Litteraire feestavondin de Haarlemse Schouwburg Kort en bondigj Haarlemse Voorjaarsbeurs voor de Vrouw officieel geopend Gereformeerd bejaardentehuis op landgoed Kennemerduin U Voor het gemak en het geluk van de huisvrouw" Arbeider gedood door elektromagneet Drie jaar geëist tegen twee inbrekers Wachtmeester uit Vinkeveen veroordeeld Optie op terrein verleend; gemeente Heemstede zegde medewerking toe Kamerlid Tilanus bij de CH-jongeren VRIJDAG 2 MAART 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN I Collega bekneld tussen auto en wagon Examens Nationaal Paascongres van Hobbyclub in Haarlem Spaartegoed blijft stijgen Een maand voorwaardelijk Reprise kinder-variété werd groot succes Monteur aan oog gewond Nieuwe zorgen voor het verplegingsoord Unicum Verkeerslessen in club- huis „Naast d'Appelaar" Hoornvlies van overleden priester voor blinde kinderen Scheepvaart In aanwezigheid van talrijke autoriteiten is vanmorgen door de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, de veertiende Haarlemse voorjaarsbeurs voor de vrouw 1956 in het Krelagehuis te Haar lem geopend. De presidente van de Neder landse Vereniging van huisvrouwen, me vrouw A. Hamaker-Willink, heette in haar openingstoespraak vooral de bescherm vrouwe van de vereniging, mevrouw Prin sen en de ere-presidente, mevrouw Cre mers, welkom. Spreekster wees erop, dat het van de huisvrouw zeer beslist geen luiheid ge noemd kan worden wanneer zij zich in het dagelijks leven voorziet van middelen om de arbeidstijd te bekorten, want zij ver overt daarmede immers nieuwe vreugde in het werk. Het geluk van het gezin is, aldus de president, mede afhankelijk van het gereedschap, dat de huisvrouw ten dienste staat om haar werk thuis te ver richten en mede daarom is het zo nood zakelijk, dat de vrouw zich jaarlijks op de hoogte kan stellen van de nieuwste snuf jes, die het huishouden kunnen verge makkelijken. De heer L. Lam, die het woord voerde namens de Haarlemse middenstandscen trale, ging uitvoerig terug in de historie van de voorjaarsbeurs, die hij van groot belang achtte voor de middenstanders en vervolgens sprak de burgemeester, mr. O. P. F. M. Cremers, als zijn mening uit, dat de voorjaarsbeurs in het bijzonder ook de man zal interesseren' temeer daar ruim tachtig percent van het volksinkomen door de vrouw wordt uitgegeven. Ook hij roem de het initiatief van de Nederlandse ver eniging van huisvrouwen en van "de andere organisatoren. In de hal van het Krelagehuis ontplooide de burgemeester vervolgens de vlag van de Nederlandse vereniging van huisvrou wen, waarmee de beurs officieel geopend was. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar de grote expositiezaal waar de direc teur van de voorjaarsbeurs, de heer H. C. Vermeulen, de burgemeester en de andere genodigden uitvoerig inlichtte over de tal rijke stands. Na een rondgang begaf men zich naar een aparte zaal, waar het bekende Ameri kaanse waterorgel een plaats had gekregen. De burgemeester stelde door een druk op een van de vele knopjes van dit apparaat het orgel in werking en vervolgens speelde Twee ongevallen in staalfabriek Donderdagavond heeft een bedrijfson geval in de Staalfabriek van de IJmuiden- se Hoogovens aan een 45-jarige gehuwde arbeider uit Noord-Scharwou, die in dienst was van de „Zaandamse Havenstichting", het leven gekost. Het was de handlanger C. Keeman, die in het Oostelijk deel van de schrothal is getroffen door een elektromagneet, met een gewicht van ongeveer een ton. Deze mag neet is tengevolge van het slippen van de rem van de hijsinstallatie van een onbe mande magneetkraan naar beneden gezakt. De man, die er onder kwam, was op slag dood. Een nader onderzoek wordt inge steld. Bekneld Op ongeveer dezelfde plaats was des middags de 58-jarige P. de H. uit IJmui- den-Oost, eveneens een arbeider van de Havenstichting, bekneld geraakt. De H., die als veiligheidsman bij een kraanauto werkzaam was, wilde met een strop een verbinding leggen tussen een schrotwagen en de kraanauto. Hij raakte daarbij bekneld tussen een bumper van de wagen en de auto; daar hij klaagde over pijn in de buik is hij ter ob servatie in het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk opgenomen. Amsterdam. Vrije Universiteit. Doctoraal examen Theologie: mej. A. M. van der Griendt, Tilburg; W. Zonneveld, Bussum. Kandidaatsexamen Geschiedenis: J. D. Cos- ter, Den Helder. Gemeentelijke Universiteit. Doctoraal examen Rechten: mej. M. S. de Jongste, mej. H. Huisman, dr. J. L. Schmitz, allen te Am sterdam; W. Kapma, Zutphen. Kandidaats examen Ppsychologie: T. J. C. Berk, Am sterdam Groningen. Artsexamen le gedeelte: mej. E. Smit, Delft; C. Helderman, Zwolle. Be vorderd tot arts. mej. T. Ypey, Witmarsum; C. E. M. Dinkla, Haren (Gr.); Liem Sik Giok, Groningen. Leiden. Doctoraal examen Indisch Recht: J. A. van der Sande, Utrecht. Rotterdam. Nederlandsche Economische Hoogeschool. Kandidaatsexamen Economi sche Wetenschappen: E. L. Berg, Rijswijk. Doctoraal examen Economische Wetenschap pen: J. G Geverink, Gouda; J. S. de Leeuw, Arnhem. Met een druk op de knop van de bedie ningstafel stelde burgemeester Cremers het Amerikaanse waterorgel op de Voor jaarsbeurs voor de Vrouw in werking. „Wat er organist" Broekhoven ziet toe, dat de burgemeester niet per ongeluk een dissonante waterstraal aanslaat. „waterorganist" J. Broekhoven „De kalief van Bagdad", hetgeen door de aanwezigen kennelijk op hoge prijs werd gesteld. Omstreeks het middaguur toonden een aantal charmante mannequins de nieuw ste voorjaarsmodellen van de firma Stou- tenbeek, waarna de genodigden nog ge ruime tijd bijeen bleven en over de beurs kuierden om zich alle nieuwigheidjes, die weer in ruime mate aanwezig zijn, door de bereidwillige standhoudsters te laten uit leggen. De beurs zal geopend zijn tot en met volgende week vrijdag. De officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bou- man, eiste donderdagmiddag tegen twee jeugdige inbrekers, beiden 25 jaar oud, ge vangenisstraffen van drie jaar. De twee jongens zouden in het totaal niet minder dan drieëntwintig inbraken gepleegd heb ben in Zandvoort, Delft, Bloemendaal, Zwanenburg, De Bilt, Amsterdam, Nieuwer Amstel, Utrecht en Oegstgeest. Op oude jaarsdag waren zij eindelijk in Zandvoort gegrepen. De ene verdachte voerde als ver dediging aan, dat hij zichzelf en zijn vrouw een beter leven had willen verschaffen en de ander verklaarde, dat een inbraak meer of minder weinig verschil uitmaakte. De officier van justitie meende in zijn requisitoir dat er voor deze verdachten weinig kans op reclassering bestond, maar toch wilde hij nog zijn bewondering uiten voor de wijze waarop de beide verdachten schoon schip hadden gemaakt en alles had den bekend. De verdedigers, mr. F. J. D. Theyse en mr. B. E. van Tijn, bepleitten de uiterste clementie. De rechtbank zal op 15 Maart uitspraak doen. Het traditionele Paascongres van de Ne derlandse Bond van Hobbyclubs zal dit jaar in Haarlem worden gehouden. De or ganisatie ervan is opgedragen aan de Hob byclub Haarlem, welker bestuur reeds druk bezig is met het treffen van voorbereidin gen voor het onderbrengen der deelnemers, het huren van een congreszaal en derge- lijken. Men verwacht dat enkele honderden „hobbyisten" uit alle delen van het land het congres zullen bijwonen. De inleggingen bij de Nutsspaarbank be droegen in de afgelopen maand 2.104.809, de terugbetalingen 1.226.091, zodat het spaaroverschot 878.718 beliep. Het inleggerstegoed bij de Nutsspaar bank steeg hiermede per ultimo februari tot een totaal van f43.419.351. In februari werden 583 nieuwe spaarders ingeschreven en bereikte het aantal inleg gers een totaal van 77.415. Het aantal spaarbusjes in omloop steeg met 138 tot. een totaal van 10.739. Ter gelegenheid van de eenentwintigste Boekenweek werd donderdagavond in de Haarlemse Schouwburg een „litteraire feestavond" gehouden. Een eigenaardige naam, want een feest was het slechts in zo verre als iedere vorm van artistieke ont spanning dat is. Een programma als het thans gebodene kan men vaak genoeg mee maken, maar niettemin bestond er een zeer grote belangstelling voor, zo.dat. de Boek verkopersvereniging ..voor Haaflem en om geving tevreden kan zffh. Het openingswoord werd gesproken door burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers, die verklaarde dankbaar te zijn een luid