„Atoomenergie stelt in staat, klimaten te veranderen" Centrale Raad van Beroep bevestigt ontslag van Amsterdamse stakers Bonn en Parijs zijn het vrijwel eens over het Saargebied Een Russische fantasie Dam in de Beringstraat tussen Alaska en Siberië Deskundigen beginnen op 17 maart aan uitwerking van voorlopig akkoord Vier doden en drie Twee schepen gezonken gewonden in het verkeer Italiaans schip bij Zeeland „Straf van ontslag evenredig aan de zeer ernstige misdraging MAANDAG 5 MAART 19 56 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Walter Ulbricht rekent af met de mythe Stalin Syngman Rhee ziet af van derde ambtstermijn Vliegtuigongelukken Autobus zestig meter omlaag gestort Sukarno zal donderdag de Kabinetsformatie regelen Verdeeldheid onder de strevers naar eenheid Socialistische Internationale Amerikaanse auto-industrie neemt weer personeel aan Wetsvoorstel inzake gezondheids toestand president der V.S. Diamantvelden in Siberië ontdekt Aer Lingus mag van Ierse regering geen Fokker- Friendships kopen Automobilist reed door en werd later gearresteerd Kapitein „Prins Maurits" gestraft met ontzegging bevoegdheid voor een week KLM-bestelling voor 12 Lockheeds reeds geplaatst Columbia onderscheidt prof. dr. C. F. A. van Dam Amerikaanse democraten over het Midden-Oosten in moeilijkheden Overstromingen en lawines na de dooi in Europa Geen aanvrage tot verandering visseizoen Stille Omgang in Amsterdam bestaat 75 jaar Selwyn Lloyd verdedigt de NAVO in Nieuw Delhi Verzet op Cyprus aangewakkerd Botsing tussen twee auto's op Amsterdamsevaart Gereformeerde ambtsdrager mag geen P.v.d.A-lid zijn LONDEN (United Press). De Russi sche ingenieur Markin heeft in een belang wekkende lezing, welke door radio-Moskou werd uitgezonden, het plan geopperd om de Beringstraat, die Siberië van Alaska scheidt, af te dammen opdat men met be hulp van atoomenergie het klimaat van Azië zou kunnen veranderen. Door middel van door atoomenergie gedreven reus achtige pompen in de dam zou warm water uit de Stille Oceaan in de Poolzee ge pompt kunnen worden, terwijl deze kunst matige golfstroom tevens zou verhinderen, dat het ijskoude water uit de Noordelijke IJszee de Stille Oceaan zou binnenstro- Markin zeide verder, dat er een spoorlijn over de dam zou kunnen worden aange legd, waardoor Londen en Washington door een spoorlijn verbonden zouden zijn, „ter wijl er een lijn naar Peking afgetakt zou kunnen worden". Markin riep de geleerden in andere lan den op met de Sovjet-geleerden samen te werken bij het ontwerpen en uitwerken van dit gigantische project van het atoom tijdperk. „Volgens huidige maatstaven is dit pro ject niet fantastisch, daar de Beringstraat niet breder dan 85 km. is, terwijl de gemid delde diepte van deze zeestraat slechts 40 m. bedraagt", aldus Markin. „Het probleem van het richten van water en luchtstromingen op onze planeet is niet langer meer onoplosbaar. De voornaamste voorwaarde voor de reusachtige taak om de natuur van de continenten te verande ren is de vreedzame samenwerking der vol ken en het samenbrengen van de techni sche krachten en hulpbronnen. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat de weten schap betrouwbare methoden zal ontwik kelen om afdoende bescherming te verkrij gen tegen radio-actieve uitstraling. Door het gebruiken van atoomenergie kunnen de klimaten van gehele continen ten gewijzigd worden, woestijnen zullen als tuinen bloeien, grote rivieren zullen Samenwerking met socialisten en Christelijke arbeiders bepleit BERLIJN (A.F.P./Reuter/U.P.) De leider van de communistische pairtij in Oost-Duitsland, Ulbricht, schrijft in het partijblad „Neues Deutschland", dat Stalin niet tot de „klassieken van het Marxisme" kan worden gerekend'.. Stalin heeft veel voor de opbouw van het socialisme gedaan, aldus Ulbricht, maar toen hij zich later boven de partij plaatste en de pereoortsver- ering bevorderde, hebben partij en staat aanzienlijke schade geleden. Ulbricht heeft het partijcongres van Moskou bijgewoond. Er moet in Oost-Duitsland lering uit dat congres worden getrokken, zegt hij, voor zover deléssen op de eigen omstandig heden kunnen worden toegepast. Er moet worden samengewerkt met de sociaal democraten, de vakbeweging en de Chris telijke arbeiders van West-Duitsland tot behoud van de vrede. Een uitwisseling van meningen is daartoe noodzakelijk. De Sovjetrussische pers verzwijgt, dat het drie jaar geleden is, dat Stalin overleed. Ook vorig jaar maakte de pers er geen ge wag van, doch het overlijden werd toen nog vermeld in een kalender, die is uitge geven door het ministerie van Cultuur. Aan de Stalin-allee in Oost-Berlijn, aldus tekent de BerJijnse correspondent van U.P. aan, staat het standbeeld van Stalin nog. Zuidkoreanen willen het eerst zien SEOUL (United Press) De bijna 81- jarige Zuidkoreaanse president Syngman Rhee heeft een derde ambtstermijn als pre sident der Zuidkoreaanse republiek van de hand gewezen. Zijn besluit werd bekend, toen de conventie van de liberale partij de grijze president eenstemmig opnieuw tot kandidaat had benoemd. Rhee heeft voor zijn besluit de volgende redenen omgegeven: (1) Er is geen geval bekend, dat in een democratisch land een president zich voor een derde ambtstermijn kandidaat stelt (blijkbaar ziet president Rhee F. D. Roosevelt over het hoofd red. U.P.), (2) zijn hoge leeftijd en (3) het ge voel, persoonlijk verantwoordelijk te zijn voor het mislukken van de herenigings pogingen tijdens zijn acht jaren president schap. De leiders van de liberale partij zullen Rhee verzoeken, zich te bedenken. „Zonder Rhee worden wij verslagen", merkte een der leiders op. In politieke kringen in Seoul was men in het onzekere, of het besluit van Rhee ernstig te nemen is, of slechts een po litieke zet is. Opmerkelijk is, dat Rhee geen enkeie aanwijzing gaf, wie zijn steun als kandidaat voor het presidentschap zou ge nieten. Er heerst aanzienlijke verwarring in de liberale gelederen. Noch de oppositie, noch de liberalen, schijnen een man van Rhee's formaat te kunnen aanwijzen. Men vreest en heeft dit reeds lang gevreesd voor het geval Rhee zou sterven dat het land in een politieke crisis zal geraken. Amerikaan se kringen delen deze vrees. De Zuidkoreanen wachten liever af. Zij zijn er niet zo zeker van, dat de president niet zal zwichten voor de nodige smeek beden. (Reuter, A.F.P., U.P.) Vier „Vampires" van de Zweedse luchtmacht die deelnamen aan een oefening, zijn in zuid-Zweden neer gestort. De vier bestuurders kwamen om het leven. Nabij Al'tena in West-Duitsland is een Brits koeriersvliegtuig neergestort. Twee personen kwamen hierbij om en twee wer den zwaar gewond. Het toestel werd ge heel vernield. Een Brits weerschip heeft zaterdag ge meld, wrakstukken gevonden te hebben van een Globemaster van de Amerikaanse luchtmacht, die 210 mijl van IJsland in zee is gestort. Van de 17 inzittenden is geen spoor gevonden. Het vliegtuig is in de nacht van vrijdag op zaterdag op weg van IJs land naar Gander (Newfoundland) veron gelukt. door droge streken gaan vloeien en dui zenden nieuwe steden zullen de vruchten plukken van