DE ORIGINELE JAN VAN DER PIGGE ZE VEN DA GEN HAARLEM EXPOSITIE-RUIMTE •"KAPOK Boekverkoper en boekenschrijver tfezonaC Aantal inwoners in Heemstede steeg laatste kwartaal 1955 met 18 Een kind vergist zich nooit in kinderboeken Boekverkoper: wegdoen waar je van houdt Ingeschrevenen voor huisvesting namen met twintig toe Burgerlijke Stand van Heemstede Drie jubilarissen van P.K.N. gehuldigd IJspret gedaan Inbraak in huis aan Kinheimpark Watcrpoloprogramma Actuele „Camera" Van mensen en dingen onder de Damiaatjcs Rijk resultaat Collectanten! I ogelzang en lentetooi Boeke( n)rij Uitvoering gymnastiek vereniging Heemstede Lezing over Italië voor „Arbeidersontwikkeling" Burgerlijke Stand van Haarlem VRIJDAG 2 MAART 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COL'RANT IIpI aantal Inwoners der gemeente Heem stede is in hrt vierde kwartaal van 1955 met 18 vermeerden! en bedroeg op I Ja nuari 1956 25.318 (12.000 mannen en 13.313 vrouwen). In de loop van liet kwar taal is het aantal mannen ongewijzigd ge bleven; er vestigden zich ZT\ mannen, ge boren werden 45 jongens, er vertrokken 238 mannen en 30 zijn overleden. Het aan tal vrouwen steeg met 18; er vestigden zieh 292. er vertrokken 280. 34 meisjes lijn ge boren en 28 vrouwen overleden. In het afgelopen kwartaal zijn 44 huwe lijken ges oten, waarna 31 kerkelijke plechtigheden voor de bruidsparen volg den. Het aantal echtscheidingen bedroeg 8. Er werden 1Ö7 paspoorten aangevraagd; 197 paspoorten werden verlengd en 13 be wijzen van Nederlanderschap zijn afge geven. Aan leges is binnengekomen eèn bedrag van f 4231. waarvan f 1106 voor bouwleges, f 880 voor huwelijksvoltrekking, f 394 voor verlengingen paspoorten, f 208 voor aan vragen paspoorten en f 492 voor abonne menten opgaven burgerlijke stand. In de periode 1 oktober tot 31 december heeft de toewijzing van 19 woningen aan de Ir. Lelyïaan plaats gevonden. Door op schuiving is het gelukt een zestal bewo ners va n onbewoonbaar verklaarde wonin gen andore woonruimte te verschaffen. Het aai,tal ingeschrevenen voor huisvesting bedroeg op 31 december 550 tegen 530 op 30 september. 271 aanvragen kwamen bin nen voor huisvesting van 2 personen; 97 voor 3; 80 voor 4 45 voor 5; 24 voor 6; 33 voor 7 en meer personen. In het kwartaal weiden 247 vergunningen afgegeven. Bedrijven Het gasverbruik is in het kwartaal toe genomen met 68.200 rr.3 of 3.98 pereent, het waterverbruik is gestegen met 9,930 m3 of 5,17 percent en het elektriciteitsver bruik is ges-tegen met 158.375 kwh Of 7,93 percent. Voor de straatverlichtingen werden 40 lichtmasten voor T.L.-verlichting ge plaatst, alsmede 3 lichtmasten voor natri um verlichting 140 watt. Zeven lichtmasten voor natrium verlichting werden veranderd van 85 watt in 140 watt. Ten behoeve van de gas- en watervoorzieningen van de te bouwen woningen op de terreinen, gelegen oostelijk van de Glipperweg, kwam de aan leg van een gas- en waterleidingbuizennet tot stand. Leeszaal Het aantal ingeschreven lezers van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek (zowel a gemene als R.K.