ZE VEN DA GEN HAARLEM - STATIONSPLEIN KUIPERS Het boek als leesinstrument 0 Het werk van dr. Hicks, opwekkings-prediker SLEUTEL WEG? :'n tsualUU/ S- H. de Roos: „Het boek is iets eenvoudigs" H. L. Prenen: nooit een boek ,Ik heb nog weggedaan" Van mensen en dingen onder de Damiaatjes ZATERDAG 2 5 FEBRUARI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Belangwekkende inleiding in Begijnhofkapel Hulp van de kinderrechter bij de opvoeding „DE SLEUTELSPECIALIST" Glubmatch kynologenclub Kennemerland Verkoop van huizen Burgerlijke Stand van Haarlem Kleuterscholen hebben namen Wees toch niet bang van grijze haren! kappershanden zijn „denkende" handen Color Friction 'n product van Indoia et Liefde voor papier „Beleefde" boeken Zilverpapier (rmrden trouw Pensioen in de hitte van de kou Boeke(n)rij Haarlemse Luchtvaartclub had een goed jaar Gemalen slakjes POTTER'S LINIA 9 Onder auspiciën van het Interkerkelijk Evangelisatie-Comité zal maandagavond 27 februari in de Begijnhofkapel te Haarlem ds. J. G. van Hoogstraten, predikant te Stadskanaal, spreken over het onderwerp: Verslag over de bekende opwekkings prediker dr. Tommy Hicks." Ds. Van Hoogstraten heeft de samenkom sten, die de over de gehele wereld bekende Amerikaanse opwekkingsprediker dr. T. N. Hicks in Zwitserland hield, bijgewoond. Deze dr. Hicks heeft ook de leiding gehad van de grootste opwekking in de wereld geschiedenis, die in Argentinië heeft plaats gehad. Hij had de vrijmoedigheid president Perón, die toen nog aan de regering was, te spreken te vragen. Protestantse evan gelisten hadden getracht uitzendvergun ning in Argentinië te krijgen, maar Perón weigerde dit. Zij hadden voorts gevraagd de pers te mogen inschakelen, ook dit wees Perón van de hand. Zij hadden getracht massa-samenkomsten te houden, maar deze gaf geen toestemming voor Protestantse samenkomsten van meer dan 200 mensen. En daar stond Tommy Hicks voor Perón eu vroeg om vrije beschikking over de zendtijd, om medewerking van de pers en om de grootste stadions in Argentinië. Toen gebeurde het wonder. Perón haatte de Amerikanen, maar hij gaf dr. Hicks toe stemming voor alles wat deze vroeg. Zelfs in Buenos Aires, met zijn dichte bevolking, was het station nooit helemaal vol geweest. Er zijn 180.000 zitplaatsen en zelfs wanneer de president sprak, waren deze niet alle bezet. Maar de kleine Ame rikaan dr. Hicks, verkondiger van het woord des Heren, kreeg er 200.000 mensen bijeen. Vorig jaar heeft dr. Hicks een evangeli satiecampagne geleid in Rusland en Polen, die rijk gezegend was. ADVERTENTIE Mej. mr. M. de Keyzer over: „Alle aangeboden hulp dient aanvaard te worden". Deze stelling dient bij alle hulp verlening bij de opvoeding van kinderen door anderen dan de ouders in het oog gehouden te worden. Aldus mejuffrouw mr. M. de Keyzer, kinderrechter, te Alkmaar, in een causerie „De kinderrechter als hulp bij de opvoeding", die zij donderdagavond hield voor de Vereniging voor Paedagogiek. De wet van 1921, die de instelling van het instituut van de kinderrechter regelde,, be paalde dat slechts juristen, die lid van een rechtbank zijn, als kinderrechter kunnen optreden. Zij zijn dus gewoon rechter en berechten daarnaast misdrijven, begaan door personen jonger dan achttien jaar. Slechts in de grote steden zijn sommige juristen alléén kinderrechter. Wat kan er ten aanzien van de jeugdmisdrijven gedaan worden? Mejuffrouw mr. De Keyzer vertelde dat er een groot aantal straffen, waarvan