„Volkomen heroriëntering overheidstaak dringend nodig" In Augustus wordt de dijk van Oostelijk Flevoland gedicht GOEDE SIGAREN Verpleegde vogels worden zaterdag in vrijheid gesteld Grote feestelijkheden in Kampen Kort en bondig JAN VAN DER PIGGE Nederlandse week in Sheffield Twee sprekers op A.R.-Partijdag: E. van Ruller, prof. dr. S. U. Zuidema en prof. dr. I. A. Diepenhorst te Hoofddorp Voorwalt-foto Twee jubilarissen bij het PEN Garagehouder door springende velg gedood Koopman beboet voor overtreding loterijwet Kondor zal Merck-fabriek in Haarlem bouwen Landaanwinst van 36.000 hektaren Amsterdamse Beurs Extra-uitkeringen voor bejaarden BBC-televisieuitzending over Deltaplan Uitslaande brand bij n.v. Chemica DONDERDAG 1 MAART 1956 HAARLEMS bAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COÜkANT 11 FILM 8 en ló'mm Overveen, tel. 16012 Produktschap siergewassen stelde begroting vast Vereniging voor de blinden deed in 1955 veel goeds Uitspraken Haarlemse rechtbank Voorlopig besluit Vogel-Rampactie Polder-ontwikkeling Premier van Singapore is teleurgesteld in Londen Brits voorvechter van rassengelijkheid uit Zuid-Afrika vertrokken Verklaring over processen in Indonesië Mollet's waarschuwing had weinig effect Sovjet-militaire attaché te Teheran gearresteerd Wit& neushoorns in de Antwerpse dierentuin Nieuwe sociale werkster Drie sprekers hebben woensdag het woord gevoerd op de 49ste Antirevolutio naire Partijdag voor Haarlemmermeer en omstreken te Hoofddorp en zij allen hebben in ruime mate aandacht geschonken aan de overheidstaak in deze samenleving, die sinds Kuyper en Groen van Prinsterer er hun stellingen over poneerden, wel grondig veranderd is. De spreker in de matig be zochte middagvergadering, de heer E. van Ruller, betoogde, dat een volkomen her oriëntering omtrent dit vraagstuk nodig is. Hij besprak uitvoerig de grondige maat schappelijke veranderingen als gevolg van de industriële revolutie, die enerzijds ons volk in staat heeft gesteld om ondanks zijn berooide toestand na de oorlog, on danks de afstand van de souvereiniteit over Indonesië en ondanks de overstro mingsramp een behoorlijke levensstandaard te bereiken, doch die anderzijds een niet geringe bedreiging vormt voor de harmo nische levensontplooiing van de mens als schepsel van God en een massificatieproces in de hand werkt. „In dergelijke grote problemen kan de overheid onmogelijk afzijdig blij ven", aldus de heer Van Ruller, die zeide het bedenkelijk te vinden dat zovele anti-revolutionairen omtrent de overheidstaak nog steeds met instem ming bladen als de Telegraaf, Elsevier en Burgerrecht lezen, waarin alleen maar voortdurend de indruk wordt ge wekt van de overheid als een monster dat alles aan zich trekt. Hij vroeg zich af of de aandrang, die ertoe geleid heeft dat prof. Gerbrandy toch weer op de kandidatenlijst werd geplaatst, wel geheel zuiver was geweest. „Heb ben vele anti-revolutionairen zich daarbij niet vooral laten leiden door de gedachte, dat hij zulke mooie don derredes tegen regering kon houden?", zo vroeg hij. Nog teveel wordt de overheid gezien als ,.het beest" uit Openbaringen 13, dus als de komende gestalte van de Antikrist, en te weinig als de „dienaresse Gods ten goede" uit Romeinen 13, van wie men lof heeft te verwachten. „Vrees voor subsidies onjuist" Daarom achtte hij ook de in zijn kringen vaak nog bestaande vrees voor subsidies onjuist. De overheid is er om het goede in de samenleving te activeren, zij is de steu nende hand onder alles wat in dat opzicht ondernomen wordt. „Dit is geen socialis me", aldus de spreker, „want dat spreekt van cultuur, van onderwijs, van economi sche planning en maatschappelijke zorg en dergelijke als een overheidstaak. Daarin verwordt de hand, die dit alles onder steunt tot een klauw, welke er naar grijpt. Ook prof S. U. Zuidema, die des avonds het woord