-afdeling) is in de loop van 1955 gestegen van 1764 tot 1914 en van de jeugd lezers van 1093 tot 1249. Het aan tal bezoekers aan de leeszaal bedroeg 10.611 (ir, 1954 10.627) en het aantal uit geleerde boeken 116.419 (106.913), waar van 26.382 (23.244) studieboeken, 51.924 (48.169) romans en 38.113 (35.500) jeugd boeken. Verkeersongevallen Er deden zich in de loop van het jaar 323 (238) verkeersongelukken in de ge- ineen.tr Heemstede voor, waarvan 5 met dodelijke afloop (in 1954 geen), 40 (3!) met zwaar lichamelijk letsel, 60 (60) met lichamelijk letsel en 215 met materiële schade. ■- De baldadigheid was in 1955 minder dan in 1954: op hot bureau van politie kwamen 87 klachten (11!) binnen en het aantal processen-verba al bedroeg 2 (23). Wegens misdrijven werden 69 processen- verbaal opgemaakt, wegens verkeersover tredingen 1287 en wegens andere overtre dingen 81. Brandweer In de loop van 1955 werd de Heemsteed- se brandweer gealarmeerd voor een uit slaande brand (schade I 1500), voor 7 bin- nenbranden (schade f 6255). voor 4 schoorsteen branden, 7 buitenbranden, 1 hooibergbranci (schade f 2250) en drie keer voor andere branden. In totaal 23 keer (vorig jaar 17). Zwemmen De zwemvijvers in Groenenöaal waren 18 weken (126 dagen) in gebruik. Het aan tal bezoekers bedroeg 99.178 (in 1954: 80.698). waarvan dames separaat 16.894 (14.199), heren separaat 9.846 (8.905), ge mengd zwemmen 62.079 (36.849); jongens schoolz-vemmen 5.893 (5.636), meisjes schoolzwemmen 3.878 (4.351 i en wegens verhuur zwemvijvers 618 (698). Het badhuis is gedurende 1955 drie da gen per week geopend geweest. Het aantal bader bedroeg 37.438 (in 1954: 38.145 en in 1953: 44.391). Sportparken Op de velden in de Heemsteedsc Sport parken werden 2176 (2262) wedstrijden en ADVERTENTIE Engelse- cn Franse Tabakspijpen, die doo,- ile ware pijprokers zo bijzonder worden gewaardeerd, vindt u in grote verscheidenheid in de speciale afde ling rookartikelen bij Tabak-, Sigaren- en Pypenhandel GROTE HOUTSTRAAT 81 HAARLEM ONDERTROUWD: P. Langeveld en M. W. van Rijn; C. J. do Haas cn M W. A van der 7 ndi'n; W. J. Warmerdam cn W. M. van Noorden-burg: J. C van Niftcrik en A. Sluiter. GETROUWD R Wiersma en P. J. Eij- huisen. GEBOREN: Hennca Maria. d. van S. A. v d. Pluyrn en. J. Th. Dam; Wilhelm! na Fran- cina Maria, d. van 4 Stokman en H. C. F. van don Berg: Veronica Johanna Maria, d, van N. Turen hout cn C. Zonneveld: Maria Louis:, Carolina Adriana, d. van S. van Hooff ou M. J. C. W. Moes: Johanna Helena, d van B. Griekspoof ou .1 11. van der Linden: Peter ChrisUaan, z. van P. G. Pieren er Ch. M. Main-! je; Maria Henrike, d. van J. F. de Bruijn cn G Kortleve; Henricus Jacobus Titus, z. van G. W. KrouwcLs cn M. A. van Aken. OVERLEDEN: Wed. E Velthuijsen—van Maaswinkel. 81 j.. Bronsteeweg 8; Wed. H. J Blom moertGilles, 83 j D. Furen 85 j., Jan Stecnlaan 3: R. van Aalst. 76 j.. Heren weg 126: G. G. F. Bran-ten, 56 j.. Herenweg 176 Mv M Heijhrock—Rgijter, 78 Pi eter Aerts:-.: aan 10; T. E Mulder. 91 j„ Jac. Perk- laan 12. oefeningen gehouden, waarvan 927 voor voetbal (844), 452 (578) voor hockey), 107 (108) voor honkbal, en 296 (355) voor voetbaltraining. Het aantal betalende bezoekers bij de competitiewedstrijden van RCH bedroeg in 1955 43.513 (inkomsten f 31.991) ir 1954 56.901 (f 30.130). in 1953 98.679 (f 53.191) cn in 1952 53.997 (f 26.168). Op het overige gedeelte van het Sport park bedroeg het aantal betalende bezoe kers in 1955 1421 (f 242.70), n 1954 1324 (f 215.20), m 1953 1733 (f 294) en in 1952 1274 (f 219). De inkomsten voor verhuur der tennis banen in 1955 bedroegen f 10.513 in 1954 f 9583. In 1953 f 9358 en in 1952 f 9417. Bij het gemeentelijk medisch Sportkeu ringsbureau werden 618 