Waarom Amsterdam de Merckfabriek niet kreeg Kort en bondig Directie reageert op verwijt van de raad der hoofdstad Tijdig kolen bestellen Sneeuwruimen met mechanische schop Vierde lustrum Jeugd gemeenschap V.C.J.C. Voorwalt-foto Spoorwegmannenkoor Electrisch Materieel Uitbreiding van St. Henricusschool Schaatswedstrijden voor gemeentepersoneel Geen grote stagnatie in brandstofaanvoer Examens Reiniging enthousiast over nieuwe proeven Ledenwerfactie van Rode Kruis Dr. Van Egeraat hield lezing over Italië Scholieren op de schaats FILM 8 en 16'mm Overveen, tel. 16012 Streekplan Zaanstreek Amerikaanse avond „Nut en Genoegen" in „De Princehof" Slippartij op de Herenweg Burgerlijke Stand van Haarlem D 1 x o U A G 21 FEBRUARI 1956 HAARLEMS DAGBLAD uPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Naar aanleiding van het feit, dat de Europese afdeling van het Amerikaanse farmaceutische concern Merck, Sharp en Dohme niet in Amsterdam, zoals aanvanke lijk het plan was, maar in Haarlem wordt gevestigd, heeft de fractie-voorzitter van de K.V.P. in de Amsterdamse raad, de heer H. A. Douque, mede namens alle andere fracties in die gemeenteraad een verklaring afgelegd. Hierin zeggen de fracties, dat na kennisneming van de desbetreffende dos siers ten aanzien van de aanvraag van het concern van de zijde der gemeente „alle activiteit is betoond en deze firma alle medewerking en alle tegemoetkomendheid heeft verkregen, die ook maar verlangd kan worden met het oog op de vestiging van haar Europese fabriek in de gemeente Amsterdam." De fractie-voorzitters zeggen verder, zich niet te kunnen onttrekken aan de indruk, „dat van de zijde van Merck, Sharp en Dohme de onderhandelingen met de ge meente Amsterdam niet op loyale wijze zijn gevoerd". Haarlem kreeg de voorkeur De directie van Merck, Sharp en Dohme ln Amsterdam deelt ons, in antwoord op deze uitlatingen in de Amsterdamse raad het volgende mede: In de herfst van 1954 stelde Merck, Sharp en Dohme een onderzoek in naar de moge lijkheden om in Nederland een fabriek te stichten. Onder de verschillende aanbiedin gen kwam die van de gemeente Amsterdam voor een terrein aan de Hemweg als de meest geschikte naar voren. Besloten werd dat de gemeente Amsterdam dit terrein voor een jaar aan de firma in optie zou geven tegen betaling van een optierecht van 10.000. Gedurende dat jaar kon de vennootschap het plan nader uitwerken. Begin 1955 vroeg de vennootschap toestem ming aan de gemeente, de toestand van het terrein te mogen onderzoeken. De gemeente antwoordde met de mededeling dat enige gegevens beschikbaar waren. De verstrekte gegevens bleken merendeels afkomstig van metingen op punten welke buiten de ter- reingrens lagen. De algemene indruk ervan was zoal niet goed, dan toch niet bepaald ongunstig. Toen de plannen voor de te bouwen fabriek nader uitgewerkt waren, vroeg de vennootschap op haar kosten de bodem nader te doen onderzoeken, teneinde ge gevens voor de fundering te verkrijgen. Het eerste resultaat van dit onderzoek was zeer ontmoedigend. Het gaf de vennoot schap aanleiding, op drie oktober aan de dienst voor haven- en handelsinrichtingen mondeling te verzoeken, het optieterrein enigszins te wijzigen. Enige dagen later werd dit verzoek mon deling definitief afgewezen. Begin december toen de gemeente geachl kon worden bekend te zijn met het voor nemen, met Haarlem contact op te nemen, kon plotseling aan de wens der vennoot schap wel worden tegemoetgekomen. Er werd haar niet alleen dit terrein aangebo den, maar bovendien nog een ander stuk grond, dichter bij de Hembrug gelegen echter zonder dat van beide terreinen vol ledige gegevens werden verstrekt. Met Haarlem werd 10 december contact opgenomen nadat nadere gegevens omtrent het oorspronkelijke optieterrein in Amster dam waren verkregen en alle deskundige adviseurs der vennootschap uitdrukkelijk hadden