Opnieuw drie weken hechtenis tegen chauffeur geëist Zes jaar geëist voor moord tegen jeugdige „pistoolfantast" Minister Beyen doet een beroep op Frankrijk Over vrijaf geven aan overheids personeel op 5 mei is nog niet beslist Oud-illegaal vrijgesproken van uitlokking tot moord EERSTE KAMER Dr. Drees kapittelt prof. Gerretson Nourytien knapt U op in een ommezien! Haarlemse arbeider levensgevaarlijk gewond Dodelijk ongeluk met NZH-bus Jongeman schoot zonder verklaarbaar motief vrouw te Zeist dood Verblijfplaats van Westerling onbekend Geen stappen bij de R.K. geestelijkheid Liquidatie-opdracht werd verstrekt door daartoe bevoegd BS-leider In naam der Europese eenheid IVOROL: De Tandpasta van standing 7 Echtpaar om het leven gekomen door kolendampen Boerderijen te Westendorp en Ermelo afgebrand Nederlandse onderscheiding voor president Kubitschek Zwarte erfenis gevonden uit rampzalige tijd Met beide armen tussen blikhaspel bij „Breedband" Minister Beel: De zaak-Anneke Beekman „Pathologische voorliefde voor wapens" Donzige huidjes Geen blaam op Hannie Schaft en Truus Oversteegen Water-misbruikers voor een week afgesloten Kerkelijk Nieuws Opstand in Braziliaans oerwoud uitgebreid Poujadistische obstructie in Assemblée Nationale W u ii is S D A G 2 2 F E R U A R I 19 5 6 De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp tot wijziging van de instellingswet produkt- sc-happen en hoofdproduktschap voor ak- kerbouwprodukten goedgekeurd. Het wetsontwerp beoogt ondernemingen, waarin rijst wordt bewerkt, verwerkt of verhandeld alsnog te brengen onder de werkingsfeer van het Produktschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten en het Hoofdproduktschap voor Akkerbouwpro- dukten. Voorts werd aangenomen het wetsont werp tot wijziging van de begroting 1955 van het departement van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening, waarbij een bedrag van 107.000 wordt aangevraagd als tegemoetkoming in de schade, die op veenkoloniale bedrijven is ontstaan door de toepassing van het Besluit Bestrijding Aardappelmoeheid. Dit is 25 percent. Het bedrijfsleven zal 75 percent bijdragen voor de oogstjaren 1953 en 1954. Bij de bespreking van de begroting van het departement van Algemene Zaken zei minister-president Drees naar aanleiding van vragen over het ontslag van mr. Bon nerman, de secretaris-generaal van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening, dat in het algemeen een voordracht tot ontslag van een hooggeplaatst ambtenaar uitgaat van de minister-president en dat een der gelijke voordracht in de ministerraad wordt besproken. Hij aanvaardde er de volle verantwoordelijkheid voor, dat in dit geval hiervan is afgeweken. Minister Drees was van mening, dat een kwestie als deze, waai'bij het ging om persoonlijke verhou dingen, niet in openbare behandeling dien de te worden gebracht. Vóór het besluit tot ontslag was er een schriftelijke verklaring van mr. Bonnerman, waarin deze zich akkoord verklaarde met ontslag op bepaal de financiële voorwaarden geconcentreerd. r 5 mei In antwoord op vragen van de heer Brandenburg (C.P.N.) deelde de minister-president mede, dat over het vrijaf geven aan overheids personeel op de vijfde mei advies is ontvangen van het georganiseerd over leg. Een beslissing moet nog in de ministerraad worden genomen. Het ligt in de bedoeling het aantal vrije dagen voor overheidspersoneel met één te verhogen en het zou logisch zijn, dat dit de vijfde mei zal zijn. Financiële steun van de overheid voor de nationale feestdag zal alleen in bijzon dere gevallen worden verleend. Het is grotendeels een plaatselijke viering, die ook plaatselijk dient te worden gefinan cierd. De minister-president ging ver volgens in op door prof. Gerretson (CHU) gemaakte