Provinciale besturen krijgen grotere zelfstandigheid Chefarine ,4 BUISMAN Keuring van voortuinen in Haarlem en Heemstede PANDA EN DE MEESTER-ONTDEKKINGSREIZIGER 4-voudige bestrijding van pijnen en griep! In één nacht Wereldnieuws TWEEDE KAMER Grondwet wordt daarvoor gewijzigd De radio geeft donderdag Oudste gezagvoerder der K.P.M. nam afscheid OP SCHEPEN ,IN VLIEGTUIGEN Hernieuwd streven om goede aanleg en verzorging te stimuleren Sunbaim Toch ió het zo J 2 Qffo.doritumfe Brandstoffenbijslag weer verdubbeld Tramdirecteur niet per soonlijk aansprakelijk voor defecte wissel Faillissementen Examens Treffer van Brits geleid projectiel gefilmd Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Aanvaring tussen „Lübeck" en „Isala 3" op Nieuwe Maas Brand aan boord van Nederlands schip Man aangereden en overleden Uw handen gaaf en zacht V MOEDER LIEFDE WOENSDAG 22 FEBRUARI 1956 (Van onze parlementaire redacteur) C Zeven verschillende wetsontwerpen ter herziening van de Grondwet zijn thans in de Tweede Kamer aan de orde. Verschil lende sprekers, in het bijzonder mr. D e Graaf (K.V.P.), mr. Van der Goes van Naters (P.v.d.A.) en dr. Bruins Slot (A.R.) laakten dat langzamerhand gewoonte is geworden, elke vier jaar een klein stukje Grondwetswijziging te willen binnenhalen. De woordvoerder van de K. V. P. was van mening, dat de regering, rijkelijk laat nadat de staatscommissie-Van Schaik in begin 1954 haar rapport over een even tuele herziening over de hele lijn had in gediend, met haar voorstellen voor de dag was gekomen. Zo had zij wel alles gedaan om aan dat rapport elke actualiteit te ont nemen. Intussen was ook hij wel overtuigd dat er over allerlei kwesties, zoals die be treffende de drukpersvrijheid, het even tueel optreden tegen revolutionaire volks vertegenwoordigers, de stemoverdracht, de troonsopvolging, te zeer uiteenlopende op vattingen in ons land bestaan om de kans op een succesvolle wijziging van de Grond wet waarvoor in tweede aanleg een stemmenmeerderheid van twee-derden no dig is groot te achten. Prof. Oud (V.V.D.) gaf trouwens te kennen het juist goed te vinden, dat men de kwestie van de drukpersvrijheid en die van revolutionaire leden in vertegenwoor digende lichamen thans buiten beschou wing laat Wel meende hij, dat op een onderdeel inzake de troonopvolging een voorziening aanbeveling had verdiend. Maar toen minister Beel in zijn antwoord hierover zweeg, liet de heer Oud dit punt ook verder rusten. Natuurlijk verzuimde hij niet vast te stellen, dat er zelfs binnen de regeringspartijen geen eenstemmigheid bestaat omtrent de wenselijkheid van op heffing van het processieverbod. Het ver zet tegen die opheffing noemde hij in strijd met de geestelijke vrijheid, hetgeen dr. Bruins Slot deed opmerken, dat men ook oog moet hebben voor de geestelijke vrijheid van de tegenstanders van proces sies. Het levendigst .ging het in het overi gens weinig opwindend debat toe bij een duel met woorden tussen mr. Van der Goes van Naters en prof. Oud. Eerstge noemde betoogde, dat de destijds door hem in een geschrift voorgestane denkbeelden omtrent de leiding van de staat vrucht dragend waren geweest Een aantal sinds 1945 ingevoerde hervormingen (instelling ADVERTENTIE Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderen I Chefarine „4" bestrijdt Uw klachten met 4 middelen tegelijk. Deze gecombineer de werking brengt baat, vaak ook dan wanneer andere middelen (alenm» n TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 et HILVERSUM L 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de vrouw. 11.15 Radiofilharmonisch orkest. 