Project voor r.k. huishoudschool Haarlemse vletschippers zochten een ander bestaan Kort en bondig „Volkshuisvesting" bestaat vandaag veertig jaar Haarlemse gevangenis werd in 1955 zo- goed als ontvolkt Huizen gebouwd in bomenbuurt Oud-Schoten en Delftwijk L0EMLÜ5T1 Amsterdamse Beurs Melkhandel dit jaar 14 dagen vakantie Jaarvergadering afdeling Haarlem Ned. Genootschap tot Reclassering Waar zijn ze gebleven „Onderbroken Melodie WOENSDAG 2. FEBRUARI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Hechtenis voor niet-werkende remmen Partij van de Arbeid in Heemstede Melk wordt echter thuisbezorgd Wijkverpleging in Aerdenhout Nieuwe opstelling gemeenteraad Hoofdbode H. C. Prikker neemt afscheid Gewijzigde verordening op vee- en vleeskeuring Kiepwagen verdrong de zandvlet Vijf en Veertig jaar bij de binnenbeurtvaart Burgerlijke Stand van Haarlem WÉilI C H T\ï/ilh K M-t M. Een overzicht van het ontwerp, dat door architect ir. J. van der Laan is gemaakt voor een nieuwe r.k. huishoudschool achter de Oud Katholieke Kerk aan de Kinderhuissingel, ter vervanging van de huidige aan de Gedempte Voldersgracht, die steeds meer gebreken begint te vertonen. Het terrein, waarop het stichtingsbestuur, dat de school beheert, dit nieuwe gebouw heeft geprojecteerd, stelde wel enige eisen aan de architect, want liet wordt doorsneden door de Garen- kokerskade. Deze heeft dit echter op een zeer smaakvolle wijze opgelost door twee schoolgedeelten door een luchtbrug over het water met elkaar te verbinden. Aan de noordkant staan de schoollokalen geprojecteerd en aan de zuidzijde komen de tot ontspanning dienende lokalen. Het complex aan de noordzijde bevat onder meer 14 theorielokalen en een grote entreehal. Het geheel zal een capaciteit voor 510 leerlingen krijgen. Want als het in gebruik genomen is, (de stichting hoopt er nog dit jaar bouwvolume voor te krijgen), is het de bedoeling, dat er ook enige vglo-klassen van lagere scholen onderdak in vinden. Vandaag is het veertig jaar geleden, dat in de voormalige gemeente Schoten de eer ste woningbouwvereniging werd opgericht en wel „Volkshuisvesting", die op het ogen blik 282 woningen in Haarlem-Noord in be heer heeft en in Delftwijk het eerste com plex bouwt, dat 224 woningen omvat. In de loop van de zomer zullen deze huizen vermoedelijk in gebruik genomen kunnen worden. Het jubileum zal zaterdag gevierd worden. Des middags houdt het bestuur van halfdrie tot halfvijf receptie in restau rant Brinkmann en des avonds komen de leden in het Concertgebouw in feestelijke kring bijeen. De eerste voorzitter van de Coöperatieve woningbouwvereniging Volkshuisvesting' was de heer W. F. Le Fèbre, die met ande ren in de eerste jaren geen gemakkelijke taak had. Plannen werden gemaakt en dank zij de medewerking van het toen malige gemeentebestuur van Schoten kon in het begin yan 1921 begonnen worden aan de bouw van' achtenzestig woningen aan de Kastanjestraat, Lindenstraat, Esdoornstraat en Eikenstraat. In die tijd stonden er ten noorden van het Soendaplein nog geen hui zen. Er werd hard gewerkt aan de bouw en het bestuur van de woningbouwvereni ging was zo tevreden over de arbeiders, dat het hun een week vacantie aanbood. Dat was voor die tijd een bijzonderheid. Bij het maken van de plannen was ook aandacht besteed aan de versiering van de Kastanjestraat. Hier werd een vijver aan gelegd en een monument opgericht, dat ge maakt was door de beeldhouwer H. A. van den Eijnde. In oktober 1921 waren er fees telijkheden ter gelegenheid van de in ge bruikneming der huizen en de straten wa ren des avonds met lampions verlicht. De heer C. Bies, die destijds