trap pelend stokpaardje van stal te kunnen halen. Spreker toonde zich namelijk ver baasd, dat er door mensen uit zijn om geving zoveel buitenlandse boeken worden gelezen. Dergelijke in litteratuur belang stellende lieden kenschetste hij als geeste lijke „displaced persons". En de burge meester vervolgde: „Nederlandse bellettrie zonder klankbodem zou een aardigheidje zijn tussen de schrijvers die het niet laten kunnen en de critici. Hij vroeg besef voor het Nederlanderschap en trots op een rijke taal, die men alleen kan leren kennen door het lezen en herlezen van de letterkundige voortbrengselen van eigen bodem. Te zijner geruststelling en indien dit nodig mocht zijn kan eraan herinnerd worden, dat de heer Chr. Leeflang, voorzitter van de commissie voor de collectieve propa ganda van het Nederlandse boek, nog on langs heeft verklaard dat de omzet van buitenlandse romans slechts een zeer ge ring percentage van de totale verkoop uit maakt. Het gedeelte voor de pauze werd door Albert en Ellen Vogel gevuld met voor- Het gerechtshof te Amsterdam heeft uit spraak gedaan in het hoger beroep van de 37 - jarige wachtmeester P. H., die de vorige zomer in Vinkeveen een 23-jarige jonge man bij het verlaten van een tentoonstel lingsterrein een dodelijke klap met zijn gummistok op het hoofd uitdeelde. Het hof legde de wachtmeester wegens mishande ling, de dood ten gevolge hebbend, een maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar op. Er was 200 boete tegen de verdachte geëist. In eerste aanleg had de rechtbank te Utrecht hem een maand on voorwaardelijk opgelegd. Het hof verwierp het verweer van de wachtmeester, die aangevoerd had, dat hij slechts ter afweer van een aanval van het slachtoffer had gehandeld. Het was van mening dat verdachtes opzet bij het slaan op mishandeling gericht is geweest en dat verdachtes verklaring als zou hij zich bedreigd hebben gevoeld doordat het ach terop dringende publiek dreigementen tegen hem begon le uiten voor hij de jonge man geslagen had verworpen moet wor den, daar de getuigen hebben verklaard, dat het publiek wat rumoerig was geworden nadat hij de jongen geslagen had. Bovendien mocht hij slechts ingevolge de dienstvoorschriften van zijn wapens ge bruik maiken, wanneer het politioneel ge stelde doel niet op andere wijze kon wor den bereikt, hetgeen volgens het hof in deze niet aannemelijk is gemaakt. Het hof legde de wachtmeester de ge vangenisstraf echter voorwaardelijk op, omdat hij volgens zijn superieuren, een over het algemeen beheerste en taktvolle politieman is, over wiens optreden buiten dit geval nooit is geklaagd en voorts om dat inderdaad de kans op dodelijk gevolg is vergroot, doordat het slachtoffer juist op de plaats waar hij werd geraakt, een ab normaal dunne schedel had. De wachtmeester is na het geval in Vin keveen overgeplaatst naar de rijkspolitie op Schiphol. dracht uit werken van Nederlandse schrij vers. Ellen Vogel begon met een sober, ge voelig en klankrijk gezegd verhaal van Arthur van Schendel, getiteld „De goede vreemde heer". Een hoogtepunt bereikte haar optreden met de middeleeuwse bal lade „Als alle bergen gouden waren" en dat is, gezien het directe en dramatische karakter hiervan, niet verwonderlijk. De narrenwijsheid van J. C. van Schagen kwam met „Noblesse" aan bod. Albert Vo gel kon in „Epistolaire liefde" van" Louis Couperus, een Venetiaanse vertelling met zwierige guirlandes van mooie, kleurige woorden, zijn neiging tot sierspreken het voordeligst uitvieren. De romantiek van „Het laatste zeilschip" door J. J. Slauer- hoff klonk mij te aangeleerd. Tezamen vertolkten broer en zuster tenslotte de dia loog „Pierrot aan de lantaarn" van Mar- tinus Nijhoff, waarin Ellen Vogel (hoewel de travestie onzinnig was) bewees een even goede actrice te zijn als haar partner een slechte acteur. Het tweede gedeelte van de avond bracht vier bekenden uit het radiospel „De familie Doorsnee" voor het voetlicht. Wim lbo nam de aankondigingen voor zijn rekening en zong een paar aardige liedjes: over het nachtleven van Montreal, het geestige „Don't put your daughter on the stage" van Noel Coward en zijn eigen schimpdicht „Ballade der crooners". Muzikale