Koersfluctuaties van 20-24 februari m m fy&tfüi de (Beste (Bromfiets Kerkdiensten Kort en bondig Wandschildering van L. Tollenaar onthuld Overveens Dameskoor Amsterdamse Beurs Het Berini adres is Fa i. DE GRAAF Bijeenkomst in „De Duinkrekeis" te IJmuiden Prinses Wilhelmina bij herdenking februaristaking Ook oefenwedstrijd Rode Duivels uitgesteld Wim van Est niet in het nationaal kampioenschap Sport in 't kort Scheepvaart ZATERDAG 25 FEBRUARI 19 56 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „Dc witte non" (Cinema Palace) Voor de film „De witte non" is het jam mer dat de bioscopen zo'n zestig jaar ge leden nog niet populair waren, want het publiek van die dagen zou zeker hebben genoten van het verhaal van de „smarte lijke weg van twee mensen", zoals de film in de reclame wordt aangekondigd. Maar ik geloof stellig dat een dergelijk melo dramatisch gegeven het in deze tijd echt niet meer doet, behalve misschien in Italië en (soms) in de Verenigde Staten. „De witte non" is dan ook van Italiaanse oor sprong en regisseur Raffaello Malarazzo probeert door het uittrekken van alle re gisters van het menselijke leed ontroering te brengen in het gemoed van de argeloze toeschouwer. Dat hij hier niet in geslaagd is ligt, behalve aan het povere verhaal, ook aan het gechargeerde en onvolkomen spel van de medespelenden en niet in de laat ste plaats aan hem zelf. De ongelukkige graaf uit de hoofdrol moet het aanzien, hoe achtereenvolgens een kind, waarvan een non de moeder is, zijn vrouw en een ander kind van hem sterven. Een andere vrouw schenkt hem opnieuw een kind, maar de moeder zelf overlijdt in een gevangenisziekenhuis en de witte non moet de pasgeboren baby dan nog redden uit de handen van een gewe tenloze vrouwelijke gevangene. Pas daar na kan de graaf met zijn zoontje een nieuw leven beginnen. U ziet het: melo- dramatiek van de bovenste plank, die ons echt niet meer ontroeren kan. F. D. „Onderbroken melodie" (Rembrandt) Deze cinemascope-film is gemaakt naar de autobiografie van de bekende zangeres Marjorie Lawrence, wier carrière werd on derbroken toen zij kinderverlamming kreeg, maar die zich met een bijzondere wils kracht toch weer een belangrijke plaats verschafte in de New Yorkse opera. Haar rol wordt vertolkt door Eleanor Parker en de rol van de arts, met wie zij huwde, wordt gespeeld door Glenn Ford, die er hier weer blijk van geeft, heel wat meer te kunnen dan de functie van brave wre ker in talloze cowboyfilms. Het is een boei ende film, al dadelijk van het begin af, waarin Marjorie, de dochter van een Australische schapenfokker stiekem naar een operazangwedstrijd gaat en de eerste prijs in de wacht sleept: een beurs voor zangstudie in Parijs. Men kan dan via di verse fragmenten uit grote opera's haar carrière volgen totdat er voor altijd een streep onder schijnt te zijn gezet, doordat zij door paliomyelitis wordt getroffen. De grote strijd, die dit haar en haar echtge noot bezorgt, is suggestief verfilmd even als het begin van haar opleving: het op treden voor oorlogsgewonden. De uiteraard sterk geromantiseerde geschiedenis valt op door de voortreffelijk weergegeven muziek, die vooral de opera-liefhebbers onder de toeschouwers een paar heerlijke uren zal bezorgen. H./B. „Het meisje van de rivier" (L i d o) Deze Italiaanse technicolor is de ietwat melodramatische geschiedenis van een „verboden liefde" in een der armoe-dor- pen in de Po-delta, waar de jongens en meisjes uit het volk niet veel andere toe komstmogelijkheden hebben dan een baantje in een der visfabrieken of het n'og veel slechter betaalde ambacht van riet- snijden en bezembinden.'Een van de jonge mannen, Gino, vindt echter een profitabele bijverdienste in het smokkelen van Ameri kaanse sigaretten. Het geld dat hij daarmee verdient, beesteedt hij aan zijn vele vrien dinnetjes, die maar al te graag op zijn avances ingaan. Een van de arbeidsters uit een palingrokerij wordt het slachtoffer van zijn verleidingskunst. Uit wraak ver raadt zij zijn schuilplaats aan de doua niers, die Gino na een hevig gevecht ar resteren. Hij wordt tot een langdurige ge vangenisstraf veroordeeld, maar weet te ontsnappen. Vervuld van haat gaat hij het meisje zoeken, om haar verraad te wreken, maar als hij haar eindelijk terugvindt te midden van de armzalige rietsnijders, is juist haar kind dat zij onbewaakt had moeten achterlaten in de rivier ver dronken. Dat brengt Gino tot inkeer en dan volgt als hapny ending, de verzoening der beide gelieven. Het verhaal komt ietwat traag op gang en is ook niet vrij te nleiten van