Eerste Vogelramp-collecte werd een groot succes Besluit Mozartherdeeking in ridderzaal Haarlemse stadhuis van Loopschool doet goed werk voor lichamelijk gehandicapten DIE RAECKSE Paul Leautaud overleden NEUROTONIC! MTS en Ambachtschool twee dagen gesloten Excentriek Frans schrijver was een der scherpste geesten van onze tijd Pianorecital van Hans Henkemans 10 Nederlander benoemd in Saar-tribunaal Propaganda voor Hobbyclub Heemstede Wegens kolengebrek Medische verzorging tijdens het weekeinde Woningtelling in Haarlem uitgesteld Waarschuwing voor gesprongen gasbuizen USO benoemt twee eerste concertmeesters Scholen en Ijsbaan leverden ontbrekende collectanten Doorgewinterd Noors en Zweeds schip in brand Joegoslaaf smokkelde voor 17.000 aan juwelen Duizendste schip binnen de IJmuidense pieren Geen reden tot aanhouding van ex-kapitein Westerling ZATERDAG 2 5 FEBRUARI 195 6 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHË COURANT Het schetsen van de levensweg van Mo zart, („van de wieg tot aan het graf" zoals dat in de hyperromantische tijd heette) en zuLks aan de hand van zijn composities: dit was de opzet van de slotavond van de Haarlemse Mozart-herdenking. die vrij dagavond in de ridderzaal van het Stad huis onder overgrote belangstelling plaats vond. Bij geen enkel componist is de evo lutie zo nauwkeurig te volgen als bij Mo zart; zijn biografie heeft hij als 't ware zelf geschreven in brieven en composities. Wyzewa en de Saint-Foix hebben er hun hele leven aan besteed om het fenomeen Mozart te puren uit het ontzaglijke muzi kale oeuvre, dat aanving met een me- nuetje, op vijfjarige leeftijd neergekrab beld, en eindigde met een onvoltooide pathetische melodie, op het „Lacrymosa dies illa" van het „Requiem", door de ster vende meester genoteerd. Genoemde Fran se musicologen vulden er vijf lijvige boek delen mee. Het vluchtig biografisch over zicht van deze avond, goed gefundeerde tekst, geschreven door Jacq. M ooienijzer en keurig gelezen door mr. Wijt, bewoog zich ook tussen het Alpha en het Omega van Mozart's levenswerk. Willem Andries- sen liet ons een paar klavierstukjes horen van het zesjarige wonderkind van Salz burg, en onder zijn directie werd aan het eind van het biografisch verhaal met or kestbegeleiding het ontroerende vocaal kwartet „Recordare" uit het Requiem het laatste stuk dat de meesier op zijn sterfbed nog volledig noteerde ver klankt. Veel van wat tussen deze twee uitersten als illustratie van het beknopte levensrelaas ingelast was, kon gerekend worden onder „les petits riens" van de grote meester. Maar niets van dat alles is onbelangrijk, het is zelfs soms heel merk waardig. Dit geldt bijvoorbeeld voor een paar composities die de negenjarige knaap in Den Haag componeerde: de door Wil lem Andriessen zo pétillant gespeelde Va riaties op het Wilhelmus en de aria „Con- servati fidele" (opgedragen aan prinses Caroline van Nassau-Weilburg). zangstuk, dat, met begeleiding van orkest verras send mooi vertolkt werd door Antoinette Tiemessen. Niet alleen omdat men deze composities zelden of nooit te horen krijgt, maar omdat zij mede het fenomeen Mozart waardig vertegenwoordigen, waren deze „kleinigheden" (zoals vader Leopold deze werkjes van zijn zoon noemde in een brief aan zijn vriend Magenauer) van belang op het programma. En het speet mij dat hier naast ook nog niet een der Parijse, Lon- dense of Haagse sonates voor klavier met begeleiding van viool ingelast was, om een nog duidelijker beeld van het muzikale wonderkind te krijgen. Tot de „petits riens" of, zoals