voerde, waarschuwde tegen de socialistische opvattingen omtrent de over heidstaak, in het bijzonder wat het sociaal- economisch leven aangaat. Hij haalde de opvatting van de uit Oostenrijk afkomstige socialist Schumpeter aan, die zeide, dat het er het socialisme om gaat, dat de staat tot een groot bedrijfsbeheersinstituut wordt en dat het de ras-socialist niet interesseert of dat langs democratische of langs een andere weg geschiedt. Van dit laatste wilde hij de Partij van de Arbeid niet betichten, een dergelijke minachting voor de kiezers als uit de opvattingen van Schumpeter spreekt, bestaat, naar hij zeide, zeker niet bij de P. v. d. A. Maar wel wordt deze zijns inziens getypeerd doordat zij toch hetzelfde doel nastreeft, namelijk het hele bedrijfsleven in handen van de staat te brengen. „P. v. dl. A. kan niets tegen mandement inbrengen" Hij vestigde ook de aandacht op andere aspecten van de huidige politieke situatie, zoals het streven naar katholisering van het publieke leven, dat zijns inziens onom wonden uit het mandement is gebleken en waartegen de P. v. d. A. volgens hem geen krachtige tegenweer kan vormen. Zij is immers zijns inziens gebonden aan het ar tikel, dat zij om de doorbraak te redden, heeft opgenomen in haar beginselprogram ma, namelijk dat de kerken de roeping hebben haar woord te spreken in de be slissende vragen van maatschappij en staat. Voorts waarschuwde hij tegen het idee omtrent de geestelijke vrijheid van de VVD, dat ook door de P. v. d. A gedeeld wordt, en dat onder meer met zich mee brengt, dat geestelijke adviseurs van de ADVERTENTIE V Ook 8 m/m geluid Het bestuur van het produktschap siergewassen heeft de begroting voor het jaar 1956 goedgekeurd. Deze begroting sluit met een bedrag van f 7.436.900 met een verwacht saldo per 31 december van f 854.900 bij een saldo per 31 december 1955 van f738.400. Naar het financierings fonds algemene vakdoeleinden bloembollen werd f3.967.200 overgeboekt, naar het fi nancieringsfonds exportbevordering bloem- kwekerijprodukten f 700.000 en naar het fi nancieringsfonds exportbevordering boom- kwekerijprodukten f 100.000. Vervolgens werden de financieringsfondsen algemene vakdoeleinden bloembollen met een eind bedrag van f7.166.300, het financierings fonds exportbevordering bloemkwekerij- produkten met een eindbedrag van f 2.286.000 en het financieringsfonds ex portbevordering boomkwekerij produkten met een eindbedrag van f 100.000 voor het jaar 1956 goedgekeurd. Ampel is gesproken over de narcissen- voorziening omstreeks Pasen. Besloten werd dit jaar toestemming te verlenen wegens vroege Paashandel om narcissen van de koude grond te snijden en te ex porteren. Dit betreft speciaal de vroeg- bloeiende variëteiten. humanisten gelijkberechtigd worden met die van kerkelijke zijde. Prof. dr. I. A. Diepenhorst bepaalde zich meer tot een voornamelijk beschrijvende tijdrede, waarin hij echter ook het vraag stuk van de overheidstaak aansneed. Ook hij zeide, dat er in A.R.-kringen nog veelal een staatsopvatting heerst, welke geen rekening houdt met wat er in de loop van 30 jaar allemaal is veranderd. Men wenst de taak van de overheid te beperken tot leger, politie, kanalen- en wegenaanleg, gas- en elektriciteitslevering, riolerings werk en enkele andere dingen, die er nog mee door kunnen, maar predikt voor al het overige nog steeds onthouding van de staat. Dit is naar prof. Diepenhorst niet vol te houden. Hij herinnerde er aan dat het de bestu ren der christelijke kleuterscholen waren, dit het meest naar overheidssubsidies heb ben uitgezien en dat alle takken van on derwijs en bijvoorbeeld de ziekenhuisbouw onmogelijk zouden zijn zonder subsidie van de overheid. Dat laatste is naar zijn mening ook gaan gelden voor de kerkbouw in nieuwe stadswijken. Geef tüd In zijn rede illustreerde hij voorts onder meer hoe het veeleisende, ingewikkelde