Nieuwe gladiolenteelt in het zuiden stelde teleur Mr. Witteman sprak over de verhouding Kunst-Overheid f 114.- f 124.- BRIXON COSTUUMS Toekomst van stichting voor onderwijs woning en onzeker In de Sociëteit Teisterbant: „Steunregeling voor beeldende kunstenaars moet verdwijnen" Kantonrechtervonnissen aanzienlijk verzwaard Interscholaire voordracht Februari koudste maand sinds eeuwen Ook nieuwe vakantie regeling bakkerijen Technische School Haarlemmermeer neemt er eveneens in deel Kansje op bouw van achttien woningen? Bloemendaal DONDERDAG 1 MAART 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 10 Raad voor de kunst Uitspraak in verkeersdelicten Burgerlijke Stand van Haarlem Christelijke bouwpatroons verwerpen bestuursvoorstel Aanrijding Volgens zelfde systeem als de melkhandel Loting obligaties N.I.-1935 voorlopig stopgezet P. H. Tel overleden Slechts de volhouders hebben kans de vele moeilijkheden te overwinnen met 2 pantalons ƒ159.50 Costuums met vest ƒ108.-, ƒ118.-, ƒ148.- F. Kroon verliet de gemeentedienst Botsing Brits defensie-beleid geaccepteerd Turks schip „Sapanca" in tweeën gebroken Gelden beschikbaar uit tegenwaarderekening Scheepvaart In de sociëteit Teisterbant heeft woens dagavond de voorzitter van de Voorlopige Raad voor de Kunst, mr. P. Witteman, voor een uiterst aandachtig en talrijk publiek gesproken over de Verhouding tussen Kunst en Overheid. Vooraanstaande verte genwoordigers uit zowel kunst- als over- heidsdringen de gemeente Haarlem werd vertegenwoordigd door de gemeentesecre taris mr. H. E. Phaff woonden de lezing bij, die zeer instructief was en levendig gehouden. Naar aanleiding van het gespro kene werden tot het middernachtelijk uur gesteld, die mr. Witteman boeiend beant- zeer kernachtige vragen „uit het leven" woordde. Mr. Witteman begon zijn overzichtelijk samengestelde lezing met de vraag of de overheid zich met kunst moet bemoeien, bevestigend te beantwoorden. Hij bewees de noodzaak eerst uit het ongerijmde: wat zouden musea, toneelgezelschappen en or kesten bijvoorbeeld moeten doen zonder overheidshulp; vervolgens uit het gerijmde: de zorg der overheid is actief, behoort tot de zorg voor de welvaart, waarin de gees telijke welvaart is vervat. Niet óf de over heid zich met kunst moet bezig houden is het probleem, maar hóe. Bij wet is nu vast gesteld dat de overheid een taak heeft je gens de kunst, de uitvoering van die taak is zeer zwaar. Het uitvoeren van de taak mag niet zijn een directe overheidsbemoei ing staatskunst! De overheid draagt zorg voor de ontplooiing der kunst door geld te geven en de besteding van dat geld nauwlettend te volgen. Bij dat geld geven is een stelsel gewenst omdat het geven van geld als aanvulling in tekorten negatief is. Het geld moet mogelijkheden scheppen, niet alleen moeilijkheden opheffen. Een subsidiestelsel ondervindt echter de moei lijkheid van het jaarlijks begrotingswerk, waarbij over elke post steeds opnieuw ge discussieerd wordt en zekerheid steeds af hankelijk is van de goedkeuring der volks vertegenwoordigers. Een fonds leek een oplossing. Het te besteden bedrag kon daaruit jaarlijks door een competente com missie worden uitgekeerd. Hiervan is weer het bezwaar dat de beherende instantie een uiterst grote macht heeft, omdat zij buiten de volksvertegenwoordigers om zou kunnen beslissen over gelden die door het volk als belasting zijn betaald. Een voor deel zou echter zijn de continuïteit der uit keringen. Een compromis, tussen jaarlijks na overleg in de Kamer toegekende subsi dies en het zeer door kunstenaars gewenste fonds, is een subsidie-systeem, dat dus subsidiëring volgens vastgestelde normen dus met continuïteit zou mogelijk maken. Momenteel, zei mr. Witteman, wordt door het rijk aan de levende kunst zeven mil joen per jaar uitgekeerd, dat is 1/9 per cent van de rijksuitgaven, dus verhou dingsgewijs een niet opzienbarend groot bedrag. Mr. Witteman stelde dat absoluut vrije kunst tot onvrijheid moet leiden, omdat de zwakkeren dan het slachtoffer der sterken worden. Het geld geven door de overheid houdt dus een inbinden van de vrijheid in. Dit hoeft geen staatsdiri- gisme te betekenen, geen directe bemoei- Drie weken hechtenis en twee jaar ont zegging van de rijbevoegdheid luidde de uitspraak van de Haarlemse rechtbank hedenmorgen in de zaak tegen een 31-jarige Rotterdamse chauffeur, die in