Afschaffing van doodstraf in Engeland kan nog lang duren Washington vat gevaar in het Nabije Oosten ernstig op Regering verschuilt zich op handige wijze achter wetsontwerp-Silverman Nieuwe beul gezocht in Groot-Brittannië Fro forma zal iedere eventuele actie waarschijnlijk over de UNO lopen Fagerholm vormt nieuwe Finse regering Kind onder auto op gevaarlijk kruispunt Frankrijk zegt Marokko onafhankelijkheid toe Te hoffelijk Nieuwe controverse met Hogerhuis? Albert Pierrepont nam ontslag Geen uitstel Demonstratie in Bahrein tegen Selwyn Lloyd Rijnscheepvaart moet grote achterstand inhalen Baden en Ulmer geïsoleerd, maar niet gestorven Westduitse ambassadeur in Moskou aangekomen Boeren en socialisten verzoend Grote Franse actie wordt voorbereid in Algerije Westduitse strijdkrachten krijgen ook atoomwapens Bonn bereid tot concessie bij Saar-onderhandelingen Nederlandse emigranten boycotten openbare scholen in Hamilton Geen algemeen boks- verbod in België Ongerustheid in rechtse kringen over tegemoetkomingen Zwitserland zal transito vervoer bespoedigen De status van vluchtelingen A-Jijst-kwestie tot 10 maart respijt ZATERDAG 3 MAART 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN1 (Van onze correspondent in Londen) 9e Britse regering: is tegen afschaffing van de doodstraf. Het Hogerhuis is er ook tegen, evenals de publieke opinie. Desondanks zal de doodstraf, naar het zich laat aanzien, wettelijk worden afgeschaft, al dreigt het een lijdensgeschiedenis te worden. Op 16 februari keurde het Lagerhuis met een overwicht van 46 stemmen tegen het advies van de regering in, een door tot alle partijen behorende tegenstanders van de doodstraf ingediende motie goed, waarin opschorting of afschaffing van de doodstraf werd geëist. De aanvaarding van deze motie was geen morele veroordeling van de doodstraf, maar een uitnodiging aan de regering voor onmiddellijke indiening van wettelijke maatregelen, die een einde aan de doodstraf zouden maken. Sir Anthony Eden verklaarde na de bekendmaking van het resultaat der „vrije" stemming waarin elk parlementslid zijn geweten mocht volgen en niet gebonden was door par tijvoorschriften dat de regering onverwijld in de geest van het besluit zou hande len. Tijdens het debat had de regering al kenbaar gemaakt, dat met een kwestie van leven en dood niet mocht worden geëxperimenteerd. De keus ging tussen behoud met enige verzachting van de strafwetgeving inzake moord en afschaffing. Iedereen dacht, dat Edens woorden be tekenden dat de regering de afschaffing van de doodstraf zou voorstellen. Binnen het kabinet is hierover hevig gedisputeerd. Lloyd George, de minister van Binnen landse Zaken, die zich in het Lagerhuis krachtig tegen afschaffing had verzet, dreigde met aftreden, wanneer hij eens klaps de afschaffing zou moeten verdedi gen. Bovendien is de regering als geheel te gen afschaffing, al is een aantal ministers tegenstander van de doodstraf. Als een vrije stemming iets betekende, dan was het toch dat de regering op de een of an dere manier aan de wensen van het La gerhuis moest tegemoetkomen. Zij klampte zich daarom vast aan het, nog kort geleden door de regering ver guisde, initiatief-ontwerp van de gewiek ste Labour-advocaat, Syndmey Silverman, die al jarenlang een der aanvoerders is ge weest in de strijd tegen de doodstraf. Met een onverwacht breed en hoffelijk gebaar geeft de regering Silverman alle eer, die hem toekomt en verleent hem alle facili teiten om zijn ontwerp aan de orde te stel len. Het werd opgevist uit een pak andere initiatief-ontwerpen en krijgt voorrang. De regering stelt, ondanks een overladen programma, tijd beschikbaar voor het Sil- verman-ontwerp en regerings-rechtskundi- gen zullen hem desgewenst met raad en daad bijstaan. Verder wordt in elk sta dium van de parlementaire behandeling een „vrije" stemming toegestaan. Ondanks al deze welwillendheid zal de regering bij elke fase de strijd tegen het Silverman- ontwerp aanbinden. Er zijn vele nieuwe Lagerhuisleden, die