Dakota AMSTLEVEN Onverwachte overwinning van TOG tegen HBC in de Overgangsklasse De gele k amer de wolken met een Heemstede verloor van GTTC met zeven-drie Wes Santee voor het leven geschorst KNSB met toprijders door Nederland Mozart in de Vleeshal FEUILLETON DINSDAG 21 FEBRUARI 1956 4 DE TAFELTENNISCOMPETITIE io MIJN PRINCIPE Altijd het beste zo voordelig mogelijk Athletiek Bridge Evers-Talbers tweede in meesterklasse B 85 ct per pakje Nog geen oplossing van terreinkwestie Enschedé Engelsen maken haast met de plannen De zesde ronde voor de Engelse beker Schaatsenrijden De landenploegen voor het weekeinde in Helsinki Versterking trainingsfonds Kalender van KNSB Wielrennen Ook Jean Bobet niet in Tour de France Doorbetaling gevraagd van soldij in kamptijd Kerkelijk Nieuws Pauzeconcert door Mary Roberts Rinehart Uitbreiding PEN-centrale De leidende positie van TOG in de over gangsklasse van de tafeltennis-competitie is in gevaar gekomen door een onverwach te zeven-drie nederlaag tegen HBC. Hier door heeft TOG nu weliswaar nog een punt voorsprong op Disnie, maar daar de in woners van Hoorn een maal minder speel den, ziet het er niet naar uit, dat deze voorsprong erg duurzaam zal zün. Mogelyk echter zal de gecombineerde ploeg TOG de volgende week een handje helpen en wel licht Disnie dan een of twee punten af handig maken. Ook GTTC kwam flink uit de bus en klopte een gehavend Heemstede met zeven-drie. In de eerste klasse was slechts één wedstrijd: Togido 2Prowano. De thuisploeg won met zeven-drie. In de ADVERTENTIE 1 r\AAROM koop ik voortaan die jj H voordelige gezinsverpakking m „Actifral 10" vitaminen van J Philips-Roxane: 150 dragées 1 voor 3.75. Slechts één dragêe m 1 Actifral 10" per dag is vol- m 1 doende om da winter gezond en J 1 fit door te komen. g De Amerikaanse specialist op de mijl, Wes Santee is door de Amerikaanse Atle tiek Bond voor het leven geschorst wegens het overtreden van de amateurbepalingen. Deze beslissing houdt dus tevens in, dat Wes Santee niet zal mogen deelnemen aan Olympische Zomerspelen, die in Melbour ne worden gehouden. Na een vergadering, die elf uur in be slag nam, heeft het bestuur van de bond dit besluit genomen. In het afgelopen jaar heeft Santee voor drie "wedstrijden, n.l. in Modesto, Stockton en Calif om ië boven zijn normale onkosten een bedrag van 700 dol lars geïncasseerd. De advocaat van Santee verklaarde dat hij zal trachten de schorsing ongedaan te mken totdat er een gerechtelijke uitspraak is gevallen. Voorts zei hij, dat de atletiek- bond in dit geval het recht niet had om een dergelijke beslissing te nemen. Voorts ■werden drie officials geschorst. Genoemde officials werden er eveneens van beschul digd de amateurbepalingen te hebben overtreden. Santee ontkende, dat hij enig geld had verdiend aan atletiekwedstrijden. Hij was zeer teleurgesteld over de beslissing. In de senaat De beslissing is in de Amerikaanse senaat „wreed en unfair" genoemd. De kwestie werd ter sprake gebracht door senator Frank Carlson uit Kansas, de staat waarin Santee woont. Hij zei, dat de schorsing voor Santee een levenslange blaam bete kent. Verder noemde hij de amateurbe palingen van de AAU verouderd. Santee, Amerilea's hoop voor de 1500 meter tijdens de Olympische Spelen in Melbourne, heeft aangekondigd dat hij de zaak voor het gerecht wil brengen. Gedurende het afgelopen weekeinde wa ren de sterkste Nederlandse bridgers in Utrecht bijeen voor het spelen van paren wedstrijden. In de damesafdeling werd het paar mevrouw Van Veenendaal-Wes- terveld landskampioen met een score van G00punt, tweede werden met 593 punten de dames Akkerman-De Waard (Den Haag). Mevrouw Brouwers-Torbecke (Am sterdam en Groningen) met 