juli van het vorig jaar op de Amsterdamse Vaart ter hoogte van de Phoenixfabriek had getri pleerd en daardoor een aanrijding had ver oorzaakt. Hij werd namelijk vrij plotseling geconfronteerd met een tegenligger en had dus het zojuist door hem ingehaalde ver keer zo ernstig gesneden, dat er een aan rijding ontstaan was. De kantonrechter had hem 250 opgelegd' en de officier van justitie had vernietiging van dat vonnis en oplegging van twee weken hechtenis en een jaar ontzegging geëist. Conform de eis van de officier van jus titie werd een hechtenis van twee weken en ontzegging van de rijbevoegdheid voor een jaar opgelegd aan een automobilist uit Delft, die op de rijksweg Amsterdam Den Haag een botsing zou hebben veroor zaakt, door te laat voor het zwenken in een zijweg zijn richtingaanwijzer te heb ben uitgestoken. Een met 120 kilometer achter hem aankomende auto was daardoor met de zijne in aanrijding gekomen. Het kaoitonrechtervonnis was een boete geweest. Een boete van 150 werd opgelegd aan een 18-jarige jongeman, die op een dag in juli van het vorig jaar, vervuld van het mulo-examen dat hij gedaan had, onvoor zichtig had) gepasseerd in de Generaal Cronjéstraat, als gevolg waarvan een moe der met een kind op een bromfiets waren gevallen. Er was een gevangenisstraf van zes dagen geëist. HAARLEM, 29 februari 1956 ONDERTROUWD: 29 febr., A. Verstijnen en M. H. Twisk; J. Th. J. ter Beek en H. van Es; F. J. van Gelder en W. A. de Jong; C. van Straaten en J. Vermeulen; J. P. Weidema en A. J. Holtrop; G. P. den Hollander en T. Brandse; D. Terpstra en C. M. Hoetmer; A. de Vos en Chr. van Deelen; G. Boomgaard en G. de Boer; W. van Gooi en J. P. Smit. GEHUWD: 29 febr., N. A. Vemout en A. Groeneveld; J. W. Huis in 't Veld en C. F. M. Kobes; J. Zwemmer en J. P. van den Hoek; B. A. J. Apswoude en M. Chr. Rienstra; G. P. de Leth en A. van Beek; H. J. Zwaanswijk en C. H. de Waal van Anckeveen; P. C. H. Gras man en W. de Kuster; H. N. Smeenk en M. L. Doensen; C. van der Klugt en H. Oostrom; K. van Beelen en E. M. Jansen. BEVALLEN van een zoon: 25 febr., C. d'HontVork; 27 febr., F. M. Philippovan den Heuvel; 28 febr., J. A. BosschersAlink. OVERLEDEN: 27 febr., H. S. van den Bergh-Brouwer, 72 j., Prof v. d. Waalsstraat; G. van EsZevenhoven, 87 j., Kenaupark; 28 febr., W. J. van der Hulst, 61 j.t Saenre- damstraat; M. J. Chr. van OostenHand- graaf, 67 j„ Lijsterstraat; L. E. G. de Mumck Vriesde. 79 j„ Ripperdastraat; J. van der Linden—Verburg, 85 j., Kamperlaan. ing. Het kan via deskundigen gebeuren wier adviezen door de overheid worden ge volgd. Deze taak heeft de Voorlopige Raad voor de Kimst, die zo nuttig heeft gewerkt dat binnenkort het in werking treden kan worden verwacht van de bij wet reeds in gestelde Raad voor de Kunst, waaraan de minister verplicht is adviezen te vragen, hetgeen niet bij de Voorlopige Raad het ge val was. De Raad zal 80 leden tellen, waarvan meer dan de helft uit kunstenaars zal be staan, die weer voor meer dan de helft zullen zijn voorgedragen door Nederlandse kunstenaarsorganisaties. De Raad zal vijf secties hebben: Film, Beeldende Kunst en Bouwkunst, Letteren, Theater, Muziek en Dans, Algemene zaken zal uit vertegen woordigers der vijf secties worden samen gesteld. Welke problemen zal de Raad voor de Kunst hebben? was het volgende dat mr Witteman behandelde. Hij onderscheidde die in cultuurspreiding zowel sociaal als geografisch het opheffen van de af stand die bestaat tussen kunst en volk en tenslotte de zorg voor de maatschappelijke positie der beeldende kunstenaars. Hoewel de steunregeling voor beeldende kunstenaars onder Sociale Zaken valt, be handelde ipr. Witteman toch enkele aspec ten hiervan. Hij zei: „De steunregeling moet verdwijnen". Hij noemde als enkele mogelijkheden om de maatschappelijke positie van de beeldende kunstenaars te versterken overheidsaankopen, verleven digen van de kunsthandel, subsidie van overheid bij kunstaankopen om die te sti muleren. De voornaamste manier om tot een op lossing te komen acht mr. Witteman ge legen in het leren aan de jeugd, het ge wennen van dé jeugd, om meer voor üe kunst over te hebben. Woensdagavond is in de Haarlemse Schouwburg de laatste van de drie demon straties op het gebied van dans, voordracht en toneel als onderdeel van het Interscho- lair Jeugdtournooi 1956 gegeven. Het pro gramma was in grote lijnen