een gedeelte voorwaardelijk kan worden op gelegd, bestaat voor jeugdige boosdoeners. Als binnenkort de kinderrechtspraak onder het strafrecht komt te ressorteren, wordt het aantal straffen nog meer uitgebreid. De officier van Justitie kan echter een bepaal de zaak ook terzijde zetten, wanneer hier mee het belang van de verdachte gebaat is. In het algemeen wordt ten aanzien van kinderen het strafrechtelijk optreden zo veel mogelijk beperkt: voorop staat de vraag: „Wat is voor het kind het beste?". De betekenis van het strafbaar feit moet niet alleen individueel bezien worden, maar ook naar het belang voor de samen leving worden afgewogen. In het algemeen kan gezegd worden dat het strafrecht bij kinderen slechts bij gelegenheidsdelicten wordt toegepast. De meest stringente maat regel is de terbeschikkingstelling van de regering. De belangrijkste taak van de kinderrechter ligt echter niet op het straf rechtelijk maar op het privaatrechtelijk terrein. Hierbij is het mogelijk ook andere dan strafrechtelijke maatregelen toe te passen. Mejuffrouw mr. De Keyzer noemde hierbij als voornaamste het onder toezicht stellen, waarbij het kind gesteld wordt on der het toezicht van een gezinsvoogd, die bereid is het geestelijk, moreel en licha melijk welzijn van het kind te behartigen. Deze voogden zijn verenigd in particuliere verenigingen, die geschakeerd zijn naar de verschillende levensbeschouwingen en die optreden, wanneer het kind met lichame lijke of zedelijke ondergang bedreigd wordt. Aan de hand van vele voorbeelden uit de praktijk werden deze maatregelen toege licht, waarbij naar voren kwam dat het onder toezicht stellen een kuur is en dus een tijdelijk karakter moet dragen. Om tot een doeltreffende behandeling te komen, moet men eerst kennis van de kwaal heb ben. Vroeger ging men hierbij uit naar wat men bij de gezinnen aan feitelijke toestan den zag. Tegenwoordig beziet men aller eerst de achtergronden. De kinderrechter heeft bij dergelijke problemen de hulp van anderen nodig. Een grote rol hierbij spelen de sociale rapporten van de maatschappelijke wer kers, de diagnose van psychiaters en psy chologen en de adviezen van de medisch- opvoedkundige bureaus. Ook kan men vóór het therapeutisch optreden overgaan tot plaatsing in een observatiehuis. De the rapie kan de kinderen thuislaten onder toezicht van een voogd, of doen plaatsen in een interne betrekking of in een inrich ting voor opvoeding. Dit kan zijn een par ticuliere instelling of een Rijksopvoedings gesticht. Er is gebleken dat de ouders zelf uiterst zelden om hulp komen vragen. Meestal wordt de onder toezichtstellmg verzocht door de Voogdijraad of de officier van Justitie. Als uiterste maatregel kan ontheffing uit de ouderlijke macht volgen. Mejuffrouw mr. De Keyzer besloot met te zeggen dat nieuwe inzichten het niet gemakkelijke werk hebben verdiept. Na de pauze werd er gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen. Tot slot bedankte de voorzitter van de vereniging, de heer J. G. van Buss- bach, mejuffrouw De Keyzer voor haar causerie, die een goed inzicht heeft ge geven van het moeilijke maar dankbare werk van de kinderrechter. ADVERTENTIE LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Zondag 26 februari 12 uur begint in de grote zaal van restaurant Groenendaal in het wandelbos Heemstede, de clubmatch van de Kynologenclub Kennemerland. Rashonden liefhebbers zullen er tot zes uur hun hart kunnen ophalen. De verscheidenheid van