te brengen, dan zou het onjuist zijn op opening van zaken te blij ven aandringen. Mevrouw Smit z-P e p e r (PvdA) wees op de overlast van de vuilstorting voor de bewoners van het Reinaldapark en drong aan op snelle en- concrete plannen voor be tere stortplaatsen. Wethouder H a p p begon zijn antwoord aan de raad met opnieuw de huidige „di- rectieloze" situatie bij de dienst van Open bare Werken toe te lichten en voegde daar aan toe, dat hij zijn opmerkingen betref fende de verantwoordelijkheid van de raadsmeerderheid hiervoor handhaafde. De tweede oproep, die B. en W. nu voor de vacante directeurspost hebben geplaatst, heeft geen betere mogelijkheden geopend en dit uitstel heeft schadelijke invloed ge had voor het werk van deze dienst. Hij betreurde de opmerking van de heer De Landmeter (CH), die B. en W. voor dit uitstel aansprakelijk steldeen kondigde aan dat het college binnenkort met een andere oplossing bij de raad zal komen. Wat het Holland Nautic-complex betreft, eist het gemeentebelang in dit stadium, dat er niets over bekendgemaakt wordt. Wel zegde de wethouder de raad toe, dat er zonder hem geen beslissing over deze aan gelegenheid zal worden genomen. De behoefte aan een structuurplan met het oog op de verbindingen in Haarlem wordt steeds klemmender en de wethouder betreurde het, dat dit nog steeds niet ge reed is. De uitvoering van de plannen be treffende het nieuwe politiebureau zal nog moeten wachten op andere projecten, die voorrang hebben. De dringende behoefte aan meer speelgelegenheden voor de jeugd zal inderdaad een versnelling van de des betreffende werken vereisen. Het hele pro bleem van de wijkvoorziening in Noord wordt thans grondig bekeken. Wethouder Happé verklaarde zich bereid om de sug gestie van de heer De Landmeter (CH) om de expeditiebedrijven op het Begijnhof een nieuw onderkomen te verschaffen in het oude boterfabriekcomplex aan de Leidse Vaart, aan de adviseurs voor te leggen. De bezorgdheid van mevrouw Scheltema (V VD) voor aantasting van het stedeschoon aan het Spaarne in Zuid-Schalkwijk kon hij begrijpen en hij beloofde daartegen te waken. Een doortrekking van de Orionweg, waarvoor de heer Bettink (WD) had ge pleit, achtte hij voorshands van secundair belang. Diens bedenking, dat de gemeente met het oog op toekomstige projecten te veel huizen koopt, kon hij niet delen. Het brengt alleen maar nadeel als men deze zaken te partieel bekijkt. Vervolgens zette hij de huidige stand van zaken betreffende de randwegen uiteen, waarop in de aanhef reeds de aandacht werd gevestigd. Wat het nieuwe provin ciale wegproject in Oost aangaat, zeide hij nog, dat de verbinding Prinsenbrug-Am- sterdamse Poort er tóch zal moeten komen omdat er een oplossing moet worden ge vonden voor het verkeer met de zuidelijke stadsdelen, maar dat het thans ontworpen tracé van de provinciale weg deze gemeen telijke verbinding voorshands minder ur gent zou maken, omdat zij een kunstwerk inhoudt voor de kruising met de spoor baan. Het zal naar zijn schatting ongeveer 31/2 jaar moeten duren en 4'/2 miljoen moe ten kosten om deze verbinding van de Prinsenbrug naar de Amsterdamse Poort tot stand te brengen. Wat de verdere aan sluiting naar het zuiden betreft levert de Schalk wij ker weg de grootste problemen op. De gehele verbinding van de Prinsen brug naar de Schalkwijkerweg zal, naar hij zeide, zeker niet voor 1963 gereed zijn. Voorts deelde de wethouder mede, dat de onderhandelingen met de Nederlandse Spoorwegen voor verplaatsing van het goe derenstation op niets zijn uitgelopen, zo dat een ondertunneling van de baan bij de Pijlslaan en de Westergracht 80 huizen zou moeten kosten, een offer dat B. en W. te groot is. De NS zijn echter daarna zelf met een nieuw plan voor ondertunneling gekomen, waarin zij op enige technische punten concessies hebben gedaan, dat er tien a twaalf woningen aan ten prooi val len. Dat was voor B. en W. aanleiding om de besprekingen voort te zeten, waarbij