vreedzame arbeid. Wij zullen echter slechts in staat zijn om meester over de natuur te worden wanneer wij onze inspanningen combineren met die van ingenieurs van alle landen. Dan zal einde lijk de natuur onderworpen worden en zal de mens belonen met niet te schatten rijk dommen", aldus ir. Markin. (De Russen zijn zelf reeds geruime tijd bezig met grootscheepse pogingen het kli maat van Siberië te veranderen. Zij willen de loop van twee reusachtige Siberische rivieren van richting laten veranderen en zouden met dit doel voor ogen reeds atoomexplosies aangewend hebben. Ook zijn zij bezig met het vormen van reusach tige kunstmatige binnenzeeën, terwijl zij zowel in Europees Rusland als in Siberië beschermende kunstmatige woudgordels aanleggen). BELGRADO (Reuter) Een autobus, waarin zich meer dan vijftig passagiers, onder wie vele vrouwen en kinderen, be vonden, is nabij Priboj, in zuid-Servië (Joegoslavië) op een beijzelde weg geslipt en ongeveer zestig meter in een rivier om laag gestort. Tot nu toe zijn drie lijken gevonden, doch men vreest dat tenminste nog elf personen door verdrinking om het leven zijn ge komen. Zevenentwintig personen werden gewond. De toestand van enkele hunner is critiek. DJAKARTA (ANP) President Sukar no zal morgen een begin maken met het raadplegen van de politieke partijen voor de vorming van een nieuw kabinet. Gedu rende twee dagen zal hij besprekingen voe ren met de tien partijen, die ten minste vier afgevaardigden in het parlement heb ben. Donderdag zal de president een of meer kabinetsformateurs benoemen aan wie het verzoek zal worden gedaan met de formatie gereed te zijn voor de bijeen komst van het nieuwe parlement, op 26 maart. Sukarno verklaarde eveneens, dat hij en vice president Hatta het er over eens zijn, dat voor de tot die datum resterende drie weken geen zakenkabinet dient te worden benoemd. Het demissionaire kabinet-Hara- hap zal de zakelijke kwesties afwikkelen Volgens de mening in politieke kringen is de spanning die bestaat tussen de grote politieke partijen afgenomen, nu het af tredende kabinet bekend heeft gemaakt, dat het de benoeming van vertegenwoordigers der minderheden en die voor west-Irian in het nieuwe parlement, zal overlaten aan de nieuwe regering. LUXEMBURG (AFP) Het zesde con gres van de Europese Unie van Federalis ten te Luxemburg is zondag geëindigd zonder dat men het eens is geworden over een gemeenschappelijk actieprogram. Het congres, dat op twee maart begon, was bijeengeroepen om de bestaande menings verschillen uit de weg te ruimen. Bij de besprekingen bleken er drie stro mingen te bestaan. De „realisten" onder aanvoering van prof. H. Brugmans (Ne derland) en Ernst Friedlaender (West- Duitsland) zijn van mening, dat het kris tallisatiepunt van de pro-Europese krach ten ligt in een economische integratie (voornamelijk een gemeenschappelijke markt) en de oprichting van een atoom gemeenschap. De „principiëlen", onder wie de Italiaan Spinelli en de Belg Riffiet, zijn van oordeel, dat men zich niet moet be perken tot de mogelijkheden van het ogen blik doch een volksactie moet ondernemen om te komen tot een politieke federatie van Europa door middel van het kiezen van een Europese grondwetgevende verga dering. Een middenstroming onder de Fransman Frenay en de Luxemburger Cal- trix wil zich voorlopig met beperkte doel stellingen tevreden stellen. Dankzij een akkoord tussen de „realis ten" en de „principiëlen" kon een resolutie worden aanvaard, waarin de bestaande verschillen worden geconstateerd, doch te vens getuigd wordt van