572'/2 punt werden derde. Deze drie dames-paren werden tevens gekozen voor de aanstaande dames-inter landwedstrijd tegen België welke op 25 en 26 februari in Rotterdam gehouden wordt. In de meesterklasse B bewees het paar De Hart-Jessurun (Utrecht-Amsterdam), dat het niet ten onrechte voor het Neder landse B-team gekozen werd. Met 589l/s punt werd deze combinatie kampioen, voor Evers-Tabbers (Haarlem), die 580 punten scoorden. De Hart-Jessurun zullen het volgende jaar in de afdeling A der mees terklasse mogen spelen. In-de meesterklasse A, waarin 110 tot 220 spellen beëindigd werden, leiden de gebroeders Oudshoorn (Rotterdam) met 224Vï punt, voor Filarski-Verboog (Am sterdam), 221Va punt, de gebroeders Kai ser (Amsterdam), 215 punten, en Cats- Kramer (Amsterdam-Utrecht), met 206V» punt. In deze afdeling spelen 11 paren mede, waarvan er twee zullen moeten de graderen. De laatste 110 spellen zullen in maart worden gespeeld. beide groepen van de tweede klasse kun nen de leiders deze week kampioen wor den en derhalve promoveren naar de eerste klasse. TYBB trekt naar Rapidity 2 en maakt een goede kans, daar de Beverwij- kers er de laatste weken danig uit zyn. Johez heeft het minder gemakkelijk en ontvangst VGZ, dat tot een van de sterkste ploegen van de afdeling behoort. De ontmoeting HBCTOG is ongetwij feld teleurstellend geëindigd voor de gas ten, die de vorige week zo'n fraaie presta tie hadden geleverd door de leiders Disnie te onttronen. Ongetwijfeld is dit spijtig, daar er thans alle kans bestaat, ,dat Klabou en de zijnen de titel niet zullen behalen en er dus opnieuw geen kans gemaakt kan worden het hoofdklasseschap te heroveren. Jan v. d. Dries heeft voor zijn ploeg op nieuw de grondslag voor de zege gelegd. Drie overwinningen in twee games bewe zen toch wel overduidelijk de uitstekende vorm, waarin de HBC'er verkeert. Vooral zijn eerste wedstrijd, tegen Klabou, stond op hoog peil. Bert Duits was bij TOG weer de beste met fraaie overwinningen op Leuven en Smit, beide malen in twee games. Frans Smit boekte voor de gast heren twee overwinningen, op Kuiper en Klabou. De laatste strijd was zeer aantrek kelijk. Aanvankelijk wist Smit het juiste antwoord niet te vinden op de flitsende aanvallen van Klabou. Hij herstelde zich echter goed en drukte zijn tegenstander in het defensief. Leuven won alleen van Dik Kuiper, welke laatste speler het er met drie nederlagen dus wel lelijk voor zijn ploeg bij liet zitten, v. d. Dries-Leuven wonnen tenslotte ook nog het dubbel van Klabou-Duits in drie games. GTTC deed goed werk tegen Heemstede en won eveneens met zeven-drie. Zonder twijfel waren de gasten danig verzwakt, daar Jan Brandse door ziekte verhinderd was. Opvallend was het dat Piet van Eyk anders toch wel de sterkste man van Heemstede ditmaal niet eenmaal tot winst kon komen. Vooral voor Ad Spee was het een fraaie prestatie dat hij de sterke Heemstede-speler klopte. Hij deed dit op uitnemende wijze. Hij overspeelde Van Eyk volkomen met snelle backhónd- smashes en maakte het zijn tegenstander af en toe nog moeilijker door zwaar ge kapte ballen. De derde game won hij zo doende maar liefst met 21-12. Piet Slaper moest alleen in Piet Roubos zijn meerdere erkennen en dit in de derde game met 21- 19. Roubos maakte het Theo Blom danig moeilijk. De GTTC'er kon de laatste game met 23-21 winnen. Een volkomen leeg ge speelde Spee verloor ruim. Het dubbel was hierna ook nog voor Heemstede, daar Rou- bos-Van Eyk Spee-Blom klopten. De ranglijst kreeg door dit alles het vol gende beeld: T. O. G. 10 8 2 16 60-40 Disnie 9 7 1 1 15 58-32 H. B. C. 9 5 1 3 11 49-41 G. T. T. C. 9 4 1 4 9 47-33 Heemstede 10 2 3 5 7 47-43 Togido 8 3 - 5 6 36-44 Disnie 