rassen, die getoond zullen worden, is dit keer groter dan in vorige jaren. Er zijn St. Bemhards en Duitse Doggen en minuscule Dwergkeesjes en Pe- kingeesjes. Interessant belooft ook de groep jachthonden te worden, waaronder de zeld zame Amerikaanse Cocker Spaniel, De uitslag van de donderdag gehouden verkoping in het Notarishuis luidt: Kijkduinstraat 23, Haarlem f 15.000. opge houden; Hagelingerweg G 61, Santpoort f 8000, A. T. Ales; Lange Boogaardstraat 18, Haarlem f4700, W. Wakker; Westerhoutstraat 7, Haarlem f23.005, J. J. Schouten qq.; Wes terhoutstraat 35, Haarlem f 10.200, Th. Bijman qq.; Cederstraat 26, Haarlem f7500, G. H. van Glabbeek; Breder odestraat 46, Zandvoort, niet geveild; Van Merlenlaan 25, Heemstede, Melchior Treublaan, Heemstede (bouwter rein) f49.688 P. van den Putten Jr. qq.; Cru- quiusdijk 57 en 58, Haarlemmermeer f3655, B. van der Peet; Judith Leysterstraat 8, Haarlem, niet geveild. HAARLEM, 24 februari 1956 GEHUWD: 24 febr., S. Zwanenburg en C. Chr. Bottinga. BEVALLEN van een zoon: 22 febr., G. J. Th. Hensenvan Duuren; C. M. Hijne Hoogenboom; 24 febr., M. Chr. Hageman— Gahrman. BEVALLEN van een dochter: 23 febr., W. LoosBrouwer; J. A. BrückmannDijks hoorn; C. de FlartWrublewka; J. A. van RooijenGrimbergen; N. AntenComanne; E. H. RobbéKorompis. OVERLEDEN: 21 febr., S. S. Meesters, 69 j„ Maerten van Heemskerkstraat; A. R. P. Wijnoogst, 83 j., Caninefatenstraat; 22 febr., A. Driessen, 4 d„ Jan Nieuwenhuijzenstraat; A. H. Sandmann, 57 j., Gasthuisvest; J. Vroegevan der Pol, 59 j., Hazepaterslaan; A. van der WerfKerste, 84 j., Spoorweg straat; K. Bakker, 60 j., Van der Vinnestraat; 23 febr., A. E. Hofte, 69 j., Ipenrodestraat; M. Koopman, 50 j., Generaal de la Reijstraat; M. M. Dekker, 76 j., Zocherstraat; A. Wig- gers, 63 j., Acaciastraat; C. J. Neuvel, 2 d., Oost-Indiëstraat; J. KuiperKorthuis, 82 j., Kleverparkweg; J. LignianScheffer, 54 j., Planetenlaan; Chr. S. Kievit—Rijbroek, 78 j., Nieuwe Kruisstraat. ADVERTENTIE T/T/a ZIJLSTRAAT HAARLEM B. en W. hebben aan de Haarlemse open bare kleuterscholen de volgende namen ge geven: „Kleuterschool De Kindertuin", de school voor voorbereidend lager onderwijs nr. 1 (Tesselschadestraat 4); „Ovide Decroly kleuterschool", de school voor voorbereidend lager onderwijs nr. 2 (Smedestraat 33); „Van Zompel-kleuterschool", de school voor voor bereidend lager onderwijs nr. 3 (Van Zom- pelstraat); „Kleuterschool De Kleuterwereld", de school voor voorbereidend lager onderwijs nr. 4 (Corn, van Noordestraat 15); „Kleuter school De Peppels", de school voor voorbe reidend lager onderwijs nr. 5 (Leidseplein 33); „Kleuterschool Charlotte Bühler". de school voor voorbereidend lager onderwijs nr. 6 (Ternatestraat 16); „Kleuterschool Zonne- hoek". de school voor voorbereidend lager onderwijs nr. 7 (Berkenstraat 60); „Kleuter school Zonnehof", de school voor voorberei dend lager onderwijs nr. 8 (Faradaystraat 2); „Kleuterschool Hummeltjes Honk", de school voor voorbereidend lager onderwijs nr. 9 (Tetterodestraat 66); „J. M. Telders kleuter school", de school voor voorbereidend lager onderwijs nr. 10 (Haarlemmerliedestraat 29A); „Maria Montessori kleuterschool", de school voor voorbereidend lager onderwijs aan de Pleiadenstraat 136; „Kleuterschool De Pol", de klasse voor voorbereidend lager onderwijs in de Spaarneschool (Pol 18); „Beatrix kleuterschool", de klasse voor voorbereidend lager onderwijs in de Beatrixschool (Gilles Schoolmeesterlaan 3); en „Kleuterschool De Roerdomp", de school voor voorbereidend lager onderwijs aan de Roerdompstraat. ADVERTENTIE F ir F Er is geen enkele reden om in die eerste grijze haren een ouderdomsverschijnsel te zien, want in deze jachtige tijd kunnen ook jonge vrouwen grijze haren vinden. Het is zo gemakkelijk om die grijze haren te camoufleren: vraag Uw kapper om een COLOR FRICTION (géén haarverf, maar een korte behandeling). Dan behoudt Uw haar de kleur en de diepte die eigen is aan Uw jeugd, want ie tr ■et a Val door gladheid. Een 69-jarige wiel- rijdster uit Bloemendaal is donderdag op het Santpoorterplein gevallen en brak de rech terknieschijf. Vandaag begint de Boekenweek, de nationale feestelijkheid rondom en door het boek, die natuurlijk ook in Haarlem bijzondere gebeurtenissen brengt. Haarlem, dat altijd de stad van Coster is gebleven in de onverzwakte liefde van zijn burgers voor het boek, is rijk aan .schrijvers, rijk aan lezers en rijk aan hen, die het maken zeg gerust het bouwen van het boek tot voorwerp van hun liefde hebben gemaakt. En in allen leeft de rijke traditie van Haarlems banden met het boek. Een woord van Paul Valéry gedachtig, „het boek is een instrument om te lezen", hebben we de liefde voor het boek in twee uitersten onder scheiden: er zijn immers liefhebbers van het boek om zijn maaksel, om zijn bouw; die het instrument genegen zijn. En ook zijn er die het boek willen om wat er in staat, onafhankelijk van de bouw van het boek zelf; mensen, die bij wijze van spreken boffen als het boek nog mooi gemaakt is ook. Het zijn natuurlijk uitersten, maar zij raken elkaar in elke boekenliefhebber. De 78-jarige meester-drukker S. H. de Roos, de man aan wie Nederland zijn huidige boekkunst dankt, verwierf wereldvermaardheid als maker van het instrument tot lezen, dat het boek is. De 41-jarige H. L. Prenen kan men daartegenover stellen als lezer bij uitstek. Er staat geen boek in zijn kasten, dat hij niet kocht omdat hij belang stelde in de inhoud. De inhoud van de boekenkast van meester-drukker De Roos is een monument van wat deze begenadigde kunstenaar voor het boek deed. Boeken daaruit nemend kan men wijzen op het werk van De Roos en zeggen: „Dat is De Roos". Bij Prenen is dat juist andersom. Voor diens boekenkasten lopend gaat men de vraag stellen: „Wie is die Prenen toch?" Tot men hem achter een stapel boeken, die niet al te hoog hoeft te zijn, ontdekt. „O ja", zegt men dan. De heer De Roos is een bezield spreker over Het Boek; de heer Prenen als hij het heeft over Zijn Boeken. Er zijn boeken geschreven over S. H. de Roos en zijn pioniers arbeid voor het boek als praktisch toegepast schoonheidsideaal, als harmonische architectuur van lettersoort, zetwijze, plaatsing van het zetvlak in de pagina, papiersoort, band en al die andere factoren, die samen het boek als eenheid uitmaken. Hij was het, die de periode van verval in de tweede helft der negentiende eeuw en de daarop volgende van het „versierde" boek, afsloot door Nederland een Nederlandse letter te geven. „Hij leidde de boekkunst in definitieve banen", zegt meester-drukker Van Krimpen van hem. De kern van het boek als leesinstrument is het lettertype, zegt de heer De Roos. Op zijn naam staan onder andere de lettertypes, die genoemd zijn Hollandse Mediaeval. Erasmus. Grotius, Zilvertype, Meidoorn, Egmont, Libra, De Roos Romein en De Roos Cursief. Het Haarlemse Stationsplein beantwoordt op een niet alge meen gewenste manier voor treffelijk