wethouder van Schoten was, verrichtte de openingsplech tigheid. De gemeénte Schoten liet nog voor de an nexatie woningen bouwen in de omgeving van het Meidoornplein en Elzenplein en ADVERTENTIE LISSE t <1 r GROTE BLOEMENSHOW Hyacinten - Tulpen - Narcissen 21 t/m 25 februari Entrée 1.50 - Open 10—22 uur Bloemen rond forellenvijver „Als op de voetrem getrapt werd bij een gang van dertig kilometer had een auto een remweg nodig van dertig meter, na twee keer pompen drieëntwintig meter, na drie keer veertien meter en werd er vier keer gepompt dan stond de auto spoedig stil", aldus was de conclusie van het pro ces-verbaal van de politie, die op een droge weg een onderzoek had ingesteld naar een auto van een bakker uit Alkmaar. Deze reed op 2 september de brug over de Brou wersvaart te Haarlem af in de richting van de Zijlsingel. Doordat de remmen niet werkten kwam de auto in botsing met een fiets. De politie stelde tevens een onder zoek in naar de stuurinrichting, waarin een speling zat van vijftig graden. Maandagmiddag had de bakker zich voor de Haarlemse kantonrechter mr. Th. F. Raedt te verantwoorden. Deze herinnerde er aan, dat verdachte aan de politie had meegedeeld, dat een garagehouder op 31 augustus reeds gewaarschuwd had dat de rem niet werkte. Toch is de Alkmaarder door gereden. „U wilt blijkbaar liever een paar men sen minder dan dat u een dag niet kunt rijden?" informeerde de kantonrechter. De ambtenaar van het openbaar ministe rie mr. H. Lagerwaard had de bakker in de eerste plaats ten laste gelegd het rijden met niet werkende remmen en eiste hier voor een hechtenisstraf van veertien dagen en ontzegging gedurende twee jaar motor rijtuigen te besturen; voor de ondeugdelijke stuurinrichting eiste hij een geldboete van 50, subsidiair tien dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde de Alkmaarder conform de eis, behoudens het ontzeggen motorrijtuigen te besturen, dat hij op een jaar bepaalde. aan „Volkshuisvesting" werd verzocht een deel er van in beheer te nemen. Het betrof complexen van vijftig en van negenentwin tig woningen. De wijk in de bomenbuurt breidde zich steeds uit en in 1931 liet „Volkshuisvesting" in de omgeving van de Wilgenstraat eenen zestig huizen bouwen. Het dagelijks bestuur bestond uit de heren I. L. van Ees, die zes tien jaar het voorzitterschap heeft vervuld; twee jaar geleden is hij overleden, hetgeen een groot verlies voor de woningbouwver eniging betekende. Hij was reeds bezig met plannen te maken voor de bouw van wo ningen in Delftwijk. In 1931 was de heer Jac. F. Robbé secretaris en thans nog neemt hij het secretariaat waar. Als penningmees ter trad op de heer P. H. Tel, die eenendei-- tig jaar de penningen heeft beheerd en kort geleden is afgetreden. Als commissa ris heeft hij nog in het bestuur zitting. De heer Tel heeft „Volkshuisvesting" belang rijke diensten bewezen en. betreurd wordt, dat hij om gezondheidsredenen zaterdag niet aan de feestelijkheden kan deelnemen. Het heeft na 1931 twintig jaar geduurd alvorens het bestuur der woningbouwver eniging kon overgaan tot bouw van nieuwe woningen. In 1951 kwamen vijfenzeventig huizen, waaronder negenendertig duplex- huizen, aan de Vondelweg, Roemer Vis- scherstraat en Dullaertstraat tot stand. Ar chitect van deze huizen was de heer H. W. van Kempen te Bloemendaal die ook de opdracht heeft ontvangen de bouw van het complex in Delftwijk te ontwerpen. De 224 flatwoningen staan in de steigers. Op het ogenblik bestaat het dagelijks be stuur uit de heren H. A. Booms, voorzitter, J. F. Robbé, secretaris en D. van Luijk, penningmeester. Zaterdag kunnen de leden en bewoners van „Volkshuisvesting" met recht feest vie ren. Een aantrekkelijk programma is sa mengesteld. De voorzitter heeft in het pro gramma-boekje een voorwoord geschreven, waarin hij opmerkt, dat de vreugde over hetgeen in de afgelopen veertig jaar bereikt werd overschaduwd wordt door de weten schap, dat er nog honderden, waarbij vele leden van „Volkshuisvesting", nog steeds niet over een behoorlijke huisvesting be schikken. In de komende periode zal alles moeten worden gedaan om aan deze maat schappelijke nood een einde te maken, al dus de heer Booms. De afdeling Heemstede van de Partij van de Arbeid heeft dinsdagavond onder lei ding van de heer W. J. Reijnders een le denvergadering gehouden. Deze heeft het overlijden herdacht van de heer H. Dissel koen, die van 1946 af voorzitter van de afdeling is geweest. Tot voorzitter werd benoemd de heer P. Rijpstra. 3-3'/,% Nederl.'47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. Nieuwe Philips pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel. U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 98% 99-/J« 314% 302 267 294% 440 309 328% 319 199% 337 276 665% 643% 108% 206% 193 260 128% 131% 240% 235 230% 249 73% 154% 56% 44i/ia 71% 341 Openings koersen 99% 99'/i„ 314 302 267 295 440 309 328 320 199% 336 276 666 644 110 207 196' 260 129 132 240; 235 230> 249 73% 154 f. 55 44% 72% 34'/,. De Haarlemse melkhandelaars zullen dit jaar geen zeven, doch veertien dagen zomer vakantie nemen, en wel in twee groepen. De eerste groep in principe van 23 juli tot 5 augustus, de tweede van 5 augustus tot 18 augustus. De klanten zullen hun melk nu echter niet meer aan bepaalde winkels en standplaatsen moeten afhalen, want volgens een nieuwe regeling, waartoe gisteren op een vergadering van de handelaars besloten is, zal de melk ook in de vakantie periode aan huis bezorgd worden. De bezorgers zul len echter niet aan all? huisdeuren kunnen bellen, maar wel in elke straat een paar maal stilstaan en een bel luiden, wat voor de huisvrouwen het signaal zal zijn, zich met hun melkkokers en pannen naar buiten te begeven om hun dagelijkse portie zuivel te komen halen. Als iedereen meewerkt, zal deze regeling veel prettiger en vlotter kun nen werken dan de oude. De Wijkverpleging Aerdenhout-Bentveld, een afdeling van de Noordhollandse Ver eniging voor Wijkverpleging „Het Witte Kruis", hield dinsdagavond haar jaarver gadering in hotel Boekenroode te Aerden- hout-Heemstede, onder voorzitterschap van mr. P. J. Prinsen Geerligs. De secretaris, de heer W. G. ten Houte de Lange die de heer J. de Graaf opvolgde maakte in zijn verslag melding van het feit dat gezien de wijkverpleging Aerden hout-Bentveld per 1 januari 1955 als af deling toetrad tot de provinciale organisa tie Het Witte Kruis, zij thans onder de rijkssubsidie-regeling voor het salaris van de wijkzusters valt. Bovendien wordt de vereniging nu regelmatig op de hoogte gebracht van alles wat het gebied van de wijkverpleging aangaat en geniet zij de voorlichting die het provinciaal bureau geeft. Het ongeval dat zuster H. J. G. Lugthart in het najaar 1953 overkwam, heeft helaas het gevolg gehad dat zij niet in staat bleek langer de volledige zware werkzaamheden uit te oefenen. Zeer tot haar spijt moest de wijkverpleging Aerdenhout-Bentveld zus ter Lugthart per 1 maart 1955 ontslag ver lenen, maar gelukkig bleek dat zuster Lugthart gedeeltelijk haar werk kon doen. De in de plaats van zuster Lugthart be noemde verpleegster, zuster A. G. Haagsma blijkt volkomen op de plaats te zijn en haar werk tot volle tevredenheid te ver richten. In februari 1955 begon men met een con sultatie-bureau