als voornaamste probleem de financiering is overgebleven, want zonder nieuws over de mogelijkheid en de omvang van een rijks bijdrage valt er weinig te beginnen. De NS hebbeii zich overigens bereid verklaard, direct met het werk te beginnen als het geld er is. Tenslotte leverde de wethouder commen- t tar op de ideeën van zijn ambtgenoot, wet houder Geluk (Arb.) om de Dreef tot een „culturele boulevard" te maken, uiteenge zet in een interview met Haarlems Dag blad. Hij had daar bedenkingen tegen, die voornamelijk voortvloeiden uit zijn vrees voor cityvorming. Deze tendens doet in alle .grote steden de waarde van de oude stads kern achteruit gaan. Het leek hem juist nodig om de waarde van die oude kern te verbeteren door deze waar nodig te sane ren en daar nieuwe culturele mogelijkhe den te scheppen. „Onze stad is zo sterk in de lengte uitgegroeid, dat wij juist in de oost-west-as die voorzieningen moeten hebben, welke wethouder Geluk aan de Dreef heeft gedacht. Dergelijke cultuur objecten horen juist in het hart van de stad en niet in de periferie thuis. De stads rand leent zich meer voor ziekenhuizen en dergelijke Men moet het hart van Haar lem juist door zulke projecten als een museum, een muziekschool, een biblio theek en een concertzaal in leven houden", zo zeide hij, zijn woorden onderstrepend met een citaat uit een rede van oud-minis ter In 't Veld. De voorzitter, wethouder Geluk (PvdA) zei toe, mevrouw Scheltema's sug gestie tot het houden van reinigingsacties met de burgemeester te bespreken; hij vond het een goed idee en meende dat de politieverordening er wel ruimte toe liet. In tweede aanleg toonde de heer Bet tink (VVD) zich nog niet tevreden met de toelichting van wethouder Happé om trent het beleid van het college inzake de Holland Nautic-kwestie. „Vertel de raad dan in besloten zitting alvast iets omtrent uw plannen", vroeg hij de wethouder, op dat de indruk van mijn fractie, dat B. en W. in deze kwestie te weinig rekening houden met de belangen van het bedrijfs leven, ontzenuwd kan worden!" In zijn repliek zei wethouder Happé (PvdA) dat ook voor een besloten zitting over deze zaak de tijd nog niet rijp is. B. en W. hoopten echter „zo spoedig mogelijk" te kunnen bewijzen, dat er in deze affaire met alle belangen gerekend wordt. De heer Van V e 1 s e n (KVP), die be toogd had, dat men de buitenwijken toch niet uitsluitend met woningen moest vol bouwen, kreeg ten antwoord dat spreiding van culturele gebouwen en voorzieningen gewenst is, maar dat de stadskern toch het culturele hart van Haarlem moet blijven. Wethouder Happé zou ernaar streven, zo snel mogelijk met de verruiming van de Dubbele buurt te beginnen. Om weer te gaan vechten over de doortrekking van de Orionweg leek het tijdstip hem thans niet opportuun. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE De grachlenracedie vanmorgen in Am sterdam zou worden gehouden, is te elfder ure afgelast. Het ijs onder de bruggen, dat 's nachts moest worden opgespoten, omdat het door rioolioater te zwak was geworden, bleek nog te onbetrouwbaar. Er werd nog wel een ronde gereden, maar toen werd de wedstrijd op last van de gemeentelijke autoriteiten afgelast. Vanmiddag zouden de rijders, onder wie vele cracks uit de Elfstedentocht, opnieuw starten, maar nu op de gemeentelijke ijsbaan in de Water graafsmeer. Op de foto ziet men een groepje rijden op de Herengracht. De door het Centraal Bureau voor de Statistiek berekende produktie-indexcijfers geven ook in 1955 een verdere stijging te zien. Op basis 1949 is 100 bedroeg de al gemene produktie-index vorig jaar 150 tegen 141 in 1954 en 127 in 1953. Enkele indexcijfers per bedrijfstak luiden: bouw materialen en aardewerk 135 (in 1954 129), chemische nijverheid 152 (143), leder en rubber 123 (120), mijnbouw 109 (108), me taal 186 (165), papier 164 (156), textiel 141 (138), gas, electriciteit en water 164 (155) en voedings- en genotmiddel?n 129 (123). Zeer tot ons leedwezen