ZWITSARUB PANDA EN DE MEESTER-ONTDEKKINGSREIZIGER Wereldnieuws Indonesië en de Amsterdamse beurs De radio geeft woensdag Uitvaart Jo Sternheim WRUF KOU WEG TocU ió liet zo DINSDAG 21 FEBRUARI 1956 Effecten- en Geldmarkt Welterusten Meisje gleed onder vrachtauto Brand in Koornmarkt- kazerne te Kampen Kerkelijk Nieuws N.H. Synode teleurgesteld over Gereformeerde brief In ,/Gem. Concertgebouw" L. Begijnestraat T3 Vrouw overblufte autodieven Zestien gewonden bij bot sing tussen bus en tram Nederlandse emigrant tandarts in Australië Finse zeeman na vecht partij overleden Acht Duitsers ontvluchten het Vreemdelingenlegioen Aangereden auto drukte wielrijder döor winkelruit Vier ton gewetensgeld een Zwitsah preparaat Frotest tegen beschieting van walvissen GEZINS LEVEN J Het zit de beurzen de laatste tijd niet mee. Men is het nieuwe jaar met hoopvolle verwachtingen ingegaan, omdat de meeste conjunctuur beschouwingen en zeker niet ten onrechte in majeur luidden, zowel voor de V.S. als voor Europa. De wereld handel was in 1955 weer belangrijk voor uitgegaan en West-Europa had daarin een groot aandeel, waarbij ook Nederland niet is achtergebleven. Het totaal van de Neder landse im- en export, de totale goederen handel dus, steeg van ruim f 20 miljard in 1954 tot f 22.3 miljard in 1955, zij het dan ook dat de invoer in veel sterkere mate is toegenomen dan de uitvoer. Maar in hun totaliteit zijn de cijfers er wel een bewijs van hoezeer ook ons land in de wereldhan del zijn plaats heeft kunnen handhaven. Er zijn tot dusver nog geen aanwijzingen voor een teruggang en in Europa is het feitelijk alleen Engeland, dat de cijfers van de handelsbalans met zorg bekijkt, omdat de invoer in verhouding tot de uitvoer te groot is, zodat zelfs een nieuwe disconto verhoging wordt gevreesd. Maar overigens blijven da conjunctuur-indices merendeels gunstig en het zijn dan ook voornamelijk andere factoren, welke tot het teleurstel lend koersverloop op de beurzen hebben geleid. Het is o.m. de vrees voor conjunc tuurexcessen, welke het kapitaal tot voor zichtigheid noopt. Zo wijst de Zwitserse Nationale Bank er in haar jongste verslag op dat hoewel produktie, omzet, werkgele genheid en inkomens over het algemeen een toeneming hebben getoond, het tempo en de omvang van de investeringen geva ren inhouden voor een te grote produktie, alsmede voor de koopkracht van het geld. Daarnaast zijn het de toenemende moeilijk heden in het Midden- en Verre Oosten, met name de versterking van Ruslands economische invloed in die landen en de mede, hierdoor verscherpte controverse tussen de V.S. en de Sovjetrepubliek. Voor Amsterdam is hier nu de mislukking van de conferentie in Genèva bijgekomen, met het gevolg dat na de koersdaling van ja nuari, ook februari weer lagere koersen heeft gebracht De beurswaarde van de te Amsterdam genoteerde aandelen, welke van f 6.2 mil jard op 31 maart 1952 tot f 15.7 miljard eind november 1955 was gestegen, is in januari van dit jaar tot ca. f 15.3 miljard vermin derd en op 14 februari had het algemeen indexcijfer, dat eind 1955 weer tot 225.67 was opgelopen, met 204.17 weer zo onge veer zijn laagste stand sinds september 1955 (202.73) bereikt De Indonesische fondsen zijn zelfs be langrijk beneden de stand van eind October 1955 gedaald. Begin september nog een ge middelde van 189.61, eind October 156.40, thans ongeveer 137, een cijfer dat min of meer nominaal is, omdat in vele Indone sische aandelen geen notering tot stand kan komen en men op z.g. laat-koersen moet afgaan. Was de waarde van Indonesische aandelen van f390 miljoen uit. 1952 tot f 724 miljoen in October 1955 gestegen, eind