2 8 - - 8 - 19-61 Tweede klasse De leiders in de tweede klasse kan weinig meer gebeuren. Zonder al te veel moeite behielden zij respectievelijk tegen Heem stede 3 en TOG 3 hun flinke voorsprong. Onderaan gebeurde al evenmin schokkende dingen, zodat het er in A voor DIOS 2 en Heemstede 3 somber blijft uitzien. In B behield TOG 3 de onderste plaats.TeZaanen en GTTC 3 zijn echter nog verre van vei lig. In de eerste klasse bleef Togido 2 met zeven-drie ruim heer en meester over Pro wano. Netz en Wolters verloren van Swart, Abbevé verloor van Diepeveen. In Dames 3 A maakte Johez gebruik van het feit, dat TOG vrij had en klom door zes-vier winst op CSV naar de eerste plaats op met een punt voorsprong. De enige hoop voor de TOG-dames is nu dat de Johez- reserves nog een fout maken, maar daar ziet het niet naar uit. Onderaan zal TYBB wel het kind van de rekening worden, daar de belangrijke strijd tegen GTTC 2 met zeven-drie werd verloren. In B klopte Johez 1 Heemstede met 10-0 en leidt nu dankzij een beter gemiddelde dan Rapidity. Uitslagen Heren Xe kl.: Togido 2—Prowano 7-3; 2e kl. A: HBC 3—Rapidity 2 8-2, Heemstede 3—TYBB 3-7, CSV—DIOS 2 8-2; 2e kl. B: DIOS—Hotac 2 8-2, TOG 3—Johez 1-9, PSVH—VGZ 2-8, Oranje Zwart 2—TYBB 2 5-5; 3e kl. A: Prowano 2—Togido 5 10-0, ZPSV—Heemstede 4 0-10, teZaanen 2—DIOS 3 8-2; 3e kl. B: Prowano 3—Plaatwellerij 9-1, Velsen —Oranje Zwart 4 5-5, TYBB 3—Prak 8-2, GTTC 7 —teZaanen 4 9-1; 3e kl. C: Columbia—GTTC 6 8-2, Johez 2—VTC 8-2, teZaanen 3—Oranje Zwart 5 6-4: 4e kl. A: Heemskerk 2—CSV 2 1-9, RKTVU VGZ 3 10-0; 4e kl. B: DSB 2—Heemstede 5 2-8. TZB 2—Togido 8 0-10, VTC 5—Ready 2 8-2, TOG 5 —Columbia 2 3-7; 4e kl. C; DSB—Johez 4 10-0, Boru—Togido 10 8-2,, Togido 7—Spinneweb 4 10-0, Prowano 4—DIOS 5 6-4, Rytelbi—VTC 4 5-5; 4e kl. D: DSB 3—Togido 9 4-6. Spinneweb 3—Columbia 3 0-10 teZaanen 5—DSB 5 7-3; 4e kl. F: TZB— Ramplaankwartier uitg. Togido 6—DSB 4 10-0 (Togido 6 kampioen), Corodex—Rytelbi 9-1, Jo hez 5—Boru 2 4-6. Dames 3e kl. A: Togido—DIOS 2-8, TYBB— GTTC 2 3-7, CSV—Johez 2 4-6; 3e kl. B: Heem stedeJohez 0-10; 4e kl. A: Togido 2—Hotac 0-10; 4e kl. B: VGZ—Boru 10-0, Johez 3—Spinneweb 2 8-2. Oranje Zwart 3—teZaanen 3 8-2: 4e kl. C: TZB—teZaanen 2 5-5, Ready—Johez 4 7-3, TYBB 2 —TZB 2 10-0. ADVERTENTIE m®* Er is in Enschedé nog geen oplossing ge vonden voor de terreinkwestie. Hierover o.a. zou de gemeenteraad van Enschedé zich maandagavond beraden. Aan het begin van de vergadering deelde de burgemees ter, de heer M. van Veen, echter mede, dat dit punt, bespeling van het hoofterredm Erve Diekman, van de agenda was afge voerd, De besprekingen met de beide be langhebbende partijen, de sportclub En schedé en Enschedese Boys, zullen worden voortgezet. Bestuursleden van de Engelse Voetbal bond zullen zich in een speciale vergade ring op 5 maart bezig houden met de on langs door de Football League gedane voorstellen om het aantal wedstrijden, door vertegenwoordigende elftallen te spe len, te beperken. Dit werd medegedeeld na een bestuursbijeenkomst van de F. A. Er zal nog vóór 5 maart een memoran dum worden uitgegeven, waarin melding wordt gemaakt van de verschillende plan nen, die men in de na-oorlogse jaren ge tracht heeft uit te werken met het doel Engeland zijn leidende positie te doen be houden. De F.A. gelooft, dat het „bouwen" aan een elftal van spelers beneden de 23 jaar en aan een B-elftal reeds enig succes heeft gehad In de plaats van de wedstrijd tegen Rus land, waarvoor geen geschikte datum kon worden gevonden, zal het Engelse elftal op 20 mei in Helsinki tegen Finland uit komen. Besloten is, dat in de toekomst 4 percent van de netto-inkomsten der in Engeland gespeelde internationale wed strijden