Arabische leidersondanks publiek misbaar bereid tot schikking met Joodse staat GOLDEN FICTION Endocil IN DE WERELDPOLITIEK De kunst van het mogelijke Agenda voor Haarlem ALS ISRAEL GENEIGD ZOU ZIJN Slechts één staat sterk genoeg om het spel te wagen: Gamal Abdel Nasser van Egypte Vijftig jaar geleden —Detective redt operavoorstelling— Bekende mensen over een bekende sigaret (8) Onder ons gezegd: toch maar Hever Heimelijke bereidheid Gaat u verhyixen? F. DAMIAANS EN ZN. Twee strikte condities Sleutel in Cairo J Hoge onderscheiding voor president van Brazilië H.A.L. krijgt nieuwe pier in de haven van New York Succes voor GIOS in Amsterdam Uit Haarlems Dagblad van 21 februari 1906 u A G 21 FEBRUARI 195 6 (Van onze reisredacteur) DAMASCUS De felle onverzoenlijkheid van de Arabi sche openbare mening jegens Israel haar omvang en oor zaken werden in een vorig axlikel geschetst zou de bui tenstaander de indruk kunnen geven, dat de vernietiging van Israel voor de deur staat. Te meer daar ook de Arabi sche leiders zich af en toe genoopt zien donder en bliksem te roepen. Zal de soep werkelijk zo heet gegeten worden als zij wordt opgediend? Wanneer de kans bestond Israel van de kaart te vegen, misschien wel. Maar wat is de feitelijke positie? Ondanks alle (politiek begrijpelijke) noodkreten van Israel om meer wapens vanwege het „deze zomer drei gende gevaar", ondanks de communistische wapenleveran ties aan het Arabische blok, is Israel militair nog steeds zo veel sterker, dat een tweede ronde op korte termijn weer tot een Arabische nederlaag zou leiden. De numerieke Arabische meerderheid wordt teniet gedaan door politieke verdeeldheid, door een laag ontwikkelings peil, door een slechte militaire organisatie, en geheel ont brekende samenbundeling. De gevechtswaarde van de ge middelde Israëlische soldaat is vermoedelijk even groot als die van de doorsnee Arabische officier. Zij wordt nog ver hoogd door het besef dat hij met de rug tegen de zee voor zijn leven strijdt en door het feit dat hij een vrij compact, modern georganiseerd gebied verdedigt. De Arabische lei ders en zeker een militair als Egypte's president pre mier Gamal Abdel Nasser weten dit heel nauwkeurig, enige verklaarbare grootspraak ten spijt. Zij weten nóg: een ding-, namelijk dat niet alleen het Westen, maar ook de meerderheid van de UNO nooit zal toelaten, dat Israel, tenslotte een schepping van de UNO, teniet gedaan zou worden en dat er dus uiteindelijk een schikking gevonden moet worden. Daarmee komen we uit de emotionele sfeer van de openbaarheid in de binnenkamer der praktische politiek. Wat is de prijs, die de Arabische leiders voor een regeling zullen bedingen? President-premier Gamal Abdel Nasser van Egypte wisselde een handdruk met onze reisredacteur. Deze foto werd verleden jaar gemaakt tijdens de reportagereis naar Afrika. ADVERTENTIE Actrice Ellen Vogel, die successen oogst op toneel zowel als op televisiescherm, en haar broer Albert VogeU.de gevierde voordrachtkunstenaar. Een gulden genieting voor 80 ct. ADVERTENTIE AMSTERDAM, februari. Het doortastend optreden van de detective J. heeft gister avond de gastvoorstelling gered van de lieftallige operazangeres Lucia Sorrelli (26). Bij een van de moeilijkste passages in de derde acte van Bizet's „Parelvissers" raakte de sopraan geheel van streek doordat haar stem plotseling de hoogste tonen niet meer scheen te kunnen voortbrengen. Het werd zo erg, dat de dirigent zich genoodzaakt zag de voorstelling te onderbreken. De sympathieke sopraan werd, geheel overstuur, door haar impresario naar haar kleedkamer geleid. De impresario deelde even later aan het publiek mee, dat de sopraan iets kwijt was en pas weer kon voortgaan als dit was teruggevonden! Daarop beklom detective J., die zich onder het publiek bevond, het toneel. Binnen enkele ogenblikken had hU het gevonden en bracht het naar de zangeres in haar kleedkamer. Enkele ogenblikken later kon