Centraal laboratorium steunt - ook „ongeopend" - de ganse visserij AUTO Op Amerikaanse rooktunnel na is een hypermodern complex klaar voor een wetenschappelijke strijd De nieuwe „Amsterdam" van Krijger dinsdag ter proefvaart Oostenrijkse coalitie gestrand op winning van bodemschat administratieve krachten (vr.) PIJPLEIDINGTEKENAAR m De VO 2 wordt het nautische verlengstuk Witte jas ook op zee Schip, dat zonder meer geschikt is voor verre visserij Weelde van de herwonnen vrijheid is blijkbaar moeilijk te dragen Vanmorgen in de vishal en op zee ZATERDAG 3 MAART 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Scheepvaart Nadere kennismaking met de Oud-Katholieke kerk MISSET&Z? VOLKS WA GENB US JE GARAGE WILGENKAMP ]oh Enschedé en Zonen Grafische Inrichting N.V TWEEDE of DERDE OPERATEUR DIE HUTSVROUWEN, DIE BINNENKORT haar vis- pannen vol sissend vet met zogenaamde „fishsticks" zullen vullen, komen wij nu vast even vertellen, dat zij het bestaan van die kleine, langwerpige blokjes graatloze, in paneermeel gewentelde vis te danken zullen hebben aan het langdurig onderzoekingswerk van een aantal witgejaste dames en heren van het Visserijlaboratorium aan de Strandweg in IJmuiden; dat lelijke langgerekte geelstenen gebouw met donkerkleurig dak en met ten dele" het uitzicht op het ge bogen einde van de Vissershaven. Het gebouw, waarvan de officiële naam luidt:: centraal laboratorium voor visserij- onderzoek, herbergt het rijks-instituut voor visserij-onder zoek en de afdeling visserijproducten van het centraal instituut voor voedingsonderzoek, het CIVQ. Aangezien beide instanties, die voordien verspreid over ons land zaten, indertijd naar een betere behuizing uitzagen én uit een oog- f)unt van coördinatie werden deze diensten nog niet zo ang geleden in een gloednieuw gebouw bijeengebracht. Aanvankelijk zou ook de afdeling Oceanografie van het K.N.M.I. in De Bilt er een plaats hebben gekregen, maar de vestiging van deze tak van het „weer-bureau" gaat uiteinde lijk niet door. tt "I H I iw. w Ifcf "Tl Het rijksinstituut telt een biologische (hoofdgebouw) en een chemische afdeling, die tezamen met de afdeling visserijprodukten van het CIVO in de langgerekte vleugel is ondergebracht, hetgeen weinig moeilijkheden oplevert, omdat beide ten dele op hetzelfde terrein werkzaam zijn. Het rijksinstituut oefent controle uit op de Neder landse exportprodukten op conservengebied. DEZER DAGEN hebben we een bezoek gebracht aan dit thans geheel ingerichtte en voltooide gebouwencomplex en wel speciaal aan de CIVO-afdeling, waar we gesproken hebben met het ondernemende hoofd van deze afdeling, ir. J. van Mameren, die ons vertelde, dat het laboratorium nog steeds officieel geopend moet worden. Het is dan ook nog niet geheel voltooid, al functioneerd alles reeds: de bibliotheek moet nog gedeeltelijk ingericht worden en zo zijn er nog wel meer details uit te werken, zoals de aanleg van een plantsoentje voor het gebouw. Bovendien is de CIVO-afdeling eigenlijk nog niet compleet. Het wachten is name lijk op de bouw van een modelrokerii, waarvoor de apparatuur, die bekostigd is uit het (Amerikaanse) Moody-fonds, al aanwezig is. Er zal een experimentele rooktunnel worden gebouwd, waarin koud en warm gerookt, alsook gedroogd kan worden. Vroeger maakte men bij het roken gebruik van gemetselde kasten, maar thans zal er gewerkt worden met twee moderne uitvoeringen van