ROMMELT J IE Balans van Elfstedentocht C onfliet ,Heerenveen"-„Enschedé" over transfersom van Lenstra A J Twintig jaar oud wereldrecord van Willy den Ouden in gevaar Moord met staatsie Weer Meren- en Molen tochten in Zuid-Holland Agenda van KNSB VIRGINIA N2 10 'n Best nummer! DWT en Neptunus deelden de winst Ook Rusman wordt onafhankelijke $ca!di$ Een Scaldisvpöeder...en Uw hoest verdwijnt! Dawn Fraser zwom 110 yards in 1 min. 4.5 sec. FEUILLETON Oefenwedstrijd Oranje team uitgesteld? 4 Guthrie mag geen coach zijn van zwemploeg Oud-wielrenner Davidson in Italië overleden Voor promotiecompetitie Zesdaagse in Kopenhagen Schaatswedstrijden op Nova Zembla in Spaarndam KALODERMA GELEE voor RUWE, GESPRONGEN handen door Wil Wanting HOOGTEZON H. 3. MAERTENS N.Y. Vitesse en HVG hebben ruzie over transfer Judo Jaarvergadering van NAJA in Haarlem WOENSDAG 22 FEBRUARI 1956 Het bestuur van de Elfstedenvereniging heeft medegedeeld dat van de 6070 toerrijders, 4739 de tocht hebben volbracht. Bij de toerrijders waren 130 dames, 95 bereikten de finish. Van de 259 wedstrijdrijders kwamen er 109 binnen de vastgestelde tijd in Leeuwarden terug. Binnen enkele weken zal aan hen allen het Elfstedenkruisje worden toegezonden. Aan de heer G. A. Wijstra werd, als eerst binnenkomende Leeuwarder, de wisselbeker, uitgeloofd door mevr. Geerts, echtgenote van een vroegere voorzitter van de vereniging, uitgereikt. Dr. J. Brons deelde mee dat gezien de slechte toestand van het ijs het aantal ongevallen hem enorm is meegevallen. Bevriezing in de derde graad is maar bij één rijder geconstateerd. In het Diaconessenhuis in Leeuwarden zijn voorts slechts drie rijders wegens fracturen behandeld; het aantal hechtingen ten ge volgen van ernstige verwondingen bedroeg vier. Voor het overige had de EHBO het wel druk met het terplaatse behandelen van rijders die last hadden van de kou. Drie rijders moesten in een ziekenhuis worden opgenomen, één van hen was in Harlingen met het hoofd tegen een brug gereden. De meren- en molentochten, georgani seerd door het Merendistrict van de Zuid- Hollandse Ijsbond, worden in de laatste helft van deze week weer verreden. In het afgelopen weekeinde namen ongeveer 8000 mensen aan deze tochten deel. De routes zijn voorzover nodig sneeuwvrij gemaakt, terwijl zij zo zijn om gelegd, dat de zwakke plekken in het ijs en de opengebroken vaargeulen vermeden worden. Donderdag, vrijdag, zaterdag en zondag worden de Merentochten verreden over twintig, veertig, zestig en negentig kilo meter, waarvoor van 9 uur af gestart kan worden in Leiden (café Schuttershof) of in paviljoen De Brasem in Oude Wetering. De Molentocht wordt alleen zaterdag en zondag verreden over een afstand van vijf tig kilometer, eveneens van 9 uur des och tends af van dezelfde startplaatsen. De volgende wedstrijden zijn weer voor de komende dagen op de kalender van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders- bond geplaatst: Donderdag 23 februari IJsclub Zwanenburg en omstreken: kor- tebaan wedstrijd voor mannen, aanvang half drie. IJsclub De Kleine Poel, Bovenkerk: Koppelwedstrijd, aanvang half twee. Ijsvermaak in Hoorn organiseert korte- baanwedstrijden voor mannen, aanvang twee uur. Donderdag 23 febr.t IJsvereniging Het Kagermeer: Koppelwedstrijd. Aanvang 2 uur. IJsclub De Giesen te Giesen Nieuw- kerk: Demonstratie van een danspaar en een kunstrijdster plus een wedstrijd schoonrijden voor paren. Aanvang 2 uur. Zaterdag 25 februari IJsclub Oud Alblas: Korteba an wedstrijd voor mannen, aanvang twee uur. IJsclub Albergen (Ov.): Nationale lan- gebaanwedstrijd over 500, 1500 en 3.000 meter, aanvang elf uur. 