Met „Willem van Jan van Burtjes" naar de hongerende vogels in de Biesbosch Scandinavië kondigt dooi aan Dierenvrienden maken dagtochten door doodstille kreken, plassen en sloten Herten komen uit hun schuilplaats Doch uit Zuid-Oost-Europa komt nieuwe aanvoer van Russische koude 1 Helikopters gaan voedsel strooien Voederen van vogels duurt voort Honderden dode ganzen eenden en meerkoeten DINSDAG 21 FEBRUARI 1956 5 Ook grote vorstschade in het Westland Per auto over de Lek Kadavers Ongewis „Goede bout" W. van der Pluim Jzn. uit Hank, beter bekend als Willem van Jan van Burtjes, de gids bij uitstek voor de leden van de expedities naar de Biesbosch. gen het schemeren, aan de bijna eindeloze terugtocht. Bij elke stap werd de voedselbrug tus sen de mens en het noodlijdende dier iets verbroken totdat men bij de dijk tussen het wilgenhout de dieren, nu weer met enig voedsel, alleen moest laten. Het werd langzamerhand donkerder. De sneeuw werd grijs en de nevel nam bezit van de Biesbosch. Hoog in de vrieslucht stonden enkele sperwers op zoek naar prooi en langs de wallekanten, waar de vorst de landbouwers voor duizenden gul dens aan rietschade toebrengt, kropen de eerste ratten, op zoek naar vogels dood of levend. DE AUTO'S REDEN door de dikke sneeuw grommend weg. Over de Biesbosch viel weer die enge doodse stilte, langs het dijkje lagen de roeiboten omgekeerd tus sen de rijshout-walletjes. Op deze bootjes is men namelijk bijzonder zuinig in de Biesbosch, omdat ze straks bij de dooi on middellijk de plaats innemen van de slee tjes. Dan zijn ze weer het enige nuttige vervoermiddel in deze barre, eenzame woestenij. Dan zal de Biesbosch weer le ven, met gekrijs van vogels en geklots van water inplaats van een immense, doodse stilte. ocooocooooooooocococococoocooococcooccoccocccccococooco: Vandaag zouden zes helikopters van de landmacht, gevlogen door lucht- machtpersoneel, opstijgen om voedsel uit te strooien voor de vele vogels, die in de Biesbosch en omgeving aangewe zen zijn op hulp van de mensen. De\ helikopters zijn afkomstig van de vlieg velden Deelen en Woensdrecht. Drie toestellen zullen hun lading voedsel storten boven verscheidene punten in 8 de Biesbosch en boven en rond de i Nieuwe Merwede. De drie andere zullen opstijgen van een boerderij gelegen tus- - sen Moerdijk en de Klundert, om de vogels op en nabij het Hollands Diep van voedsel te voorzien. De Biesbosch-vogelactie heeft tot nu 8 H dertig ton voedsel verzameld. Twintig ton werd daarvan reeds uitgestrooid. Men verwacht deze hulpactie nog on- 8 geveer veertien dagen te moeten voort- jjj zetten. XX)COCOOO<X)CC>30COOaOOOCCOCOOC003CO<XX>DCOOCOC)OCOOCCOOC'5DD Het comité „Wintervoedering van vo gels" is over geheel Nederland actief om de nood van de vogels te lenigen. Het mi nisterie van Binnenlandse Zaken stelde vier auto's van de bescherming bevolking ter beschikking, om het transport van voedsel naar de gebieden waar de vogels zich concentreren vlot te laten verlopen. De centrale posten van het comité in Den Haag en Amersfoort staan geregeld in te lefonisch contact met waarnemingsposten die gebruik maken van vliegtuigen en heli kopters. De bases bevinden zich in Val kenburg (marine), Woensdrecht (militaire basis) en Schiphol (rijkspolitievliegtuig). Via het ministerie van Landbouw is een verzoek gericht aan de graanhandelaren om na te gaan, welke hoeveelheden graan zij, zo mogelijk gratis, ter beschikking kun nen stellen. Een fabriek in Delft gaf een voorbeeld door het afstaan van een grote partij graan, die onmiddellijk is uitge strooid. De vogelconcentraties bevinden zich in het IJselmeer langs de Afsluitdijk, bij Kampen, Harderwijk, in de Biesbosch, langs alle grote rivieren, in het Naarder- meer, op Walcheren, Zuid-Beveland en in Zeeuws-Vlaanderen. Duizenden vogels stierven al de hongerdood. Het comité komt nog steeds brood tekort, hetgeen