een rookhang, vervaar digd van plaatijzer. Er zal daarin niet al leen hout worden verbrand - volgens de oude methode - maar tevens met gas wor den gewerkt. Het geheel is bedoeld als een demonstra tie-rokerij ten behoeve van de visver- werkers, die de mannen van het CIVO tevens kunnen gebruiken voor het uitvoe ren van experimenten. Het zal een apart miniatuurbedrijfje worden, waar de vis- verwerkers na het ontvangen van vakkun dige instructies zelf aan het werk kunnen gaan; dezelfde opzet dus als bij het vis- bewerkingsdemonstratiecentrum in het Bouwcentrum in Rotterdam, dat onlangs geopend werd. De apparatuur, die al in het IJmuider laboratorium onder dak is gebracht, zal dus moeten worden ondergebracht in een nog te bouwen afdeling; colgens de heer Van Mameren zal het dan ook nog zeker wel een half tot één jaar duren, voor de leergierige visverwerkers daar aan de Strandweg de mouwen kunnen opstropen. Wanneer het eenmaal zover is, dan zal het ogenblik zijn aangebroken, waarop deze CIVO-afdeling alles kan doen, wat uit wetenschappelijk oog punt op haar terrein van belang kan zijn. Was men in Utrecht, waar de af deling tot augustus van het vorige jaar werkte, vooral wat het technologische werk betreft, maar vrij sober uitge rust de proefnemingen beperkten zich daar in feite tot koelen en bevrie zen hier in IJmuiden kan men on dermeer vriezen, koelen, roken, haring inleggen, halfconserven en (gesterili seerde) volconserven maken. Opdrachten Het CIVO in IJmuiden voert opdrachten van de Nederlandse industrie uit, maar houdt zicht ook bezig met researchwerk ten algemene nutte. Met dit laatste is drs. A. F. M. G. Luypen belast. Zijn werk is van grote wetenschappelijke waarde. Door deze dubbele werkzaamheid ont vangt het CIVO-IJmuiden dus van twee kanten inkomsten: van de industrie, die voor het uitvoeren van de opdrachten be taalt én van de regering, die het algemeen onderzoekingswerk subsidieert. Rechtstreekse opdrachten van 'n fabriek of een combinatie van industrieën hebben steeds voorrang op het andere werk. Soms is zo'n opgedragen taak spoedig vervuld: bijvoorbeeld het opsporen van een fout, die zich plotseling in het produktieproces van een fabriek voordoet en die het bedrijf zelf blijkt niet te kunnen opsporen; voor het laboratorium met zijn uitgebreid arse naal van apparatuur en goedgetraine her sens is het dan vaak een peuleschil. Maar soms ook vergt het uitvoeren van een op dracht een jaar tijd of langer. Bovendien voert het bedrijf permanente opdrachten uit, zoals die van de reders vereniging van de Nederlandse haringvis serij in Scheveningen: van alle naar Rus land te exporteren haring worden dagelijks monsters onderzocht op vet- en zoutgehalte en dergelijke met het oog op de speciale eisen, die de Russen stellen ten opzichte van importharing. Uiteraard is dit onder zoek zuiver routinewerk geworden. Ook zijn er wel losstaande bedrijven of combinaties van bedrijven, die het_ CIVO verzoeken, een soortgelijke controle op eigen produkten toe te passen. Maar deze controle is en blijft vrijwillig. Fishsticks Naast het uitvoeren van deze opdrach ten houdt men zich in dit laboratorium ook zelf bezig met technologisch werk, waarvan men de eventuele resultaten ter beschikking stelt van alle gegadigden. De uitslag van onderzoekingswerk, exclusief voor één fabriek verricht, wordt uiteraard niet algemeen bekend gemaakt. Volgens de heer Van