sentimen tele effecten, die blijkbaar op de smaak van het Italiaanse publiek zijn afgestemd. Ons, als nuchtere noorderlingen, deed het maar weinig. Sophia Loren beschikt onge twijfeld over uitstekende physieke kwali teiten. maar van acteren heeft zij geen kaas gegeten. H. C. „Vrouw van Rome" (Lux or). In deze Frans-Italiaanse 'film van de studio De Ponti-Laurentiis is rondom het verhaal van het gelijknamige boek van Alberto Moravia een nieuw kunstwerk ontstaan, dat zijn puur filmische kwaliteiten dankt aan een voortreffelijke regie. Er is geen enkel lit terair aspect overgebleven. De regisseur heeft het schablone-verhaal in een sterke sfeer tot filmisch leven gewekt. De film begint met een moeder, die haar knappe dochter koste-wat-kost een goed leven wil bezorgen. De film eindigt met die dochter, die eveneens hoopt dat haar kind een beter leven zal krijgen dan zijzelf. Het is een dramatische film. Tussen de gelijke situaties van begin en eind der film staat de dochter „in het leven"; zij koos het be roep niet maar wordt er toe gedwongen door omstandigheden. Geen nieuwe visie dus op het oude thema en evenmin nieuw is het, haar te confronteren met mannen die als kapstokken fungeren voor bruut geweld, puur intellect, handige gluiperig heid en een combinatie van de drie. Aan het eind der film leeft alleen de gluiperi ge nog. Het simpele stramien krijgt echter dooi de knappe regie en het knappe spel van Daniel Jelin en Raymond Pellegrin een grote levende overtuigingskracht. De re gisseur omgaf Gina Lollobrigida als de hoofdpersoon met zulke goede spelers, ge- iaden sfeer en rekwisieten dat haar ge brekkige speelcapaciteiten niet opvallen. „Vrouw van Rome" is een regiefilm die handelt over mensen en hun karakters. Stadsdécors en open camerawerk komen er niet in voor. Alles gaat hier om de men sen. En die komen er scherp uit, ondanks de tè opzettelijke schablones die zij eigen lijk vertegenwoordigen. N. „De zilveren beker" (Roxy). Hollywood heeft de stof voor de film „De zilveren be ker" ontleend aan de tijd, waarin de eerste christenen het moesten opnemen tegen kei zer Nero en zijn trawanten. Ze voert ons dan ook afwisselend naar Jeruzalem, An- tiochië en Rome. De hoofdrol is toebedeeld aan Simon de tovenaar, belust op roem, maar zijn ondergang tegemoet gaande als een speculant op het thema: hoogmoed komt voor cle val. Alle strijd in de film en daarvan is heel wat wordt geleverd om de zilveren beker, die bij het Laatste Avondmaal gebruikt zou zijn. Bijbelse ro mantiek in Cinemascope. A. O. „Opstand der Kliyberhordcn" (Frans Hals). Een verhaal vol list en strijd uit de vorige eeuw, zich afspelend in India. Henry King regisseerde het niet bijster oorspron kelijk, maar het gegeven zelf mag ook al niet bogen op veel orginaliteit. Tyrone Power krijgt er in elk geval alle gelegen heid in de held te zijn en te voldoen aan de voorwaarden, welke men hem stelt. Hij is romantisch, krijgshaftig en dapper. Hij wint op alle fronten. Voor de liefhebbers. Fr. „Het bed" (Studio) is reeds eerder door ons besproken. Een pikante en vaak geestige Franse film, die later in de week wordt gevolgd door „I-Ioffmann's vertellin gen", de fraaie film van Powell en Press- burger. Fr. „Plotseling zeven dochters" (Minerva) Indertijd hebben wij bij de Haarlemse pre mière niet de loftrompet kunnen steken over deze zeer gezochte geschiedenis, die wel erg aan de banale kant blijft. „Onver getelijke melodie", die maandag en dinsdag draait, zal vooral de Chopin-minnaars be koren. Fr. In de speelzaal van het zonnige kleuter schooltje „De Duinkrekels", dat tussen Ra darstraat en Gijzenveltplansoen in de IJmuidense nieuwbouw de groenstrook on derbreekt, is vanmorgen een fleurige wand schildering van de Overveense kunstenaar Levinus Tollenaar onthuld door Velsens wethouder van onderwijs, de heer H. de Boer. Verscheidene hoofden van scholen en kleuterscholen en de gemeentearchitect met de directeur van Openbare werken, ir. D. N. Dammers, waren in de moderne speelzaal bijeen, toen de wethouder het woord nam. Hij werd ingeleid door het hoofd van de school mej. J. Kuperus en splitste zijn speech in twee delen, voor en na de ont hulling. De wethoudér verheugde zich er over dat het ministerie het mogelijk heeft gemaakt de kunst in de scholen te brengen. Velsen greep deze kans direct aan en na eert! monumentje van Gerda Rubinstein, dat straks tussen de kleuterscholen een plaats zal vinden, zullen er nog meer op drachten worden verstrekt. Hij sprak de hoop uit dat het hier niet bij blijft maar dat ook elders in parken en