personen gekeurd, waarvan 461 mannen en 157 vrouwen. Drie werden afgekeurd en vier voorlopig. Het grootste aantal betrof voetbal (300), dan volgden roeien (129), zwemmen (104) en hockey (26). Donderdag vierden drie employe's van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noordholland hun zilveren jubileum in dienst van dit bedrijf en wel de heren H. L. van Dijk, wonende te Haarlem, tech nisch hoofdambtenaar A; J. N. van Lohui- zen wonende te Bloemendaal, technisch ambtenaar B en E B. van Zwol. wonende te Haarlem, technisch hoofdambtenaar 3. De heer E. B. van Zwol ontving wegens ziekte thuis bezoek van de technisch-ad- ju net-directeur van het PEN, ir. A. P. Lindenbergh rlie hem namens de directie van het PEN een gratificatie aanbood. Van de zijde van het provinciaal bestuur werd de heer Van Zwol een bloemstuk aange boden. De heer F. C. Hage bood namens het PEN-jubileumfonds een geschenk aan. De heren H. L, van Dijk en J. N. van Lohuizen werden op het kantoor te Bloe mendaal toegesproken door de directeur ir. J. den Boesterd zij ontvingen een grati ficatie en bloemenhulde van het provin ciaal bestuur. Tot de vele sprekers behoor de de chef van de afdeling, de heer L, C- Stemvers, die beide jubilarissen namens de collega's een geschenk aanbood. 's Middags recipieerden beide heren in hotel „Zomerzorg" te Bloemendaal. Ruim twee honderd dames en heren boden de ju bilarissen gelukwensen aan. Niet alleen van de zijde van collega's, maar ook uit het bedrijfsleven toonde men belangstelling. Reeds herhaalde malen is in de kranten gewaarschuwd dat het {/S ruot meer betrouwbaar is. Toch zijn er altijd nog waaghalzen, die het eventjes willen proberen Zo bevond zich donderdag middag op het ijs van de Oostsingel... een hond, die de berichten in zijn dag blad kennelijk niet zo ernstig had op gevat. Om het dier uit zijn gevaarlijke toe stand te beurijden, begaven zich twee agente^i en enige omstanders op het ijs, die met behulp van een ladder de hond uiteindelijk weer op de raste wal wis ten te brengen. Eén der agenten gerank te bij deze „hondllercnde" reddings poging tot zijn middel in het water. Dit voorval toont aan dat het met de ijs- pret, óók voor hemden, nu wel definitief gedaan is. iooooocoooooooo DOOOOOOOCOOOOC Namens het PEN-jubileumfonds werden beide heren toegesproken door de heer L. Kroon, die een geschenk aanbood. Bijzondere kerkdienst in Spa»nul,im Zondag 4 maart, des avonds om half acht, zal in de dorpskerk te Spaarndam een bijzondere kerkdienst worden gehou den, tijdens welke ds. A. v. d. Most, voor zitter van het Billy Graham-comité. zal spreken over het onderwerp „Een gestoor de maaltijd". Woensdagavond omslreeks elf uur is in gebroken in een huis aan het Kinheimpark in Bloemendaal. Toen de bewoners die avond afwezig waren, wist een ongewenste bezoeker zich toegang tot de woning te verschaffen door over het balkon naar binnen te klimmen. Bij terugkomst van de bewoners bleek dat de gehele boel onder ste boven gehaald was. Er werd een bedrag van ongeveer tweehonderd gulden vermist, alsmede een kettinkje met een gouden pond sterling, die de beeldenaar van Paul Kruger droeg. Van de daders ontbreekt tot dusverre ieder spoor. Het programma van do op zaterdag 3 maart in het Sporfcund-senbad in Haarlem vast gestelde waterpol-o-com petitie-wedstrijden luidt: Heren vierde klasse: DWT 3—HVGB 4. Heren vijfdt klasse: DWR 3 ZBVS. Dame® eerste klasse: DWTDWT 2. Heren derde klasse: DWT 2-DWR 3. Heren tweede klasse: DWT—DWR. Dinsdag 6 maart worden in het Sportfond- senbad gespeeld: Dames eerste klasse: HPCDWT Dames tweede klasse: DWR- HPC 2. Woensdagavond 7 maart is in het V eiser- bad in IJ muiden va-tg.'