12.00 Twee piano's. 12.25 In 't spion netje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.35 Spaanse en Zuid-Amerikaanse muziek. 12.50 Uit het bedrijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Dansmuziek. 13.55 Koersen. 14.00 Platen. 14.20 Mag ik mij even voorstellen? Mijn naam is Cox, hoorspel. 14.50 Strijktrio. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Nederland en de Wereld: Uitwisselingspro gramma over Argentinië. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Amusementsmuziek. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Cowboy-liedjes. 19.30 Jazmuziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Buitenlands overzicht. 20.15 Omroep-orkest, koor en solist. 21.15 Voordracht. 21.35 Amusements muziek. 22.00 De Tijger, hoorspel. 22.45 Sportactualitetiten. 23.00 Nieuws. Pl.m. 23.15 Actualiteiten. 23.2524.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de' zieken. 11.45 Piano. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor de boeren. 12.40 Platen. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Mezzo-sopraan en piano. 13.50 Platen. 14.00 Metropole-orkest. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Meisjeskoor. 15.40 Platen. 16-00 Bijbel- overdenking. 16.30 Kamermuziek. 17.00 Lawines razen, hoorspel, voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Beursberichten. 17.45 Pla ten. 18.05 Instrumentaal trio. 18.30 Friese uitzending. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.20 Sociaal perspectief, causerie. 19.30 Platen. 19.55 Een echo, toespraak. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd programma. 21.45 Platen. 22.00 Periodiekenparade. 22.10 Orgelconcert. 22.35 Platen. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws. 23.15 Zaalsportuit slagen. 23.20—24.00 Platen. TELEVISIE (N.C.R.V.). 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.15 Programma over het weggebruik in Neder land. 20.18 Tele-Foto-Tips. 20.30 Reportage zwemfeest in Naarden. 21.20 Voordracht. 21.40 Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.00 Omroeporkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel en platen. 14.00 Engelse les. 14.15 Pla ten. 14.30 Franse les. 14.45 Platen, 15.00 Rodenbach-herdenking. 15.45 Platen. 16.00 Rodenbach-herdenking. 16.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen 18.15 Vlaamse muziek. 18.30 Voor de solda ten. 19.00 Nieuws. 19.30 Reportage. 19.40 Platen. 19.50 Politieke causerie. 20.00 Platen 20.10 Missie-montage. 20.40 Verzoekprogram ma. 21.30 Lichte muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Muzikale causerie. 22.5523.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland. 17.4518.15 Nieuws. Londens Radiodag boek. Engelse htteratuurgeschiedenis. (Op 224 en 50 m.). van het minister-presidentschap, reorgani satie van de ministerraad, schepping van doelcorporaties als de P.B.O., wijziging van de Enquêtewet, herziening van de gang van zaken ten opzichte van internationale be trekkingen) door hem waren aanbevolen. Prof. Romme kreeg te horen, dat diens vóór 1945 geschreven geschrift, waarin hij o.m. van voorliefde voor indirekte ver kiezingen en voor een corporatieve staat blijk had gegeven, nadat hij reeds eerder voor een persoonlijk koninklijk leiderschap had gepleit, vermoedelijk een aanmerke lijke „kopschuwheid" in de hand had ge werkt wat betreft het verlangen na 1945 om tot een brede Grondwetshervorming over te gaan. Tot groot vermaak van de Kamer maakte mr. Oud er in zijn repliek gewag van, dat hij een zijner medeleden de heer Van der Goes van Naters had horen vergelijken met Chantecler, die meende, dat zijn kraaien de zon deed op gaan. Gebruik makende van een in novem ber bij een soortgelijk debatje