ontraden, dit als bouwterrein te kiezen en nadat herhaaldelijk met de ge meente Amsterdam mondeling over andere mogelijkheden van gedachten gewisseld v/as. In tijdnood gebracht besloot de ven nootschap thans, het terrein te kiezen hetzij in Haarlem, hetzij in Amsterdam waar zij haar bouwplannen in de kortst mogelijke tijd zou kunnen verwezenlijken. Toen tegen eind december het aanbod van Haarlem nog niet volledig beoordeeld kon worden, vroeg de vennootschap de ge meente Amsterdam, het aanbod op het laatstelijk aangeboden terrein nog tot 1 januari gestand te doen. In begin januari kon de beslissing wor den genomen en deze viel geheel in het voordeel van Haarlem uit, waarmee dan ook een overeenkomst werd aangegaan. Daar burgemeester d'Ailly in Parijs vertoef de kon deze beslissing pas enige dagen la ter officieel ter kennis van B. en W. wor den gebracht. Van de zijde der gemeente Amsterdam werd deze mededeling beantwoord met het mondelinge voorstel dat de vennootschap dan toch haar hoofdkantoor in Amsterdam zou houden. De vennootschap heeft harer zijds haar oorspronkelijke keus, die op Amsterdam gevallen was, met hand en tand verdedigd, doch achtte zich tenslotte niet verantwoord om, toen alle gegevens be kend waren, de uitdrukkelijke waarschu wingen van haar adviseurs in de wind te slaan. Zo in dergelijk geval al van loyali teit sprake kan zijn, dan is de N.V. dit wel in hoge mate geweest. „Fractievoorzitters onvolledig ingelicht." Wanneer de fractievoorzitters van de Amsterdamse raad tot een andere conclu sie komen, dan kan dit onzes inziens slechts zijn omdat belangrijke gedachtenwisselin- gen niet schriftelijk, doch mondeling plaats vonden, waarvan mogelijk de dossiers dei- verschillende diensten geen verslagen be vatten. De fractievoorzitters spreken als haar mening uit, dat met een zeer geringe kos- tenvermeerdering de bouw aan de Hemweg had kunnen worden gerealiseerd. Hieruit bleek, dat zij het probleem als zodanig niet in volle omvang hebben kunnen beoor delen. Weliswaar is het besluit om met Haarlem te onderhandelen, niet uitdrukke lijk schriftelijk aan Amsterdam meegedeeld, doch het is buiten twijfel dat verschillende functionarissen der gemeente Amsterdam daarvan wel degelijk op de hoogte waren. Voor de leden van het gemeentepersoneel van Bloemendaal werden zaterdagmorgen schaatswedstrijden gehouden op het gemeen telijk duinmeer aan de Zeeweg te Over veen.. Er werd gereden over afstanden van 500 en 1500 meter. Er waren vijfentwintig deelnemers. De uitslagen luidden: 500 meter: 1. J. G. Meenhoi'st (onderwij zer Julianaschool); 2. A. Post (politie) en 3. J. Zeepvat (brandweer). 1500 meter: 1. J. G. Meenhorst; 2. A. Post en 3. A. C. Groefsma (politie). De stand in het eindklassement: 1. J. G. Meenhorst: 2. A. Post; 3. A. C. Groefsma; 4. J. Zeepvat en 5. B. Visser (raadhuis). Na afloop reikte de Bloemendaalse wet houder van Publieke Werken, de heer A. van Geluk in het politiebureau aan de Bloe- mendaalseweg te Overveen de prijzen uit. De heer J. G. Meenhorst ontving behalve een boekenbon tevens de door de Personeels vereniging der gemeente Bloemendaal be schikbaar gestelde wisselbeker. De andere prijswinnaars ontvingen eveneens een ge schenk. WWMWMfM. G.E.B. en waterleidingsbedrijf beleven in in deze koude dagen veel pleizier aan apparaten als het hierbij afgebeelde vehi kel, waarmee het mogelijk is, bevroren straatputten, buisleidingen, e.d. zonder schade aan het materiaal te ontdooien. •Naar ons bij informatie bij diverse ko lenhandelaars in Haarlem en omgeving blijkt, is de aanvoer van huisbrand en stookolie door het uitvallen van het scheep vaartvervoer nog niet zodanig getroffen, dat er van ernstige stagnatie gesproken kan worden. Wel moet men rekening hou den met de mogelijkheid, dat er niet altijd die soorten brandstof leverbaar zijn, die men normaal pleegt te betrekken, terwijl