opmerkingen. Dr. Drees zag geen enkele aanleiding de begroting van Algemene Zaken te spitsen in aange legenheden betreffende algemene zaken en betreffende het kabinet van de minister president. V Kwesties over de Deltawet en de water wegen zijn typische voorbeelden van pro blemen, "waarvoor niet één minister ver antwoordelijk kan zijn. Voor de onderhan- ADVERTENTIE Waarom zoudt u nog langer blijven suk kelen met die zenuwpijnen Ga over op NOURYTIEN De moderne pijnstiller in tabletvorm. een compositie van 5 vermaarde elkaar ondersteunende en versterkende ge neesmiddelen. Niets brengt zo snel ver lichting. 1 of 2 tabletten op wat water en elk begin van pijn wordt radicaal onder drukt. U w o r d t fit - U b 1 ij f t fit met NOURYTIEN! Neem uit veilige voorzorg een buisje in huis. NOURYTIEN knapt u op in een ommezien! Bij alle apothekers en drogisten. Per buisje van 20 stuks 85 ct. Kachel te ver dicht gezet In de gemeente Rietveld bij Woerden is het bejaarde echtpaar M. v. d. Berg Bruere door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. De man was 73 jaar, zijn vrouw 67 jaar. De bakker kreeg geen gehoor en ver schafte zich met een loper toegang tot de woning. Daar vond hij de beide mensen be wusteloos te bed. Hij waarschuwde onmid dellijk een geneesheer uit Bodegraven, die een zuurstofbehandeling toepaste en daar na de bewusteloze slachtoffers naar het R.-K. ziekenhuis in Woerden liet overbren gen. In de loop van de dag overleed de vrouw en vandaag is ook de man gestorven. Vermoedelijk heeft de vrouw de kachel ge vuld en deze te ver dicht gezet, waardoor de gevaarlijke dampen zijn ontstaan. De boerderij van de landbouwer Ten Brinke te Westendorp nabij Varsseveld is tot de grond toe afgebrand. De brandweer ondervond veel moeilijkheden bij het ver krijgen van water. Dit moest van vrij grote afstand worden aangevoerd. Het vee kon op het laatste moment in veiligheid worden gebracht. De huishoudelijke inboedel kon eveneens vrijwel geheel worden gered. De landbouwer was verzekerd. In Ermelo is een boerenwoning, bewoond door de familie Jansen, staande aan de Bosweg, door brand verwoest. De vermoe delijke oorzaak is kortsluiting. De brand weer kon tegen de vlammen weinig uit richten. De gehele inboedel ging verloren. De Nederlandse buitengewoon ambassa deur en gevolmachtig minister te Brazilië, T. El'infc Schuurman, heeft aan president Kubitschek het Grootkruis behorend bij de orde van de Nederlandse Leeuw aangebo den. Deze orde werd onlangs door de Ko ningin aan de Braziliaanse president ver leend. delingen is het ministerie van Buitenlandse Zaken ingeschakeld. Voor de uitvoering is uiteraard het ministerie van Verkeer en Waterstaat verantwoordelijk. Voor vragen over afspraken, door prof. Gerretson ge steld, dient men te zijn bij de minister van Buitenlandse Zaken. Voor technische bij zonderheden kan men zich wenden tot de minister van Waterstaat. Dr. W. Drees Over het openbaar optreden van het staatshoofd zei de minister-president, dat voor redevoeringen met een politieke in slag het kabinet verantwoordelijk is. D r. Drees was verbaasd dat prof. Mole naar de rede van de Koningin over hulp aan onontwikkelde gebieden een „partij politieke rede" had genoemd. De regering kan niet aanvaarden, dat deze rede een partij kiezen in de partijstrijd inhoudt. De m i n i s t e r-p resident kwam hierna uitvoerig terug op een vorig jaar door hem gemaakte opmerking jegens prof. Gerretson, die deze kren kend had genoemd en door hem als een aantasting van zijn eer wordt be schouwd. Het ging over beschuldigin gen, die prof. Gerretson destijds bij getuigenverklaringen voor de Equête- commissie heeft gedaan en die hij, zo als de minister-president zei, niet heeft kunnen bewijzen. Toen d r. Drees de desbetreffende