Mameren bestaat er een vrij nauw samenspel tussen de visserij technologen, internationaal bezien. Men treft elkander op conferenties, zoals die bij voorbeeld uitgaan van de F.A.O., de „voed- sel-organisatie" van de UNO. Omdat er in Europa slechts een „handje vol" techno logen zijn, kennen de meesten van hen elkaar persoonlijk. Er loopt dan ook een vrij intieme briefwisseling tussen hen, waarin zij elkaar interessante bijzonder heden vragen of vertellen. Uit het onderzoekingswerk teri alge mene nutte zijn onder meer de fishsticks ontstaan, „een nieuwe loot, aan de stam der diepvriesprodukten" aldus ir. Van Ma meren. Er is lang geëxperimenteerd al vorens men wist, hoe deze „visstokjes" het best gefabriceerd kunnen worden, welke samenstelling bijvoorbeeld het beslag om deze brokken, die uit een grote plaat wor den gezaagd, moet hebben. Het plan tot vervaardiging van dit graat- loze, panklare diepvriesprodukt men hoeft het slechts te bakken en, indien dit reeds bij de fabricage is gebeurd, zelfs alleen maar in een oven te verwarmen ^OOOOOOOOOOOOOOOCOOOC oeooooOCOOXOOOOOOCOOCOOOOOOOOOO 1 3ÖCOOOCOOJOI <.v*xjooc)ocöooocoOocooooooccccoooooooococcooco is al in Utrecht ontstaan. Inmiddels heeft ook Amerika op dit gebied onderzoekingen verricht en de fishsticks hebben daar ge durende de laatste jaren een enorme op gang gemaakt. Volgens de heer Van Mame ren hebben ze ook in Nederland een goede toekomst; één bedrijf werkt er al mee en er zullen er meer volgen. HET CIVO in IJmuiden werkt met negen man: het technologische werk doet ir. Van Mameren, tezamen met een amanuensis; drs. Luypen verricht het researchwerk; twee analystes werken op het chemisch laboratorium; verder is er een voorlich tingsman, die de bedrijven afreist, de resul taten van algemene onderzoekingen de monstreert en, voor zover mogelijk, pro blemen, waar deze bedrijve'n mee zitten, tracht op te lossen; een werktuigkundige, die de apparatuur beheert, een laborato- riumbediende en een administratieve kracht. Op zee De heer Van Mameren en de zijnen werken niet alleen binnenshuis; ook aan boord van schepen wordt wel geëxperi menteerd. Zo is een van hen mee het zeegat uitgeweest om een aantal verschil lende typen viskisten op bruikbaarheid te toetsen. Ook de behandeling van de verse vis aan boord heeft de belangstelling van deze deskundigen. Te zijner tijd zal een van hen ook op dit punt de praktijk van nabij gaan volgen. Sedert deze CIVO- afdeling van Utrecht naar IJmuiden is verhuisd, is dergelijk werk er veel gemak kelijker op geworden. Nog gemakkelijker zou het worden, als men hier over een eigen schip zou kunnen beschikken, al zou een dergelijk vaartuig uiteindelijk weinig rendabel blijken te zijn. Het rijksinstituut krijgt wél. zeer binnen kort de beschikking over een eigen schip: de „Willem Beukelszoon" (VO 2), die thans nog bij de werf „De Dageraad" in Wou- brugge op de helling ligt. Al is er dan geen eigen schip, ir. Van Mameren zou er toch nog wel graag een man bij hebben, die constant aan boord van schepen ervaringen opdoen en daar proeven nemen kan. A pp ar at uur Tenslotte nog iets over de apparatuur in dit bedrijf. Er wordt onder meer ge werkt met een experimentele vriestunnel, waarin de temperatuur tot min vijftig gra den Celsius kan dalen. Voorts is er een vrieshuis, waarin men produkten en grondstoffen in allerlei ver schillende temperaturen op houdbaarheid kan