Na een lange reeks Britse blunders gloort een oplossing voor Cyprus Ruimte voor uitbreiding van Amsterdam-Noord Mits Londen zich niet weer laat verleiden tot ogenschijnlijke slimmigheidjes Agenda voor Haarlem IV/ffe tanden -Fn/eee adetn Met den teawe tfo/dateL DE TIJD DRINGT Hoest Uw Kind...! Kanaal langs het Noordzeekanaal voor de binnenscheepvaart Arbeider uit Schagen gedood door samengevroren kolen „IN BLIJDE VERWACHTING" Gevaarlijk spel Brandweerpost Boer en smid Verkooplokaal NOTARISHUIS INBOEDELVEILING 6/7 MAART 1956 Het daghet [TT] SIROOP Twentsche Bank in 1955 Amsterdam trekt arbeiders aan uit het noorden Afsluitdijk moeilijk berijdbaar Vorstslachtoffer bij Hoogovens Schippersknecht gestikt tijdens brand op sleepboot Kostwinnersvergoeding tijdelijk verhoogd Premie ouderdomsvoor ziening aftrekbaar voor belasting Schoenmaker om het leven gekomen door bevriezing Zuidpool-expeditie van de Australiërs opgehouden Eisenhower nodigt premier van Canada en president van Mexico uit Braziliaanse regering zal rebellen bombarderen ZATERDAG 25 FEBRUARI 1956 o (Van onze reisredacteur) NICOSIA De jeep met-Britse militaire politie die door de straten van Nicosia patrouilleerde, hield stil bij drie opgeschoten jongens, die net iets te haastig begonnen weg te wandelen. Zij werden gefouilleerd en één werd ruw in de jeep geduwd. Onder arrest. Waarom? Hij had een Grieks vlaggetje in zijn binnenzak. Niets onderstreept duidelijker de ironie van de tragedie-Cyprus. Een Cy prioot, onderdaan van hare Britse Majesteit, gearresteerd wegens het in bezit hebben van de vlag van een medelid van de Noordatlantische Verdragsorganisatie, een orgaan dat zich de bescherming van vrijheid, democratie en zelf beschikkingsrecht ten doel stelt. liet geval Cyprus heeft niet alleen ironische, maar ook gevaarlijke kanten. Het heeft de moeilijk geheelde vijand schap tussen NAVO-partners Griekenland en Turkije weer opengereten. Het Balkanpact dat via deze twee landen Joegoslavië met het Westen verbindt, is een vodje papier geworden. Een zorgvuldig opgebouwd verdedi- gmgsstelsel in een van de belangrijkste regionen kraakt in zijn voegen. Dereden? Een lange reeks Britse blunders, haast onvoorstelbaar van een land dat zich tijdig terug trok uit India en Pakistan, zich soepel aanpaste in bijna al zijn Afrikaanse koloniën. Cyprus, dit in wezen zo Griekse eiland in het oosten van de Middellandse Zee 82 percent van de Cyprioten spreekt Grieks, denkt Grieks, leeft Grieks heeft sinds jaar en dag zyn heimwee naar het Griekse moederland kenbaar gemaakt in de kreet „Enosis", die „unie" betekent, unie met Griekenland. Het heeft een referendum ge vraagd waarin het vrijelyk zijn zelfbe schikkingsrecht zou kunnen toepassen. Niet alleen heeft Groot-Brittannië daar tot voor kort een hooghartig „nooit" op geantwoord, en alle vreedzame petities en betogingen genegeerd, het heeft bovendien, toen het ernst begon te worden, eerst de Turkse minderheid op het eiland (nog geen hon derdduizend mensen) en vervolgens Ankara zelf tegen de Griekse verlangens in het harnas gejaagd. Nu zitten de Britten met een dubbele portie gebakken peren. Enerzijds zijn de Cyprioten ten langen leste met een ge wapend Verzet begonnen, dat niet meer te ktuiten is. Anderzijds zijn de Turken zo op de kast gejaagd, dat een oplossing steeds moeilijker wordt. Waarom hebben de Brit ten de tientallen kansen om dit geschil pijnloos uit de wereld te helpen, nooit aangegrepen? Men krijgt er van Britse zijde argumenten zonder tal op, die geen van alle steek houden. Bescherming van de Turkse minderheid? Nog