een levend bewijs leveren voor de kente ring in de publieke opinie, ook al is die nog voor het behoud van de doodstraf. Het Lagerhuis is deze waarschijnlijk een verre stap vooruit, hoewel zijn besluit de open bare mening zelf weer gunstig beïnvloedt. Dat het Lagerhuis die stap gedaan heeft, is verheugend. Lagerhuisleden zijn geen knechtjes van hun kiezers, maar moeten, eenmaal gekozen, hun eigen oordeel volgen. Dat de regering zich achter het Silver- man-ontwerp verschuilt, kan leiden tot een nieuwe crisis tussen Lager- en Hogerhuis. Over het algemeen eerbiedigt het nog half-feodale uit erfelijke „peers" bestaande Hogerhuis de uitspraken van de gekozen volksvertegenwoordiging het Lagerhuis en levert het vaak een waardevolle bij drage in de parlementsarbeid door aan zienlijke verbetering van wetsontwerpen. In het Hogerhuis zitten, behalve de ede len, die nooit komen opdagen, belangrijke deskundigen op elk gebied. Het Hogerhuis is tegen afschaffing van de doodstraf, zo als volgende week wel zal blijken, als de Lords het onderwerp behandelen. (Van onze correspondent in Londen) De Britse regering zoekt een nieuwe beul, ook al is er waarschijnlijk geen werk meer voor hem. De oude beul, de vijftig jarige kastelein Albert Pierrepont, heeft er de brui aan gegeven. Hij had zijn besluit reeds genomen voor het Lagerhuis de motie tot afschaffing van de doodstraf goedkeurde. Men beweert, dat de terecht stelling van Ruth Ellis hem zodanig tegen de borst stuitte, dat hij besloot zijn functie, welke hem 150 gulden per executie op leverde, op te geven. Ook zijn vader en oom waren beul. Pierrepont is van mening, dat de strop de meest humane vorm van ter dood bren ging is. Humaner in elk geval dan het vuur- peleton, omdat ophangen zo snel in zijn werk gaat. Hij heeft zijn baan nooit moei lijk gevonden. Volgens hem waren vrou wen op het schavot dapperder dan mannen. Slechts eenmaal bood een ter dood ver oordeelde weerstand. Dat was een buiten landse spion. De eerste persoon, die Pierrepont heeft opgehangen, was William Joyce de landverrader „Lord Haw-Haw" in 1946. In december van hetzelfde jaar hing hij een andere verrader op John Amery, zoon van de pas overleden Britse staats man. In Duitsland hing hij zeventien oor logsmisdadigers op één dag op, onder wie Irma Grese en Kramer, de „beesten" van Belsen. Hij legde ook de strop voor de moordenaars John George Haigh (1949) en Neville Heath (1946). Het ambt van beul schijnt een aantrek kingskracht op kasteleins en hoteliers uit te oefenen. Als Pierreponts opvolger heeft zich aangediend Harry Allen, die een hotel in een landelijk plaatsje bezit. Een nieuwe beul krijgt een opleiding van een week in de gevangenis van Petonville (Londen) en mag dan een executie bijwonen. Indien hij niet van zijn stokje gaat, mag hij volgende terechtstellingen bijstand verlenen. De mogelijkheid tot een „vakopleiding" schijnt echter te ontbreken (A.F.P.) Deze week is een Parijse ge vangenis de 53-jarige Emile Buisson door middel van de guillotine terechtgesteld. Hij heeft vele misdaden gepleegd waaronder verscheidene moorden en een twintigtal gewapende overvallen op banken en juwe lierszaken. Een anti-doodstrafmaatregel, afkomstig van de regering, zou een gezag bezitten, dat ook het Hogerhuis dient te eerbiedigen. Silverman is teleurgesteld, dat de afschaf fing alleen een kans krijgt door zijn wetje, dat de Lords zo gemakkelijk om zeep kun nen brengen. Zou dit gebeuren, dan is er alle reden dat de aloude wrijving tussen de beide huizen zal herleven en dat pogingen ondernomen zullen worden om de Lords te beroven van de laatste macht, die hun rest, namelijk de wetgeving van het La gerhuis een vol jaar tegenhouden. Als het Hogerhuis een ontwerp-wet tot afschaffing van de doodstraf verwerpt, moet het La gerhuis na een jaar de hele zaak opnieuw behandelen. Wanneer de maatregel dan op nieuw wordt goedgekeurd, wordt hij auto matisch wet. In elk geval ziet het er naar uit, dat met de afschaffing van de doodstraf