Comité wees voedseldepots voor stad en omgeving aan ^Brieven aan de redactie Nieuwe Bloemlust-show zelfs voor kenners een openbaring Vogel-Rampactie Haarlem 1956 Jubileumviering Johez-operette Heemstede Amsterdamse Beurs De zaak-Schokking Twee Gaullisten terug in kabinet-Mollet 8 Autobestuurders verleenden geen voorrang Standen in de zwem- competitie KNZB Vele nouveauté's in fraaie arrangementen Begrafenis G. J. Hos Uitstekende opvoering van „Victoria en haar huzaar" Fractieleiders bespraken wethouderskwestie Ds. G. Toornvliet nam afscheid te Leiden Ramplaan-filmspelers werden gehuldigd Film „In opmars" van het Leger des Heils Verklaring van B. en W. van Den Haag Binnenbrandje aan Van Ostadestraat Vrachtauto's gleden tegen elkaar op Stationsweg Gerustgesteld over het beleid der regering jegens Algerije DINSDAG 21 FEBRUARI 1956 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De oproep van het Vogel-Rampactie- Comité Haarlem 195G, welke maandag werd gepubliceerd, heeft een goed resul taat gehad: niet alleen is van alle kanten geld en voedsel ter beschikking gesteld, maar ook meldden zich maandagavond aan de Ridderstraat verscheidene medewerkers, die hun huis of hun schuur als depot en hun auto als vervoermiddel ter beschikking stelden. Er zijn thans in Haarlem, dat in de sec toren Noord, Zuid, West, Oost en Centrum is verdeeld, een aantal depots ingericht, waar voedsel voor verspreiding zal worden enorme vitaliteit en gulzigheid van de mppnwpn in het biiznnder de zilver- gereedgemaakt. Voor Haarlem-Noord zijn de depots de volgende: „De Dierenvriend", Vergierde meeuwen in het bijzonder de zilver- meeuwen die het voedsel telkens weer !- voor de snavels van de eenden wegsnap- VUlgClIUC. weg 109, tel. 22541; de heer Draaier in de pen.Temeer omdat de meeuwen langzamer- -r TTT>,.»> n»av<> n 1\ f\ /I i**\ o M i—I n y* A V T~\ 1 O o nO Cl 1 Tl Kedoestraat 42; J. Brouwer, Wouwerman straat 79, tel. 18213 (voor de Kleverpark- buurt); de heer Reijneke, Joh. de Breuk straat 10 en mevrouw Schous, woonark Jokobora. Jan Gijzenkade, tel. 23951. Voor Haarlem-West: de heer Hohverda, Zuidertuindorplaan 27 en mevrouw Strebe- Langendonk, Ruysdaelweg 3, tel. 22846. Voor Haarlem-Oost: A. Everts, Hofdijk straat 32, tel. 12181. Voor Haarlem-Zuid: A. Wehnes, Barend- sestraat 27, tel. 15539. Voor Heemstede: H. A. Rozendaal, Chry- santhemumlaan 4, tel. 27165; A. Quaker- naat, Bernard Zweerslaan 28. tel. 39807. Voor Bloemendaal: J. H. Gottmer, Prof. van Vlotenweg 1 a, tel. 10926. Voor Santpoort: Mevr. H. S. R. Stok- mans-Degen, Willem de Zwijgerlaan 7, tel. K 2650 - 8792. Voor Bennebroek: H. J. Mellema, Bij weglaan 33, tel. K 2504 - 634. Voor Aerdenhout: mr. B. W. Stomps, Vondellaan 7, tel. 26847. Aan de meeste van deze adressen be schikt men tevens over een auto om het voedsel te verspreiden. Men kan dus zelf voedsel naar deze adressen brengen en is dit niet mogelijk, dan kan men in de meeste gevallen opbellen, zodat de depothouder het zelf kan komen halen, indien hij daar ge legenheid toe vindt Verder is het de bedoeling, dat zoveel mogelijk schoolkinderen worden ingezet om~huis aan huis voedsel in te zamelen. De heer B. H. C. J. van Oosterhout, die de vergadering met het comité bijwoonde, ver klaarde zich bereid om namens dit comité de acties van de scholen in Haarlem zoveel mogelijk te coördineren. Voor vele depot-adressen zijn nog men sen nodig om het voedsel te snijden: zij kunnen zich direct met een van de ge noemde adressen in verbinding stellen. Het brood moet nameiyk in vele gevallen nog in stukjes worden gesneden. Als groente is alleen gesneden hoerekool aan te bevelen, verder granen, zaden en visafval. Met aardappels valt vrijwel niets te beginnen. De meerkoeten in de polders bij Spaarn- Kantongerecht Voor de kantonrechter mr. Th. F. Raedt te Haarlem hadden zich enige bestuurders van auto's te verantwoorden, die verkeers overtredingen ten aanzien van het niet ver lenen van voorrang ten laste waren gelegd. Een chauffeur van een