aan zijn doel: men probeert er zou gauw mogelijk vandaan te komen, hetzij naar de trein, hetzij naar de stad Maar omdat elke ruimte voor een station onmiddellijk aan die voorwaarde voldoet kan men het Haarlems Stations plein er niet om prijzen. Het is er, dat is zijn verdienste en dat het er zo beter niet kan blijven is zijn gezicht. Het staat altijd een beetje ontevreden, het weet met zichzelf geen raad, het heeft een minderwaardigheids gevoel. Nu de gemeente eige naresse wordt van het ont sierende Beijnes-fabriekscom plex - ook al een complex waar het plein aan leed - vraagt iedere rechtgeaarde Haarlem mer zich af wat er met het Plein gaat gebeuren. Wethouder Happé heeft ons meegedeeld dat hij het nog te vroeg vindt daar iets definitiefs over te zeggen; hij liet uitko men dat de plannen en sugges ties voor verfraaiing van het Wij stelden de heer De Roos de vraag wat hij denkt van het peil van de huidige Ne derlandse boekvei-zorging. Rus tig voor zich uitkijkend vertel de hij ons toen over zijn eerste belevenissen met het boek. Wat verontrust zaten wij te wachten op het antwoord op de vraag, terwijl de meester- drukker vertelde hoe hij op school boeken van de biblio theek mocht kaften. „Mijn eer ste daadwerkelijke bemoeiing met het boek". Als las hij uit een roman voor sprak de heer De Roos verder. „Ik hield van het papier, gewoon van het papier. Papier als materie trok mij bijzonder aan". Hij ging afleveringen van verha len inbinden. Op de Nieuw- markt in Amsterdam kocht hij boeken voor een dubbeltje „Soms ook een mooie prent voor ééi. cent". „Ik heb altijd om mijn boeken gegeven, ik hou van het boek". Al vroeg werd hij gegrepen door de zorg ervoor. „Ik voelde me verant woordelijk voor het boek". Opgegroeid in een gezin waar de gedegenheid van het am bacht hoog in ere stond, bezat hij gevoel van verantwoorde lijkheid voor de factuur van het boek dat zich bij de jonge De Roos tot een maatschappe lijke zorg ontwikkelde. Hij wilde de kunst van het boek- verzorgen niet om de kunst maar zette zich in voor de dienende taak van boekverzor ger. Hij werd de ambachte lijke kunstenaar van het boek. Hij was geen versierder, maar „architect", de dienaar van de ziel van het boek. „Ik zie aan sommige boeken dat de verzorger niet kan te kenen, al is er geen grein te kenwerk aan het boek te pas crekomen". Een boek verraadt deze man alles over zijn ver zorger en uitvoerder. Hij ziet geen boeken, hij ontmoet ze. Hij beleeft ze in een innerlijke verstand houding, die zijn oordeel staaft met de kracht van een persoonlijkheid, die in liefde en kunde in Het Boek ligt toegespitst. Met zijn gehele nersoonlükheid doorvoelt de heer De Roos een boek en hij staat niet alleen voor zijn oor deel, hij is zijn oordeel. Hij is zelf als een perfect gemaakt boek. In de door hem gemaak te boeken is hij vervat, hij is er in herkenbaar. Zo antwoordde de heer De Roos dan ook op onze vraag hoe hij de huidige Nederland se boekkunst vond. Hij sprak over zichzelf en gaf aldus een beeld van het boek dat hij het juiste acht: het ..boek als iets eenvoudigs, dat het genot van de tekst niet mag verstoren". „Als het mooi lijkt, is het nog niet mooi. Ik ben tegen het experimenteren met het boek, tegen het zich opdringen van de verzorger ervan. Ik ge loof dat dat tegenwoordig al te veel gebeurt. Het pro bleem van de vormgeving van een boek oplossen binnen de grenzen der traditie laat genoeg speelruimte". „Ik houd niet van het opzienbarend