.stekl: dames tweede klasse: VZV—DWT 2. Bijna is de Boekenweek afgelopen en men kan met vrij grote zekerheid zeggen, dat het succes minstens even groot is geweest als het vorig jaar. Omdat we vorige week geschre ven hebben over een „bouwer" van boeken en over een uiterst bekwaam lezer van boeken boeken lezen is immers een kunst heiben we deze week een boekverkoper en een schrijver in hun weke boekcnplek getast. De heer P. G. M. Coebergh is niet alleen boekhandelaar maar ook voorzitter van men heeft een boekenweek nodig om het ge zegd te krijgen De Haarlemse Boekverkopersvereniging voor Haarlem en Omstreken, af deling Haarlem van de Nederlandse Boekverkopersbond. Dk k Laan is schrijver van kinder boeken en zijn Pinkeltjes-serie is niet alleen in Nederland vermaard, want in Duitsland zijn onlangs tie twee eerste deeltjes ervan vertaald. De wordt kunsthandel Leffelaar opgeheven. Dit bedrijf, dat voor zeer vele Haarlemse kunstenaars van groot belang is geweest door ijn mogelijk heid voor exposities, heeft zijn kwaliteiten zozeer te danken aan de persoon i an zijn direc teur P. Leffelaar, dat een voortzetting ervan voor aspi rant-kopers blijkbaar een te De heer Coebergh is, behalve voorzitter van het reeds genoem de, ook lid van de commissie Collectieve Propaganda voor het Nederlandse Boek. Dc glimlach waarmee hij op de foto kijkt naar de waarlijk sympathieke boekenwurm op zijn bureau een fraaie pop in papier maché is zeer verklaarbaar. Hij houdt van de pop omdat die blijkbaar een verwoed boekenlezer is hij houdt zelfs nog tussen zijn knieën een boek geklemd maar ook omdat de pop met zijn vijf boeken kennelijk een goede klant is. Dat is de tweezijdigheid van elke goede boekverkoper: zij houden zelf van het boek maar minstens evenveel van de men sen die het boek bij hen komen kopen. Wat die tegenstrijdigheid betreft: geen boekenkast is zo interessant als die van een boek verkoper. Die van de heer Coebergh hebben we niet gezien, maar we hebben het vermoeden dat in boek verkopers-boeken kasten nogal wat „kneusjes" zullen staan. Over het ontstaan van de boekenweek vertelde de heer Coebergh enkele interessante dingen. Geïnspireerd op voor beelden uit het buitenland be gon Nederland in 1940 met een Boekendag, waarvoor ook een geschenk was samenge steld. dat wegens Joodse bij dragen door de bezetter ver boden werd. De zeer grote onkosten die de boekverko pers onder anderen zich ge troosten om de boekenweek mogelijk te maken deze laatste was al nummer 21 duidt er op dat er ook com merciële belangen mee ge moeid zijn. Die kosten moeten er minstens ter, dele ook weer uitkomen immers. Maar het effect dat de Boekenweek steeds heeft ligt op een an der vlak: de belangstelling voor het Nederlandse boek voor de Nederlandse auteur wordt erdoor gestimuleerd. De medewerking van het Konink lijk Huis spreekt in dit op zicht boekdelen. Aan de Boekenweek zitten allerlei gevoeligheden, die men achter de vertrouwde groene vlag niet onmiddellijk ver moedt. Waarom is bij .'oorbeeld de opening steeds in Amster dam? Waarom zijn er niet overal „boekenmarkten Waarom heeft niet elke stad een