Propagandaballons dragen de feiten naar Oost-Europa 000 Wenen weet óf en hóe te protesteren Oostenrijk zit tussen twee „koude" vuren gevangen Zandvoorts hoofdagent ging in beroep tegen mr. Van Fenema Oameshorsclen RfflEfl NIEUWE UITGAVEN BBC ontslaat orkest ^Hoe is het ontstaand Geen bevordering maar psychische keuring *4. Pontdek geen openbare weg U itvluchten JLJh b A ftrek Kerstoffensief ruwoFschraal? Na 22 dagen weer een levensteken van de „Cantuta" Geheime documenten op een veiling in Engeland Provinciaal bestuur voor West-Irian ingesteld Dortmund Hörder Hütten- Union: 5 dividend Eisenhower houdt volgende week een persconferentie Hoge Commissariaat in Djakarta opgeheven? Gustave Charpentier - componist van „Louise'' - te Parijs overleden Huis- en tuinvliegtuig: Winterkoninkje P.W.N. controleert op doorlopende kranen PAPERASSEN „Misbruik van gezag", aldus zijn raadsman Olie-proces in Singapore hervat Drieling te 's Heerenhoek Vrouw in brandend huis omgekomen DINSDAG 21 FEBRUARI 1956 b Het pontdek van de Amsterdamse ge meentepont Is geen openbare weg, aldus is de mening van de rechtbank in de hoofd stad die de 34-jarige groentebezorger S. P. O. uit Venhuizen vrijsprak van een hem ten laste gelegde aanrijding op dit pontdek. De kantonrechter had de man eveneens vrijgesproken. (Van onze correspondent in Wenen) OOSTENRIJK HEEFT NOG geen kennis gemaakt met de Amerikaanse weerballons, waartegen de Sovjet-Unie en haar satellieten hebben geprotesteerd, maar wel kent het de propagandaballons, waarvan er enkele op Oostenryks grondgebied zyn ge land. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft verklaard dat deze ballonnen niet van de Amerikanen, doch van vluchtelingen afkomstig zijn. Deze verklaring is dubbelzinnig, want iedereen in midden-Europa weet dat de ballonnen door radio „Free Europe" worden opgelaten en al kan men de meeste personeelsleden van deze omroep „vluchtelingen" noemen, de geldmiddelen komen rechtstreeks of langs de omweg van de Amerikaanse bezettingstroepen in West- Duitsland tenslotte toch uit de Verenigde Staten. Zodra deze ballons boven Oos tenrijks grondgebied vliegen, ont staan er moeilijkheden, want al verklaart men van Amerikaanse zijde, dat het internationale recht op dit punt niet duidelijk is, in Oostenrijk is men van mening dat de soevereiniteit in de lucht ook door deze ballons op welke hoogte dan ook wordt geschon den. Het Oostenrijkse ministerie van Buitenlandse Zaken weet niet of en hoe het zal protesteren, want het doet dit niet graag tegenover een zo bevriende mo gendheid als de Verenigde Staten. Aan de andere kant dringen de Oosteuropese landen er op aan dat Oostenrijk zijn neutraliteit zal verdedigen door te protesteren. Oostenrijk weet eigenlijk niet aan welk adres een protest te richten. Washington ontkent het vader schap en de regering in Bonn heeft geen rechtsbevoegdheid ten aanzien van een actie, die ergens in Beieren onder bescherming van de bezettingstroepen ontspringt. Uit de herhaalde protesten en uit de karikaturen in de pers blijkt duidelijk dat deze vorm van koude oorlog de communistische leiding in Oost-Europa in grote moeilijkheden brengt Zij beroept zich wel iswaar op het internationale recht en ver klaart dat de ballons een gevaar opleveren voor de luchtvaart de gezondheid en het leven van hen die er mee in aanraking komen. Dat zijn slechts uitvluchten, die dienen om de aandacht van het eigenlijke bezwaar af te leiden, want deze Westelijke propaganda komt zeer ongelegen. Op de bevolking achter het ijzeren gordijn schijnt zij meer indruk te maken dan de leiding wil toegeven. Vandaaar de hoge beloningen voor kinderen die vliegende blaadjes in leveren. Overigens staat wel vast dat de blaadjes dikwijls eerst met aandacht wor den gelezen en