maatschappelijk leven velen volkomen ab sorbeert, niet alleen de mensen in leidende functies, die in toenemende mate ten offer vallen aan wat de Engelsen „managers- disease" noemen, namelijk een zeer sterke lichamelijke achteruitgang na hun veertig ste of vijftigste jaar. maar ook reeds de kinderen op de middelbare scholen, die mede door een volkomen verkeerde op stapeling van werk niet zelden tot één of twee uur 's nachts zitten te blokken, of de middenstanders, die door hun drukte on mogelijk meer de steunpilaren van kies verenigingen en de sieraden voor kerke raden kunnen zijn, waartoe zij weleer nog in staat gesteld werden. Verder vestigde hij onder meer de aan dacht op de toenemende militarisering en de steeds verdergaande ontkerstening van ons land. De avondvergadering, die druk bezocht werd, werd opgeluisterd door muziek van een sectie van de Christelijke muziekver eniging „Sursum Corda" uit Aalsmeer. Gisteren herdachten de heren L. J. van der Tooien, hoofdingenieur, wonende te Santpoord-dorp en P. J. de Wit, wonende te Haarlem en technisch hoofdambtenaar in algemene dienst bij het Provinciaal Elek triciteitsbedrijf van Noordholland, de dag, waarop zij voor vijfentwintig jaar bij dit bedrijf in dienst traden. Des morgens werden beide heren apart door de directie van het PEN ontvangen, waar directeur ir. J. den Boesterd hen har telijk toesprak en hun een gratificatie aan bood. Namens het provinciaal bestuur wer den de beide heren bloemen overhandigd. De heer Van der Tooien werd hierna op de afdeling Voorlichting gehuldigd. Eer groot aantal ambtenaren van de afdeling sprak de chef toe. Namens hen ontving de heer Van der Tooien een geschenk. Op een 's middags in „Velserend" gehouden, druk bezochte receptie werd de heer Van der Tooien namens het PEN-jubileumfonds gehuldigd door de heer F. C. Hage, die eveneens een geschenk aanbood. De heer De Wit, chef van de afdeling hoogspanningskabelnetten werd na de ont vangst door de directie door een groot aan tal ambtenaren van de afdeling gehuldigd en toegesproken. Hij ontving een fraai cadeau, 's Middags hield de heer De Wit een drukbezochte receptie in „Kraantje Lek" te Overveen, waar drs. J. Ober na mens het PEN-jubileumfonds sprak en de jubilaris een geschenk overhandigde. De afdeling Haarlem en omstreken van de Vereniging tot verbetering van het lot der blinden in Nederland heeft woensdag haar algemene ledenvergadering gehou den. Uit het jaarverslag blijkt, dat er door de vereniging in het afgelopen jaar veel voor de blinden in Haarlem en omstreken is gedaan. Zes nieuwe blinden meldden zich aan, 4 protestanten en 2 katholieken. Aan vier daarvan werd het braille-lezen ge leerd, anderen werd voorgelezen. Met 24 blinden werd steeds contact gehouden. Een der blinden, die de pianostudie achter de rug had, werd als pianoleraar in Afrika benoemd. Een ander deed examen handels correspondentie, typen en steno. Er werden bijdragen gegeven voor wan delstokken, brillen, studiekosten werden betaald, reisgelden verstrekt. De vrouwelijke blinden hielden zich be zig met breiwerk. Acht braille-machines werden uitge leend en 40 delen, zegge 9 boeken in braille werden naar de blindenbibliotheek ver zonden. Wie in enige vorm hulp aan de blinden wenst te verlenen, kan zich wenden tot de twee navolgende adressen: Kleine Houtweg 139 of Wilhelminapark 37. Woensdagmiddag heeft een ongeval in de garage Schoone aan de Palmenstraat te IJmuiden naast het hoofdbureau van poli tie in IJmuiden-Oost de 60-jarige eigenaar van dit bedrijf, de heer S. Schoone, de vroegere eigenaar van de „Stormvogels"- busonderneming, het leven gekost. De heer Schoone, die gehuwd was en twee kinderen heeft, zou in de garage een gere pareerde band, gemonteerd op een dubbele velg van een vrachtauto, weer op span ning brengen, toen de bovenste helft van de velg zich als gevolg van de druk van de bouten