voor de zuigelingen onder leiding van mevrouw dr. Huibregtse-Meye- ring. De huisvesting levert vrij wat moei lijkheden op, al blijft de afdeling dankbaar voor het gebruik van het gebouw van de Religieuze Kring aan de Eikenlaan. In de regel komen per zitting tien tot twaalf moe ders. Voor dit bureau wordt subsidie ont vangen van de Federatie Moederschaps- zorg en van de gemeente Bloemendaal. Het aantal leden steeg van 629 tot 645 en door de verhoogde contributie kon de stijging der uitgaven worden opgevangen; er rest nog een voordelig saldo. Het kweken van een reserve-fonds blijft zeer nodig, mede met het oog op de plannen van een nieuw wijkgebouw, waarover het bestuur spoedig met uitgewerkte plannen hoopt te komen In zijn openingswoord had de voorzitter van de vereniging met een woord van dank gewag gemaakt van de hulp die enkele dames van de U.V.V. de wijkverpleegsters hebben geboden, door hun auto's beschik baar te stellen om de verpleegsters naar de patiënten te brengen, een gebaar dat gezien de slechts weersgesteldheid en dé toestand van de wegen zeer werd gewaardeerd. De heer J. de Graaf, die ongeveer vijfen twintig jaar bestuurslid van de afdeling is geweest, had zich niet herkiesbaar gesteld De heer Prinsen Geerligs bracht de heer De Graaf dank voor hetgeen hij in de af gelopen jaren voor de vereniging had ge daan en overhandigde hem een aandenken De heer W. G. ten Houte de Lange, die zolang het secretariaat had behartigd, werd met algemene stemmen benoemd tot secre taris. De overige bestuursleden werden herkozen. In de dinsdagmiddag gehouden verga dering van de afdeling Haarlem van het Nederlands Genootschap tot Reclassering heeft de voorzitter, mr. Th. F. Raedt, mee gedeeld, dat het aantal leden van het ge nootschap in de lande èn in Haarlem en omgeving gering te noemen is. In de af deling daalde het aantal van 236 tot 221. Het hoofdbestuur heeft besloten propa ganda te maken om te trachten het aantal leden uit te breiden. Spreker wekte de le den op medewerking te verlenen om het doel te bereiken en deelde mee, dat het adres van de secretaris luidt: Kruisweg 61 rood. Mr. C. Blankevoort herinnerde er in zijn jaarverslag aan, dat hij in 1950 melding had gemaakt van het feit, dat wegens de herziening van het strafstelsel de gevan genis te Haarlem zou worden aangewezen voor de opname van hen, die niet in ge stichten thuis hoorden waar een vrijere behandeling op de voorgrond stond. Ge durende een viertal jaren heeft de Haar lemse gevangenis een groot aantal onge makkelijke delinquenten gehuisvest, maar slechts in een betrekkelijk gering aantal gevallen bleek misdraging tegen vrijere behandeling de reden van de detentie te Haarlem. Zo viel op het aantal van hen, die wegens ontucht gestraft waren, dikwijls gepleegd tegen leden van het eigen gezin. Langzamerhand veranderde het criminele gehalte en zagen de celbezoekers vogels van diverse pluimage, tot in 1955 de ge vangenis zo goed als ontvolkt werd. Zo werden de afdeling voor celbezoek maar eenentwintig gedetineerden aangewezen en gingen er zestien met ontslag. Van deze laatsten waren tien gestraft wegens ver mogensdelicten, twee wegens ontucht, een voor meineed, een wegens schaking van een minderjarig meisje, een wegens ha zardspel. Uit Amsterdam waren acht gede tineerden afkomstig, uit Rotterdam drie en uit andere plaatsen van het land drie. Slechts een Haarlemmer bleef in zijn eigen stad. Er zullen er wel meer gestraft zijn. Waar die heengegaan zijn is de secretaris grotendeels onbekend. Wat er ook van zij, de reclassering is er niet mee gebaat en de gestraften nog minder, aldus mr. Blanke voort. Deze kunnen