Adenauer leed de nederlaag in Noord-Rijnland-Westfalen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ieder voor zich C.D.U.-premier slachtoffer van liberale rebellie MORRIS' Lagerhuis bespreekt benarde economische toestand Onmogelijke toestandin West-Duitsland De honderdduizend op 11371 Zijn monetaire middelen afdoende om inflatie te bestrijden Griekse regeringspartij behaalde Pyrrhus-zege Vandaag Indonesische nota aan Den Haag Het woord is aan Nieuwe aanvoer van koude lucht 70e JAARGANG No 193 DINSDAG 21 FEBRUARI 1956 Creepy-peepy televisie na walkie-talkie radio Verkiezingen? Wrok Westers gezinde Radicale Unie kreeg 155 van de 300 zetels Mevrouw Bouman in het gezicht gespuwd Ongeluk met Franse DC-6 b bij Cairo52 doden Nieuwe voorzitter Centrale Raad van Beroep Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad 300e JAARGANG No 38 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. /7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WIJ HADDEN gisteren een treurig be richt in de sportrubriek. Het hield in: Een 17-jarige Finse skiloper is zondag dodelijk verongelukt tijdens de nationale cross- country-kampioenschappen voor juniores. Op een'steile helling liep hij tegen een boom. Zijn tegenstanders lieten hem liggen. Pas twee uur later togen zij op onderzoek uit om te kijken waar Arvo Kolari, dié gevallen was, bleef. Hij was dood. Ik vind dit een droevig bericht, niet zo zeer uit medegevoel voor de familie Kolari, die ik niet ken. Geen mens kan zich het leed der gehele wereld aantrekken. Maar ieder mens kan een ander te hulp komen, die in zichtbare nood verkeert. Het droe vige is dat hier een aantal jonge gezonde kerels hun roerloos tegen een boom lig gende makker voorbij stoof, zonder er zelfs aan te denken hem te helpen. Pas twee uur later ging men kijken. Het zou wel een wonder geweest zijn als bij de verschrikke lijk lage temperaturen in een land als Fin land die jongen toen nog geleefd had. Maar de anderen vonden hun kans in het kam pioenschap veel belangrijker dan het leven van hun kameraad. Dit Is kenmerkend voor deze tijd. Want volstrekt niet alleen in Finland gebeuren zulke dingen. Ze doen zich ook in andere landen voor. Ook bij ons. Eergis teren nog heeft een automobilist een vijf tigjarige arbeider aangereden. De arbeider werd later dood gevonden. De automobilist was doorgereden. Het is de vraag, evenals in het Finse geval, of tijdige hulp het slachtoffer niet had kunnen redden. Met die kans springt men maar lichtvaardig en onverschillig om. Nu kunt ge nog zeggen, dat de automobilist waarschijnlijk bang was voor mogelijke veroordeling. In zo verre ligt het geval niet precies gelijk aan het Finse. Goed, gevallen van andere aard hebben zich óók genoeg bij ons voorgedaan, bijv. als iemand te water was geraakt en een gapende kudde naar het water stond te kijken, totdat iemand naderde die zich niet bedacht en er meteen in sprong. Ook heb ik meermalen uit badplaatsen vernomen, dat baders zich op dezelfde manier gedroe gen als een van hen in moeilijkheden was geraakt, tot tenslotte een passerende wan delaar zijn kleren moest uitgooien en de zee ingaan. Dezelfde ervaringen doet men op in En geland. Daarvan gaf het Londense dagblad News Chronicle een paar maanden geleden nog een opsomming. Het vertelde dat twee politie-agenten werden aangevallen in een drukke straat in Londen, maar dat geen van de toeschouwers een vinger uitstak om hen te helpen. Een bende van vijf man mis handelde een sergeant van politie op een straathoek in Holloway. Niemand kwam hem te hulp. Een