door mr. Burger (P.v.d.A.) gedane uitlating, verge leek de heer Oud het ijveren van mr. Van dér Goes van Naters voor staatkundige hervormingen met wat Thorbecke inder tijd had gedaan en bereikt. Dit alles ging langs minister Beel heen. Deze meende dat het kabinet de juiste weg had ingeslagen door enerzijds niet tot een toch geen succes belovende Grond wetsherziening op grote schaal over te gaan, anderzijds niet nu maar alles te laten rusten, doch te trachten de kleine oogst, die rijp schijnt te zijn, binnen te halen. Dit te meer, nu wel duidelijk bleek, dat men het tijd vond de uitbreiding der Kamers mo gelijk te maken, een voorstel, dat de Twee de Kamer reeds aan het eind van het vorige jaar aannam. Met de reeds in het debat gemaakte opmerking, dat de Grond wet als rechtsbron vrij belangrijk aan be tekenis heeft ingeboet was hij het eens. Ten dele achtte hij dit een gevolg van het feit, dat daarboven is komen te staan het Statuut van het Koninkrijk, ten dele ook van de snelle maatschappelijke evolutie en voorts van de ontwikkeling op volkenrech telijk terrein. De vraag noemde hij gewet tigd, of het nog wel mogelijk is, de Grond wet zoveel punten in onderdelen te doen regelen als thans het geval is. Beter zou het zijn als de Grondwet zich tot de grote lijnen zou bepalen. Twee wijzigingsontwerpen werden zon der hoofdelijke stemming aanvaard na een korte gedachten wisseling van juridische aard tussen mr. Oud en minister Beel. Het ene ontwerp beoogt meer bevrijding van de provincies van grondwettelijke voogdij. Onder meer vervalt de bepaling, waardoor grondwettelijk de koninklijke goedkeuring van provinciale verordeningen verplicht is. Het andere ontwerp heeft ten doel de wet het toezicht te doen regelen op gemeenten in door inpoldering verkregen, nog geen deel van een provincie uitmakende gebie den. Vermeld zij nog, dat de minister naar aanleiding van het eerste ontwerp opmerk te, dat de meer krijgende provincies nu niet op haar beurt meer over de gemeen ten zullen mogen gaan „bazen". (Van onze correspondent te Djakarta) De oudste gezagvoerder van de Konink- l*re Paketvaart Maatschappij, de heer R. R, Wasterval, heeft op het hoofdkantoor van deze maatschappij in Djakarta afscheid genomen om Indonesië voor goed te ver laten en zich in Nederland te vestigen. Drie en dertig jaren heeft de heer Was terval de Indonesische wateren en de zee gebieden daaromheen bevaren, waarvan vijftien jaren als gezagvoerder. Daarbij heeft hij zich uiteraard in scheepvaart- en handelskringen grote bekendheid ver worven. Sedert 1952 was hij de oudste ge zagvoerder der maatschappij. Als zodanig voerde hij de commodorevlag, de KPM- vlag met de gouden ster in de bovenhoek. In aanwezigheid van de voltallige directie alle gezagvoerders en hoofdwerktuigkun digen van de binnenliggende schepen en de dienstchefs, heeeft directeur mr. de Koe de vertrekkende gezagvoerder geschetst als een voorbeeldig leider en prima nauticus. Als blijk van waardering werd hem een zijden commodore-vlag overhandigd, waar na de heer Wasterval met enige gevoel volle woorden dankte. Met de „Willem Ruys" heeft de heer Wasterval dezer dagen de terugreis naar Nederland aanvaard. ADVERTENTIE ADVERTENTIE In Alkmaar begón de victorie Maar DANTUMA heeft, tot zijn glorie, Steeds de pen voor uw hand; Heus, de béste van 't land. Dus: houdt dit nu maar in uw memorie Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 Evenals voor de voorafgaande twee we ken heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken voor de lopende week goedgekeurd, dat de brandstoffenbijslag voor de sociale voorziening wordt verdubbeld. Kostwin ners en alleen wonenden