vader Leopold het noemde, de „Kleinigkeiten", kan allicht ook het grappige Trio „Das Bandl" gerekend wor den, hoe vermakelijk het vrijdagavond dan ook als komische opera-scène vertoond en verklankt werd door Gonne Brinkman, Arjan Blanken en Albert van Haasteren. Maar het wordt bij Mozart nooit tot iets onbeduidends; steeds wordt het gevoed door een sprankelende spiritualiteit. Dit geldt vooral ook voor de parodie op de onbeholpen symphonisten, die Mozart aan de kaak stelde in zijn „musikalischer Spasz", waai-van onder Andriessens lei ding een fragment uitgevoerd werd. Maar met „Das Veilchen", het om zijn rake tekstverklanking volmaakte type van het lied, zijn wij bij de Mozart, die met de eenvoudigste middelen meesterwerken kon schrijven. Men kon het ervaren uit de vertolking van Gonne Brinkman met Wil lem Andriessen als begeleider aan de pia no. En ik ben geneigd het door de flujtist Marius Ruysink, de violist Jan Hesmerg, de altist Jan Av en de cellist Eudard Biele prachtig vertolkte Fluitkwartet in G een stuk dat men zowat nooit te horen krijgt in deze categorie te rangschikken. Mozart heeft er de Hollandse officier De- jean een licht speelbaar stuk mee willen aan de hand doen en dit is hem volkomen gelukt. Doch, ondanks de opgelegde be perking, gebeurt er in dit kleine Kwartet zoveel verrassends, dat het een wonder van geraffineerde muzikale eenvoud ge worden is. En wat er verder deze avond aan opera-aria's vertolkt werd, kan men in dit genre niet anders dan meesterlijk noemen. De tenor Arjan Blanken zong met warm lyrisch geluid de openingsaria uit „De Ontvoering". De sopraan Gonne Brink man excelleerde in de kleine aria van Barbarina uit „De Bruiloft van Figaro" en Albert van Haasteren vertolkte met mar kant geluid en vlotte \-oordracht de onbe taalbare komische Register-aria van Lepo rello uit „Don Juan". Tenslotte kwam, als een soort apothéose, het ballet „Les petits riens" de avond bekronen. Naar gegevens van Noverre had J. L. Zielstra een choreo grafie ontworpen, die uitgevoerd werd door leerlingen van de Kennemer Ballet studio, onder leiding van G. en M. Tscher- De West-Europese Unie heeft vandaag de zes leden voor een internationaal tribu naal voor De Saar benoemd. De benoem den zijn: C. L. Bae.vens, België; E. F. W. Besley, Engeland; M. C. Heurtz, Luxem burg; J. H. Marinus, Nederland; M. I. Tol- chini, Italië en M. E. van Cutsem, België (griffier). De taak van het tribunaal is geschillen te regelen die zouden kunnen voortvloeien uit de politieke houding van individuele Saarlanders. Het tribunaal is een Saar- instantie, opgericht krachtens een Saar- wet. (U.P.). ADVERTENTIE Bevrijd van alle lenuwlclacMen? Wilt U zich rustig en opgewekt voelen, neem dart Want NEUROTONIC voedt, sterkt en kalmeert Uw lenuwen en het doet dit op d* enig juiste wijze: tonder verdoving van Uw zenuwen en door vergroting van Uw energie Dat is het geheim van NEUROTONIC, waardoor dit belangrijke pra» paraat reeds zeer velen volledige genezing heelt gebracht Begin aan een kuur en NEUROTONIC een openbaring voor U lijnt VOORRADIG BIJ ALU APOTHEKERS EN DROGISTEN van het N. Ph. O. ADVERTENTIE ff Geopend tot 3 uur ff De moeilijikheden zijn de hobbyclub Heemslede op haar propagandabijeenkomst, vrijdagavond gehouden in het Jeu>gdhuis aan de Hereweg te Heemstede, niet ge- spaara gebleven. De temperatuur binnen en buiten de zaal had voor slechts een vijf entwintig bezoekers gezorgd, de'filmvoor- steliing moest wegens een ondeugdelijke film en projector worden afgebroken en de sketches die de avond voor