bovendien niet alle bestellingen van par ticulieren even vlot kunnen worden uit gevoerd als anders. In het algemeen kan pas 35 dagen na de bestelling worden afgeleverd. De ko lenhandelaars doen echter alles om ieder een zo snel en zo goed mogelijk te helpen. Hun auto's rijden tot diep in de nacht. Wie helemaal zonder brandstof zit, kan altijd nog enkele papieren zakken met kolen aan de kantoren der handelaars komen of la ten afhalen. Daar ook de spoorwegen doen wat zij kunnen om de brandstofvoorziening op peil te houden, is er voorshands stellig geen reden tot ongerustheid. Tijdig bestel len en wat minder kieskeurigheid omtrent soort en kwaliteit der verlangde brand stoffen zijn echter noodzakelijk. Leiden. Geslaagd voor het kandidaatsexa men psychologie mej. I. J. J. van Hee te Heeze; voor het kandidaatsexamen Franse taal- en letterkunde D. Eringa te Oegstgeest; voor het doctoraal examen II geneeskunde A. Colenbrander te Leiden, R. W. Gay Bal- maz te Den Haag, G. B. Noothoven van Goor te Arnhem, M. L. Petit te Den Haag, R. H. Sedee te Den Haag, J. Serlie te Voorburg, U. A. M. Stheeman te Leiden en J. de Vries te Den Haag. Geslaagd voor het semi-arts examen: mej. M. C. Muijzert te Leiden en T. Ahrens te Vught, F. Gottlieb (U.S.A.), W. F. J. van der Kolk, te Den Haag en J. A. Kuyper te Den Haag; voor het artsexamen: mevrouw B. Ho- gerzeil-Van Paassen te Haarlem, mej. M Wabeke te Leiden en A. H. Bogaars te Den Haag, F. A. Seepers te Den Haag en J. D. Wackwitz te Leiden. Delft. Geslaagd voor het candidaatsexamen werktuigkundig ingenieur E. Vos te Haarlem. ;:;:P Het openhouden van een groot toak in het duinmeer in het Nationale Park De Kennemerduinen: een koud en moeizaam werkjedat tweemaal daags moet gebeuren Sinds enige dagen neemt de Haarlemse gemeen te reiniging bij het sneeuwruimen proeven met een zogenaamde mechanische laadschop („Motorshovel"), zoals die ook bij de wegenbouw gebruikt worden. Het apparaat bewijst vooral goede diensten bij het opruimen van de bergen sneeuw en ijs op de trottoirs en langs de kanten van de rijweg en voldoet daarbij zo voortreffelijk, dat de gemeentereiniging er enthousiast over is. De laadschop is gehuurd van een Haarlemse wegenbouwer. De reinigingsdienst heeft bovendien op het ogenblik de beschikking over een hon derdtal werklozen veelal uitgevroren bouwvakarbeidersdie in de binnenstad en de voornaamste andere winkelstraten de sneeuw opruimen. Veel kan men op het ogenblik niet doen. Ploegen heeft pas weer zin, als de bevroren sneeuwlaag op het pla veisel begint te ontdooien; strooien van zand en pekel sorteert om dezelfde redenen thans ook weinig effect. Zolang er geen nieuwe jachtsneeuw of felle wind komt, hoopt men de wegen althans berijdbaar te houden. Het reinigingspersoneel in vaste dienst is de laatste weken overigens zeer zwaar belast geweest; bovendien heeft men ongeveer 25 percent zieken en vacatures, zodat een paar dagen van betrekkelijke rust aan het „sneeuwfront" zeer welkom zijn. Het vierde lustrum van de Jeugdgemeen schap van de Vrijzinnig Christelijke Jeugd Centrale te Haarlem is niet onopgemerkt voorbijgegaan. Zaterdagmiddag was er in het jeugdhuis aan de Gedempte Oude Gracht een receptie, waar velen aanwezig- waren om de jubilerende JG te feliciteren. In de eerste plaats waren er natuurlijk vele leden en oud-leden, verder vertegenwoor digers van de andere jeugdorganisaties, de predikanten van de vrijzinnige kerken in Haarlem en afgevaardigden van de Oecu menische Jeugdraad. Vele sprekers brach ten de gelukwensen van hun organisaties over. Zo sprak ds. M. A. van Rhijn namens het landelijk bestuur van de VCJC, de heer H. de Jong uit naam van het provinciaal bestuur en de heer J. A. Dal jr. namens de Vrij zinnig-protestantse jeugdraad. Er was een schriftelijke gelukwens van het ge meentebestuur binnengekomen en de Ne derlandse