onderzoeken. In enige precisiekoelkas- ten kan de temperatuur tot op een tiende graad nauwkeurig worden geregeld. Hier werkt men speciaal met gekoelde produk ten (tussen plus vijf en min vijf graden). Dit alles speelt zich af in een grote hal, aan het eind waarvan de vis wordt aange voerd. Een afzuiginstallatie zorgt er voor, dat zij, die daar aan het werk zijn, niet onnodig in de stank behoeven te zitten. Verder telt het CIVO in IJmuiden nog onder meer een keukentje, waar geproefd kan worden en een chemisch laboratorium. Boverdien kan het gebruik maken van de gemeenschappelijke werkplaats. K. Dinsdagmorgen om tien uur begint uit Vlaardingen de proefvaart van de IJM. 28, de trawler „Amsterdam" van de firma D. Johan Krijger te IJmuiden, gebouwd op de werf „De Hoop" van de gebr. Boot in Leiden. Na gedemagnetiseerd te zijn, zal de „Amsterdam" op de Nieuwe Waterweg proefvaren. Het schip is het eerste van een serie van drie en daarmee de eerste grote trawler, die na de oorlog voor IJmuidense rekening in Nederland werd gebouwd. Door zijn grootte en zijn motorvermogen is het tevens de eerste in Nederland gebouwde trawler voor de verre visserij, waarvoor de firma Krijger altijd al grote belangstelling heeft gehad. Begin 1955 werd met de bouw van de IJM. 28 een begin gemaakt; de kiellegging had plaats omstreeks half april, de tewa terlating medio september. Eind oktober ging het schip naar Dordrecht, waar de motor werd ingebouwd. De „Amsterdam" heeft een bijzondere vorm; het eerste ontwerp hiervoor werd vervaardigd door de heer Borgart in Drie huis. Het schip is gebouwd onder bouwnum- mer 1431. De grootste lengte bedraagt 43 m., de breedte 7.80 m. en de holte 4 m. De voortstuwingsinstallatie bestaat uit een 800 pk. Krupp motor, die tot 1200 pk. zal kunnen worden opgevoerd. Outillage voor bemanning De bemanning verblijft alléén op het ach terschip. Het matrozenverblijf is beneden- deks. De stuurman en de machinist hebben ieder een eigen hut. In het dekhuis op het Vooral gedurènde de eerste wereldoorlog bouwde men een groot aantal zeilloggers, daarna de eerste stoomtrawlers van het driftertype, voorts de trawlers Derika V, Derika VII, Robert William, Sumatra en Timor. De laatste stoomtrawlers werden in 1930 afgeleverd. Dit zijn de Noordpool en de Zuidpool geweest. Beide schepen zijn verloren gegaan: laatstgenoemd schip ais De Hoop (IJm. 46) in Duitse dienst. Alblasserdijk, 1 v. New Orleans n. Le Havre. Almdijk, 2 te Houston. Amerskerk, pass 1 Guardafui n. Pcnang. Axeldijk, 1 v. Santos n. Montevideo. Aagtedijk, 2 v. Rotterdam n. Sydney. Akkrumdijk, 4 Antwerpen verwacht. Alderamin. 3 te Colombo. Alhena, 2 te Antwerpen. Argos, 2 v. Antwerpen n. Rotterdam. Artemis, 2 te Curasao. achterschip zijn ook enige hutten gebouwd Aegis 3' te Housto* v'erwacht. en tevens heeft de bemanning de beschik king over een messroom, wasplaats, douche en toiletten. Het achterschip is aan bakboordzijde dichtgebouwd, zodat het schip uitsluitend over stuurboord kan vissen. De schipper heeft zijn hut achter de radio- en kaarten- kamer op de brug. De N.V. Scheepsbouw- en Reparatiewed ,,De Hoop" is een bekende werf op het ge- bied van de bouw van visserijschepen. (Van onze correspondent in Wenen) Na wekenlange onderhandelingen zijn de twee coalitiepartijen, de socialisten en de Rooms-katholieke volkspartij, niet tot over eenstemming gekomen over een aantal om streden punten. Het