de „vaste wil" om het bestaan van de unie te handhaven. Bij de verkiezingen van een centraal co mité van de unie kregen de „principiëlen" vijftien zetels, de „realisten" tien zetels en de middengroep acht zetels. ZURICH (United Press) Op de zitting die de raad van de Socialistische Inter nationale gehouden heeft, is het commu nistische aanbod, een verenigd front te vormen afgewezen. Dit aanbod is onlangs weer eens gedaan op het 20ste congres van de Russische communistische partij. In een verklaring die de raad zondag heeft uitgegeven over de betrekkingen tus sen de Socialistische Internationale en andere politieke krachten, wordt de con clusie getrokken dat de wijziging in de communistische tactiek, zoals die tot uit drukking is gekomen op het recente partij congres te Moskou, geen voldoende bewijs is dat de principes en politiek van de com munistische dictatuur wezenlijk veranderd zijn. Er is dan oog geen reden om af te wijken van de positie welke door het de mocratisch socialisme is ingenomen en welke enig verenigd front of enige vorm van politieke samenwerking met de par tijen van de dictatuur afwijst. Zelfs maar voor de mogelijkheid van besprekingen op internationale basis ziet de raad als mini mum-voorwaarde dat wezenlijke vrije de mocratische arbeidersbewegingen hersteld worden in al die landen waarin zij vroeger bestaan hebben en door de communistische dictatuur onderdrukt of uitgeschakeld zijn. De Socialistische Internationale heeft verder een beroep op alle socialistische partijen gedaan om Israel te helpen. De resolutie roept deze partijen op, er bij haar regeringen op aan te dringen, dat Is rael wordt toegestaan, zich de nodige wa pens te verschaffen. BONN (Reuter) Frankrijk en West- Duitsland hebben volgens deelnemers aan de Frans-Duitse besprekingen te Bonn, „een aanzienlijke mate van overeenstem ming" bereikt over de toekomst van het Saargebied. De overeenstemming zou in hoofdzaak behelzen, dat West-Duitsland goed gevonden heeft, de kanalisatie van de Moezel met de oplossing van de Saarkwes- tie te verbinden. De ministers van Buiten landse Zaken, Pineau en Von Brentano, zijn het zaterdag eens geworden over in structies voor hun deskundigen, die op 17 maart in Parijs bijeen zullen komen om te trachten de overgebleven kwesties op te lossen. De deskundigen moeten, volgens de in structies, de tekst uitwerken van een over eenkomst aangaande het volgende: 1. Om schrijving van Frankrijks rechten op ex ploitatie van de steenkool van het gebied van Warndt. 2. Maatregelen ter verzeke ring van leveranties aan Frankrijk van cokes uit het Saargebied. 3. Maatregelen voor de overgangsperiode, waarin de eco nomie van het Saargebied wordt .voorbe reid op het losmaken uit de Franse econo mie en aansluiting bij de Duitse. 4. De eco nomische status van de Saar aan het eind van de overgangsperiode, en 5. Het „pro ject van de kanalisatie van de Moezel". De duur van de overgangsperiode is een van de punten die de deskundigen moeten op lossen. Frankrijk heeft tien jaar, West- Duitsland twee jaar voorgesteld. Frank rijk heeft reeds toegegeven op het punt van DETROIT (United Press) Vandaag gaan 5500 employés van de Amerikaanse automobielindustrie weer aan het werk. De Packard afdeling uvan Studebaker-Packard zal „de normale produktie" hervatten, na sinds einde januari stilgelegen te hebben. Het dieptepunt voor de Amerikaanse automobielindustrie schijnt voorbij. De ge hele industrie verwacht een verhoging van de produktie van tien percent in de komen de maand. Aan het begin van 1956 werden in