mede werking werd door de op het gebied van de kleinkunst onovertroffen Cor Lemaire ver leend, die ook een potpourri van liedjes uit „In Holland staat een huis" uit de vleugel liet opklinken. Sophie Stein oogstte, behalve met een sentimenteel vers van Hella Haasse, veel succes met de visie op „Doornroosje" van Annie M. G. Schmidt, welke „impressie van een simpele ziel" naar mijn smaak de laatste paar zinnen te lang is. De nuchtere vertrouwelijkheid van haar toon maakt haar een geheel aparte, graag beluisterde verschijning op ons toneel. Zo deed het ook goed Hetty Blok weer eens in leven den lijve te zien. Al overdrijft zij haar bi zarre uitbundigheid niet zuinig, ik mag het wel als zij zich goed gek gedraagt. Zij be gon met twee kolderverzen (waarvan één gezongen als een aria van Bach) van Daan Zonderland en gaf vervolgens een reprise van Dick Swidde's malle spotvers op de Franse chansonnière uit de goot, in de door Edith Piaf populair gemaakte stijl. Zij be sloot haar aandeel met de kostelijke ver telling „Kleine tragedie" van O. Henry, de Amerikaanse grootmeester op het gebied van het echte korte verhaal, door Simon Carmiggelt vaardig „veramsterdamst". DAVID KONING De tweede voorstelling in Haarlem door het kinder-variété van de Stichting Club- en Buurthuizen woensdag voor een uit verkochte grote zaal in gebouw Sint Bavo gegeven is een groot succes geworden. In mei zal het variété een voorstelling verzorgen in de Burgerzinweek, alsmede een in Velsen ten bate van het Koningin Wilhelminafonds. Een 29-jarige monteur uit Amsterdam was donderdagmiddag in de in aanbouw zijnde telefooncentrale aan de Van Rie- beecklaan bezig met het bundelen van ka bels. Hij gebruikte hiertoe een ijzeren pen met naald, met behulp waarvan hij de op de grond liggende kabels oplichtte om door de ontstane opening het voor het bunde len gebruikte touw te kunnen steken. Op een gegeven ogenblik bleef de pen vastzit ten. De monteur wilde onderzoeken hoe dit kwam en boog zich voorover terwijl hij aan de pen bleef trekken. Plotseling schoot deze los, waarbij de scherpe punt in het linkeroog van de monteur kwam. De man is naar het Grote Gasthuis vervoerd. Naar in het Kerkblad voor de Gerefor meerde Kerken der Classis Haarlem wordt medegedeeld, hebben de plannen voor de bouw van een Gereformeerd tehuis voor ouden van dagen reeds vastere vormen aangenomen. Zy worden uitgewerkt door de Gereformeerde Bouwcorporatie voor Bejaarden in Amsterdam en de Stichting, die voor de Classis Haarlem der Gerefor meerde Kerken een inzameling op touw heeft gezet en het tehuis in de toekomst zal exploiteren, heeft de naam „Kennemer duin". Dit slaat op het terrein, waarop zy voor de stichting van een bejaardencom plex het oog heeft laten vallen: het land goed Kennemerduin aan de Herenweg 126, waarop thans gevestigd is het Herstellings- en Verplegingsoord voor Invaliden en Chronische Zieken „Unicum". Volgens de laatste mededelingen in het genoemde kerkblad heeft het gemeente bestuur van Heemstede zich na vele be sprekingen in beginsel bereid verklaard te zijner tijd aan de raad een voorstel te doen om op de voet van het bepaalde in de artikelen 52 en 56 der Woningwet méde werking te verlenen aan de Gereformeerde Bouwcorporatie voor Bejaarden te Am sterdam, tot de aankoop van de benodigde grond voor de bouw van een tehuis voor bejaarden op het landgoed Kennemerduin te Heemstede en tot de bouw en inrichting van dat door de stichting te exploiteren tehuis voor bejaarden. De gemeente wenst zich nog niet te bin den aan voorwaarden inzake het verlenen van de nodige voorschotten, maar ver wacht wel dat de Stichting zich aanspra kelijk zal stellen voor eventuele exploi tatie-tekorten. De inzameling is dan ook bedoeld om een zo groot mogelijk eigen kapitaal te vergaren. Er is reeds opdracht aan een architect verleend om een voor lopig schetsplan te maken. Wij hebben destijds al de aandacht ge vestigd op de onzekere toekomst van dit Herstellings- en Verplegingsoord, aange zien de erven Van Lennep toen reeds onderhandelden over de verkoop van dit terrein. (Zij hebben er thans optie over verleend aan de Stichting Kennemerduin voor de tijd van een