de pauze vulden waren van een middelmatig gehalte. De voorzitter, de heer Dick Hoekendijk, deelde mee, dat sinds de (her)opening van de hobbyclub op 7 januari en de officiële opening van het gebouw door burgemees ter mr. A.G. A. ridder van Rappard het ledental tot vijfenveertig is gestegen en steeds komen er leden bij. Dankbaar was het bestuur jegens de gemeente Heemstede, die het clubgebouw ter beschikking stelde. Er woren wekelijks drie avonden gehouden, dinsdag voor de motorenafdeling, woensdag voor rafia- en houtbewerking en vrijdag avond voor de radio-enthousiasten (de grootste afdeling). Bovendien is er zaterdagmiddag nog een algemene bijeenkomst. Binnenkort zal de afdeling boe kunnen treden tot de Federatie van Nederlandse hobbyclubs. Het doel van de hobbyclubs is het zel'fwerken bij de leden te stimuleren. Na de pauze werd een „eigen vinding" gedemonstreerd, een grote kast beladen met schakelaars en lampen die letterlijk al'les kon, zij het dan met behulp van een van de leden. noff en J. L. Zielstra. Het werd een kleu- j Willem Andriessen en zijn orkestleden rige vertoning. Maar dit kon ook gezegd worden van al wat er aan vooraf gegaan was. Want ook de zangsolisten en de uit leden van het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest samengestelde instrumentale ensemble, plus de gelegenheidsdirigent Willem Andriessen, alsmede de lector van het levensrelaas, mr. Wijt, waren gepruikt en uitgedost als tijdgenoten van Mozart. Dit alles droeg er toe bij om de sfeer te wekken, waarin zoveel heerlijks als deze avond gehoord werd, tot stand kwam en waarin wij ons met de meester konden één weten op dit herdenkingsfeest. Een eresaluut aan „De Vrienden van het N. Ph. O." mag hier stellig wel gebracht worden, niet alleen voor deze welgeslaag de slotavond bijgewoond door de plaat selijke overheid maar voor de Mozart- herdenking in haar geheel, een manifes tatie, die verrassing op verrassing geboden heeft in de Concertzaal, in de Vleeshal, in de Ridderzaal en wellicht voor velen een openbaring geworden is. Wetend wat een werk er verzet is door mevrouw An- dré de la Porte bij de organisatie van deze Mozart-week, is een bijzonder woord van hulde voorzeker op zijn plaats. Blijft nu nog de uitgestelde onthulling van de gedenksteen in de Grote Kerk. De ze plechtigheid is wellicht samen te kop pelen aan de opening van het Orgelcon cours in de aanstaande zomer; temeer daar dit een evenement is waarvoor interna tionale belangstelling bestaat. Het zou de betekenis van de Haarlemse Mozart-hulde niet weinig verhogen. Na afloop van de uitvoering in de Rid derzaal werd door velen nog gezellig ver- .toefd in de ontvangstzaal waar de Mozart- beeldjes van Mari Andriessen waren ten toongesteld, tezamen met een exemplaar van Enschedés uitgave van Leopold Mo zarts Vioolschool uit 1766. Desbetreffende kunnen wij meedelen dat deze merkwaardige collectie beeldjes van onze vermaarde beeldhouwer, die, zoals bekend, een groot vereerder van Mozarts kunst is, nog een paar dagen in de ont vangstzaal blijven tentoongesteld. JOS. DE KLERK De Middelbare Technische School en de Ambachtsschool aan de Kleverparkweg in Haarlem hebben gisteren en heden wegens gebrek aan brandstof hun deuren gesloten moeten houden. In de loop van vandaag zou ér echter een nieuwe zending kolen arriveren zodat men het onderwijs maan dag hoopt te hervatten. De gemeentescholen en de meeste an dere onderwijs-inrichtingen in Haarlem en naaste omgeving hebben tot nog toe de strijd tegen de koude kunnen volhouden, al komt hier en daar ook de bodem van het kolenhok te zien. Men hoopt voor de volgende week op iets ruimere aanvoer van brandstoffen. HAARLEM Artsen: boodschappendienst firma Mathot, Grote Houtstraat 39, telefoon 11990. Apotheken: Fa. C. G. Loomeyer Zn., Barteljorisstraat 11, telef. 