lange tijd gemoeid zal zijn. De praktijk is, dat han gende een dergelijke beslissing doodvon nissen in celstraf worden veranderd. De minister van Binnenlandse Zaken Chuter Ede beging destijds een blunder, toen hij hangende de nieuwe wetgeving van alle doodvonnissen gratie verleende. De hui dige minister Lloyd Geroge zal wel het zelfde doen. Hij was echter zo voorzichtig in zijn aankondiging een slag om de arm te houden. Hoewel de praktijk in het bui tenland voldoende bewezen heeft, dat af schaffing van de doodstraf het aantal moorden niet doet toenemen, zal er zeker verwarring volgen bij elke moord, die ge pleegd wordt in de tijd, dat de afschaffing van de doodstraf wordt voorbereid. De afschaffers hopen, dat het land zich niet door dit soort propaganda zal laten misleiden. Het staat echter vast, dat elke nieuwe moord de agitatie van degenen, die de galg willen handhaven, zal doen toene men. Uitstel zal de stemming niet verbe teren. De Zuidafrikaanse minister van Justi tie, R. C. Swart heeft verklaard, dat het onder de huidige omstandigheden niet mo gelijk is ,de doodstraf in de Unie van Zuid- Afrika af te schaffen. De minister wees er echter op, dat lang niet alle doodvonnis sen voltrokken worden. Met elke verzach tende omstandigheid wordt rekening ge houden. Bijna de helft van de in het vorig jaar uitgesproken doodvonnissen werd niet voltrokken. BAHREIN (Reuter) Een woedende menigte heeft in Bahrein aan de Perzische Golf vandaag politietroepen met bajonet ten op het geweer getrotseerd om te de monstreren tegen de Britse minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd voor diens vertrek naar Nieuw Delhi (India). Ongeveer duizend demonstranten hielden de weg van Bahrein naar de luchthaven vier uur lang geblokkeerd. Zelfs met ge bruik van traangasbommen slaagde de po litie er niet in de weg vrij te maken. De Britse minister kon uiteindelijk met grote vertraging vertrekken. De demon stranten sloegen de ruiten in van een auto met secretarissen van het Britse ministe rie van Buitenlandse Zaken en vernielden twee autobussen. Minister Selwyn Lloyd, op weg naar Nieuw Delhi voor besprekingen met pre mier Nehroe, was vrijdag te Bahrein aan gekomen na besprekingen te Cairo met premier Nasser. Volgens politie-autoriteiten is tot de de monstratie aangezet door een inwoner van Bahrein, die wegens een verkeersovertre ding tot gevangenisstraf was veroordeeld. Hij zou de openbare mening hebben op gehitst. Selwyn Lloyd is met verscheidene uren vertraging te Nieuw Delhi aangekomen. Beperkingen op wegverkeer voor goederen in België en Frankrijk (Van onze correspondent in Bonn) De internationale scheepvaart op de Rijn heeft door de langdurige periode van strenge vorst grote verliezen geleden. Men schat de schade op dertig miljoen Duitse mark. Deskundigen menen dat het, zelfs wanneer men het vrachtverkeer in beide richtingen op de rivier opvoert, nauwelijks mogelijk zal zijn het verlies goed te maken. Aanzienlijke hoeveelheden goederen lig gen- in de havens op vervoer te wachten, vooral in Nederland en België. In de ha vens moeten tijdens de vorstperiode zes honderdduizend ton erts, m'eer dan een miljoen ton vloeibare brandstof en vijftien duizend ton kolen opgeslagen zijn. Hèt zou daarom raadzaam zijn het tempo van het verkeer te versnellen, bijvoorbeeld door te verhinderen dat schepen te lang in de los- havens en op de zijrivieren blijven liggen. Ook zou het, volgens Duitse scheep vaartkringen, aanbeveling verdienen de douane-controle aan de Nederlands-Duitse grens in Emmerik en in Lobith vlugger af te wikkelen. Men hoopt dat zowel de Duit se als de Nederlandse autoriteiten de grenscontrole ook op zondagen zullen toe laten. Het zou ook een vooruitgang zijn wanneer Nederlandse en Duitse douane beambten de schepen gelijktijdig onder zochten. In België is het verkeer volgens het Bel gische persbureau vrijwel normaal. Op verharde wegen in Noord- en oost-Vlaan- deren is het maximum totaalgewicht be perkt tot zes ton. De