passages uit het rapport van de com missie citeerde, werd hij herhaaldelijk door prof. Gerretson onder broken. De v o o r z it t e r ontnam prof. Ger retson daarop het woord. De minister-president zei daarop, dat prof. Gerretson wel gevoelig is als het hem zelf betreft, maar niet wanneer hij opmer kingen maakt jegens anderen. D r. Drees verklaarde het meest gehinderd te zijn door de wijze, waarop prof. Gerretson des tijds minister Kernkamp heeft bejegend bij de behandeling van de begroting van Overzeese Rijksdelen. Het was karakteri serend voor de wijze, waarop prof. Ger retson meent in het openbaar te moeten optreden, aldus de minister-president. Bij de replieken zei p r o f. G e r e t s o n, dat de minister-president om de zaak heen gepraat had. Dit zou zijn laatste woord over dit onderwerp zijn, zo verklaarde hij. De begroting van Algemene Zaken werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. -H- Teleyisiekosten Aan de orde kwam hierna een ontwerp tot wijziging van de begroting 1954 van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. De gewone dienst wordt hierdoor verhoogd met f 7.160.185. De bui tengewone dienst wordt, voor wat de kapi taalsuitgaven betreft, verminderd met 13.446.607. Prof. H e 11 e m a (A.R.) had bezwaren tegen de hoge subsidie aan het televisie- bestel. De televisie dient zijns inziens zo spoedig mogelijk de eigen kosten te be talen. Voorts maakte hij bezwaar tegen de kosten, die door de overheid zijn verbon den aan internationale congressen. De heer Wendelaar (VVD) sloot zich bij deze opmerkingen aan. De heër Broeksz (P. v. d. A.) betoog de, dat ook bij de televisie de kost vóór de baat gaat. Bovendien zullen binnen rede lijke tijd de kijkers de kosten zelf kunnen betalen. Minister C a 1 s betoogde, dat thans niet kan worden gezegd of de televisie een zegen of een vloek zal zijn. Het is in ieder geval de plicht van de overheid om waak zaam te zijn. De bewindsman verwachtte niet, dat het in de televisie gestoken geld er weer geheel uit zal komen. Het moet echter mogelijk zijn, dat de televisie bin nen tien jaar zichzelf bedruipt. Indien geen financiële steun was gegeven, zou de tele visie niet van de grond zijn gekomen. Met deze steun worden niet alleen de kijkers gesteund, maar wordt een Nederlands cul tureel belang gediend. De begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen werd hierna zonder stem ming aangenomen. j Toen een ijverige behanger dezer dagen j het oude behangselpapier verwijderde j in een woning aan de Leidsegracht te i Amsterdam om het door nieuw te ver- j vangen, kwam er tot zijn verbazing uit de ruimte tussen het tengelwerk en de i muur een gehele NSB-inventaris rollen: drie complete tunieken van de xioorma- lige WA, drie koppelriemen, twee uni- formpetten en een zwart overhemd, een i cylinderrevolver met patronen, vier j pakjes met kogels, een dolk, een NSB- en een hakenkruisvlag, drie boeken, een aantal foto's en lidmaatschapskaar ten van de voormalige NSB ten name van vroegere bewoners van het huis. De politie heeft dat alles in beslag ge nomen en zal dat geruisloos doen ver dwijnen in een archief met dergelijke attributen als een herinnering aan een donkere tijd. xxx»cooocoo<x!oxcocx30occooccoc<>oocoooooccaxoooc»3ococo Bij de blikscharen van de Breedband is vannacht een ernstig ongeval gebeurd, waarbij de Haarlemse arbeider W. Podt levensgevaarlijk is gewond: de man be knelde beide armen., Bij deze blikscharen worden de afge knipte zijkanten van de banden uitgewalst staal in een haspelput geleid om daar op haspels te worden gewikkeld. De arbeider P., die vannacht in deze haspelput werk zaam was, is daar omstreeks kwart voor één door personeel van de blikscharen ge vonden met beide armen in de haspels be