losrukte en hem aan het hoofd trof. Het slachtoffer moet onmiddellijk dood geweest zijn. Een getuige was in de directe nabijheid, maar had zich net afgewend, zodat hij er het leven afbracht. De knal, waarmee de zware velg lossprong werd tot in het poli tiebureau gehoord. De Haarlemse rechtbank heeft heden morgen het kantonrechtervonnis tegen een 31-jarige koopman wegens overtreding van de loterijwet bevestigd, met uitzondering van de daarin opgelegde straf. Hij kreeg een boete van f 1500 en een mgand voor waardelijk. Er was een boete van f 10.000 of een half jaar hechtenis tegen hem ge- eist. De overtreding van de Loterijwet was geconstateerd in de verkoopwijze van de verdachte, die namelijk geschiedde met een soort kettingbrief volgens een inge wikkeld systeem, dat hem een omzet in nylonkousen van f 400.000 en een winst van f 75.800 zou hebben opgeleverd. Mr. S. Groen had ontslag van rechtsvervolging bepleit omdat hier volgens hem geen spra ke was geweest van enige wetsovertreding. Poging tot doodslag De rechtbank heeft voorts de zaak tegen een 31-jarige Haarlemse lasser, die op 9 juni van het vorige jaar zijn geneesheer in het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort met een mes in de borst stak, terugverwe zen naar de rechter-commissaris om te vernemen of er van deze patiënt een ver klaring van krankzinnigheid is afgegeven. De officier van justitie had wegens poging tot doodslag onvoorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering geëist. De geneesheer was er nog goed afgeko men, doordat het mes was afgeschampt op een rib en vervolgens op het borstbeen was gestuit. xjcooooooooooooooooooooooooooooocooonoo 3ÓOOOOOCOOOOOOOOOOC Na het invallen van de dooi is de temperatuur weer zodanig gestegen, dat het mogelijk is nage noeg alle vogels, die door koude bevangen of in het ijs ingevroren waren en door dierenvrienden ver zameld zijn, hun vrijheid te hergeven. Slechts en kele exemplaren zullen nog een verdere verple ging in de Kinderboerde rij te Haarlem-Noord, no dig hebben. Het comité heeft nu met toestemming van de In specteur van het Lager Ónderwijs in de Inspectie Haarlem de scholen die bij de actie geholpen heb ben, uitgenodigd één leer ling als vertegenwoordi ger bij deze invrijheid stelling aanwezig te doen zijn. Ook alle volwassenen die als dépot-houders, voed- selrijders, broodsnijders en dergelijke behulpzaam zijn geweest, wordt ver zocht, zich zaterdagmor gen om 9 uur te verzame len op het Stationsplein. De directie van de NZH zal de deelnemers in vier bussen gratis vervoer naar het Noordzee-kanaal aanbieden, waar de vogels in vrijheid gesteld zullen worden. Hoewel op verschillende plaatsen nog doorgevoe derd zal worden, en het comité nog vele zaken af te handelen heeft, zal deze invrijheidstelling het openbare sluitstuk vor men van deze zo spontaan opgezette en volledig ge slaagde actie. ^xxiooooococxxcxxxxxxxjcooooooocooooooooooooooooooooooooooc «)ooc*Doocx>oooooooooooooooooooocooocoooooooocooootxx5ooooo: De bouw van het kantoor- en fabrieks complex voor Merck, Sharp en Dohme Ne derland N.V., op een terrein aan de Nij- verheidsweg te Haarlem, is bij onderhandse aanbesteding opgedragen aan de aanne ming-maatschappij ,,De Kondor" N.V. te Amsterdam. DE DIJK VAN Oostelijk Flevoland zal in augustus van dit jaar gedicht worden. De burgemeester van Kampen, dr. W. P. Berghuis, heeft de „strategisch" sterke positie die Kampen inneemt zowel ten opzichte van de Noordoost-polder als van Oostelijk-Flevoland geschetst en de hoogtepunten van de manifestaties genoemd welke onder de naam „Operatie H2 O" zullen worden gehouden. De manifestaties zullen plaats vinden van 7 augustus tot 1 september. Een gedeelte van het stads- plantsoen te Kampen wordt gedurende de gehele feestperiode tot feestpark ingericht met verscheidene etablissementen en twee restaurant-paviljoens. Op