weg Wuustwezel- Antwerpen is afgesloten. Op sommige weg gedeelten in het zuiden ligt nog smeltende sneeuw. In Frankrijk is de „route nationale" 20 in de departementen Eure en Loire afge sloten voor het goederenverkeer. Het ar rondissement Cambrai is afgesloten. Men dient er rekening mede te houden dat ver dere afsluitingen elk ogenblik kunnen ge schieden. (Van onze correspondent te Washington) De besprekingen tussen de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk over gezamenlijk optreden in geval het tot een oorlog komt tussen Israel en zijn Arabische buurlanden, zijn te Washington begonnen. Tot deze besprekingen is besloten toen premier Eden te Washington was en men kan wel zeggen, dat dit het belangrijkste resultaat van Edens bezoek is geweest. Mochten de schermutselingen tussen Israel en zijn buren zich geleidelijk tot een oorlog ontwikkelen, dan zal het niet een voudig zijn om uit te maken, wie de aan valler is geweest. Zouden de Westelijke Grote Drie gewapenderhand willen ingrij pen in een dergelijk geval, dan zal zich wellicht het probleem voordoen, tegen w i e men op moet treden en op welke wijze. Men hoopt dan ook dat het overleg der drie mogendheden en de voorbereidingen tot eventuele actie, voor Israel, Egypte en Syrië een ernstige waarschuwing zullen zijn, het niet tot een ernstige strijd te laten komen. Men zou zich echter vergissen in dien men meende dat de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk alleen een waarschuwing willen geven in deze periode. Eisenhower en Eden zijn doordrongen van de ernst van de situatie en zij willen onder geen beding een oorlog in het Nabije Oos ten zien uitbreken. Men kan zich afvragen: kan dat maar zo, dat drie machtige staten op eigen gezag in grijpen in een conflict tussen andere kleinere staten? In feite zou het daar v/el op neerkomen. Van het standpunt van internationaal recht uit gezien zou dit een nogal onelegante procedure zijn. DJAKARTA (ANP) De Indonesische officier van justitie, Sunarjo, heeft de juistheid ontkend van Nederlandse pers berichten, dat enige Nederlandse arrestan ten verdwenen of gestorven zouden zijn. Hij zei, dat twee arrestanten, Frans Baden en Ulmer, thans gescheiden zijn van de andere Nederlandse arrestanten. Zij had den voor de rechter verklaringen, die zij bij het vooronderzoek hadden afgelegd, herroepen. Met het oog hierop was nader onderzoek nodig. Om te bewijzen dat zij nog in leven zijn, liet Sunarjo beide arrestanten naar zijn huis brengen, waar zij Indonesische ver slaggevers ontmoet hebben. Sunarjo zei, dat zolang het onderzoek voortduurt, Baden en Ulmer geen bezoek mogen ont vangen. Zo wil men de zaak niet aanpakken te Washington. Mocht het tot strijd van enige omvang komen, dan zou men zich aller eerst tot de Veiligheidsraad wenden. In dat orgaan voorziet men een Sovjet-Russisch veto, dat alle actie op last van de Veilig heidsraad onmogelijk zou maken. In dat geval zullen de grote Westelijke demo cratieën waarschijnlijk de „kleine UNO- Assemblée" bijeen roepen en op grond van een stemming daarin (een veto bestaat daar niet) zouden zij tot actie kunnen overgaan. Deze gang van zaken behoeft niet meer clan enkele dagen te vergen. De vloot van de Westelijke democratieën zou in die periode reeds kunnen opstomen naar het gebied waar de rust hersteld zou moeten worden. Nogmaals echter: geen der drie grote mogendheden verlangt ernaar als politie agent op te treden. Men hoopt, dat het overleg te Washington op zich een afdoen de waarschuwing zal zijn. ADVERTENTIE MOSKOU (A.F.P./Reuter) Dr. Wil helm Haas, de eerste Westduitse ambassa deur in de Sovjet-Unie, is in Moskou aan gekomen. Er is nog geen ambassadegebouw voor hem, doch hij zal kunnen kiezen uit verscheidene gebouwen, die de Sovjet- regering heeft aangeboden. Moskou is de eerste hoofdstad ter wereld met twee Duitse ambassades. De Oostduitse regering is reeds sinds het einde van de oorlog in Moskou vertegenwoordigd. Haar tegen woordige ambassadeur is Johannes