nooit is een Turkse minderheid in Griekenland een strobreed in de weg ge legd, zulks in markante tegenstelling met hetgeen de Grieken in Turkije nog zeer onlangs is aangedaan. Heeft Cyprus het economisch niet beter onder het Britse be stuur? Sedert kort, inderdaad, maar ten slotte moeten Cyprioten uitmaken in hoe verre die stoffelijke voordelen opwegen tegen het leven onder koloniaal beheer. ADVERTENTIE Dit boek van Dr. A. J. N. lamers gratis bij aankoop van een Babyderm-Set, waarin poeder, zalf, olie. zeep, a f 4.95. Voorradig In Apotheek en Drogisterij. Weten is gerust zijn. WAT MIJNHARPT Maakt IS GOED ZATERDAG 25 FEBRUARI Minerva: „Plotseling zeven dochters", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „De witte non", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Vrouw van Rome", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Studio: „Het bed", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het meisje van de rivier", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De zilveren beker", 14 jaar, 6.30 en 9 uur. Rembrandt: „Onderbroken melodie", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „King of the Khyber rifles", 14 jaar, 7 en 9.15 uyr. Stads schouwburg, 8 uur: De toneelgroep .Theater" geeft een opvoering van: „De dochter van de bronnenmaker". ZONDAG 26 FEBRUARI Lido: „De goede aarde", 14 jaar, 11 uur. Cinema Palace: „La vie commence demain", 18 jaar, 10.30 uur. Studio: „De witte droom", alle leeft., 11 uur. Palace: „De witte non", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxro: „Vrouw van Rome", 18 jaar, 1.45, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Het bed", 18 jaar, 2. 4.15. 7 en 9.15 u. Lido: „Het meisje van de rivier", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De zilveren be ker". 14 j„ 1.30, 4, 6.30 en 9 uur. Rembrandt: „Onderbroken melodie", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: ..King of the Khyber rifles". 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: Cabaret Wim Sonneveld, 2 en 8.15 uur. Stadsschouwburg: 8 uur, De toneelgroep j „Theater" geeft een uitvoering van „De doch-1 ter van de bronnenmaker". Zuiderkapel: 10 en 5 uur, Samenkomst onder leiding van ds. A. W. F. Waardenburg. MAANDAG 27 FEBRUARI Minerva: „Onvergetelijke melodie", 14 jaar, 8.15 uur. Palace: „De witte non". 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Vrouw van Rome", 18 iaar, 2, 6.45 en 9.15 uur. Studio: „Het bed", 18 jaar. 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het meisje van de rivier", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur Roxy: „De zilveren beker", 14 jaar. 2 en 8 uur. Rembrandt: „Onderbroken melodie", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „King of the Khyber rifles", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg, 8 uur: De Haagse Comedie geeft een uitvoering van: ,,'t Is nooit te laat". Gebouw „Zang en Vriendschap", 8 u., Geestelijk Centrum „De grotere wereld" geeft een genezingsavond onder leiding van H. C. L. van der Laan. Begijnhofkapel: 8 uur, Interkerkelijke samen komst. Zangdienst van 7.30 uur af. Deze jongen werd gearresteerd, omdat hij een Grieks vlag getje in zijn binnenzak had. Dat is weliswaar niet verboden, maar het wordt beschouwd als een „aanwijzing" Zijn de Cyprioten ver genoeg ontwikkeld om uit te maken wat het beste voor hen is? Dit wordt al te dol. Zelfs de Britten die de Cyprioten nog als „natives", inboor lingen beschouwen, zullen toch moeten toegeven dat men hier met blanke Europese inboorlingen van doen heeft. Heeft Londen het eiland dan niet een zekere