jongen van twaalf jaar scheen te verdrinken. Zijn vriendjes vroe gen twee mannen, hem te willen redden en kregen ten antwoord: Ga het maar aan zijn mammie vertellen Een menigte van 500 mensen stond te kijken, terwijl een man vocht voor zijn leven in de Serpentine. Dit is de slingerende vijver in Hyde Park. Toen de hoofdopzichter ter plaatse kwam was het te laat. De News Chronicle voegt hier aan toe dat zich gelukkig ook gevallen van individuele heldenmoed voordoen. Hetzelf de kan men zeggen van andere landen. Maar ook daar geldt de opmerking, dat morele lafhartigheid ver gaat. Misschien is ridderlijkheid uit de mode. zegt het Engelse blad. En het meent dat wij een gevoel voor sociale verantwoordelijkheid in ons eigen nadeel verspelen. Als ridderlijkheid uit de mode is moet alles gedaan worden om dat besef te herstellen. Het lijkt mij dat het Fins Olympisch Comité nu alvast een prachtige kans heeft om de jeugd in Fin land duidelijk te maken, dat de zogenaam de belangrijkheid van een kampioenschaD. van welk kampioenschap ook, niet in de schaduw kan staan van de belangrijkheid van het behoud van een mensenleven. En van meer dan dat, zou ik willen zeggen: van de vriendelijkheid, de hulpvaardigheid en de naastenliefde. Want die staan waar lijk op het spel en zij betekenen veel meer dan door zulke nuchtere woorden als sociale verantwoordelijkheid wordt aange duid. R- P. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR.'HAARLEM - TEL 13439 FERD. B0LSTR. 48 ADAM :.- TEL 717162 GABARDINE REGENJASSEN Het uitstrooien van voedsel voor de hongerende vogels uit een helikopter is door de fotograaf met veel bekwaamheid op de plaat vastgelegd. Men ziet de hongerige eenden onder het toestel, ongeschrikt door de wentelende wieken doch vast van plan onmiddellijk na het verdwijnen van de hefschroever op het neergekomen voedsel aan te vallen. Een reportage van de voedering der duizenden vogels, die in de Biesbosch een toevlucht hebben gezocht, treft men aan op pagina 5. Onze verslag gever heeft een hulptocht naar dit thans zo onherbergzame gebied meegemaakt. 99 (Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier Adenauer's regeringspolitiek heeft in Dusseldorp, de hoofdstad van op één na het grootste land van de bondsrepubliek, Noord-Rijnland-West falen, een ernstige nederlaag geleden. Een motie van wantrouwen tegen premier Arnold die tot Adenauer's Christendemocratische Unie behoort, heeft de Land dag met 102 tegen 96 stemmen aangenomen. Nu komt in dit bondsland een nieuwe coalitie aan het bewind, van sociaal-democraten en vrije democraten (liberalen). Een vreemde combinatie. De vrije democratische partij heeft vele vroegere nazi's in haar bonte gelederen opgenomen, die zich op de voorgrond hebben gedrongen. Men vraagt zich met bezorgdheid af of de socialisten in Noord-Rijnland-Westfalen bezig zijn rechts radicale elementen in het zadel te helpen. De 58-jarige socialist Fritz Steinhoff tot post te blijven het dreigende gevaar bij- In de heden gehouden trekking van de Staatsloterij is de 100.000 gevallen op num mer 11371. Voorts viel een prijs van f 25.000 op lot 11602. Van het nummer waarop de 100.000 viel werd serie A verkocht in Amsterdam, se rie B in Ho'om, serie C in Arnhem, serie D in Amsterdam en serie E in Heerenveen. WASHINGTON (United Press) Het Amerikaanse leger heeft behalve de wal- kie-talkie-radio de creepy-peepy televisie. De lichte apparatur bestaat uit een in de hand gehouden televisiecamera en een draagbare zender. Volgens het leger kan de lichte apparatuur die nog geen 25 kilo