gelijk aan dat van een week geleden, dat reeds uitvoerig en met veel waardering in deze kolommen besproken werd. De toen als hoogtepunten aangewezen nummers werden ook nu als zodanig herkend. Ditkeer was de humor nog sterker ver tegenwoordigd dan de vorige keren - en dan te bedenken dat er wel eens reden is geweest om over gebrek daaraan te kla gen! Zo waren er nu, behalve „Maskers" van Alice Nahon, voor de pauze teksten van Godfried Bomans en Simon Carmig- gelt te beluisteren. Daarna kwam ook het werk van Annie M. G. Schmidt weer eens aan de beurt: ditkeer een cabaretliedje, wa'hrbij één leerlinge Van de'Rijkskweek school zich de vrijheid veroorloofde het slot te veranderen. In 'de afdeling ernst was de opdracht uit „Kleine Kosmologie" van Albert Helman te beluisteren. Voor het begin van de voorstelling hield wethouder D. J. A. Geluk een korte toe spraak, waarin hij eraan herinnerde dat men thans het tiende Interscholaire Jeugd tournooi meemaakte, bij welk jubileum hij dank bracht aan mevrouw M. de Vaal- Muller en de heren dr. J. R. H. de Smidt, H. Elsinga en Ewout de Kat, die van het begin af met veel enthousiasme en energie een belangrijk deel van de organisatie voor hun rekening hebben genomen. Woor den van erkentelijkheid richtte de wethou der van Onderwijs en Kunstzaken ook aan directie en personeel van het theater voor de steeds ondervonden prettige medewer king. Bij een programma als dit profiteer de men tenvolle van de vernieuwde aan kleding van het toneel. Het zwarte gor dijnendecor is inderdaad een grote voor uitgang. D. K. Zij wensen de 3 pet. wèl in de prijzen te verdisconteren In een te Utrecht gehouden spoedeisende buitengewone ledenvergadering van de christelijke Aannemers- en Bouwvakpa troons is besloten alleen tot verruiming van de secundaire arbeidsvoorwaarden over te gaan als deze in de prijs mogen worden doorberekend. Zoals bekend is, heeft de regering een verruiming in de se cundaire arbeidsvoorwaarden toegestaan tot een maximum van drie percent van het jaarloon onder de voorwaarde, dat deze verruiming niet mag leiden tot prijsver hoging. Het Hoofdbestuur van de bond had de vergadering voorgesteld deze regeringspo- litiek inzake de prijsstabilisatie te steunen en dus af te zien van prijsverhoging. Na zeer langdurige besprekingen werd dit bestuursvoorstel met grote meerderheid verworpen. Met 190 tegen 34 stemmen be sloot de vergadering de drie percent alleen toe te passen als deze verruiming zou mo gen worden doorberekend in de prijzen. Maandag namen op een vergadering te Am sterdam de leden van de Nederlandse Aan nemers- en Patroonsbond in de Bouwbe drijven een soortgelijk besluit. Daarentegen sprak in 's-Hertogenbosch de Katholieke Bouwpatroonsbond zich uit voor toepassing van de toegestane verruiming van de se cundaire arbeidsvoorwaarden met inacht neming van de door de regering gestelde eis dat deze verbeteringen niet tot prijs verhogingen mogen leiden. Woensdagmiddag omstreeks vijf uur werd op de Binnenweg te Heemstede een 55-jarige wielrijdster door een autobus van de N.Z.H. aangereden. Zij kwam te vallen, waarbij zij een hoofdwond en vermoedelijk een hersenschudding heeft opgelopen. Men heeft haar naar het Eldsabethsgasthuis over gebracht. Waarschijnlijk heeft het slachtoffer een voor haar rijdende wielrijder willen inha len, juist op het ogenblik dat de autobus haar passeerde. Ook is het mogelijk dat zij, doordat zij van de autobus is geschrokken, naar links is gezwenkt met het vermelde gevolg. De politie te Heemstede vraagt of eventuele getuigen van het ongeluk zich met haar in verbinding willen stellen. De gemiddelde temperatuur van de maand februari bedroeg te De Bilt 6,7 graden Celsius; -I- 2,3 graden is normaal. Een zo koude maand februari was sedert 1706, het eerste jaar waarvan waarnemin gen bekend zijn, niet voorgekomen. Tot nu toe was februari 1855 het koudst ge weest met een gemiddelde temperatuur die 5,7 graden bedroeg. De afgelopen maand heeft dit record dus niet minder dan een hele graad omlaag gebracht. De gemiddelde tempatuur van de drie wintermaanden december, januari en fe bruari tezamen genomen, bedraagt 0,0 gra den; 2,2 graden is normaal. Een zo kou de winter was sedert die van 1946-'47 niet meer voorgekomen. In De Bilt vroor het op 50 dagen; dat is 8 meer dan normaal. December was ruim twee graden zachter dan normaal, januari