januari was dit cijfer met rond f 150 mil joen verminderd. De Indonesische regering heeft thans of ficieel het in november 1949 tot stand ge komen Unie-statuut, waarbij de oude staatsrechtelijke eenheid door een samen werking op basis van gelijkheid en souve- reiniteit werd vervangen, opgezegd, terwijl ADVERTENTIE Kunt u niet slapen door rheumatiek, spit, Ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan TogaL Togal verdrijft snel en afdoende die pijnen en u slaapt weer rustig de gehele nacht door. Togal baat waar andere midde len falen. Tögal zuivert de nieren en is on schadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.95, 2.40 en 8.88. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws, 7.10 Gymnastiek. 7.23 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huis vrouw, 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 R.V.U.: Mevr. T. KirchheinerGalatiu Jensen: De vrouw in de hedendaagse Deense samenleving. 11.30 Gevarieerd programma. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Voor het platte land. 12.38 OrgeL 13.00 Nieuws. 13.15 Ten- toonstellimgsagenda. 13.18 Accordieon-orkest en solist. 13.45 Medische kroniek. 13.55 Pla ten. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zie ken. 16.30 Platen. 17.30 Amusementsmuziek. 17.50 Regeringsuitzending. Rijksdelen over zee: De padvinderij op Aruba. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Actualiteiten. 18.30 R.V.U.: Dr. Arn. Saalborn: Vondel. 19.00 Ge varieerde liedjes. 19.10 Joods programma. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Commentaar. 20.15 Leert uw landgenoten kermen. 20.40 Anita en het bestaansminimum, hoorspel 21.35 Operettemuziek. 22.20 Tussen mens en nevelvlek, causerie. 22.35 Gitaar. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20 PL 23.4024.00 Hammond- orgeL HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Idem. 9.35 Platen. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.30 De Hage- doorns, hoorspel. 12.25 Platen. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Lichte mu ziek. 12.53 Platen, of actualteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.40 Die Zau- berflöte, opera (pL). 15.00 Jeugdconcert. 15.45 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Pla ten. 17.40 Beursberichten. 17.45 Orgel. 18.15 Cello en piano. 18.45 Spectrum van het Chr. organisatie- en verenigingsleven, causerie. 19.00 Nieuws en weerbericht 19.10 Volks liederen. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Kamerorkest en solist. 21.20 Lijdensoverdenking. 21.50 Gewijde muziek. 22.20 Internationaal Evan gelisch Commentaar. 22.30 Omroep-orkesst. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Zaalsportuitslagen. 23.2024.00 Platen. TELEVISIE (N.C.R.V.) 17.0017.30 Voor de kinderen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Ritmische muziek. 12.30 Weerbericht 12,34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 16.02 Strijkkwartet. 16.30 Or kestconcert. 17.00 Nieuws. 17.10 Kamermu ziek. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Strijkkwar tet. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Operamuziek. 20.30 Ver zoekprogramma. 21.15 Omroeporke t. 22.00 Nieuws. 22.15 Zang en piano. 22.5523.