jaar.) Daarbij werd eveneens uiteengezet, dat „Unicum", indien het in dat geval géén ander gebouw vindt en dus op nieuwbouw zou zijn aangewezen, daar eenvoudig niet in staat toe zal zijn, wegens de onmogelijkheid om te reser veren. Unicum telt thans 48 patiënten, die ver zorgd worden door een staf van 16 ver pleegsters. Dit werk is ofschoon drin gend noodzakelijk, want er zijn 20.000 chro nische zieken en invaliden in ons land nog steeds niet eenvoudig omdat er geen financiële normen voor bestaan, zoals voor ziekenhuizen enerzijds en rustoorden an- ~TT~- Wie de laatste weken op een avond bij het clubhuis van het Hervormde Jeugd- zorgwerk „Naast d'Appelaar" in de Dam straat zou zijn binnengelopen, zou het heb ben kunnen treffen dat hij in één der zalen een groep van vijftig, anders zeer rumoerige, jongens en meisjes met grote aandacht zag kijken naar gekleurde lan taarnplaatjes van verkeerssituaties in Haarlem, waarbij toelichtingen werden ge geven door een adjudant van de verkeers politie. Men zou terechtgekomen zijn bij één der cursussen, die adjudant J. van Zijl - ook bekend van de bromfietscursussen - hier geeft aan de jongens en meisjes van het clubhuis en die erop gericht zijn deze kin deren meer vertrouwd te maken met de verkeersregels, waardoor zij beter opge wassen zullen zijn tegen de moeilijkheden, die het verkeer, vooral in een grote stad, oplevert. Het initiatief tot deze verkeers lessen is uitgegaan van de heer C. Wijn bergen, hoofdleider van het clubhuis, die zich hiertoe gewend heeft tot het Verbond voor Veilig Verkeer. Men heeft toen adju dant Van Zijl bereid gevonden deze lessen te geven. Het is opmerkelijk dat de jeug dige cursisten een groot enthousiasme aan de dag leggen en de vragen, die de heer Van Zijl stelt worden meestal uitstekend beantwoord. De cursus, die uit vier lessen bestaat, wordt afgesloten met een klein examen, waarna aan de geslaagden een clubhuis diploma zal worden uitgereikt. Met dit initiatief werkt men behalve opvoedend zeer zeker ook vormend en de kinderen wordt steeds op het hart ge drukt de verworven kennis ook door te geven aan broertjes en zusjes. Men hoopt op deze manier de verkeersveiligheid, vooral ten aanzien van de altijd wat meer zorgeloze jeugd, aanzienlijk te bevorderen. MILAAN (United Press) Het hoorn vlies van de ogen van de Italiaanse pries ter Don Carlo Gnocchi, die dinsdag aan een ongeneeslijke ziekte is overleden, is op succesvolle wijze overgeplant op twee blinde kinderen. Don Gnocchi, die bekend stond als de „beschermengel van de in de oorlog ver minkte kinderen" had voor zijn dood aan de bekende Italiaanse oogspecialist, prof. Cesare Galeazzi, verzocht om na zijn dood het hoornvlies van zijn ogen te verwijderen en dat over te planten op „een van mijn kleine blinden". Ofschoon de operatie door de Italiaanse wet verboden is, verwijderde de specialist het hoornvlies van de beide ogen van de overleden priester vier uren na diens dood. Enkele uren later had de specialist een hoornvlies overgeplant op het linkeroog van Angelo Colagrande, een 12-jarige jon gen, en het andere op het rechteroog van Amabile Battistello, een 18-jarig meisje. De beide patiënten zullen thans nog vijf dagen moeten wachten eer zij weten of zij het licht in hun ogen hebben teruggekre gen, maar prof. Galeazzi verklaarde, dat de operatie, var. uit een technisch oogpunt bezien, geslaagd was. derzijds. Voor het ziekenhuis bestaat deze bijzondere vorm van verpleging in het ge heel niet, zodat Unicum geheel afhankelijk is* van de vergoedingen der gemeenten, waaruit de patiënten afkomstig zijn en van particuliere giften. Aan een investering voor een nieuw gebouw komt men dus daarbij niet toe. In het H.J.M.V.