vooral nadelig is voor de voedering van zwanen, eenden en ganzen. De meeste grote ge meenten helpen zichzelf voortreffelijk. Vo gels, die daar in de buurt verblijven, heb ben geen nood. Het centrale punt in Den Haag belast zich voornamelijk met de inzameling van voedsel. Amersfoort bemoeit zich met de financiële kant van de hulpverlening. Da gelijks komen er reeds bedragen op giro nummer 65.G5.00 ten name van de penning meester comité .Wintervoedering van vo gels" in Amersfoort binnen. Het laat zich niettemin aanzien, dat het geld niet toerei kend is om de kosten te dekken. Daarom doet het comité nogmaals een dringend beroep op de bevolking van Nederland ook met geld het zo noodzakelijke werk te steunen. Helikopters van de Marine Luchtvaart dienst hebben maandag voedsel uitgewor pen bij verzamelingen vogels bij Harder wijk bij Kampen en in de Biesbosch. Een helikopter, die werd bestuurd door luite- nant-ter-zee-vlieger eerste klasse J. Adri- aanse, heeft gteracht 500 kg voer af te wer pen bij een bij Ramspol gesignaleerde troep zwanen van naar schatting twee tot drie duizend stuks. Door het slechte zicht moest dit gedeelte van de opdracht vervallen. Het is gebleken dat de vogels zich niet meer kunnen inspannen om het voedsel te halen dat is neergelaten op enige afstand van de plaats waar ze zich bevinden. Sergeant-majoor D. Zijlstra heeft maan dagmiddag met een helikopter vijfhonderd kilo voedsel afgeworpen bij vogels in de Biesbosch. Uit Zweden, Noorwegen en Finland komen optimistische berichten over het weer. Meteorologische diensten melden dat de periode van zware vorst ten einde loopt en dat spoedig dooi verwacht kan worden. Uit Noorwegen worden hogere tempera turen gemeld en de havens zijn reeds merendeels ijsvrij. Doch uit Polen en Joe goslavië komt nog steeds Russische koude naar het westen en voor onze omgeving moet op voortgezette vorst worden ge rekend. Uit vele gebieden van Europa is maandag melding gemaakt van nieuwe sneeuwval, lawines en slachtoffers van de koude. Gevreesd wordt voor grote over stromingen wanneer het plotseling gaat dooien. De stad Passau in zuid-west-Duitsland heeft de hulp van de Amerikaanse strijd krachten ingeroepen voor het opruimen Evenals elders in ons land heeft het strenge winterweer ook in de tuinbouw streek het Westland schade aangericht. Hoe groot die schade precies is kan men nog niet bepalen. Dit zal pas blijken nadat de dooi is ingetreden. Enige kassen toma ten zijn bevroren, maar de grootste schade is dat men het planten van tomaten heeft moeten uitstellen. Men krijgt nu waar schijnlijk een latere oogst. Ook zijn druiven bevroren. De meeste last van bevriezing hebben die tuinders, die pas kort tot stoken over zijn gegaan en wier installatie nog niet berekend was op zo'n zware vorst. Ook heeft men moei lijkheden gehad met oliestookinstallaties waarin men te dikke olie had. De olie stol de dan en de verwarming viel uit. Groot is de schade voorts bij freesia's en tulpen, nog afgezien van het nagenoeg stilliggen van de straathandel in bloemen, waardoor de prijzen worden beïnvloed. „Een lichtpunt voor ons is echter - hoe wreed het ook mag klinken - dat ook in andere landen strenge vorstschade is op getreden", vertelde ons de rijkstuinbouw- consulent ir. W. van Soest. Hij verwachtte dan ook dit voorjaar een grote vraag naar groenten en de prijzen maken dan wellicht eventuele schade goed. De aanvoeren bij de Westlandse veilin gen zijn nu minimaal, zo verklaarde de heer L. J. Barendse, voorzitten van de vei- lingenbond Westland. Hij verwachtte ech ter niet dat de kwaliteit van de produkten onder de vorst zou lijden. De tuinders zelf zien hun brandstoffenrekening enorm stij gen en zij vragen zich af of de prijzen dit wel goed zullen maken als de produk ten eenmaal onder de veilingklok staan. van een ijsdam in de Donau. Duizenden West-Duitsers hebben voor kolen