ten goede zullen komen aan het voetballersfonds van de Football League. In mei 1957 zal een Engelse ploeg een toer door Brazilië maken. De eerste divisieclub Everton zal. gedu rende het gesloten seizoen in 1956 een trip maken naar Canada en de Verenigde Sta- Vele voetbalsupporters van Tyneside en Merseyside vragen zich in spanning af, welke clubs op 3 maart in de zesde ronde voor de Engelse beker tegenover elkaar zullen komen. Als Sunderland woensdag thuis de replay voor de vijfde ronde tegen Sheffield United wint en als Liverpool, eveneens thuis, op dezelfde dag Manchester United zou verslaan, dan zou men een duel Sunderland-Newcastle krijgen. Een wed strijd tussen 2 sterke clubs van het noord oosten en verder een ontmoeting tussen Liverpool en Everton, wier terreinen nog geen vijf kilometer van elkaar verwijderd liggen. De loting voor de zesde ronde luidt als volgt: Newcastle United tegen Sheffield United of Sunderland, Manchester City of Liverpool tegen Everton, Arsenal tegen Birmingham City, Tottenham Hotspur tegen West Ham United of Blackburn. Aan de schaatswedstrijden om de Euro pese kampioenschappen, die zaterdag en zondag in het Olympisch Stadion in Hel sinki zul'len worden gehouden, wordt door acht landen, waaronder ook Nederland, deelgenomen. Het programma omvat de vier klassieke afstanden 500, 1500, 5000 en 10.000 meters. De andere deelnemende landen zijn: Rus land, Noorwegen, Zweden, Finland, Polen, Engeland en Oost-Duitsland. De deelnemende teams zijn: Rusland: Gontcharenko, Shilkov, Mihad- lov, Grishin, Merkulov, Sakunenko en Titov. Zweden: Ericsson, Dahlberg, Sfcroem, Sjoelden, Johansson en Almgren. Noorwegen: Haugll, Johannesen, Seier- sten, Aas, Tangen en Troen. Nederland: Broekman, De Graaf en Maarse. Finland: Salonen, Jaervinen en Salomaa. Polen: Magierowski en Skrzypnd'k. Engeland: Cronshey. Oost-Duitsland: Kuhnert. De wedstrijden zullen zaterdag om vijf uur beginnen met de 500 m. race, onmid dellijk gevolgd door de 5000 meter. Om een uur zondagmiddag beginnen de wed strijden op de 1.500 en 10.000 meter, waar aan de 16 besten zullen mogen deelnemen. De KNSB gaat op tournee om in een aan tal plaatsen in het lantl goede schaatssport te laten zien enom het nogal ver zwakte trainingsfonds weer op peil te brengen. De toprijders van de bond, voor zover zij tenminste in Nederland ver blijven, zullen van Woensdag 22 februari af in een serie Iangebaanwedstrijden uit komen. Er zullen ook enkele dames van de partij zijn. Het idee is niet nieuw. Ook vorig jaar heeft men iets dergelijks ondernomen. Maar juist het succes van deze wedstrijden heeft tot een herhaling geleid. Assendelft heeft woensdag de primeur, donderdag volgt Medemblik, vrijdag Bergen (NH) en za terdag komt Berkenwoude (Krimpener- waard) aan de beurt. De bedoeling is dat er gereden zal wor den op de 500, 1500 en 3000 meter, maar de organisatoren denken ook aan koppel en afvalswedstrijden. Per telegram zijn o.a. uitgenodigd Jeen van den Berg (Nybeets), Bruyne de Bruyn (Aalsmeer), Adriaan Doets (Loosdrecht), Siem Hopman (Eg- mond), Anton Huiskes (Enschede), J. C. Koeleman (Langeraar), C. J. Kroon (Ter Aar), Egbert van 't Oever (Lisse), Nico Olsthoorn (Maasdijk), Reinier Paping (De- demsvaart), J. S. Pesman (Holwierde), J. Vogels (Wassenaar), M. E. Wijnhout meer), en de dames Rita Meijer (Wormer), (Haarlemmermeer), C. P. Biesheuvel (Aals- Ietje Louwen (Amsterdam), M. Ottenschot (Bentelo) en M. C. Stijn (Lisse). IJsclub Makkum: Nationale langebaan- wedstrijd over 500, 1500 en 3000 meter. Aanvang elf uur. IJsclub Enkhuizen: Kortebaanwedstrij- den voor mannen. Aanvang twee uur. De Dordtse Sneeuw- en IJsclub te Dor drecht: Ringrijderij voor paarden en