klemd. Met zeer ernstige verwondingen moest P. naar het Rode Kruis-ziekenhuis worden opgenomen, waar het levensgevaar nog niet was geweken. De toedracht van het ongeval is niet duidelijk, omdat de arbeider alleen in de haspelput werkte. De procureur-generaal bij het gerechts hof te Amsterdam heeft dinsdag drie we ken hechtenis geëist tegen de 33-jarige Haarlemse chauffeur M. C. v. L. wegens het veroorzaken van een dodelijk ongeluk met een bus van de NZHVM en het Hof tevens verzocht de verdachte voor de tijd van negen maanden uit de rijbevoegdheid te ontzeggen. In eerste aanleg was de chauffeur door de rechtbank te Haarlem tot drie weken hechtenis en slechts drie maanden ontzegging veroordeeld. Op 23 mei van het vorige jaar reed Van L. met een lege bus uit Den Haag naar Haarlem. Hij was te laat vertrokken en had al het grootste deel van zijn achter stand ingelopen, toen hij onder Aerdenhout over de Boekenrodeweg de vrij onoverzich telijke bocht naar de Zonnebloemlaan na derde. Het had tevoren juist even gere gend, zodat het asfaltdek van de daar cir ca 6 meter,brede Boekenrodeweg glad was. Bovendien waren de beide voorbanden van de elf meter lange bus in slechte staat. Juist in die bocht naderde mr. E. H. Hal- bertsma in zijn personenauto uit de tegen overgestelde richting. Bij de bocht naar rechts remde de bus chauffeur iets af waarbij zijn bus begon te slippen. Hij slaagde er niet in, het voer tuig weer onder controle te krijgen. Het gevolg was, dat de bus, inplaats van de bocht naar rechts te volgen, vrijwel recht uit zeulde en dus de doorgang voor de personenauto geheel blokkeerde. Met een harde slag ramde de bus de wagen van mr. H. en wierp deze tegen een boom aan. Mr. H. werd naar het marinezieken huis gebracht. Hij overleed aan een her senbloeding. De procureur-generaal noemde de snel heid van tenminste 45 km per uur, waar mede de verdachte gereden had, te hoog voor de bocht met het natte wegdek en achtte roekeloos rijden bewezen. Met be vestiging van de drie weken hechtenis eiste hij, zoals gemeld, negen maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. De raadsman meende, dat men de bocht zeker met 55 km per uur kan nemen, al ontkende hij niet, dat de chauffeur wat on- ZES JAAR GEVANGENISSTRAF met aftrek en onvoorwaardelijke terbeschikking stelling van de regering heeft de officier van Justitie bij de rechtbank te Utrecht, jhr. mr. N. Witsen Elias, geëist tegen de 22-jarige timmerman Johannes de W. uit Zeist wegens moord of zware mishandeling, die de dood van mevrouw B. Koster- Visser tengevolge had. De verdachte, een jongeman met een grote fantasie, die doorlopend met een geladen pistool op avontuur ging en zich verbeeldde dat hij op jacht was naar misdadigers, had zich op de avond van 24 november 1954 opge houden in de bossen nabij Kerckebosch te Zeist en was daarna in de J. W. Frisolaan bij het huis van de familie Koster gekomen. Hy zag de vrouw des huizes bezig met het klaarmaken van pakjes en was in sluipende houding rond het huis gegaan. Plotseling viel hij tegen de muur van het huis aan, wat enig gerucht veroorzaakte. Hij zag toen iemand in de keuken de achterdeur openen en begreep dat men hem had gezien. Met de revolver loste hij op een afstand van 1 a 2 meter een schot, dat mevrouw Koster in de linkerlong trof, tengevolge waarvan zij kort nadien is overleden. voorzichtig had gereden. Roekeloosheid achtte hij niet bewezen. De chauffeur heeft het vertrouwen van zijn maatschappij niet verloren. Hij is in zijn dienst op de bus lijnen als chauffeur gehandhaafd. Het Hof zal op 6 maart uitspraak doen. Minister Beel beschikt niet, naar hij aan de Eerste Kamer mededeelt, over inlich tingen omtrent de tegenwoordige verblijf plaats van Westerling. Hij merkt op dat tegen