vorm van zelfbestuur onder de Britse kroon aangeboden? Inderdaad, maar dat is een zeer beperkte vorm van zelf beschikkingsrecht en bovendien een poging om de kern van de kwestie te verdoezelen Maar Cyprus is toch een belangrijke NAVO-basis, vooral nu het Suezkanaal ontruimd is? Nonsens. Het eiland is bij zonder kwetsbaar in een atoom-oorlog, het heeft geen behoorlijke havens, een basis temidden van vijandige bevolking is waar deloos, in geval van oorlogsdreiging mag de Suez-basis weer worden bezet en Grie ken zowel als Cyprioten gaan er volkomen mee akkoord, dat onder Enosis de Britten hun basis mogen-h«fl.dl>a.ven,. Erger nog, door hét zich -.vastklampen aan Cyprus dreigt men het strategisch en politiek veel belangrijker Griekenland zelf te verspelen. Het geval-Cyprus was een van de voor naamste wapens, waarmede de neutralis- tische oppositie de Griekse premier Kara- manlis bij de jongste verkiezingscampagne heeft bestreden. Onder het warnet van Britse argumenten bespeurt men tenslotte de werkelijke rede nen waarom Groot-Brittannië zich zo aan Cyprus vastgebeten heeft. Ten eerste heeft het de Cyprioten als luie lafaards be schouwd, niet bereid voor hun recht te vechten. Ten tweede: Cyprus mag in een conflict met het communistische blok geen waarde hebben, als basis ter bescherming van de Britse economische en politieke be langen in het Midden-Oosten, kan het uit stekend dienst doen. Tenslotte is er het Arabisch-Israelische conflict. Naast de mariniers van de Amerikaanse zesde vloot, zyn het slechts de Britse commando- en paratroepen, die by een tweede ronde in het Heilige Land als brandweer zouden kunnen optreden. Bij een verstandige regeling van het conflict hoeven ook die belangen niet ge schaad te worden. Is er kans op een rege ling? De Britten hebben eindelijk hun stompzinnig „nooit" laten varen. Zij hebben niet alleen weer binnenlands zelfbestuur aangeboden, maar daaraan toegevoegd, dat dit uiteindelijk een volksstemming over de toekomst van het eiland niet uitsluit. Twee mannen onderhandelen nu over dit Britse voorstel. De ene is aartsbisschop Maka- rios II, zoon van arme boeren, leider van de Enosis-campagne en, al draagt hij het priesterkleed, een van de bekwaamste di plomaten die ik ooit heb ontmoet. De andere is gouverneur Sir John Harding, ingegaan op de aanvankelijke eis van Makarios tot een plebisciet over vijf jaar. Groot-Brittannië had dan een adempauze gehad waarin het in alle rust de nieuwe situatie ook wat Turkije aangaat had kunnen voorbereiden. Makarios heeft deze eis thans glimlachend laten vallen. Hij beseft heel goed dat een vrij verkozen Cypriotisch parlement, dat niet aan een kalender gebonden is, zich onmiddellijk zal beijveren de „niet uitgesloten mogelijk heid van een volksstemming" op korte ter mijn tot tastbare werkelijkheid te maken. De stem van zo'n parlement, gesteund door een strijdvaardige openbare mening, zal heel wat lastiger te negeren zijn dan die van de eerste priester van de Grieks- orthodoxe kerk van Cyprus. Directeur W N WOLTERINK Bilderdnkstraat bt.1 de ZHIwee Haarlfrp Tel (K ?50n> llPVf- Inzendingen van nuisraan worden daeelnk; aangenomen Eigen afhaaldlensi Het. staal op alle muren van Cyprus „EOKA". Links de oude strijdkreet: ENOSIS. zoon van èen smid, die het óf) ei'gén kr'ëcht van soldaat tot geridderd veldmaarschalk bracht. Deze twee „self-made" mannen vertrouwen en respecteren elkaar. Makarios is met zijn toegeven tot het uiterste gegaan, de Britten nog niet. In een laatste poging tot ogenschijnlijke slimheid, hebben zy getracht met vage beloften „EOKA" de