arre- sleden. Aanvang halfdrie. IJsclub Aalsmeer: Nationale langebaan- wedstrijd AmsterdamAalsmeer om de grote wisselprijs, over 500, 1500 en 3000 meter. Aanvang halftwee. Jean Bobet heeft aangekondigd, dat hij zijn broer Louison in het komende wieier- seizoen tijdens verschillende evenementen zal vergezellen. Evenals Louison wil Jean o.a. deelnemen aan de Ronde van Spanje en aan de Giro d'Italia. Maarnet als zijn broer, ziet hij af van deelneming aan de Ronde van Frankrijk. Jean is van plan, zich tegen het einde van het seizoen 1956 te gaan toeleggen op tijdraces. Ruim honderd ex-leden van de vroegere gouvernementsmarine in Nederlands-In- dië hebben zich tot het ambtenarengerecht gewend met het doel alsnog hun salaris doorbetaald te krijgen over de tijd die zij in Japanse krijgsgevangenschap hebben doorgebracht. Zij voeren daarbij aan, dat zij gemilita riseerd waren op 12 september 1939. Op 1 maart 1942 is van de toenmalige comman dant zeemacht, vice-admiraal Helfrich, een telegrafisch demobilisatie bevel aan de gouvernementsmarine gericht. Tegenover de raadsman van de klagers, mr. W. H. Vermeer uit Haarlem, had ad miraal Helfrich later verklaard, dat het de bedoeling van dit demilitarisatiebevel was geweest, de betrokkenen te redden van krijgsgevangenschap, een opzet die overi gens niet is gelukt. Als hij geweten had wat achteraf de consequenties voor de kla gers zijn geweest, dan had hij het bevel niet gegeven, zo had hij verklaard. Volgens de minister van Oorlog en van Marine zijn de klagers geen militaire amb tenaren geweest in de zin van de Militaire Ambtenarenwet en hadden zij dus geen recht op doorbetaling van soldij in de kamptijd, zoals voor het personeel van de Koninklijke Marine wel is geschied. Mr. Vermeer stelde daar tegenover dat de betrokkenen het demobilisatie-insigne met bijbehorende oorkonde hebben ont vangen. Volgens mr. Vermeer hebben de leden van de gouvernementsmarine wel degelijk deel uitgemaakt van de Koninklijke Ma rine. Het ambtenarengerecht zal op 12 maart uitspraak doen. ADVERTENTIE Kent U ons^Nieuwe Schepen" boek al Te bestellen a f 2.75 via onze giro 3390. ^Doelreddingvlet voor K.N.Z.H.R.M* Ned. Herv. Kerk Beroepen te Stellendam J. den Hoed kand. te Barneveld. Bedankt voor Ede (toez.) J. Smit te Groot- Ammers. Geref. Kerken Beroepen te 's-Gravenzande (vac. J. Verlare) M. T. Minnema te Monnikendam; te Veendam S. A. Boonstra te Houwerzijl; te Zwolle (vac. H. A. Munnik) K. A. Schippers te Ermelo. Bedankt voor Leiden (stud.pred.) en voor Utrecht (vac. J. Kremer) G. N. Lam- ten om drie wedstrijden te spelen tegen menS te Rotterdam-Kralingen Aberdeen, een club uit de Schotse league Us" A' öe B,0,s en een wedstrijd tegen de Duitse club Schwaben Augsburg in New York op 30 mei. De F.A. zal zijn voorzitter de heer Ar thur Drewry voordragen voor het presi dentschap van de FIFA. De classis Rotterdam der Geref. Ge meenten heeft ds. A. de Blois te Rotter- dam-Z. uit zijn ambt ontzet. Ds. De Blois is 68 jaar en heeft 33 dienstjaren. Hij werd in 1923 predikant te Vlaardingen en diende de gemeenten van Dirksland en Gouda en sedert 1945 die van Rotterdam-Zuid. „Goeiendag, ik wou graag weten, of dit de goede weg naar Bollebozenland is!", zei Pommmeltje. De Rollebollen lachten vriendelijk. „Ja", zeiden ze. „Dan moet je ons dorp door en almaar rechtuit, tot je bij het water komt; dan moet je nog maar eens verder vragen!" „Dank u wel", zei Pommeltje. „Dan ga ik maar weer gauw verder". Hij liep het dorp uit, en alle Rollebollen rolden vrolijk achter hem aan. Toen hij buiten Rollebollenburg kwam, bleven de bewoners van dat vreemde plaatsje hem nog een hele tijd staan nakijken. «Goeie reis, hoor!", riepen ze. En opnieuw