König, een vooraanstaande communistische func tionaris. Oorspronkelijk zou ambassadeur Haas reeds drie dagen eerder zijn aangekomen, doch eerst werd zijn vertrek uitgesteld, om dat de Russen hem geen geschikt onderdak in een hotel konden aanbieden, en later werd zijn reis te Helsinki vertraagd door de algemene staking in Finland. De Westduitse ambassadeur deelde ver slaggevers mee, dat hij zijn best zal doen, „te helpen bij het scheppen van een sfeer, waarin wellicht alle grote vraagstukken tussen onze volken op bevredigende wijze kunnen worden opgelost". Desgevraagd noemde hij de hereniging van Duitsland het grootste vraagstuk, gevolgd door de kwestie van de krijgsgevangenen. Een groep Algerijnse studenten heeft voor het Parijse Palais de la Mutualité vrij heftig gedemonstreerd tegen een daar uitgeschreven anti-koloniale vergadering. Toen de politie ingreep, zetten de demonstranten later hun protest-actie voort op de beroemde boulevard Saint Michel, waar het, zoals deze foto laat zien, opnieuw tot een treffen met de politie kwam. HELSINKI (Reuter) De sociaal-demo craat Fagerholm heeft tezamen met de boerenpartij een nieuwe Finse coalitie regering gevormd1. De vorige regering was ook een coalitie van agrariërs en socialis ten. Zij trad af toen twee weken geleden de premier Urho Kekkonen tot president werd gekozen. De sociaal-democi-atische leider is er in geslaagd de moeilijkheden, ontstaan door de weigering van zijn aan hangers om de verhoogde prijzen van le vensmiddelen te aanvaarden en het verzet van de agrariërs tegen verlaging van deze prijzen, te overwinnen. De vakverenigin gen hebben een algemene staking uitgeroe pen naar aanleiding van de stijging van koeten van levensonderhoud over de afge lopen maand met vijf percent. Socialisten en agrariërs bezetten elk zes ministerposten en de Finse volkspartij één. Ralf Toerngren van de Zweedse volkspartij krijgt de portefeuille van Buitenlandse Zaken. Melk in de sloot De boeren hebben vrijdag, op de tweede dag van de algemene staking, het meren deel van de melk in de sloot laten lopen, als protest tegen de staking van meer dan tweehonderdduizend leden van het alge mene vakverbond. Slechts voor kinderen beneden twee jaar en bejaarden van zeven tig jaar en ouder werd melk beschikbaar gesteld. Er bestaat geen gevaar voor een algemeen voedseltekort, aangezien de voor raden groot zijn, en de stakingsleiders toe staan, dat deze voorraden naar de winkels worden overgebracht. Met uitzondering van taxi's is het gehele openbare vervoer tot stilstand gekomen. Mollet stelt vertrouwenskwestie PARIJS (Reuter) In politieke kringen in Parijs verwacht men, dat de regering van premier Mollet de vertrouwenskwestie verbinden zal aan het verzoek aan de Na tionale Vergadering om speciale bevoegd heden voor het herstel van rust en orde in Algerije. Dit verzoek zal de volgende week door de Nationale Vergadering in behan deling genomen worden. De regering be reidt op het ogenblik een grote militaire actie in Algerije voor. Men vreest, dat de activiteit der rebellen nog zal toenemen, als het weer beter wordt. Max Lejeune, de staatssecretaris voor het leger, heeft verklaard er op te vertrouwen, dat het Franse leger de vrede in Algerije zal kunnen herstellen. Bijna de helft van de in totaal 688.000 man tellende Franse landstrijdkrachten bevindt zich in Noord- Afrika. In Algerije beschikken de Fransen over 191.000 man, zo deelde hij mede. Henri Laforest, de staatssecretaris voor de luchtmacht heeft verklaard, dat twintig hefschroefvliegtuigen naar Algerije zullen worden gezonden. Voorts zijn in de Ver enigde Staten 150 lichte vliegtuigen uit overtollige voorraden besteld. De Franse strijdkrachten in Algerije hebben reeds vijftig hefschroefvliegtuigen in gebruik. (United Press) Jacques Soustelle, de voormalige Franse gouverneur-generaal in Algerije, heeft verklaard, dat de stafkwar tieren van de opstand in Algerije gezoent moeten worden in Caïro, Bagdad en Tripoli. Hij liet zich ook bitter uit over