plantsoenen de kunstenaar aan het werk kan worden ge zet. De heer De Boer trok vervolgens hel gordijn weg van de in pasteltinten weerge geven symbolen van zon en levensvreug de, harmonisch aangepast aan de drie vier kante ramen in het muurvlak. De kunste naar heeft zich laten inspireren ctoor kin dertekeningen, waarvan er enkele in de speelzaal te zien waren. „Als wij in deze snel groeiende gemeen schap de kunst zouden verwaarlozen, zou den wij door de toekomstige generatie in gebreke worden gesteld", besloot wethou der De Boer, die mevrouw Tollenaar een bloemstuk overhandigde. Prinses Wilhelmina behoorde tot hen, die vanochtend de ijzige kou hebben weer staan en zich een wijle hebben bezonnen op de betekenis van de februaristaking van 1941, de daad van de Amsterdamse bevol king, die zich verzette tegen de toenemen de terreur van de bezetter. Op het Jonas Daniel Meijerplcin houdt het robuste beeld „De Dokwerker" van Mari Andriessen de herinnering aan deze staking levendig. Vanochtend ontplooide zich naast dit mo nument de halfstok gehesen vlag. Burgemeester A. J. d'Ailly sprak over de heldhaftige strijd der bevolking tegen de bezetter en de talrijke heldendaden van verzet en barmhartigheid hierbij getoond. Deze daden dienen te blijven voortleven in de harten, vooral van de jeugd, niet't minst de daad der februaristaking, die als spon tane barmhartigheid jegens de medemens vrijwel uniek in de wereld is. De stimulans van de hierbij getoonde heldendaden zal de mens van nu moeten doorgeven. Nadat burgemeester d'Ailly een grote krans met de roocl-zwarte linten aan de voet van het grote beeld had gedeponeerd, verliet prinses Wilhelmina de hofauto en deponeerde een grote margriet met oranje hart en rood-wit en blauwe linten op een standaard naast „De Dokwerker". Daarna bleef zij enkele ogenblikken onder diepe stilte op dit anders zo rumoerige hart van de voormalige Jodenbuurt voor het beeld staan. Met het „Wilhelmus" werd de korte plechtigheid besloten. Het Overveens Dameskoor, dat te Haar lem en omgeving reeds bekend werd door zijn medewerking aan kerkconcerten en andere muziekuitvoeringen, besloot ook eens zelfstandig een concert te organiseren. Dit voornemen werd gisteravond verwer kelijkt met een optreden in de tuinzaal van het gemeentelijk concertgebouw. Het werd een concert, waarop deels ker kelijke muziek van Johan Sebastiaan Bach werd vertolkt, deels muzikale romantiek in ruime mate werd gebracht. In deze roman tiek voelde het koor zich thuis, wat ten aanzien van zijn relatie tot de werkjes van Bach niet in alle opzichten gezegd kan worden. Voor „Herr Gott Vater, mein starker Held" uit de cantate no. 37 en het „Suscepit Israel" uit het „Magnificat" kwam er althans nog geen sluitend geheel in zake vocale aanpassing en standvastig heid in ritmiek. Het ritme werd aanmerke lijk beter voor „Wir eilen mit schwachen, doch emsigen Schritten" uit cantate no. 78, maar het bleef nog een zoeken naar een gewenste klankverhouding en vooral naar een eenheids-timbre voor de stemgroepen. Vooral voor de sopranen leek de „gelijk schakeling" nogal moeilijk. Voor de som bere, van rampzaligheid verhalende koor liederen van Johannes Brahms „Es tont ein voller Harfenklang" en „Gesang aus Fingal" uit opus 17 (met begeleiding van twee hoorns en harp) werd de koorklank al vaak bizonder mooi en vol uitdrukking, maar een homogeen register werden de sopranen toch niet. Alle bezwaren over de koorklank vielen echter na de pauze als bij toverslag weg, toen de dirigente van het koor Cor Igesz de uitvoeringen leidde van drie verrassend mooie werken van César Franck. Dikwijls wordt César Franck, en terecht, de componist met „noordelijk" ge richte componeertrans genoemd. Maar in het gezongen „Les danses de Lormont," „La chanson dur vannier" en ,',Soleil" vertegen woordigt Franck toch wel opvallend de fijn-spirituele Franse geest. En diezelfde geest heeft Cor Igesz bij de vertolkingen prachtig getroffen. Het koor zong met ver rukkelijk verfijnde klank, licht genuanceerd en gaaf, voortreffelijk van dictie en met tintelende ritmiek. Even verrassend en fraai van uitvoering waren hierna de twee „Eastern pictures' van Gustav Holst: „Spring" en „Summer," wat geen geringe prestatie was met het oog op de belangrijke eisen, die de muziek stelt. Vooral de vrije declamatie in „Summer" vergde een uiter ste aan koordiscipline. Met „Down the waggon way" in de be werking van W. G. Whittaker bleef het koor op hetzelfde belangrijke niveau. Dit Noord-Engelse volksliedje werd gezongen in de streektaal en door de dirigente