in de rij gestaan. Sinds 1 februari zijn minstens 26 personen in West-Duitsland door bevriezing om het leven gekomen. De pogingen om bergwegen in midden- en zuid-Italië, waar honderden dorpen al drie weken van de buitenwereld zijn afge sloten, vrij te maken, zijn door nieuwe sneeuwval belemmerd. Volgens officiële gegevens zijn deze maand in Italië tachtig mensen van koude omgekomen. In Joegoslavië is het aantal slachtoffers van de koude in de afgelopen drie weken tot 106 gestegen. In Denemarken heeft de koude tot dus ver 33 slachtoffers geëist. Deskundigen zijn van oordeel, dat ramp zalige overstromingen in Frankrijk slechts achterwege zullen blijven als de dooi zeer geleidelijk verloopt. In de meeste landen in Europa zijn de prijzen van de alledaagse levensbehoeften gestegen. Naast de ellende van koude en honger en dakloosheid bracht de winter nog vernieling aan de te velde staande ge wassen, werd de produktie beperkt of tot stilstand gebracht en het transport bemoei lijkt of geheel onmogelijk gemaakt. De in Siberië ontstane koudegolf heeft al ongeveer 800 personen in Europa gedood. Veel van de schade ligt nog verborgen onder de lagen sneeuw en men is nog niet in staat een schatting van het geleden ver lies te maken. In Frankrijk alleen werd aan de oogst een schade aangericht van meer dan een miljard guldens. Een inwoner van Culemborg is maandag op eigen risico met een lichte bestelauto over het ijs in de Lek bij Culemborg ge reden. De veerbaas, de heer C. Mason, heeft een weg over het ijs uitgezet. Hij acht die sterk genoeg voor lichte auto's. Wielrijders en motorrijders maakten reeds gebruik van de nieuwe verkeersmogelijk heid. Zolang niet officeel is vastgesteld dat het over het ijs in de Lek rijden zonder gevaar kan geschieden, gaat de tocht op eigen risico en behoeft geen geld te wor den betaald aan het personeel van de veer dienst. Verregend vlootbezoek. De kruiser „De Zeven Provinciën",, de torpedobootjager „Evertsen", het fregat „Van Ewijck", de on derzeeboten „Zeeleeuw" en „Walrus" be zochten tijdens het weekeind Gibraltar. Door de zware regenval kon een aantal eve nementen, voor dit bezoek georganiseerd, niet doorgaan. Een receptie op „De Zeven Provinciën" werd onder meer bezocht door de opperbevelhebber van de Britse „Home Fleet". WILLEM VAN JAN VAN BURTJES heet offcieel W. van der Pluim Janzoon en zo staat hij dan ook ingeschreven op de secretarie van het dorpje Hank in Noord-Brabant. Acht enzestig jaar geleden werd hij daar geboren, in een van die dwerghuisjes aan de dijk. Toen hij een jaar of zeven was wandelde hij op een goede dag die dijk eens af, hij liep door en belandde tenslotte bij de kreekjes en sloten, de plassen en eilandjes, die tezamen de Biesbosch vormen. En op dat moment, toen de kleine Willem tussen het meters hoge riet verborgen over die watervlakte stond te kijken, werd er een verbond gesloten tussen Willem van der Pluim en de Biesbosch. Een verbond, dat jaren heeft geduurd en dat pas verbroken zal worden wanneer Willem van Jan van Buitjes niet meer in zijn arkje tussen het griend zal wonen en zijn eigen Biesbosch voor goed zal hebben verlaten. Willem zelf zegt echter, ondanks zijn achtenzestig jaren, dat dat nog wel eens erg lang zou kunnen duren. Al was hij dan ook in het weekeinde fiks verkouden. Willem kent de Biesbosch als weinig anderen. Ja, Henk Groeneveld uit Werkendam weet ook zijn weetje wel, maar in het zuiden bij Dussen, in het Bakkerskil, het Steurgat en het Nauw van Paulus is Willem heer en meester. Als jongen speelde hij er, dagen achtereen, later ging hij stropen, maar tegenwoordig is hij met akte een gewaardeerd lid van de jachtvereniging „Diana". Gewaardeerd niet alleen om dat hij met vèr-ziende ogen over een goed schot beschikt, maar bovendien omdat hij precies weet waar en op welke tijden het wild in de uitbossen of de kreken bijeenkomt. Daarom ging