daarna worden afgegeven om de geldelijke beloning te vangen. Met dergelijke karikaturen reageert de Poolse pers op de ballonactie van „Free Europe". dichten en Kerstverhalen van Tsjechische schrijvers. Daartussen ziet men een portret van Masaryk. In een ander krantje, dat in In zuid-Duitsland worden onder leiding van radio „Free Europe" per uur ongeveer vyfhonderd ballons opgelaten, die met on gevaarlijk gas zijn gevuld en die naar Polen, Tsjechoslowakije en Hongarije koer sen. De grondstof van deze nylonballons, die ongeveer twee meter groot zijn, is ach ter het ijzeren gordijn zeer gezocht, omdat de mensen het voor allerlei doeleinden kunnen gebruiken, maar ook het propa gandamateriaal zelf vindt gretig aftrek. Het heeft gewoonlijk de vorm van krant- jes en tijdschriften, waarin mededelingen staan over de stand van zaken in de inter nationale politiek, over gebeurtenissen in de communistische landen en vooral over het kerkelijke leven. De blaadjes bevatten weinig of geen commentaren en geen polemieken. Ze brengen feiten. Ze willen bij de lezers de indruk wekken, dat zij niet worden ver geten, maar ze roepen niet op tot daad werkelijk verzet. Omstreeks Kerstmis zijn boven Tsjecho slowakije honderden pakketten afgeworpen met duizenden exemplaren van een keurig verzorgd tijdschrift. Op de omslag ziet men een Madonna. De inhoud bestaat uit ge- ADVERTENTIE u geeft handen ocd trots op ie zijn Van het vlot „Cantuta" is in de hoofdstad van Peru, Lima, een radiobericht opgevan gen, dat Andries Rost, het 27-jarige Neder landse lid van de bemanning, ziek is en hulp nodig heeft. De radio-telegrafist van het vlot meldde dat de „Cantuta" in ernstige moeilijkheden verkeerde nadat men in een gebied van sterke zeestromingen was gekomen. De bemanning, vier mannen en een vrouw, hebben blijkens de radio-boodschap gebrek aan voedsel en benzine voor de hulpmotor. De radiotelegrafist vroeg pas serende schepen de „Cantuta" te praaien. Rost aan boord te nemen en het vlot van voedsel en brandstof te voorzien. Als positie van de „Cantuta" werd drie graden 37 noord en 108 graden 30 west op gegeven. Het was voor het eerst sedert 22 dagen dat men iets van het vlot hoorde. Het feit dat om mondvoorraad wordt verzocht schijnt er op te duiden dat de expeditie voornemens is haar pogingen om de Pacific over te steken, voor te zetten. Elk uur zetten ongeveer vijfhonderd ballons koers naar de landen achter het ijzeren gordijn. twee miljoen exemplaren voor Polen was bestemd, stond de Kersttoespraak van Paus Pius XII, foto's en herinneringen aan kardinaal Wyszynski, een portret van de Paus, een afbeelding van de beroemde Madonna van Cestochau het nationale heiligdom van Polen en tenslotte de veroordeling van twee religieuze publi caties door het Officie te Rome. Een Tsjechisch blaadje bevat de Kerst boodschap van president Eisenhower en de reactie daarop van Kroesjtsjev. Van dit blaadje werden vijf miljoen exemplaren boven Polen, Tsjechoslowakije en Honga rije neergelaten met een duidelijk com mentaar op de „Geest van Genève", zoals het Westen die opvat. Voor zover ons bekend is de inhoud zakelijk en uitstekend aangepast aan de geestesgesteldheid van de Oosteuropese volken. Ook moet men toegeven dat de lezers niet door onvervulbare beloften om trent een spoedige bevrijding worden mis leid. Wel vraagt men zich af of deze actie voor de slachtoffers van de communis tische terreur niet te gevaarlijk is en voor al of zij op de duur geen ander optreden van het Westen gaan verwachten. LONDEN, (Reuter) De Britse veilig heidsdienst stelt een onderzoek in naar de omstandigheden, waaronder zeer geheime documenten in de lade van een tafel zijn geraakt, die op een verkoping van surplus- goederen, voor een pond werd verkocht. De koper heeft de documenten