maar heel weinig zachter dan gemiddeld het geval is. Dit overschot aan warmte is door februari dus in een aanzienlijk tekort gewijzigd. In De Bilt scheen de zon gedurende 203 uren tegen 175 uren normaal; er viel 212 mm. regen, hetgeen eveneens meer is dan de normale hoeveelheid, die 174 mm. bedraagt. De Rayonale Bakkerij commissie heeft ons medegedeeld, dat de Haarlemse Bak kerijen het voornemen hebben een vakan tieregeling in dezelfde geest als die van de melkhandel te organiseren ten einde de werknemers in het bakkersbedrijf ook in de zomermaanden een aaneengesloten vakantie te kunnen garanderen. Er is inmiddels een commissie benoemd, die de plannen hiertoe zal uitwerken. Naar wij van de Indonesische vertegen woordiging in Den Haag vernemen is in op dracht van de minister van Financiën van Indonesië, Sumitro, de loting van de 3>/2 obligaties Nederlands-Indië 1935 voorlopig stopgezet. De loting zou naar werd ver wacht vandaag beginnen. De uitgelote obli gaties tot een bedrag van 1.500.000.zöu- den per 1 mei betaalbaar'worden gesteld. In Haarlem is op 75-jarige leeftijd over leden de. heer P. H. Tel, oud-penningmees ter van de coöperatieve woningbouwver eniging „Volkshuisvesting." De heer Tel was van de oprichting van de vereniging (1916) af lid en vervulde reeds in 1922 de functie van penningmeester. Op 1 januari 1955 legde hij deze taak neer, waarna hij benoemd werd tot commissaris. De crematie is bepaald op 3 maart na aankomst van de trein van 9.02 uur te Drie huis. DE GLADIOLEN liggen, zoals men in het bloembollenvak zegt, in de goot, zelfs al schrijft een van de bloembollenvakbladen dat enige soorten en maten nog iets aantrokken. Uit de mededelingen blijkt echter, dat men daar zeer verwonderd over is. Overigens zullen vele nieuwe gladiolenkwekers het ogenblik verwensen, dat zij hebben geluisterd naar zeer betrouwbaar schijnende lieden, die hen koeien met gouden horens hebben beloofd. Deze mensen wonen hoofdzakelijk in Brabant en Zeeland, het volgend jaar zullen anderen in Limburg hun voorbeeld volgen. Het is alles bij elkaar genomen een vrij droevige geschiedenis met de teelt van de gladiolen. „Handige" lieden kwamen ver leden jaar op een kwaad ogenblik tot de conclusie, dat er heel wat kleine boeren zijn, die graag geld wilden steken in cul tures die veel winst beloofden. Met de in de bollenvakbladen gepubliceerde prijzen in de hand kwamen zij door het ganse land en werden wel niet overal met gejuich ontvangen, maar toch zeker zeer welwil lend. Het gejuich kwam wel nadat zij hadden voorgerekend hoeveel zo'n boer wel zou kunnen verdienen als hij maar eenmaal gladiolen teelde en dan natuurlijk met het plantgoed dat deze vriendelijke mensen wel wilden leveren. Die paar handige lieden hadden de wind in de zeilen, want in 1954 waren de gladio len schreeuwend duur. Eigenlijk te duur, omdat de Amerikanen ze goedkoper kon den leveren. Zelfs was het zo, dat Neder landers in Amerika gladiolen kochten en dan in Amerika lieten leveren bij hun ADVERTENTIE ZO JUIST ONTVANGEN: zuiver wollen kamgaren ZIE ONZE ETALAGES Ook leveren wij u reeds een zuiver wollen KAMGAREN COSTUUM voor 98.—, ƒ104.—, ƒ108.— Brlxon costuums >ma, Gen. Cronjéstraat 40-44 Haarlem-Noord Tel. 15438 In de Technische School te Hoofddorp werd woensdag een ledenvergadering ge houden van de Vereniging Ambachtsschool Haarlemmermeer, waarin behalve voor de gebruikelijke jaarstukken en mutaties ook de aandacht van de leden werd gevraagd voor het plan van het bestuur om deel te nemen in de stichting tot het bouwen van onderwijzerswoningen in de Haarlemmer meer. Dit betekent samenwerking in dit opzicht met drie andere schoolbesturen, na melijk de gemeente als bestuur der open bare school en de besturen der christelijke lagere en ulo-school alsmede van de nijver heidsschool voor meisjes. Het is de bedoe ling daarin tot een stichting te komen, die woningbouw voor onderwijzers en leraren te Hoofddorp en uiteindelijk in de hele Meer zal trachten te stimuleren, waarbij zij uiteraard voor de financiering goeddeels van de gemeente afhankelijk is. Het groot ste struikelblok voor de realisering van de bouwplannen is echter tot dusver het ge brek aan bouwgrond, waarin nog steeds niet voorzien is door overdracht van de ter reinen van Oorlog en Domeinen. De aan drang die hieromtrent nu al jarenlang wordt uitgeoefend', heeft