's Gravenzande: afdeling Den Haag van de N.V.B.H.S. houdt nationale langebaan- wedstrijden over 500, 1500 en 5.000 meter, aanvang elf uur. Zondag 26 februari IJsclub Voorwaarts Den Oever: Koppel wedstrijd, aanvang twee uur. Frank Guthrie, de bekende zwemdeskun- dige, zal, omdat hij professional is, de Australische Olympische zwemploeg niet kunnen coachen. De president van de Australische Zwembond heeft namelijk meegedeeld dat, krachtens de voor kan didaatstellingen geldende voorschriften, professionals hier niet voor in aanmerking komen. De bond wees geen coach aan voor de Spelen maar heeft Bill Holland, Guthrie's rivaal die amateur is, tot assistent-manager van de ploeg benoemd. ADVERTENTIE De enige Engelse sportman die ooit een functie in de Italiaanse Wielerbond heeft be kleed, Geo Davidson, overleed gisteren op 90-jarige leeftijd in Rapallo (Italië). Davidson was de eerste president van de Italiaanse Wielerbond, een functie die hjj bekleedde van kort na de eerste wereldoorlog tot kort voor de tweede wereldoorlog. Hij werd in Letham, Schotland, geboren en trok naar Italië, waar hij zijn gehele leven wijdde aan het organiseren van de wie lersport, het adviseren van jeugdige renners en aan het liefhebben van Italië, dat hij als zijn tweede vaderland beschouwde. Hij werd president van de Wielerbond ln de tijd van de grote renners Girardengo, Binda en Guerra, die in geheel Europa lauwe ren oogstten. Zelf won hij in 1886 de titel van Italiaans wegkampioen in een race over 130 kilometer, waar hij 5 uur 48 minuten en 20 seconden over deed Kranten noemden dit toen een „fantastische tijd". Hij was ook de stichter van de Genuase cricket- en voetbal club. waarvan thans de voetbalclub nog be staat. Voor de promotie competitie eerste klasse dames van de zomercompetitie KNZB. werd dinsdagavond in het Sportfondsenbad in Haarlem gespeeld de ontmoeting DWTNep tunus. De Amersfoortse dames verschenen met een jeugdig en snel team. In de eerste helft van de strijd zag het er naar uit, dat de punten naar Amersfoort zouden gaan. Na dat mej. Scheerder (DWT) voor een over treding de kant was opgezonden, werd de strafworp. genomen door mej. v. d. Hoef, door de DWT-keepster gestopt. Met een speel ster meer oefenden de Amersfoortse dames zware druk op de DWT-verdediging uit. Geruime tijd hield de DWT-verdediging stand, totdat mej. Jansen door de DWT-ver dediging heen kwam, de bal goed voorzette aan mevr. Heiligers-De Gans, die scoorde. Ook in het begin van de tweede helft was Neptunus meer in de aanval. Voor een over treding door mej. Van Assema (DWT) binnen de vier meter, kreeg mevr. Heiligers-De Gans een strafworp te nemen. Zij bracht daarmee de Neptunus-voorsprong op twee-nul. Hierna ging het DWT beter af. De Neptunus-aan- vallen werden in de DWT-verdediging tot staan gebracht en in tegenaanvallen omge zet. Mej. Metselaar en mej. Van Bruggen brachten daaruit de stand op gelijke voet. Bij de stand twee-twee bleef het. Neptunus had reeds tegen DVZ gespeeld en met vier-een gewonnen. DWT gaat zater dagavond naar Den Haag om de strijd aan te binden tegen DVZ. Wordt daar gewonnen, dan moet wederom een wedstrijd Neptunus— DWT gespeeld worden. Voor de vetranen competitie werd gespeeld de ontmoeting DWRHPC. De punten wer