-gebouw aan de Lange Margarethastraat hield de Ring van Chris telijk Historische Jongerengroepen uit Haarlem en omgeving Donderdag een bij eenkomst, waar de heer H. W. Tilanus, fractievoorzitter van de Tweede Kamer der Christelijk Historische Unie het woord voerde over het onderwerp „De jeugd hoort erbij". Nadat de heer C. J. F. Brösens, voorzit ter van de Ring, de vele belangstellenden welkom geheten had, begon de heer H. W. Tilanus zijn inleiding met een terugblik op de eerste wereldoorlog. Hij herinnerde de aanwezigen eraan dat iedere oorlog op economisch, politiek en staatkundig ge bied omwentelingen met zich meebrengt. In de zeer bewogen na-oorlogse tijd kwa men ook in ons land allerlei herzieningen, o.a. een herziening van de Grondwet (1917), de Lager Onderwijswet (1920), alsook instelling van de achturenwerkdag tot stand, waarna in 1922 ook de Neder landse vrouwen kiesrecht verkregen. In deze belangrijke periode bleek, dat ook in christelijk historische kringen de jongeren ingeschakeld moesten worden, nadat de socialisten de A.R. en de R.K. partijen hiertoe reeds waren overgegaan en over sterke jongeren-organisaties de beschikking hadden. Natuurlijk heeft ook de oorlog 1940/'45 internationaal gezien grote wijzigingen gebracht, al was het slechts het einde van de „koloniale" periode. Eigenlijk was de beroering er reeds toen de Duitsers nog als „bezetters" aanwezig waren. Reeds in juni/ juli 1940 werd het zogenaamde „drieman schap" in het leven geroepen, waartegen de Christelijk Historische Unie, die „zelf standig" wilde blijven, zich fel heeft ver zet. Hoewel de Duitsers oorspronkelijk dit „driemanschap" (Nederlandse Unie) onge stoord lieten werken, kwam hieraan in mei 1942 een einde en werd de Unie op geheven. Toen kreeg het Nederlandse volk, na het einde van de tweede wereldoorlog, in 1945 de zgn. Nederlandse volksbeweging, aan het hoofd waarvan prof. Scherherhorn stond die gesteund door dr. W. Drees, ons land in deze eerste naoorlogse periode leidde. Nadat de laatste verkiezingen in 1937 hadden plaatsgevonden, trok het Neder landse volk in juni 1946 weer voor het eerst ter stembus, waarbij kwam vast te staan dat niet minder dan tien percent voor de eerste keer zijn stemplicht zou gaan vervullen. Enige maanden voor deze belangrijke verkiezingen, namelijk op 11 februari 1946, werd de P. v. d. A. naar Engels voorbeeld opgericht. Hoewel in C.H.U.-kringen de mening had postgevat dat de acht zittende Kamerleden niet allen zouden weerkeren, kreeg de „doorbraakgedachte" geen vat op de Chris- telijk-Historische Unie. „Ongeschonden" kwam de partij uit deze eerste verkiezings strijd, terwijl het stemmenpercentage zelfs grote vooruitgang te zien gaf. Natuurlijk is de belangrijkheid van de jeugd in Christelijk Historische kringen overduidelijk gebleken en het verheugde spreker dan ook, dat op de geprojecteerde candidatenlijst voor de komende verkie zingen enkele jongeren staan vermeld. Al dus is gebleken dat „de jeugd er volledig bijhoort". Nadat er vragen gesteld waren, werd de avond besloten met de opvoering van de eenacter „Een huis vol inbrekers" door de groep Haarlem van de Christelijk-Histori- sche jongeren. Aagtekerk, 1 v. Rotterdam n. Le Havre. Altair. pass. 28 Fernando Noronha n. Rio de Ja neiro. Andijk, 29 v. Lissabon n. Havan. Argos, 29 te Antwerpen. Arnedijk, 29 v. Rotterdam n. New York. Aalsum, 1 v. Bremen n. Antwerpen. Aardijk, 1 te New York. Alamak, pass. 1 Perim n. Suez. Albireo, pass. 1 Ouessant n. Antwerpen. Alnati, 1 te Antwerpen. Annenkerk, 1 v. Amsterdam n. Bremen. Antonia, 2 te Tjilatjap. Averdijk, 1 v. Rotterdam n. Bremen. Alioth, 29 v. Santos n. Rio de Janeiro. Ariadne, 29 v. Palermo n. Algiers. Alblasserdijk, 1 v. New Orleans n. Le Havre. Alhena, 1 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Almdijk, 2 te Houston. Amerskerk, pass. 1 Guardafui n. Penang. Attis, 1 v. Londen n. Rotterdam. Axeldijk, 1 v. Santos n. Montevideo. Bawean, 29 v. Manilla n. San Francisco. Bloemfontein, 29 te Kaapstad. Bintang, 1 v. Calcutta n. Tj. Priok. Bontekoe, 1 te Menado. Bussum, 1 te Suez. Billiton, 2 te Amsterdam. Caltex Nederland, pass. 29 Ouessant n. Rotterdam Cinulia, 2 Rotterdam verwacht. Caltex Delft, pass. 1 Algiers n. Sidon. Caltex Pernis, pass. 1 Pantellaria n. Sidon. Camerounkust, apss. 1 Finisterre n. Bordeaux. Cistula, 1 v. Singapore n. Cebu. Cleodora, 1 v. Saigon n. Pladju. Camerounkust, 2.9 120 m. w.nw. Lissabon. Castor (KNSM), 1 te Savanna. Cottica, 1 v. Plymouth n. Amsterdam. Duivendrecht, pass. 29 Kreat Abaco Bahamas n. Houston Dorestad, pass. 1 Mekka n. Bahrein. Diemerdijk, 29 v. Balboa n. Los Angeles. Delft, 1 te La Guaira. Doris, 1 v. Maracaibo n. Laguaira. Drente, pass. 1 Ouessant n. Gibraltar. Eos, 1 te Napels. Erinna, 1 v. Pladju n. Singapore. Esso Den Haag, 2 te Rastanura. Esso Rotterdam, pass. 1 Pantellaria n. Antw. Elizabeth B. 1 v. Vlaardingen n. New York. Friesland (KRL), 29 te Belawan. Felipes, 2 te Singapore. Guineekust, 2 te Antw. verw. n. Hamburg. Gaasterkerk, 2 te Dakar. Hoogkerk, pass. 1 Ouessant n. Antwerpen. Houtman. 