specifiek eigen manier van booken-„weken"? Waar om is er een algemene en een katholieke boekengids? Waar om geeft men het boekenbal niet in het Concertgebouw te Amsterdam: daar kunr.cn meer mensen in. Het zijn allemaal problemen, die tellen. De antwoorden er op zijn ook niet altijd definitief. De manier waarop de heer Coebergh ze bespreekt maken duidelijk aan welke kwaliteiten hij zijn vooraanstaande positie in de stedelijke en landelijke boek verkoperskringen dankt. Hij neemt nooit een beslissing zonder als het ware in alle stoelen te zijn gaan zitten rondom de tafel waarop het probleem ligt. Hij kan zich in ieders argumenten verplaat sen zonder zichzelf te verlie zen. Hij is mild, maar nooit te ver meegaand. Omdat de Boekenweek na tionaal :s wordt zij stedelijk nooit bijzonder gemaakt Wat aan de feestelijkheden stede lijk is, bijvoorbeeld het optre den van Haarlemse auteurs, gebeurt nooit met de bedoe ling juist die mensen naar vo ren te schuiven. Het gaat om de Boekenweek, en het plaat selijke treedt niet nadrukkelijk naar voren. Over de leesgewoonten van het Haarlemse publiek had de heer Coebergh een terloopse Opmerking, die feitelijk niet zo terloops is. Hij heeft name lijk de indruk dat de Haar lemmers bij hun aankopen niet zo scherp als bijvoorbeeld Amsterdammers op de actuele prod uk tie reageren. De pro- duktie wordt wel gevolgd uiteraard .maar niet zo snel. Dat typisch Haarlems trekje is interessant. Even de kat uit de boom kijken! De boeken week kan zo nationaal zijn als het rood-wit-blauw, zij kan ons toch niet uit onze voor zichtigheid halen. Voor Haar lemmers die nu eons een goed boek willen kopen, dat alge meen erkend goed is, hebben we een tip. Vraag uw bock handelaar eens naar het werk van ene Hildebrand. „Camera Obseura" geheten. Het is wel actueel maar toch goed! Er zijn voorbeelden in de Nederlandse litteratuur van schrijvers, die plotseling met een boek furore maakten en na enkele maanden geheel in de vergetelheid waren geraakt. Die furore dankten zij aan bij voorbeeld een nieuwe stijl vorm., die spoedig doorzien werd. Maar inmiddels had toch het feit plaats gevonden dat een boekenminnend publiek zich vergist had. Dat kan nooit met een kinderboek. Een kind vergist zich niet in zijn genie ting van een boek. Het schrij ven wn boeken voor dat fijn- geroeligste lezerspubliek is zeer moeilijk. Dick Laan, die nu een twintigtal kinderboe ken geschreven heeft, kan werkelijk uren aan een stuk praten over de problemen die zich bij het schrijven voordoen PI ij meent terecht dat te veel „kinderschrijvers" zich te makkelijk van hun taak af maken, vooral wat de taal be treft. „Ik had laatst pyama vervangen door slaapjasje. ik dacht dat ze dat woord beter zouden begrijpen; maar het moést wel pyama zijn. Een ander geval is echter het woord professor. Bij een test voor kinderen bleek dat „gp- lecrde man" het ju is!.? woord was. ïk gebruik geen enkel „moeilijk" woord. Zelfs hij's en zij's haal ik er zoveel mo gelijk uit, want altijd vragen kleine kinderen mij bij het voorlezen: „oh. dat is dus de poes of de vader", of wat het ook is. Dick Laan schrijft voor kinderen door eenvoudig te schrijven. Hij schrijft boeken die alleen kinderen kunnen genieten: kinderboeken. Het beroemdste kinderverhaal Win nie the Pooh, zegt Dick Laan, is geen verhaal voor kinderen; het is een verhaal voor vol wassenen. die genieten van de wijsheid