weegt journalisten helpen bij het geven van ooggetuigeverslagen. Ook acht het leger de creepy-peepy geschikt voor interviews en voor het verslaan van sport wedstrijden. De walkie-talkie gaf de sol daat electronische oren bij de verkenning. De creepy-peepy geeft hem electronische ogen. De camera maakt een beeld van iets wat op een mijl afstand gebeurt en stuurt het naar een ontvanger die een halve mijl ver der staat. De ontvanger, die op een jeep gemonteerd is, zendt hel beeld vervolgens naar de commandopost. dusver de fractie-leider van zijn partij in de Dusseldorpse landdag, heeft onmiddel lijk nadat de Landdag hem als nieuwe re geringschef had gekozen, gezegd, dat men hem nooit van nazi-gezindheid zal mogen verdenken, omdat hij onder Hitier te veel jaren in gevangenissen en concentratie kampen had gezeten. De vakbonden zijn echter niet opgetogen dat de gewezen mijn werker Steinhoff met de vrije democraten gaat samenwerken. Steinhoff hoopt vol gende week woensdag zijn nieuwe kabinet voor te stellen en zijn regeringsverklaring af te leggen. Dr. Adenauer tegen wie het gebeurde in de Landdag van Dusseldorp eerder gericht was dan tegen Karl Arnold, heeft in Bonn voor journalisten verklaard, dat een onmo gelijke toestand is ontstaan. In Bonn ma ken de vrije democraten deel uit van Aden auers bondsregeringscoalitiie. In de Bonds dag zouden zij dus de politiek van Aden auer moeten ondersteunen, (hoewel zij dat ook niet altijd hebben gedaan), maar in de Landdag van Noord-Rijnland-Westfalen zijn zij tegen Adenauer's koers. In de Bondsraad in Bonn waarin de landen ver tegenwoordigd zijn, zouden zij ook zijn te genstanders zijn. De bevolking heeft het recht van iedere partij een duidelijke politiek te verlangen. Juist omdat de toestand in de wereld zo érnstig is, is het noodzakelijk, aldus Aden auer, dat in de bondsrepubliek stabiele toe standen heersen. Het fractiebestuur van Adenauer's CDU in Bonn overweegt of het niet dienstig zou zijn de bondsdag door de kanselier te la ten ontbinden om in mei in heel West- Duitsland nieuwe algemene verkiezingen te laten houden. Daarover wordt vandaag verder beraadslaagd. Gematigde elemen ten in de CDU zijn van mening, dat het raadzamer zou zijn de gebeurtenissen tot Dusseldorp te beperken om te voorkomen dat de samenwerking tussen CDU en vrije democraten ook in andere bondslanden verbroken wordt. Het zou grote op schudding verwekken wanneer de vrije de mocraten in Bonn uit de regeringscoalitie van de CDU, vrije democraten en de Duit se partij zouden worden gezet. Adenauer heeft zijn nederlaag in Dussel dorp hoofdzakelijk aan zijn autocratische optreden en zijn halsstarrige houding tegen over de vrije democraten te danken. Men bestempelt de eigenzinnige methode van regeren die' Adenauer zich heeft aange wend, wel eens als een „autocratische de mocratie" en ook wordt over „democra- tuur" gesproken. Adenauer had de moeilijkheden een paar weken geleden al zien aankomen. Dat was de reden waarom hij onverwacht liet verklaren, dat hij niet, zoals hij oorspron kelijk van plan was in februari om gezond heidsredenen met vakantie zou gaan. Adenauer meende, dat hij door op zijn tijds zou kunnen afwenden. De vrije democraten voelden zich om verschillende redenen door Adenauer ach teruitgezet. Hij beschouwt hen niet als vol waardige partners in de coalitie te Bonn. Adenauer heeft hen duidelijk te verstaan gegeven dat ze er geen eigen mening op na mochten houden. Hij verwachtte van hen de plechtige belofte dat ze tot aan de volgende algemene verkiezingen (in sep tember 