bijna gedanst in de streekdans! Het hek was nu van de dam voor muzi kale grapjes. Er kwam een interessant be toog over het weten van „ik en jij" en als toegift nog een leuke bewerking van Ybel van Gelderen van „Ik heb mijn wagen vol geladen." Ybel van Gelderen verzorgde ook de koorbegeleidingen op deze avond Voor de werken van Bach had dit markanter van ritmiek gekund, maar voor de Franse werkjes was haar medewerking perfect. De harpiste Francina Hinlopen had voor de werken van Brahms en Holst ook een begeleidende taak, die zij met zorg vervul de. Haar zelfstandig optreden met een eigen fantasie oVer Psalm 3 (ging het om de tekstgedachte of om de melodie?) heeft mij echter niet kunnen overtuigen. Verder moeten ook de hoornisten, JVy. Karpow en M. Koster genoemd worden om hun ver zorgd spel. Als soliste trad op dit concert nog op de pianiste Bertha Davelaar. Bij het horen van de tere, soms zelfs wat vage vertolking van twee Preludes en Fuga's van Bach en de degelijke voordracht van zijn Fantasie in c kon men niet vermoeden, welk een zin voor muzikale poëzie er in de pianiste schuilde die na de pauze de Etudes sym- phoniques op. 13 van Robert Schumann tot een zo uitnemende werkelijkheid konden maken, ook al was de vleugel eigenlijk te klein om ruimte te geven aan de klank fantasie van de soliste. Er werd voor dit concert veel belang stelling getoond. Hartelijk was de bijval en overvloedig waren de bloemen die uitdruk king gaven aan de algemene waardering. P. ZWAANSWIJK De oefenwedstrijd voor het Belgische voet balelftal tegen F. C. Kaiserslautern op 25 februari in Brussel als voorbereiding voor de landenwedstrijd tegen Zwitserland, zal wegens de slechte weersomstandigheden niet worden gespeeld. De ontmoeting is uitgesteld tot 28 maart. De wedstrijd zal dan dienen als training voor het Belgische elftal voor de wedstrijd tegen Nederland, die op 8 april wordt ge speeld. occooooocccccooooorexjooccccoooooooooooorxxxxiococxxxxoccii WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden 8 betaald, daar de bezorgers op Donder- J dag moeten afrekenen. 8 DE ADMINISTRATIE VOOR „BERIN 1" IHÜIMliC ^DiS Riviervismarkt 7 - Tel.17690 Ook betaling in overleg Kleverparkweg 2A Haarlem - Tel. 11757 ADVERTENTIE Overal agenten Laagste koers Hoogste koers vrijdag 24 febr. '56 (laatste tijdvak) Alg. Kunstzijde Unie Van Berkels Patent Van Gelder Zonen Kon. Ned. Hoogovens Ned. Kabelfabriek Philips Unilever Kon. Petroleum Holland-Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomboot Mij. Ned. Scheepvaart Unie Van Ommeren Amsterdam Rubber H.V.A Ver. Deli Maatschappijen 3-3'/| Ned. '47 3 u/o Invest, cert. Ned 3% Ned. 1962/64 Omzetten (nominaal): Vorige week (def.): Deze week (voorl.): 313'/» 316 31474 178 179 265 2677z 26772 2947» 300 3053/I 316 316 32372 328 327s/s 33374 340 3393/4 6427s 64872 648 2047s 207 2057s 208 211 2097s 191 197 19572 258 2637» 26372 108 113 1097e 128 132 13074 129n/4 137 1367s 9813/io 997is 99 997io 993/is 997s 997s 997ï 9915/ae Aandelen 10.079.746.- Aandelen 9.165.483.- Obligaties 13.918.123.— Obligaties 9.980.549.— ZONDAG 26 FEBRUARI 1956 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. W. M. van Asperen. 7: Ds. E. Pot. Noorderkerk, Velser- straat. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerf- kamer. Zondag. 10.30: Ds. R. Bijl. 7: Dezelfde Oosterkerk, Zomerkade. 10: Dr. G. Snijders. 7: Ds. W. M. van Asperen. Zangdienst, met medewerking van het „Oosterkerkkoor". Bakenesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinder- kerk. Dhr. C. Spaans. 10.30: Jeugddienst. Ds. A. J. Schneider, Jeugdpred. te Amsterdam. Gebouw Vrijz. Hervormden, Jacobstraat. 10.30: Dr. A. van Biemen, van Bentveld. Ka pel Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Kinder- kerk. Ds. A. J. van Rhijn, 10.45: Ds. J. A. de Klerk, van Heemstede. Diaconessenhuis, Ha zepaterslaan. 4.30: Ds. R. Bijl. Janskapel, Jansstraat. 10.30: Br .C. J. Oostenrijk, van Heemstede. Jeugdkapel. Noord, Molenaer- straat 10.30: Dhr. D. Boer. Oost, Zomerkade 10: Dhr. G. H. Kreijenbroek. West, Leidse- straat 10: Dhr. P. Haak. Centrum, O. Groen markt 10: Dhr. F. Braaksma. Eglise Wal- lonne, 10.30 h.: Service présidé par le pas teur H. Babel, d'Utrecht. Deutsche Ev. Kir- chengemeinde, Waalse Kerk, 8 Uhr: Gottes- dienst. 29 febr. 8 Uhr: Bibelstunde, Jozef Israëlsplein 19, Heemstede. Christian Science First Church of Christ, Scientist, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Woens dag, Lange Veerstraat 16. 8: Avondbijeen komst. Pentecostal Filadelfia Gemeente, Ged. Oude Gracht 47. 