Jeugdgemeenschap overhandigde een enveloppe met inhoud. Het lustrum werd besloten met een grote feestavond; die 's avonds in het HKB-ge- bouw werd gehouden. Met het zingen van het clublied „Jong is ons harte" weid het feest geopend, waarna de voorzitster van de JG Haarlem, mejuffrouw Nanny Ver meer een toespraak hield, waarin zij in het kort de geschiedenis van de jubilerende organisatie schetste. Hierna werd onder regie van Jan Heerze door de leden een vlot caberet-programma uitgevoerd, waar bij de nadiruk werd gelegd op de overeen komst, die er bij verscheidene tegenstel lingen bestaat. Zo weiden op dezelfde mu ziek moderne dansen en oude volksdansen uitgevoerd, zo werden er een Amerikaan en een Rus, een Jood en een Arabier en een arm en rijk huisgezin ten tonele gevoerd. De zeer geslaagde avond werd met een bal Hobby-propaganda. De Hobbyclub Heemstede houdt op vrijdagavond 24 februa ri in het Jeugdhuis aan de Herenweg 111 een propaganda-avond, waarin behalve eni ge amateur-kleinkunst voorlichting zal wor den gegeven over het werk van deze club. Haarlem Zuid-W est binnenkort aan de beurt „Na de grote toeloop van leden kort na de bevrijding van ons land in 1945, is het ledental van de afdeling Haarlem van het Rode Kruis in de tien jaren, die er sinds dien verlopen zijn, sterk gedaald". Aldus sprak de heer J. Schippers, penningmeester van de afdeling Haarlem tot een groep leden yan de afdeling, tevens lid van de Vereniging Haar- lenv-Zuid-West, die door het afdelingsbe stuur waren uitgenodigd voor een bezoek aan het gebouw van het Rode Kruis aan de Paviljoenslaan. „Vermindering van inkomsten is daar van het gevolg", zei de heer Schippers. „De uitgaven zijn echter onrustbarend ge stegen door de verhoging van lonen en prijzen, maar bovenal door de uitbreiding, die het werk van het Rode Kruis heeft on dergaan. Een bloedtransfusiedienst en een thrombosedienst, die in de korte tijd van zijn bestaan een onverwacht grote omvang heeft aangenomen, stellen hoge eisen aan de kas der afdeling. Vergroting van het ledenaantal is daar om noodzakelijk, zal de afdeling binnen kort niet in grote moeilijkheden komen te verkeren". Deze woorden van de heer Schippers en een kort overzicht van het werk van de afdeling Haarlem, de vertoning van een film over de bloedtransfusiedienst en een over een boottocht van invaliden en lijders aan een chronische ziekte, een rondleiding door het gebouw met zijn laboratorium voor de bloedtransfusiedienst, waren vol doende aansporing voor de aanwezigen, zich op te geven voor een ledenwerfactie, die in Haarlem-Zuid-West de eerstvolgen de weken zal worden gevoerd. Op een dezer dagen gehouden bijeen komst van de afdeling Haarlem van de Ne derlands Christelijke Reisvereniging in res taurant Brinkmann was het onderwerp: „Italië, land van zingend water". De spre ker was dr. L. van Egeraat uit Breda, die enkele weken geleden in Haarlem over hetzelfde onderwerp heeft gesproken. Wij hebben toen vermeld dat de toehoorders met dr. Van Egeraat een reis maakten door het oude en hedendaagse Italië, waarbij vele beelden het gesprokene verduidelijk ten. De voorzitter van de afdeling Haarlem, ir. J. Kooymans, leidde de spreker in, waarna dr. Van Egeraat de bezoekers deed kennismaken met het prachtige Italiaanse landschap en de vele oude cultuurschatten. Vorige week werden in Bloemendaal schaatswedstrijden gehouden voor leerlin gen van de lagere scholen in de geemeente, georganiseerd door de gemeentelijke school sport-commissie. De Bloemendaalse School Vereniging bezette de eerste plaats in het eindklassement, gevolgd door de Bornwater- school. Meisjes: 1. Winny van Denderen, Juliana school 16.2 seconde; 2. Nanne Boer (Bloe- mend.school Ver.) 17.2 seconde; 3. Hanneke Moolenburgh (BSV) 17.8 sec. Jongens: 1. Hans van Zanten (BSV) 15.2 sec.; 2. Gijs Maks (Schoolver. Aerdenhout- Bentveld)15.8 