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland. 17.4518.15 Nieuws. Londens Radiodag boek. Engelse les voor beginnelingen. (Op 224 en 50 m) ook met de eenzijdige opzegging van de aan dat statuut gehechte financieel-econo- mische overeenkomst en zelfs met algehele nationalisatie van de Nederlandse eigen dommen in Indonesië wordt gedreigd. Na al de concessies, welke de Nederland se regering aan Indonesië heeft gedaan, kan men er slechts dankbaar voor zijn dat minister Luns tenslotte het been stijf heeft gehouden, nu het, zoals hij dezer dagen ronduit heeft verklaard, er om te doen was de interne politieke moeilijkheden van In donesië op de rug van Nederland uit te vechten. Het is intussen de vraag wat de nieuwe regering van Indonesië, welke straks komen moet, ten aanzien van Neder land zal doen. Want als men nog enig ge zond verstand bij de leidende figuren van Indonesië mag worden verondersteld, zal men zich toch niet de illusie maken dat de rancune-maatregelen na de mislukking van Genève uitsluitend Nederland zullen tref fen. Als er één ding is, waaraan Indonesië in dit stadium behoefte heeft, dan is het buitenlands kapitaal. In zijn jongste verslag heeft de president van de Bank Indonesië niet alleen de fou ten van de Indonesische economie bloot gelegd, maar er tegelijkertijd op gewezen dat Indonesië de bevordering van zijn wel vaart in eigen hand heeft, vooral nu voor enkele van haar produkten weer hogere prijzen worden betaald. Het is echter no dig, zo zei hij, dat aan de weelderig groeiende corruptie een einde wordt ge maakt en dat ook aan de niet Indonesische ondernemingen redelijke voorwaarden wor den gesteld van bedrijf en transfer. Men moet het in Indonesië blijkbaar nog leren dat rechtszekerheid en een redelijk rende ment de twee primaire voorwaarden zijn van elke kredietverlening en de inbreuk op de tot stand gekomen overeenkomsten zal niet nalaten ook in andere landen de terug houdendheid ten aanzien van geldleningen aan Indonesië te vergroten. In zoverre hebben de huidige „regeerders" van Indo nesië dan ook vermoedelijk niet meer dan een Pyrrhus-overwinning behaald, welke het land wel eens duur te staan kan komen. Want ook in 1954 en 1955 heeft men zowel uit Nederland, als uit Frankrijk, Duitsland en de V.S. kapitaal ontvangen en als dit uitblijft, kan de min of meer chaotische toestand, waarin het land zich bevindt, al leen nog maar slechter worden. Het is onder deze omstandigheden maar gelukkig dat Nederland sinds de soeverei niteitsoverdracht in november 1949 zijn fi- nancieel-economische belangen bij Indo nesië allengs heeft verminderd. Vóór de oorlog was, naar ruwe schatting, ca. f 5 miljard in Indonesië geïnvesteerd en de handel tussen „moederland en koloniën" was zeer intensief. In 1928 maakte het to tale goederenvervoer van en naar Indone sië nog ca. 17 pet. van de totale Nederland se handel uit, in 1954 was dit cijfer reeds tot 7V, pet. teruggelopen en voor 1955 heeft het niet meer dan ca. 3 pet bedragen. Ne derland heeft gelukkig bijtijds de bakens verzet, toen het getij in Indonesië verliep en zoals boven bleek, is de totale buiten landse handel van Nederland, ondanks het geringe percentage van Indonesië, tot een recordhoogte gestegen. West-Duitsland heeft met een percentage van ca. 17 pet thans de plaats van Indonesië ingenomen en van een economische afhankelijkheid ten aanzien van Indonesië kan voor de wel vaart van Nederland niet meer worden ge sproken. Tal van in Indonesië werkende ondernemingen hebben onder invloed van de onzekere politieke ontwikkeling aldaar de laatste jaren het terrein van hun activi teit iroor een groter of kleiner deel naar elders verlegd. Men denke hier aan de HVA, de Amsterdam Rubber, de Vereen. Deli Mpijen, de handelsvennootschappen, etc., welke zich op andere landen, met name op de verschillende delen van Afrika hebben georiënteerd. Ook onder de tot dusver bestaande bepa lingen van de tussen Nederland en Indone sië tot stand gekomen overeenkomsten op financieel-economisch gebied, zijn als be kend de rechten van de