is eigenlijk treurig dat deze strijd in de coalitie is uitgebroken in oktober, toen de laatste bezettingstroepen Oostenrijk verlieten en dat dit conflict voornamelijk gaat om de exploitatie van een aantal nieuwe welvaartsbronnen, waar over Oostenrijk krachtens het staatsverdrag de beschikking heeft gekregen: oliebronnen, aardgas en vroegere Duitse eigendommen. Ook de verhoging van de melkprijs staat al maanden in het middelpunt van de dis cussies. Toen de vertegenwoordigers van de Volkspartij daarover een compromis-voor stel indienden, eisten de socialisten als tegenprestatie, dat de Volkspartij conces sies zou doen aangaande de oliewinning. Daarop kon de Volkspartij echter niet- in gaan, zodat de coalitie gestrand is op deze kostbare bodemschat, waardoor Oostenrijk één van de meest welvarende landen van Europa kan worden. Het verschil van me ning gaat over de vorm van exploitatie. De Volkspartij staat een naamloze vennoot schap voor, waarvan 49 percent van de aan delen in de vorm van een lening als kleine „volksaandelen" ter beschikking zou ko men van het grote publiek. De socialisten staan erop dat de exploitatie van aardolie en aardgas gesocialiseerd dient te worden. Daar op dit wezenlijke punt geen overeen stemming kon worden bereikt, moet het Oostenrijkse volk door middel van ver vroegde verkiezingen zijn mening uiten. Vongende week zal het parlement ontbon den worden. De volkspartij ziet in het stre ven van de socialisten een gevaar voor de vrijheid van de staatsburgers alsmede een nieuwe stap op de weg naar het collectivis me. De kwestie van de luchtvaart en de kansen van de KLM in Oostenrijk zijn niet ter sprake gekomen. Klehte verse h ui ving Het is een voordeel dat beide partijen het eens zijn over de datum van de vervroegde verkiezingen, ongeveer over acht weken. De verkiezingscampagne zal wel fel wor den, maar vrij kort duren, omdat de twee tegenstanders daarvoor eerst hun voorbe reidingen moeten treffen. De Volkspartij heeft in het parlement op het ogenblik slechts één zetel meer dan de socialisten, namelijk 74 van de 165. Over het algemeen is men in beide kampen van mening, dat er bij de nieuwe verkiezingen geen grote verschuivingen zullen optreden. Het gaat om één of twee zetels meer. Wor den die door de socialisten gewonnen, dan moeten zij de kanselier aanwijzen. Daar mee zou dan tevens voorlopig een einde ko men aan het overwicht van de Volkspartij die tien jaar lang haar stempel op het re geringsbeleid heeft gedrukt. Na de succes sen van stabilisatie, welvaart en het staats verdrag is het lang niet zeker, dat de Volks partij zetels zal verliezen. Wat haar echter ontbreekt is de tucht waarmee de socialis ten hun aanhangers in de hand hebben. Ook ontbreekt het de Volkspartij aan een goed opgebouwde propaganda. Twee dagen na dat het Oostenrijkse volk op 13 mei moet beslissen over de samenstelling van het parlement zal het een jaar geleden zijn dat het staatsverdrag werd ondertekend. Het lijkt er op dat dit land de weelde van de vrijheid nog niet kan dragen. (AFP) De Oostenrijkse nationale raad (parlement) heeft zich gisteren met alge mene stemmen ontbonden en de verkie zingen vastgesteld op 13 mei. Eenparig is ook aangenomen een motie van de re geringspartijen (de Volkspartij en de socia listen) met het verzoek aan de president om de sluiting van de zevende wetgevende periode van de nationale raad op 17 maart te