gewapende arm van de „Eno- sis"-campagne, tot opgeven van de stryd te verlokken. Dit heeft niet de minste zin. Makarios kan alleen werkelijk zelfbestuur aanvaar den, waarbij de Britten slechts militaire en buitenlandse zaken in handen zouden houden, alsmede dat deel van de politie, dat voor de uitwendige veiligheid van het eiland zorg draagt. Bieden de Britten min der, dan gaat de strijd door, een strijd die de Britten onherroepelijk tot groter ver nedering en uiteindelijk tot een nederlaag zal voeren. De laatste geruchten uit Lon den wijzen er op dat dit eindelijk tot de Britse regering begint door te dringen. Verbazingwekkend is dat Londen niet is ADVERTENTIE Talm niet langer, grijp dadelijk in! Om kinderhoest te bestrijden is er: Een Britse soldaat op wacht voor het gymnasium van Famagusta. Achter hem het opschrift: 7Jto EOKA, Leve de ondergrondse. Grote omzetten, gunstige resultaten Na de Rotterdamsche Bank en de Am- sterdamsche Bank, heeft thans de derde van onze grote banken, de Twentsche Bank, haar jaarverslag uitgebracht. Het jaar 1955 heeft voor deze bank grote omzetten ge bracht op ieder gebied. De uitkomsten noemt de directie gunstig. De verlies- en winstrekening wijst een saldo winst aan van 6.961.470 (v.j. 6.332.068), nadat 6.750.000 voor belas tingen en 2.500.000 voor afschrijving en reservering is bestemd. Ter beschikking van aandeelhouders komt 5.390.000, waaruit een dividend kan worden uitgekeerd van 11 percent (v.j. 10 percent). Het reservefonds zal door toevoe ging van 500.000 op 20.500.000 worden gebracht. De baten uit provisie waren 9.236.270 (v.j. 9.308.116), winsten effectenbedrijf 8.563.355 (v.j. 7.114.723), baten uit rente en wissels 23.861.965 (v.j. 21.557.877) en de dividenden-deelnemingen 1.007.221 (v.j. 9^5.920). De onkosten stegen van 6.022.748 tot 7.728.122. Salarissen en tantièmes vergden f 15.400.114 (v.j. 13.671.132). In een beschouwing van de directie wordt de economische ontwikkeling van ons land besproken. Daarin wordt gezegd, dat de volle werkgelegenheid in ons land en het evenwicht van onze betalingsbalans in be langrijke mate gebaseerd waren op het lage prijzenpeil. Een verdere verlichting van de belastingen die op het inkomen van parti culieren en ondernemingen drukken, blijft volgens de directie het. aangewezen com plement van prijsstijgingen. Als een belang van de eerste orde noemt de directie een verdere verhoging van de huren. Friese Kamer van Koophandel protesteert hij minister Suurmoff Vanwege de pogingen van de gemeente Amsterdam bouwvakarbeiders uit het noorden aan te trekken, onder het in uit zicht stellen van het verkrijgen van een woning, heeft de Friese Kamer van Koop handel en Fabrieken zich telegrafisch tot de minister van Sociale Zaken gewend. De kamer heeft ernstige bezwaren tegen deze manier van handelen, waardoor de bouw- mogelijkheid in Friesland dreigt te wor den beknot. Gevraagd wordt het nemen van maatregelen tot beëindiging van dit euvel. Daar de afsluitdijk door vastgevroren stuifsneeuw thans op verschillende plaat sen moeilijk berijdbaar is, is de dienst der Zuiderzeewerken ertoe overgegaan in ver schillende plaatsen op de route Noord hollandFriesland v.v. waarschuwingsbor den te plaatsen met het opschrift „moei lijk berijdbaar". Automobilisten kunnen wel op eigen risico de afsluitdijk berijden. Hun wordt echter aangeraden vooral bij het passeren grote voorzichtigheid te be trachten. ADVERTENTIE Nieuwe heerlijke smaak! Erg lekker ook voor kinderen Nieuw actief schuil Houdt Uw mond fris gezond Nieuwe lage prijs! No kan iedereen zich Colgate