van de kinderwereld. Maar kinderen genieten niet van hun eigen wijsheid, zij zijn hun wijsheid. Een volwas sene die zonder zich te beper ken voor kinderen kan schrij ven is een genie. Dick Laan is geen genie, hij beperkt zich zorgvuldig om in kindertaal het kind te geven, wat het kan omtoveren met zijn verbeel ding tot een schier kosmisch, wereldomvattend gebeuren. Mi Ine, de schrijver van Winnie the Pooh, was bijna een genie; hij gaf volwassenen de kinder lijke genieting, maar hij miste het kind bijna. Dick Laan is een veelzijdig mens. Hij is chocolade-fabri kant. hij is een van Nederlands eerste beroepscineasten, hij is fotograaf, hij is een enthousiast knutselaar en hij schrijft kin derboeken. Hij is knutselaar in hart en nieren; „het is een heerlijke ervaring uit niets iets te maken". En wat doet een schrijver van boeken voor kin deren anders? Loan's schepping „Pinkeltje", het tiende en laatste Pinkel tjes-boek is nu af, heeft ook iïi Duitsland al grote belang stelling. Hoe Laan tot schrij ven kwam? Hij maakte kin derfilms in 1916 en toen het filmen te kostbaar werd en Laan's scenario's te omvang rijk. hooft hij er twee tot kin derboeken omgewerkt: „De Raad van Zeven" en .Het Ge heim van de Zwarte Monnik". Zo begon het Hoe het eindigen zal? Een schrijver die kind voor de kinderen kan zijn is niet te peilen. De mens Dick I.aan is wel te peilen. Hij is onopgesmukt, recht- en rond uit als zijn boeken. Vele scholen in Haarlem hebben tijdens de afgelopen vorstperoöe meegewerkt aan een lij sten-collecte ten bate van het comité Win ter voede ring Vogels. Hoewel wij nog geen opgave ontvingen van het totaal-bedrag dat door de Haarlemse scholieren is inge zameld. publiceren wij reeds het cijfer van de inzamel,ng door leerlingen van net Coorn- hertlyeeum, waarvan wij een opgave van deze school kre gen: in Heemstede zamelden de scholieren 2.300.— :n en in Aordenbout 570,Een uitmuntend resultaat! Ondanks dr daling van het aantal ziektegevallen door tu berculose is er nog veel geld nodig voor de bestrijding van deze ziekte Men kan wel stel len dat juist door die daling nog steeds veel geld nodig is, want dc daling is het gevolg van de intensieve bestrijding. Twee instanties, die het hunne bijdragen m de strijd tegen de TBC, Zonnestraal cn het NVV- riskarue aangelegenheid was. Nu de heer Z^e//elaar directeur van het William Singer Mu seum in Laren geworden is, zal hei bedrgf aan de Wagen weg op 8 maart gesloten wor den. Een zeer belangrijk pro bleem zal door deze gang van zaken zijn stopwoord gaan missen, want van 8 maart af zal steeds sterker merkbaar zijn, dat de exposities bij Lef felaar een onderdeel van het Haarlemse culturele leven wa ren, dat wezenlijk nodig was. Zij waren een schakel in dc ketting, zij vormden een stop woord in het culturele „ge sprek". Het particuliere karak ter van die tentoonstellingen zal gemist worden en een be hoefte doen ontstaan aan een gelijksoortige, even soepele mogelijkheid tot exposeren. Dit betekent niet dat die nieuwe mogelijkheid alleen maar in particuliere sfeer gevonden zal moeten worden, maar wel dat die mogelijkheid een zekere mate van ongedwongenheid openlaat, een vertrouwelijk heid toestaat, die zo belangrijk is bij het streven dc kunst weer een levende betekenis te laten hebben bij het volk. De kunsthandel Leffelaar was geen voljtszack, mgar men zag er gezichten die men bij andere exposities