voor celbezoek en na zorg het best in hun eigen ressort blijven. Het is niet bekend wat er met de gevange nen te gebeuren staat. Er werden vijfen zeventig voorlichtingsrapporten gemaakt, waarvan negenentwintig door bestuurs leden. Het ging over zestig mannen en vijf tien vrouwen. De rapporten over de vrou wen betroffen acht voor diefstal, een voor oplichting, twee voor overtreding leer plichtwet, twee voor abortus, een voor dron kenschap en een voor emigratie. Die over Verschillende fracties van de vroedschap, alsook de tafel van het gemeentebestuur, zullen in de raadsvergadering van heden middag bij wijze van proef een andere plaats innemen dan gewoonlijk, teneindevan Noordholland bij hun besluit van 8 fe- de mannen negenentwintig voor vermo gensdelicten, een voor brandstichting, twee voor meineed, negen voor overtreding leerplichtwet, drie voor mishandeling, zes voor emigratie en een voor herstel in rech ten van een politieke delinquent. Onder toezicht kwamen vierenvijftig personen, t.w. achtenveertig mannen en zes vrouwen. Hiervan waren acht met een voorwaardelijke invrijheidsstelling, waar onder twee politieke delinquenten, zes die voorwaardelijk gratie hadden verkregen, veertien die een gecombineerde straf had den gekregen, negentien die uitsluitend voorwaardelijk veroordeeld waren en vier voorwaardelijk niet vervolgden. Vrijwillig meldden zich zoor tozicht nog drie. Afge voerd konden worden vierenveertig man nen en zeven vrouwen; hiervan beëindig den 43 hun proeftijd met gunstig gevolg, een is aan een andere afdeling overgedra gen, een is overleden; herroepen wegens wangedrag is een voorwaardelijke invrij heidsstelling en vijf voorwaardelijke ver oordelingen. Het jaarverslag van de penningmees ter, de heer T. Dorrepaal, sloot met een na delig saldo. Aan daarvoor in aanmerking komende personen zijn in de loop van het jaar uitkeringen gedaan. De periodiek aftredende bestuursleden de heren T. Dorrepaal G. G. Saveur en A. Overmeer werden opnieuw gekozen en het bestuur werd uitgebreid door de benoeming van de heer M. J. F. Ehrbecker. In de aan de ledenvergadering vooraf gegane bestuursbijeenkomst had mr. Raqdt hulde gebracht aan de heer Dorrepaal, die tien jaar geleden tot lid van het bestuur is gekozen: hem werd een aandenken aange boden. B. en W. van Haarlem hebben gisteren tijdens hun wekelijkse bijeenkomst af scheid genomen van de heer H. C. Prikker, de populaire hoofdbode van het stadhuis, die vrijdag, op zijn vijfenzestigste verjaar dag, de gemeentedienst met pensioen zal verlaten. Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers prees uit naam van het college de ijver en plichtsbetrachting, die controleur Prikker, zoals zijn officiële titel luidt, meer dan veertig jaar lang aan de dag gelegd heeft, aan welke lof hij ook nog een har telijk persoonlijk woord toevoegde. De heer Prikker zal hedenmiddag in de raadsvergadering namens de vroedschap worden toegesproken en morgenmiddag in het stadhuis afscheid nemen van het ge- meentepersoneel, de pers en zijn vele an dere vrienden. Hij zal na zijn pensionering naar Canada gaan om zijn zoon en dochter aldaar te gaan bezoeken. De bij raadsbesluit van 11 januari 1956 vastgestelde, en door Gedeputeerde Staten WAAR ZIJN ZE GEBLEVEN, de vletschippers met hun platboomde scheepjes die in de dertiger jaren zo'n vertrouwd beeld vormden in de Haarlemse vaarten en grachten? De oudere Haarlemmers zullen zich ongetwijfeld de vletschipper vroe ger zijn scheepje voortduwende met een vaarboom en later toen de motor zijn intrede deed, slepende met drie of vier schepen tegelijk nog wel herinneren. Ook de pleisterplaats