krijgen weer f 8.20, kostgangers f 4.10. De Rotterdamse rechtbank heeft de 44- jarige directeur van de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij vrijgesproken. Hem was ten laste gelegd, dat hij als di recteur er niet voor zou hebben gezorgd, dat een wissel voortdurend zodanig werd onderhouden, dat zij veilig en met de grootst toelaatbare snelheid kon worden bereden. Indertijd onstpoorde in de Roze- straat een stoomtram, doordat een wissel defect was. De raadsman van de directeur had er op gewezen, dat het onmogelijk was voor de directeur persoonlijk de wissels te con troleren. De kantonrechter had de directeur vter- oordeeld tot f 250 boete. De officier van Justitie had een geldboete van f 500 ge- eist. De rechtbank te Haarlem heeft dinsdag ln staat van faillissement verklaard: G. H. Michielsen, handelende onder de naam of fa. Santpoorter Ijzerhandel, ge woond hebbende te Haarlem, Hoofmanstraat 40, en zijn zaak gedreven hebbende Bloemen- daalsestraatweg 20 te Santpoort. Rechter commissaris: mr. H. J. Ferwerda, curator: mr. F. A. Bijvoet, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: J. A. Vernout, wonende te Beverwijk, Dek kerstraat 14 en handelende onder de naam J. A. Vernout's Betonbedrijf. Rechter-com- missaris: mr. J. A. Bletz, curator: mr. M. L. Swaab, advocaat en procureur te Beverwijk; en van A. Courbois, koopman in oude meta len, Harmenjansstraat 47 te Haarlem. Rech- ter-commissaris: mr. J. P. Petersen, curator: mr. K. H. C. Arts, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijsl is geëindigd het faillisse ment van: Hendrik Meijer, handelende onder de naam Manufacturenhandel Woninginrich ting „Nederland", wonende te Santpoort, Wüstelaan 51. Rechter-commissaris: mr. N. Smits, curator: mr. K. Hugenholtz te Haarlem. Amsterdam. (Vrije Universiteit). Geslaagd voor het candidaatsexamen economie E. F. Limburg, Amsterdam. Amsterdam. (Gem. Universiteit). Geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde: A. Dokkum, mej. Oei Kiem Giok, mej. W. van der Wal, M. J. Meeuwïssen, E. Ph. van Oos ten, H. W. C. van den Brekel, J. V. A. Jou- bert, J. van der Meer, mevrouw M. Hijmans- Hola, P. A. Veenhuizen, W. M. G. Crasborn, Lie Ko Lam, J. S. Matlin, Y. Velzeboer, J. Pool, E. G. Groeneveld, V. F. P. M. van Amelsvoort, S. Bouma, M. Kuilman, Ang Lim Tjay, E. P. S. Posthuma, mevrouw A. Hooy- kaas-Kühler, J. C. W. M. Vaessen, J. M. Blijdenburgh, Oei Po Ham, J. A. M. van Wijck, M. D. Orlins, M. J. Botman, A. E. Bouwer, H. C. Bodegraven, mevrouw N. E. Jongejans-Sickler, J. J. van Benthem Jyt- ting, P. J. Sedlak, N. L. Cash, Kam Boen Hong, H. S. Heide, allen te Amsterdam, J. Grimberg, Haarlem, J. C. Butter, Heiloo en J. M. Gerrits, Zandvoort. FARNBOROUGH (Reuter) De afdeling van de Britse luchtmacht voor geleide projectielen te Farnborough heeft de pers een film laten zien waarop het neerschie ten voorkomt van een vliegtuig door een geleid projectiel. Het wapen, waarvan de snelheid door raketten werd opgevoerd, werd door radar naar het doel: een radio grafisch bestuurd vliegtuig op drieduizend meter hoogte, geleid. Het vliegtuig werd bij Aberporth (Wales) neergeschoten. Aber- porth is een van de centra van het Britse onderzoek op het gebied van geleide pro jectielen. De film is in april 1954 gemaakt. Achterstand Trevor Gardner, die kort geleden afge treden is als Amerikaanse onder-minister voor de Luchtvaart wegens een conflict over het wetenschappelijke werk aan mo derne projectielen, heeft voor de televisie verklaard, dat de voor het volgende jaar toegewezen fondsen de Amerikaanse lucht macht slechts op de tweede plaats zouden kunnen brengen. Op het gebied van