zandauto werd ver oordeeld tot een hechtenisstraf van een week en ontzegging gedurende twee jaar motorrijtuigen te besturen. Bovendien werd hem een geldboete van f 50 opgelegd (sub sidiair tien dagen hechtenis) omdat de stuurinrichting niet in orde was. De chauffeur reed op 16 augustus op de Zandvoortselaan te Heemstede en stak deze v/eg over om naar de Zandvoorter Allee te rijden. Op de Zandvoortselaan reed in de richting van de Leidsevaart een Hagenaar op een bromfiets en had voorrang, omdat hij rechtuit wilde rijden en de chauffeur van de zandauto de weg moest oversteken. De bromfietser botste tegen de auto en met een hersenschudding is hij naar het Sint Elisabeths Gasthuis vervoerd, waar bij enige weken verpleegd is geweest. De ambtenaar van het openbaar mi nisterie mr. H. Lagerwaard sprak van on verantwoordelijk rijden; het had niet veel gescheeld of de bromfietser zou dood ge reden zijn. Volgens hem was een strenge straf op zijn plaats. In het centrum Een inkoper uit Heemstede meende, dat de Kruisweg te Haarlem een voorrangs- weg was, toen hij daar op 27 november des avonds om halfelf reed. Van de Park laan (westzijde) naderde een autobus van de N.Z.H., die voorrang had. Een botsing volgde, waardoor de auto en de autobus beschadigd werden. De ambtenaar van het openbaar mi nisterie eiste een geldboete van f 100 subsi diair twintig dagen hechtenis en ontzeg ging gedurende een half jaar motorrijtui gen te besturen. De verdediger mr. F. W. van Dijk herin nerde er aan, dat de Heemstedenaar al van 1932 af een auto bestuurt; nooit is er pro ces-verbaal tegen hem opgemaakt. Thans heeft hij zich vergist en is hij strafbaar. Pleiter verzocht evenwel het rijbewijs niet in te trekken. De kantonrechter deelde mede, dat de inkoper niet als een wilde rijder bekend staat en wilde rekening houden met de zonderlinge vergissing, dat in een centrum een voorrangsweg zou zijn. Hij legde een geldboete van f100 op, subsidiair twintig dagen hechtenis. Op de eerste dag van dit jaar om twaalf uur 's middags reed een Haarlemmer in zijn auto op de Kruisweg en wilde via de Kruisbrug naar de Kruisstraat rijden. Van de Nieuwe Gracht, westzijde, naderde een taxi en de Haarlemmer verleende geen voorrang, waardoor een aanrijding ont stond. De verdachte deelde mee, dat het hard regende, waardoor hij een slecht zicht had. De kantonrechter veroordeelde de Haarlemmer tot een geldboete van f 100, subsidiair twintig dagen hechtenis en voor waardelijke -intrekking van het rijbewijs gedurende een jaar. De Delftlaan Een aannemer uit Bloemendaal, die op zondag 18 december op de Delftlaan te Haarlem in noordelijke richting reed deel de de kantonrechter mee, dat hij niet had gezien, dat uit de Stuyvesantstraat een auto was gereden. Een aanrijding was het gevolg geweest. De aannemer werd veroordeeld tot een geldboete van f 75 en zijn rijbewijs zal voorwaardelijk worden ingetrokken ge durende een jaar. dam kan men alleen reeds een grote dienst bewijzen, wanneer men grote stukken gras sneeuwvrij maakt. Zij eten namelijk gras,, maar kunnen daar met geen mogelijkheid bijkomen. Het is de bedoeling van het comité, een aantal nieuwe voederplaatsen in te richten, onder meer in Elswout, in Duin en Kruid- berg en bij fort De Liede. Op verschillende voederplaatsen, vooral in de Waterleidingduinen, maar ook in IJmuiden rondom het sluiseiland worden de uitgeputte eenden het slachtoffer van hand ook de andere voederplaatsen begin nen te vinden, is het zaak, zoveel te strooien, dat er nadat de meeuwen verza digd zijn, nog genoeg over is voor de an dere vogels. Het district Haarlem van het Nederland se Padvindstersgilde had onder leiding van de gewestelijk commissaresse, mevrouw M. A. van Ditmarsch-Jacometti, dezer dagen al een plan uitgewerkt voor een georgani seerde hulpactie ten bate van de in nood verkerende vogels. Nu het Haarlemse comité Dierenrampactie 1956 opgericht is, sluit het district Haarlem van het N.P.G. zich hier terwille van de coördinatie gaar ne bij