aan een ge wezen parlementslid overgedragen. Zijn identiteit is niet bekend gemaakt. De documenten omvatten onder meer een overzicht over de toestand in Zuidoost-Azië van de Australische minister van Buiten landse Zaken, bijzonderheden over de strijdkrachten van India, documenten over een bezoek van maarschalk Sir John Har ding aan Pakistan, gegevens over Cyprus, Siarn, Kenya, Korea, Australië, Malakka, Britse vliegvelden overzee, een nieuw leger-radiotoestel en een conflict in Somali- land. Men zal nagaan, wie de documenten in de lade achtergelaten heeft en of zij als vermist werden opgegeven. Ook wil men zien of in het laatste geval ernstige po gingen zijn gedaan om ze op te sporen DJAKARTA (ANP) Enige tientallen mensen, die uit Nieuw-Guinea afkomstig zijn, hebben het „bestuur van de provincie West-Irian" uitgeroepen. Geleid door het parlementslid Silas Papare, die ook af komstig is uit Nieuw-Guinea, haalden zij het bord „Biro Irian" voor het gebouw van dit bureau neer en bevestigden een bord met het opschrift „Bestuur provincie West- Irian". Silas Papare verklaarde, dat het Biro Irian is opgeheven en dat thans het provinciaal bestuur voor West-Irian is in gesteld. Het „Biro Irian" is twee jaar geleden op initiatief van president Sukarno op gericht. DORTMUND (Reuter) Een woord voerder van de Dortmunder Hörder Hüt- ten Union heeft medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt over het boekjaar 1954/ '55 een dividend van vijf percent uit te keren. Het voorstel moet nog worden goedgekeurd door de algemene vergade ring van aandeelhouders, die op 25 april gehouden zal worden. De definitieve ba- lanscijfers zijn nog niet bekend, maar aan de hand van de voorlopige cijfers is voor gesteld een bedrag van 9.2 miljoen DM aan de aandeelhouders uit te keren. De totale omzet van de maatschappij be liep in 1954/55 898 miljoen DM of 33 per cent meer dan in het voorafgaande boek jaar. De verkopen zullen naar verwachting dit jaar de 1 miljard DM te boven gaan. In januari bereikte de maatschappij de recordmaandomzet van 86.2 miljoen DM. Mr. A. Stempels: „Europese Smidse" (uitgave A. W. Sijthoff, Leiden.) Inrichting en werkwijze van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal is het onderwerp van dit nauwkeurige en volledig gedocumenteerde werkje, dat de moeilijke materie van het eerste Europese federa tieve verdrag uiteenzet. In verband met de op handen zijnde pogingen tot stichting van eenzelfde gemeenschap voor atoomenergie is het van belang deze overigens door zijn dorheid niet zeer leesbare lectuur te raadplegen, als men enig inzicht wil ver werven in de gereglementeerde Europese samenwerking. THOMASVILLE (United Press) Presi dent Eisenhower zal tot vrijdag met vakan tie in de staat Georgia blijven, aldus een mededeling van het Witte Huis. De presi dent, die woensdag in Thomasville was aangekomen zal vrijdag of zaterdag naar Washington terugkeren. De perschef van het Witte Huis, James C. Hagerty, zei dat Eisenhower woensdag 29 februari waar schijnlijk een persconferentie zal houden. Hij wilde echter niet zeggen of dit zou be tekenen, dat de president die dag bekend zou maken of hij zich al dan niet herkies baar stelt als president. Tegenstrijdige verklaringen van Indonesische zijde DJAKARTA (A.N.P.) De woordvoer der van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een duidelijk antwoord ontweken op de vraag, wat de status is van de Nederlandse Hoge Com missaris in Djakarta na het uittreden van Indonesië uit de Nederlands-Indonesische Unie, waartoe de regering in Djakarta heeft besloten. De woordvoerder legde er de na druk op, dat het besluit van de Indonesi sche regering geen verbreking van de diplo matieke betrekkingen met Nederland be tekent. Indonesië zou gaarne de uitwisse