Nederlandse be drijven voortdurend ingekort. Zo werd in augustus 1954 gedecreteerd dat de Neder landse importhuizen niet meer dan 15 pet. van de Indonesische import voor hun reke ning mochten nemen, met het gevolg, dat. daar de Indonesische importeurs niet bij machte waren het aandeel van eigen land te verwerken, de Chinezen met een groot deel van de buit gingen strijken. Maar al moge dan het financieel-econo misch belang van Nederland zijn vermin derd, dit neemt toch niet weg dat het altijd nog respectabele bedragen zijn, welke in Indonesië zijn geïnvesteerd en dat met name de cultuurmaatschappijen een perio de van nieuwe onzekerheid ingaan, om van de in Indonesië werkzaam zijnde Neder landers maar niet te spreken. Tot op zekere hoogte zou, gelet op de chaotische toestand in Indonesië, een natio nalisatie van de Nederlandse bezittingen nog niet het ergste zijn, als hierbij redelijke en op vroegere overeenkomsten steunende normen werden in acht genomen. De koer sen van de meeste Indonesische fondsen liggen ver beneden de liquidatiewaarde er. als men deze aan de aandeelhouders zou uitkeren, waren ze zeker niet slecht af. Maarwie zal dat betalen?' In de Ruysdaelslraat te Tilburg hadden kinderen op het trottoir een glijbaan ge maakt, die ongeveer twee meter op de rij weg doorliep. Toen een militaire vracht auto passeerde is een 7-jarig meisje onder een achterwiel gekomen. Het kind was op slag dood. Maandagmiddag heeft brand gewoed in het oude gedeelte van de Koornmarkt- kazerne van de Koninklijke Landmacht aan de Koornmarkt te Kampen. In deze kazerne is de centrale opleidingsschool voor admi nistratief kader ondergebracht. De brand is ontstaan in het gedeelte van het ge bouw, waarin tot 1923 de officiersopleiding was gevestigd. De brandweer bestreed het vuur met negen stralen. De bovenverdieping met kleermakerij en de wapenkamer brandde geheel uit. Een deel van de machines van de werkplaats en de schrijfmachines in een leslokaal zijn verloren gegaan. Omstreeks drie uur had men de brand, die om een uur was uitgebroken geblust. De Koninklijke Maréchausseé stelt een onderzoek naar de oorzaak van de brand in. Legerpredikanten Op 1 Februari waren totaal 97 predi kanten als reserve-legerpredikant in mili taire dienst. Daarvan behoorden er 65 tot de Ned. Hervormde Kerk en 25 tot de Ge reformeerde Kerken. De Gereformeerde Kerken onderhoudende artikel 31 K.O., de Chr. Geref. Kerken en de Evangelisch Lu therse Kerk hebben elk twee predikanten voor dit werk afgestaan en de Vrije Evan gelische Gemeenten een. Uit de overige kerkformaties zijn geen legerpredikanten beschikbaar gesteld. Uitgezonderd drie Ned. Hervormde predikanten, die respec tievelijk in Duitsland, Frankrijk en Suri name vertoeven, zijn alle legerpredikan ten in ons land werkzaam. Toenadering van kerken Uitgaande van de gedachte, dat het te betreuren valt dat de diverse kerkgenoot schappen elkaar zo weinig kennen, zal ds. B. Duf our, doopsgezind predikant in Wa- geningen, op een gemeentevergadering van de Hervormde Gemeente aldaar een uit eenzetting geven over de Doopsgezinde Broederschap. Ds. R. C. G. Troelstra, een van de Wa- geningse hervormde predikanten, zal in een samenkomst van Doopsgezinden over de Hervormde Kerk spreken. Bemanningsleden en Turkse soldaten kij ken naar het Italiaanse vrachtschip Taurinjadat machteloos op de rotsen van de Bosporus ligt. Het schip dreef af tijdens een verblindende sneeuwstorm. Alle opvarenden konden zonder ongeluk ken van boord gehaald worden. Rest nog slechts het schip weer in zijn element te krijgen. Verzoek om meer en beter contact De Generale Synode van de Nederlands Hervormde