10: Dienst. Woensdag 7.30: Bidstond in de Tempeliersstr. 55 rood. The Bethel Pentecostal Temple Inc., Voor helmstraat 3. Geb. „Beth-El". 2: Pastor C. J. H. Theys, H. Avondmaal. Dinsdag 7.30: Bidstond. Br. N. A. Matray. Vrijdag 7.30: Maleise dienst. Alle-Dag-Kerk. Maandag 7.30 en Woensdag 3: Contactbijeenkomsten met Gerepatrieerden in de Pastorie der Broederkerk, Parklaan 32. Dinsdag 3: Ronde- tafelbespreking Broederkerk, Parklaan 34. Ned. Herv. Evangelisatie, Nassauplein 8. 10 en 5: Dhr. J. v. d. Born, van Huizen. Woens dag 7.30: Dhr. H. Visser, van Huizen. Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10: Ds. Buiten. 7: Dhr. J. F. Snoeks. Woensdag 8: Dhr. J. F. Snoeks. Zuiderkapel, Zuiderstr. 15. 10: Ds. A. W. F. Waardenburg, van de „Herdershof", Heerde. 5: Dezelfde. Evange lisatiesamenkomst. 8: Jeugdsamenkomst o. 1. v. Herman van Brummelen, direct. Kin- der-Evangelisatie genootschap. Hilversum. Opwekkingssamenkömsten, Zuiderstraat 15. Donderdag geen samenkomst. Vrije Evang. Gemeente,.Voorhelmstr. 3. 10 en 4.30: Ds. J. Enter Sr., Rotterdam. Evang. Luth. Gemeen te, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. G. Kroes, H. Doop. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. C. Soutendijk. 10.30: Jeugdkerk Peuzelaar- steeg 3. Mevr. M. C. E. Pompe-Dijkema. 19.30: Haarlem-O., Ned. Herv. Kerk, Zomer kade. Ds. C. P. Hoekema. Remonstr. Geref. Gemeente. 10.30: Mej. Dr. J. W. Herfst. Geref Kerk, Wilhelminakerk, Ged. Oude Gracht 5759. 10: Ds. D. J. Roos. 5: Ds. L. .Hoorweg. Zuid-Qosterkerk, Richard Holkade 125. TO: Ds. L. Hoorweg. 5: Ds. C. Goeman. Lyceum-Aula, ingang van Merlenstraat. 9r Ds. C. Goeman. 5: Ds. D. Roos. Geref. Kerk Begijnhofkapel. 9 en 4.30: Drs. Bos. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. J. P. Geels. Geref. Gemeente, Ridderstraat 29. 10 en 5: Leesdienst. Ger. Gem., L. Margarethastraat. 10 en 4.30: Leesdienst. Oud-Geref. Gem. in Ned., Parklaan 21. 10 en 4.30: Leesdienst. Donderdag 7.30: Dhr. Slager. Oud-Kath. Kerk, Kinderhuissingel 76. 10: Hoogmis. 17: Lof. Woensdag 9.30: H. Mis. Baptiste Ge meente, Begijnhofkapel, Begijnhof. 10.30 en 7: Ds. J. W. Weenink. 8.15: Jeugdsamen komst. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruis straat 14. 10 en 7.30: Samenkomsten. Ver gadering van Gelovigen, Ged. Oude Gracht 47. 10: Samenkomst (Broodbreken). Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Koudenhorn 46 A rood. Dinsdag 8: Samenkomst. Gemeente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomsten.: De Christengemeenschap, Wilhelminastraat 60. 9.30: Zondagsdienst voor Kinderen. 10: Mensenwijdingsdienst. Donderdag 8.30 v.m. Mensenwijdingsdienst. Volle Evangeliegemeente, Paul Krugerstr. 36. 10: Dhr. J. Zeegers. 12-13: Zondagsschool. 5: Opwekkingssamenkomst. Donderdag 8: Gebedssamenkomst alleen voor gem.leden. Zevende-Dags Adventisten, Jacobstraat 6. Iedere zaterdagmoren 10: Gemeensch. Bij belstudie. 11: Prediking. Zevendedags-Bap- tisten Gemeente, Parklaan 21. Iedere zater dag 10: Prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Corne- lissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst Hersteld Apost. Zendingkerk, Wilhelmina straat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Apostolische Gemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Soefi-beweging, Geen dienst. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag Geen zangdienst. Geen familieavond. Zon dag 10.30: Ds. H. Schutz. 12: Zondagsschool en jeugdsamenkomst. Ned. Ver. van Spiri tisten „Harmonia", Jansstraat 83. 10.30: Wij dingsmorgen. Mevr. M. Jupijn, Alkmaar. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Dr. G. Ph. Scheers. 7: Ds. J. Iiei- dinga. Immanuëlkerk. 10: Ds. v. d. Most, van Rotterdam. Jeugddienst. Sionskerk, Eksterstr. (Spaarndam-West) 10.30: Ds. G. H. v. d. Woord. 7: Ds. J. Kroon. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Ds. G. R. v. d. Voet. Geref. Kerk. In alle dien sten H. Avondmaal. Kloppersingelkerk, Kloppersingel 55—57. 8.30, 10.30 en 5: Ds. J. A. van Arkel. 12.30: Avondmaalsdienst voor invalide ouden van dagen. Sionskerk, Ek sterstraat. 8.45 en 3.30: Ds. H. W. Wierda. Noord-Schoterkerk, Spaarnrijkstraat. 10 en 5: Ds. P. de Ruig. Stichting „Petra", Noorderkapel (einde Mi- nahassastraat) Donderdag 8: Dhr. J. Klein Haneveld. Dinsdag 8: Bijbelstudie, Maas straat 8. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5.15: Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. van Dijl. 19: Ds. Oskamp, Zangdienst. Kapel Nieuw Vre- denhof 10.30: Henkels. Aula Chr. Ly ceum 10.45: Ds. van Nieuwenhuijzen. Kapel Irene, Meer en Bosch 10: Dhr. J. de Vries. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Ds. P. v. d. Veer, Em. pred., Amsterdam. Geref. Kerk (Voorm. in beide diensten Bidstond voor Gewas en Arbeid). Koediefslaan. 10: Dr. P. Richel. 5: Ds. C. H. Appelo, den Haag-Loos- duinen. Camplaan. 10: Ds. C. H. Appelo. 5.30: Dr. P. J. Richel. Geref. Kerk, Herenweg 111. 10 en 5: Ds. C. P. Plooy. Doopsgez. Kring, Minerva. 10.30: Ds. C. P. Hoekema. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Prof. Dr. G. C. van Niftrik. 10.30: Senioren kring, 1620 jaar in „De Stal" Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Ds. J. Heidinga, N.H., Haarlem. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. S. J. Kalf. 7: Ds. J. v. d. Berg, IJmuiden, Jeugddienst. Geref. Kerk. 10: Ds. C. Klap wijk. 5: Ds. D. Ringnalda, Overveen. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9.30 en 11: Ds. R. van der Mast. 9: Jeugdkapel, 12—15 jaar in Maranatha. Ned. Prot. Bond, Potgieterw. 4. 10.30: Prof. Dr. Mr. J. A. Oos- terbaan, Dg., Hrl. Ger. Kerk. 9: Drs. J. C. Brussaard, te Oegstgeest. 10.30: Dezelfde. Be vestiging Ds. G. Toornvliet. 3.30 en 7.30: Ds. G. Toornvliet, Intrede. Vrij Kath. Kerk, Po pellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag geen dienst. - OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Prof Dr. E. L. Smelik. Marine Hospitaal. 10' Dienst. Geref. Kerk. 10: Ds. D. Ringnalda. 19.30: Drs. C. Klapwijk. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Ds. Mr. G. A. Alma, Amsterdam- West. 7: Ds. D. ter Steege. „De Toorts". 9: Ds. A. Oskamp Heemstede. Chr. Geref. Kerk in de Ned. Herv. Kapel, Pastorieweg. 3: Ds. J. P. Geels. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. J. Kroon. Wim van Est heeft van de K.N.W.U. vrij stelling gekregen van deelneming aan het kampioenschap van Nederland op de weg voor professionals, dat op 13 mei wordt ge houden. Van Est komt hierdoor in de ge legenheid te rijden in de Ronde van Spanje (26 april tot 13 mei), die hij als goede voor bereiding beschouwt met het oog op de „klassieker" BordeauxParijs, waarin hij op 3 juni zal starten. Uit deze voornemens blijkt ook dat Van Est geen deel zal uitma ken van de Nederlandse ploeg voor de Ronde van Italië (19 mei tot 10 juni). SKITOCHT. De Italiaanse bergbeklim mer Walter Bonatti is van plan op skis van de Joegoslavische tot de Franse grens door de Alpen te trekken een afstand van on geveer 1200 kilometer. Hij denkt hiervoor ongeveer 50 dagen nodig te hebben. De ver trekdatum is vastgesteld op 1 maart. DE GROOT. Behalve Wout Wagtmans zal ook Daan de Groot deelnemen aan de Ronde van Eibar in Spanje van 15 tot en met 18 april. FINLAND. In Oslo is een ijshockey- wedstrijd gespeeld tussen de landenteams van Noorwegen en Finland. De gasten won nen met 6—3 (2—1, 2—2, 2—0). GJESTVANG. Alv Gjestvang, de Noorse sprirotspecialist heeft in Sandvig de lange baan wedstrijden gewonnen over 500 en 3000 meter. Hij noteerde over de 500 meter 43.6 sec. Na hem volgden Hodt met 43,8 sec. en Konsmo met 45,7 sec. Op 3000 meter bezette Gjestvang de tweede plaats met 5 min. 8,3 sec. achter Hodt, die 5 min. 2 sec. liet af drukken. CASTELLANI. De Amerikaanse mid- dengewicht-bokser Rocky Castellanl heeft in New York in een gevecht over tien ron den een puntenoverwinning behaald op de Engelsman Johnny Sullivan. HAARLEM EN OMGEVING Been gebroken. Vrijdag is een eenen twintigjarige dame wegens de gladheid van het wegdek in de J. J. Hamelinkstraat te Haarlem uitgegleden. Zij brak haar rechter onderbeen en is naar de Mariastichting over gebracht. Bromfietser gevallen. Op de Leidsevaart te Haarlem reed vrijdagavond een achten- veertigjarige metaalbewerker per bromfiets. Bij de tramrails begon hij te slingeren en een achterop zittende passagiere wilde er af springen. Daarna slipte de bromfiets en de bestuurder viel. In bewusteloze toestand is hij naar het Gasthuis vervoerd. Jubileum. Dinsdag 28 februari hoopt de heer H. Stevens, wonende Plataanstraat 89 te Haarlem, de dag te herdenken, dat hij 40 jaar geleden in dienst trad van N.V. Stork Hijsch, te Hengelo, sedert 1932 Werf Conrad en Stork Hijsch N.V. te Haarlem. Eremetaal. Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers van Haarlem heeft vanmorgen de bronzen ere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, uitgereikt aan de heer H. G. van Turkenburg, colporteur chauffeur bij de Chemische Wasscherij Ha- verschmidt en Klaje, die op deze dag veertig jaar in dienst is van het genoemde bedrijf. De jubilaris is ook door directie en personeel uitvoerig gehuldigd. Bekroond. De Luxemburgse PTT zal op 10 augustus postzegels uitgeven, gewijd aan de Europese gemeenschap voor kolen en staal. Een prijsvraag is uitgeschreven, waar bij de derde prijs is toegekend aan de heer M. P. Wetselaar te Haarlem. Adonis, 24 te Ntojy HYc At je Ray S, pass; 23 k. muda n. Hampton Roads Alamak, 24 v. Karachi n, .Suez. Albireo, 24 v. Las Palmas n; Antwerpen. Alwaki, 24 v. Genua n. Antwerpen. Amerskerk, 24 Port Said. Amstelkroon, 24 v. Antwerpen n. Baltimore. Amstelveen, 24 v. Rotterdam n. Khorramshar. Andijk, 24 v. Antwerpen n. Lissabon. Annenkerk, 24 Antwerpen. Alchiba, 24 v. Baltimore n. Europa. Amsteldijk, pass. 24 Key West n. Antwerpen. Amstelvaart, 25 te Hampton Roads. Axeldijk, pass. 24 Natal n. Rio de Janeiro. Ariadne, 24 te Livorno. Averdijk, 23 v. Le Havre n. Antwerpen. Agamemnon, 24 te Port au Prince. Alphacca, 24 te Montevideo. Alpherat, 24 te Victoria. Amstelland, 24 te Recife. Annenkerk, 23 te Vlissingen. Annenkerk, 24 v. Vlissingen n. Antwerpen. Billiton, 24 dwars Texel n. Hamburg. Beninkust, pass. 23 Vlissingen n. Antw. Bontekoe, 24 te Bitung. Breda, 23 v. Arica n. Callao Britsum, 23 700 m w.nw. Kp. Mala. Billiton, 24 v. Rotterdam n. Hamburg. Blijdendijk, 24 te New York. Boissevain, 24 te Kaapstad. Borneo, 24 te Alexandrië. Banka, 24 te Marseille. Camerounkust, 23 v. Dakar n. Bordeaux. Caltex Delft, 24 te Rotterdam. Cradle of Liberty, 24 v. Mena el Ahmadi n. Phila delphia. Caltex Leiden, pass. 24 Ouessant n. Sidon. Caltex Pernis, 24 v. Rotterdam n. Sidon. Cleodora. 24 v. Singapore n. Saigon. Charis, 23 v. New Orleans n. Maracaibo. Corilla, pass 24 Minikoy n. Singapore. Coryda, 24 v. Rotterdam n. Curagao. Cottica, pass. 24 Flores n. Plymouth. Camitia, 3 mrt. Panamakanaal verw n. Curagao Cinulia, 2 mrt. Rotterdam verwacht. Corilla, 3 mrt, Singapore verwacht. Coryda, verm. 24 v. Rotterdam n. Curagao. Dordrecht, 24 te Vlaardingen. Dordrecht, 24 te Rotterdam verwacht. Duivendrecht, 3 Mrt. te Houston verwacht. Doris. 24 v. Trinidad n. Aruba. Eemdijk, 23 te Rotterdam. Eos, pass. 24 Gibraltar n. Tunis. Erinna, 25 Singapore. Ena, 24 v Curagao n. Rio de Janeiro. Erinna, 25 Singapore verwacht. Esso Amsterdam, pass. 24 Muscat n. Rastanura. Eendracht, pass. 25 Dover n. Piraeus. Esso Rotterdam, 26 te Sidon verwacht. Etrema, 25 te Amsterdam. Farmsum, 24 v. Houston n. Brownsville. Felipes, 24 Pladju verwacht. Gaasterland. 24 te Rio de Janeiro. Gaasterkerk, 25 te Port Swettenham. Gabonkust, pas. 23 Vlissingen n. Dakar. Gooiland, 25 te Amsterdam. Hera, 23 v. Trinidad n. Rotterdam. Heelsum, pass 24 Bermuda n. Le Havre. Hector, 24 te Kalyvia. Haarlem, 24 te San Juan. Hathor ,23 v. Alexandrië n Beyrouth. Helena, 24 v. Curagao n. Pta Cardon. Iberia, 24 te IJmuiden verwacht. Jason, 24 te Kingston. Karimun. pass. 24 Ceylon n. Singapore. Korovina, 24 v. Rotterdam n. Gothenburg Kieldrecht, 26 te Cap. Haitien n. Kingston. Kaiinga, 27 Singapore verwacht. Karsik, 25 Belawan verwacht. Kellia, 26 Rotterdam verw. Kermia, 24 Bahrein verwacht. Korenia, 24 Curagao. Karimta, pass. 23 Daedalus Rif n. Belawan. Karimata, pass. 25 Perim n. Belawan. Kermia, 25 te Mena el Ahmadi. Leuvekerk, 24 te Calcutta. Lieve Vrouwekerk, 25 Genua. Langkoeas, 25 te Bahrein. Lekkerkerk, pass. 24 eil. Masira n. Ummsaid. Leto, 24 920 m. o.zo. Yokohama. Loosdrecht, 25 te Suez. Lissekerk, 24 te Rotterdam. LoenerRerk, 25 v. Amsterdam n. Port Said. Maas, 23 v. Samos eil. n. Gibraltar. Mariekerk, 24 v. Aden n. Suez. Macuba, 24 v. Miri n. Kawasaki. Mitra, pass. 24 Gibraltar n. Curagao. Maureen, pass. 24 Bermuda n Beaufort. Myonia, 25 te Bangkok verwacht. Mijdrecht, 24 te Aruba verw. Macoma. verm. 24 v Rotterdam n. Thameshaven Moordrecht, 24 te Suez verwacht. Mentor, 24 v. Georgetown n Paramaribo Maasland, 26 te IJmuiden verwacht. Mapia, 24 te Londen n. Amsterdam. Maasdam, 24 v. Rotterdam n. New York. Meerkerk, 25 te Karachi. Moordrecht, 25 v. Port Said n. Ceuta. Nieuw Amsterdam, 24 v. New York n. Port au Prince. Notos, 23 v. Famagusta n. Durazzo. Nias, 24 Ceb u. NoQi'dam, 27 te Rotterdam verwacht. Nestor, 25 te Rotterdam. Nigerstroom, 25 te Amsterdam. Omala, 24 Iskenderun. Oranjefontein, 24 te Amsterdam. Oranje, pass. 24 Oporto n. Port Said. Ouwerkerk, pass. 24 Finisterre n. Genua. Overijsel, 25 Hongkong. Omala, 3 mrt Berre verwacht. Ouwerkerk, pass. 25 Kp. St. Vincent n. Genua. Polydorus, 25 Colombo. Prins Joh. W. Friso, 24 v. R'dam n. Bolnes. Prins Maurits, 24 Belfast. Prins Willem III, 24 Le Havre. Prins Casimir, 25 te Haifa. Papendrecht, 1 mrt. te