tot dusver geen resultaat gehad, ofschoon de bedoelde ter reinen in het Westen van Hoofddorp geen enkele strategische waarde meer hebben. Woensdag verliet de heer F. Kroon', werk zaam bij de, plantsoendienst van de dienst van Publieke Werken te Bloemendaal, de gemeentedienst wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Velen waren woensdagmiddag in de ge meentekwekerij aan de Veldlaan te Bent veld bijeengekomen om de heer en mevrouw Kroon de hand te drukken. De chef van de dienst Publieke Werken, de heer IJ. E. Dijk stra, dankte de heer Kroon voor de ruim dertig jaren dat deze zijn krachten aan de gemeente heeft gegeven. Het hoofd van de afdeling plantsoenen, de heer P. C. van der Maas huldigde de scheidende functionaris. ,Het zal je hard vallen want je hield van je werk en wist je ziel er in te leggen", zei hij. De heren A. van Dompselaar en C. J. van der Maas voerden het woord namens de col lega's, die de heer Kroon een schemerlamp en een pijp aanboden. De heer J. van Duinen bood namens de collega's van.de andere takken van de dienst P-W. een geschenk onder couvert aan. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: C. M. van der RaadBak ker, z.; A. W. Sieswerdavan Kluijve, d.; W. H. Palm—Luijben, d. ONDERTROUWD: A. Remken en P. E. van Vliet; C. van der Horn en A. M. Prins; H. E. W. Schep en M. F. J. Janssen. GETROUWD: C. S. D. de Heer en A. Taconis. OVERLEDEN: G. G. van Beem, 83 j.; G. M. Ham—Roodt, 85 j.; G. van Rossen, 55 j.; Mw. P. S. A. Reineke, 82 E. C. van Dalen •Leautaud, 63 j. De toestand is thans, zoals woensdag avond' op deze ledenvergadering uiteengezet werd, een beetje wrang; de gemeente heeft namelijk toegezegd, de mogelijkheden te overwegen een terrein aan de Leeghwater- straat aan de stichting te zullen toewijzen, indien de aanbesteding van 18 woningen daar zou mislukken, hetgeen gezien de curveprijs niet ondenkbaar is. Verder werd onder meer mededeling ge daan van de inmiddels binnengekomen toestemming van het rijk om dit jaar nog vier praktijklokalen en een metsellokaal te deen bouwen, zodat de dringend nodige uitbreiding van de schoolruimte gezien de verbluffend snelle groei, in elk geval ge leidelijk voortgang vindt. Het vorig jaar hebben de metsel- en de timmerklas van de school een congierge- woning aan de Fortweg gebouwd, waarvan alleen het grond- en schilderwerk werd uitbesteed. Het bestuur werd gemachtigd om thans behoudens goedkeuring van de inspecteur van het nijverheidsonderwijs op dezelfde wijze een woning te bouwen voor de directeur, die weldra geen woonruimte meer zal hebben. Woensdagmiddag omstreeks half zes zijn een bestelauto en een personenauto op het kruispunt Landzich tiaan-Spaarnzichtlaan te Heemstede met elkaar in botsing geko men. De personenauto, die van de Land zich tlaan kwam, werd zeer ernstig bescha digd en moest worden weggesleept. De be stelauto kon op eigen kracht zijn weg ver volgen. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Men heeft nog niet kun nen vaststellen wat de oorzaak van de bot sing is geweest. Eventuele getuigen wcxndit verzocht zich bij de politie te Heemstede te willen melden. LONDEN (Reuter) De Britse minister van Bevoorrading Reginald Maudling, heeft tijdens het defensiedebat in het Lagerhuis onder meer gezegd, dat de geleide pro jectielen, waaraan men in Groot-Brittannië thans werkt, een zeer grote actie-radius zullen hebben. Dergelijke wapens zijn van essentieel belang in een mogelijke oorlog, daar het voor vliegtuigen bijzonder moei lijk zal zijn, om in vijandelijk gebied door te dringen, aldus Maudling. De regering neemt in Cumberland een stuk land over voor het beproeven van raketten en raket-aandrijvingsinstallaties. Er be staat reeds een plan voor een proefterrein op de Hebriden. Het huis heeft de defensiepolitiek van de regering onderschreven. Een Labour-motie van afkeuring werd met 316 tegen 250 stemmen verworpen. In deze motie wordt het Lagerhuis ver zocht, om de regeringsverklaringen over de defensie van de vorige week af te keu ren, omdat hierdoor „ernstige zwakheden" in de defensie van het land aan het licht waren getreden, ondanks de besteding van 5.700.000.000 pond sterling in vier jaar. In de motie wordt eveneens uitdrukking ge geven aan teleurstelling over het uitblijven van voorstellen, om onmiddeliijk de dienst plicht te bekorten. klanten. Ook wel lieten ze deze