het water komen podia, waarop 's avonds nationaal bekende beroepsgezelschappen zullen optreden. Gedurende de gehele periode wordt een tentoonstelling gehouden van zaken betrekking hebbende op de Zuiderzeewerken en de inpolderingen. De Zuider- zeemaquette en de Deltamaquette zullen worden geëxposeerd. Deze tentoonstelling wordt ingericht met medewerking van de ministeries van Verkeer en Waterstaat en van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Op 9, 10 en 11 augustus zal een bijeen komst van de vroegere Hanzesteden uit binnen- en buitenland worden gehouden, in samenwerking met de Hansische Ge- schichtsverein te Lübeck. In de week van 1317 augustus zijn er militaire gebeur tenissen waarvoor de minister van Oorlog en van Marine de medewerking van land-, zee- en luchtmacht heeft toegezegd. De laatste week (27 augustus1 september) wordt een landbouwtentoonstelling gehou den die wordt voorafgegaan, op 25 augus tus, door een concours-hippique. Andere evenementen, als internationale schietwed strijden, wielerwedstrijden, schaaktoernooi van de Nederlandse Schaakbond, muziek concours enzovoorts zijn in voorbereiding. Zeer waarschijnlijk zal het laatste gat in de dijk rond Oostelijk Flevoland eind augustus worden gedicht, waarna onmid dellijk met het droogmalen van de nieuwe polder zal worden begonnen. Dit droog malen zal 8 a 9 maanden duren. Dit jaar moet nog negenduizend meter dijk worden aangelegd en zal er 6.309.000 kubieke meter zand, klei en keileem worden verwerkt. Nadat in 1957 eerst 4000 ha zal worden ontwaterd, denkt men in de daaropvolgen de jaren 6000 ha te begreppelen; het tempo kan na 1960 nog worden opgevoerd; in 1963 hoopt men met de werkzaamheden klaar te zijn en daarna met de ontwate ring van de Markerwaard. Na de ontwate ring kan vrijwel onmiddellijk met het in zaaien van gewassen worden begonnen, omdat de bodem dan in zijn bovenste lagen geen zout meer bevat. Het vierde jaar na de ontginning zal reeds tot ver pachting van gronden kunnen worden overgegaan. Verwacht wordt dat op Noord oost-Flevoland ongeveer 2000 boerderijen kunnen worden gebouwd. De lengte van een kavel is voor Oostelijk Flevoland be paald op 1000 meter bij een breedte van 300 meter. Een vruchtbare bodem die en kele jaren voor een groot deel braak moet liggen, wordt gemakkelijk met planten overwoekerd, waarbij voor de landbouw schadelijke onkruiden. Aangezien gebleken is dat riet de eigenschap heeft onkruiden als stekels, hoefblad enzovoorts te onder- Slotkoers gisteren 3-3 Yi NederL'47 98«s/I9 3 Nedl. 1962/64 995/I. A. K. U 316% Calvé Delft 313 Van Gelder Zonen 272 K, N. Hoogovens 307 Nederl. Ford 450 N. Kabelfabriek 323 gew.Philips Gloeil. 329 Nieuwe Philips 323 pref.Philips Gloeil. 202 Unilever 352 Wilton Fijenoord 284 Dordtsche Petrol. 677% Konkl. Petroleum 653% A'dam Rubber 110^ Holl. Amer. Lijn. 206% N. Scheepv. Unie 194% Phs. van Ommeren 262 H. V. A. 133 Verg. Deli Mijen 137% Amsterd. Bank 248 Ned. Handel Mij 238% Rotterd. Bank 228 Twentsche Bank 246% Anaconda Copper 77% Bethlehem Steel. 156 U. S. Steel 58 General Motors 45s/i„ Shell Union 76 Tidewater 34% Openings koersen 98,3/i e 99% 317 J/, 315 273 307 450 324 331 326 202 359 285 678 654 108 197% 194 262 132 137 248 238 228 246 77% 154 57 45% 76Yk 34X drukken, zal een groot deel van Oostelijk Flevoland (36.000 ha) met riet worden be zaaid. Dit riet opgroeiende tot 2 a 3 meter hoogte zal bij een dichte stand de onkruidgroei jarenlang kunnen onderdruk ken. Er zijn ontginningsmethoden gevon den om het riet later weer geheel „de baas" te worden. SINGAPORE (A.F.P.) Premier Mar shall van Singapore, die voor herstel van zijn gezondheid in Zwitserland heeft ver toefd, heeft bij zijn terugkeer in Singapore verklaard dat zich een „radicale wijziging" heeft voltrokken in de houding van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken jegens het