Kerk heeft er haar teleurstel ling over uitgesproken dat de Generale Sy node der Gereformeerde Kerken haar voorstel om wederzijds afgevaardigden ter synode toe te laten, heeft afgewezen. De wegen die de Gereformeerde synode heeft voorgesteld om het contact voort te zetten, acht de N.H. synode onvoldoende. Zij stelt voor jaarlijks een meerdaagse conferentie te houden, waaraan gezaghebbende theo logen en niet-theologen van beide kerkge nootschappen zouden deelnemen. De sy node zal het voorbeeld van de Gerefor meerde synode om een deputaatschap in te stellen niet navolgen. Zij is van oordeel dat niet voorlichting in het geding is, maar een gemeenschappelijke worsteling om de eenheid der kerk. De N.H. brief is in even milde en be grijpelijke bewoordingen gesteld als de Gereformeerde, waarvan wij vorige week een samenvatting gaven. ADVERTENTIE WIJ KOMEN NAAR HAARLEM Uitgifte van toegangsbewijzen 4 50 cent op 22, 23 en 24 Februari dagelijks van 10-3 uur. TOT ZIENS OP DE MARGRIET-MODESHOW De modeshows worden gehouden op 24 Febr. 's middags om 2.30 en des avonds om 7 en 9 uur. Een inwoner van Rotterdam kwam tot de ontdekking, dat zijn personenauto, d'ie voor de deur had gestaan, verdwenen was. Zijn hospita, mevrouw Van der B., ging met haar eigen auto op zoek en na enige tijd zag zij de verdwenen wagen in een straat staan. Twee mannen stonden erbij te morrelen aan het stuurslot. Zij ging op hen af en slaagde er in hun na een korte worsteling het contactsleuteltje te ontfutselen. Ver bluft door dit kordate optreden nam het tweetal de vlucht. De politie werd gewaar schuwd en na een speurtocht door de stad! trof men in een café twee mannen aan, die als verdachten in aanmerking kwamen. Een van hen viel direct door de mand maar de ander bleef hardnekkig ontkennen, tot dat mevrouw Van der B. er bij kwam en hem herkende. Toen gaf hij toe, meegedaan te hebben bij de autodiefstal. Op de G. J. de Jonghweg in Rotterdam is een autobus geslipt in een bocht en tegen een tram gebotst. Van de zeventien arbei ders, die in de bus naar Dordrecht vervoerd werden, werden er zestien gewond. Het ergst bleken er aan toe zijn de 40-jarige chauffeur H. Groenendijk, de 60-jarige werkman W. C. van Klaveren en de 52- jarige werkman W. de Neef. Zij werden naar een ziekenhuis gebracht. In de tram waren geen gewonden. Zowel de tram als de bus werden ernstig beschadigd. Een Nederlandse emigrant, de oud- Hagenaar E. Brands, die vier jaar ge leden met vrouw en vier kinderen naar Australië vertrok, slaagde dezer dagen als tandarts aan de universiteit van Queens land. De heer Brands was voor de oorlog medisch student te Amsterdam. Hij was krijgsgevangene in Duitsland en daarna kapitein van het KNIL. De thans 37-jarige heeft, om zijn gezin te onderhouden en zijn studie aan de universiteit van Queens land te kunnen betalen, buiten zijn studie tijd dienst gedaan als chauffeur, zieken oppasser, bouwvakarbeider en krantenbe zorger. De heer Brands zal zich als tand arts vestigen. Hij is tot Australiër genatu raliseerd. Een 18-jarige Finse matroos is aan boord van zijn schip, dat in de Waalhaven te Rot terdam ligt, overleden, waarschijnlijk ten gevolge van een mishandeling bij een vechtpartij. Hij was op Katendreeht op hardhandige wijze een café uitgezet. De man bleef op straat liggen en een der café bezoekers gaf hem nog enige trappen in de zij en tegen het hoofd. De Fin klaagde over hevige pijnen en werd door mede-opvaren den aan boord van zijn schip gebracht. De politie heeft een 25-jarige Surinamer aangehouden, die bekend heeft de Fin te hebben geschopt. 