aan. De stand van de zwemcompetitie kring Haarlem Koninklijke Nederlandse Zwem- bond is: Dames junioren: 1 Haarlem 909 prut.; 2 DWR 931,4 pnt.; 3 HVGB 947,4 pnit.; 4 HPC 948,4 pnt.; 5 DWT 988.9 pnt.; 6 VZV 994,7 pnt.; 7 ZBVS 1057,3 pnt.; 8 Watervrienden 1069,7 pnt. Dames nieuwelingen: 1 Haarlem 519,2 pnt.; 2 HPC 534 pnt.; 3 DWR 535,8 pnt.; 4 HVGB 546 pnt.; 5 VZV 558,6 pnt.; 6 DWT 580,4 pnt.; 7 Watervrienden 608,3 pt.; 8 ZBVS 648,7 pt. Meisjes: 1 HVGB 590,8 pnt.; 2 DWR 591,5 pnt.; Haarlem 591,5 pnt.; 3 HPC 621 pnt.; 4 VZV 622,7 pnt.; 5 DWT 649,3 pnt.; 6 Water vrienden 675,3 pnt.; 7 ZBVS 704.2 pnt. Heren junioren: 1 Haarlem 987,1 pnt.; 2 HPC 999,4 pnt.; 3 DWT 1000,1 pnt.; 4 HVGB 1042,1 pnt.; 5 DWR 1071 pnt.; 6 VZV 1114,4 pnt.; 7 Watervrienden 1119,7 pnt. Heren nieuwelingen: 1 Haarlem 808 pnt.; 2 HVGB 836,5 pnt.; 3 DWR 856.3 pnt.; 4 HPC 856.8 pnt.; 5 DWT 860.3 pnt.; 6 Watervnen- den 884,7 pnt.; 7 VZV 966,6 pnt.; 8 ZBVS 966,8 pnt. tt Jongens: 1 HVGB 379,6 pnt.; 2 Haarlem 406,8 pnt.; 3 DWR 407,5 pnt.; 4 HPC 410.8 pt 5 DWT 461,4 pnt.; 6 Watervrienden 469,4 pnt. MOORE. Archie Moore, wereldkam pioen halfzwaargewicht, heeft geweigerd zijn titel te verdedigen tegen Yolande Pom- pey (Trinidad) op 13 Maart in Londen. Hij heeft gevraagd om uitstel tot 13 Juni. Hij is bang, dat hij in de koude maand Maart in Engeland niet aan de gewichtsgrens kan ko men. Dit zou hem in de zomer gemakkelij ker vallen. KNIEST. Kniest, één van de spelers van het Nederlands waterpolozevental, heeft toestemming gekregen om van club te ver anderen. Hij wordt nu lid van AZ en PC (Amersfoort). Zijn oude club was Neptunus (Arnhem) In de veilinghallen in Bovenkarspel is het nu lente. Op een oppervlakte van acht duizend vierkante meter bloeien daar tulpen, narcissen, hyacinten en krotoissen. Hedenmiddag is deze jaarlijkse expositie „West-Friese Flora" geopend. Als men, gelijk uw verslaggever, voor de dertigste keer in tien jaar een ten toonstelling van Bloemlust ziet, zou men er genoeg van kunnen krijgen. Dit keer is dat zeker niet het geval, want de tentoonstelling, die vanmorgen om elf uur werd geopend, was zelfs voor de routiniers weer een openbaring. Eén overweldigende bloemenzee overrom pelt de door de koude verkleumde be zoekers. Is men enigszins van zijn ver bazing bekomen dan gaat men de dé tails in de valleitjes en tegen de „duin hellingen" onderscheiden en ook dat heeft zijn bijzondere bekoring. Deze bloemententoonstelling aan de Grachtweg te Lisse is een wapenschouw van unieke schoonheid, die men meestal nog niet in de winkels kan kopen. Het is een soort modeshow, waar de allernieuwste creaties, waarvan nog maar een paar kilo voorhanden zijn soms, worden getoond. Het wachten is dus op de confectie, die over een jaar of tien pas komt. Zo'n splinternieuwe creatie is bijvoor beeld de tulp Zweden, die de eigenaar met trots laat zien. Het is namelijk een krui sing tussen het Kerstmistulpje Brilliant Star en de dwarwintulp Bartigon. Het resultaat is een rose bloem, met prachtige stevige loofbladeren, wat zeer belangrijk is omdat het publiek die, onbewust, nu eenmaal zo wil hebben op een stevige steel. Wat minder nieuw zijn de darwinhybri- den. Zij hebben het felste rood-oranje dat men zich denken kan. Volgens het gehele bloembollenvak zal dit ras eens de wereld veroveren. Noteert u al vast de namen maar Apeldoorn, Eisenhower, Roosevelt, Oxford, Parade en dan een met een zeer onbestemde kleur Gudoshnik. De verslaggever moet wel een typische Hollander zijn want van de bloembollen vindt hij nog altijd de tulpen, net als het grootste deel van zijn landgenoten, het mooist. Maar zie daar dan ook eens die donkerbruine Black Girl staan naast zo'n witte White Grace en zie dat „snoezige" rozige tulpje Smiling Ann u vriendelijk toelachen. Fancy Fair komt bijna wit uit en wordt langzamerhand rood. Evenals de Blos van de Schoonheid, die echter toch weer anders is. Welke bloem is zo rank als de leliebloe- mige Marietta, zo vlammend als Old Glory, zo mooi geel en