seconde; 3. Simon Sprinder Bornwaterschooi) en Evert Weers (Graaf Florisschool) 16 seconden. Jongens zevende klas: 1. Jaap de Groot (Vondelschool) 16.2 sec.; 2. Henk Griep (Bornwaterschooi) 16.6 sec. ADVERTENTIE Ook TAPERECORDERS Het concert, dat het spoorwegmannen koor „Electrisch Materieel" zaterdagavond in de gemeentelijke concertzaal te Haarlem gegeven heeft, kreeg door het opnemen van een cabaretvoorstelling en van een bal in het programma een enigszins feeste lijk karakter. Het koor, dat bij deze gelegenheid voor het eerst onder leiding van zijn nieuwe dirigent Johan van 't Vlie optrad, had met de uitvoering van tien composities een flink aandeel in de avond voor zijn reke ning genomen. Het waren werkjes van goed muzikaal gehalte en zij stelden aan de zangers geen buitensporige eisen. Dit nam niet weg, dat er nog genoeg moeilijk heden te overwinnen waren, moeilijkheden die elk koor en ook elke dirigent onder vindt, maar die door inzicht en ijverige studie geneutraliseerd kunnen worden. Het moet voor de spoorwegmannen een vol doening schenkende gedachte zijn, dat zij daarin al ten aanzien van „Le rossignol" van Grétry, het Jagerskoor uit „Der Frei- schütz" van Carl Maria von Weber en „Het stuivende zand" van Kees Kef bijvoor beeld voor een belangrijk deel zijn ge slaagd. De dirigent zal echter nog eens voor enige andere gezongen werken (Sanc- tus van Schubert, de Hymne van Tsjesno- kof en „Aan de Adriatische Zee" van Ja cob Gotovac) de klankverhouding moeten herzien en speciaal letten op de te open klank der tenoren. Ook moet het expres sieve element meer aandacht krijgen. De uitvoeringen van Jan Nielands „Vlaamse Kermis" en van „Der Jager aus Kurpfalz" klonken veel te vlak. En ten slotte moet men meer tijd nemen om zorg vuldig „gestemd" te intoneren. De „Hymne a la nuit" van Rameau, de „Vlaamse Ker mis" en de werkjes van Gotovac werden al lager begonnen dan de aangegeven pianotoon. Met het stemmenmateriaal van „Electrisch Materieel" is zeker behoorlijke koorzang mogelijk. Dat hebben de best ge slaagde uilvoeringen op deze avond trou wens wel bewezen. Het koor moge onver saagd verder gaan op de weg naar artis tieke ontplooiing! Als zangsoliste trad de sopraan Leni Cramer met opera-aria's van Puccini en Gounod op. De zangeres heeft een sympa thieke, lichtgetimbreerde stem, met voor het opera-genre echter te weinig drama tische mogelijkheden. Ik hoor haar liever in operettemuziek, luchtig en onbezorgd. Leni Cramer had in Leni Veldhuis een slagvaardige begeleidster aan de vleugel gevonden. Na de pauze hebben de vrij talrijke aan wezigen zich kunnen amuseren bij het op treden van het cabaretgezelschap „De witte kraaien" en met dansen. P. ZWAANSWIJK B. en W. van Heemstede stellen de ge meenteraad voor de aanvrage Ln te willigen van het r.k. parochiaal kerkbestuur van de H. Bavo te Heemstede, om gelden beschik baar te stellen volgens de lager onderwijs wet voor het uitbreiden met en het inrich ten van zes lokalen van de school voor uit gebreid lager onderwijs voor jongens aan de Herenweg 99 (Sint Henricusschool) als mede voor het bouwen van enige hulp- lokalen en een gymnastieklokaal en aanleg van bijbehorende oefenvelden. Het huidige schoolgebouw bevat, behalve het natuurkundelokaal, vier leslokalen voor maximaal dertig leerlingen en twee les lokalen voor maximum zesendertig leerlin gen per lokaal. Die zes lokalen bieden ruimte voor ten hoogste 192 leerlingen; medio oktober j.l. waren daarin 177 leer lingen geplaatst. Verder worden als les lokalen gebruikt het zolderlokaal boven de vier leslokalen (voor handenarbeid), de zolderrruimte boven de twee leslokalen, twee lokalen van de nabij gelegen Sint Jo zefschool voor gewoon lager onderwijs en twee lokalen in het naast het schoolgebouw gelegen r.k. Verenigingsgebouw. In deze zes lokalen waren medio oktober j.l. 173 leerlingen geplaatst. Op 