10175; Park- Apotheek, Kleverparkweg 13. tel. 11793; Apotheek ,,'t Gildehuys", Koninginneweg 3. tel. 12038: Apotheek J. Krijnen, Ek sterstraat 100, tel. 25860. BLOEMENDAAL Artsen: dokter J. H. M. Egberts, Zuider Stationsweg 12, Bloemendaal, tel. 22261. Overveen: dokter J. A. Hollander, Zijl- weg 17, telefoon 11431. Aerdenhout: dr. J. Reurink, Aerden- houtsduinweg 8, Aerdenhout, tel. 26035. Wijkverpleegsters: zuster K. Hendrix, Ju- lianalaan 118, Overveen, telef. 10506 en zuster A. G. Haagsma, Roemer Visscher- plein 1, Heemstede, telefoon 27900. Apotheken: Elswout Apotheek (drs. A. P. W. van der Ham). Bloemendaalseweg 341. Overveen, telef. 16760; de Sanlpoortse Apotheek (drs. K. Zijp), Bloemendnal- sestraatweg 145, Santpoort-station, telef. K 2560 - 8249 en de Aerdenhout Apotheek (drs. L. Baruch), Zandvoortselaan 164, Aerdenhout, telefoon 26772. HEEMSTEDE Artsen: dr. J. L. Tombrock, Kerklaan 40, telef. 38032 en dr. K. L. Kout, Johan de Wittlaan 23, telef. 38411. Wijkverpleging: zuster G. E. van der Hoek, Laan van Rozenburg 23, telef. 27805. Apotheken: Aerdenhout Apotheek, Zand voortselaan 164, telef. 26772 en Heem- steedse Apotheek. Binnenweg 98, telef. 38197. BENNEBROEK Artsen: dokter G. Manschot, Rijksstraat weg 34, telef. 430. LISSE Artsen: dokter F. L. J. M. Haase, Hereweg 337, telef. 3685. HAARLEMMERMEER Hoofddorp: dokter Bult, telef. 6320. Nieuw-Vennep: dokter G. Nugteren, telef. 220. HILLEGOM Naar wij vernemen is de woningtelling die op 1 maart a.s. zou beginnen in diverse steden tijdelijk uitgesteld. Ook in Haarlem zal de telling niet op de eerst vastgestelde datum beginnen, maar pas op 19 maart. Van de zijde der gasbedrijven wordt de aandacht gevestigd op de mogelijkheid, dat bij invallende dooi gas, dat ontwijkt uit eventueel door bevriezing gescheurde grondleidingen, in woningen komt. Het is in ieders belang om bij het waarnemen van enige gaslucht onmiddellijk het plaatselijk gasbedrijf, eventueel energie bedrijf, te waarschuwen. De eerste concertmeester van het Utrechts Stedelijk Orkest, de heer Jean Oelers, zal op 1 september de pensioengerechtigde leeftijd bereiken. Het bestuur van het USO heeft besloten in de vacature te voorzien door de benoeming van twee le concert meesters-solist. Als zodanig zullen met in gang van 1 september optreden de heren Jo Juda en Dick de Reus. In Haarlem en naaste omgeving woont een grote groep lichamelijk gehandicapten. Een gedeelte tracht zich lichamelijk te ont wikkelen en dat is te danken aan de af deling Haarlem en omstreken van de Alge mene Nederlandse Invalidenbond, die een loopschool ih stand houdt en aan de heer Ferd. Wernik, met assistentie van de heer Van Kapel. Deze heren begeven zich iedere zaterdagmiddag naar de Führhopschool aan de Planetenlaan in Haarlem-Noord, waar jong en oud op prettige wijze leren die bewegingen te doen. die voor een goede lichamelijke ontwikkeling van belang zijn. Het is belangwekkend een les onder lei ding van de heren Wernik en Van Kapel gade te slaan. Het aantal deelnemenden is niet groot en dat heeft tot gevolg, dat alle lichamelijk gehandicapten in één groep ingedeeld moeten worden. Mogelijk neemt de belangstelling in de toekomst toe en dan kan de heer Wernik afdelingen vormen, hetgeen bevorderlijk zal zijn voor de ont wikkeling van de