prachtig gevormd als een West Point? Waar ziet ge schoonheid en gratie beter verenigd als in de roze lelie- bloemige China Pink? Zijn die felle bijna steelloze tulipa, kauf- manniana's, greigii's en hoe al die species nog meer mogen heten, niet stuk voor stuk juweeltjes, zoals zij daar aan de oever van een snelle, maar kunstmatige vliet in het dalletje staan? Zie hoe prachtig dat geel en rood van een Edwin Fisher contraste ren. The First is van het teerste wit met een prachtige rode vlek. Een aan de bin nenkant zijn ze weer anders. Zelfs bij het allersomberste licht van een tentoonstel ling in opbouw is Mme Lefeber nog vlam mend rood. evenals Cantate. De narcissen Zou men pagina's vol kunnen jubelen lover de tulpen, in de narcissen vindt men ook de grootste contrasten. Zie de enorme witgele Wereld's Favorite, de enormè gele trompet Unsurpassable, een Golden Ad vance. Zie hoe wit Mount Hood is en hoe mooi roze het trompetje van mrs. R. O. Backhouse. Een gedicht van ranke schoon heid is de halfwilde Triandrus Thalia, evenals de gele February Gold. Let men wat meer op al die narcissen dan ziet men vele opmerkelijke dingen. Hier een prach tig gekroesd oranje cupje, daar is de cup geheel plat, of weer fel rood. Laat u echter niet verblinden door deze bloemen, een ragfijne combinatie is ook soms in een klein bloemetje te vinden. Let eens op de kleuren van de crocussen, kijk eens naar die hele kleine bloemetjes van de crosusspecies. Ga eens rustig bij dat minuscule irisje zitten, dat zo prachtig nachtblauw is met een fantastisch helder geel vlekje op de petalen? Als u dit en het andere bijgoed, zoals Scilla Sibirica niet hebt vergeten te bekijken dan kunt u weer verder wandelen en u verwonderen over de grootte van de hyacinten en het prach tige roze van de tulp Pink Attraction en dan opeens ziet u wat eigenaardigs in de namen. Van der Eerden, v. d. Eerden Max, v. d. Eerden rood en v. d. Eerden oranje. Daar ziet u dan de verlopingen. Ze zijn zo maar eens te voorschijn gekomen, de kwe ker heeft ze ontdekt en ziedaar: de vorm is precies eender, alleen de kleur is wat anders. Bij de amateurs Als u vakman bent, dan gaat u even verwonderd naar die gele hyacint staan kijken. Is dat nu diezelfde City of Haarlem, die vroeger zo'n propje was? Een mooie lange bloem is het nu, maar dat komt om dat hij nu langzamerhand kerngezond ge maakt is. Enfin kijk uw ogen uit naar de bloemen en het arrangement, maar ga, voor u weg gaat, ook nog even het werk van de ama teurs bekijken. Een inzending van de heer Vink uit Lisse is all round, zelfs hippeas- trum amaryllis vindt u daarin en alles even best. Probeert u zich dan maar eens in te denken, waar u al die pannen in huis zou hebben moeten zetten, want al die 42 potten en kistjes hebben in het huis van deze liefhebber verspreid gestaan. Tenslotte werpt u een jaloerse blik op het bloemsierkunstwerk van amateurs. Ge constateert dan dat men beslist niet voor tien gulden bloemen nodig heeft om toch iets fijns in huis te hebben. Men moet er alleen maar een bloembindcursus voor volgen. De Haarlemse bloemisten en win keliers konden best eens wat meer propa ganda hiervoor maken, want het is zo aar dig werk. Heden werd onze vriend en medewerker G. J. Hos, in leven typograaf in dienst on zer onderneming, Haarlems Dagblad Op rechte Haarlemse Courant, ter aarde be steld. In de aula van de Noorder Begraafplaats werd het woord gevoerd door de heer P. W. Peereboom, directeur van het bedrijf, de heer B. J. Tersmitten namens de collega's en de heer R. van der Meulen. Laatstge noemde als ouderling en scriba van de Ned. Hervormde Kerk in afwezigheid wegens ziekte van ds. Waardenburg. Alle sprekers getuigden van grote waardering voor de overledene als mens en werker. Aan de groeve dankte een zwager voor de belangstelling en deelneming. Met een opvoering van Paul Abrahams zangspel „Victoria en haar huzaar" heeft de operettevereniging Johez maandag avond in de Stadsschouwburg te Haarlem haar tienjarig bestaan