veroorloven. Colgate de meest verkochte tandpasta ter wereld Gistermiddag omstreeks het middaguur werd de arbeider van de Zaandamse Ha venstichting W. Wouten, oud 31 jaar uit Schagen, die werkzaam was bij de kolen- opslag van Hoogovens, getroffen door een brok samengevroren fynkolen, die van een 12 meter hoger gelegen aanvoerband naar beneden tuimelde. De getroffene viel en sloeg met het hoofd tegen de muur van een gebouwtje. Het slachtoffer werd zwaar gewond naar het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk overgebracht, waar hij enige uren later is overleden. Hij was gehuwd. Enkele arbeiders van de firma „Stalen Steiger", die bezig waren geweest om in de nok van de grote opslagloods van kalk- ammonsalpeter van de MEKOG een hang- steiger te bouwen, zouden Vrijdagmiddag naar beneden gaan om te eten. Een hunner, de 19-jarige J. S. uit Haarlem wilde ge bruik maken van een hijstouw om zich naar beneden te laten glijden. Doordat zijn handschoenen doorgleden, viel hij van on geveer 7 meter op de grond en bleef op een laag kunstmest liggen. Met rugklachten i? de man in het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk opgenomen. Er is brand uitgebroken aan boord van de sleepboot „Maris" uit Rotterdam, die voor herstel in een dok te Rupelmonde ligt. De schippersknecht Sjoerd Peterzon vluchtte in een scheepshut waarvan het springslot achter hem niet meer open te krijgen was. Vergeefs beukten zijn mak kers op de deur. De jongen kroop toen in een kast. Toen men er enkele minuten la ter in slaagde een plaat uit de scheeps wand weg te nemen en zo de hut binnen te dringen, was de jongen reeds door de rook gestikt. De minister van Oorlog heeft bepaald dat wegens de periode van langdurige hevige koude de militaire kostwinnersver goeding voor de periode van 5 tot en met 25 februari kan wQrden verhoogd met 60 cent per dag of zoveel minder als nodig is om te voorkomen dat het gezinsmaximum wordt overschreden. Naar verwacht mag worden zal op 1 januari 1957 de wettelijke algemene ouder- domsverzekering van kracht worden. Daar voor zal men dan een verplichte premie moeten betalen van ongeveer 7 percent van het inkomen. Is dit inkomen méér dan 6000 gulden dan wordt de premie slechts over 6000 gulden geheven. De verplichte premie mag van het belast baar inkomen worden afgetrokken. Hier geldt dus hetzelfde beginsel als bij de vrij willige particuliere oudedagsvoorzieningen. Men mag immers sinds 1955 lijfrente premies tot een maximum van 3600 gulden van het belastbaar inkomen aftrekken. In het voorlopig verslag van de Tweede Kamer is de vraag gerezen of de te betalen premie voor de wettelijke algemene ouderdomsverzekering als lijfrentepremie dan wel als kosten van verwerving aftrek baar wordt. In het eerste geval zou voor een ver plichte premie plus premie voor een privé- voorziening samen maximum 3600 gulden als lijfrentepremie mogen worden afge trokken. Dit zou betekenen, dat het maxi mum voor een eigen voorziening niet 3600 gulden zou zijn, doch voorlopig slechts ongeveer 3200 gulden. De Memorie van Antwoord bevatte een gunstig bericht voor hen, die prijs stellen op een zo hoog mogelijke eigen voorziening. De minister en de staatssecretaris van Fi nanciën hebben daarin als hun oordeel te kennen gegeven, dat zij het met vele leden van de Tweede Kamer wenselijk achten de verplichte premie uitdrukkelijk naast de lijfrentepremie aftrekbaar te stellen. Dit houdt dus in, dat ieder, die voor een voor premie-aftrek in aanmerking komende ver zekering heeft gesloten of alsnog sluit, recht heeft op een integrale aftrek van 3600 