betrokkenen. Op het ogenblik moet voor de oefeningen die stof worden uitgekozen, die voor allen geschikt is. Toen wij een les bijwoonden gezet en uitgebreid worden. Deze school is een onderdeel van de bevordering van re validatie, die verder geschiedt door het in bruikleen verstrekken van alle soorten in- validenwagens, het verlenen van finan ciële hulp bij de aanschaffing van hulp middelen, zoals prothesen en beugels en gelegenheid bieden tot zwemmen in het Sportfondsenbad en Stoops bad. De ANIB is een landelijke organisatie van lichamelijk gehandicapten; er zijn der tig afdelingen, waarvan er een in Haarlem is gevestigd. Het doel is mensen, die licha melijk gehandicapt zijn, zoveel mogelijk valide te maken, waardoor zij in staat zullen zijn in hun eigen onderhoud en dat van hun gezin te voorzien. De aard van de handicap of de oorzaak daarvan doen niets ter zake. Onder de leden bevinden zich zowel oorlogsslachtoffers, die een arm of been verloren, als mensen die ten ge volge van ziekte of ongeval invalide zijn geworden. Het werk kan gesteund worden door een bedrag over te schrijven op giro: 475129 ten name van de penningmeester van de ANIB, door binnenkort te geven, als de bleek, dat er met animo gewerkt wordt en collecte gehouden wordt of door als col dat een ieder plezier had in het oefenen, leclant(e) op te treden. Men kan zich wen- Balspel vormde een belangrijk onderdeel van de les en het bleek, dat de oefening er in belangrijke mate toe kan meewerken, dat vele spieren ontwikkeld worden. De heer Wernik toonde zich uitermate tevre den over het verloop. In de periode, dat hij dames, heren en kinderen onder zijn hoede heeft, heeft hij kunnen waarnemen, dat velen zich vlotter konden bewegen dan toen zij voor de eerste maal op de les kwamen. Alles gaat echter kalm aan en van de deelnemenden wordt veel geduld geëist. Het is te hopen, dat allen volhou den, waardoor zij zich later op vlotter wijze kunnen bewegen en deel kunnen nemen aan het arbeidsproces. Wij vragen door deze mededelingen belangstelling voor het werk, dat in de loopschool verricht wordt, omdat de ANIB van 12 tot 17 maart te Haarlem en Heemstede en van 19 tot 24 maart te Bloe mendaal een huis-aan-huis en een straat collecte houdt. Als er veel gegeven wordt dan kan het werk in de loopschool voort- De wijkcollecte van het Haarlemse Vo gel-Rampactie Comité, die gisteren gehou den werd, heeft in totaal f 3163,95 opge bracht. Overal in de stad ervoeren de col lectanten voor het overgrote deel jon gelui van 1421 jaar een grote be reidheid tot offeren, zodat de meesten van hen niet eens twee uur nodig hadden langer collecteren was met het oog op de koude ontraden om hun geldbusje vol te krijgen. En bij het openen van de blikjes in het Proveniershuis, waar de da mes van het UW, Dierenbeschermings mensen en andere vrijwilligers tot laat in de nacht de oogst sorteerden en telden, kwam er niet slechts een stroom pasmunt en zilvergeld, maar ook een berg van pa pieren guldens, rijksdaalders en tientjes aan het licht. Had men zich over de vrijgevigheid van het publiek dus allerminst te beklagen, moeilijker bleek het aanvankelijk. vol doende collectanten bijeen te krijgen, 's Morgens om halfacht reeds meldden zich de eerste vrijwilligers: een groepje jon gens dat voor schooltijd nog gauw even met een collectebus op stap ging. In de loop van de ochtend kwamen daar nog een kleine tweehonderd anderen bij, waarmee een groot deel van de binnenstad bewerkt kon worden. Er bleven toen echter aan de verschillende centrale adressen in de bui