de ballistische projectielen heeft de Sovjet- Unie reeds een voorsprong en haar achter stand op ander gebied haalt zij volgens Gardner in. De Amerikaanse organisatie voor de ontwikkeling van deze projec tielen is onvoldoende en verward. Als de Verenigde Staten gelijke tred met de Sov jet-Unie willen houden dient een radicaal program ingevoerd te worden, aldus Gard ner. Voorsprong Generaal Nathan Twining, stafchef van de Amerikaanse luchtmacht, heeft ver klaard, dat de Amerikaanse luchtmacht nog steeds voor is op de Sovjet-Unie wat betreft hoge gevechtswaarde, verdediging en geleide projectielen. Aan de andere kant zijn de communisten in staat gebleken zich sneller .te versterken dan verwacht werd, zo zei de generaal op een besloten vergade ring van de senaatscommissie voor de strijdkrachten. De Sovjets leggen zich extra toe op onderzoek en ontwikkeling. Hierdoor zouden de Russen eerder betere geleide projectielen dan de Verenigde Staten kun nen hebben. ADVERTENTIE café's, cantines, kloosters, kortom overal waar veel koffie wordt geschonken, waar ook ter wereld, weet men BUISMAN te waarderen. Niet alleen omdat men ermee op koffie be spaart, maar vooral omdat de koffie er lekkerder door wordt. Daarom kreeg BUISMAN een wereldreputatie. Ook bij NESCAFÉ en andere soorten oplosbare koffie doet HAARLEM Beide schepen kregen vrij ernstige schade en bleven in Rotterdam Het Duitse motorschip „Lübeck" is in aanvaring gekomen met het motorbinnen schip „Isala 3", waardoor beide schepen ernstig werden beschadigd. De „Lübeck" draaide uit de Rijnhaven de Nieuwe Maas in en was op weg naar zee, toen de uit de tegneovergestelde richting komende „Isala 3" nog voor dit zeeschip wilde oversteken. De manoeuvre mislukte, vermoedelijk door een misverstand, met het gevolg dat de steven van de „Isala 3" aan stuurboord zijde een gat van ongeveer een meter in de boeg van de „Lübeck" boorde. Van de „Isala 3" brak de voorsteven over een afstand van ongeveer twee meter, terwijl de roeras werd verbogen. Er waren geen persoonlijke ongelukken. De „Lübeck", die eigendom is van de Lü beck Linie te Lübeck en 919 bruto register- ton meet, heeft voorlopig ligplaats gekozen aan de Parkkade in afwachting van het vertrek naar de werf om te worden gere pareerd. Ook de „Isala 3", een binnenschip van 497 bruto registerton, zal naar de werf moeten. Het Nederlandse 8079 brt metende m.s. „Straat Bali" van de Koninklijke Java- China-Paketvaart Lijnen N.V. te Amster dam, heeft op zijn route tussen Buenos Aires en de Japanse stad Yokohama ge seind, dat uit een der luiken rook opsteeg. De gezagvoerder heeft besloten met volle kracht op te stomen naar Colombo waar het schip woensdag wordt verwacht. De „Straat Bali" werd in 1953 gebouwd. (Reuter). De 64-jarige L. G. van Noorden uit Den Bosch, die midden op de rijbaan van de Oude Vlijmense weg liep en niet reageer de op de signalen van een met geringe snelheid naderende bestel-auto, is door de wagen aangereden en dermate gewond, dat hij enkele uren later in het ziekenhuis in Den Bosch aan de gevolgen van de aan rijding is overleden. In de loop van de komende maanden zul len enige heren in Haarlem en Heemstede kijken of de voortuinen goed verzorgd wor den. Het doel is niet een reprimande te geven aan hen, die minder tijd besteden aan de tuinen, maar om de verzorgers van de beste tuinen te belonen met boeken, kunstvoorwerpen of tuingereedschappen. De keuring gaat uit van het bestuur der afdeling Haarlem van de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, die een traditie van voor de oorlog wil voorzetten. Het bestuur heeft daarbij' overwogen, dat de gemeenten Haarlem en Heemstede