van deze lieden aan de Raaks, waar na gedane arbeid de scheepjes werden afgemeerd en rijen dik naast elkaar lagen, zal hen niet onbekend zijn. Al deze vlettermannen zijn nagenoeg geheel van het watergebied in en rond de Spaarnestad verdwenen en ook hun scheepjes liggen niet meer aan de Raaks. aan de klachten van pers en publieke tri bune over het feit, dat sommige raadsle den zo slecht te verstaan zijn, tegemoet te komen. B. en W. zullen nu plaats nemen aan de lange wand van de raadszaal te genover de Prinsenhof-zijde. bruari 1956 goedgekeurde verordening tot wijziging van de verordening op de keu ringsdienst van vee en vlees is van van daag af gedurende drie maanden voor een ieder op afdeling 7 (Openbare Werken, Volkshuisvesting en Bedrijven) der gemeen te-secretarie ter lezing nedergclegd. Door de toenemende concurrentie van het wegvervoer en speciaal van de kiep- wagens zijn zij geleidelijk aan naar andere beroepen overgegaan. De tweede wereld oorlog deed nog meer van deze kleine maar hard werkende schippers van het water verdwijnen. En hij bracht ook het einde van de zandvlettersvereniging „Door Een dracht Sterk", waarbij zo'n 35 schippers waren aangesloten. Deze vereniging van vletschippers, kort weg DES genoemd, beschikte over rails en lorries, waarmede de vletten in het duin aan de Zanderijvaart in Overveen wer den geladen. Het aangelegde spoor liep enigszins hellend, zodat de geladen lorrie „eigener beweging" naar de steiger boven het schip reed. Was het wagentje eenmaal leeg gekiept, dan moest de schipper het duwende weer omhoog brengen naar de duinrand. Ook voor het lossen der scheep jes maakte men veelvuldig gebruik van lorries, maar veelal moest ook de krui wagen ingeschakeld worden. Nadat voorheen ieder voor eigen reke ning en risico gevaren had, gingen de leden van DES in de crisisjaren rond 1935 ge zamenlijk zand varen naar de grote bouw- objecten. Zo voer men geruime tijd met de hele vloot van om en nabij de dertig sche pen naar de Zomervaart, waar de be woners zich zonder twijfel de minder aan gename moddergeur die door de schroeven van de motorvletten naar het wateropper vlak werd geprutteld, nog wel herinneren. Ook voer mén naar de Jan Gijzenvaart, en de Westergracht. Het laatste grote kar wei dat door het reeds tanende DES-korps werd verricht, was het ophogen van de sportten-einen aan de Schalkwijkerweg in 1940. Nadien is het helemaal bergafwaarts gegaan: het vaarwerk verminderde door de oorlogsomstandigheden, de Zanderij vaart verzandde en tenslotte kon men er ook geen duinbaas die het rollend mate riaal verzorgde en andere karweitjes op knapte meer op nahouden. De zand vlettersvereniging DES stierf een geruis loze dood. Ander bestaan De vlettermannen van Haarlem keken uit naar ander werk en met hen verdween het grootste deel dei schepen naar andere eigenaars. Er waren schippers die een baan kregen bij de gemeente, de PTT; er waren er die naar andere beroepen overgingen Ofschoon zij hun vrijheid goeddeels kwijt raakten. bleek de bestaanszekerheid in de nieuwe betrekking aanlokkelijker voor hen dan het ongewisse vletwerk. Want geen enkele van deze vletschippers keerde na de oorlog ndart'ijn scfieépje terug! 