de voorstelling worden hervat. Lucia Sorrelli zong mooier dan ooit. Een ovatie was haar deel. Bent u een even goed speurder als detective J.? Op een andere pagina in deze krant vindt u (als u een goed speurder bent) wèt de zangeres kwijt was! Om te beginnen mag niet vergeten wor den, dat er aan de huidige gespannen toe stand bepaalde voordelen voor de Ara bieren kleven. Men heeft in Cairo uitge vonden hoe men met groot profijt het Oos ten tegen het Westen kan uitspelen: wa pens van de ene en gelden voor de As- soean-dam van de andere kant. Israel is voorts een handige bliksemafleider voor binnenlandse moeilijkheden en het is een opstap voor iedere politicus om in het za del te komen, zowel op het binnenlandse als op het Arabische plan. Het pleit voor de werkelijkheidszin van sommige Arabische leiders, dat zij besef fen, dat djt voordelen op korte tex-mijn zijn, en dat het met vuur spelen mogelijk een wereldbrand en zeker communistische in filtratie tengevolge kan hebben. Nu mag de publieke opinie van oordeel zijn, dat men desnoods als Sovjet-Arabieren Israel te lijf moet, maar dat is een rol waarvoor noch de heer Nasser, noch andere rege ringsleiders veel animo zullen hebben. Zo heeft de optelsom van voor en tegen hen tot een min of meer heimelijke bereidheid gebracht om tot zaken te komen. Op welke basis? Het officiële Arabische standpunt werpt daar enig licht op. Dat verlangt de tenuitvoerlegging van enige UNO-reso- luties aangaande grenswijziging, terugkeer of schadeloosstelling der Palestijnse vluch telingen en internationalisering van Jeru zalem. In werkelijkheid ligt de zaak nog gun stiger. Verantwoordelijke Arabische leiders ik mag hun namen niet noemen ga ven mij de volgende toelichting: Men zou ADVERTENTIE ZIJLVEST 41 - HAARLEM Telefoon 12456 - 14155 - 22279 DINSDAG 21 FEBRUARI Minerva: Jan P. Strijbos veiceit aan de hand van zijn kleurenfilm over „Kleuren pracht van Zuid-Afrika", 8.15 uur. Palace: „De jacht op kapitein Ehrlich", 14 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Les Diaboliques", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Studio: „Goud van Napels", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Twee maal begeerd", 7 en 9.15 uur. Roxy: „Anna 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De luit droeg een rokje", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een vrouw zonder vrees", 14 jaar, 8 uur. Concertgebouw: 8.15 uur. Mozart- herdenking. Concert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Marinus Adam, met medewerking van Stevan Bergmann, piano, Corry Bijster, sopraan, Annie Hermes, alt, Han ie Fèvre, tenor, Her man Schey, bas en groot gemengd koor. WOENSDAG 22 FEBRUARI Minerva: „Ich tanze mit dir in den Himmel hinein", 14 jaar, 8.15 uur. Palace„De jacht op kapitein Ehrlich", 14 jaar. 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Les Diaboliques", 18 jaar' 2, 6.45 en 9.15 uur. Studio: „Goud van Napels", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Twee maal begeerd", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Anna", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De luit droeg een rolde", alle leeft., 2, 4.15, 7 en £.15 uur. Frans Hals: „Een vrouw zonder vrees". 14 jaar. 2.30. 7 en 9.15 uur. Vleeshal: 12.30 uur. Mozartherdenking. Concert door Ans Boutev, piano, en leden van het Noord hollands Philharmonisch Orkest. Vleeshal: 8 uur. Mozartherdenking. Lezing over „Mozarts laatste levensjaren" door Paul Chr. van Wes tering. Zaal „De Leeuwerik": 8 uur. Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Rob van Reyn met mimische parodieën. Aan de piano: George Laschek. Zaal Noord: 8 uur. Volks universiteit I-Iaarlem-Noord: Lezing door H. Niessen over: „De Geschiedenis van de Jazz" CuUura, Jansstraat 83: 8 uur. Ned. Ver. van spiritisten „Harmonia". Psychometrische en helde-ziende experimenten door mevrouw W. A. H. Mulder-Schalekamp. de UNO-resoIuties als uitgangspunt voor onderhandelingen moeten nemen. Zij zou den niet in hun geheel hoeven te worden uitgevoerd maar Israel zou principiële con cessies moeten doen. Deze zouden ont spanning te weeg brengen, want de Ara bische landen zouden in beginsel „gelijk" hebben gekregen, noodzakelijke balsem op het gewonde Arabische „ik". Wapenaan kopen ook in de communistische landen zouden stopgezet worden, de publieke opinie zou kunnen kalmeren en voorbe reid kunnen worden op de aanvaarding van het onvermijdelijke: de uiteindelijke erkenning van Israel, gevolgd door geiei- delijke normalisering der betrekkingen, ook óp economisch gebied, waarbij Israël tenslotte een levensbelang heeft. In deze gedachtengang liggen twee strik te voorwaarden opgesloten. Ten eerste zou Israel concessies op korte termijn moeten doen in ruil voor de kans op vrede op langere termijn. Ten tweede zou alleen een sterk staande Arabische regering hierin kunnen voorgaan. Een Syrische regering bijvoorbeeld, die het zou wagen de open bare mening te trotseren door zelfs maar, de mogelijkheid van een schikking met Israel aan te roeren, zou zich de volgende dag op straat, zo niet op het kerkhof be vinden. Nochtans zou aan deze tweede voorwaarde kunnen worden voldaan. Het lijdt weinig twijfel, dat Gamal Abdel Nas sers populariteit in Egypte, sinds hij Oost en West zo handig tegen eikaar heeft uit gespeeld en daarmee zijn land politiek op de vooi-grond heeft gebracht, tot ongekende hoogte is gestegen. Het militaire karakter van zijn regime versterkt zijn positie. Nasser staat nu sterk genoeg om het spel te wagen, als men hem de bal wil toe gooien en hij is er naar mijn inlich tingen luiden toe bereid. De Syrische leiders, die nu geen initia tief kunnen nemen, zouden Nasser dan wel volgen. Noeri El Said van Irak, eens sterk genoeg om de kat de bel aan te binden, maar door het nogal ongelukkige Bagdad- pact in Arabische ogen te zeer gecompro mitteerd, zou met graagte hetzelfde doen. Jordanië heeft alle belang bij een defini tieve regeling met Israel, omdat het aan de huidige spanning ten onder kan gaan. Het heeft trouwens al eerder in hef geheim onderhandelingspogingen gedaan. De Libanon zou ten hoogste wat vreesachtig tegensputteren vanwege dreigende econo mische concurrentie en wat tenslotte Sa- oedi-Arabië en Jemen aangaat aan hun mening zal niemand zich veel gelegen laten liggen. De sleutel voor een vredesregeling ligt in Cairo maar daarmee is men er nog niet. Want de vraag is, of de Israëliërs bereid zullen zijn de gok te wagen die hun geld en gebied zal kosten. Zullen zij overwegen dat op de lange duur hun positie econo misch, militair en politiek onhoudbaar zou kunnen worden, omringd als zij zijn door een aan kracht winnend Arabisch blok? Of zullen zij van hun huidige overwicht gebruik maken om spoedig een nieuw conflict uit te lokken, waarin zij nieuwe terreinwinst kunnen behalen en respijt winnen door de Arabische legers zware klappen toe te brengen? En tenslotte, welke invloed zal van bui ten op de gang van zaken worden uitge oefend? Het resultaat van de Eisenhower- Eden-conferentie is niet hoopgevend. Met militaire garanties kan men een ongemak kelijke status quo handhaven, een oplos sing brengen zij echter niet. Waar de Ara bische staten overgevoelig zijn geworden voor verdere Westelijke inmenging moe ten de gedachten eerder gaan in de rich ting van bemiddeling onder UNO-auspi- ciën, door neutrale staten. De naam Nehroe dringt zich hierbij onmiddellijk op. Waar zich een kans voordoet om het ge vaarlijke conflict in het Midden-Oosten op weg naar een oplossing te helpen, is onpar tijdige overweging van die mogelijkheid een dringende noodzaak. V als hij de huidige situatie beschouwt: de politieke denkbeelden en overtuigingen van het merendeel der huidige politici zijn hopeloos verouderd, ten achter geraakt bij de enorme technische ontwikkeling en bovendien gebaseerd op achterhaalde machtsideeën. Men