ieder jaar grote be dragen besteden aan de aanleg en onder houd van parken, plantsoenen en beplan tingen. Het zou niet juist zijn, als de be woners niet meewerken aan een fraai en aantrekkelijk aanzien van hun gemeenten. Zij kunnen daartoe in belangrijke mate bij dragen. In het verleden is reeds gebleken, diat velen hun tuinen op prachtige wijze in orde houden en anderen plegen daarbij overleg met hun hoveniers, niet alleen voor grote, maar ook voor kleine tuinen. Het bestuur der afdeling heeft reeds on dervonden, dat de gemeentebesturen van Haarlem en Heemstede sympathiek tegen over de plannen staan en deze willen het hernieuwd streven naar een goede verzor ging van voortuinen stimuleren. De erva ring heeft geleerd, dat een jaarlijkse keu ring met toekenning van prijzen en eer volle vermeldingen bijzonder nuttig kan zijn. De gemeente Haarlem zal in \üer en de gemeente Heemstede in drie districten ver deeld worden. In ieder district werkt een commissie van drie leden, die ervaringen hebben op het gebied van verzorging van tuinen. Zij zijn leden van de afdeling Haar lem van Tuinbouw en Plantkunde en in hun dagelijkse werkkring hovenier of bloe mist, hetzij particulier, hetzij werkzaam bij de gemeentelijke plantsoendiensten. Van deze leden wordt veel gevergd, want zij zullen vele tuinen moeten keuren. Hun tocht voert niet langs die inwoners, die ge vraagd hebben de tuinen te keuren, maar 58. De vissers lieten Panda vallen en wierpen zich in angst en vrezen ter aar de. „Machtige watergeest", kreunden zij. „Niet ons opeten. Wij brave vissers! Woo!" Verbaasd krabbelde Panda overeind en daar zag hij de ontdekkingsreiziger uit het water komen. Het masker, dat een beetje papperig door het water was geworden, zag er schrikwekkender uit dan ooit, zodat de angst van de inboorlingen begrijpelijk was. Zij bonsden met hun hoofden op de grond hetgeen in die streken een groot eerbetoon is en smeekten om hen niet te verslinden. De ervaren ontdekkingsreizi ger begreep direct, dat hij hier zijn voor deel mee kon doen. Blobblob", zei hij, „maak dadelijk een draagstoel, of ik ver slind jullie met één hap". Zijn masker zag eruit, alsof hij dit ook werkelijk meende. alle voortuinen zullen bezocht worden en wel in het voorjaar, in de zomer en eind augustus of begin september. Mogelijk zul len er inwöh'ei-S"Yijn,' 'die veronderstellen, dat de commissie hun .woping voorbij zal gaan. Zij kunnen aan de secretaris van de afdeling, de heer A. de Zoete, Rijksstraat weg 602 te Haarlem berichten, dat zij prijs stellen op bezoek. Tijdens de drie bezoeken worden punten toegekend en het gemiddelde geldt voor de uitslag. Er zijn twee groepen en wel een voor grote voortuinen en een voor kleine voortuinen. Gelet wordt op aanleg, onder houd en algemene aanblik. De keuring zal zich beperken tot het aan de openbare weg grenzende en van de openbare weg zichtbare deel van tuinen. Indien er bijvoorbeeld een hoge haag om de tuin staat dan komt deze, hoe fraai hij ook moge zijn, niet voor keuring in aan merking. De uitreiking van de prijzen zal geschie den in het najaar op bijeenkomsten in Haarlem en Heemstede. Een deskundige zal dan een inleiding houden over de aan leg en onderhoud van tuinen. ADVERTENTIE Vraag Uw Apotheker of Drogist Slavenhandel. De Amerikaanse delegatie in de beheerschapsraad van de UNO heeft het voornemen de clandestiene slavenhandel tussen Frans-Afrika en Saoedi-Arabië ter sprake te brengen. Mogelijk. Oostenrijk heeft besloten toe te treden tot de Raad van Europa. Volgens de Oostenrijkse minister van Buiten landse Zaken dr. Figl is toetreding mo gelijk, omdat de Raad van Europa geen militaire organisatie