bepalen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk up Wuensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE PCOOOOOOOOOOQOOOOUCXXXXXXPOQOOUÜOOOOOOOOOOCOCOOQOQOOOOÓë Morgenavond over Hilversum 2 (298 m.) In het kader van het Interkerkelijke Over leg in Radiozaken (IKOR) en onder auspi ciën daarvan zal zondagavond, 4 maart tussen vijf en zeven, een radio-uitzending over Hilversum 2 (298 m) worden gewijd aan de Oud-Katholieke kerk van Neder land. De kennismaking wordt ingeleid met een meditatiedienst uit de Oud-Katholieke kerk van de Heilige Maria te Utrecht tot 5.45 uur. Vervolgens is een klankbeeld te be luisteren over de Oud-Katholieke kerk in Nederland onder de oude naamtitel: De rooms-katholieke kerk van de Oud-Bis schoppelijke Cleresie. Van 6.15 uur tot 6.35 uur wordt verder een interkerkelijk gesprek gehouden tussen prof. P. J Jans, president van het Oud- Katholiek seminari in Amersfoort en prof. dr. J. Weterman van het rooms-katholiek Philosophicum Dijnselburg in Huis ter Heide. Als onderbreking bespreekt Wika J. A. Hes, adjunct-directeur van de Stichting Filmcentrum, de film „Het Evangelie in steen". Tenslotte heeft ds. P. J. de Geeter te Hilversum op zijn studeerkamer nog een gesprek met prof. B.A. van Kleef, emeri tus-pastoor van de Oud-Kathlieke kerk te Hilversum De zaterdagmarkt Er waren vanmorgen 20 loggers en kot ters met 15.000 kilo tong, 800 kisten schol, 150 kisten varia en 400 stuks stijve kabel jauw. Voor het buitenland De export kocht de rijen grote kabel jauw voor f 48 tot f 55, de rijen kleine voor f 28 tot f 33, grote schol voor f 17 tot f 22, middel voor f 18 tot f 22 en zetschol voor f 33 tot f 43. Schol 1 noteerde f 37 tot f 42, grote tongen brachten f 2,85 tot f 3 op. Grootmiddel deed f 2,35 tot f 2,50, kleinmiddel f 2,25 tot f 2,35, tongen 1 gin gen weg voor f 2,75 tot f 3 en de slips voor f 2,05 tot f 2,40. Aalsdijk, 1 te Port Arthur. Abbekerk, 2 v Hamburg n. Bremen. Annenkerk, 1 v. Amsterdam n. Bremen. Aagtekerk, 3 v. Le Havre n. Marseille. Agamemnon, 3 te New York. Alioth, 3 te Victoria. Alkaid, 3 te Montevideo. Alnati. 2 te Rotterdam. Andijk, pass. 2 San Miguel n. Havana. Argos, 3 te Rotterdam. Attis, 2 te Rotterdam. Banka, 2 te Amsterdam. Bintang, 2 op Hoogiywvier n. Priok. Breua, 2 te Balboa. Britsum, 1 220 m. uw. Aruba. oiiiitun, 2 te Amsterdam. BonteKoe, 2 te Toli Ton. Bantam, 2 te Victoria. Buasum, 2 v. Port Said n. Augusta. Bcninkust. 2 v. Amsterdam n. Hamburg. uasior uvNsM), 1 te Savanna. Camerounkust, 2 te Bordeaux. Ciiaris, 2 te Punta Cardon. Cradle ot Liberty, 2 te Suez. Camilia, pass. 3 Panamakanaal n. Curagao. Coryda. 3 Vado verwacht daarna Curagao. Caitex Nedenand, 2 te Rotterdam. Cinula, 2 te Rotterdam. Cirrus, 2 v. Rotteroam n. Atl. Oceaan. Crania, 2 te Kaapstad. Cottica, 3 te Amsterdam. Dons. 1 v. Maracaibo n. Laguaira. Dongedijk, 1 te San Francisco. Drente, pass. 2 Finisterre n. Gibraltar. Elizabeth B, 1 v. Vlaardingen n. New York. Enggano, 2 te Napels. Esso Rotterdam, 3 100 m. o. Gibraltar. Esso Den Haag, 3 v. Rastanura n. Antw. Friesland ISsivli, 3 v. Methil n. Londen. Gaasterkerk, 2 250 m. o. Ceylon n. Aden. Gadiia. 3 te Singapore. Groote Beer, 2 v. Las Palmas n. Southampton. Gumeekusi, 3 te Antwerpen. Hector. 1 v. Ka va Ha n Gibraltar. Heemskerk, pass. 2 Kp. Finisterre n. Antw. Hoogkerk. 