57. Vol trots toonde de visser zijn vangst aan de andere inboorlingen. „Panda-vis", zei hij. „Mij beste visser van jullie alle maal. Mij vangen altijd heel grote en bij zondere vissen. M'Bwallah!" Deze snoe vende taal mishaagde de andere inboor lingen in hoge mate. „Jij opschepper!", zei een van hen knorrig, „al vangen jij nou Panda-vis, daarom jij nog niet beste vis ser. Woo! Mij vangen vaak grotere vissen". „Maar ik ben geen vis", bracht Panda be nauwd in het midden. „Laat me los!" Nie mand luisterde echter naar hem. Vissers luisteren nu eenmaal zelden naar wat hun vangst te vertellen heeft. Er ontspon zich een verhit twistgesprek, over de vraag, wie de grootste vissen ving, waarbij de visser, die Panda had gevangen, de ande ren met zijn verhalen overtroefde. Hij ging zelfs zover te beweren, dat hij op een keer de watergeest zelf had gevangen. „Woo!", riepen de anderen verschrikt. „Jij niet spotten met machtige watergeest! Straks watergeest komen en ons allemaal opeten!" Nauwelijks hadden zij dit gezegd, of on der een geweldig geborrel dook een schrik wekkend hoofd op, dat met waterplanten omkranst was. „Zie!", krijsten de wilden ontzet, „watergeest!" Onder regie van de Engelse regisseur Willard Stoker en in de vertaling van Bert Voeten heeft de toneelgroep „Theater" za terdagavond in de Arnhemse Stadsschouw burg de première gegeven van „She stoops to conquer" van Oliver Goldsmith onder de titel „Een nacht vol verwarring". Alvorens de voorstelling begon werd de vrijdagavond in Amsterdam overleden toneelspeler Jo Sternheim herdacht, die de laatste jaren aan „Theater" verbonden is geweest. Rob de Vries, directeur van het gezelschap, sprak een herdenkingswoord, waarin hij ook opmerkte dat het overeen komstig het verlangen van Jo Sternheim was, dat deze première doorging. Het stoffelijk overschot van Jo Stern heim zal woensdagmiddag om 1 uur op Zorgvlied in Amsterdam worden begraven. De directie van de Stadsschouwburg zal degenen, die de toneelspeler een laatste groet willen brengen, hiertoe woensdag ochtend van 11 tot 12 uur in de gelegenheid stellen. Om 12 uur wordt het theater ge sloten. De ingang naar de chapelle ardente is bij de Marnixstraat. De uitvaart geschiedt van de Stads schouwburg uit om half één, nadat de wet houder voor de Kunstzaken, mr. A. de Roos namens het gemeentebestuur onder de pe ristyle van de schouwburg een krans aan de baar zal hebben gehecht. Als slippen- dragers zullen fungeren Abert van Dalsum, A. Defresne, J. Defourny, Ben Groenier, Ferd. Sterneberg, Nell Knoop, Marie Ha mel, mr. Boekei, Rob de Vries en Johan Walhain. Vier leden van het gezelschap „Theater" uit Arnhem, zullen de doden wacht betrekken. Acht uit het Franse Vreemdelingen legioen gedeserteerde Duitsers zijn door de ha ven brigade der Koninklijke Maréchaus see in Amsterdam van het Duitse m-s. „Henry Böge" gehaald, waarmee zij als verstekelingen uit de Franse haven Oran in Aligerië naar Amsterdam waren gekomen. Zij zullen door de Vreemdelingenpolitie over de grens worden gezet. In de Haarlemmerstraat te Amsterdam is een bestelauto tegen een vrachtauto ge botst, met het gevolg dat de vrachtwagen tegen een winkelpand werd geduwd'. Een wielrijder werd daarbij door de etalage van een winkel gedrukt. Hij liep zeer ernstig letsel op en is overgebracht naar een zie kenhuis. Voor zijn leven wordt gevreesdL OOOOOCOCOOOOOOOOCXDOOOOOOOOOOOOOCOOO<XXXOOOCXXXXXOCOCOC>a A O De Staatscourant bevat een bekend- 8 making van de minister van Financiën 8 over ontvangen gewetensgeld. Bij de x ontvanger der directe belastingen te - Arnhem kwam wegens te weinig be taalde inkomstenbelasting het laagste bedrag uit deze categorie binnen: f 10, en bij de ontvanger te 