den gedeeld: twee-twee. De stand is: DWR 6—10; HPC 6—8; HVGB 6—8; LZC 6—4; Haarlem 62. LEAGUE Voor de eerste divisie van de Engelse league is in Londen de wedstrijd Arsenal-Everton gespeeld. Arsenal won met 3—2. In Heerenveen is men ontevreden over de gang van zaken met de overschrijving van Abe Lenstra naar Sportclub Enschedé. In een buitengewone ledenvergadering is hiervan blijk gegeven, waarbij de zaak zo gesteld werd dat Sportclub Enschedé niet het volledige toegezegde bedrag zou heb ben betaald. In Enschedé wijst men deze beschuldiging van de hand: Heerenveen heeft gekregen waar het volgens de over eenkomst recht op had. De heer H. J. van Dalen, voorzitter van Sportclub Enschedé, deelde ons mede dat bij het begin van de onderhandelingen tussen belde verenigin gen Heerenveen niet wist welk bedrag te be dingen voor Lenstra. Toen was eindelijk de opmerking gekomen: „Als we eens 25000 gulden vroegen". De Enschedése vertegenwoordigers zei den hierop dat dit bedrag te hoog was. Niet gezien de kwaliteiten van Lenstra, maar eenvoudig omdat men dat geld' niet be schikbaar had. Op verzoek van Heerenveen heeft Sportclub toen een voorstel geformu- De ommezwaai, die in de nationale wèg- rensport is te verwachten* heeft ook de sterke Haarlemse wleler-amateur Wim Rusman doen besluiten om over te gaan naar de kategorie der onafhankelyken. Evenals zijn clubgenoot Tonny Peters, die hem hierin reeds vooraf gegaan is, zal hij nu ook aan wedstrijden voor professionals mogen deelnemen. Rusman, die in zijn vier-jarige wieler- loopbaan als amateur twintig straatronden won, w.o. Haarlem-Noord (twee maal), Be verwijk, Badhoevedorp en Eigenbilzen in België waar hij met ruim drie minuten voorsprong zegevierde en twee „klas siekers" op zijn naam bracht, t.w. de Ronde van Vlaanderen en het „Lentecriterium", zal zonder twijfel ook in zijn nieuwe status weer van zich doen spreken. Behalve deze overwinningen behaalde de Haarlemmer nog een hele serie andere ereplaatsen, werd twee maal clubkampioen van „De Kampioen" en leverde drie maal ('52, '53 en '54) een werkzaam aandeel in het behalen van de nationale clubtitel door zijn vereniging. Bij de neutralisatie van woensdagmorgen vroeg, luidde de stand in de zesdaagse in Kopenhagen: 1. Nielsen-Leveau (Den.) 239 punten; 2. Senfftleben-Forlini (Fr.) 224 pun ten; 3. Roth-Bucher (Zwits.) 138 punten. Op één ronde: 4. Van Vliet-Plattner (Ned./Zwits.) 193 punten; 5. Carrara- Godeau (Fr.) 183 pun ten; 6. Zoll-Weinrich (Did.) 90 punten. De overige koppels volgden op twee of meer ronden. Op de banen van de IJsclub „Nova Zembla" in Spaarndam worden zaterdag aanstaande schaatswedstrijden voor leden gehouden. Die wedstrijden beginnen om twee uur. Zondag worden er nationale kortebaanwedstrijden gehouden voor vrouwen om 100, 60 en 20 gul den. De strijd begint om twee uur. leerd1 en dat ter kermis gebracht van de Friese onderhandelaars. Drie dagen nadat dit gebeurd was, kwam per telefoon uit Heerenveen de mededeling, dat men ermee akkoord ging. Op grond van deze overeen stemming is Lenstra toen voor Enschedé gaan spelen. Dat het bedrag niet onbelangrijk bene den een kwart ton is geweest laat zich wel begrijpen, te meer daar de heer Schut, de voorzitter van Heerenveen, volgens de heer Van Dalen de opmerking heeft gemaakt, dat Lenstra voor een appel en een ei naar Sportclub Enschedé kon gaan. Men wilde Lenstra ter wille zijn, daar deze zijn positie kon verbeteren. Recettes