tenwijken nog een 300 bussen over, die bij gebrek aan liefhebbers niet verdeeld kon den worden. Telefonische alarmboodschap- pen naar een aantal scholen brachten ech ter redding. De huishoudschool stuurde di rect 70 van haar leerlingen, het Kenne mer Lyceum kwam zelfs met 81 jongens en meisjes bijstand bieden. Maar zelfs toen deze hulpkrachten aangerukt waren, bleven er nog altijd een vijftig collectebus sen te bemannen, waarvoor men met geen mogelijkheid een oplossing kon vinden. Toen kreeg een der Dierenbeschermers het lumineuze idee, de ijsbaan op te bellen. I waar het vanwege de ijsvakantie en de ko- lenschaarste op verschillende scholen, we melde van de jongelui. Met een autobus van de NZH. daartoe prompt beschikbaar gesteld door de altijd bereidwillige direc teur J. J. Jurrissen, is men toen naar de Kleverlaan gereden, waar een oproep tot de schaatsenrijders via de Stem van de Reus zijn uitwerking niet miste. Nau welijks had de man achter de microfoon zijn verzoek om helpers beëindigd, of de jeugd kwam zich melden, velen met de schaatsen nog onder. Tien minuten later was de NZH-bus. volgeladen met kersverse collectanten, alweer onderweg naar de be dreigde sectoren in het inzamelingsfront, waar zij, bij enen en tweeën, op de strate gische knooppunten „gedropt" werden. Dankzij deze Operatie Ijsbaan is men er toch nog in geslaagd, de Vogelactie-veld slag tot een goed einde te brengen. Een rijke buit aan klinkende munt en kniste- rende zilverbons was het verheugende eindresultaat. coooccccoocccococc <xryxxtxxcoyxccccczcoccocx!00oc-- o Een bizonder doorgewinterde collectant' 8 toonde zich gisteren de heer O. uit de .■Jansstraat. Reeds om halfacht 'smor- X gens kwam hij zijn busje afhalen, bo ft terham voor de lunch in zijn jaszak. Dertien uur is hij onafgebroken op pad g geweest om bijdragen voor de honge- rige vogels te verzamelen - met slechts g af en toe een korte onderbreking om de koude voeten bij de vuurpot op de g Grote Markt te warmen. Toen zijn bus om half negen geopend werd, kwam er f 143.42 uitrollen, waarmee hij de hoog-' o ste score van de dag boekte. x>oooooooccoooooco den tot de heer Philippo, Dolfijnstraat 16 te Haarlem. Het Noorse motorschip „Bayard", dat in brand geraakte in het Kanaal, zal door de Engelse sleepboot „Turmoil" naar een ha ven gesleept worden. Het Zweedse schip „Carib", dat de bemanning aan boord had genomen, heeft koers gezet naar Bremer haven, nadat pogingen om het schip op sleeptouw te nemen, waren opgegeven. De economische politierechter te Maas tricht, mr. H. Disch, heeft een Joegoslaaf, die onder verschillende namen in de Lim burgs-Duitse0 grensstreek maandenlang heeft rondgezworven en die op 19 decem ber in Bleyerheide-Kerkrade werd aange houden, veroordeeld tot tien weken gevan genisstraf en verbeurdverklaring van een partij juwelen alsmede van de auto, waarin deze edelstenen waren vervoerd. Toen de man, die zich als Amerikaan voordeed, werd aangehouden, bleek hij in het bezit te zijn van vrij grote bedragen dollars en marken. In de auto werd echter ook een kistje aangetroffen, waarin zich een partij edelstenen en parels bevonden ter waarde van ongeveer f 17.000. Ook de auto, waarmee de „Amerikaan" werd aan gehouden, bleek illegaal over de grens uit Duitsland te zijn gekomen en werd dus eveneens in beslag genomen. (Van onze correspondent in Parijs) Ten tweede male binnen een week heeft Frankrijk, na de 95-jarige Gustav Char- pentier, de componist van de wereldbe roemde opera „Lonise", nu met de schrij ver Paud Leautaud, die 86 jaar geworden