ling van diplomatieke vertegenwoordigers op normale basis zien, voegde hij er aan toe. De Indonesische minister van Voorlich ting, Sutan Makmur, heeft verklaard, dat de Unie heeft opgehouden te bestaan met de mededeling tot opheffing, die aan de Nederlandse regering is gezonden. Van dat ogenblik af hadden de kantoren van de Nederlandse Hoge Commissaris geen legale basis meer, zo zei hij. Een officiële woordvoerder herhaalde, dat de Indonesische regering het standpunt handhaaft, dat thans geen besprekingen kunnen worden gehouden over het uitwis selen van de Nederlandse arrestanten in Indonesië. Over de mislukking van de onderhande lingen heeft de voorzitter van de centrale Indonesische economische raad, Tedja Sukmana, verklaard, dat voor de ontwik kelingen in Indonesië zelf, deze mislukking het bankroet betekent van de gematigde politiek van mr. Roem en de zijnen in de betrekkingen met Nederland. In kringen van de Islamitische partijen zullen zeker krachten te voorschijn komen, die een meer nationale poltiek voorstaan op elk gebied, ook dus op economisch gebied en met name de economische betrekkingen met het bui tenland in het algemeen en die met Neder land in het bijzonder. Daarnaast moet men er echter voor waken, dat de anti-Neder landse gevoelens niet zullen omslaan in een principieel en algemeen anti-westers sen timent. Tegenover de aanbiedingen, die natuur lijk zullen volgen, zowel van de Verenigde Staten als van de Sovjet-Unie, dienen wij onze „gereserveerde" houding te handha ven, aldus Tedjasukmana. De voornaamste moeilijkheid bij onze betrekkingen met Ne derland is nog steeds gelegen in de eigen ondernemingen. Zowel de huidige als de komende regeringen dienen het bittere feit voor ogen te houden, dat hoe langer hoe meer vitale ondernemingen gesloten wor den, dat iedtere dag steeds meer nijver- heid&industrieën van het volk en middel matige fabrieken gesloten worden, dat de prod'uktie van levensmiddelen zowel voor dit jaar als voor het volgend jaar niet ge garandeerd beter zal zijn, dat er geen teke nen van vooruitgang zijn te bespeuren in de prijzen van onze produkten op de we reldmarkt en dat het aantal werklozen met de dag toeneemt, aldus Tedjasukmana. LONDEN (United Press) De BBC heeft zondag haar symfonie-orkest ont slagen, wegens een weigering van de orkestleden om door te spelen gedurende de tijd dat andere musici in staking zijn. Het BBC Symphony Orchestre, dat dikwijls onder leiding staat van Sir Thomas Beecham en andere bekende dirigenten, had aangekondigd niet te zullen spelen uit solidariteit met de stakende collega's. Een orkest van de regionale omroep trof om dezelfde reden dit lot. Het geschil, waar deze orkesten geheel buiten staan, gaat over de betaling van niet tot de omroep behorende orkesten. De En gelse bond van musici (Musicians Union) heeft als tegenmaatregel aan alle vaste muzikale medewerkers der BBC bevolen om op 29 februari het werk neer te leggen, wanneer het geschil dan nog niet is bijge legd. Hierdoor zou een groot deel van de muzikale programma's voor de Engelse radio en televisie uitvallen. De commer ciële TV-maatschappij is niet bij het ge schil betrokken. PARIJS (Un. Press) De Franse com ponist Gustave Charpentier, wiens bekende opera „Louise" op 2 februari 1900 voor het eerst werd opgevoerd, is zaterdagavond op 96-jarige leeftijd in een ziekenhuis over leden. In 1950 heeft Charpentier zelf nog een opvoering van „Louise" gedirigeerd. De decors voor die opvoering waren door de schilder Maurice Utrillo vervaardigd. In 1912 nam hij de plaats van Massenet als lid van het Institut de France in. In 1950 werd hij benoemd tot groot-officier in het Legioen van Eer. Met zijn cantate „Didon" heeft hij in 1887 de Prix de Rome gewonnen. Hij compo neerde nog twee