Westerling geen onderzoek terzake van enig strafbaar feit, waarvoor zijn uit levering zou kunnen worden gevraagd, gaande is. Het is niet bekend of Wester ling bij zijn illegale grensoverschrijding gebruik heeft gemaakt van een vals of vervalst paspoort. Evenmin staat vast of, en zo ja, welke personen hem bij die grens overschrijding behulpzaam zijn geweest. Overigens zou, zo zegt de minister, wegens het verlenen van zodanige hulp toch niet strafrechtelijk kunnen worden opgetreden, aangezien het een overtreding betreft, en medeplichtigheid aan een overtreding in het algemeen niet strafbaar is. De minister van Justitie ad interim, prof. Beel, heeft aan de Eerste Kamer medege deeld, dat er geen gronden zijn om aan te nemen dat geestelijken in Nederland thans medewerking verlenen aan het verborgen houden van Anneke Beekman. Voorts staat niet vast of, en zo ja welke geestelijken elders wel daaraan medewerken. Uit de gedragingen en uitlatingen van leden der betrokken familie valt af te leiden, dat zij niet wensen te zwichten voor enige aan drang om hun verzet op te geven. Alleen reeds op grond van deze laatste omstan digheid is er geen nuttig effect te verwach ten van het doen van stappen bij de R.K. geestelijkheid zoals door sommige Eerste Kamer-leden is gevraagd. Het resultaat van de pogingen tot opspo ring van Anneke Beekman is, aldus de mi nister, tot dusver helaas nog negatief ge weest. Dat over deze zaak een „kwestie" met België zou zijn gerezen, ontkent de minister. De Nederlandse justitiële en poli tiële ambtenaren zijn telkens in de gelegen heid gesteld, in nauw contact met hun Belgische collega's, nasporingen in België te verrichten. Enkele maanden geleden is vanwege de Belgische justitie, ter opspo ring van Anneke Beekman en van een van de dames Van Moorst, huiszoeking ver richt in een klooster te Wevelgem, aan welke huiszoeking een groot aantal ambte naren heeft deelgenomen. Het komt de minister voor, dat er geen aanleiding be staat over gebrek aan medewerking te klagen. DE KRIJGSRAAD TE VELDE heeft C. N. van der V., destijds lid der Nederlandse Binnenlandse Strijdkrachten, die beschuldigd werd van uitlokking tot moord op Gerdo Bakker hedenmorgen vrijgesproken. De krijgsraad overwoog by deze uit spraak dat beklaagde zich tijdens de rechtszitting heeft beroepen op de omstandig heid dat hy van zijn militaire chef Frans van der W. opdracht had gekregen de liquidatie van Gerdo Bakker uit te voeren of te doen uitvoeren en Van der W. bevoegd was een dergelijk bevel te geven. De dader vluchtte op een fiets en werd achtervolgd door de 19-jarige kantoorbe diende Piet Wels, die hem langs het huis had zien scharrelen. Toen De W. bemerkte dat hij werd achtervolgd, keerde hij zich nabij de Molenweg om met de uitroep: „Maak dat je wegkomt, anders schiet ik op je". De kantoorbediende zette echter de achtervolging voort, maar moest haar wegens de duisternis staken. Ter zitting ontkende De W. de bedoeling tot schieten te hebben gehad. Als eerste ADVERTENTIE (Van onze correspondent in Parijs) De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, de heer Beyen, heeft gisteren een rede gehouden voor het Franse studie instituut van de nationale verdediging. Vandaag zal de minister zich met een tweede toespraak richten tot de Franse vereniging voor economische geografie. De ministeriële redevoering van gisteren behelsde een analyse van het Europese probleem, zoals ook de titel luidde. De minister stelde voorop dat het hoogste goed, dat Europa te verdedigen heeft, niet in de eerste plaats van politieke of economische orde is, het is onze westerse beschaving, onze opvatting over de menselijke waardig heid en van de vrijheid. De bedreiging van deze waarden is van politieke en militaire aard. Daarom is