16 september telde de Sint Henricusschool 350 leerlingen, waarvoor twaalf leerkrachten nodig zijn. B. en W. schrijven de gemeenteraad, dat het geen betoog behoeft, dat de huisvesting op de zolder van de Sint Henricusschool en in het Verenigingsgebouw allerminst aan behoorlijke eisen voldoet en bevorderlijk is voor de goede gang van het onderwijs, ter wijl door toeneming van het aantal leerlin gen de moeilijkheden nog groter worden.Het is gewenst dat verandering wordt gebracht in de huisvesting van minstens 173 leer lingen. Voor het onderbrengen zijn zes nieuwe lokalen nodig. Het schoolbestuur wil de volgende hulplokalen doen bouwen: een spreekamer tevens dokterskamer, een bibliotheek tevens kamer voor de leer krachten, een overblijflokaal voor 120 tot 160 leerlingen, welk lokaal tevens gebruikt kan worden als aula, een leermiddelen- kamer en een rijwielkelder voor het plaat sen van ongeveer driehonderd fietsen, wel ke ruimte tevens zo nodig als schuilkelder kan dienen. Ongeveer 80% van het aantal leerlingen woont buiten Heemstede. Aangezien de Sint Henricusschool en ook de Sint Jozefschool geen eigen gymnastiek lokaal bezitten, moeten de leerlingen van deze scholen gebruik maken van het gym nastieklokaal van de aan de Kerklaan ge legen Sint Antoniusschool. Van dit gym nastieklokaal moeten ruim 1100 leerlingen gebruik maken, hetgeen tot gevolg heeft, dat slechts in beperkte mate gymnastiek onderwijs gegeven kan worden. Om dit euvel te verhelpen is bij de Sint Henricus school een gymnastieklokaal met kleed lokaal en wasgelegenheid geprojecteerd, waarvan de leerlingen van deze school en van de Sint Jozefschool gebruik kunnen maken, evenals van een ontworpen oefen terras en speelveld. Plannen voor woningbouw in Amsterdam-Noord In de binnenkort te houden vergadering van de Provinciale Staten van Noordhol land zal een voorstel van Gedeputeerde Staten aan de' orde'komen om wijziging te brengen in het streekplan voor de Zaan streek. Zij delen mede, dat de noodzake lijkheid daartoe gebleken is ten behoeve van de voorziening in woonruimte c.a. voor de te Amsterdam ten noorden van het Noordzeekanaal en het Afgesloten IJ werk zame bevolking en haar verzorgers. Bij de samenstelling van het streekplan is deze behoefte niet onderkend en zijn de bedoel de terreinen bestemd voor „onbeperkt agrarisch terrein", deels met de nevenbe stemming „hoogspanningslijn". Bij de aan wijzing van de gronden voor „onbeperkt agrarisch terrein" heeft mede de bedoe ling voorgezeten een voldoende afstand te handhaven tussen de woonbebouwingen in Amsterdam aan de ene kant en de bestaan de en ontworpen woonbebouwingen in de Zaanstreek aan de andere kant, teneinde een voldoende ruimtelijke en sociale zelf standigheid der beide agglomeraties te be houden. De afstand, die volgens het streek plan circa 2.500 meter bedraagt, kan zonder overwegend bezwaar wel tot 2.000 meter worden teruggebracht. Een oppervlakte van ongeveer 18 ha zal voor stadsuitbrei ding beschikbaar komen. Wegens de aan sluiting bij Tuindorp Oostzaan en een strookje dorpsbebouwing langs de noord- oostrand lenen deze terreinen zich gunstig voor bebouwing met woningen. Zij liggen niet te dicht bij bestaande en ontworpen industriële bedrijfserreinen, maar sluiten vrijwel aan bij in het streekplan voor „ver keer te water" aangewezen gronden, van welke zij door een ontworpen weg en een strook volkstuinen gescheiden zijn. Over aankoop er van door de gemeente Amster dam is in beginsel overeenstemming met de eigenaar bereikt. Er zullen ongeveer vierhonderd woningen gebouwd kunnen worden, waarin ongeveer dertienhonderd personen kunnen wonen. Vier hectare is bestemd als ontspanningsterrein. De Amerikaanse avond, die dezer dagen in 't Kennemerlyceum werd gehouden mag een schoolvoorbeeld heten van beeldrijk onderwijs. Onder regie van de heren B. W. Kolhorn Visser en Ernest