andere opera's, die minder bekend bleven, de orkestsuite „Impressions d'Italie" en een koorwerk ter gelegenheid van de herdenking van Victor Hugo in 1903. Een instituut voor luchtvaartonderzoek te Brunswijk heeft een schroefvliegtuig vervaardigd, dat 48 kilometer per uur kan vliegen zonder af te glijden en zesduizend mark kost. Het toestel, „winterkoninkje" genaamd, heeft een topsnelheid van 180 kilometer en kan in een niet te kleine tuin landen. Het is ontworpen door de leider van het instituut, professor Winter. Volgens de ontwerper is vliegen met het toestel zeer eenvoudig en niet moeilijker dan met een zweefvliegtuig. De Westduitse raad voor de Luchtvaart heeft het winterkoninkje een certificaat van luchtwaardigheid als sporttoestel ver leend. Verdere bijzonderheden over het eenmotorige toestel met hooggeplaatste vleugels worden geheim gehouden met het oog op lopende onderhandelingen over de commerciële produktie. Tientallen percelen reeds afgesloten Voor het invallen van de winter heeft het P.W.N. door verspreiding van een fol der bij alle afnemers aanwijzingen gege ven hoe door afsluiting van de waterlei ding het bevriezingsgevaar in de winter kan worden voorkomen. Tevens werd ver zocht na te gaan of alles functioneert. De onrustbarende toeneming van het waterverbruik in de huidige vorstperiode toonde echter aan, dat nog veelvuldig een ergerlijke verspilling plaats vindt door het laten doorlopen van kranen. Thans is het P.W.N. overgegaan tot in tensieve controles, waarna enige tientallen percelen voorlopig zijn afgesloten. Het woord paperassen komt alleen in het meervoud voor in de betekenis van: alle benodigde papieren, in geringschat tende zin gebruikt. Het is een uit het Frans overgenomen woord: paperasse betekent: kladpapier of scheurpapier, maar in die zin kennen wij het niet. Natuurlijk is het Franse paperasse een afleiding van het Franse: papier, dat via het Latijnse papyrus en het Griekse pa- puros uit het Koptisch stamt. Papyrus is eigenlijk de naam van een rietsoort, uit welker stengels de oude Egyptenaren een soort papier maakten door de vezels tussen het merg en de bast in lange repen aan elkaar te kleven, tot vellen samen te persen en dan te drogen. Zij schreven daarop hun hiëroglyphen met een gepunt rietje. „P. is de rotte appel in het korps", zou de hoofdinspecteur van politie H. P. H. te ZawdVoort tegen de Zandvoortse predikant ds. R. H. O. gezegd hebben, toen hij een bezoek aan de dominee bracht. Aldus speelde zich maand'ag voor de Centrale Raad van Beroep te Utrecht de laatste acte af van de geruchtmakende pro motie-affaire tussen de burgemeester van Zandvoort en de hoofdagent van politie te Zandvoort K. P. Klager P. was enige malen bij een pro motie, waar hij volgens anciënniteit en di ploma's recht op had, gepasseerd en was tegen de genomen beslissingen in beroep gekomen. Het ambtenarengerecht ln Am sterdam had zijn aanspraken ongegrond verklaard. Klager zou door een Zandvoorts Griekenland heeft gestemd voor een nieuw parlement - en voor de eerste maal waren ook de vrouwen gerechtigd haar stem uit te brengen. De echtgenote van de premier, mevrouw Karamanlis, brengt hier haar stem uit. SINGAPORE (United Press). Namens drie Nederlandse olie-maatschappijen is Sir Hartley Shawcross in beroep gegaan te gen de uitspraak van de raad voor de oor logsschade, waarin de aanspraak op zes miljoen dollar schadevergoeding aan de ondernemingen werd ontzegd. De maat schappijen hadden de aanspraak doen gel den in verband met het feit dat de Britse bevrijdingstroepen indertijd olie hadden overgenomen van de Japanners. Sir Hart ley Shawcross betoogde dat overeenkom stig het vredesverdrag met Japan de maat schappijen geen compensatie kunnen ver langen van de Japanners. Volgens het in ternationale