het nu het eerste gebod dat Europa zich verenigt. Die bundeling van krachten op alle gebieden heeft niet tot doel, zo zei de minister, een nieuw machtsblok te vormen. Militair kan Europa alleen verdedigd worden in de Noord- atlantische Verdragsorganisatie, zo meende de heer Beyen. De Nederlandse minister ging daarna uit voerig de verschillende vormen van Euro pese samenwerking na. Hij kwam daarbij tot de conclusie dat er voor het eerst een werkelijk Europees solidariteitsgevoel is doorgetrokken en dat dit besef alleen door supra-nationale samenwerking in blijven de daden kan worden omgezet. Als volgen de étappes langs die weg werden door de minister genoemd de atoomgemeenschap en de Europese eenheidsmarkt. De minister wees op de veel grotere verantwoordelijk heid, die de nationale regeringen tegen woordig dragen met betrekking tot het economische en sociale heil werkloos heid-, ziektebestrijding, enz. der volken. Deze ontwikkeling heeft echter het nadeel opgeleverd, zo constateerde mr. Beyen, dat de Europese landen in de economische sector nu ook sterkere neigingen tot natio nalisme gaan vertonen. Mr. Beyen stipte ook nog even de be zwaren van vele Fransen tegen de integra tie aan, waarvoor indertijd, zoals men zich herinnert, de Europese defensiegemeen- js een hulpvaardig jongmens met een getuige werd de zenuwarts dr. A. P. M. Boland uit Utrecht gehoord, die de con clusie van het door prof. dr. Baan uitge brachte psychiatrische rapport bevestigde, waarin de verdachte verminderd toereke ningsvatbaar genoemd wordt, wegens zijn pathologische voorliefde tot wapens en het rondsluipen aan de achterzijde van huizen. Voor het feit zelf. het schieten, moet hij nauwelijks toerekenbaar worden geacht, daar hij in een dergelijke schrikfase geen overzicht van de situatie moet hebben gehad. De officier achtte het primair ten laste gelegde, doodslag, wettig en overtuigend bewezen. In de situatie waarin de ver dachte verkeerde aldus de officier daarbij doelend op verdachtes sluipende houding met een geladen revolver in zijn hand, kan het niet anders of hij moet de bedoeling hebben gehad een schot te lossen als hij iemand zag. Wat de persoon van de verdachte betreft, zei de officier dat het opvalt, dat deze een geëxalteerde voor liefde heeft voor vuurwapens en dat de schietoefeningen in militaire dienst hem buitengewoon opwonden. In zijn puber teitsjaren had hij zich meer dan normaal verdiept in detectiveboeken en wild-west- films. Bovendien bezat hij een grote fan tasie. De officier meende dat achter een facade van onbewogenheid zich een com plex van minderwaardigheidsgevoelens verborg. Komend tot de conclusie van het psy chiatrisch rapport stelde de officier, mr. Witsen Elias, dat hij deze niet wenste te bestrijden. Op juridische gronden kon hij zich echter niet verenigen met het advies dat uitsluitend terbeschikkingstelling van de regering inhield. Hij acht de verdachte aansprakelijk voor de psychische situatie waarin hij had verkeerd en verwees hier voor naar de jurisprudentie. Hij meent dat de verminderde toerekeningsvatbaarheid de doorslag dient te geven voor het be palen van de strafmaat van deze gestoorde verdachte. „Ik geloof niet dat het recht ge diend is, indien hem een langdurige vrij heidsberoving zou worden bespaard", al dus de officier, die zes jaar met aftrek en terbeschikkingstelling van de regering eiste. Mr. Kousemaker uit Zeist, verdachtes verdediger, besprak uitvoerig de persoon van zijn cliënt. Hij noemde deze iemand, die in zijn jeugd volkomen vrij is gelaten, verwend is en op wiens vorming geen acht is geslagen. Maar ook, zei de verdediger, Van der W. nam voor de Raad van Ver zet deel aan de Deltabesprekingen die door de leiders van de ondergrondse verzets beweging te Haarlem