Willem ook maandag mee. Nu echter alleen als gids voor de leden van een dertig leden tellende expe ditie naar de verafgelegen wakken, dichtbij de Merwede. De Sophia-vereniging tot bescherming van dieren trekt er namelijk geregeld evenals enkele andere organisaties op uit om de honderden kilo's voedsel, die uit alle delen van het land in Tilburg arriveren, onder de hongerlijdende eenden, meerkoeten, ganzen, zwanen en andere vogels te verdelen. Voor honderden dieren komt deze hulp te laat, want overal in de Biesbosch treft men op het ogenblik de kadavers van door honger, dorst en koude gestorven vogels aan. En dat gaat vooral Willem bijzonder aan het hart. De familie Bergmans uit Tilburg heeft in Brabant het initiatief genomen voor deze tochten. Men schakelde de Sophia-vereniging in en al spoedig kwam er van alle kan ten voedsel binnen: visafval, gerst, tarwe, gemalen vlees, maïs en brood. De kom- mandant uit de kazerne in Breda stelde enkele drie-tonners beschikbaar en geduren de enkele weken gaat men op het ogenblik vrijwel elke dag op pad. Naar Made, naar Werkendam, naar Dussen of naar Hank. Een van deze tochten hebben wij meege maakt, tezamen met mevrouw en mijnheer Bergmans, enkele ambtenaren van Pu blieke Werken in Tilburg, een paar militairen, een verzekeringsinspecteur, een electriciën, een metselaar en een groot aantal landarbeiders. In totaal waren er dertig mensen, die een tocht van vele kilometers maakten, moedig doorstappend en zich niet storend aan de fotograaf en de cameraman, die deze dierenvrienden beslist vanuit alle mogelijke hoeken in de lens wilden krijgen. Zij trokken zich er niets van aan. Anton Velthoven en Jansen niet, Adams en Willem niet. Zij dachten alleen aan de vogels, die kilometers verderop op het voer lagen te wachten. spreekt namelijk niet over eenden en gan zen, koeten en fazanten. Hij heeft het al leen over goede, slechte, dure en goedkope bout en spreekt over elke vogel op een wij ze, die de vegetariër beslist onaangenaam is. Willem houdt namelijk bijzonder veel van lekker eten. Met wild. Toch is Willem geen dierenbeul, want hij kan oprecht kwaad worden over „heren jagers", die op vogels schieten zonder de finitief neer te halen. Vooral de ganzen kunnen namelijk heel wat hagel hebben, zodat ze vaak inwendig geraakt nog door vliegen. OOK BIJ DE PLEKJES buiten de grote ijsvlakte, verscholen achter het hoge, nog niet gesneden riet, had Willem het even moeilijk. Daar lagen namelijk de resten van honderden stijfbevroren meerkoeten, ganzen en eenden. Even verderop zaten er zestien kloeten in een kluitje bijeen. Over vallen in een wak door de strenge vorst. EEN PAAR KILOMETER voorbij Hank eindigt het bewoonde deel van Noord-Bra- zbant. En vreemd genoeg staat juist op dat punt een tol, die echter in beheer bleek te zijn bij een klein meisje, dat met een ver legen lachje het konvooi van vijf auto's voorbij liet gaan zonder een cent te ont vangen. Wij passeerden nog een hut, die bijna bedekt werd door de hoog opgetaste houtstapels, maar toen was het definitief afgelopen. Achter het dijkje, waar de auto's niet verder konden, lag de Biesbosch, wijd en wit, afgewisseld door dichte bossen wilgenhout en waaiers rietpluimen. Zo op het oog een vredig land, geschikt voor een stevige winterwandeling,, maar in wezen verraderlijk, voor de vogels, die er bij strenge vorst geen kruimel voedsel meer kunnen vinden en voor de mensen, die na enkele kilometers al elk gevoel voor rich ting volkomen kwijt zijn. TOEN WIJ ER KWAMEN met de voedsel- expeditie was het wonderlijk stil in de Biesbosch. Heel in de verte ratelde een trein, maar verder was er geen enkel ge luid van een levend wezen te bespeuren. Wij vroegen gids Willem naar de oorzaak van deze doodsheid en terwijl hij onder zijn hoge laarzen de puntige ijzers bond, die voor lange tochten bijna niet te ontberen zijn, keek hij langs ons