gevierd. Deze op voering was voor een amateurvereniging een gedurfde onderneming, omdat de per soonstypering, de scenische uitbeelding en vooral de vertolking der muziek belang rijke eisen stelt. „Victoria en haar huzaar" is een van de weinige operettes, die een voldoende kans geven tot karakteristiek sterk spel, dat in samenhang met de ontwikkeling inderdaad zin heeft. Maar Paul Abraham is niet vast gelopen in de eenzijdigheid van de uitge beelde levenstragiek, wat dit toneelwerk dichter in de buurt van de opera seria dan bij de operette gebracht zou hebben. Met juist begrip voor de echte operettesfeer heeft hij er voor gezorgd, dat telkens weer de ernst van het spel doorbroken werd door levendige, soms flitsend geestige epi soden als ontspanningbrengende contras ten. Deze elementen in evenwichtige af wisseling te laten gelden en onder te bren gen in een gesloten, vlotte opvoering is geen geringe opdracht. „Johez" had echter in de regisseur Jan Voogt een man gevonden, die zich met de hem ten dienste staande actrices en acteurs voortreffelijk van zijn moeilijke taak ge kweten heeft. Natuurlijk, hij kon rekenen op de ambitie van alle medewerkenden Maar dat de opvoering in menig opzicht ver uitging boven gewoon amateurswerk, dat er een vlotheid in het spel kwam, die de aandacht der toeschouwers geen ogen blik deed verslappen, dat zovele scènes door goed gevonden details een pakkend accent verkregen en de spelers het karak ter der rollen zo goed wisten vol te hou den, was ten slotte zijn werk. En ongetwij feld zal hij in nauw contact hebben ge staan met de heer K. Voskuilen, die de ge slaagde décors ontwierp en met de heer Joh. Gerritsen, die voor de fraaie costu- mering en het kapwerk zorgde. De hoofdrol werd door Tiny van Zuthem met distinctie vervuld. Zij speelde de in een zo groot levensdilemma geraakte gra vin Victoria met begrip voor de emoties, die in deze figuur omgingen. Paul Steen bakker was „haar huzaar". Hij had zich goed in deze rol ingeleefd en kon daardoor met zijn spel overtuigen. Het kwam mij echter wel eens voor dat zijn grote gecon centreerdheid op de actie zijn aandacht van de voor zijn officiersrol noodzakelijke houding afleidde. Fijn-geestig was Koos Weeteling als graaf Ferry: hij bewoog zich, volkomen vertrouwd met zijn spel op de planken, vlot en lenig. Met de pittig en charmant spelende To Out als O Lia San vormde hij een echt operette-echtpaar. De kluchtige rol van oppasser Janczy was bij Henk van Brinkom in goede handen. Men had veel plezier om zijn koddige uitvallen, die hij in „innige" samenwerking met de leuk spelende Corry Hooft als Riquette ten bes te gaf. Een compliment past voor Simon Verstraten, die een waardige, nobele uit beelding van de gezant John Cunlight gaf. Er was nog een aantal kleinere rollen, die met zorg werden gespeeld en die zo de opvoering mede op een belangrijk peil hielden. Daarvoor zorgde ook het ballet, dat geïnstrueerd door Henny Meijers een uitstekende indruk maakte, evenals Henny Meijers zelve en Jan van Hemert met de solodansen. De goed zingende koren kregen een completerende functie in de opvoering, die met vaste hand door de dirigent Johan van 't Vlie geleid werd. Een voortreffelijk spelend orkest stond hem daarbij ter zijde. Gelukwensen Na afloop van de opvoering werd het gezelschap (en in het bijzonder Paul Steen, bakker) toegesproken door een directielid van de Grafische Inrichting Joh Enschedé en Zonen N.V., jhr. B. W. F. van Riemsdijk, die met het aanbieden van een krans „Jo hez'" hartelijk gelukwenste. Er werden nog meer vriendelijke woorden gezegd tot de jubilerende vereniging en haar artistieke leiders, onder anderen door de heer W. van Daalen, voorzitter van de Johez-vereni- gingen. En ook de zeer talrijke toehoorders hebben zich met het in warme bijval uiten van hun waardering niet onbetuigd ge laten. P. ZWAANSWIJK De fractievoorzitters in de Heemsteedse gemeenteraad zijn gisteren bijeengeweest voor een eerste informatieve bespreking over de wethouderskwestie. Na het over lijden van wethouder H. Disselkoen is, zo als men weet, de vraag weer actueel ge worden, of het gemeentebestuur eventueel met drie wethouders zou kunnen volstaan, dan wel of er alsnog met een vierde wet houder in de vacature-Disselkoen zou moe ten worden voorzien. Men is nog niet tot een bepaalde slotsom gekomen. Na overleg met hun fracties zullen de fractievoorzit ters binnenkort weer tesamen komen. 