1957) zouden doen wat hij voor schreef en hij duldde geen tegenspraak. De vrije democraten waren gekant tegen Adenauers nieuwe kieswet waarvan alleen de CDU zou profiteren, ze waren het niet met zijn sociale hervormingsplannen en met zijn opvattingen over de militaire wet geving eens. Voorts bestaat nog steeds de scherpe controverse tussen Adenauer en dr. Dehler, de aanvoerder van de vrije demo cratische partij en van haar bondsdagfrac tie in Bonn. Het merkwaardige is, dat zowel van vrije liberale als van socialistische zijde telkens met nadruk is gezegd, dat men niets tegen premier Arnold had, die bijna negen jaar onafgebroken aan het hoofd van de Lands regering te Dusseldorp heeft gestaan en die in deze tijd ontegenzeggelijk veel goeds tot stand heeft gebracht. Niet op Arnold, maar op Adenauer (en diens CDU), hadden bei de partijen het gemunt. De onschuldige Arnold is het slachtoffer geworden. De tweehonderd zetels in «de Landdag zijn als volgt verdeeld: negentig CDU'ers, 76 sociaal democraten, 25 vrije democraten en negen leden van het Rooms-Katholiek Zentrum. (Van onze correspondent in Londen) Is het voldoende en juist inflatie alleen maar met monetaire maatregelen te bestrij den? Dit is de kernvraag, die ten grondslag ligt aan het tweedaagse debat in het Britse Lagerhuis over de ernstige economische toestand. MacMillan, de minister van Financiën, verdedigde het standpunt van de regering, dat de ontwikkeling in be dwang kan worden gehouden, mits er tijdig wordt ingegrepen. Hy maakte het rege ringsbeleid to„ inzet van een vertrouwens votum. Hy acht het verhogen van de rente voet een doelmatig middel omdat het de kredietverlening beperkt. Hij toonde zich wars van controle op de import. De oppositie daarentegen ziet in de aan gekondigde regeringsmaatregelen 'n nieuw bewijs van de onmacht der regering het inflatiegevaar te bezweren. Opnieuw zou „de kleine man" dé dupe worden, daar hij de stijging van brood- en melkprijs het meest in zijn beurs zal voelen. Labour diende als tegenzet een motie van wan trouwen in, daar de regering binnen het jaar driemaal een crisis-verklaring en twee maal een tussentijdse begroting had inge diend. Vanavond zal over deze beide nota's ge stemd worden. Gebrek aan moed Men kan zich moeilijk onttrekken aan de indruk dat zowel regering als oppositie zich met haast aandoenlijke naïeviteit be ijveren de oorzaken van de moeilijkheden uit de weg te gaan. De Londense „Times" wijst de ware oorzaak aan: het gemis aan samenwerking en verantwoordelijkheids zin. 1-Iet blad schrijft in een hoofdartikel „Wie de goden willen vernietigen, maken zij eerst blind". Sinds het einde van de oor log heerst een soort waanzin in het Britse beleid. Waaraan het ontbfoken heeft, aldus de „Times", is moed. Steeds nam de rege ring halve maatregelen, die het kwaad niet in de wortel aantastten. Het blad wijst dit gebrek aan moed aan bij de werkgevers, die steeds weer toegaven aan looneisen, bij de vakbondsleiders, die de arbeiders de waarheid niet onder ogen durfden te bren gen, bij elke Brit afzonderlijk, daar nie mand iets wilde doen om het proces van ontwaarding der waarden te stremmen. „Het zal niet lang meer duren, of wij be reiken een maatschappijvorm,waarin alleen de communisten niet bang zullen zijn", al dus de „Times". Men is niet ver bezijden de waarheid, als men de diepste oorzaken der moeilijkheden zoekt in de angst voor de waarheid, die een einde zal maken aan een goed leventje. Groot-Brittannië is als een man, die een zware ziekte onder de leden heeft, maar niet naar de