Besloten was, aldus de heer Van Dalen, dat er een vriendschappelijke wedstrijd zou worden gespeeld, waarvan de recette be stemd zou zijn voor Heerenveen. Toen het einde van de overschrijvingstermijn nader de, kwam van Heerenveens zijde de mede deling dat Sportclub zou hebben toegezegd twee wedstrijden ten behoeve van Heeren veen te zullen spelen. Hoewel men in En schedé onkundig was van een dergelijke afspraak heeft men die twee wedstrijden gespeeld, daar men zich in een dwang positie bevond. Te meer daar de afspraken merendeels mondeling waren gemaakt. Sportclub speelde de twee wedstrijden* te weten tegen Preussen-Münster en An- derlecht uit België en droeg de Heerenveen toekomende som groot 11000 gulden af. Daarna ontving men een brief van Heeren veen, waarin werd meegedeeld dat de aan gelegenheid van de transfersom voor Len stra was geregeld. Nu is evenwel een half jaar later plotseling de bui losgebarsten. ADVERTENTIE WETTIG MERK Scaldis rode Hoestpoeders nemen de prikkel van de hoest weg. Scaldis 'poe ders tegen griep of influ enza helpen snel en radi caal. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. vrode Hoest- Tjjdens de Australische kampioenschap pen heeft Dawn Fraser, een Zuidaustralisch zwemstertje, de 110 yards vrije stijl ge zwommen in 1 min. 4,5 sec. De 110 yards komt overeen met een afstand van 100.584 meter. Dawn Fraser heeft dus over de 100 meter nog iets betere tijd gemaakt, d.w.z. dat zij op die afstand zeker beneden het wereldrecord is gebleven dat sinds 27 februari 1936 met 1 min. 4.6 op naam staat van Willy den Ouden. Dawn Fraser zwom in een 55 yards zout- waterbad. Het beroemde record van Willy den Ouden is in een 25 meter zoetwaterbad gemaakt. Voor de 110 yards bestaat geen wereld record, zodat de tijd van het 18-jarige zwemstertje, dat in de finale haar rivale Lorraine Crapp versloeg, niet op de lijst van wereldrecords voor die afstand kan prijken. Maar kan de tijd als nieuw we reldrecord voor de 100 meter worden er kend? Bij het bestuur van de Kon. Ned. Zwem bond verkeert men hieromtrent in de on zekerheid, alhoewel het, zoals wij reeds meldden, vast staat dat Dawn Fraser op de 100 meter sneller is geweest dan Willy den Ouden. Wanneer men op de baan pre cies 100 meter had afgezet, met tijdwaar- nemers erbij, zou de recordverbetering een feit zijn. Het is de vraag welke houding de FINA thans zal aannemen, gewend als ze is precieze afstanden te eisen, geen centi meter minder, maar ook niet meer. Het bestuur van onze bond zou zich hierover met de Internationale Federatie in verbin ding stellen. In elk geval ligt een officiële en formele verbetering van het record van Willy den Ouden, dat nu al bijna 20 jaar lang stand heeft gehouden, binnen het bereik van het Australische meisje, dat heeft ze wel zeer overtuigend bewezen. Dawn Fraser legde de eerste helft van de race af in buitengewoon hoog tempo. Bij het keerpunt lag zij ongeveer een meter voor op haar rivale, Lorraine Crapp. Een aanval van Lorraine weerde zij af om tenslotte met een halve meter voorsprong te winnen. Voor Lorraine Crapp werd 1 min. 4,8 sec. afgedrukt, hetgeen betekent dat ook zij over de 100 meter binnen het record van Willy den Ouden zou zijn ge bleven. Tijden over meter-afstanden wer den evenwel niet opgenomen, doch de trai ner van Dawn Fraser berekende dat zijn pupil de 100 meter afgelegd moest hebben in 1 min. 4,2 sec. en dat de tijd van Lor raine Crapp over die afstand 1 min. 