naar Europa komen om ze hier door te leveren, hebben we ons laten vertellen. Acht cent per stuk voor gewone gladiolen was goed koop in die dagen en de produktieprijs zal alles bij elkaar ongeveer vier tot vijf cent zijn. De teelt was niet moeilijk ook. Je hoefde er niet zo veel aan te doen. Met een beetj goed weer groeiden ze vanzelf. Alleen moesten ze worden gedroogd na het rooien en daar zouden de heren dan ook nog wel voor zorgen. Kortom, er zat goud in de Brabantse en Zeeuwse grond. Je moest het er alleen maar uit weten te halen. Tarwe gerst, rogge, bieten en wat niet al, was goed voor domme boeren. Een vooruitstrevend mens teelde gladiolen. Ook dat kleine boertje, dat met moeite rond kon komen en eigenlijk dat dure plantgoed niet kon betalen, schaarde zich onder de vooruitstrevende boeren. Hij kocht plantgoed en wat extra mest en gaf eigen lijk een beetje te veel geld uit. Maar alles zou goed komen. Veel uitval, magere prijzen Het is bij hem en bij velen niet goed ge komen. De prachtige zomer heeft alles nog een beetje verergerd. Alles groeide best. Ook de parasieten, zodat de zo enthou siast begonnen telers, allereerst met uitval te kampen kregen, ondanks alle voorlich ting door de Rijkstuinbouwvoorlichtings- dienst en zelfs de veilingen, maar later deze uitval niet vergoed zagen (joor hogere prijzen. Er waren en er zijn te veel gla diolen, de export kan het aanbod niet ver werken. Bovendien verhindert de winter de verzending. De veilingen hebben ook goud in Brabant en Zeeland gezien. Toen zij eenmaal wis ten, dat vele boeren daar gladiolen gingen telen probeerden zij hen als aanvoerders te winnen. Ze hebben alle mogelijke service verleend, gezorgd voor het drogen en schoonmaken, al dan niet in eigen beheer, kortom zij probeerden de beloften van dié handige handelaars in te lossen, want die hadden niets meer van zich laten horen Het is allemaal nogal avontuurlijk ver lopen. De vergadering van de Coöperatieve Veiling Westfriesland heeft zich uitgespro ken tegen iedere voortzetting van de acti viteit in de „zuidelijke gladiolen gebie den". De bloembollenkwekers in de „oude" bloembollenstreek slaan al dat gedoe met belangstelling gade. Zij zijn benieuwd naar de afloop van de teelt daar en ook naar de vraag, welke van de beide Lissese veilingen tenslotte het leeuwendeel van de kwekers als klant zal krijgen. Nu ook in Limburg De handige lieden zijn intussen nog niet uitgewerkt. Zij trekken nu langs andere boerderijen met hun mooie voorspiegelin gen en zijn al tot in Limburg gevorderd, waar zij ook aardig vat op de boeren begin nen te krijgen. Zo hier en daar trekt de Kijkstuinbouwvoorlichtingsdienst vlak ach ter hen aan en waarschuwt voor de moei lijkheden van de teelt. Van preventieve waarschuwingen hebben wij nog niet ge hoord. Er zullen dus nog wel enkele slacht offers vallen. Men herinnert u in de bloembollenstreek aan leng geleden, toen andere handige lieden ook het gehele land afreisden om plantgoed van tulpen te verkopen. Ook toen meenden vele mensen dat er goud in hun grond zat, maar ze dolven na een of twee jaar, in begin 1930, waardeloos roest, zonder rust. Enkelen hebben echter desondanks volgehouden of kon den het volhouden. Zij zijn thans opgenomen in het bloembollenvak en genieten daarvan nog steeds de lusten als kweker. Men vermoedt dat dit met de nieuwe gladiolenkwekers ook zo zal gaan. De meest kapitaalkrachtigen zullen door zetten en beneden de rivieren een nieuwe bloembollenstreek opbouwen, waar de toeristen misschien 's zomers naar de velden bloeiende gladiolen gaan kijken. Zij zullen vermoedelijk ook dit jaar niet veel verliezen, want heel wal goed ingelichte kwekers hebben nog in de tijd verkocht, dat er wel geen winst aan do verkoop zat, maar de kosten er in ieder geval uitkwamen. Zij, die dit niet hebben gedaan krijgen nu een, twee, en soms vier centen voor hun illusie, die minstens vijf heeft gekost. „Blommersdijk" in Rotterdam Het Turkse vrachtschip „Sapanca", dat dinsdag na een aanvaring met het Néder- landse ms „BLommersdijk" in de Wester- schelde gezonken is, is woensdagmiddag in tweeën gebroken, waardoor berging van het vaartuig practisch onmogelijk is ge worden. In Antwerpse scheepvaartkringen verwacht men dat de twee wrakstukken opgeblazen moeten worden. Hoewel het wrak de scheepvaart niet belemmert, zou enig gevaar kunnen ontstaan als