dokter durft te gaan uit angst zijn vermoedens te horen bevestigen. De werkgevers zijn bang voor de vak bonden, de vakbondsleiders zijn bang voor de arbeiders, die onmiddellijk klaar staan hen als „kapitalisten-knechten" te brand merken en de regering is bang voor zowel werkgevers als arbeiders uit angst bij het kiezerskorps in ongenade te geraken. Niemand durft de harde waarheid te zeg gen: dat het Britse volk met inspanning van al zijn krachten zou moeten werken, om de verworven welvaart te behouden en vooral dat de samenstellende delen van het bedrijfsleven, werkgevers en arbeiders, nauw met elkaar moeten samenwerken in plaats van elkaar met steeds zwaardere eisen het leven zuur te maken. Harold Wilson, die het woord voerde na mens de Labour-oppositie verklaarde, dat d>- minister de „ernstigste industrie-staking sedert een generatie, tegemoet zou gaan", wanneer hij zou trachten druk op de in dustrie te oefenen, waardoor het haar on mogelijk zou worden hogere lonen te be talen. De leider van de Labourpartij, Hugh Gaitskell, heeft te Leeds verklaard dat het investeringspeil reeds te laag is in verge lijking met andere industriële landen. Van investeringen is onze toekomstige produk- tie, onze kracht om met andere landen te concurreren en onze gehele levensstan daard afhankelijk", zo zei hij. De nieuwe nieuwe maatregelen van de minister van Financiën houden „een wonderbaarlijke aanklacht tegen de politiek van zijn eigen regering" in, aldus Gaitskell. ATHENE (UP-Reuter) Volgens de voorlopige uitslag van de verkiezingen, die zondag in Griekenland zijn gehouden, heeft de Radicale Unie onder premier Karaman- lis 159 zetels gekregen, tegen de Democra tische Unie van de liberaal Papandreoe 141 van de 300 zetels, die het parlement telt. De telling van de door de strijdkrach ten uitgebrachte stemmen was nog niet voltooid.- Politieke waarnemers schrijven de over winning van de radicale unie toe aan de grote steun van de 177.000 leden van de strijdkrachten. In vele kiesdistricten gaven de stemmen van de militairen juist de doorslag ten gunste van de partij van Karamanlis. Een woordvoerder van de Democratische Unie, die zeven oppositie partijen omvat, sprak van „vervalste resul taten". Naar zijn mening diende men de officiële einduitslagen af te wachten. Premier Karamanlis heeft verklaard, dat hij het ontslag van het huidige kabinet zou indienen en een opdracht om eén nieuwe regering te vormen, zou aanvaarden. Waar nemers zijn het er over eens dat de komen de regering in elk geval slecht:, over een geringe meerderheid zal kunnen beschik- kerf. Karamanlis, wiens beweging op het Westen is afgestemd, was van oordeel dat de Radicale Unie 158 zetels had gehaald, welk aantal mogelijk tot 164 zou stijgen als de stemmen van de strijdkrachten zouden zijn geteld. De Democratische Unie, die ge lijke betrekkingen met Oost en West voor staat, was van oordeel, dat zij de overwin ning had behaald. Zij grondde dit op een stemverhouding, die het volgende beeld te zien gaf: Democratische Unie 1.603.281 stemmen (49,7 percent), Radicale Unie 1.482.688 stemmen (45,9 percent), progres sieven 74.922 (2.32 percent) en onafhanke- lijken 36.217 stemmen. Er moesten toen nog verscheidene duizenden stemmen worden geteld. Dwang De Democratische Unie heeft al laten weten, dat zij nieuwe verkiezingen zal eisen, omdat naar haar mening legeroffi cieren soldaten hebben gedwongen hun stem op de Radicale Unie uit te brengen. De verkiezingen zijn gehouden volgens een nieuw stelsel, waarbij voor het eerst kiesrecht aan vrouwen werd