4,4 sec. moest hebben bedragen. V* y 0 n/ Pommeltje liep dus door in de richting, die de Rollebollen hem hadden gewezen. Het was een lange weg door een vreemd landschap. Hij liep en liep. „Het is toch nog erg ver naar Bollebozenland", zuchtte hij soms. Toen stond hij opeens op een hoge rots ...en daar hield de weg op; want hij was bij de zee gekomen! „Hoe moet ik nu verder?", dacht Pommeltje onthutst. Hij keek in het rond en zag even verder een trap. Daarlangs daalde hij van de hoge rotsen en toen stond hij op het strand. Hij keek naar de zee en krabde op zijn bol, want hoe moest dat nu verder Willy den Ouden met een gedeelte van de door haar behaalde prijzen. Gallagher verklaarde voorts dat hij er van overtuigd was dat Dawn Fraser bij de Olympische Zomerspelen in staat zou zijn de 100 meter binnen de 64 sec. te zwemmen. „Dit is haar eerste belangrijke seizoen en zij zal zeker nog sneller worden", aldus besloot Gallagher. Vele pogingen Er zijn in de loop van de jaren tal van pogingen ondernomen om het record van Willy den Ouden te verbeteren, maar alle pogingen zijn tot nu toe vergeefs geweest. Rie Mastenbroek, winnares van de 100 meter vrije slag bij de Spelen in Berlijn, moest de fraaie tijd ongerept laten en de Deense Raghnild Hveger, die de dames- crawl tot aan de oorlog beheerste en wier hartewens het was ook dit record op haar naam te brengen, slaagde er niet ln bene den de 1 minuut 5 sec. te komen. De Hon gaarse Judith Ternes leek geruime tijd een ernstige candidate, maar zij faalde, evenals de Nederlandse meisjes Hannie Termeulen en Irma Schuhmacher, de Deense zwemster Grethe Andersen en de Amerikaanse Ann Curtis vóór haar. In de laatste jaren maakten tal van crawlzwemsters uitstekende tijden op de 100 meter. De Hongaarse Kathy Szöke in 1954 en haar landgenote Valery Gyenge in 1955 lieten 1 min. 5,4 sec. voor zich afdruk ken, en Cocky Gastelaars zowel als Hettie Balkenende daalden eveneens af tot onder de 1 min. 6 sec. Daarna kwamen de Austra lische zwemsters opzetten, Lorraine Crapp met 1.05.2 en 1.05, Faith Leach met een tijd die 1.04.8 zou hebben bedragen en thans Dawn Fraser met die tijd van 1.04.05 voor de 110 yards, waarmee ze ook sneller dan Willy is geweest op de 100 meter, al hoewel men op dit ogenblik nog niet weet of aan alle voorwaarden voor een record- verbetering is voldaan. Al gedurende maanden ontving men her haaldelijk tijden uit Australië, gemaakt op afstanden in yards, die bij omrekening van die afstanden in meters uitwezen dat Wil ly's record groot gevaar liep. De FINA zal nu moeten beslissen of Dawn Frasers tijd inderdaad officieel een nieuw wereld record is. Een niet-erkenning zou overigens een zuiver formele aangelegenheid zijn. ADVERTENTIE HOOFDSTUK I. De dood op de Drieherendrift Als een slaper, die huiverend en geeuwend worstelt met de kille schemering, stootte de Albertustoren loom en langzaam acht uurslagen uit zijn hoge donkere galm gaten over de verregende stad. Na die reeks van zonnige lentedagen was in de nacht de westenwind weer opgestoken en had vanuit zee grijze gordijnen van regen aangevoerd, die nu de daken en straten, de huizen, de tuinen en de pleinen van Illingen hulden in een triestig, vochtig waas. Want de warmte, door de aarde als een eerste belofte van zomer, gisteren nog begerig opgezogen, stroomde nu terug uit de poriën van bladeren en jong groen, mengde zich met de regen en legde zich als een klamme beklemming over de wereld. Overal