ook zou willen zien, zóu moeten zien. Misschien kan die toch ook weer vrij be sloten kring „gevangen" wor den by een nieuwe expositie ruimte en met die kring een nieuw publiek, dat zal worden aangetrokken door het ver trouwelijke element dat dan niet staat of valt met één per soon De man, die daar steeds hevig voor gepleit heeft, is juist Leffelaar. Moge, nu zijn vertrek definitief is. door zijn afwezigheid bereikt worden wat in zijn zaak al enigszins werkelijkheid was. TBC-fonds, houden van 5 tot 11 maart in onze stad een lijst en straatcollecte. IJeide instan ties hebben dringend behoefte aan collectanten en verzoeken ieder, die zich daarvoor wil opgeven, zich te melden bij een der volgende adressen: mevr. Poelman-Roemer, Vis sersstraat 239; NVV-bestuur- cersbond. Kruisweg 74; mevr. C. v. d. Berg, Pijlslaan 71; mevr. Dekker, Linschoterstraat 87 rd. Donderdagavond hebben wij m bovenzalen van Brinkmann de lente zien uitbreken. De N.V. Modemagazijnen Vogel zang toonden nameiijk in een modeshow hun voorjaars- en zomer-modellen. Ook woens dagmiddag en -avond, en donderdagmiddag werd de show gehouden en nog onder de indruk van het vrouwelijk schoon en de vrouwelijke tooi, me-t recht lentetooi, berichten wij u de mode-accenten van het voorjaar. De kleuren zijn beige en beige-nuances, pas teltinten zacht bleu (zo voel den wij ons), zacht groen en rood. Een nieuw rood is coral. Nieuwe stoffen zijn vooral die van mantels met een droog en korrelig effect en zachte zeer fraaie tweed-stoffen in pastel tinten. Nog meer nieuwe ac centen? Japonnen met rne- terswijde rokken in uiterst mooie Italiaanse. Engelse en Zwitserse bedrukte katoenen en zuiver zijden zomer ja pon nen. Stranden.-omb 1 es uit Ca lifornia brongen van nature de zomer al in huis. De tot in de untjes verzorgde shows wer den alle vier druk bezocht. Vogelzang on lentetooi: we le ven een seizoen verder. Men krijgt er ons niet meer uiL Romans: Berkhof: De Dood ln Napels; Nooteboom: Philip en de Andoren: Pape: Hard tegen Hard; Kus1.: Die letzte Karte «pielt der Tod: Wouk Marjorie Morningstar Simrnor, Maigret el la Jeune Morte. Voor eon zeer talrijk publiek gaf de gymnastiekvereniging Heemstede gister avond in het Minerva-theater haar jaar lijkse uitvoering. Er was voor deze uit voering kennelijk serieus geoefend, doch van een jubileumuitvoering hadden wij meer verwacht. Indien wij beginnen met de nummers, die het predicaat „goed" tot „zeer goed" ten volle verdienden, dan noemen wij het klassikaal brugturnen van de riam -s ju niores, de persoonlijke vrije oefeningen, cic oefeningen op de evenwiohtsbatk en de oefeningen op de brug met ongelijke leg gers van een paar dames, hot ringen- zwaaien van de damesjuniores on hot trenmplinpaard springen van een gemeng de groep dames en heren. Al deze nummers waren van zeer behoorlijk gehalte met cor recte afwerking. Behalve de veteraan A. van Zadel, die nog een paar vlotte oefeningen aan hoog rek demonstreerde leken ons de capaci teiten van de andere heren nog niet vol doende voor hoogrek op een uitvoering. Met middelhoogrek zouden zij meer succes hebben gehad. De leider had verschillende ..vrije lessen" in het programma opgenomen, zoals het spelen met grote ballen door meisjes van zeven toi tien jaar (ter aanlering van een goede balcontrole), behendigheidsgyrnnaF- tiek (ln wedstrijd vorm) voor de jongens van zeven tot tien jaar waarbij zij