toegekend. Bijna alle twintig kandidaten van de com- munistisch-getinte Unie van de democra tische linkervleugel zijn gekozen. Volgens de oppositie zou Karamanlis een gevoelige nederlaag hebben geleden, indien hij de nieuwe kieswet niet had doorgedreven. Volgens waarnemers hebben de vrouwen conservatief gestemd bij hun eerste bezoek aan de stemlokalen. DJAKARTA (ANP). Het Indonesi sche kabinet heeft besloten het Neder lands-Indonesische Uniestatuut en alle daarbij gesloten overeenkomsten op te zeg gen, met inbegrip van de financiële en economische overeenkomsten. Nederlan'' is heden "an dit besluit- offi cieel op de hoogte gesteld door de Indone sische zaakgelastigde in Den Haag, de heer Kwee Djie Hoo. In de nota deelt de Indonesische rege ring mede, dat zij zich als gevolg van haar besluit uit de Nederlands-Indonesische Unie te treden, met ingang van heden niet meer gebonden acht aan het Uniestatuut en alle daaraan gehechte overeenkomsten en briefwisselingen. De Indonesische regering aldus de nota acht deze overeenkom sten en briefwisselingen dan ook met in gang van vandaag vervallen. De Indonesische regering deelt mede, dat zij bereid is kwesties, die rechtstreeks de belangen van Nederland raken, indien dat nodig mocht blijken langs de gebruikelijke diplomatieke kanalen in behandeling te nemen. „Geen represaille" Desgevraagd heeft de woordvoerder van het Indonesische Hoge Commissariaat in Den Haag verklaard, dat het opzeggen van de RTC-overeenkomsten door Indonesië niet moet worden beschouwd als „repre saille-maatregelen". „Hetgeen de Indo nesische regering heeft besloten is de pri vileges, die Nederland in Indonesië heeft genoten als gevolg van de RTC-overeen- komsten te beëindigen en de Nederlands- Indonesische betrekkingen in overeenstem ming te brengen met de verhouding tussen Indonesië en andere mogendheden." De woordvoerder deelde voorts mede, dat door deze maatregelen wat de opzegging der financieel-economische overeenkom sten betreft alleen de oude Nederlandse investeringen in Indonesië worden getrof fen. De behandeling van de nieuwe in vesteringen zal geen wijziging ondergaan. Overigens aldus voegde hij hier aan toe zullen alle Nederlandse investerin gen op gelijke voet worden behandeld met andere buitenlandse investeringen op basis van de verklaring van de Indonesische re gering over buitenlandse kapitaalsinves teringen van enkele maanden geleden. Het Indonesische kabinet heeft besloten alle overeenkomsten, die op de Ronde Tafel Conferentie in 1949 zijn gesloten, op te zeggen. Een wetsontwerp daartoe zal heden bij het parlement worden ingediend. DJAKARTA (ANP) De 41s1© zitting van de zaak Schmidt voor het landgerecht te Djakarta is weer besloten met een de monstratie van jongeren. Beklaagde en mevrouw Bouman werden met vruchten gegooid. Toen zij al in haar auto zat, spuw de een jongen haar in het gezicht. Hij zei, dat hij dit gedaan had omdat hij haar haat. Op de zitting was zeer veel belangstelling van de jongeren die al verscheidene keren hebben gedemonstreerd. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA's Th. Fontane: De hoogste openbaring des levens bloeit steeds uit het hart op. Twaalf overlevenden PARIJS (Reuter) Een woordvoerder van de Franse internationale luchtvervoers- maatschappij TAI heeft medegedeeld dat 52 van de 64 inzittenden van de viermotorige DC-6b, die in de woestijn nabij Cairo om laag is gestort, om het leven gekomen zijn. Van de 55 passagiers vonden er 49 de dood en van de negen man sterke bemanning drie. De om het leven gekomen leden der bemanning zijn een stewardess en twee stewards. Alle passagiers waren Fransen uit Indochina, die van Saigon op weg waren naar Parijs. Onder de slachtoffers bevinden zich elf vrouwen en elf kinderen. Van de 27 man nen die om het leven zijn gekomen, waren er 22 militair. Van één gezin kwamen de moeder en twee dochters om het leven. De vader en twee zoons kwamen evenals de gezagvoerder en vijf andere leden van de bemanning, via een nooduitgang in de neus van het toestel in veiligheid. De gezag voerder liep verwondingen op, doch de tweede bestuurder, een radiotelegrafist en een boordwerktuigkundige bleven onge deerd. Het reddingswerk werd bemoeilijkt door een zandstorm die kort na het ongeluk opstak. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot voorzitter van de centrale raad van beroep te Utrecht mr. H. L. Hoogenhuis, thans on dervoorzitter van deze raad. Het vorstgebied boven Europa neemt nog steeds niet in omvang af. Integendeel, nieuwe hoeveelheden zeer koude lucht, welke de laatste dagen door een storm achtige oostelijke wind (boeran genaamd) over de laagvlakten van zuid-Rusland naar het westen werden geblazen, deden in Roe menië, Bulgarije en Joegoslavië de tem peratuur opnieuw dalen. In Polen daalde de temperatuur sinds gisteren gemiddeld ongeveer 8 graden. Er kwam vanmorgen overal weer meer dan 10 graden vorst voor bij krachtige oostelijke tot zuid-oostelijke winden. Boven west-Europa zullen de oostelijke winden geleidelijk wat in kracht gaan toe nemen, waardoor de koude, nu boven Po len aangekomen lucht zich verder naar het westen zal kunnen uitbreiden. Boven het dikke sneeuwdek kwamen in west-Europa weer zeer lage temperaturen voor tijdens windstilte en langdurige nach telijke opklaringen. In Frankrijk werd op enkele plaatsen 25 graden vorst gemeten, in Nederland meld de Vlissingen met 19.6 graden de laagste temperatuur. In de noordelijke provincies vi-oor het minder hard onder invloed van een kleine uit Duitsland afkomstige sto ring welke vergezeld van wat sneeuw langs de Waddenkust naar het westen trok. De algemene luchtdrukverdeling blijft nog steeds zodanig dat geen belangrijke aanval op het vorstgebied in Europa bin nen enkele dagen is te verwachten. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Vlv. Z.-Limb. mist half bew. onbewolkt zwaar bew. sneeuw sneeuwbui sneeuwbui zwaar bew. sneeuw mist nevel sneeuw nevel zwaar bew. sneeuw nevel mist sneeuw nevel sneeuw sneeuw mist half bew. sneeuw half bew. mist geheel bew. motsneeuw mist zwaar bew. w .5 .5 -3 Ssc ozo zo no ozo nno ono windstil o O ono nno windstil nw windstil windstil windstil w windstil windstil w windstil zzo C* u C E ar 2 zS -18 0 -6 0,3 -4 0,1 -5 0,3 1 3 1 0,6 -6 0,1 -10 0,1 -15 0,3 -13 0 -4 34 -11 1 0 0 -7 7 -19 0 -22 0 -12 0,1 -11 0 -1 2 -7 2 -22 0 2 1 zwakke z -4 1 windstil -10 0,1 windstil -19 0,1 zwak-z -8 3 windstil -12 0,1 zwak-o -10 1 windstil -17 0,2 zw. ono -16 0,1 Neerslag laatste 24 uur. •.VYYYYYYyVYVY-. ionroócXxj{Xxv*vx>TonnnnrorvvY «ywiooooOOOOC ENIGE SNEEUW Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van dins dagavond tot woensdagavond, opge maakt om 11.15 uur: Overdrijvende wolkenvelden met plaatselijk enige sneeuw. Aanvankelijk zwakke, later matige en in het noor den van het land af en toe krachtige oostelijke wind. Matige tot strenge vorst. 22 februari Zon op 7.45 uur, onder 18.07 uur. Maan op 13.49 uur, onder 5.14 uur. Maanstanden 26 febr. 2.41 uur: volle maan xxxxxxxxccouoc)axxxxxxx»cücooocotojüjcccukjüoc>oooocooooo

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1