de Britse en Amerikaanse houding ten aanzien van het Algerijnse probleem, dat hij beschreef als „weing verenigbaar met wat van bond genoten verwacht zou kunnen worden." BONN (AFP) De Westduitse minis ter van Defensie, Theodor Blank, heeft op een persconferentie in Bonn verklaard, dat de opstelling der Westduitse strijdkrachten ongeveer 45 miljard zal kosten, negen mil jard meer dan in de Westduitse begroting voorzien is. Blank zei voorts, dat de West duitse strijdkrachten over alle wapens zul len beschikken die ook de geallieerden en eventuele tegenstanders" hebben, dus ook atoomwapens, al zal West-Duitsland die niet zelf vervaardigen. Aan het eind van het jaar zullen 95.000 man de uniform dragen. De minister gaf te verstaan, dat West- Duitsland mogelijk in nieuwe onderhande lingen met de Verenigde Staten zal probe ren de wapens voor de strijdkrachten deels gratis, deel op dragelijke betalingsvoor waarden te krijgen. Generaal Heusinger, chef van de mili taire raad der Westduitse strijdkrachten, verklaarde, dat het leger een krachtige dekking van de oostelijke grens zal vormen door middel van actieve eenheden, ach terhoede-verdediging en luchtafweer door een soort militie. Voorts bestaan er plannen voor een mi litie die grote bedrijven zal moeten be schermen tegen luchtaanvallen. Deze mili tie zou met batterijen raketten worden uit gerust. De ondernemingen in het gebied van de Ruhr en de Rijn zullen zich dus zelf tegen vijandelijke aanvallen van de lucht uit moeten verdedigen. Dienstplich tige reserve-mannen, die als arbeiders op de fabrieksterreinen werkzaam zijn, zul len ook moeten verhinderen, dat parachu tisten op of in de omgeving van de indu striecomplexen kunnen landen. Kanalisatie van Moezel ter sprake BONN (Reuter) West-Duitsland is van zijn weigering om heden bij de Saar- besprekingen over kanalisatie van de Moe zel te spreken, teruggekomen, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van Bui tenlandse Zaken te Bonn bekend gemaakt. Op de conferentie, die vandaag te Bonn wordt gehouden, zullen de ministers van Buitenlandse Zaken Pineau en Von Bren- tano van gedachten wisselen over de toe komstige status van Saarland, het project voor kanalisatie van de Moezel en, in het kort, over een Frans-Westduits cultureel akkoord. Twee weken geleden weigerden de West duitsers nog om het vraagstuk van de te rugkeer van Saarland bij Duitsland te ver binden aan het plan voor kanalisatie van de Moezel. Een dergelijk kanaal zou Frank rijk een goedkope transportverbinding tus sen zijn staalindustrie in Lotharingen en de kolenmijnen in het Ruhrgebied verschaf fen. De Westduitse industrie voelt niets voor dit denkbeeld, doch zij overweegt, wellicht om een zodanige prijs te betalen voor de terugkeer van Saarland, dat nu in een economische unie met Frankrijk is ver bonden. Nederlander stichtte eigen school „waar wel eerbied voor God is" HAMILTON, ONTARIO (United Press) Men meent te Hamilton dat een aantal Nederlandse immigrantengezinnen de open bare scholen in deze stad boycotten omdat op deze scholen geen eerbied voor God wordt bijgebracht. Lowell Witvoet, hoofd van de „Hamilton Christian Public School",, eeh vier klaslokalen tellende particuliere school op Hamilton Mountain, heeft chrie jaar in een glasfabriek te Oshawa gewerkt om zoveel geld te sparen, dat hij zich kon laten inschrijven aan het „Calvin College" in Grand Rapids, Michigan. Na het college afgelopen te hebben kon hij in Hamilton een particuliere school oprichten. Hij ontkent echter, dat het een „Neder landse School" iis en dat door de oprichting van deze school een ethnisch eiland in Ha milton geschapen zou zijn. „Het is geen Nederlandse school", aldus Witvoet. „Het enige verschil tussen onze school en de openbare scholen is, dat de kinderen bij ons op school God eerbiedigen". Ongeveer 125 leerlingen bezoeken de school van Witvoet en sommige van hen reizen dagelijks 40 km om de lessen te kun nen volgen. De Nederlandse immigranten, die hun kinderen naar