in Illingen hingen nog de ver sieringen van het lustrumfeest, de vorige dag zo luisterrijk besloten, niet het minst dank zij de weergoden, die dit jaar het eerste lustrumjaar na de eerste wereld oorlog Illingen's Alma Mater wel heel goed bedacht hadden. Maar de guirlandes, gisteren nog fris en kleurig, hadden in deze ene nacht hun fleur verloren en wapperden nu als vale vodden in de wind .Van het stralend vergulsel van erepoorten was alle glans afgespoeld en wie nagelaten had 's avonds laat zijn vlag in te halen, vond die nu als een door regen en wind ge mangeld druipnat beddelaken gewikkeld rond de vlaggestok en verward in een vlaggetouw, dat nat en weerbarstig in on ontwarbare knopen vastzat. Alleen het groen van palmen en dennen, overal kwistig aangebracht, vooral op het plein voor de Universiteit, waar het nuchter stadsplantsoen in een ware parkillusie her schapen was, alleen de versieringen van jonge lentebloemen in bakken en kunst matige borders hadden, na de verwelkende warmte van gisteren van het onverwachte regenbad geprofiteerd en stonden er nu nog even fris als op de eerste dag van die gisteren zo glorieus besloten lustrumweek. Stalhouder Van Abel tikte op de baro meter, die tussen ingelijste diploma's, op concoursen gewonnen penningen en foto's van renpaarden en volbloeden, tot de wandversiering behoorde van wat hij zijn „kantoor" noemde. De barometer trilde en wipte met snelle sprong naar „Veran derlij k." „We hebben geboft", mompelde hij zelf voldaan. „Dat hadden we gisteren niet moeten hebben." Dan liet hij zich weer zakken in zijn bureaustoel en zielstevreden ging zijn blik over de lange reeks van posten, die hij al had ingeboekt en over de nog altijd dikke stapel koetsiersbriefjes, die hij nog in boeken moest. Tezamen gaven al die pape rassen de activiteit aan door de stalhouderij Van Abel tijdens de Illingense lustrum feesten ontplooid en daarmee de ver diensten, die deze feesten hadden opge leverd. Van Abel wist, dat zijn welstand en de aanslagbiljetten van inkomsten- en ver mogensbelasting waren alleen een onaan gename vorm om hem telkens weer aan die welstand te herinneren voor een groot deel te danken was aan Illingen's Universiteit. Niet alleen omdat hij boven zijn stal het fiere wapenbord mocht voeren van het Illingense Studenten Corps. Niet alleen omdat uit zijn stallen op universi taire hoogtijdagen de rode en gouden ka rossen te voorschijn kwamen, waarin de Corpssenaat zich aan de burgerij vertoonde. Maar ook omdat hij, afgescheiden van de stalhouderij, boven het grote wagenhuis en de autogarage, die nu door tijdsomstandig heden buiten gebruik was, een pension be heerde, dat tot de beste en voornaamste, deftigste studentenpensions van de stad behoorde. Van Abel had altijd goed geboerd. Dank zij de Universiteit. Zeker! Maar ook niet minder omdat hij op en top een zakenman was, altijd vol ondernemingszin, vol durf. Dit had hij getoond bij het opzetten van zijn pension. Niemand had daar aanvanke lijk hoge verwachtingen van gehad. Af gunstige concurrenten hadden gegrijnsd: hoogmoed komt voor de val. Het gaat mis met Van Abel! Goede vrienden van zijn wekelijks bridgeclubje in „Den Witten Leeuw" hadden hem gewaarschuwd: Man begin er niet aan. Houd je toch bij je paarden! Dat hij destijds, voor de oorlog, het paardenbedrijf er nooit helemaal aan had gegeven, nooit als andere stalhouders zijn bedrijf helemaal in een autogarage had omgezet, werd trouwens