verlenen van zelfbestuur aan Singapore. Volgens Marshall oefent Londen thans een remmende werking uit op Singa pore's verlangens naar onafhankelijkheid. Marshall noemde geen motief voor de ver anderde Britse houding, doch hij verklaar de wel dat er onderscheid wordt gemaakt tussen Singapore en de federatie van Ma- leise staten, die in 1957 zelfbestuur zal krij gen. Premier Marshal zei dat het eventueel toetreden van Singapore tot de Maleise fe deratie een „ernstig vraagstuk" is gewor den en dat hij in mogelijke onderhandelin gen met federatieleiders voorzichtigheid zal betrachten. JOHANNESBURG (United Press) Honderden kleurlingen stroomden gisteren naar de luchthaven Jan Smuts om een laat ste groet te brengen aan father Trevor Huddles tone, een Britse geestelijke, die in woord en daad een fel en moedig tegen stander van de apartsheidwetten in Zuid- Afrika is geweest. Father Huddlestone, die 12 jaar gewerkt heeft in de sloppen en achterbuurten van Johannesburg, heeft al die tijd onvermoeid gevochten voor de lotsverbetering van de negers en mensen van gemengden bloede. Destijds ging hij vooraan in het verzet tegen het overbrengen van de negerbevol- king uit de neger wijken naar nieuwe ves tigingen op vele kilometers afstand van Johannesburg. Elr bevonden zich tal van detectives on der de menigte op het vliegveld, welke af scheid kwam nemen van Huddlestone, die eerst naar de Verenigde Staten vliegt al vorens naar zijn geboorteland Engeland terug te keren. Huddlestone zei voor zijn vertrek, dat hoewel hij wegging hij zich niet terneerge slagen voelde, daar er tal van tekenen van „geestelijke en morele weerstand in hogere kringen" zijn tegen de behandeling van de niet-blanke bevolking in Zuid-Afrika. „Indien de regering sommige van de bronnen kende, waaruit ik steun ontving, dan zou zij verbaasd zijn", aldus father Huddlestone, die door de regering-Strijdom is uitgewezen. Aanfluiting van democratisch recht NEW YORK (Reuter) De Nederland se voorlichtingsdienst in New York heeft een verklaring uitgegeven, waarin de zaak tegen Nederlanders, die in Djakarta wor den beschuldigd van samenzwering tegen de Indonesische regering wordt veroor deeld als een „aanfluiting van het demo cratische recht". In de verklaring wordt voorts medegedeeld, dat op 13 en 20 fe bruari politieke demonstraties zijn gehou den door Indonesische menigten in Dja karta tegen mevrouw Bouman, die bijna het karakter van een aanranding hadden. ALGIERS (United Press) De Franse premier Guy Mollet heeft de rebellen met klem gewaarschuwd dat zij hun activiteit moeten staken, maar het lijkt of hij voor dovemansoren heeft gesproken. De rebel len bleven in het afgelopen etmaal nieuwe bomaanslagen en overvallen uitvoeren. 19 rebellen werden in die periode gedood. 34 rebellen lieten het leven in de afgelopen 48 uur. In Cairo heeft Mohammed Ben Bella, uitgeweken leider van het Leger van Al lah, verklaard dat als Frankrijk zware versterkingen naar Algerije zou sturen, hij misschien wapens aan de communisten zou moeten vragen. „Wij zijn geen communis ten, maar de Fransen hebben een situatie geschapen in Noord-Afrika, die de com- nunisten kunnen proberen te exploiteren", aldus Ben Bella. Gematigder figuren waren ook weinig ingenomen met Mollets redevoering. Een Mohammedaans lid van de Algerijnse as- semblée verklaarde „mondelinge beloften zijn niet langer voldoende". De 58-jarige generaal Paul Ely is tot chef van de generale staf der Franse strijdkrachten benoemd, aldus heeft een officiële woordvoerder na een woensdag gehouden kabinetszitting medegedeeld. Generaal Ely volgt generaal Augustin Guillaume op. Generaal Ely was in 1954 opperbevel hebber der Franse strijdkrachten in Indo china. In 1953 was hij ook chef van de generale staf der Franse strijdkrachten. TEHERAN (Reuter). - De plaatsvervan gende Sovjet-Russische militaire attaché te Teheran, majoor