werden gevoerd om tot een bundeling van het verzet te ge raken. Hij werd reeds tijdens deze bespre kingen beschouwd als een „topfiguur" van het officiële verzet. Van der W. had Van der V. vagelijk omtrent de redenen van de liquidatie ingelicht en had hem slechts ver klaard dat Bakker zich in de illegaliteit had ingedrongen, in verbinding stond met NSB-ers en gevaarlijk werd voor de onder grondse bewegipg,. De krijgsraad overwoog voorts dat ook uit de getuigenverklaringen is komen'vast te staan dat Van der W. bevoegd was tot het geven van liquidatie-opdrachten. Van der W. maakte deel uit van de centrale leiding der BS in zijn functie van com mandant van het strijdend gedeelte van het rayon Kennemerland. Voor de waar nemende consul-generaal te Sydney heeft Van der W., die thans in Australië woont, aanvankelijk verklaard, dat hij geen enkele opdracht heeft gegeven Bakker onschade lijk te maken doch in een latere verkla ring zegt hij zich te herinneren omstreeks augustus 1944 gesproken te hebben over de noodzaak bepaalde personen met een slag wapen bewusteloos te slaan en op een bak fiets weg te voeren. Op grond van deze overwegingen lijkt het de krijgsraad aan nemelijk dat de beklaagde heeft gehandeld in uitvoering van een ambtelijk bevel hem daartoe door het bevoegde gezag gegeven. schap tot mislukken werd gedoemd. „Die bezwaren komen mij niet onbegrijpelijk voor," zo zei de heer Beyen, „gezien Frankrijks positie in de wereld, zijn unieke intellectuele en culturele eenheid en zijn sociale structuur. Maar wanneer Europa het voorlopig desnoods zonder Engeland kan stellen, dan is de Franse medewerking te allen tijde onontbeerlijk. De Nederland se minister besloot zijn toespraak met een klemmend beroep op Frankrijk „als eerste architect van Europa's geheiligd verleden onze weg te verlichten met de vlam van zijn genie." grote liefde voor dieren. De pleiter kon zich niet voorstellen dat iemand met een dergelijk karakter de opzet tot doden zou hebben gehad, temeer omdat er geen enkel motief is aan te wijzen. Hij vroeg vrij spraak wat de tenlastelegging betreft. Wel acht hij De W. schuldig aan dood door schuld. Met klem drong mr. Kousemaker er op aan, de jongeman geen lange vrij heidsstraf op te leggen, daar eenzame op sluiting zeer ernstige psychische gevolgen voor De W. zou hebben. Op 6 maart zal de rechtbank uitspraak doen. In het voorzieninigsgebied van het Pro vinciaal Waterleidingbedrijf van Noord- holland voornamelijk het gebied ten Noorden van het Noordzeekanaal nam het waterverbruik de laatste tijd onrust barend toe. Het verbruik in de stilste nachturen (van een tot drie uur) bleek meer dan het dubbele en steeg van een normaal gebruik van vijfhonderd tot ruim duizend kubieke meter per uur. De reden was, dat de afnemers van het PWN, die geen watermeter hebben, maar per opper vlakte een vast bedrag betalen, tijdens de vorstperiode de kranen lieten open staan. Daarom hebben de acht districtskantoren na voorafgaande waarschuwing in enkele plaatsen des nachts controle uitgeoefend en werden tientallen percelen voor een week van de watertoevoer afgesloten. Dit voorbeeld moest wel, zeer tegen de zin van de directie van het PWN, worden gesteld tegen het misbruik de kranen te laten openstaan, omdat voor het extra wa terverbruik toch niet meer behoeft te wor den betaald en uit laksheid om de water leiding af te sluiten en af te tappen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Nunspeet (2e pred.pl.): N. Kleermaker te Leiden; te Middelharnis (toez.): drs. E. F. Vergunst, prop. te Leiden. Aangenomen naar Vriezeveen (vac. C. Pel- leboer): W. Bieshaar te Vollenhove. Be noemd tot vic. te Rotterdam-Crooswijk: P. A. C. Douwes, cand. te Rossum, die deze benoeming ook aannam. Geref. kerken Beroepen