in Illingen alge meen beschouwd als bewijs van Van Abel's verziende blik. Want toen tijdens de oorlog benzine schaars werd, was hij, terwijl con currenten hun zaken zagen verlopen, in staat geweest om met paarden en rijtuigen zijn bedrijf toch nog gaande te houden. Het waren oude, vaak wrakke brikjes geweest, waarmee hij op straat verscheen en ook zijn rossinanten waren geen concours- paarden meer. Maar al was het dan met gebrekkige middelen, de oude clièntele be hoefde bijna nooit teleurgesteld te worden. En de oude dames van Illingen, de freules en de douairières van de landgoedéren in de omgeving, die zo node hun Lancia's en Buicks misten, namen de koetsjes van Van Abel voor Hefzij zeker omdat die koetsjes haar immers herinnerden aan een tijd, die al voorgoed vergeten scheen, de tijd van haar onbezorgde jeugd, van dames met sleeprokken en heren met hoge hoeden, van deftige landauers vooral, en glanzend tuigwerk Van Abel kende zijn vak. Daar waren allen het over eens. Maar zijn vak was dat van stalhouder. Niet van „studentenploert". Houders van allang bestaande en ge renommeerde studentenpensions hadden aan Van Abel's nieuwe onderneming eerst niet eens veel aandacht besteed: welke zich zelf respecterende student wilde er nu bij een stalhouder op kamers wonen? De echte, altijd weer gezochte studentenkamers wer den trouwens toch alleen maar gevonden op de Kromme Gracht, de Amsterdamsche Kade en in de Schuttersstraat, in dat oude stadscentrum, waar de bordjes met „Cubi- cula Locanda" evenzeer bij de grijze eer biedwaardige trapgeveltjes hoorden als de rekjes met geraniumplanten, die 's zomers aan die oude verweerde geveltjes een kleu rige vrolijke noot gaven en die voor wo ningzoekende studiosi een garantie schenen te zijn, dat een „ploertin", zo zorgzaam voor haar bloemetjës, hen zeker wel met evenveel zorg zou kunnen huisvesten. Maar Van Abel had afgunst genegeerd, goede raad in de wind geslagen en zich van traditie niets aangetrokken. En tegen alle verwachtingen in, had hij gelijk ge kregen. Binnen een maand waren alle ka mers in het grote dubbele bovenhuis aan studenten verhuurd geweest. En dat niet alleen! Juist prominenten uit het univer sitaire wereldje van Illingen waren bij hem ingetrokken: leden van de Senaat en vooral ouderejaars, assistenten en één keer Naar wij vernemen onderneemt de tech nische commissie van de KNVB op het ogenblik stappen om de oefenwedstrijd van het Nederlands elftal tegen de ploeg van de London Combination, die is vastgesteld op woensdag 29 februari, uitgesteld te krijgen. Het Olympisch stadion, waar de match ge speeld zou worden, is nl. op het ogenblik volkomen onbespeelbaar en het is niet te verwachten (gezien de algemene weerstoe- stand) dat het stadionveld tijdig in rede lijke conditie zal gebracht kunnen worden. Er ligt namelijk zeer veel sneeuw. Het lijkt ons zo langzamerhand1 allemaal een beetje overdreven toe. Voor de zoveel ste maal mogen wij verwijzen naar de toe standen in het buitenland. Verleden week nog plaatsten wij een foto van het voetbal veld in Bologna in Italië dat van een enor me sneeuwvacht bevrijd werd. Dat kan hier in Nederland ook. En dan praten wij nog maar niet over de Engelse voetballers, die rustig iedere week hun partij spelen. Op 14 maart is de interlandwedstrijd tegen Duits land in. Düssekkxrf. Het lijkt ons dan ook toe dat de oefenwedstrijd in ieder geval op welk veld en onder welke weersomstan digheden dan ook