is, een van de meest karakteristieke kun stenaars van de oude generatie verloren. Leautaud was een van de scherpste gees ten van onze tijd. Een onverbeterlijke in dividualist en non-conformist, die zich in onze eeuw niet bijzonder meer op zijn plaats voelde al heeft hij het dan wel lang uitgehouden. Dertig jaar heeft Leautaud een klein baantje vervuld op een grote Parijse uit geverij, terwijl hij 's avonds voor het maandblad Mercure de France als toneel criticus optrad. Zijn toneelverslagen, die later gebundeld werden uitgegeven, zijn litteraire juwelen, waarmee Leautaud de critiek als kunstuiting heeft vernieuwd. Het voornaamste deel van zijn oeuvre vor men evenwel zijn dagboeken, waarvan een groot deel pas na zijn dood zal mogen ver schijnen. In zijn „journal" toont Leautaud zich met al zijn felheid en geest in de be schrijving van zijn medemensen en vooral van zichzelf en van de talrijke katten, die hij als enige levende wezens in zijn om geving kon verdragen. In 1950 werd Paul Leautaud, die toen al over de 80 was, pas in ruime kring bekend door de interviews, die hem voor de radio werden afgenomen en waarbij hij, zijn gewoonte getrouw, geen blad voor de mond placht te nemen. Leautaud eindelijk kunnen verdrijven uit het ietwat vervallen villaatje in Fontenay- aux-Roses in de Parijse banlieue, waar we hem een paar jaar geleden nog hebben op gezocht en waar hij samen met zijn katten en zijn aap bijna zijn gehele leven had doorgebracht. Hij werd in een tehuis voor bejaarden opgenomen waar hij woensdag Vandaag wordt de straatcollecte ge houden en van hedenavond af wordt voorts in alle Haarlemse bioscooptheaters een oproep tot steun aan de Vogelramp- actie geprojecteerd. De daartoe vervaardig- Artsen: dokter A. van der Kaaden, Hoofd- de diapositieven worden door de bioscoop straat 14, telef. 5114. exploitanten bekostigd. Pas tegen middernacht waren in het UVV- kanloor in het Proveniershuis alle schapen geteld. Een aantal leidsters en leiders van de vogelramp-collecte temidden van de bergen brons, zilver en papiergeld. Vrijdag heeft IJmuiden het duizendste schip van dit jaar binnen de pier gehaald. Het was de Noorse tanker „Freddy" van een rederij in Oslo. Verleden jaar kwam hefduizendste schip op 28 februari binnen. Onder tractor geraakt. De zevenjarige Rosina Roerink, wonende te Buurze bij Haaksbergen, is op de openbare weg aldaar door de gladheid van de weg gevallen en onder een tractor geraakt. Het kindje werd dodelijk gewond en overleed een half uur later. Ministerie van Justitie: De heer Westerling heeft in Den Haag meegedeeld, dat „het bepaald niet waar is", dat hij in Brussel in een nachtclub is gearresteerd. „Ik ben op straat aangehou den. toen ik op weg was van een café - waar ik een zakelijk gesprek had gehad met twee Engelsen - naar het huis, waar ik tijdelijk woonde". Van het ministerie van Justitie verne men wij, dat tegen Westerling een onder zoek gaande is „ten aanzien van enkele feiten". Verdere inlichtingen konden niet worden verstrekt. Wel deelde men mede. dat de „huidige stand van het onderoek geen reden geeft tot aanhouding". (ANP). is overleden. Leautaud had geëist, dat het bericht van zijn dood eerst na zijn begra fenis bekend zou worden gemaakt. Het geheim is dus niet geheel bewaard geble ven want vanmiddag zal Leautaud zonder plechtigheid, al is het niet in stilte gelijk hij dat had verlangd, op het kerkhof van Père Lachaise begraven worden. Van Leautaud zijn verschenen de roman „Le Petit Ami", verscheidene essays en kronieken, Terwijl in het raadhuis de