moeten wij ken nis geven van het overlijden, na een kort stondige. ziekte, van de heer G. J. Hos, ty pograaf in dienst van onze onderneming. De overledene die 35 jaar oud werd en een vrouw en vier jonge kinderen nalaat, was nog niet geheel twee jaar in ons be drijf werkzaam, maar hij had zich leren kennen en doen waarderen als een ijverig en rustig man, die zijn handzetterstaak op uitstekende wijze vervulde. Reeds de laatste week was het ons dui delijk geworden, dat zijn ziekte een hoogst ernstige wending had genomen. Wij zullen hem zeer missen en leven met zijn jeugdig gezin mee in de zware slag, die het door het verlies van de man en vader heeft ge troffen. DIRECTIE HAARLEMS DAGBLAD-O.H.C. Bij de algemene beschouwingen over het hoofdstuk onderwijs is gistermiddag in de Haarlemse raad weef van verschillende zijden de aloude klacht geuit, dat dit zeer belangrijke onderdeel van het stadsbudget ieder jaar tijdens de begro tingsbehandeling opnieuw in het gedrang komt doordat de vroedschap er we gens tijdnood min of meer doorheen vliegen moet. „Wij komen nooit verder dan het aanstippen van een aantal punten en het stellen van wat vragen", zo klaagde met name de heer Voogd (P.v.d.A.), die dit een allertreurigste traditie noemde. voegde leerkrachten gegeven moeten wor den; een maatregel die enkele tienduizen den zal kosten, maar absoluut noodzakelijk te achten is. De heer Voogd vroeg een con crete toezegging dat B. en W. deze zaak ter hand zullen nemen. De nieuwe wet op het kleuteronderwijs zal grote consequenties hebben, ook op financieel gebied, die nog niet te overzien zijn. Een nota van B. en W. dienaangaande zou de raad zeer welkom zijn. De achterstand van het U.L.O. kan, on der invloed van de onderwijsvernieuwing, iets ingelopen worden; maar als het juist is dat vele hoofden van U.L.O.-scholen nog 25 lesuren per week moeten geven, dan dient ook dit veranderd te worden. De huidige situatie van het onderwijs in Nederland moet ondanks de aanhoudende hoogconjunctuur nog steeds als zorgelijk bestempeld worden, al zag deze spreker voor Haarlem toch enkele lichtpuntjes. Het tekort aan schoolruimte is althans op papier niet zo nijpend meer als in vorige jaren, Haarlem is een voortreffelijk inspec teur van het L.O. rijker geworden en ons zeer bekwame leerkrachtenkorps vervult in het algemeen met toewijding zijn grote en moeilijke taak. Uiterst precair bleef het euvel van de overvolle klassen, al sloeg Haarlem in dit opzicht, met gemiddeld 36,8 leer lingen per klas, nog niet zo'n heel slecht figuur. Toch keek de heer Voogd met afgunst naar de veel kleinere klassebezetting in Den Haag, dat ten koste van flinke financiële offers met vele boventallige leerkrachten werkt; een voorbeeld dat hij ter navolging aanbeval. Bijzonder verbaasd had het de P.v.d.A.- woordvoerder dat B. en W. het verzoek van zijn fractie om een proef met espe- ranto-onderwijs te nemen op een der scho len, had afgewezen, terwijl er toch, op in stigatie van de Unesco, wel een esperanto- cursus voor leerkrachten was gehouden. De suggestie van een andere raadsfractie om de toegangsprijzen voor esthetische vor ming als jeugdconcerten e.d. te verlagen, zou in de P.v.d.A. een krachtige tegen standster vinden. D° afschuwelijke wand platen in sommi— olen dienden hoe eer hoe liever vervangen te worden door goede reprodukties, die desnoods circuleren kon den onder diverse onderwijs-inrichtingen. De anderhalf uur gymnastiekles op de lagere scholen, toch al miniem, zouden van het derde leerjaar af, uitsluitend door be- Nieuwe markt indeling Daardoor komen ventwegen aan weerszijden vrij Wethouder Angenent deelde donderdag middag in de Haarlemse raad mede dat er in begin maart een geheel nieuwe indeling is te verwachten van de maandag- en za- terdagmarkt op de Gedempte Oude Gracht. Daardoor zullen de ventwegen langs de huizen en winkelpanden eindelijk vrij ko men en de kraampjes in vier rijen op de middenbaan tussen de boompjes