schermt in de politiek nog luchthartig met militaire ax-gumenten en praat over oorlogen alsof die nog steeds bestaan in veldslagen van het model- Waterloo. Men denkt nog steeds in termen van gewonnen of verloren krachtmetingen tussen legers, men offert nationale inspan ningen aan de vervolmaking van een mili tair apparaat, dat zichzelf reeds overleefd heeft. Men smijt aan weerskanten atoom bommen, waterstofprojectielen, vliegende bommen en raketten in de schaal, men goochelt met cijfers en aantallen, met mil joenen alsof het werkelijk krenten zijn. En terwijl dit krankzinnige spel doorgaat en de beangste,verbijsterde burger der Sovjet- Unie, der Verenigde Staten of van welk land ook dagelijks in krant en radio ken nis moet nemen van deze riskante weeg- schaalpolitiek, veranderen aan weerskan ten van de grote gordijnen, die de kampen gescheiden houden, de ideologieën en over tuigingen. Zij ontwikkelen zich tot geheel andere onder invloed van de wereldcontac ten, die ondanks die gordijnen gelegd wor den. De mensen gaan elkander anders zien, anders beoordelen. Dogma's uit het ver leden storten tot zand ineen, ongeacht het feit of de standbeelden van degenen, die deze dogma's predikten, in stand blijven en vereerd worden. Het communisme is het communisme niet meer, het socialisme is het socialisme niet meer. de democratie drijft op bouwsels die zijn samengebonden uit alle levensbeschouwingen der wereld. De mensen der verschillende landen horen en zien elkander dagelijks, zij weten nu veel van elkander af. Zij herkennen in an deren telkens weer alleen maar mensen. Zij laten overtuigingen vallen en raken stuurloos ondanks zekerheden. Zij zijn ver bijsterd en verloren, zij zien licht en kiezen een nieuwe weg. Doch de politiek merkt niets van dit alles. Deze nog barbaars gebleven „kunst van het mogelijke" voedt zich met het on mogelijk verouderde en vergane. De grijp armen der ideologieën, die eerst mensen groepen omvat hebben, strekken zich uit en dringen zich in andere ideologieën. De geesten spiegelen zich aan elkander en groeien. De wereld draait door met deze massa van wervelende, zich vermengende denkbeelden, die het aanzijn geven aan een nieuwe, universele mens. Een mens aie eindelijk inziet dat hij niet op aarde is om vernietigd te worden of te vernietigen, dat hij niet werkt om de stupiditeit van onbe kwame leiders te honoreren. Terwijl de politiek de kunst van het mogelijke schijnt te moeten blijven, werkt de mens zelf zich uit onder het onmoge lijke en treedt hij ongehinderd van het ene tijdperk in het andere. Van het tijdperk der oorlogen in het tijdperk der gedwon gen samenleving in vrede. In vrede? De competitie der machten zal doorgaan, met hem en door hem, en met zijn hulp. Maar met tijdeigen wapenen, terwijl de maliën kolders en slagzwaarden in musea hangen en het ganse militaire dreigement tot een lachwekkende onmacht is gestempeld. De politici kunnen het de mens niet kwalijk nemen, als hij voortdurend ver standiger is dan zij. De mens is namelijk niet één mens, hij is met miljoenen. En zijn verstand is de intuïtie van een massa. Als een massa begrijpt, dat zij ter slacht bank wordt gevoerd, wordt zij trager en trager, en dan staat zij stil, wendt zich en kiest een andex-e weg. Dat komt, omdat in die massa de filosofen beter verstaan wor den dan de demagogen. En het verstand van filosofen is eigenlijk geen verstand: het is de som van miljoenen logische reac ties. Soms is een politicus tegelijk een filo soof. En daarmee zijn de grote staatslieden genoegzaam geëerd, om uitgelicht te wor den uit de groep waarvan stupiditeit het grootste kenmerk is. Sommige Russische en Amerikaanse be windsmannen doen denken aan Von Molt- ke, de militaire rechterhand van Bismarck i i een ver verleden. Von Moltke, die nerveus in de antichambre heen en weer liep, ter wijl Von Bismarck en zijn medewerkers beslisten over de vraag, of er oorlog zou zijn of niet. Von