Mozartweek feestelijk werd afgesloten, regeerde ook in de stadsschouwburg de geest van deze meest klassieke meester der muziek. Al thans gedurende het eerste gedeelte van de piano-avond die door Hans Henkemans ge geven werd voor de leden der vereniging „Geloof en Wetenschap". De voorstelling dat hier Mozart „werkelijk", d.w.z. in zijn werken, aanwezig was, houdt tevens de hoogste lof in voor de vertolker. Het is een veel verbreid misverstand dat iemand de bedoelingen van de componist kan weer geven. De componist heeft namelijk geen bedoelingen, maar als hij een goede com ponist is, zal hij trachten te luisteren welke bedoelingen zijn scheppende genius met hém heeft. En de executant zal, als hij zijn rol begrijpt, op zijn beurt luisteren naar, zich „inhoren" in, het werk dat hij brengen wil. Als hij een goed klankbord is, heeft hij zijn vingers en de klaviatuur als twee ledig instrument om zijn gewaarwordingen te registreren voor zichzelf en anderen. Tot deze altijd betrekkelijk kleine groep kunstenaars die zich werkelijk herschepper mogen noemen, omdat zij geen bedoelingen hebben en geen humbug met geluid bedrij ven. behoort naar mijn mening ook Henke mans. De fijne schakeringen, het uiterst genuanceerd toucher, de voortdurende zorg ook voor de schijnbaar nietigste begelei dingsfiguur of tussenstem, dit alles komt voort uit een dienende, naar allerminst passieve instelling ten opzichte van het kunstwerk. Een Fantasie in d'paradepony van veertienjarige pianospelende meisjes, wordt fris „als op de eerste dag", de vele fiorituren in het Rondo in a klein K.V. 511, blijken een functie in de melodie te bezit ten, het eerste deel van de Sonate in F (K.V. 533) krijgt een kittige sonoriteit waar in zelfs het geijkte passagewerk schoon gewassen wordt. Na de pauze speelde Henkemans twee Sonates van Beethoven (in Fis op. 78, in c op. 111), een logische voortzetting van de avond, want uiteindelijk is het de belich ting die Beethoven aan de klassieke vor- menwereld gegeven heeft, waarin deze de muziek nog honderd jaar na Mozarts heen gaan beheerst heeft. Men spreekt ook in de reproducerende kunst dikwijls van traditie, doch juist déze traditie is een bij uitstek dodende factor in de muziek. Want de grootheid van een groot werk is juist dat het iedere tijd iets te zeggen heeft, m.a.w. het meesterwerk heeft zijn eigen aanpas sing aan de tijd. En het komt maar weer aan op degene die het aspect dat op een gegeven ogenblik aan de orde is, er in hoort. Eerlijk gezegd ik dacht wel eens dat Beethoven, die gelauwerde heros der toon kunst, de titaan die onbeschoftheid en lan ge haren in de muziek introduceerde, ter rein verloor. (Misschien was de wens de vader der gedachte.) Maar een pianist als Henkemans heeft oog voor het moderne twintigste eeuwse aspect van Beethoven, hij herschept Beethovens muziek vanuit die muzikale oerdrang, het ritme, die ook de geringste melodie doortrekt als het sap de stengel van een plant. En dit houdt niet in een slechts metronomisch „in de maat" spelen. Want de maat is de (noodzakelijke) vijand van het ritme en de ritmiek van de voordracht realiseert niet uitsluitend de notenwaarden van het papier, maar krijgt, door melodie en harmonie, een voortdurend wisselende gedaante, een souplesse die in geen tekens te vangen is. En deze ritmische impuls doet IL-nkemans' spel leven tot in de fijnste vertakkingen van het werk en geeft nieuwe glans aan de muzikale ge dachte zonder haar wezenlijke karakter aan te tasten. SAS BUNGE.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 10