zette Pommeltje er de stap in, op weg naar dat wonderlijke Bolle bozenland, waar Doewatjewil van verteld had Toen de Mozarts in het voorjaar van 1766 te Haarlem afstapten, namen zij, zoals men weet, hun intrek in het logement „Het Gulden Vlies" op de Grote Markt, zijnde de rechtervleugel van het „Coster- huis". Vader Leopold Mozart uit zijn dag boek en zijn brieven kennende als een zeer ontwikkeld man, die belangstelling had voor beeldende kunsten en architectoni sche schoonheid, lijkt het mij geen gewaag de veronderstelling als zou hij 'smorgens door de ramen van het logement de toen nog ongeschonden en dus bijzonder fraaie en karakteristieke Grote Markt met verras sing in ogenschouw genomen hebben, waarbij de gevel van de Vleeshal (vlak te genover „Het gulden Vlies") bijzonder zijn aandacht moest trekken. En toen de Mo zarts omstreeks tien uur, in gezelschap van Johannes Enschedé en de stadsorganist Henricus Radeker, de Markt overstaken om langs de Lepelstraat de ingang van de Grote Kerk te bereiken, waar de kleine Wolfgang van tien tot elf uur het beroem de orgel zou bespelen, kan het haast niet anders of vader Leopold heeft een ogen blik stil gestaan om het monument van Lieven de Key van dichtbij te bewonderen en zijn tienjarige jongen op de eigenaar digheden van deze Hollandse renaissance- bouwkunst te wijzen, En gelet op de aan zijn pedagogische geaardheid verwante zin om van alles het fijne te willen weten, is het niet eens vreemd te veronderstellen, dat hij met het gezelschap het gebouw ook van binnen bezichtigd heeft. Deze voorstelling van de mogelijke gang van zaken, mede gebaseerd op de feiten die wij positief weten betreffende Mozarts verblijf in Haarlem, zat ik maandagmid dag wat te fantaseren tijdens het pauze concert in diezelfde Vleeshal, waar nu de geest van de grote componist onder ons verkeerde, opgeroepen uit twee van zijn menigvuldige werken voor kamermuziek. Daar was eerst het 21ste strijkkwartet, bet eerste van het drietal dat Mozart com poneerde voor koning Frederik Willem II van Pruisen, die zelf goed cello speelde. Dit laatste geeft een verklaring voor het feit, dat in deze composities een extra con certante rol aan de cellopartij toebedeeld is. Wat een niet licht te realiseren pro bleem was, waarop ik kort geleden nog ge- 72) Toen hij tenslotte uitgesproken was, bleef ze doodstil zitten. Ze had het beter verwerkt, dan hij gedacht had, alhoewel ze doodsbleek was geworden. Ik kan het me zo moeilijk voorstellen, Jerry. Dat het nu juist de kolonel geweest moet zijn. Hij was altijd zo vriendelijk, Jerry, zo harte lijk Toen dat meisje hem wilde omkopen, sloeg hij haar. Ik ben bang, dat ik in zo'n geval m'n beheersing totaal verloren zou hebben Carol poogde alles in dit nieuwe licht te bekijken. De kolonel is dus bij Lucy in het ziekenhuis geweest en hij heeft op Eli nor geschoten? Maarmaar ik kan dat niet geloven. Niet de kolonel, meiske. Don heeft op Elinor geschoten. Dat is vast niet zijn be doeling geweest, evenmin als het mijnheer Ward's opzet was om op mij te schieten. Het was een ongeluk. Hij probeerde weg te komen. Dane vertelde haar echter niet en zou haar ook nooit vertellen, wat de ware tra gedie van die nacht was geweest: Don, die verlangend was, zijn vader nog één keer te zien, had de beschutting van „Pine Hill" verlaten om door het raam naar binnen te gluren. Hij had de kolonel toen gezien, voor het laatstNoch vertelde Dane iets over het hartverscheurende, wat daarna gevolgd was: de kolonel, die hem achtervolgde en Don, die een wanhopige poging deed om te ontsnappen. Wat zou er geschied zijn, als zijn vader hem had gezien? Het was ondenkbaar, dat die kolonel dat nieuws voor zichzelf zou hebben