naar hartelust over, onder cn tussen de toestel len konden klauteren, cn de demonstratie van de grote jongens met gedeelten uit een :es, (waarin ook grondgymnastiek was op genomen). Uiteraard was ook het optreden van de kleuters als een vrije les te beschouwen, doch deze kinderen krijgen nooit de zoge naamde gestyleerde vormen. Uit de wijze, waarop deze aspiranten reageerden op de wenken en wensen van de leider blijkt wel, dat deze een goede „kijk" heeft op dit zo moeilijke onderdeel van de gymnastiek be oefening. De vrije oefening van de dames en dames juniores werd ontsierd door vrij veel ver gissingen, hetgeen vermoedelijk veroor zaakt kan zijn door een te snelle opeenvol ging der bewegingen en iets te snel tempo van de muziek. De knots-, ritmische- en hoepeloefe ningen van de dames, voldeden, hoewel ook op grammofoonmuziek uitgevoerd, veel beter. Het nummer dat ons het minste heeft bekoord was het klassikaal evenwichtsbalk van de meisjes van elf tot dertien jaar. Dit nummer duurde véél te lang en liet mede door onduidelijke pianobegeleiding, aan ge lijkheid nogal te wensen. Wij willen dit verslag niet besluiten al vorens nog het zeer aardige optreden van de afdeling meisjes ritmisch te memoreren en de technische leiding in overweging to geven bij een volgende uilvoering vooral het tijdschema in het oog te houden. Het werd gisteren wel wat te laat. Op uitnodiging van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling groep Haarlem- Noord heeft het echtpaar Hinlopen woens dagavond in de Prinses Beatnx-kleuter- school aan de Raafstraat in Oud-Schoten een interessante lezmg met lichtbeelden over Italië gehouden. Op boeiende wijze beschreef mevrouw TT inlopen "de ervarin gen, die zij met haar echtgenoot tijdens een vorig jaar per fiets ondernomen zwerftocht door dit land heeft opgedaan. Het gesproken woord ging gepaard met een groot aantal zeer geslaagde lichtbeel den in kleuren Op deze wijze kregen de toehoorders niet alleen een uitstekende in druk van het karakter, de levensgewoon ten en het zeer gevarieerde maatschappe lijke peil van het Italiaanse volk. maar tevens kregen zij de gelegenheid prachtige landschappen, eeuwenoude kunstschatten en talrijke fraaie bouwwerken te bewon deren. Als kleurige prentbriefkaarten trokken achtereenvolgens Milaan, Pisa, het aan cultuurschatten zo rijke Florence, de marmergroeven van Carrara, de Italiaanse Rivièra, het eiland Monte Christo en Ro me aan ons oog voorbij. Een hartelijk ap plaus beloonde de heer en mevrouw Hin lopen aan het einde van de avond voor deze leerzame reisbeschrijving. ADVERTENTIE slaap HAARLEM, 1 maart 1956 ONDERTROUWD 1 mrt. B Keur en A Tempelman; W. Montauban cn N. van Vessum. GEHUWD 1 mrt, P. Dijkmaas. en A M. Stad man. BEVALLEN van een zoon: 27 febr, A Drok- Lub; 29 febr. G. L. M. van Leerdam.-- Schippers: E. Adelaar—Avé; J. Delisser. Tuyn; G van der Hoek—var der Wal; M. H. van Heeren—West; 1 mrt, F. J. Dammers- van Tongeren. BEVALLEN van een dochter: 29 febr. O E. H. van Zeeland- dc Laater; W. Maar schalkAssmann; 1 mrt, J Otten©van Heerden. OVERLEDEN: 28 febr., Tii H. Aasendelft, 56 j., Hoogerwoerdsu aat; 29 febr P H. Tel, 75 j.. Kastaiïjesiraat: L. H. Leonhart— Palm. 61 Rozenhager.plein; J. Anspach—van Nor don. 54 Spaamwou dei-straat: 1 mrt, H. C. M. ten Brink, 70 j., Linmaeuslaan. ADVERTENTIE slaap

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 13