worden opgesteld. Men verwacht algemeen, dat dit de oplossing voor de grootste moeilijkheden van deze markt is. Tot dusver stonden de kraampjes in dub bele rijen op de ven.tweg, hetgeen al jaren lang de oorzaak was van legio klachten van de bewoners der aan weerszijden staande panden, vooral van de winkeliers daar onder. Dit heeft geleid tot overleg tussen de hoofdcommissaris van politie, de brand weercommandant, de voorzitter van het Afdelingsbestuur van de Centrale Vereni ging van Marktkooplieden, een comité van actie van winkeliers en andere bewoners en de directeur van Haven en Marktwezen, onder voorzitterschap van wethouder An- genent. Zo werd deze oplossing gevonden, waarvan de details echter nog wat beleid' en organisatie zullen vergen. Enige weken zal het zeker nog duren, want de politie moet nog nieuwe verkeersborden plaatsen, de kooplieden zullen opnieuw moeten wor den ingedeeld evenals de groepen kraam pjes van de verschillende kraampjesbazen. Vooral de plaatsen der standwerkers in dit geheel leveren moeilijkheden op. Men kan hen niet handhaven midden in de rijen om dat zij dan grote opstoppingen veroorzaken. Zij zullen vooral hoekplaatsjes dienen te krijgen. De afschaffing van het schoolgeld voor de eerste klassen is een belangrijke stap vooruit in het democratiseringsproces van het middelbaar onderwijs. Waarom echter geen integrale afschaffing van het school geld, dat'thans gemiddeld per leerling nau welijks 10 per jaar opbrengt, terwijl de werkelijke jaarlijkse kosten per leerling gemiddeld 1200 bedragen? Naar de heer Voogd meende, zou men bovendien ook bij het M.O. moeten komen tot een gratis ver strekking van alle leermiddelen; dan pas kan er van volledige democratisering van dit onderwijs sprake zijn. Eén wens had de P.v.d.A.-spreker nog: dat de raad niet slechts bij het begin van het begrotingsjaar, maar ook tussentijds wat uitvoeriger van gedachten zou kunnen wisselen over allerlei algemene onderwijs- aspecten. Hij hoopte dat de betreffende wethouder, voor wiens beleid hij overigens alle lof had, daartoe de gelegenheid zou willen scheppen. Mejuffrouw B 0 1 s i u s (K.V.P.) vroeg zich af hoe het zal gaan als de rem op de scholenbouw nog langer blijft werken. Dan zullen immers zelfs noodoplossingen als overvolle klassen, handhaving van afge keurde scholen e.d. geen soelaas meer kun nen geven. Bovendien is steeds meer ruim te nodig om de vernieuwing van het onder wijs gestalte te geven. Wij zullen ons dus moeten beraden op andere mogelijkheden als bijvoorbeeld het bouwen van houten scholen, ondanks de vele bezwaren en de hoge kosten, daaraan verbonden. Dat bet kleuteronderwijs een wettelijke basis gekregen heeft, is van groot belang. Een andere vraag is of de nieuwe wet be paalde scholen niet in een ongunstige financiële positie brengt met als mogelijke consequentie hogere schoolgeldlasten, tenzij de gemeentebesturen extra zouden kunnen bijspringen. Voor het V.G.L.O. bepleitte mejuffrouw Bolsius aparte leerplans voor .jongens en meisjes, aangepast aan beider interessensfeer. De komende herziening van het U.L.O.-leerplan heeft grote ver diensten, maar invoering van huishoud- onderwijs op deze scholen acht te de K.V.P.- woordvoerster minder gelukkig, en zelfs in strijd mét het eigen karakter van het U.L. O. Extra-kredieten voor leermiddelen voor esthetische vorming vond zij principieel onjuist, omdat het bijzonder onderwijs van zulke kredieten slechts mede genieten kan als het deze vakken of leervormen ook in zijn leerplan wil opnemen. Hierdoor zou de vrijheid van onderwijs worden aangetast; doorgaan in deze richting was dan ook te ontraden. Gaarne zou mejuffrouw Bolsius concre tere mededelingen zien over de aansluiting van lager- op middelbaar- en voorberei dend hoger onderwijs, dan de zeer vage aanduidingen, die B. en W. in de Memorie van Antwoord gaven. Al even duister zijn de verstrekte inlichtingen over de reorga nisatieplannen voor het. M.O. en V.H.O.. Met het denkbeeld van de heer Voogd om door inschakeling van boventallige leer krachten, kleinere klassen mogelijk te maken, betuigde de K.V.P.