's-IIertogenbosch het hoogste: f 20.000. Wat te weinig betaalde inkomsten en vermogensbelasting betreft spant het bedrag van f 400.000 dat bij de ontvan ger der directe belastingen te Amers foort binnenkwam de kroon in deze ca tegorie. Het kleinste bedrag dat als gewetens geld werd ontvangen wegens te weinig betaalde dividendbelasting was het be drag van f 0.90 dat de ontvanger der directe belastingen te Amsterdam ont ving. Uitbraak. Zestig gevangenen zijn, na een gat in de buitenmuur gemaakt te heb ben, uit de gevangenis voor burgermis- dadigers van Casablanca ontsnapt. Vijf hunner werden even later aangehouden. Alle zestig waren wegens kleine ver grijpen veroordeeld. Weggeslagen. Het Italiaanse passagiers schip „Cristoforo Colombo" (29.191 ton) Is met acht uur vertraging in New York aangekomen. Het schip was in een zware storm terechtgekomen, waardoor onder andere een zes meter lang stuk van de verschansing aan de boeg was weggeslagen. Verontwaardigd. Een Amerikaanse acteur in een televisiespel, die zich in krachtige termen moest uitdrukken, geraakte zo in vuur, dat hij twee maal van zijn tekst afweek en vloekte. Vijfhonderd veront waardigde kijkers belden het televisie station op, om te protesteren. Noodlanding. Een tweemotorig vliegtuig van de Britse luchtmacht heeft ten zui den van Saigon (Zuid-Vietnam) een noodlanding moeten maken als gevolg van motorstoring. Zes van de zestien inzittenden werden zwaar gewond. Gevonden. In Frans Kameroen Is het wrak gevonden van een vliegtuig, dat sinds 18 april van het vorige jaar vermist wordt. Er waren twaalf mensen aan boord. Het vliegtuig schijnt een boom geraakt te hebben. Aantrekkelük. De Britse beroepsmilitairen krijgen een aanzienlijke verhoging van soldij. De regering wil meer vrijwilli gers aantrekken. Er is een zeventig mil joen pond sterling per jaar mee gemoeid. Citroenen. Volgens een mededeling van het secretariaat van de Arabische Liga aan de Iraakse regering heeft Israel met de Sovjet-Unie een ruilaklcoord gesloten op grond waarvan de Russen in de eer ste zes maanden van dit jaar 350.000 ton ruwe olie zullen leveren, waartegenover Israel zich verplicht citroenen te zenden. Inhalen. De staking van intellectuelen In Israëlische overheidsdienst is na elf dagen beëindigd. De regering heeft de geëiste salarisverhoging met terugwer kende kracht tot 1 juli 1955 toegezegd. Een derde van de salarisverhoging zal echter pas in 1957 en 1958 uitbetaald worden. Over de stakingsperiode zal eveneens uitbetaald worden, doch er zal overwerk verricht worden om de ver loren tijd in te halen. Paniek. In de Boliviaanse hoofdstad La Paz heeft zich tijdens carnaval een ern stig gedrang voorgedaan, dat aan dertig personen het leven heeft gekost. Onge veer honderd personen werden over de rand van een diep ravijn gedrukt Er ontstond een paniek, waarbij velen on der de voet werden gelopen. Opnieuw. De Sovjet-Unie heeft Turkije opnieuw een protest-nota gezonden over het verschijnen van ballons boven Sovjet-gebied.- In de nota wordt de Turkse regering in overweging gegeven, deskundigen naar Moskou te zenden om ballons en uitrusting te bezichtigen, die boven Sovjet-gebied zijn neergehaald. Gebroken. Nicolaas Havenga, gewezen mi nister van Financiën in Zuid-Afrika, is op zijn boerderij te Allanvale van een paard gevallen. Hij brak een arm, liep een ontwrichte schouder op en kreeg een shock. Havenga's toestand wordt bevredigend genoemd. In 1954 heeft hij zich uit de politiek teruggetrokken. Weerzien. In Londen verluidt dat ex-pre- mier Sir Winston Churchill zich in mei naar Aken (Duitsland) zal begeven om persoonlijk de „Karei de Grote"-prijs