'Die' waren of werden verkocht naar mest handelaren in de bollenstreek en het West- land. Er zijn ook enkele vletten naar Fries land gegaan. Zwaar werk Het bestaan van de vletschippers was in de vooroorlogse jaren overigens verre van rooskleurig: hard werken en weinig ver- Vandaag is het 45 jaren geleden, dat Jan A. Breed in dienst trad van de Stoom bootrederij Bus te Haarlem. Als zestienjarige werd hij op proef te werk gesteld als walwerker. De leiding had echter al gauw begrepen, dat zijn handen niet verkeerd stonden. Ook de Bus-kapi teins hadden spoedig door wie en wat Jan Breed was en het duurde dan ook niet lang, of hij kwam aan boord terecht, eerst op dagelijkse diens' naar Amsterdam v.v., maar daarna op de andere dien sten. De bevorde ringen bleven nie: uit: dekknecht stuurman, conduc teur op de passa- giersboten van Bus, kapitein op verschil lende schepen. Ook toen in 1932 rederij Bus overgenomen werd door rederij Van der Schuyt. bleef Breed kapitein. Pas veel later, toen de vloot uitgedund was. werd het schip weer met de wal verwisseld. Nu is Breed al jaren walbaas en als zodanig volkomen op zijn plaats. De herdenking van dit langdurig dienst verhand zal vandaag in huiselijke kring plaaas vinden. In Breed's woning aan de Slachthuisstraat 52 zwart zullen daarbij stellig veel herinneringen opgehaald wor den. diensten, 's Morgens in alle vroegte, als de meesten van hun stadgenoten zich nog eens lekker omdraaiden, trokken de vletschip pers de voordeur achter zich dicht en stap ten met de „stikkezak" op de rug naar hun scheepjes. En dan begon het lieve leventje: laden, varen, lossen en weer va ren. Nog slechter was het voor hen als er helemaal niets te vare, viel, dan waren zij aangewezen op de steun en kregen bonnen voor goedkope boter en vlees in blik. Of zij werden tewerk gesteld in de werkver schaffing. hetgeen uiteraard gepaard ging met de nodige tegenzin. Op zijn vlet met de kleine voor- en achterplecht varende door de Brouwersvaart, Leidsevaart of Nieuwe Gracht en al die andere Haarlemse vaarten en singels, daar voelde de vlet schipper zich pas in zijn element. Verdwenen Het merendeel van hen heeft nu echter noodgedwongen het water toch de rug toe moeten keren. De zandauto's konden het werk goedkoper en vlugger doen, dus restte hen niets anders dan naar andere bestaansmogelijkheden uit te zien. Slechts een paar van deze vlettermannen zijn hun scheepje en het water ondanks alles trouw gebleven. Zij drijven nu zelf handel in ■mest en riet of vervoeren elk willekeurig vrachtje dat hun aangeboden wordt. Zo af en toe ziet men deze laatsten der zand- vletters nog wel eens door de wateren van de Spaarnestad kruisen. ADVERTENTIE 1 Over deze boeiende film schrijft Jan Spierdijk in de Telegraaf van 11 februari o.a.: Regisseur Curt Bernhardt heeft van dit moeilijke gegeven een mooie, boeiende film gemaakt, die niet ten onder is gegaan in een gemakkelijke en goedkope senti mentaliteit. Het muzikale gedeelte is vaak indrukwekkend. Leo Riemens: Marjorie Lawrence's car rière historisch juist verfilmd. Dit impo sante filmwerk van vrijdag af in Rem brandt. ADVERTENTIE Haarlem, 21 februari 1956. ONDERTROUHD: 21 febr. W. C. van der Veldt en W.- A. Rodenrijs; N. J. Winkel en A. M. Knoop. EHUWD: 21 febr. F. Schifferstein en E. J. Th. M. Brouwer. BEVALLEN van een zoon: 20 febr. N. E. van Vugt-Van Maanen. BEVALLEN van een dochter: 19 febr. R. Cobelens-Erdtsieck; 20 febr. A. M. C. van Beurten-Rosekrans; J. W. van Riet-Donders; H. M. van Gils-Van Dijk. OVERLEDEN: 17 febr. J. Th. van der Wiel, 59 j., Kamperlaan; 19 febr. N. H. Venneker, 65 j., Reijer Anslostraat; J. W. Cornegoor, 78 j., Grote Houtstraat; J. L. Duijs, 66 j., Haze- paterslaan; J. J. L. Zwikker, 65 j., Keizer straat; J. W. L. KaijenijMatron, 71 j., Kam perlaan; M. C. Lust-De Graaff, 75 j., Wester- houtpark; E. M. König-Vetlmeijer, 36 j., Kam perlaan; 20 febr. L. Th. Staal-Siebert, 67 j., Kenaupark; Chr. van Huizen-Van Zetten, 62 j., Crayenesterlaan; J. Heers-De Vries, 55 J„ llycanstraat. BINNENLAND Overleden. Een 18-jarige jongeman, die zaterdag