-woordvoerster van harte haar instemming. B. en W. zou den wellicht op korte termijn kunnen be zien, of dit financieel mogelijk is. I11 antwoord op enige vragen betreffen de de verbetering van het Stationsplein kon wethouder Happé donderdagmiddag in de raad mededelen, dat de gemeente in de ge legenheid is het oude Beijnes-complex aan te kopen. In een desbetreffend raadsvoorstel wordt hier nader op ingegaan en medegedeeld, dat B. en W. dit complex aan het Stations plein, de Jansweg en de Lange Molenstraat voor f 600.000 kunnen kopen. De opper vlakte is 5891 vierkante meter. Het bezit van dit complex wordt van groot belang genoemd voor een ter plaatse uit te voe ren sanering. Het is in verschillende gedeel ten verhuurd voor een totaal bedrag van ongeveer f 31.000 per jaar. In alle desbe treffende contracten is de clausule opge nomen, dat de huur met een half jaar kan worden beëindigd. Een Amsterdamse autohandelaar, die door de Haarlemse kantonrechter tot twee jaar ontzegging van het rijbewijs en een boete van f 250 veroordeeld was, zag geen lagere straf door het door hem ingestelde beroep bij de rechtbank. Deze bevestigde donderdag dit vonnis, dat de automobilist was opgelegd, omdat hij geen voorrang had verleend op het kruispunt Nieuwe Gracht-Kruisweg, waardoor een botsing met een vrachtauto was ontstaan. Een Haarlemse vertegenwoordiger wie door de kantonrechter een week hechtenis en twee jaar ontzegging was opgelegd, kreeg van de rechtbank een geldboete van honderd gulden subsidiair dertig dagen hechtenis met ontzegging van de rijbe voegdheid voor drie maanden. Hij had op de Leidse Vaart toen hij langzaam de brug op wilde rijden een jongetje op de fiets „gesneden". Krediet van 77 mille gevraagd De telefooninstallatie van het St. Elisa beth's Gasthuis vertoont zoveel ouderdoms kwalen dat niet meer vertrouwd kan wor den op een behoorlijk functionneren. Het college van regenten wil nu een nieuwe in stallatie van de PTT huren die bestaat uit een bedieningstoestel voor tien netlijnen, met een automatische huistelefooninstalla tie die aansluitingsmogelijkheden voor 140 toestellen biedt. Met de inrichting, montage en bijkomende kosten is een bedrag ineens van ruim f 67 mille gemoeid. Tevens zal het noodzakelijk zijn, voor de nieuwe centrale een gebouwtje te plaatsen in de tuin van het gasthuis en een der kelders in te rich ten als bergplaats voor accu's, batterijen e.d., waarvan de kosten op f 10.000 ge raamd worden. Voor de huur der gehele installatie vraagt de PTT per maand f 374.95. B. en W. stellen de raad voor het college van regenten te machtigen tot het treffen van alle nodige maatregelen en overeen komsten en hun daartoe een crediet te verschaffen van f77.510, met de bepaling dat op de exploitatierekening van het gast huis per jaar niet meer mag worden afge schreven dan 1/10 van het voor deze instal latie verstrekte kapitaal. Rotterdam. Geslaagd voor het artsexamen J. van Kuyk, Bentveld. Burgerlijke Stand Heemstede GETROUWD: L. W. Bakker en Q. J. L. M. van Houten; Th J F. de Both en M. M. Rebholz; C. Rip en A. G. Riebeek; J. Hee remans en K. P. M. van Bruggen; J. G. H. Schout en D. Dondorp; F. J. Hazeveld en M. W. Ree. GEBOREN: Theodorus Wilhelmus Corne- lis, z. van C. M. v. d. Prijt en J. G. Pollé; Adrianus, z. van A. Dolman en Y. M. A. Kolderie: Gertrudis Henriëtte Hermine, d. van P. M. Bakker en G. A. M. Th. Kolle; Catharina Wilhelmina Johanna, d. van H. Opstal en A. J. v. d. Pluijm; Margriet Maria, d. van R. J. M, Geenen en N. Dekker. OVERLEDEN: Mw. I. Jooresvan den Eijkhof, 65 j.; M. Marchand, 79 j„ Jan Steen laan 3; Wed. M. Scholte—de Rooy, 86 j., Overboslaan 27; G. de Vink—Smidt, 44 j.; Wed. C. H. ColenbranderPigeaud, 82 j., Adr. Pauwlaan 17; J. Koning, 79 j., van de Spiegellaan 10.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 8