3-3Nederl.'47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. Nieuwe Philips pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn. N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 98% 99'/i„ 316 300 265 442 305% 325% 320 200 336% 267 667 X. 646 111% 204 191% 263 131 134 238 235 230% 250 72% 154 56% 44% 71% 35i/i6 Openings koersen 98% 99'/i„ 315% 300 265 295 445 307 325 319 200 338 272 667 644 110 205% 191 263 130 130 238 235 230% 250 73% 154% 56 44 71% 35i/i6 (Verkort weergegeven) Concertgebouw. totdat hij ook zijn stichtelijke toespraken in de Haar lemse concertzaal staakte", zo staat er in de historische schets van de Vooys over Busken Huet geschreven. De laatste tijd duidt men bedoelde zaal aan als Concertgebouw. Is deze naamsverandering om der wille van de deftigheid of om onze grootsteeds heid aan te duiden? Voor mij ligt de charme juist in het ver schil in aanduiding, respectievelijk voor Leiden, Haarlem, Amsterdam als: stadsge hoorzaal, concertzaal en concertgebouw. Zijn hier snobs aan het werk? M. S. (De officiële naam is Gemeentelijk Con certgebouw. De aanduiding „Concertzaal" wordt alleen gebruikt voor de grote zaal in dit gebouw. Red.). Bouwkaswoningen. In een advertentie van de Bouwkas Nederlandse Gemeenten van zaterdag j.l. „zij zitten rond eigen haard", komt een mijns inziens onjuiste zinsnede voor. In deze advertentie wordt gezegd: „Na inbreng van een bescheiden bedrag aan eigen geld kunt u in een eigen huis wonen, zonder dat u dit veel meer kost dan het wonen in een huurhuis". Zelf kan ik voor bouwkasdeelnemer met een bescheiden bedrag (f3000) niet in aanmer king komen, want het inbrengbedrag aan eigen geld moet zijn f 3500 tot f 5000, waar bij als eis komt dat men dan 9 tot 10 dui zend gulden 's jaars moet verdienen, anders wordt men niet geaccepteerd. De huur gaat ongeveer f 90 per maand bedragen. De gemiddelde huurprijs van 'n huis bedraagt volgens mijn gegevens ongeveer f 51. De Bouwkasafdeling Haarlem telt volgens haar eigen opgave ongeveer 150 deelne mers maar van deze 150 deelnemers heb ben zich er maar 40 voorlopig gemeld, dus hier zullen er waarschijnlijk ook nog afval len. Er worden 64 huizen gebouwd, dus moest de bouwkas overgaan op ledenwin ning voor deze dure huizen (een A huis kost f23.000 en een B huis f20.000) door middel van deze advertenties, maar laten zij dan toch rond voor de feiten en cijfers uitkomen. Ik weet dat de bouwkas er wei nig aan kon doen maar het feit blijft be staan, dat er toch nog zo'n ruim honderd deelnemers met hun bescheiden bedrag WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE XXJOOOOOCOCOOCOO Ds. G. Toornvliet, die zondag zijn intrede zal doen als predikant bij de Gereformeerde Kerk te Bloemendaal, heeft afscheid geno men als gereformeerd studentenpredikant te Leiden. Als tekst had hij gekozen Openba ringen 22 vers 20: „Hij, die deze dingen ge tuigt zegt: „Ja, ik kom spoedig, amen, kom Here Jezus". De predikant zeide, dat hij tijdens zijn Leidse jaren telkens is geconfronteerd met de problemen aangaande geloof en weten schap en dat hij God dankbaar is, dat hij aan het einde van zijn loopbaan als studen tenpredikant met de apostel Paulus kan zeggen: „Ik heb het geloof behouden". Nadat Gezang 27 2 „Die hoop moet al ons leed verzachten" was gezongen, richtte ds. Toornvliet zich tot allen, waarmede hij in deze acht en half jaar op enigerlei wijze zo hartelijk heeft samengewerkt. In feite, aldus spreker, verandert er deze avond niets, want Christus blijft bij U." In zijn kwaliteit van voorzitter van de Commissie van Samenwerking