gehouden. En Don's verklaring tegenover de Wards, dat hij het meisje ver moord had? Zou hij dat zijn vader hebben moeten vertellen, de man, die het zélf ge daan had, zonder dit echter te weten? Was Elinor Hilliard in dit verband wel van enig belang? Hij heeft haar waarschijnlijk toeval lig ontmoet, zei hij, en hij zal wel vrij zenuwachtig zijn geweest. Maar vraag mij niet, waar hij de revolver vandaan heeft gehaald. Dat weet ik niet. Misschien was die wel van Nathaniel Ward. Dane ging naast haar zitten en keek haar onderzoekend aan. Ze had zich de laatste weken voorbeeldig gedragen. Mis schien was het wel dezelfde moed geweest, waardoor Greg zijn onderscheidingen had verworven. Eén ding wist hij echter héél zeker, namelijk dat hij van haar hield, meer dan van wie ook ter wereld. Maar de tijd was nog niet aangebroken om haar dit te vertellen. Haar blik was nog te verward, ze was innerlijk nog te onrustig. Ik begrip nog steeds niet, Jerry, waar om ze die nacht naar buiten is gegaan. Ik geloof, antwoordde hij met zachte stem, dat ze de dingen, die op de heuvel verborgen waren, wilde zoeken. Er was zó veel gebeurd. Denk alleen al maar aan Lucy's dood de avond daarvoor. Maar waarom is hij teruggekomen, Jerry. Ik vind dat zo vreemd. Het is zo eigenaardig om je op de heuvel te ver bergen. Hij wilde zijn vader beschermen, Carol. Hij wachtte op het onderzoek. Heeft Lucy inderdaad iets geweten, dan heeft ze het niet verteld. Hij kende Marguerite ech ter té goed, om haar te vertrouwen. Als zij Lucy verteld mocht hebben, dat zij die avond de kolonel wilde gaan opzoeken, dan was ze zéker onder de nodige druk wel bezweken. Don heeft Lucy die avond in het ziekenhuis dus opgezocht en omdat ze geloofde dat hij haar kwam vermoorden of omdat ze meende een geest te zien, is ze van louter angst gestorven. Het enige belangrijke is momenteel ech ter dat alles nu voorbij is, meiske. Hele maal voorbij. Carol begon te huilen, maar niet om de kolonel, die tenslotte rust had gevonden, en ook niet om Don wat hem een geluk kig gevoel gaf maar louter van opluch ting, alhoewel er ook verdriet uit sprak. Verdriet om al degenen, die geleden had den Dane legde haar hoofd op zijn schouder. Er hebben al heel wat mooie vrouwen op uitgehuild, zei hij plagend. Maar die zijn nu vergeten. Jij bent de enige. OOOCOCOOOOOOOOOCOCOOOOCOCOOCCCOOOOQCCOOCCOCCOCOOOOCOOOCX Wij beginnen morgen met de publicatie van een nieuw feuilleton. Dit keer zal\ het een oorspronkelijke Nederlandsej detective-roman zijn onder de intrige- rende titel „Moord met Staatsie' Auteur is Wil Wanting. >OOCXX>OOOOOOOOOOOOOOOC«X>C!OCOCCC)OCOa>OOCOOCCCOOOOOCOCOOO Enkele minuten later begon ze weer te glimlachen; haar oude, vertrouwde glim lach, waar hij direct van het begin af al zo door getroffen was geweest. Ik zal je goed verzorgen, meiske, zei hij zachtjes. Er ligt wel een heleboel werk voor me klaar, maar ik kom weer terug. Veel mannen houden het uit, omdat ze we ten dat er iemand op hun wacht Maar waarom moet ik wachten?, vroeg ze. Ik heb er langzamerhand genoeg van de ongetrouwde dochter te blijven. Of heb je me wérkelijk gevraagd te trouwen? Hij nam haar in zijn armen. Ik vraag je of je met me wilt trouwen, zei hij. Hier, nu. Voordat ik weg ga. Wil je dat? Natuurlijk, antwoordde ze. Ik dacht al dat je het me nóóit zou vragen Dane vergat op dat moment alles, het vele werk, dat op hem wachtte, en zelfs zijn been. Hij ging er met. zijn gehele ge wicht op staan en maakte toen een lucht sprong. De pijn was nagenoeg onverdraag lijk We hebben misschien nog wel gele genheid om een huwelijksreis te maken, meiske, zei hij, terwijl hij met een pijnlijk gezicht ging zitten EINDE wezen heb, toen het