gulden. ADVERTENTIE UW BOEKENWEEKVERRASSING! Een nieuwe rijk geïllustreerde film editie van Tolstoi's meesterwerk „OORLOG EN VREDE" met Audrey Hepburn als zijn hoofd rolspeelster, Natascha. Uw boekverkoper wacht u met uw exem plaar en.het Boekenweek-geschenkl Prijs in prachtband slechts f 8,90. Dit „IJstijd" schepsel Is een van de prijs winnende beelden, ivelke tijdens een ijs- en sneeuwbeeldhouwwedstrijd in Houghton (in de Amerikaanse staat Michigan) werd gemaakt. Het monster heeft lange, scherpe tanden van ijspegels en kan door middel van een luidspreker hese geluiden en gegrom produceren. B. en W. van Amsterdam hebben de ge meenteraad een nota doen toekomen over de stedebouwkundige uitbreiding van Am sterdam-Noord. Teneinde zoveel mogelijk ruimte voor deze stadsuitbreiding te ver krijgen, worcto gedacht aan een noorde lijker dan in het aanvankelijke uitbrei dingsplan getraceerd kanaal om de Noord, dat uitsluitend ten behoeve van de binnen scheepvaart een verbinding beoogt tussen de westelijke zeehavens en het Amsterdam- Rijnkanaal. Binnen de boog van dit kanaal, dat ook een deel van de Buikslotermeer zal door snijden en door de gemeenten Landsmeer en Oostzaan zal lopen, zullen binnen de gemeentegrenzen woonwijken kunnen wor den aangelegd met vier a vijfduizend wo ningen. Daar zouden dan ook de verdere voorzieningen voor Amsterdam-Noord een plaats kunnen krijgen. Het kanaal zal in de toekomst worden doorkruist door drie intercommunale wegen, één oostelijk van Zaandam naar Allernaar, één in de richting van de afsluit dijk en één naar de IJselmeerpolders. Van rijkswege wordt overwogen een weg aan te leggen door Waterland, ter verbin ding met het toekomstige wegenstelsel in de IJselmeerpolders. Het kanaal om de Noord moet behalve als vaarweg voor de binnenvaart van het oostelijk naar het westelijk -havengebied ook gezien worden als een verbinding voor binnenschepen tussen het Amsterdam- Rijn-kanaal en een toekomstig kanaal langs het Noordzeekanaal tot IJmuiden, dat in de toekomst zal dienen om aan de toenemende binnenscheepvaart van en naar IJmuiden een eigen vaarweg te bieden ter ontlasting van het Noordzeekanaal. B. en W. hebben de minister van Verkeer en Waterstaat verzocht het vraagstuk van dit kanaal in studie te nemen. Demping deel van het Noord hollandsch Kanaal B. en W. zeggen verder in hun nota, door de werken, die met de bouw van de IJ- tunnel samenhangen, het wenselijk is tot de demping van het zuidelijk deel van het Noordhollandsch Kanaal, waarbij gedacht wordt aan het gedeelte tussen de Buik- sloterdijk en het IJ. Een dergelijke dem ping kan pas geschieden nadat een deel van het kanaal om de Noord tot stand is ge bracht en een vervangende waterweg naar het IJ is gemaakt. Demping van dit ge deelte van het Noordhollandsch Kanaal zal voor de stedebouwkundige ontwikkeling van Amsterdam-Noord van veel betekenis zijn. Als gevolg van de kou is de 55-jarige alleenwonende schoenmaker J. L. te Al melo om het leven gekomen. Een sectie heeft uitgewezen, dat de man aan bevrie zing is overleden. Toen een meteropnemer van het gemeentelijk Gas- en Waterbedrijf zich aan de woning aan de Bornsestraat vervoegde, werd hem niet opengedaan. Hij maakte daar de buren op attent, die zich toen realiseerden, dat ze hun buurman al enige dagen niet gezien hadden. Men keek eens door de ramen en zag de bewoner in de voorkamer op de vloer liggen. Een door de politie ingesteld onderzoek doet ver moeden, dat L. onwel is geworden door dat de gaskraan enigszins openstond. Daar in de kamer niet gestookt werd, is L. als gevolg van de