nieuwe". „Maar het is mij een groot genoegen te kunnen zeg gen dat het Nederlandse boek op een zeer behoorlijk peil staat". Zoals S. H. de Roos in zijn boeken leeft, zo leven de boe ken van H. L. Prenen in hem. Hij heeft een paar duizend boe ken en niet één is erbij, waar van hij de inhoud niet in zijn hoofd heeft. Hij is geen verza melaar die op volledigheid uit is, hij koopt boeken die hem interesseren. Hij is een liefheb ber in de ware zin des woords. Hij houdt van zijn boeken om dat hij er al van hield toen hij ze nog niet had. Hij heeft ook nog nooit een eenmaal aange schaft boek weggedaan, een houding die zijn boekenkasten overlast aandoet. H. L. Prenen, lezer, koper, proza-schrijver, dichter, tekenaar, historicus en criticus, volgt niet de boeken productie om „bij te blijven", zijn liefde gaat uit haar het verleden, zijn belangstelling naar het heden. Hij heeft die liefde voor het boek, die het verlangen wekt een boeken- antiquariaat te beginnen, „maar diezelfde liefde zou ver hinderen dat ik ook maar één boek verkocht dat ik zelf mooi vind". Hij is een lezer met ont zagwekkend geheugen. Heeft hij eenmaal een boek gekocht dat hem boeit, omdat het past in zijn interesse, dan leest hij het ook zo dat hij het nooit meer vergeet. Zijn bibliotheek is niet die van een verzamelaar of specialist, zij is een typering van haar eigenaar en zonder hem zinloos. Er is maar één man ter wereld, die eigenaar van die boekencollectie kan zijn: Prenen. Hij rechtvaardigt zijn boekenschat. Wij vroegen hem zijn liefste boek. Binnen tien minuten wa ren wij omringd door stapels liefste boeken. Een „levende" bibliotheek heeft geen liefste boek. Maar zij heeft wel koop jes. Bijvoorbeeld een eerste druk van de volledige werken van Goethe in veertig delen. „Die heb ik voor f2.50 ge kocht", zegt de eigenaar trots. Zijn boekenkast wemelt van „typische aankopen", zoals de heer Prenen hen noemt. De ontelbare exposities die hij heeft besproken zijn bijna alle door hem uit eigen kunstboe- kenbezit geïllustreerd. De heer Prenen is begonnen met Franse litteratuur, vervol gens Duitse en daarna is hij kunstboeken gaan kopen. „Ne derlandse romans heb ik bijna niet", zegt hij; de tientallen die wij zagen staan telden tus sen de meer dan vierduizend boeken blijkbaar niet zwaar! Toen wij de kleine figuur van de heer Prenen steeds verder zagen ondergaan in de stapels boeken die hij razendsnel om zich heen stapelde en toelicht te. vroegen wij ons af wat je nog zelf aan gedachten kunt overhouden als er al zoveel in het hoofd zit opgeborgen. Meteen heeft hij een verhaal over de grootste boekenlezer aller tijden, Antonio Maglia- becchi, die 30.000 boeken had gelezen en alles had onthou den. Toen men hem huldigde op zijn 75ste verjaardag be dacht hij als spreuk voor een medaille: „Lezen zonder zelf te denken heeft weinig nut". Per soonlijker woorden zijn van die kamergeleerde niet be waard gebleven. Maar Prenen is geen kamergeleerde. Hij lééft zijn kennis. Hij herschept het gelezene tot persoonlijke verworvenheid. Zijn boeken hebben niets aan hem veran derd. In zijn hoofd zijn al zijn boeken veranderd tot Prenen. Hoor hem maar eens praten! plein alle nog zeer voorlopig zijn. Vooral is een verbetering van de parkeerruimte en ver keerssituatie nodig, vooral ook wat betreft de bussen. Pas als dit probleem, dat samenhangt met de algemene stads-ver- keersplannen, is opgelost - en dat kan wel geruime tijd ver gen - kan bekeken worden wat er