2 pass. Cherbourg n. Antwerpen. Hathor, 2 te Kiuluk. Hera. 1 980 m. no Barbados. Hersilia, 2 v. Trinidad n. Morrisville. .sis. 2 te Curagao. Ivoorkust, 2 te Porte Noire. Iberia, pass. 1 Ouessant n. Castro Urdeale. Indrapoera, 1 v. Bremen n. Hamburg. Joh. v. Oldenbarnevelt, 2 v. Tj. Priok n. Suez. Japara (KPM), 3 Surabaja verwacht. Kalinga, 3 te Miri. Kota Baroe, 3 te Port Soedan. Karimata, 1 330 m. w.nw. Ceylon. Kellia, 2 v. Rotterdam n. Thameshaven. Koponella. 2 Avonmouth verwacht. Korovina, 2 Rotterdam verw. daarna Gothenburg Kylix, 10 Port Elizabeth verw. daarna Durban. Kara. 2 v Kaapstad n. Cochin. Kertosono. 2 v Beira n. Dar es Salaam. Korovina, 3 v Vlaardingen te Rotterdam. Linge, 2 te Batanga. Leopoldskerk, 2 te Koewait. Laertes, 3 te Bangkok. Lekkerkerk, 2 te Bahrein. Liberty Bell, pass. 2 Kreta n. Philadelphia. Lieve Vrouwekerk, pass. 2 Gibraltar n. Antw. Lissekerk. 2 te Hamburg. Laurenskerk, 2 te Bandarshapur. Leersum, pass. 2 Fayal n. Houston. Limburg, 3 te Suez. Lombok, 2 v. Cristobal n. Trinidad. Maas. 1 v. Ceuta n. Amsterdam. Maasland, 1 v. Amsterdam n. Hamburg. Molenkerk, pass. 2 Suez n. Aden. Malea. 3 te Pladju. Malvina, 3 te Miri. Mitra, 2 v. Thameshaven n. Curasao. Het markante silhouet van de nieuwe „Amsterdam", die dinsdag op de Nieuwe Waterweg zal proefvaren. Een eersteling voor de verre visserij? Murena, 12 te Kobe verwacht. Myonia, 3 te Pladju. Mapia, 1 te Amsterdam. Marisa, 5 Punta Cardon verw. daarna Curagao. Metuia, 5 Balikpapan verw. daarna Philippijnen Marpessa, 2 v. Montevideo n. Curagao. Mentor, 2 v. Paramaribo n. Amsterdam. Modjokerto, 2 te Rotterdam. Mijdrecht, 2 te New York. Mariekerk, 3 te Genua. Nieuw Amsterdam, 3 te Carthagena. Nigerstroom, 2 te Bordeaux. Omala, 4 Berre verw. daarna Spezia. Oostkerk, 2 v. Bombay n. Port Soedan. O vu la, 3 te Makassar. Oranje, 3 te Aden. Oranjefontein, 3 v. Bremen n. Hamburg. Osiris, 2 v. Amsterdam n. Aruba. Ouwerkerk, 3 v. Genua n. Port Said. Poseidon, 1 v. Amsterdam n. West-lndië. Pieter S, 2 v. Barry n. Rotterdam. Polyphemus, 3 te Tj. Priok. Purfina Nederland II. 2 150 m. o.zo. Port Soedan. Peperkust, 1 v. Winneba n. Takoradi. Pieter S, verm. 2 v. Swansea n. Amsterdam. Prins Willem v. Oranje, 1 v. Halifax n. St. John Rijnland, 1 v. Rio de Janeiro n. Iiheos. Ruys, 2 te Singapore. Rempang, 3 te Suez verwacht. Rotti, 2 nog te Damman. Ridderkerk. 1 v. Amsterdam n. Las Palmas. Raki, 2 te Rotterdam. Sarnarinda, 2 te Port Elizabeth. Schouten, 2 te Beira. Schie, pass. 2 Ouessant n. Rotterdam. Soestdijk. 2 v. Djibouti n. Suez. Solon, 2 te Antwerpen. Stad Alkmaar, pass. 2 Gibraltar n. Rotterdam. Sunetta, 2 v. Singapore n. Pladju. Stad Maassluis, 2 80 w.zw. Bergen. Salatiga, 3 te Bombay verwacht. Schelpwijk, 2 op Meer v. Maracaibo. Saroena, 2 te Kohsichang. Sibigo, 3 te Sydney verwacht. Stanvac Ogan, 2 te Sungeigerong. Stan vac Talang Akar, 2 te Sungeigerong. Sinabang, 3 te Sydney verwacht. Schiedijk, 2 te Rotterdam. Seven Seas 2 v. Rotterdam n. Bremerhaven. Sirra, 3 v. Schiedam te Rotterdam. Slamat, 2 v. Marseille n. Barcelona. Stad Rotterdam, 2 v. Rotterdam n. Hamptonroads Straat Bali, 2 v. Penang n. Belawan. Stad Leiden, 2 te Amsterdam. Tamo, 2 v. Rotterdam n. Antwerpen. Tarakan, 2 v. Tj. Priok n. Cheribon. Tomori, pass. 2 Aden n. Belawan. Tibia, 2 360 m. o. Ceylon n. Fao. Tjitjalengka, 2 440 m. o.no. Tristan da Cunha. Trajanus, 1 390 m. no. Barbados. Tomori, pass. 2 Perim n. Belawan. Teucer, 2 v. Amsterdam n. Hamburg. Tabinta, 2 v. Marseille n. Genua. Ternate, 3 te New Orleans. Tiberius. 