lage temperatuur gestorven. MELBOURNE (United Press) De lei der van de Australische Zuidpool-expeditie, Philip G. Law, heeft naar Melbourne ge seind dat zijn mannen zes dagen lang met ontplofbare stoffen en lieren getracht heb ben een weg door de bevroren wateren naar de basis Mawson te banen voor hun schip de Kista Dan. Law meldde, dat het lossen van voorraden bij de basis door stormen onmogelijk werd gemaakt. Hij verwacht, dat het nog twee weken kan duren voor het lossen voltooid is. Met de Kista Dan zullen de mannen, die een jaar doorge bracht hebben op het Antarctische vaste land naar huis terugkeeren. Hun plaatsvervangers die met de Kista Dan aankomen zullen het werk voorberei den van Australië's deelneming aan het internationale geofysische jaar. THOMASVILLE (United Press) Pre sident Eisenhower heeft de president van Mexico Adolfo Ruiz Cortines en de pre mier van Canada Louis St. Laurent uitge nodigd voor een bezoek „tegen het einde van maart". De perschef van het Witte Huis James Hagerty zei dat de president al lang het plan had gehad „de regerings hoofden van de drie Noordamerikaanse buurlanden in staat te stellen elkaar beter te leren kennen en zaken van gemeen schappelijk belang informeel te bespreken. Eisenhower heeft in 1953 in Ottawa een ontmoeting gehad met St. Laurent. In het zelfde jaar ontmoette hij Ruiz Cortines aan de Amerikaans-Mexicaanse grens bij de inwijding van de Falcon Dam in de Kio Grande. De nationale voorzitter van de republi keinse partij Leonard Hall heeft gezegd dat Eisenhower zich naar zijn persoonlij ke mening opnieuw candidaat zal stellen. De lijfarts van Eisenhower heeft ver klaard, dat de president minder voor een hartaanval hoeft te vrezen, dan iemand die nog nooit een hartaanval heeft gehad, of schoon er „geen garantie" bestaat dat hij geen nieuwe aanval kan krijgen. De presi dent wordt vandaag uit Thomasville in Georgia te Washington terug verwacht na een vakantie van tien dagen jagen en golfspelen. RIO DE JANEIRO (Reuter/A.F.P./U.P.) Een militaire woordvoerder heeft in Rio de Janeiro verklaard, dat majoor Veloso, de leider van de opstandige beweging van de Braziliaanse luchtmacht in het noorden van het land, zich met een handvol aan hangers te Jacareacanga bevindt. Veloso heeft zijn hoofdkwartier te Santarem aan de Amazone ontruimd. De woordvoerder zei, dat het vliegveld van Jacareacanga na een bombardement, door parachutisten zal worden aangevallen. Als Veloso zich niet overgeeft, zal hij gevangen genomen wor den of zich nog verder in het oerwoud moe ten terugtrekken. Een andere keus heeft hij niet, aldus de woordvoerder. Volgens andere berichten schijnt men niet zeker te weten, waar majoor Veloso zich bevindt. Drie sergeants, die de rebel len te Santarem ontvlucht zijn, hebben aan de autoriteiten meegedeeld, dat majoor Ve loso en nog zes officieren gesteund worden door tweehonderd militairen uit het ama zone-gebied. De opstandelingen zullen zich tot het uiterste verzetten, zo verklaarden zij. De „Presidente Vargas" is met enige honderden militairen aan boord, op de Amazone het verkeersknooppunt Santarem voorbijgestoomd en vaart stroomopwaarts naar het laatste bevaarbare punt Itaituba. Vandaar kunnen de regeringstroepen langs de Amazone oprukken naar Jacareacanga dat m de rimboe ligt. De opstandelingen hebben het plaatselijke vliegveld onbruik baar gemaakt door op de ladingsbaan olie vaten en boomstammen te plaatsen. De Braziliaanse regering schijnt de op stand met zo weinig mogelijk militair ge weld te willen dempen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5