Hollands Strijkkwar tet dit stuk voor de Heemsteedse Kunst kring in het Minerva Theater vertolkte. Het werd nu gespeeld door een kwartet, samengesteld uit leden van het Noordhol lands Philharmonisch Orkest: Jan Hes- merg, eerste viool, Jac. Stoffer, tweede viool, Jan Ay, alt en Eduard Biele, cello. Het voldeed uitstekend aan de verwachtin gen, die men redelijkerwijs van een gele genheidsensemble kan koesteren. De ge duchte cellopartij gevaarlijk door de intonatie in hoge ligging werd door Eduard Biele knap gerealiseerd. Hoofd zaak was echter het bereikte evenwicht in het samenspel. Bij het hierboven genoemde viertal voeg de zich als vijfde de klarinettist Anton Strikkers, ter uitvoering van het Klarinet- Kwintet in A (K.V. 581). Het is opmerke lijk hoe Mozart met een volmaakte kennis van de technische mogelijkheden voor blaasinstrumenten geschreven heeft. Het verkeer met orkestlui, door wie hij zich liet inlichten, doch ook zijn voortdurend zoe ken naar nieuwe klankeffecten en de zorg om die zo efficiënt mogelijk toe te passen, zijn er een verklaring voor. De klarinet heeft hem in zijn laatste levensperiode bij zonder geboeid, evenzeer ook de basset hoorn, een soort altklarinet. In „Cosi fan tutte" en in „Titus" laat hij de klarinet een rol spelen, dusdanig als dit instrument nog nooit een obligaatpartij te vervullen kreeg. En tegelijk met eerstgenoemde opera ont stond het fameuze kwintet, dat hij aan zijn huisvriend de klarinettist Anton Stadler beloofd had. Er is verband tussen deze fei ten. Maar het gaat niet aan van experi menten te spreken, want het nog nooit ge hoorde was zodanig overwogen in heel zijn complexiteit, dat het van meet aan in vol komen evenwicht voor zichzelf getuigde als de natuurlijkste zaak van de wereld. Dit bepaalt dan ook de grote bekoring, die van het klarinetkwintet uitgaat. Het had geen voorgangers, maar het kon direct gel den als een model, dat nota bene nooit te overtreffen is. Het karakter van het bij uitstek romantische blaasinstrument werd uiteraard van invloed op de stijl van de compositie. Vandaar het kenmerkend ver schil met de strijkkwintetten. Het is hier de klarinet die de toon aangeeft. En men kan zich afvragen of dit instrument ooit een fraze te spelen kreeg, die beter aange past was bij zijn karakter, dan het heer lijke Larghetto, of zelfs als het Menuetto, om van de rest niet te spreken. Met bijzonder veel zorg en toewijding werd het aantrekkelijke werk ten gehore gebracht. Anton Strikkers beheerste zijn lang niet eenvoudige, maar dankbare par tij voortreffelijk en verraste bovendien met een fraaie toon in absoluut zuivere stemming. Dit alles gebeurde in de goed verwarmde Vleeshal voor een talrijk pu bliek, dat stoelen tekort kwam en toen al lerlei andere oplossingen om rustig te luisteren bedacht. En het leek mij of Mo zart ook onder ons verkeerde.Maar nu begin ik weer te fantaseren. Neem mij niet kwalijk, beste lezer. In ieder geval was hij er met een paar rijke vruchten van zijn onsterfelijke geest. JOS. DE KLERK Op de eerste suppletoire begroting 1956 van het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf Noordholland is een bedrag van f 30.000.UU0 uitgetrokken als eerste gedeelte van de uit breidingswerken van de Centrale te Vel sen. In totaal zal f 90.000.000 nodig zijn. Er is reeds een belangrijk tekort aan produktievermogen, dat steeds groter wordt. Intussen zal wil een uitbreiding van de Centrale in 1959 gereed zijn de bestelling van belangrijke onderdelen daarvan, zoals ketels, turbines en trans formatoren zo spoedig mogelijk moeten plaats vinden, evenals het verstrekken van een opdracht voor de bouwkundige werken

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6