moet doorgaan. ADVERTENTIE VERKOOP EN VERHUUR Nassaustraat 5 Haarlem Tel. 15220 De Arnhemse hoofdklasser Vitesse eist de transfersom van f 5.000, die de club- Indertijd heeft betaald aan het Amers foortse HVC voor de ex-HVC-linksbuiten Evert van der Horst, terug. Vitesse moti veert deze eis als volgt: Van der Horst had in de periode, toen de strijd tussen KNVB en de voormalige Beroeps Voetbal bond gaande was, het voornemen naar Arnhem te verhuizen en te gaan spelen voor Vitesse. HVC zou hebben toegezegd, medewerking te verlenen om een normale overschrijving zonder kosten te bewerk stelligen. Toen de ex-HVC-er later naar Arnhem ging was inmiddels het semi- beroepsvoetbal definitief in ons land inge voerd. Volgens Vitesse had HVC overeen komstig de afspraak Van der Horst toen zonder meer moeten laten gaan. De Amersfoortse visie is als volgt: Vi tesse is zelf, eigener initiatief, komen onderhandelen over een transferbedrag, terwijl de Arnhemse vereniging toch op de hoogte was van de afspraak. Nadat overeenstemming was bereikt over de grootte van het bedrag kreeg Van der Horst eerst f 300 van HVC en later accep teerde hij 10 percent van de transfersom. Het geschil tussen HVC en Vitesse zal worden behandeld door een arbitragecom missie van de KNVB. Van der Horst is de laatste tijd niet meer opgesteld door Vi tesse en naar verluidt zou hij plannen hebben om te emigreren. Dit is de eerste maal dat een scheidsgerecht is aangewezen om een dergelijk geschil tussen twee clubs te beslechten. In restaurant Brinkmann in Haarlem is de jaarlijkse vergadering gehouden van de raad van beheer van de Stichting Neder landse Amateur Judo Associatie. Afge vaardigden van 26 clubs waren aanwezig. Meegedeeld werd dat, wat de komst van een buitenlandse trainer betreft, de be sprekingen in een vergevorderd stadium verkeren. De clubkampioenschappen 1956 zullen gehouden worden op 11 maart in de Dierentuin in 's-Gravenhage. Tevens zal die dag, eveneens in de Dierentuin, de in terland-judowedstrijd NederlandBelgië worden gehouden. De secretaris deelde nog mede dat het ledenaantal van de NAJA in 1955 met 100 percent is gestegen. In de loop van het jaar zullen regionale wedstrijden worden ge houden, waartoe de voorbereidingen reeds zijn begonnen. een privaat docent. Dat waren ook de gas ten, die Van Abel het liefst had. Jonge blagen, eerstejaars, wier wilde haren nog moesten uitvallen, liet hij graag aan de moederlijke kamerverhuursters-achter-ge raniums Die hielden met de lusten dan meteen de lasten van het studentenleven. Van Abel daarentegen wilde aan zijn huis een zekere „standing" geven. En ook daar in was hij geslaagd. Was nu tijdens het lustrumfeest na de oorlog het oude studen tencentrum dag en nacht vervuld geweest van jool en plezier, van brooddronken lawaai en het spektakel van dolle streken, op de rustige Drieherendrift daarentegen, bij de stallen en het pension van Van Abel, was de stilte onder het voorjaarprille kastanjegroen alleen verbroken geweest door het voortdurend af- en aanrijden van rijtuigen, het hoefgetrappel van de bereden erewacht, hier onder toezicht van Van Abel opgesteld, het in- en uitstijgen van leden van de Senaat en soms door uit de verte aanwaaiende klanken van koper en gerucht van stemmen, als er muziekcorpsen trokken door de Raadhuisstraat. Het waren wel geslaagde dagen geweest. Een meer dan geslaagd, gedenkwaardig lustrum. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6