in ontvangst te nemen, die hem in 1954 is toegewezen. Dit zou Churchills eerste bezoek aan Duitsland worden sinds de conferentie van Potsdam in 1945. ADVERTENTIE met de genezende warmte van «ooocccooocooooooocooocoocoooooooooooooooaoooooooooooooi De voorzitter van de wereldfederatie tot bescherming van dieren, dr. mr. W. Hugen- holtz te Leiden, heeft bij de regering van de Verenigde Staten en bij die van IJs land geprotesteerd tegen het feit dat Ame rikaanse militaire vliegers met toestem ming van de regering van IJsland met machinegeweren en bommen een schare van 1000 walvissen hebben bestookt, die zich bij de kust van IJsland bevond en onder deze dieren een grote slachting heb ben aangericht. HET IS ALGEMEEN bekend dat de zoogdieren voor hun jongen zorgen. Daar voor zijn het trouwens zoogdieren, wier taak het immers is de jongen het eerste voedsel toe te dienen. Deze ouderzorg ken nen we bovendien van de vogels, met uit zondering van degenen die zich de koe koekgewoonten hebben aangewend, en van de sociaal levende insecten zoals bijen, mieren, termieten, e.d. Maar hiermede zijn de voorbeelden van de roerende ouderzorg verre van uitgeput, want tus sen de verzorging van de jon gen en het in-het-wilde-weg prijs geven van de eieren aan de vrije natuur (zoals sommige vissen en insecten doen) liggen alle mogelijke varianten. Ja, hier en daar nadert de zorg die sommige lagere dier soorten voor hun jongen hebben de roe rende ouderzorg der zoogdieren. Pas uit het ei gekomen bloedzuigers zui gen zich vaak aan het moederlichaam vast en worden door haar meegedragensoms verlaten zij dit toevluchtsoord voor een ogenblik en zwemmen een poosje vrij rond, maar spoedig daarna keren zij weer tot het veilige moederlichaam terug. Zo hechten ook kikkervisjes van tropische kikvorsen zich vast aan de moeder, die hen meesleept van de ene plas naar de andere. De zorg van het oorwurmwijfje voor haar jongen is bijzonder merkwaardig en laat zich zeker met de moederzorg van zoogdieren en vogels vergelijken. Dit on schuldige dier, waarvoor vele mensen des ondanks een onweerstaanbare griezel heb ben, houdt geduldig de wacht bij haar eie ren die zonder verzorging te gronde zou den gaan. De jonge oorwurmen gelijken "N reeds bij het verlaten der eieren op de moeder, die hen beschermt en verdedigd tot de kinderen na talrijke vervellingen volwassen zijn geworden. Dan gaat de moeder te gronde en wordt het oorwur mengezin ontbonden. Maar ook insecten die een volkomen gedaanteverwisseling ondergaan en wier larven in lichaamsbouw en leefwijze vol komen verschillen van de geslachtsrijpe vormen, leiden soms een echt gezinsleven. De op rupsen gelijkende lar ven van een bladwesp in Tasmanië grazen bijvoorbeeld onder bescherming van de wijdgespreide poten van hun moeder het plantengroen af. Op gelijke wijze worden de larven van Zuid-Amerikaanse schildkevers door hun moeder beschermd. Overdag zijn deze lar ven op eigen gelegenheid op zoek naar voedsel, maar 's nachts vinden zij bescher ming onder het lichaam van him moeder. Ook de anders zo afzonderlijk levende spinnen zijn vaak trouwe, zorgende moe ders, die bij de eieren de wacht houden of de jongen in de eerste tijd van hun leven gastvrijheid in het moederlijk web verle nen. Pas later worden deze jongen tot uit gesproken kluizenaars, die in iedere soort genoot. zelfs als deze tot de begeerde sexe behoort, een vijand zien. Talrijk zijn de andere voorbeelden van familieleven die we bij lagere diersoorten aantreffen, maar we zuilen liever eens laten zien op welke wijze de moeders zich voor het kroost opofferen. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2