2 te Rotterdam. Van Spilbergen, 1 v. Grandbassa n. Freetown. Van Noort, 29 v. Port Swettenham n. Sydney. Van Riebeeck, 2 Tj. Priok. Van Riemsdijk, 2 te Surabaja. Waai, 1 v. Lissabon n. Algiers. Wieidrecht, I v. Cristobal n. Ceuta. Willem Ruys, 2 v. Napels n. Gibraltar. Woensdracht, 2 rede Miri. Weltevreden, pass 2 Sabang n. Rotterdam. W. Alton Jones, 1 340 m. zo. Fayal. Witmarsum, 2 v. Rotterdam n. Antwerpen. IJsel, 2 te Rotterdam. Zonnewijk, 1 v. Panamakanaal n. Valparaiso. Zuiderkruis, 2 pass. Albany n. Fremantle. KLEINE VAART Algarve, 2 v. Swansea te Rotterdam. Betty Anne S. verm. 2 v. Rotterdam n. Barry. Bab T, 1 te Aviles. Bill S, 1 v. Swansea te Rotterdam. Birmingham, 1 v Grangemouth te Rotterdam. Calvijn, 1 v. Swansea te Rotterdam. Da Costa. 1 v. Rotterdam n. Wormerveer. Deo Favente, I v. Oporto te Amsterdam. Eemstroom, 1 v. Huil te Amsterdam. Elsenburgh, 2 v. Duinkerken te Rotterdam. Export II, 2 v. Londen te Rotterdam. Flevo, 1 v. Palma n. Alicante. Flevoland, 1 v. Kingslynn le Rotterdam. Frans van Seumeren. 1 te Rotterdam. Ft iso. 1 v. Rotterdam n. Sas v. Gent. Frisia, 1 dwars Lands End n. Rouen. Gaasterland, 1 v. Amsterdam n. Harlingen. Gazelle, 1 v. Goole te Zaandam. Gaasterland, 2 v. Amsterdam te Harlingen. Houtman, 2 v. Bordeaux te Rotterdam. Hydra. 28 v. Goole n. Huil. Haringvliet. 1 v. Rotterdam te Amsterdam. Ilias. 1 v. Mostaganem n. Huelva. Joost, 1 v. Rochefort n. Bayonne. Kitty H, 1 v. Rotterdam n. Tonnay Charente. Konny M, 2 v. Amsterdam te Rotterdam. Kaap Falga, 28 v. St. Malo n. Cardiff. Kaap St. Vincent, 29 te Zaandam. Kortenaer, 1 v. Roscoff n. Portsmouth. Lydia, 1 v. Londen te Rottredam. Larix, 28 te Bayonne. Maartje, 1 v. Exmouth te Guernsey. Michel Swenden, pass. 1 Vlissingen n. Cork. Mutua Fides, 1 v. Rotterdam te Zaandam. Mirfak N. 2 v. Antwerpen n. Londen. Marne. 1 v. Parijs te Rotterdam. Maria Theresia, 2 te Vlissingen. Narwal. 1 v. Rotterdam n. Zaandam. Nettie. 2 v. Vlissingen n. Duinkerken. Nottingham, 2 v Rotterdam te Goole. Pavo, 27 te Bordeaux. Rijnstroom, 2 v. Londen te Amsterdam. Setas, pass. 2 Vlissingen n. Antwerpen. Tilly, 29 v. Bayonne n. Londen. Urmaio, 2 v. Vlissingen n. Antwerpen. Unitas, 2 te Waterford verwacht. Vrijburgh, 2 v. Londen te Rotterdam. Vanessa. 1 v. Antwerpen te IJmuiden. Westerhorn, 2 v. Rotterdam te Amsterdam. Westerdok, 1 v. Londen te Rotterdam. SLEEPVAART Tyne, 1 60 m. o. Bermuda met K. Sadikoslav. Witte Zee, 1 130 m. w. Guardafui met bagger molen. SPUITIHRICHTING 50PH1A5TR.13 TEL13516 en luxe wagens te huur ZONDER CHAUFFEUR. Prima materiaal - Voor binnen- en buitenland Oos cn üuinlaan 35 - Bloemendaal - Tel. 22061 BESPREEK TIJDIG HAARLEM K LOK H U IS P LEl N 5 v r a a gt Mulo-opleiding gewenst. Leeftijd tot pl.m. 20 jaar. Sollicitaties: Klokhuisplein 5, Haarlem. GEVRAAGD in grote, moderne pharmaceutische Drogisterij te Amsterdam annex Parfumerie een DROGIST(E)/CURSIST(E) of flinke, vakbekwame VERKOOPSTER (VERKOPER) Hoog salaris. Brieven onder no. 1885 bureau v. d. blad. De N.V. Haarlemsche Scheepsbouw Maatschappij vraagt een met ruime ervaring in het ontwerpen en tekenen van scheepspijpleidingen. Uitv. soli, met inlich tingen inzake opleiding, ervaring etc. aan de directie, postbus 10 Haarlem. GEVRAAGD per eind maart City Theater Hillegom - Na aanneming reiskosten vergoed

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7