Anotoli Ivanovitsj Koes- netsov, is heden op beschuldiging van spionage, gearresteerd. De militaire gouverneur van Teheran, generaal Bakhtiar, deelde mede dat majoor Koesnetsof te Teheran in opdracht van de militaire veiligheidsdienst is gearresteerd. De Rus droeg bij zijn arrestatie burger kleren. Hij was in gezelschap van de adjudant-onder-officier van de Perzische luchtmacht Radjali. Volgens Bakhtiar ver strekte Radjali Koesnetsov reeds sinds enige tijd inlichtingen over de Perzische luchtmacht. De gouverneur verklaarde, dat Koesnet sov ter beschikking is gesteld van het Per zische ministerie van Buitenlandse Zaken, dat de „vereiste wettige stappen" tegen hem zal ondernemen. Dit wordt uitgelegd als te betekenen, dat Koesnetsov zal wor den uitgewezen, Volgens Bakhtiar had de Rus op het ogenblik van zijn arrestatie kaarten en foto's van de Perzische lucht macht in zijn bezit. (Van onze correspondent in Brussel) De nieuwe onafhankelijke staat Soedan heeft als symbool van zijn vrijheid de witte neushoorn gekozen. Deze fraaie dieren worden ook „breedlipneushoorns" genoemd. Te Antwerpen is plotseling belangstelling ontstaan voor deze Soedanese neushoorns, die van de Siberische koude niet al te veel geleden hebben. Toen Paul en Chloë op 7 april 1950 te Antwerpen aan boord van een vliegtuig aankwamen wogen zij respec tievelijk 350 en 250 kilogram. Thans weegt het paar vijfduizend kilo.... De witte neushoorns worden zeer zeldzaam. Zij zijn voor de Soedanezen een symbool van macht en vreedzame kracht. Zij worden in de Scheldestad vertroeteld. Men heeft een paar gehuisvest in een verwarmde ruimte, waar zij dromerig voor zich uit kijken of een beetje stoeien, in afwachting van de tijd dat zij weer in de volle zon en in de groene namaak-jungle mogen. BINNENLAND 100.000 op de R.A.I. De tentoonstelling van personenautomobielen in het R.A.I.- gebouw te Amsterdam blijft zeer grote be langstelling trekken. Woensdag tegen het middaguur passeerde de 1000.000ste bezoe ker de loketten. Bevorderd tot commodore. Met ingang van 1 maart zijn tijdelijk benoemd tot com modore, kolonel G. H. Gijbeis, thans chef personeel luchtmachtstaf, en kolonel W. den Toom, commandant van het commando luchtvaartopleidingen. Prijs. De Vereniging Quellinus heeft aan prof. H. Campendonk, oud-hoogleraar aan de Rijksakademie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam, de Quellinusprijs uitgereikt „als erkenning van zijn uitnemende verdiens ten voor de monumentale kunsten in Ne derland". Combinatie. De gemeenteraad van Delft heeft besloten de functies van gemeente-ont vanger en chef van de afdeling financiën ter gemeente-secretarie, die beide vacant zijn, te combineren. HAARLEM EN OMGEVING Bazar. Dinsdag 6, woensdag 7 en don derdag 8 maart zal in het gebouw der Ver eniging van Vrijzinnige Hervormden in de Vestestraa' een bazar worden gehouden. Op de sluitingsavond zal de trekking plaats vin den van de loterij. De opbrengst van bazar en verloting is bestemd voor de dringende restauratie van het orgel in het kerkgebouw, waarvoor een bedrag van ruim f 7000 nodig is. „Feest rondom het boek" heet de boe kenweek-avond die de Bloemendaalse boek handel De Wit morgen, vrijdag, in het jeugd huis aan de Donkere laan in Bloemendaal houdt. Maryke van Raephorst zal een inlei ding houden. Bouwkasavond. Woensdag 7 maart zal de Bouwkas Nederlandse Gemeenten in ge bouw St. Bavo te Haarlem een openbare voorlichtingsavond houden. „Protestants leven in het r.