Moltke met zijn witte handschoenen en zijn reusachtige degen slepend aan zijn zijde, die sprak van „mijn soldaten" en „mijn divisies", zoals een kind van „mijn blokken". Von Moltke, die in een juichkreet losbarstte toen hem werd medegedeeld, dat hij kon oprukken. Dit alles is uit de tijd. De mens heeft zich ontworsteld aan de speelgoedkamer der Von Moltkes en is zichzelf geworden. Dat dankt hij niet aan militaire kopstukken, doch aan filosofen. En de Von Moltkes van deze tijd, die langs fortuinlijke wegen aan de musea ontsnapt zijn en hoge posten hebben beklommen, kunnen door geen ge baar noch woord verhullen hoe hopeloos ten achter zij zijn geraakt aan de ontwik keling, die zij zelf hebben helpen bevorde ren door de overdaad van rampen, die zij over de mensheid hebben uitgestrooid. Wie heden nog als militair of politicus spreekt van „mijn soldaten" of „mijn divi sies", bedoelt: daarmee zonder dat hij het zich wellicht realiseert de ganse mens heid. Hij meent te kunnen spelen met de wereldbevolking en de macht te hebben te beslissen over haar voortbestaan. Wie op de weegschaal staart en angstvallig haar evenwicht in het oog houdt, weegt de mensheid af tegen een onbevolkte, leegge- brande aarde. Is het woord van Russell, die sprak van „stupiditeit", wellicht te zacht? Zou het niet een weergaloze, waan zinnige overschatting van eigen recht en een even waanzinnige onderschatting van eigen verantwoordelijkheid moeten heten? En is deze „kunst van het mogelijke" in tussen niet dicht genaderd bij de misdaad? J. L. De Koningin heeft de president van Bra zilië, de heer Kubitschek, die onlangs een bezoek aan ons land bracht, onderscheiden met het Grootkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De Nederlandse am bassadeur in Rio de Janeiro heeft de pre sident de bij deze onderscheiding behoren de versierselen overhandigd. De Holland-Amerika Lijn krijgt een nieu we pier in de haven van New York, die in 1958 gereed zal zijn. De bouwkosten van de pier zijn geraamd op 16 miljoen dollar. Er zullen tegelijker tijd vier schepen kunnen aanleggen,. Ook zal er parkeerruimte voor duizend auto's zijn. De H.A.L. zal een miljoen dollar huur per jaar betalen. Bij de door de Amsterdamse Turnbond geoi-ganiseerde verenigingswedstrijden be haalden de dames van de G.V. Gios te Haarlem de derde prijs. ADVERTENTIE Endocil hormooncrême wekt de huidcellen tot nieuw leven en doet rimpeltjes en ongaafheden verdwij nen. Endocil is dag- en nachtcrème en dient overdag als basis voor poeder of make-up. hormooncrême van Organon Per lube 2.90 HAARLEM Aan het einde van het vorig jaar heeft de Haarlemsche Tram- raad bericht, dat bij haar plannen in overweging waren om op de lijn van de paardentram, tusschen het station en Den Hout, een electrische tram te laten rijden. Thans heeft de maatschappij ech ter dit adres aan den raad teruggetrok ken, aangezien adviezen van deskundigen aangeven, dat de lijn van te geringe om vang is om zonder geldelijke verliezen met electrische beweegkracht geëxploi teerd te kunnen worden. De maatschap pij vraagt nu verlenging van de conces sie voor de paardentram. „De politiek is de kunst van het mogelijke", dat is een lijfspreuk die door de geroutineerde garde der oudere politici als een soort pleister op alle wonden wordt ten beste gegeven en aan jonge diplomaten met veel nadruk wordt voorgehouden. Men kan dat een wijsgerige opmerking vinden, doch het is moeilijk er de strikte waarde van te zien in verband met de grote verantwoordelijkheden, die de politici door alle tijden heen en ook in onze tijd op hun schouders nemen. „De meubelmakerskunst is de kunst van het mogelijke", zou men met een kleine variatie kunnen zeggen en daarmee is de holheid van de diplomatieke lijfspreuk plotseling zeer duidelijk gede monstreerd. Er blijft nu ook van de wijsgerigheid weinig over. Waarom moet toch door de ganse geschiedenis heen het lot van de mensheid mede worden