29 v. Hongkong n. Kobe. Hathor, 29 v. Iskenderun n. Kiuluk. Helena, 1 v. Barranquilla n. Maracaibo. Hermes. 1 te Bremen. Hector, 1 v. Kavalla n. Gibraltar. Isis, 2 te Curagao. Ivoorkust, 2 te Porte Noire. Joh. v. Oldenbarnevelt, 1 te Priok. Jagersfontein, 1 630 m. o. eil. Ascension. Kenia, 1 te Rotterdam. Kota Gede, 29 v. Port Swettenham n. Singapore Kalinga, 1 v. Singapore n. Miri. Karimun, 2 te La Buan. Karimata, 29 250 m. w. Minikoy n. Belawan. Kota Inten, 2 te Belawan. Kasimbar, 1 te Banda. Kryptos, pass. 1 Sibutu n. Miri. Kellia, 1 v. Rotterdam n. Londen. Liberty Bell, 1 v. Banias n. Philadelphia. Laertes, 1 v. Singapore n. Bangkok. Loenerkerk, pass. 1 Gibraltar n, Port Said. Meisje overreden. Op de Stationsstraat te Voorthuizen is het tienjarig meisje Berta B. bij het oversteken van de weg door een auto overreden en gedood. Negatief. In 1955 was de handelsbalans van Suriname negatief. Er is voor f51.609.300 ingevoerd en voor f 48.767.400 uitgevoerd. Vergeleken met 1954 daalde de invoer enigs zins. maar bij de uitvoer was de daling groter, voornamelijk doordat voor f 5 mil joen minder aan bauxiet werd uitgevoerd. In januari 1956 werd 260.245 ton bauxiet uit gevoerd tegen 205.027 in januari 1955. Boerderybrand. De boerderij van de heer Van Dam te Gorredijk is door brand verwoest. Slechts het voorgedeelte is behou den gebleven. De brandweer van Gorredijk was snel ter plaatse. Acht stuks vee kwamen in de vlammen om. Bovendien zullen van de geredde dieren er zeven moeten worden afgemaakt. De materiële schade is groot. De oorzaak is nog onbekend. Vogelstand. De samenwerkende vogel- beschermingswachten en vogelwerkgroepen in Nederland zijn voornemens een speciaal nummer van hun tijdschrift voor vogel bescherming en vogelstudie te wijden aan de gevolgen, die de barre winter van 1956 heeft gehad voor de vogelstand. HAARLEM EN OMGEVING Receptie. Ter gelegenheid van het tien jarig bestaan van de Haarlemse Bond van Muziekverenigingen, zal deze bond recipië ren op zaterdag iO maart van 4 tot 6 uur in restaurant Dreefzicht. Maaskerk, 29 te Dar es Salaam. Maureen, 1 v. Norfolk n. Europa. Lemsterkerk, 1 v. Hamburg n. Bremen. Larenberg, 1 v. Amsterdam n. Bremen. Lissekerk, 1 v. Bremen n. Hamburg. Larenberg, 1 v. Amsterdam n. Breinen. Linge, 2 te Batanga. Lombok, 2 te Balboa. Leopoldskerk, 2 te Koewait. Mirza, 1 te Singapore. Mitra, 29 te Shellhaven. Madoera, 2 te Belawan. Mapia, 1 te Amsterdam. Maas, 1 v. Ceuta n. Amsterdam. Modjokerto, pass. 1 Ouessant n. Rotterdam. Maasland, 1 v. Amsterdam n. Hamburg. Molenkerk, pass. 2 Suez n. Aden. Nestor, pass. 29 Ouessant n. Barbados. Nieuw Holland, 29 v. Sydney n. Melbourne. Nieuw Amsterdam, 1 v. Sanblas n. Cristobal. Ovula, 1 te Surabaja. Ootmarsum, 1 v. Savanna n. Le Havre. Oranje, 1 v. Suez n. Colombo. Oranjestad, 1 v. Trinidad n. La Guaira. Ondina, 1 te Balikpapan. Perna, 3 Miri verwacht daarna Singapore. Prins Casimir, 1 v. Haifa n. Antwerpen. Prins Fred. Hendrik, 1 v. Le Havre n. Halifax Prins Maurits, 1 v. Duinkerken n. Dakar. Prins Philips Willem, 1 v. Cardiff n. Dakar. Peperkust, 1 v. Winneba n. Takoradi. Poseidon. 1 v. Amsterdam n. West-Indië. Rotti, 29 te Damman. Ruys, 1 rede Belawan. Ridderkerk, 1 v. Amsterdam n. Las Palmas. Roggeveen, 4 Singapore verwacht. Rijndam, 4 te Southampton verwacht. Raki, 28 360 m. w.t.n. Finisterre. Rempang, 1 100 m. no. Port Soedan. Rijnland, 1 v. Rio de Janeiro n. Ilheos. Schelpwijk, 29 te Curacao. Straal Bali, 1 te Penang. Straat Malakka, 1 te Bombay. Straat Soenda. 3 Lorenzo Marquez verw. Schie, pass. 1 Finisterre 4 Rotterdam verw. Sirrah, 1 te Rotterdam. Schiedijk, 1 te Antwerpen. Solon, 1 v. IJmuiden n. Antwerpen. Statue of Liberty, 1 v. Carthagena n. Genua. Schiedijk, pass. 29 Vlissingen n. Antw. Sloterdijk, 29 te Tampa. Stad Breda, 20 v. Monrovia n. Rotterdam. Soestdijk. 