sprak dr. H. J. Westerink aan het einde van de dienst een woord van dank en afscheid tot ds. Toornvliet, wiens arbeid, volgens spreker niet tevergeefs is geweest. Toe gezongen werd de scheidende predikant de zegenbede uit Psalm 134. De film „Brilstra en zijn bromvlieg" vervaardigd door het Algemeen Nederlands Instituut voor Onderwijsfilms in Haarlem, naar het gelijknamige kinderboek en radio hoorspel van de schrijver A. D. Hildebrand werd zondagmiddag voor een groot pu bliek vertoond in gebouw Dorni aan het Zandvoorterpad in Overveen, waar de ver eniging „De Ramplaanspelers" gewend is voorstellingen te geven. Hier zijn de ama teur-filmspelers bedankt voor hun vrijwil lige medewerking. Eigenlijk was deze dank niet rechtstreeks gericht aan de meespelenden. Er werd een bloemenhulde aangeboden aan de dames die haar echtgenoten op zo vele avonden hadden moeten missen. Hierin deelden de dames Van Deelen. Van Veldt, Langeveld, Helwert, Antonissen, Swartsenburg en Van der VeldtVerhagen, alsmede me vrouw Plukker, die herhaaldelijk voor de inwendige mens zorgde en de dames War- dekker, Van Geldorp en Janssen. Zij werden toegesproken door de heren Th. Janssen (directeur van A.N.I.V.O.) en H. R. Vos. Grote belangstelling bestond er maandag avond voor de bijeenkomst van het Leger des Heils in het gebouw der H. J. M. V. aan de Lange Margarethastraat te Haarlem, waarop de film „In opmars" vertoond werd. Deze is gemaakt in opdracht van het na tionaal hoofdkwartier van het Leger des Heils en geeft een goed beeld van hetgeen het leger in ons land op allerlei gebied doet voor mensen, die in nood verkeren. Het werk van het Leger des Heils is blijkens de film veelzijdig en van de geboorte van de mens tot het overlijden verlenen de wer- kers(sters) zo nodig medewerking. Bezoe ken worden gebracht aan het hoofdkwartier, aan de Kweekschool te Amstelveen, waar het kader gevormd wordt en aan de vele inrichtingen, die in ons land zijn opgericht. De film besteedt ook aandacht aan Haar lem. Opnamen zijn gemaakt in het jongens huis aan het Spaarne, waar de jeugd lief derijk verzorgd woi'dt en aan de gevange nis aan de Harmenjansweg. In dit gesticht verricht de reclasseringsambtenaar belang rijk werk voor gedetineerden. De opzet van de vervaardiger is geweest aan belangstellenden een inzicht te geven, wat de achtergrond van het werk van het Leger des Heils is. In het tweede deel van de film wordt medegedeeld, dat het werk wordt gedaan van de geloofsovertuiging der heilsoldaten uit; de achtergrond is de zon- daarsbank, waar mannen en vrouwen tot nieuwe mensen in Christus worden. Het muziekkorps van het Leger des Heils van Haarlem-centrum bracht aan het begin en in de pauze een aantal nummers ten gehore. moeten wachten tot een volgende ronde. De J. Let op de kleintjes! De controleurs van de NZH op het stationsplein wordt drin gend namens ouders verzocht, hun aan dacht te willen besteden aan schoolgaande kinderen, die bij de drukte aan de bus haltes vaak in het gedrang komen en door volwassenen opzij worden geschoven. Vooral volgelopen bussen, die plotseling wegrijden, leveren groot gevaar op voor kleuters die nog willen instappen. Heren controleurs, begrijpt dat vele ouders u hun kleinen toevertrouwen! A. N.v. O. Burgemeester en wethouders van 's-Gra. venhage hebben naar aanleiding van on langs door een Haags blad tegen burge meester Schokking geuite beschuldigingen de volgende verklaring gepubliceerd: Burgemeester en wethouders zijn op dinsdag 31 januari 1956 bijeengekomen ten huize van de burgemeester. Deze heeft aan de wethouders mededeling ge daan van de letterlijke inhoud van een artikel, dat binnenkort zou verschijnen, waarna de wethouders zich hebben bera den over de vraag, wat in het belang der gemeente zou kunnen worden gedaan. Als uitvloeisel van dit beraad hebben twee wethouders een onderhoud gehad met een lid van het kabinet, teneinde het belang der gemeente in deze aangelegenheid naar voren te brengen. Van de inhoud van het