recht heeft men hier te doen met plundering door de Japanners. Japan beeft de olie onrechtmatig verkregen door plundering en heeft er geen recht op. De olie was het eigendom van de maatschap pijen, aldus Sir Hartley. Het hof van Appèl zal later uitspraak doen. Een groepje pinguins vormt een - keurig in zwart en wit gestoken - „comité van ontvangst" voor de Amerikaanse poolexpe ditie. De vogels zijn (nog) mak en laten de mensen rustig naderbij komen. arts, na het udten van vage buikklachten toch geschikt zijn. bevonden de nachtdienst in te gaan en was toen op straat in elkaar gezakt, tengevolge van een maagperforatie, waarvoor hij in het ziekenhuis is geope reerd'. Daarna zou klager een smaadcampagne tegen deze arts hebben geleid' en onder meer in strijd met de feiten hebben be weerd' d'at een aantal collega's van huis arts was veranderd. Volgens de hoofdinspecteur H., die els gemachtigde voor de burgemeester van Zandvoort optrad, zou genoemde arts kla ger direct naar een specialist hebben ver wezen. De grieven tegen P. van de zijde van de burgemeester van Zandvoort kwa men neer op gebrek aan tact en waarheids liefde, alsmede ernstige karakterfouten, zo dat men hem niet voor de brigadiersrang in aanmerking wilde laten komen. Volgens de getuige zou de arts gezegd' hebben, dat klager aan de rand.' van de paranoia stond'. Als dit het geval was dan begrijpt de ge- machtigde van P., mr. Ph. L. J. Reyenga, 'die klager enige jaren lang als superieur persoonlijk heeft gekend, niet waarom men hem dan wel op een zo verantwoorde lijke post als wachtcommandant heeft ge handhaafde Zijns inziens was hier op grove wijze misbruik van gezag gemaakt, waarbij er plotseling een bij de gemeentepolitie niet bestaande geheime conduitestaat is ge creëerd, die in dit geval als een lettre de cachet heeft gewerkt. Als men iemand op een verantwoorde lijke post handhaaft en hem tegelijkertijd geestelijk abnormaal noemt, dan is hier toch wel een contradictio in terminis, aldus mr. Reijenga. Uitspraak 12 maart. De 18-jarige mevrouw Grim-Vermeulen te 's Heerenhoek op Zuid-Beveland heeft het leven geschonken aan drie meisjes, die elk ongeveer vier pond wegen. De negen tienjarige vader kreeg voor zijn eerstelin gen bij de aangifte ter gemeentesecretarie drie spaarbankboekjes van elk f25. In de Maarten van Rossemstraat te Arn hem is maandagmiddag brand uitgebro ken in de woning van de metselaar A. J. Kloeken. Het vuur breidde zich zo snel uit, dat de vrouw des huizes zich niet meer kon redden. Zij kwam in de vlammen om. Een dochter vanh et echtpaar kon ternau wernood aan de dood ontsnappen door uit een raam te springen. De oorzaak van da brand is onbekend. Het huis brandde vrij wel geheel uit In Rotterdam brak door het omverlopen van een petroleumstel brand uit in de dro gisterij van J. de Jong in de Eerste Pijn- ackerstraat. De brandweer kon niet ver hinderen, dat de winkel uitbrandde. Eveneens door het omstoten van een brandend petroleumstel ontstond in een woning aan het Kattenburgerplein te Am sterdam brand op de eerste verdieping. Deze verdieping, die geheel uitbrandde, werd bewoond door een echtpaar met twee kinderen. De vrouw was bij de beneden buren toen de brand uitbrak. Het grootste gedeelte van het huisraad kon nog in vei ligheid worden gebracht. De benedenver dieping liep waterschade op. In Veendam deed zich in een dextrine- fabriek een ontploffing voor waarna brand uitbrak. Het personeel bestreed het vuur met brandblusapparaten. Doordat de sprenkelinstallatie in werking trad kon de brand tot één afdeling worden beperkt. De ontploffing veroorzaakte aanzienlijke materiële schade. Drie arbeiders werden licht gewond. De fabrikage zal enkele we ken zijn gestagneerd.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 8