is. Gebonden. De hertog van Gloucester heeft zes in leer gebonden boekdelen met de namen van zestigduizend Britse burgers, die tijdens de oorlog door vij andelijke activiteiten om het leven zijn gekomen, aan de „Westminster Abbey" ter bewaring overgedragen. Gemakkelijker. De Westduitse regering is voornemens het binnenkomen van bui tenlandse auto's te vereenvoudigen door de uitgifte van een bijzondere legitima- tiekaart. Deze zal goedkoper zijn dan triptiek of carnet en twee jaar geldig zijn. Bovendien zal de tot dusver ge bruikelijke borg van een automobiel club kunnen vervallen. Onmogelijk. De gouverneur van de Ame rikaanse staat Mississippi J. P. Coleman h%eft verklaard, dat elke openbare school en universiteit voor blanken, die gedwongen wordt een neger toe te la ten, onmiddellijk zal worden opgehe ven. De gouverneur zei op een perscon ferentie, dat het onmogelijk is in Mis sissippi een neger op een school voor blanken te krijgen. Studie. De Franse regering heeft van Zuid-Vietnam het verzoek ontvangen het expeditieleger te laten vertrekken. In de akkoorden van Genève is bepaald, dat Frankrijk zijn troepen uit Zuid- Vietnam, Laos en Cambodja zou terug trekken als deze landen daartoe de wens te kennen zouden geven. Frank rijk heeft het verzoek in studie. Verzinsel. De directeur van het Franse communistische dagblad „l'Humanité" Pelissier is te Parijs wegens laster tot een boete van zestigduizend francs (600 gulden) veroordeeld. Een jaar geleden had het blad een verhaal gepubliceerd volgens hetwelk een Frans officier een Algerijn een nekschot zou hebben ge geven. De rechtbank maakte uit dat het verhaal verzonnen was en een beledi ging aan het Franse leger inhield. Aanbeveling. De wereldgezondheidsorga nisatie heeft een rapport gepubliceerd van twaalf deskundigen op het terrein van de kinderverlamming. Zij raden landen waar veel kinderverlamming voorkomt aan, zo spoedig mogelijk over te gaan tot gebruik van het vaccin-Salk, dat in Noord-Amerika, Denemarken, Duitsland en Zuid-Afrika goede resul taten heeft afgeworpen. Als de produk- tie geschiedt door geschoold personeel en met goede apparatuur, is de kans op ongelukken klein. Aardbeving. Door een aardbeving is een deel van de oude Byzantijnse stadsmuur in Istanbul ingestort, waardoor vier mensen gedood werden. In het gebied van Eskisehir werden meer dan dui zend huizen in negen dorpen vernield. Ook hier viel een dode te betreuren. De scholen in dit gebied waren dinsdag gesloten. Het KNMI in De Bilt heeft dinsdagavond een vrij sterke aardbe ving geregistreerd in midden-Turkije. Waardering. De bijna prehistorische Bos jesman, die tot dusverre beschouwd werd als het enige ras, waarvoor in de huidige technische samenleving geen bestaansmogelijkheden denkbaar wa ren, blijkt een bij uitstek gezochte kracht in de Zuid—Afrikaanse goud mijnen te zijn. Zijn buitengewoon hoog ontwikkeld waarnemingsvermogen een gevolg van zijn aanpassingsvermo gen aan de troosteloze omstandigheden in de Kalahariwoestijn stellen hem in staat verrassend snel en met feilloze ze kerheid zelfs het kleinste stukje goud erts tussen het waardeloze rotsgesteen te op de sorteerbanden te vinden. Voorzorgsmaatregel. De Amerikaanse Se naat heeft een voorstel aangenomen tot het instellen van een speciale commis sie, die vraagstukken zal moeten be studeren welke zich zouden voordoen, indien een president der Verenigde Sta ten gedurende zijn ambtsperiode door ziekte niet meer in staat zou zijn zijn ambt naar behoren te vervullen. Het voorstel zal aan het Huis van Afgevaar digden worden voorgelegd. De senato ren, die het hebben ingediend, ver klaarden dat het naar aanleiding