verfraaid kan worden en hoe. En dat zal ook niet in een halfuur zijn beslag kunnen krijgenEr wordt met man en macht gewerkt opdat Haar lem zo snel mogelijk een ruim te bij het station heeft, die het als een der grootste gemeenten van het land nodig heeft, als toeristenoord en cultureel cen trum bovendien! De heer J. L. van Veen, Jansweg 49 A te Haarlem, hoofdvertegenwoordiger bij de firma Rath Doodeheefver, was donderdag vijfentwintig jaar bij die firma werkzaam. Ter gelegenheid hiervan zal op 3 maart een receptie plaats vinden in hotel Roozendaal te Overveen van vier tot zes uur. Na 25 jaar in de behangsel papierindustrie werkzaam te zijn geweestdat is wat men noemt zilverpapier! zal de heer Van Veen nu zelf be hangen word én: met lof. Op 6 maart zal er feest ge vierd worden in de Schelde- straat 21 in Haarlem-Noord, want dan zal het 55 jaar gele den zijn. dat de heer en me vrouw Jans-Boer, die beiden 75 jaar zijn, in de echt werden verbonden. Op die dag zullen zij in de bloemetjes worden gezet door hun vier kinderen, negen kleinkinderen en vijf achterkleinkinderen. Toen zij in 1951 hun gouden huwelijks feest vierden, schreven wij dat zowel de heer als mevrouw Jans beiden nog uiterst flink waren en wij kunnen nu, vijf jaar later, hetzelfde zeggen. „Alleen", zo vertelde mevrouw Jans, „wandelt mijn man 's zo mers niet meer naar Driehuis- West erveld om bramen te gaan zoeken, zoals hij dat vijf jaar geleden geregeld deed". De heer Jans heeft niet altijd in Haarlem gewoond; hij is ge boren in Vlaardingen, waar hij jarenlang het zeemansberoep uitoefende. Tijdens de eerste wereldoorlog kwam hij naar Haarlem, waar hij bij een ma chinefabriek in dienst trad. Nu geniet hij al jaren van zijn welverdiende rust. Vrijdag ging Cornelis Oudolf, Boogstraat 10 te Haarlem, met pensioen. Hij is nu 65 jaar en daarvan is hij 51 jaren onafgebroken in het loodgietersvak werkzaam ge weest. Hij begon als leerling loodgieter bij Van Gijn en de laatste 20 jaar was hij bij de firma Rekoert in dienst. Het Haarlemse gebied verliest een uiterst bekwaam vakman in Oudolf, die in deze vorst periode zijn bedrijf wel in de hitte van het loodgietersge vecht verlaat. Wij vrezen dat hij dan ook nog wel eens zal ontdooien voor verzoeken om „nog effe bij te springen". „Vrezen", omdat de nu 65- jarige die sinds zijn veer tiende jaar al „loodgiet" van harte de rust gegund zij, die hij nooit heeft willen ne men. Lijst van door de Stadsbiblio theek aangeschafte boeken, die 5 maart voor de uitlening beschik baar komen. Ontwikkelingsboeken: Moens: Zelfrealisatie en Handoplegging: Von VeltheimOstrau: Onbekend India; Berrill: Zin en Ontstaan der seksen in de Natuur; Feuilletau de Bruyn: Kernenergie; De Saint ExupéryLettres de Jeunesse; Mendax: Uit de Wereld der Ver valsers; Rewald: Camille Pissarro; Van Hulst: Eenvoudige Muziek leer; Raabe: Wege zu Bruckner; RychnovskySmetana; Zikken: Allen polenta vandaag; Blijstra: Reiziger in Hellas; Last: Zo zag ik Indonesië; TademaSporry en Tadema: „Christenhond" in Afri ka: Veldhuizen: Aquariumvissen uit Afrika. Het jaar 1955 is voor de Haarlemse Lucht vaart Club wederom een goed jaar geweest, zo lezen wij in het jaarverslag van de ver eniging. Het ledental nam toe en er zijn nog diverse candidaatleden. Het percentage actieve leden ligt iets lager dan in 1954, maar steekt met 75 percent nog gunstig af tegen vele andere clubs in den lande. In de strijd om de titel „de beste club van Neder land" zakte de