29 70 m. o. Guardafui. Stanvac Talang Akar. 29 v. Saigon n. Sungeige- rong. Sibigo, 1 te Devonport. Samarinda, 2 te Port Elizabeth. Schouten, 2 te Beira. Soestdijk, 2 te Djibouti. Stad Alkmaar, 1 v. Melilla n. Rotterdam. Tawali, 1 te Izmir. Trajanus, 29 180 m. no. Barbados. Tankhaven I, 1 te Sungeigerong. Tankhaven III, 4 Bangkok verwacht. Tabinta, 2 te Genua. Tiberius, 1 v. Amsterdam n. Rotterdam. Van Riebeeck, 2 Tj. Priok verwacht Vasum, 29 te Rastanura. Van Spilbergen, 1 v. Grandbassa n. Freetown. Weltevreden, 29 v. Singapore n. Rotterdam. Waterman, pass. 1 Albany n. Melbourne. Willem Ruys, 2 te Napels. Wonorato, pass. 1 Ceylon n. Calcutta. W. Alton Jones, 29 240 m. n. ten o. Madeira. Waai, 1 v. Lissabon n. Algiers. Wieldrecht, 1 v. Cristobal n. Ceuta. Witmarsum, 1 te Rotterdam. Zuiderzee, 2 te Norfolk. Zonnewijk, 1 v. Panamakanaal n. Valparaiso. KLEINE VAART Aco, verm. 1 v. Esbjerg n. Londen. AJbergen, 1 v. Genua te Pomaron verw. Admiraal Nelson, 1 v. Rotterdam te Antw. verw. Alpha, 29 v. Antwerpen te Vlissingen. Ameland, 29 v. Vlissingen n. Antw. Att S, 29 v. Rotterdam te Portsmouth. Ambiorix, 1 v. Cadiz te Amsterdam. Ardeas, 29 v. Catania n. Riposto. Bergsingel, 1 v. Tyne te Hamburg verw. Barracuda, 1 te Maassluis. Bree Helle, verm. 3 v. Londen n. Rotterdam. Boreas, 29 v. Savona n. Genua. Birmingham, 1 v Grangemouth te Rotterdam. Brem, pass. 1 Vlissingen n. Sas van Gent. Bill S, 1 v. Swansea te Rotterdam. Cornelia B III, 1 te Bordeauxx. Cito, 1 voor anker bij Deal. Castor, 27 v. Grimsby te Goole. Clothilda M, verm. 3 v. Londen n. Rotterdam. Corrie B, 2 v. Fedala te Hamburg verw. Cito, 1 voor anker Deal. Deni, 1 v. Londen te Zeebrugge. Diligentia, 1 v. Kingslynn te Great Yarmouth. Eljo, 29 v. Goole te Amsterdam. Europa, verm. 1 v. Duinkerken n. Maassluis. Erkalin. 1 rede Cardif. Frans v. Seurrieren, verm. 1 v. Antwerpen naar Rotterdam. Flevo, 29 v. Valencia n. Palma. Ferocia, 1 v. Vannes n. Casablanca. Fiducia, 1 v. Londen te Ouddorp. Flevo, 29 v. Valencia n. Palma. Flevoland, 1 v. Kingslynn te Rotterdam verw. Goeree, 1 v. Vlissingen n. Antwerpen. Geziena Hendrika, pass. 29 v. Swansea n. R'dam Hast 1, 1 v. Grimsby te Duinkerken. Hebe Nobel, 1 v. Vlissingen n. Antwerpen. Henrica, 1 in de Duins n. Plymouth. Harold 2 v. Frederik te Aalesund verw. Hydra, 29 v. Buitenhuizen n. Carupona. Ida D, pass. 1 Vlissingen n. Antwerpen. Ilias, 29 v. Oran n. Mostaganem. Jaba, 1 v. Hansweert te Maassluis. Jan Kreumer, 1 v. Londen te Rotterdam. Jonan, 29 te Genua. Jell, pass. 29 Vlissingen n. Londen. Jans, 29 te Vlissingen. Kaap St. Vincent, 29 v. Rotterdam te Zaandan Konny M, 1 v. Rotterdam te Amsterdam. Lucas Bols II, 2 v. Uto te Amsterdam verw. Larix, 28 v. Gijon Mussel te Bayonne. Lindesingel, 2 v. Vlissingen te Avonmouth verw Menkar N, 28 v. Casablanca n. Rouen. Mirach N, 29 v. Bordeaux n. Port Lyautey. Mirfak N, 1 v. Rotterdam te Antwerpen verw. Maasym N. 5 Newcastle verwacht. Midsland, 1 v. Grangemouth te Rotterdam. Martha, 29 v. Port Talbot te Hamburg. Nero, 1 v. Rotterdam te Amsterdam. Neeltje B, 29 v. Genua n. Port St. Louis du Rhore Nigeria, 2 v. Oporto te Antwerpen verw. Plato, 1 v. Lissabon te Amsterdam. Paloma. 1 nog te Westport. Ria, 1 v. Vlissingen n. Antwerpen. Roelof Buisman, 29 te Vlissingen. Raket, 29 v. Ramsey te Coleraine. Schokland, 29 v. Antwerpen te Vlissingen. Stella Maris, pass. 1 Vlissingen n. Antwerpen. Sonsbeek, 1 v. Rotterdam te Londen. Spoorhaven, verm. 1 v. Granton n Duinkerken Trito, 1 v. Amsterdam te Rotterdam. Tyne, verm. 1 v. Rotterdam n. Londen. Tilly, 29 v. Bayonne n. Londen. Twee Gebroeders. 1 v. Rotterdam te Amsterdam Urmajo, 1 v. Rotterdam te Vlissingen. Vanessa, pass. 29 Vlissingen n. IJmuiden. Veritas, pass. 29 Vlissingen n. Antwerpen. Vrouwepolder. 1 v. Rotterdam n. Genua. Westerhorn, verm. 1 v. Rotterdam n. Amsterdam Westereems, I v. Esbjerg te Vlaardingen verw. Wubbina, 1 te Birkenhead verwacht. Wubbiena, 1 v. Swansea te Birkenhead verw. IJstroom, 1 v. Amsterdam n. Bristol. T- SLEEPVAART Tyne, 29 120 m. o.t.n. Bermuda met K. Sadikoglu

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 14