deze school sturen, betalen de school geheel uit eigen midde len, terwijl zij tegelijkertijd ook nog belas ting voor het openbaar onderwijs betalen. Witvoet zei, dat de ouders van zijn leer lingen bereid waren dit te betalen, omdat zij onder geen beding wensen, dat hun kin deren onderricht volgden aan een „godloze school". Verleden jaar heeft de justitiële commis sie van de Belgische kamer van afgevaardig den het wetsontwerp-Philippart aangenomen dat tot strekking had boks- en catchwedsfcrij- den zonder meer te verbieden. Tijdens de openbare behandeling achtte de kamer het echter gewenst ook het advies in te winnen van de commissie voor de volksgezondheid. Dit advies, opgesteld door dr Wostyn, ver wierp een algeheel boksverbod, maar sprak zich uit voor tal van maatregelen. (O.m. de verplichte dracht van een soort hoofdkap ter bescherming van wenkbrauwen en sla pen) waardoor de kans op zwaar lichamelijk letsel tijdens wedstrijden zeer verminderd zou worden. De justitiële kamercommissie heeft zich, in verband met deze nieuwe ontwikkeling, andermaal met het voorstel-Philippart bezig gehouden. De heer Philippart pleitte bij deze gelegenheid andermaal voor een algeheel verbod, dat echter door de kamercommissie, die dus terugkwam op haar verleden jaar genomen beslissing, met 11 tegen 7 stemmen verworpen werd. De justitiële commissie heeft thans, naar Les Sports meldt, een sub- comissie benoemd, die de aangelegenheid nader zal bestuderen en eventueel een nieuw wetsontwerp zal opstellen dat een nieuwe reglementering van de bokssport beoogt, afgaande op het advies van dr. Wostyn. Om ongeveer negen uur vanmorgen is de naar schatting tien jaar oude Benny van D. uit de Torenstraat in Velsen door een auto, komende van de Rijksweg, op het kruispunt Parklaan-Driehuizerkerkweg, aangereden en ernstig gewond. Het kind, dat het voorrangskruispunt overstak, weifelde op het midden van de kruising en de automobilist, die nog pro beerde de jongen te ontwijken, raakte de fiets van het kind en sleurde deze onge veer vijftig meter mee; maar gelukkig kwam de jongen niet onder de auto. Hij werd naast de weg op het fietspad neerge- smakt en moest met een ernstige hoofd wond en een zware hersenschudding naar het Antonius-ziekenhuis worden overge bracht. (Van onze correspondent in Parijs) In aanwezigheid van sultan Mohammed de V in de Salie d'Horloge aan de Quai d'Orsay onder het verblinderd licht van schijnwerpers van cineasten en televisie zijn gisteren plechtig de Frans-Marok kaanse besprekingen geopend, waarbij de onafhankelijkheid van het vroegere pro tectoraat bij voorbaat als feit werd gesteld. Van beide zijden werden verklaringen af gelegd die het verloop van deze conferen tie verder bepalen. De Marokkaanse premier Si Bekkai stelt zich als doel de verwerving van een eigen leger en een eigen diplomatie voor ogen. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Pineau, wees er van zijn kant op dat de toekomstige onafhankelijkheid van Marokko een hechte gemeenschap met Frankrijk niet zal mogen uitsluiten. Maandag keert de Marokkaanse sultan terug naar zijn land waar zijn aanwezig heid met het oog op nieuwe onlusten hoogst gewenst wordt beschouwd. De resultaten van de conferentie, die onbepaalde tijd kan duren, moeten door het Franse parlement, worden bekrachtigd. In vele politieke kringen valt intussen een zekere ongerustheid te bespeuren, vooral omdat op de rechter vleugel wordt gevreesd dat de regering-Mollet de Ma rokkanen reeds te ver tegemoet zou zijn gekomen. De ex-premier en vroegere minister van Buitenlandse Zaken, George Bidault, heeft bij een bezoek aan Mollet aan die ongerustheid uiting gegeven. Men is beangst, dat een te gulle bereidheid jegens de Marokkanen een terugslag zal hebben op de onderhandelingen met de Tunesiërs en later eventueel met de Alge rijnen. Ook zij zullen onmiddellijk aandrin gen op onafhankelijkheid en souvereiniteit en een eigen nationaal leger en diplomatie bezitten. In regeringskringen wordt niet