H.L.C. voor 1955 van de vierde naar de vijfde plaats. De Zaterdagse clubavonden bleven zich in goede belangstelling verheugen. Er wa ren 47 van deze avonden. In de maand december werden geen bijeenkomsten ge houden in verband met het nog niet be woonbaar zijn van het nieuwe clublokaal. Het lokaal aan de Lorentzkade in Ho riem dat bijna tien jaar de basis was, moest per 30 november ontruimd worden. Het gehele jaar door is er gevlogen. De eerste vliegdag was 3 januari, de laatste 31 december. Het totaal aantal vliegdagen bedroeg 80, d.i. 8 minder dan in 1954. Van deze 80 waren er 46 waarop uitsluitend met vrijvliegende modellen werd gevlogen, 19 waarop alleen de lijnbesturing werd be oefend en 15 waarop in beide categorieën werd gevlogen. De vrijvliegende modellen bleven bij el kaar ruim 14^ uur in de lucht, terwijl de L.B.-modellen ruim 8 uur noteerden. Dit laatste is iets minder dan de helft van verleden jaar. De oorzaak moet gezocht worden in het niet inleveren van vlucht- rapporten door de vliegers. De verleden jaar geboekte vooruitgang in de klassen rubbermotor- en zuigermotormodellen sta biliseerde zich. Voor de lijnbesturing kwam in 1955 ein delijk de grote dag, waarop een door de leden zelf aangelegde baan aan de Zeeweg officieel in gebruik genomen kon worden, waardoor de vliegveldperikelen voor deze groep tot het verleden zijn gaan behoren. Met de verschillende typen modellen zijn in 1955 12 brevetten behaald. Nagenoeg overal waren in 1955 leden van de Haar lemse L.C. te vinden. In de kampioenschapswedstrijden op 10 juli behaalde de zuigermotormodellenploeg voor de tweede maal de landstitel. Das en Smolders kwamen op 30 en 31 juli uit in de finales voor de keuze van de Neder landse ploegen voor de wereldkampioen schappen. Das wist zich te plaatsen. Hij nam deel aan de wereldkampioenschappen modelvliegen, die op 3„ 4 en 5 september bij Wiesbaden gehouden werden. De laatste L.B.-wedstrijd op 19 septem ber bracht een overwinning van Raats in de snelheidsklasse en deze veelbelovende vlieger plaatste zich daardoor in de Neder landse ploeg voor de internationale wed strijd, die op 1-2 oktober in Brussel gehou den werd. Daar bezette hij tussen vele sterke concurrenten de 12e plaats. Uit dit verslag blijkt wel dat de Haar lemse Luchtvaart Club in zijn 22e levens jaar overvloeit van activiteit en enthou siasme. Dit moge tevens blijken uit het feit dat de heer Das als districtsvertegenwoor diger voor Noordholland zitting heeft in het afdelingsbestuur modelvliegtuigsport der Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart en dat de heren Aarts en Das respectievelijk vice-voorzitter en lid van de Technische Commissie Modelvlieg tuigsport van deze vereniging zijn. ADVERTENTIE Willem van Duinrgek 1674 stortte des ochtends steeds wat gemalen slakjes in zijn halsboord. Voorbehoedmiddel tegen verkoud heid en keelpijn zonder weerga placht hij op te merken Wij in de 20e eeuw zorgen liever dat we een doosje Potter's Linia bij ons hebben. Een Pottertje op de tong verzacht al dadelijk de pijnlijke keel en geeft U een frisse adem. POTTER'S LINIA in handige platte doos. jes bij alle Apoth. en Drogisten h 55 cent. Imp. Fa. H. ten HERKEL HILVERSUM Jubilaris. Donderdag 1 maart zal de heer M. L. Lindhorst, technisch hoofdambtenaar le klasse bij het bedrijf van Openbare Wer ken der gemeente Haarlem het feit herden ken dat hij veertig jaar in overheidsdienst is.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9