gesprek hebben de betrokken wethouders aan de burgemeester mededeling gedaan. Van het oefenen van enige druk of het geven van een advies is geen sprake ge weest. Gezin het bovenstaande is de vertrou wensbasis van het college van burgemees ter en wethouders in geen enkel opzicht aangetast. In de woning van een groentehandelaar aan de Van Ostadestraat 5 in Haarlem is maandagmiddag om kwart over vijf brand uitgebroken doordat een droogrekje met wasgoed tegen de kachel viel. Enig was goed, een deel van de schoorsteenmantel en een deel van het vloerkleed zijn verbrand. De bewoner was er reeds in geslaagd het brandje te blussen toen de brandweer ar riveerde. Tankwagen ernstig beschadigd na slippartij Als gevolg van de gladde weg en de versleten banden van een melkauto is gis termiddag tegen vier uur nogal wat schade aangericht op de Stationsweg te Velsen. Een auto van de melkinrichting „Velsen" zou namelijk een bakfiets van een melk- slijter, die aan de noordzijde van de weg geparkeerd stond, passeren, maar daar er van de andere kant een tankauto naderde, hield de chauffeur in met de bedoeling achter de bakfiets te stoppen. Zijn wagen gleed echter door en ramde zowel de tanker als de bakfiets, met het gevolg, dat alle drie voertuigen ernstige materiële schade opliepen. Het ergst was de auto met brand stof er aan toe, want die kreeg van de melkwagen een duw in de flank en be landde tegen een boom, waardoor de wagen aan de voorzijde geheel werd ingedrukt. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Bij het onderzoek, dat de verkeers politie instelde bleek, dat vijf banden, waaronder beide voorbanden van de melk auto gladde loopvlakken hadden. (Van onze correspondent in Parijs) Twee leiders van de Gaullistische Kamer fractie, Jacques Chaban-Delmas en Mau rice Lemaire, zijn opnieuw toegetreden tot de regering van Guy Mollet. In de oor spronkelijke opzet van het kabinet had de premier hun al een plaats toegekend. De sociaal-republikeinse partijleiding was toen echter niet gerust op de politiek, die Mollet in Algerye zou voeren waar hun partij genoot Soustelle toen juist als resident- generaal vervangen werd. Nu Mollets Algerijnse plannen hen blijk baar gerust hebben gesteld, mogen de Gaullistische voormannen opnieuw plaats nemen in het kabinet tot een andere moei lijkheid opduikt die de Gaullisten als mi nister maar liever uit de weg willen gaan. Of Mollet erg op zulke medewerkers, voor wie het woord „regeringssolidariteit" een vaag begrip moet zijn, is gesteld, kan men zich met gegronde twijfel afvragen. Chabon-Delmas, die aanvankelijk de por tefeuille van Nationale Verdediging be heerde, die inmiddels aan een radicaal is toevertrouwd, zal zich, evenals Mendès- France, tevreden moeten stellen met een titel van staatsminister zonder verder om schreven taak. Lemaire heeft daarentegen zijn klapstoeltje van staatssecretaris voor Industrie en Nijverheid onbezet gevonden. Het schijnt in de bedoeling te liggen dat ook een Gaullistische senator zich dezer dagen nog bij de regeringsploeg van Mollet zal voegen. In het kabinet zijn nu vier par tijen vertegenwoordigd: socialisten, radi caal-socialisten, de socialistische en demo cratische verzetsunie (UDSR) en sociaal republikeinen (ARS). Nieuwe bedeling (Reuter) Mollet heeft in een toespraak voor de Franse radio en televisie verklaard, dat er een „nieuwe bedeling" komen zal voor de minst betaalde Franse arbeiders. Zij zullen een „aanzienlijke" loonsverhoging krijgen. De regering is van plan geleidelijk de verschillen tussen het wettelijke mini mumloon in Parijs en de provinciale zones op te heffen. Alle arbeiders zullen drie weken betaalde vakantie per jaar krijgen. Het huidige minimum is veertien dagen. Mollet beloofde voorts, dat een regerings fonds zal worden ingericht voor pensioenen. Ook beloofde hij, dat boeren, die schade geleden hebben door de vorst, financiële hulp zullen ontvangen om hun land op nieuw in te zaaien.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 10