Hamburg verwacht. Pendrecht, 9 mrt. te Le Havre verw. Pieter S, 26 te Amsterdam verwacht. Rijnland, 23 v. Montevideo n. Santos. Roepat, 23 v. Halifax n. Boston. Riouw, 23 v. San Francisco n. Manilla. Raki, 23 520 m. no. Bermuda. Rotula, 26 Rio de Janeiro verwacht. Sloterdijk, 24 te Mobile. Stad Maassluis, 24 te Narvik. Sirrah, 25 v. Bahrein te Antwerpen verwacht. Stad Dordrecht, pass. 24 Gibraltar n. Messina. Sunetta, 25 Pladju. Slamat, 25 te Napels. Sibajak, pass. 24 Gibraltar n. Rotterdam. Stad Schiedam, 25 te Emden verw. Straat Mozambique, 25 te Rio de Janeiro verw. Scherpendrecht, 15 mrt. te Rotterdam verw. Sliedrecht, 8 mrt. te Mena el Ahmadi verw. Saroena, 24 Tj. Priok verwacht. Stanvac Ogan, 24 Singapore. Swartenhondt, 24 Donggala. Sarangan, 24 te Singapore. Tabinta, 23 v. Southampton n. Marseille. Telamon, 24 Aruba. Tjitjalengka, 24 v. Rio de Janeiro n. Kaapstad. Tomori, 24 Port Said. Teiresias, 24 v. Liverpool n. Amsterdam. Taria, 24 130 m. o. Brisbane. Teucer, 25 te Amsterdam verwacht. Tamo, 26 te Rotterdam verwacht. Tiberius, 23 500 m. w.nw. Finisterre. Trajanus, 23 v. Georgetown n. Pto Ordaz. Tawali, 24 te Rotterdam. Van Noort, 23 rede Singapore. Van Riemsdijk, 24 Belawan. Weltevreden, 24 v. Davao n. Singapore. Wonogiri, 24 Charleston. Westertoren, pass. 24 Barbados n. Buenos Aires. Witmarsum, 24 v. Alblasserdijk te Rotterdam. Wieldrecht, 25 te Talara verwacht. Woensdrecht, 3 mrt. te Miri verwacht. Waingapoe. 24 Timordlly. W. Alton Jones, 23 v. Port Said n. Philadelphia Waterland, te Montevideo. Willemstad. 23 v. Barbados n. Plymouth. Westland, 23 v. Amsterdam n. Buenos Aires. IJsel, 25 te Amsterdam. A KLEINE VAART Appingedam, 24 v. Lissabon te Antwerpen. Arnoudspolder, 25 v. Oporto te Rotterdam verw. Alcetas, 24 te Rotterdam. Arctic, 24 v. Londen te Rotterdam. Algarve, 24 v. Portsmouth te Plymouth. Atlas, 23 v. San Feliu n. Tarragona. Att S, 25 v. Sunderland te Rotterdam verw. Annie G, 24 v. Londen n. Amsterdam. Bergsingel. verm. 25 v. Ipswich n. d. Tyne. Bab T, 22 v. Antwerpen n. Rouen. Beekbergen, 24 v Requejada te Terneuzen verw. Boreas. 23 v. Lissabon n. Savona. Clothilda M, 24 v. Middlesbro te Rotterdam. Castor, 23 v. Amsterdam n. Rotterdam. Draco. 23 v. IJmuiden n. Le Havre. Da Capo. 24 v Rotterdam n. Oporto. Diligentia, 24 v. Duinkerken te Gent. Eljo, 22 v. Brake n. Bremen. Eibergen, 24 v. Rotterdam te Shoreham verw. Erasmus, verm. 24 v. Rotterdam n. Boulogne. Erkalin, 25 v. Peterhead te Avonmouth. Flevo, 23 v. Rotterdam te Oran. Frans v. Seumeren, 24 v. Rotterdam te Antw. Gerd, 24 v Amsterdam te Rotterdam. Goote, 24 v, Rotterdam te Amsterdam. Hoogvliet, verm. 25 v. Sas v. Gent n. R'dam. Hast V, 24 v. Port Talbot te Rotterdam verw. Henrica, 26 v Swansea te Rotterdam verw. Hoflaan, 24 v. Boston n. d. Tees. Hast I, 24 v. Vlissingen n. Hull. Jan, 24 v. Swansea te Amsterdam. Joost, 21 v. Bayonne te Londen. Ja ba, 24 v. Wisbech te Rotterdam verw. Jan Kreumer, 24 v. Londen te Rotterdam. Julia Mary, 21 v. Acton Grange te Manchester Kaap Falga, 22 v. New Ross n. Swansea Kaap St. Vincent, 23 v. Swansea te St. Malo. Konny M, 24 v. Rotterdam te Amsterdam. Kroonberg, 24 v. Londen te Rotterdam. Lindesingel, 24 v. Vlissingen n. Antwerpen. Leendert B. 24 v Liverpool te Rotterdam verw Mariscal Lopez, 24 140 m. no Bahia. Matthew, 24 v. d. Theems te Ipswich verw. Manto, 24 v. Rotterdam n. Tanger. Muphrid N, verm. 24 v Hamburg n Amsterdam Mutua Fides, 24 v. Rotterdam te Amsterdam. MypucK, 24 v. Antwerpen te Londen. Mentor, 24 v. Demerara n. Paramaribo. Nijenburgh, 24 v. Le Havre te Rotterdam. Poortvliet, verm. 24 v. Port Imayo n. Pomaron. Pavo, 22 Tees n. Bordeaux. Plato, 23 v. Algiers te Lissabon. Procyon, 25 v. Amsterdam n. Londeon. Reliable, 24 v. Ipswich te Boness verw. Rijnhaven, 25 v. Bristol te Rotterdam verw. Rijnstroom, 24 v. Londen te Amsterdam. Sagitta, 24 Vlissingen n. Rotterdam. Spaarnestroom, 24 v. Fowey te Amsterdam. Spirit, pass. 24 Vlissingen n. Antw. Stella Mans, 24 v. Rotterdam te Gent. Tilly, 20 v. Tees n. Nantes. Teun. 24 v Swansea te Amsterdam. Vrijburg, 24 v Londen te Rotterdam. Vliestroom. 24 v Napels te Barcelona verw. Violetta. Erica, 24 v. Antwerpen Westerhorn, 24 v Liverpool te Rotterdam. Westerdok. 24 v Londen te Amstredam. Zaanstroom, 24 v. Huil te Amsterdam. SLEEPVAARI Ebro. 23 v. Leith te Bromboro met bak. Oceaan, 23 v Baltimore n. België met stoomschip Thames, 23 60 m. o.zo. Kp. Hatteras met Gannet Tyne, 23 te Bermuda Witte Zee, pass. 23 Jcbel Zukur n Tj Priok met baggermolen

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3