W. Kinne voer den leerlingen van het lyceum een vijftal scènes op uit „Abe Lincoln in Illinois", een der grote stukken van het Amerikaanse theater, dat een indringende levensschets geeft van Amerika's beroemde staatsman en niet alleen historisch wel verantwoord maar ook dramatisch knap „getoonzet" is. De indruk welke men uit de fragmen tarische opvoering kreeg was een gunstige. De opvoering op haar toneelmerites be oordelen is praktisch niet mogelijk. Daar voor bleef het een te zeer amateuristische aangelegenheid en werkte de verbrokkeld- heid de groei naar een climax ook in de persoonsuitbeelding tegen, al was de ware hartstocht, waarmee de jeugdige spelers zich op hun rollen hadden geworpen, ver heugend en het resultaat het experiment waard. Zestien leerlingen verschenen ten tonele. Zij bleken de moeilijkheden die de verschillende karakters opwierpen en het verschil in taaleigen, dat de vrijheid van beweging belemmert, spelenderwijze te kunnen overwinnen in een mate, die de zaal een bevredigend beeld opleverde van een brok Amerikaanse geschiedenis, waar voor men enthousiast kan worden. Het en thousiasme der leerlingen zelf, vrucht van fantasie en realiteitszin heeft wel het meest indruk gemaakt en mag een even waardige voldoende beloning heten voor de opzet der organisatoren, die het contact met de Amerikaanse historie tot stand wil den brengen. BINNENLAND Sleepboot voor Suez. De Suez-kanaal- maatschappij heeft bij de „I.H.C. Holland", een combinatie van zes Nederlandse werven, een sleepboot besteld van hetzelfde type als de snelle en zeer wendbare sleepboten „Qirsh" en „Edgar Bonnet", die voor het Suez-kanaal gebouwd zijn. Bovendien werd de bouw van een cutter-zuiger en een zus terschip daarvan aan de I.H.C. opgedragen. Stelende verpleegster. De politie heeft een 32-jarige verpleegster op heterdaad be trapt, toen zij in een ziekenhuis in Den Haag een portemonnaie van een collega wegnam. Reeds lang werden door verpleeg sters in dit ziekenhuis portemonnaies ver mist, met een inhoud variërend van f 10 tot f 20. De verpleegster zag voor haar aanhou ding nog kans de portemonnaie uit een raam te weipen. Zij werd opgeraapt door een vrouw, die ermee wegliep. De porte monnaie bevatte f 3,80. Vicaris-generaal. De bisschop van 's Hertogenbosch heeft benoemd tot vicaris- generaal van het bisdom Den Bosch mgr. M. A. P. J. Oomens, adjunct-secretaris van het bisdom Den Bosch. HAARLEM EN OMGEVING Geen vlaggenparade. Ter gelegenheid van „Denkdag" zou het district Haarlem van het Nederlandse Padvinstersgilde mor gen in de Haarlemse Stadsdoelen een vlag genparade houden. Wegens de kou zal deze parade geen doorgang vinden. Maandlonen. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben aan de Provinciale Staten een voorstel ingediend het salaris- reglement te wijzigen, waardoor ingevoerd zal worden een maandelijkse loonbetaling aan die werklieden, werkzaam bij de pro vincie Noordholland, die op het ogenblik per week betaald worden. Bizondere avonddienst. De kerkeraad van de Geref. Kerk van Overveen heeft be sloten eens per maand de dienst van 5 uur te doen vervallen en in de plaats daarvan een bijzondere avonddienst voor de gemeen te met belangstellenden te houden. De eerste van deze bijzondere diensten zal worden gehouden op zondag 26 februari in de kerk aan de Croesenstraat. In deze dienst zal voorgaan drs. C. Klapwijk, die het lij densevangelie zal verkondigen onder het thema „De klassenstrijd". Medewerking wordt verleend door een kinderkoortje. Oorzaak. Naar men ons mededeelt is de brand in de Berkenrodestraat te Haarlem op donderdag 16 januari niet veroorzaakt door het omvallen van een petroleumkachel. De brand ontstond namelijk bij het aansteken van een gewone kachel. „Open deur". De afdeling Huisbezoek van „De Open Deur" in Haarlem-Noord zal vrijdagavond 24 februari in het zaaltje naast de