zonder grond opgemerkt, dat met de ver klaringen van gisteren slechts beloften zijn herhaald, die minister Pinay uit naam van het vorige kabinet tegenover de sultan, bij zijn terugkeer uit zijn ballingschap, offi cieel had afgelegd. De regering-Mollet hoopt dat de onaf hankelijkheid die de sultaan maandag bij zijn terugkeer in Marokko officieel zal uit riepen zijn gezag zo zeer zal versterken dal er aan de onlusten definitief een einde zal komen. BERN (Reuter). - De Zwitserse Bonds- spoorwegen zullen een bedrag van hon derd miljoen frank besteden aan de be spoediging van het goederen- en personen vervoer door de St. Gotthard-tunnel. Door deze tunnel, de voornaamste spoorweg verbinding tussen Noord- en Zuid-Europa, lopen ongeveer 170 treinen per dag, die 45.000 ton goederen vervoeren. Het toene mende verkeer dreigt op de beide hoofd- rarigeerterreinen voor de tunnel te Bazel, en te Chiasse aan de zuidelijke kant, vast te lopen. Het grootste deel van de honderd miljoen frank zal besteed worden aan uit breiding van deze rangeerterreinen. De zware elektrische goederentrein- -locomotieven van de St. Gotthard-dienst zullen vervangen worden door een nieuwe elektrische locomotief, welke zowel goe deren- als personentreinen kan trekken. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot goedkeuring van het op 28 Juli te Genève ondertekende verdrag betreffende de sta tus van vluchtelingen, noemt de regering het onbevredigend dat de in Nederland opgenomen vluchtelingen hoewel zij uiteraard door de Rijksvreemdelingen- dien^t werden geregistreerd - niet van het begin af als afzonderlijke groep in de re gistratie zijn opgenomen. Uit de vreemde lingen registratie kan wél blijken of een bepaalde hier te lande wonende vreemde ling door het ministerie van Justitie als vluchteling is erkend. Op 1 januari 1953 werd begonnen met een afzonderlijke re gistratie van vluchtelingen. Ten behoeve van deze registratie dient de status van de personen, van wie hier sprake is, vast te staan. Aanvankelijk heeft de vertegenwoordiger in Nederland van de Hoge Commissaris van de UNO voor de vluchtelingen mandaatverklaringen afge geven aan vluchtelingen, wier duurzaam verblijf in Nederland voor onbepaalde tijd of voor een bepaalde tijd van langer dari drie maanden is aanvaard. Deze personen kunnen als vluchtelingen worden erkend. Hetzelfde kan ook geschieden met perso nen, wier duurzaam verblijf in Nederland is goedgekeurd en die in het bezit zijn van een mandaatverklaring. Vreemdelingen, die voldoen aan de voor waarden van duurzaam verblijf, kunnen verzoeken als vluchteling te worden er kend. Zulks zal geschieden door de minis ter van Justitie in overeenstemming met de ministers van Buitenlandse Zaken en na overleg met de vertegenwoordiger in Nederland van de Hoge Commissaris van de UNO voor de vluchtelingen. Zeelieden-vluchtelingen On Nederlands initiatief wordt er naar gestreefd tot rechtspositie van zeelieden vluchtelingen te komen. De resultaten van het van 26 tot 28 september te 's-Graven- hage gepleegd overleg wettigen de ver wachting, dat een bevredigende regeling tot stand zal kunnen worden gebracht. De regeringen van de zeven uitgenodigde West-Eurrtpese staten hebben niet alleen het Nederlandse initiatief toegejuicht, maar de door haar afgevaardigde deskundigen hebben zich bereid verklaard hun regerin gen de aanvaarding aan te bevelen van een aantal richtlijnen, welke beogen de banden, welke de zeelieden aan de betrok ken staten binden of hebben geboncren afs juridische banden te erkennen, waardoor deze vluchtelingen zullen kunnen worden geacht verblijf te houden in de staat, waar mede die band bestaat. Zij zullen daar de rechten, welke het verdrag aan vluchte lingen toekent, deelachtig worden Het bestuur van de Stichting Visverwer king IJmuiden heeft tot 10 maart respijt gekregen tot overeenstemming te komen omtrent het al dan niet ontslaan van de A-lijsten in de IJmuidense vishallen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 16