verschei dene schepen zouden proberen elkaar pre cies op die plaats te passeren. De „Blommersdijk" is vanmorgen op weg naar de Rijnhaven in Rotterdam omstreeks 8 uur de Nieuwe Rotterdamse Waterweg opgevaren. De minister van Financiën heeft de Tweede Kamer medegedeeld dat met die regering der Verenigde Staten overeen stemming is bereikt over de besteding van een bedirag van 506.300 van de zg. tegen waarderekening. Een gedeelte van dit bedirag is bestemd voor de financiering van een sociologisch onderzoek ten behoeve van de textiel industrie in Twente en de Achterhoek en een onderzoek naar de doeltreffendheid van de organisatie bij gemeentelijke diensten, iin te stellen door het Nederlands Econo misch Instituut. Feestavond. Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van het Hervormde Jeugd groep-centrum wordt zaterdag 3 maart een feestavond gegeven voor jongeren, in het gebouw van de H.J.M.V. aan de Lange Mar- garethastraat. Medewerking verlenen o.a. mr. Jack, prijswinnaar op het internationale goochelcongres 1955 en het Zuid-Ameri kaanse orkest „Sonore Paramarera". Amerskerk, 29 v. Djibouti n. Penang. Amsteldiep, 29 te Khorramshar. Angolakust, 29 te Amsterdam. Almkerk, 29 te Lorenzo Marquez. Alpherat, 28 v. Victoria n. Santos. Amerskerk, 29 te Djibouti. Amstelstad, 29 te Rotterdam. Angolakust, 28 v. Rotterdam n. Amsterdam. Axeldijk. 29 te Santos. Alkaid, 29 v. Paranagua n. Montevideo. Alphard, 29 v. Rotterdam n. Hamburg. Alpherat, 1 te Santos. At je Ray S, 29 v. Norfolk n. Rotterdam. Ariadne, 28 te Palermo. Akkrumdijk, 4 te Antwerpen verwacht. Albireo, pass. 29 Finisterre n. Antwerpen. Aagtekerk, 1 v. Rotterdam n. Le Havre. Altair, pass. 28 Fernando Noronha n. Rio de Ja neiro. Andijk, 29 v. Lissabon n. Havan. Argos, 29 te Antwerpen. Arnedijk, 29 v. Rotterdam n. New Vork. Bennekom, 29 te Curagao. Breda, 29 te Buenaventura. Blommers, 1 te Rotterdam. Bonaire, 1 te Paramaribo. Bontekoe, 29 te Bitung. Bussum, 29 480 m. zo. Suez. Britsum, 28 v. Cristobal n. Londen. Bawean, 29 v. Manilla n. San Francisco. Bloemfontein, 29 te Kaapstad. Cradle of Liberty, pass. 28 Aden n. Philadelphia Coryda, pass. 29 Gibraltar n. Vado. Cottica, 29 te Plymouth. Camerounkust, 28 280 m. zw. Kp. St. Vincent. Charis, 29 te Maracaibo. Caltex Nederland, pass. 29 Ouessant n. Rotterdam Cinulia, 2 Rotterdam verwacht. Delft. 29 te Pta Cardon. Daphnis, 29 te Rotterdam. Drente, 29 v. Rotterdam n. Priok. Duivendrecht, pass. 29 Kreat Abaco Bahamas n. Houston. Esso Amsterdam, 29 v. Rastanura n. Antwerpen. Eemland, 29 te Amsterdam. Eendracht, pass. 29 Burlings n. Piraeus. Esso Rotterdam, 29 240 m. o. Malta. Eos, 1 te Napels. Esso Den Haag, pass. 29 eil. Masira n. Rastanura Friesland (KRL), 29 te Belawan. Gabonkust, pass. 28 Las Palmas n. Dakar. Graveland,29 te Pto Alegre. Groote Kerk, 28 te Rotterdam. Gaasterkerk, 29 v. Penang n. Aden. Gaasterland, 29 v. Bahia n. Cabedelo. Groote Beer, pass. 29 Dakar n. Las Palmas. Guineekust, 29 v. Hamburg n. Antwerpen. Hydra, 29 v. Amsterdam n. Carupano. Heemskerk, 29 v. Casablanca n. Antwerpen. Hathor, 29 te Iskenderun. Hecuba, 29 te Cumana. Hera, 28 570 m. no. Barbados. Helicon, 29 v. Ciudad Trujillo n. Philadelphia. Hermes, 29 v. Hamburg n. Bremen. Hoogkerk, pass. 1 Ouessant n. Antwerpen. Hathor, 29 v. Iskenderun n. Kiuluk. Houtman, 29 v. Hongkong n. Kobe. Ittersum, 1 te Lagos. Jason, 28 v.. Port au Prince n. Europa. Jupiter, 28 v. Saloniki n. Istanboel. Ivoorkust, 2 mrt te Matadi verwacht. Jagersfontein, 29 410 m. no. St. Helena. Joh. v. Oldenbarnevelt, 1 te Priok. Kertosono, 29 te Beira. Kopionella, 2 maart te Avonmouth verw. Kara, 1 te Kaapstad. Katelysia, 1 te Bandarmashur. Kryptos, 29 Balikpapan verwacht. Kasimbar, 29 te Saumlaki. Karimata, 28 475 m. o.zo. Socotra. Kenia, 1 te Rotterdam. Kota Gede, 29 v. Port Swettenham n. Singapore. Lieve Vrouwekerk, 28 v. Marseille n. Antwerpen. Lekkerkerk, 29 te Bahrein. Limburg, 28 v. Aden n. Suez. Langkoeas, 1 te Rastanura. Laurenskerk, 29 nog te Koewait. Liberty Bell, 1 v. Banias n. Philadelphia. Maashaven, 28 te Amsterdam. Markelo, 28 v. Rotterdam n. Immingham. Malea, pass. 29 Balikpapan n. Pladju. Maureen, 29 te Norfolk. Mirza, 1 te Singapore. Mitra, 29 te Shellhaven. Nigerstroom, 29 v. Amsterdam n. W. Afrika. Nias, 29 te Tegal. Nestor, pass. 29 Ouessant n. Barbados. Nieuw Amsterdam, 29 v. Kingston n. San Bias. Nieuw Holland, 