tezamen met een 27-jarige man in bewusteloze toestand werd aangetroffen in de cabine van een op de Prins Hendrikkade te Amsterdam geparkeerd staande vracht auto, is overleden zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. Beide mannen, die een nacht in de cabine hadden doorgebracht, zijn ver moedelijk bedwelmd geraakt door de ver brandingsgassen van een butagaskacheltje, dat in de cabine stond. De 27-jarige man ligt nog in het ziekenhuis maar is buiten ge vaar. Groot Friese Raad. Na vele voorberei dingen is de Groot Friese Raad tot stand ge komen, die zich ten doel stelt het bevorde ren van het contact tussen de verschillende Friese gebieden. Als officiële taal zullen gel den het Fries in zijn verschillende vormen, het Plat- en Hoogduits en het Nederlands. Besloten is om de drie jaar een congres te houden, te beginnen in 1958 te Leeuwarden. Huldiging. Na afloop van een jubi leumrevue in Krasnapolsky te Amsterdam is dinsdagavond de cabaret-artist Sylvain Poons, die vijfenveertig jaar geleden zijn loopbaan begon, door collega's en vrienden gehuldigd ter ere van zijn zestigste verjaar dag. Bij de huldiging voerden onder anderen de heren Bob Peters en Kees van Dam het woord. Subsidie. De gemeenteraad van Arn hem heeft zijn goedkeuring gehecht aan het verlenen van een subsidie van ƒ7.000,— aan het operagezelschap „Forum" te Enschedé voor het seizoen 1955/1956 en van een extra subsidie voor één keer van ƒ6.200,— aan de stichting Toneelgroep Theater ter gedeelte lijke dekking van de nadelige saldi over de jaren 1953, 1954 en 1955, die een totaal be drag van ƒ33.700,belopen. HAARLEM EN OMGEVING Zilveren jubileum. Op donderdag 1 maart zal de heer J. van Lohuizen, F haep- manlaan 35, te Santpoort-station, vijfentwin tig jaar in dienst zijn van het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf van Noordholland, waar hij de functie van inspecteur van de instal laties vervult. Op de dag van zijn jubileum zal de heer Van Lohuizen, nadat hij des mor gens door de directie van het P.E.N. zal zijn ontvangen, des middags van half drie tot half vijf recipiëren in hotel Zomerzorg aan de Brederodelaan in Bloemendaal. Districtswedstrijden. De districtsraad Haarlem van de vereniging De Nederlandse Padvinders heeft de jaarlijkse districtswed- strijden voor verkenners nader bepaald op woensdag 9 en donderdag (Hemelvaartsdag) 10 mei in plaats van op 2 en 3 april zoals aanvankelijk in de bedoeling lag. Zakenjubileum. Op 9 maart zal de in 1931 te Haarlem opgerichte en in 1948 naar Ede verhuisde machinefabriek en graveer- industrie Bruyn de Jong C.V. haar 25-jarig bestaan herdenken. Benoeming by P.E.N. Met ingang van 1 maart is op de afdeling personeelszaken van het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf van Noordholland als hoofd van de sociale af deling benoemd de heer W. H van Paasschen, te Bloemendaal, thans hoofd van de afdeling Jeugdbemiddeling van het Gewestelijk Ar beidsbureau in, Haarlem. Geen spreekuur. Wegens ziekte zal burgemeestei mr. A. G. A. Ridder van Rap- pard te Heemstede voorlopig geen spreek uur kunnen houden. Waarnemend burge meester is de heer E J. van Lent, die op woensdagochtend van tien tot twaalf uur spreekuur houdt. Hervormde Vrouwendienst. Donderdag worden m het wijkgebouw aan de Gedempte Oudegracht te Haarlem bijeenkomsten ge houden van de Hervormde Vrouwendienst, onder de titel „Rondom huis en hof". Des middags zal aandacht worden besteed aan toepassing van elektriciteit en aan fruit- rassen en des avonds zullen ir. W Ph van Harren veld en mevrouw Bakker inleidingen houden.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 10