Sionskerk aan de Eksterstraat een con tactbijeenkomst houden, tijdens welke 'cle Bergense pottenbakker J. de Pater een de monstratie van zijn handwerk zal geven. Bondsdagen. De Bond voor Gerefor meerde Jeugdorganisatie zal 6 en 7 Apz-il a.s. in het Concertgebouw te Haarlem zijn bonds dagen houden onder leiding van ds. J. C. J. Kuiper van 's-Gravenhage-West. Dr. J. D. P. Brasts, directeur van de Chr. H.B.S. te Eemnes en vice-voorzitter van de bond, zal refereren over „School en jeugdwerk". Za terdagmiddag zal het Oostenrijks jeugd orkest, dat dan een tournée maakt door Ne derland, concerteren. De Heemsteedse toneelvereniging „Nut en Genoegen" is zo actief geweest een dankbaar en energiek gebruik te maken van het nieuwe wijkgebouw „De Prince hof" in De Glip, om zich ook in deze buurtschap donateurs te verwerven. Zater dagavond werd „Het oude ijzer" van Hans Nesna opgevoerd, nadat hiervan reeds drie voorstellingen in hotel „Het Wapen van Heemstede" waren gegeven. Zoals men zich misschien uit besprekin gen in dit blad na voorstellingen door an dere verenigingen zal herinneren, legt de auteur de nadruk op de ommekeer, die plotseling verkregen geldbezit bij een fami lie kan veroorzaken. Misschien heeft Nesna het stuk bedoeld als een aanschouwelijke vertroosting voor de tallozen, die zich nooit zullen behoeven te „kwellen" met het pro bleem van een overvloedig geldbezit. De spelers hebben onder regie van de heer L. Beek de soms storende langdradigheid van dialoog aardig weten weg te spelen. Ook de rolbezetting was behoorlijk. De meeste bewondering ging uit naar de kleine Melia Beck, die als de invalide Elly met kinderlijke onbevangenheid en ont wapenende natuurlijkheid tot de ontroe rende lieveling van de toeschouwers wist te maken. De rechtschapen smid van Mar tin Beek en de onbestendige moeder van Rita Beck-Wiereyn waren voortreffelijk. Verder moeten genoemd worden de amu sante kletskous, die Nelly Griekspoor- Klootwijk van de loslippige dienstbode Miebette heeft gemaakt en de beweeglijke koopman Levie, zoals hij door Joop Schou ten werd gespeeld. Nelly van der Klashorst, Janny van der Werff, Hermans Booms en Wim Koopman zorgden voor de gewenste contrasten. De avond werd met een geani meerd bal besloten. Auto zivaar beschadigd Gistermiddag omstreeks half drie is een personenauto, bestuurd door de 42-jarige J. J. V. uit Hillegom, op de Herenweg in Heemstede het slachtoffer van de gladheid geworden. Na het passeren van een vracht auto wilde de heer V. zijn wagen weer naar de rechterkant van de weg sturen. Bij deze manoeuver slipte de auto echter en be landde tegen het hek voor het pand Heren weg 60, waarbij hij zoveel schade opliep, dat de auto door een kraanwagen moest worden weggesleept. De bestuurder kreeg, behalve de schrik van zijn leven, slechts enkele onbetekenende schrammen. HAARLEM. 20 februari 1956 ONDERTROUWD: 20 febr.: M. Kales en H. A. van Sabben; E. H. L. Roden en A. Ad miraal; P. J. H. Sikkenk en C. M. Th. Blom; L. Krook en E. Tuilan; S. Veldhoven en J. P. Derks; N. van Elferen en W. M. Prins. GEHUWD: 20 febr.: J. van Pijpen en R. Jonker. BEVALLEN van een zoon: 17 febr.: M. Korringa-van Zanten; 18 febr.: N. Roelofs- Bakkenes; M. A. Schous-van den Hoek; F. Hamel-Hupkens; J. G. Driessen-Beetz. BEVALLEN van een dochter: 16 febr.: A. J Sabelis-Staring; 18 febr.: G. van Nieu- wenhuizen-Kaart; S. van Zonneveld-Schif- fer; 19 febr.: D. Reitsema-van Baaren; C. J. Pieterse-IIoenderdos; 20 febr.: M. A. Draijer- Kooijman; L. E. Elskamp-Heim. OVERLEDEN: 16 febr.: G. J. Hos, 35 jaar, Ravelingsteeg; R. D. Stolp, 16 u„ Kamper laan; 18 febr.: P. F. Coert, 75 j„ Meesterlot- telaan; B. H. Gort, 61 j., Spaarnwouderstraat; A. Bouman, 1 m., Kennemerstraat; H. Bur- ger-Bz-ussee. 81 j.. Popelingstraat; 19 febr.: J. Kaslander, 89 j., Westerhoutpark.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9