29 v. Sydney n. Melbourne. Oranjestad, 29 te Trinidad. Osiris, 29 te Amsterdam. Orion, 29 v. Bremen n. Hamburg. Ovula, 1 te Surabaja. Oranje, 1 v. Suez n. Colombo. Pendrecht, 29 v. Port Said n. Le Havre. Pygmalion, 29 te Buenaventura. Prins Willem III, pass. 29 Vlissingen n. Antw. Pieter S, 1 mrt te Swansea verwacht. Prins Fred. Hendrik, 29 te Le Havre. Peperkust, 1 te Takoradi. Remparig, 28 v. Aden n. Suez. Rotüla, 29 te Santos. Rijnland, 29 v. Santos n. Rio de Janeiro. Rita, 29 te Telokanson. Rotti, 29 te Damman. Ruys, 1 rede Belawan. Salatiga, 3 mrt te Bombay verwacht. Schouten, 28 v. Dar es Salaam n. Beira. Sibajak, 29 te Rotterdam. Stad Dordrehct, 28 te Messina. Samarinda, 29 v. Kaapstad n. Port Elizabeth. Sarpedon, 1 te Guanta. Slamat, 1 te Marseille. Solon, 29 v. Amsterdam n. Antwerpen. Straat Mozambique, 2 te Buenos Aires verw. Stanvac Benakat, 29 te Surabaja. Swartenhondt, 29 te Tj. Priok. Stentor, 29 te Houston. Schelpwijk, 29 te Curagao. Straat Bali, 1 te Penang. Straat Malakka, 1 te Bombay. Straat Soenda, 3 Lorenzo Marquez verw. Schie, pass. 1 Finisterre 4 Rotterdam verw. Sirrah, 1 te Rotterdam. Taria, 29 te Wellington. Tjipondok, 29 te Tj. Priok. Tjipanas, 29 te East London. Tawali, 29 Kp. Finisterre n. Port Said. Vasum, 29 te Rastanura. Van Riemsdijk, 29 te Tj. Priok. Van Riebeeck, 29 te Singapore. Van Noort, 27 te Port Swettenham. Wieldrecht, 28 te Balboa. Willem Ruys, 28 v. Port Said n. Napels. Witmarsum, 28 te Schiedam. Wonogiri, 29 te New York. Waterland, 29 v. Montevideo n. St. Vincent. Waal, 29 te Lissabon. Waterman, 29 Fremantle n. Melbourne. Weltevreden, 29 v. Singapore n. Rotterdam. Zeeland (KRL), pass. 28 Gibraltar n. Port Said. Zuiderkruis, 29 130 m. w.zw. Kangero eil. KLEINE VAART Avontuur, 29 te Vlissingen. Atlas, 28 v. Malaga n. Antwerpen. Appingedam, 29 v. Rotterdam n. Oporto. Arctic, 29 v. Londen te Rotterdam. Algarve, 1 v. Swansea te Rotterdam verw. Bab T, 27 v. Rouaan n. Aviles. Beekbergen, 29 v. Terneuzen te Goole. Bill S, 1 v. Swansea te Rotterdam verw. Catharina W, 29 v. Londen te Rotterdam. Condor, 29 v. Londen te Maassluis. Coolhaven, pass. 29 Kp. Vilano n. Casablanca. Dicky W. 29 te Vlissingen n. Antwerpen. Diligentia, 29 te Kingslynn verwacht. Draco, 27 v. Le Havre te Bourdeaux. Eljo, 29 te Amsterdam verwacht. Erkalin, 29 v. Bristol n. Lands End. Gerrie S, ver.n. 2 v. Leixoes n. Guernsey. Hast V, pass. 29 Vlissingen n. Antwerpen. Heemraadsingel, 29 v. Velzen te Antw. Hoe Vinces, verm. 29 v. Rotterdam n. Grimsby. Hulst, 29 v. Lissabon te Antwerpen. Hydra, 29 te Buitenbuizen n. Carupano. Henrica, 29 v. Rotterdam n. Plymouth. Ina L, 29 v. Rotterdam te Amsterdam. Ilias, 28 v. Castellon n. Oran. Jan Kreumer, I v. Londen te Rotterdam verw. Joost, 28 te Rochefort. John M, 29 v. Amsterdam te Rotterdam. Kaap Falga, 28 v. St. Malo n. Cardiff. Kaap St. Vincent. 28 te Rotterdam. Konny M, 29 v. Amsterdam te Rotterdam. Larix, 27 v Gyon Mussel n. Bayonne. Lijnbaansgracht, 29 v. Aberdeen n. Sarpsborg. Lucas Bols n, 29 v. Uto te Amsterdam verw. Liberte, 29 v. Esbjerg te Rotterdam. Marietje Bohmer, 29 v. Algiers n. Port de Bouc. Marcella, 1 v. Vlaardingen te Bergen. Merwehaven, pass. 29 Ouessant n. Casablanca. Mypuck, 29 v. Rotterdam te Amsterdam. Martha, 29 v. Port Talbot te Hamburg verw. Muphrid N, 29 v. Amsterdam te Rotterdam. Mutua Fides, 29 v. Amsterdam te Rotterdam. Nijenburgh, 29 v. Amsterdam n. Rotterdam Neeltje B, verm. 29 v. Genua n. Lesquineau. Phidias. 28 v. Haifa n. Famagusta. Pavo, 27 te Bordeaux. Ria, 29 te Vlissingen n. Antwerpen Rejo, 29 v. Londen te Rotterdam. Reliable, 29 v. Boness te Rotterdam. Sonsbeek, verm. 29 v. Rotterdam n. Londen. Thaletas, 29 v. Rotterdam te Amsterdam. Vmdicat Atque Polit, verm. 29 v. Antwerpen n. Sharpness. Violette Erica, 2 ve.9N wlsteteca nalenOtoET Violetta Erica. 29 v. Newcastle te Rotterdam. Walenburgh 29 v. Bordeaux te Rotterdam. Westersingel, 29 v. Londen te Colchester Westerdok, verm 28 v. Londen n. Amsterdam. Westpolder, verm. 29 v. Lissabon n. Antwerpen. Zwaantiena, verm. 29 v. Esbjerg n. Delfzijl. Ebro. 28 v. St. Yves te Le HavreSLEEPVAART Hudson, 28 170 m. n.no. Finisterre met ponton mL,wnw' Guardafui met 2 bakken o p o t es°2 1020 m' w,zw" Fayal met TvnlZC9R2l!!in° m' 1° ^?na met 2 PontOnS. dyne, 28 140 m. o.t.n. Bermuda met Sadikoglu.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 14