heen in de verte. „De vogels zijn te zwak", bromde hij, „des zomers is 't een lawaai van je welste, maar nu kunnen ze niet meer". Hij greep zijn ijsstok, informeerde of iedereen gereed was en ging op weg, met stevige stappen, de haak steeds voor zich uit in het ijs priemend om de meter zoe kend of het wel hield. Achter hem volgde de gehele karavaan, met bijlen, touwen, pikhaken, zakken voedsel en sleetjes en dit alles tezamen vormde het beeld uit een niet al te beste Hollywood-film over landverhuizers. Dit was echter geen film, maar pure werkelijkheid. WILLEM KOOS RUSTIG zijn weg over de met sneeuw bedekte ijsvlakte. Feilloos zeker wandelde hij voort, dapper kauwend op zijn pruim en af en toe omkijkend of iedereen hem wel volgde. Aan de kanten kraakte het ijs onheilspellend en een scherpe tik bewees af en toe, dat er weer een scheur bijgekomen was. De dikke sneeuw liet de wandelaars echter in het ongewisse over de aard van de barst, zo dat al dit onzekere gaan, naar een ver ver wijderd doel iets mysterieus kreeg. De eerste voederplaats was spoedig be reikt. Er werd een gat in het dikke ijs ge hakt en toen men weer verder trok waren er twee grote zakken gerst leeggeschud. De vogels zaten van grote afstand zielig toe te kijken. Zij vertrouwden het nog niet en bleven kouwelijk bijeen in grote zwarte troepen: slobeenden, kraaien, ganzen, meerkoeten, reigers, meeuwen, nonnetjes en zaagbekken, totdat de laatste man ver dwenen was. Pas toen schoven zij on danks hun honger, voorzichtig nog naar het voedsel toe. DE TOCHT GING VOORT. Steeds ver der de woestenij in langs kilometers lange, hoog met riet beplante dijken naar het Nauw van Paulus. Daar wachtten de honderden meerkoe ten, iets minder eenkennig, op de voedsel- brengers. Een paar reigers trippelden met stijve poten naderbij en ook de kraaien fladderden naar het brood toe. Toch bleef het stil, doodstil. Geen enkele vogel gaf een geluid en dit zwijgend eten werkte ook Willem een beetje op de zenuwen. „Daar is een spoor van een haas", zei hij plotse ling en hij wees op een paar onduidelijke pootafdrukjes. „Da's goede bout!" Willem Een deel van de expeditie, die met Willem voorop de Biesbosch in trok. Stijfbevroren liggen overal in de Biesbosch de kadavers van de gestorven vogels, die deze winter niet hebben overleefd. Een mooie gans werd meegenomen om te worden opgezet en al strooiend vervolgde de Sophia-expeditie de weg langs het Bak kerskil naar het Steurgat, waar zelfs nog een wilde zwaan in een klein stukje open water eenzaam ronddreef. Mevrouw Bergmans stapte uit puur en thousiasme midden in het wak en lag vlak naast de zwaan tot de nek in het ijskoude water, kilometers van de bewoonde we reld verwijderd. Terwijl zij droge kleren kreeg slaagde men er zonder al te veel moeite in de zwaan te pakken te krijgen. Het dier was te sloom om zelfs nog maar een beetje tegen te stribbelen en werd di rect de boezemvriend van een Amsterdam se electriciën, met een originele Russische beremuts op het hoofd. In het wak werd het laatste meegebrach te voedsel gestrooid en toen begon men, te- In Achterveld, op de grens van de provincies Gelderland en Utrecht, komen de hongerige herten uit de bossen zich dagelijks tegoed doen aan de bieten in de kuilen op de boerderijen, waarheen zij door de honger, veroorzaakt door de strenge winter worden gedreven. Op de foto ziet men twee herten bij een bietenkuïl, waarvan zij zich niet laten verdrijven door de „schrikvlaggen"die de boeren plaatsen om hun veevoeder zoveel mogelijk te sparen, of door de aanwezigheid van fotografen. Een camera klikt en in vliegende vaart gaat het hert er vandoor de witte wereld en de honger tegemoetStraks keert het echter toch weer terug. Een van de hongerige dieren bovenop een bietenkuil bij een van de vlaggen, die het zouden moeten verdrijven.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7