-k. zuiden" is het onderwerp waarover ds. J. v. d. Berg, Hervormd predikant in IJmuiden vanavond in het wijkgebouw aan de Ged. Oude Gracht te Haarlem een inleiding zal houden. Naar Engeland. The British Legion, de vereniging van oud-strijders en nabestaan den van gesneuvelde Engelse militairen heeft twee en twintig gratis reizen beschikbaar gesteld vooi hen die aan de landelijke klap- roosdag-collecte in Nederland hun mede werking hebben verleend. Onder deze twee entwintig gelukkigen bevindt zich het Haar lemse meisje Vera G. Brugman, Tetterode straat 54, die in de wijk Santpoort-station collecteerde. Zij zal van 10 tot 15 Augustus in Engeland verblijven. ADVERTENTIE LAGE PRIJZEN TIPS (Senoritas) 8 cent PERFECT 10 cent CORONA ROYAL (het vlaggemerk)15 cent brengt de sigaar onder ieders bereik! GROTE HOUTSTR. 81 - HAARLEM Het gemeentebestuur van Bloemendaal heeft aan hen, die een uitkering van de ge meente ontvangen, een extra brandstoffen- toeslag van eenmaal 10.en tweemaal f 5.— verleend. Deze week hebben zij die een uitkering ingevolge de Noodwet Ouderdomsvoorziening ontvangen van gemeentewege een extra-uit kering van f 20.— (voor gehuwden) en 10.— voor alleenstaanden ontvangen. Deze extra-uitkering zal ook worden ge geven aan hen, die een pensioen, lijfrente of een andere bron van inkomen hebben, waar van het totale bedrag gelijk of lager is dan de normale uitkering krachtens de Noodwet Ouderdomsvoorziening. De inkomensgrens voor gehuwden in een eerste klas gemeente is 2000.voor alleenstaanden 1350. Voor de wijk Vogelenzang die in de derde klasse is ingedeeld is dit respectievelijk 1835 en f 1245.—. Gegadigden kunnen zich ook voor inlich tingen wenden tot het gemeentebestuur ten raadhuize Overveen. Met ingang van 1 april is tot maatschappe lijk werkster op de afdeling Sociale Zaken in Bloemendaal benoemd mej. L. Stakke- steegt te Haarlem. Gratis reisjes naar Nederland zullen de prijzen zijn voor de winnaars van een prijs vraag gedurende de „Nederlandse Week" die van 3 tot 10 maart in Sheffield gehou den zal worden. Tijdens die week zullen 17de eeuwse schilderijen, hedendaagse aquarellen, industriële ontwerpen en boe ken tentoongesteld worden. Winkels in Sheffield zullen Nederlandse modeshows houden en kookdemonstraties geven en voorts zal een aantal lezingen over Ne derland gehouden worden. Andere zaken zullen modellen van de havens van Rotter dam en Amsterdam tonen. De Nederlandse ambassadeur in Londen, rar. D. U. Stikker, en zijn vrouw zullen op 3 maart het openingsbal bijwonen. Ook el ders in Engeland zal een „Nederlandse Week" georganiseerd worden: Het is nog niet bekend welke steden daarvoor zijn uit gekozen. De „Sheffield Telegraph" houdt een prijsvraag voor de jeugd. Wie de beste op stellen over Nederland schrijven krijgen een reis naar Nederland als prijs. Er zijn drie gratis reizen van een week uitgeloofd. In het Stedelijk Museum van Sheffield wordt een tentoonstelling van goede Neder landse industrieproducten ingericht. Te vens zal men er een overzicht kunnen krij gen van het Deltaplan en de Zuiderzee werken. De Engelse architect P. E. A. Johnson-Marshall, die in dienst is van Groot Londen, zal een lezing houden over de herbouw van Rotterdam. De televisie-afdeling van de BBC is voornemens de kijkers een indruk te geven van de omvang van het Nederlandse Delta plan. Verscheidene grote Engelse kranten hebben onlangs gedetailleerde berichten over dat plan gepubliceerd. De Delta maquette in Sheffield zal een grote rol spe len in de televisie-uitzending. De BBC zal bovendien de radioluisteraars voorlichten over de Hollandse Week in het algemeen en het Deltaplan in het bijzonder in een uitzending over de „Northern Re- gional"-zender. De brandweer te Beverwijk is woensdag met groot materiaal uitgerukt voor een uitslaande brand bij de N.V. Chemica aan de Pypkade. Het vuur is ontstaan in een aan de Pijp gelegen maalderij en waarschijnlijk zijn door een vonk de gassen der sterk zwavel houdende aarde in brand geraakt. Ook de gebouwen op de silo stonden ogenblikke lijk in lichte laaie en met drie slangen op de waterleiding bond men de strijd tegen het vuur aan, dat snel om zich heen greep. De silo is geheel uitgebrand

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7