te Anjum: E. Baerends te Zuid- hom. Geref. kerken art. 31 K.O. Beroepen te Huizum (Fx-.): J. Goudzwaard cand. te 's Gravenhage. Bedankt voor Al- dergrove (Can. Ref. Church)K. Bx-üning te Rijnsburg. Chr. Geref. kerken Tweetal te Zierikzee (2e pred.pl.): C. de Joode te Ede en W. H. Velema te Eind hoven. Vrye Evang. gemeenten Bedankt voor Veendam: H. R. Timmer mans te Yerseke. De krijgsraad acht derhalve het ten laste gelegde niet bewezen en concludeert tot vrijspraak. De illegale werksters Hannie Schaft en Truus Oversteegen die de exce- cutie van G. Bakker door middel van pistolen voltrokken, worden niet aanspra kelijk geacht daar zij het door Van der V. gegeven bevel te goeder trouw hebben uit gevoerd. Regering eist capitulatie en trekt troepen samen RIO DE JANEIRO (Reuter). - De leider van de „oerwoud-opstand" van leden der Braziliaanse luchtmacht; majoor Veloso, heeft aan verslaggevei-s meegedeeld, dat hij de stad Santarem, met veertigduizend inwoners, beheerst. Voorts beschikt hij over een bolwerk te Belterra, dat onder bevel staat van majoor Victor, die vorige week met een vliegtuig met luchtmacht- personeel was uitgezonden om Veloso en kapitein Lameiro, die de opstand begon nen nadat zij met een vliegtuig uit Rio de Janeiro naar het noorden van het land waren gevlucht, gevangen te nemen. Vic tor sloot zich echter bij de opstandelingen aan. Volgens Veloso kunnen zijn troepen zich zeker drie maanden te Jacareacanga staande houden. Hij betreurt het alleen, dat hij niet meer vliegtuigen heeft. Vol gens niet-officiële berichten hebben de rebellen een vijfde vliegveld, dat van Monte Alegre, bezet. Zij hebben in de Staat Para reeds Santarem, Jacareacanga, Bel terra en Itaytuba in handen. De regering heeft troepen, schepen en vliegtuigen naar het noorden gezonden. Het snelle passagiersschip „Presidente Vai-gas" is met vijfhonderd man troepen de Amazone opgevaren om een „stalen pjng" om het opstandelingenhoofdkwartier te Santarem te leggen. Volgens de linkse pers in Rio de Janeiro zouden verscheidene hoge officieren geweigerd hebben bevelen te gehoorzamen. Volgens kringen, die in nauw contact met president Kubitschek staan, is met een speciaal vliegtuig een boodschap van de minister voor de lucht macht en andere hoge officiex-en naar de opstandelingen gezonden, waarin op capi tulatie wordt aangedrongen. Ingeval van overgave zouden er tegen de rebellen geen i-epresailles worden genomen. De opei-aties tegen de revolutionairen zouden een et maal zijn uitgesteld. PARIJS (Reuter). - De aanhangers van Poujade in de Franse Nationale Vergade ring hebben voor de tweede maal, dankzij hun obstructiepolitiek, voorkomen, dat de Assemblée Nationale zich uitsprak over het al dan niet geldig zijn van de verkiezing van hun afgevaardigde Lionel Cottet. Er zijn i-eeds twee van de 52 Poujadisten die oox-spronkelijk waren gekozen, van hun zetel vervallen verklaard. Nog negen Pou jadistische zetels worden omstreden. Door een eindeloos debat en door telkens nieuwe kwesties aan de orde te stellen zorgden de Poujadisten dat er niet gestemd kon worden. In zes uur dienden zij elf moties in met de bedoeling tot verdaging van de vergadering te komen. Achtereen volgens stelden zij de verkiezingen in Al gerije, de toestand in Noord-Vietnam, Tu nesië, Sahara, Frans Equatoriaal-Afrika en de situatie op St. Pierre et Miquelon, een kleine Franse kolonie in de monding van de St. Laurens (Canada) en op de Franse Antillen aan de orde. Bij al deze kwesties werd gstemd op verzoek van vijftig leden, die dan meteen hertelling eisten. Als de actie van de Poujadisten ook van daag slaagt kan de kwestie-Cottet pas over tien dagen weer in behandeling worden genomen. ADVERTENTIE

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9