bepaald door figuren, die in hun visie noch in hun praktijken blijk geven van een andere mentaliteit daix de spreekwoordelijke krentenweger Ook krentenwegen is de kunst van het mogelijke doch men kan er althans geen bloedbaden, atoomoorlogen en wereldcatastrofen mee veroor zaken. Wat de wereld thans te zien krijgt op het toneel der politiek doet steeds meer aan krentenwegen denken, ïxiet hoeveel gewicht en grote woor den deze kleinhartige bezigheid ook wordt oixxgeven. En de belangrijke woorden, die helder en duidelijk de noodzaak tot werkelijk historische daden aangeven, worden in de meeste gevallen gesproken door buitenstaanders. Zo'n belangrijk woord klonk dezer dagen uit de mond van Bertrand Russell, de be faamde Britse filosoof en ijveraar voor wereldvrede. Hij is 83 jaar, waarmee te enenmale een eventuele beschuldiging van „jeugdig idealisme" aan zijn adres vervalt. Hij betoogde dat de tijd, waarin wij leven „veel vei'schilt van welke tijd ook sinds het begin van de historie", omdat wij bijna geen andere kant meer uitkunnen dan naar het, buitengewoon slechte of naar het buitengewoon goede. Russell ziet geen middenweg in het vraagstuk, waarin de verhoudingen tussen de grote politieke machten verward liggen. Hij is van me ning, dat „onwetendheid, stupiditeit, ach terdocht en dwaasheid teveel vat hebben op bijna alle regeringen ter wereld." Dit zijn de woorden van een filosoof. Een filosoof is geen praktisch politicus en zijn denken richt zich niet naar het dogma van „de kunst van het mogelijke". Misschien denkt hij te weinig praktisch, althans in vergelijking met het denken dergenen die de roergangers der politieke koersen zijn. Doch als men hem dat met recht verwijten kan, dan mag men die roergangers met evenveel recht een gebrek aan de elemen- tairste filosofie verwijten, een filosofie die hen zou doen inzien dat zij met al hun praktische zigzag-koersen een vaarkunst ten toon spreiden, die moet eindigen op een keiharde klip. Het is niet te ontkennen, dat de filosofie van Russell en de praktijk der harde feiten elkander genaderd zijn. Wie het nieuws van de laatste dagen heeft bestudeerd, is op de hoogte van de situatie: De Sovjet- Unie en de Verenigde Staten kunnen thans elkander vernietigen op afstand. Met hoge borst hebben de machthebbers van de Sovjet-Unie getuigd van hun militaire mogelijkheden, met even hoge borst hebben de hoogste militaire autoriteiten van de Verenigde Staten betoogd dat daardoor het evenwicht niet verbroken is. De weegschaal is in balans. De krenten zijn aan beide zijden even zwaar. De wegers schijnen nu te menen, dat zij verantwoord zijn tegen over hun volken. Zij hebben althans volgens eigen inzicht hun dure plicht gedaan: de schaal is in evenwicht. In de Sovjet-Unie beijvert men zich thans, de oude stellingen van Stalin om hals te brengen en een nieuw standpunt tegenover de gehate kapitalistische wereld in te nemen. Het collectieve leiderschap, opvolger der dictatuur, heeft niet veel meer te maken met de Stalinistische bewind voering. Het communisme heeft zich niet alleen gehuld in een nieuwe mantel, doch gelijkt nauwelijks meer op de levensbe schouwing, die zich eens van de macht heeft meester gemaakt in Rusland en ge heel Oost-Eux-opa. Maar de nieuwe leiders hebben althans één oud principe behouden: ook zij hebben nog niet verleerd, te snoe ven op hun militaire macht en mee te doen aan het spel der weegschaal. De filosofie, die thans de politieke situa tie in blinkende eenvoud beheerst, doch door geen der groten in Oost of West wordt erkend, is eigenlijk geen filosofie meer. Zij is nog eenvoudiger dan die van Russell, eenvoudiger zelfs dan datgene wat de su perieur glimlachende politici tegenover hun jongmaatjes ten beste geven als zij zeggen: „de politiek is de kunst van het mogelijke". Het is de eenvoud der logica, die ieder gezond denkend mens in het oog springt

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5