van Eisenhowers hax-taanval is opgesteld. Tot voorzitter van de Koninklijke Neder landse Brandweervereniging is gekozen drs. A. Th. Bogaardt, burgemeester van Rijswijk. De heer Bogaardt volgt in deze functie de heer M. A. Reinalda, oud-commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, op die naar aanleiding van zijn benoeming tot lid van de Raad van State voor het voorzitter schap heeft bedankt. De inboorlingen repten zich dan ook, om zijn bevelen uit te voeren en zo konden Panda en de ontdekkingsreiziger even la ter hun tocht op een heel geriefelijke wijze voortzetten. „Dat masker van u heeft ons weer gered", merkte Panda op. „Gewis" antwoordde de ontdekkingsreiziger. „Op de eerstvolgende vergadering van ontdek kingsreizigers zal ik een lezing houden over het nut van maskerdragen". EEN IEDER kent wel wat voorbeelden van dieren die zich bij de verdediging van hun jongen ten dode toe geofferd hebben. En indien ze dit verschijnsel niet uit eigen ervaring kennen, hebben ze hier toch in ieder geval wel eens iets over gelezen, want het is een dankbaar onderwerp. Deze offerzin treffen we uiteraard ook aan bij lagere diervormen, althans wan neer de ouders zich tot taak hebben gesteld de jongen te beschermen en te verdedigen. Maar er is ook nog een andere offerzin in de natuur, die als het ware voorbestemd en dwin gende noodzaak is. Menig insectenmoeder offert zich voor haar nakomelingen op. Niet tijdens de verdediging van haar jongen, maar om het voortbestaan van die jongen mogelijk te maken. Door zelf te sterven maakt zij voor de volgende gene ratie de weg tot het bestaan vrij. De wijf jes van schildluizen zuigen zich bijvoor beeld aan planten vast en blijven de ge hele verdere duur van hun leven aan die éne plaats gekluisterd. Onder haar gewelfd lichaamspantser ontwikkelen zich de eie ren en terwijl de insectenmoeder weldra geheel te gronde gaat en haar lichaam ver droogt, kan zich achter dat harde pantser de nakomelingschap ontwikkelen, veilig beschut tegen alle mogelijke belagers. De wijfjes van de Ibisvlieg tonen deze offerzin ten behoeve van de volgende ge neratie in nog volmaakter vorm. Deze die ren klampen zich boven het wateropper vlak aan omlaaghangende takken vast, waarbij de ene moedervlieg de andere vasthoudt, zodat een hele tros van vliegen ontstaat. In deze positie worden de eieren gelegd, tvaarna de moederdieren sterven, met hun lichamen de eieren omhullend. In deze tros van dode vliegen komen de vlie- genlarven tot ontwikkeling, zich voedend met de lichamen van hun moeders, waar door het voortbestaan gedurende de eerste tijd verzekerd is. Later laten de larven zich in het water vallen, waar zij hun verdere ontwikkeling dienen door te maken. In diepste wezen zijn dit geen handelingen van het moederdier zelf. Zonder nu het nietszeggende woord „in stinct" te bezigen, zouden we het aldus willen uit drukken: deze moederdieren zijn steeds een werktuig in dienst van de boven-indi- viduele levenseenheid van de soort; de be tekenis van hun bestaan ligt niet in hun individuele leven zelf besloten, maar in het feit dat de doeleinden van de soort tot vervulling kunnen worden gebracht. Deze tendens kan men in de natuur herhaalde lijk waarnemen en blijkt o.a. uit het ver schijnsel dat talloos vele dieren en plan ten sterven, zodra zij zich hebben voort geplant. Hun levenskracht is dan verbruikt en uitgeput, hun opdracht ts vervuld en het voortbestaan van de soort daardoor verzekerd. Als laatste merkwaardigheid op dit ge bied zouden we nog willen wijzen op de ouders onder de lagere dieren die zich als ware zoogdieren gedragen. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2