totaal 47.000 employés ontslagen en vele fabrieken moesten de werkweek aanzien lijk bekorten. Een democratisch lid van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden is van plan vandaag een wetsontwerp in te dienen, volgens welk het verplicht moet zijn, dat elke president binnen zes maanden na ambtsaanvaarding en daarna op vaste tijden een rapport over zijn gezondheids toestand overlegt. President Eisenhower wordt met tussenpozen nog steeds behan deld met een middel tegen bloedcoagulatie, aldus heeft de lijfarts van de president, dr. Howard Snyder, gezegd. de politieke aansluiting van de Saar bij West-Duitsland zodra dit uitvoerbaar is. De West-Duitsers hebben ruimte gelaten voor onderhandelingen over het Moezel kanaal, waartegen de industrie van de Ruhr over het algemeen gekant is, door invoeging van het woord „project". Dr. Ney, de Christen-democratische premier van het Saargebied, is na afloop van de be sprekingen door Pineau en Von Brentano ontvangen. Pineau heeft ook een gesprek met bondskanselier Adenauer gehad, waar bij Von Brentano aanwezig was, over alge mene politieke vraagstukken. Men is het er over eens, dat de vrede het best gediend zou zijn met verdere Europese integratie. MSKOU (A.F.P.) Onlangs zijin in Ja- koetie belangrijke diamantvelden ontdekt, die doen denken aan die van Kimberley in Zuid-Afrika, zo is door prof. Tsjitsjerbakov, secretaris van de afdeling geologie en geo grafie van de academie van wetenschappen der Sovjet-Unie, bekendgemaakt in het blad „Rode Ster". De nieuwe velden kun nen volledig voorzien in de behoeften der Sovjet-Unie, die tot dusverre door invoer moeten worden gedekt. In andere gebieden van Siberië zijn be langrijke ijzerertslagen ontdekt, terwijl in Kazakstan en in het noorden van het Euro pese gedeelt der Sovjet-Unie bauxiet is ge vonden. Het zoeken naar uranium geschiedt in de Sovjet-Unie met speciale toestellen, waarmede men van uit vliegtuigen gamma- stralen kan opvangen. DUBLIN (United Press) De Ierse rege ring heeft geweigerd haar goedkeuring te hechten aan een voorstel van Aer Lingus. de Ierse luchtvaartmaatschappij, in zake aankoop van vier Nederlandse passagiers vliegtuigen van 't type Fokker-Friendship en het verkrijgen van een optie op nog vier van die Fokker-toestellen die 36 passa giers kunnen vervoeren en de plaats zou den innemen van verouderde toestellen van het type DC-3. Aer Lingus was voornemens de Friendships te gebruiken op de korte rou tes van Dublin naar Manchester, Liverpool, Glasgow en andere Engelse plaatsen. Eni ge tijd geleden adviseerde een door Aer Lingus ingestelde studiecommissie Friend ships aan te kopen. Men vermoedt dat het ministerie van Financiën de regering heeft verzocht het aankoopverzoek niet goed te keuren. De 64-jarige mevrouw V. E. M. V. is bij het oversteken van de Oranjesingel te Nijmegen, doordat zij midden op de Singel weifelde, aangereden door een auto. Zij is aan de gevolgen overleden. In het Westerziekenhuis te Rotterdam is overleden de 37-jarige chauffeur C. C. B. uit Delft. Hij was op de Marathonweg in Rotterdam met zijn vrachtauto tegen een lichtmast gebotst. Hij en de andere twee inzittenden, de 41-jarige molenbaas L. van de G. uit Sliedrecht en de 40-jarige carros serie-bouwer F. P. uit Delft, werden uit de cabine geslingerd. B. was er het ergst aan toe, hij moest met een schedelbasis- breuk worden opgenomen. Van der G. en P. konden na behandeling in het Bergweg ziekenhuis naar huis gaan. Een personenauto, waarvan de bestuur der vermoedelijk onder invloed van drank heeft verkeerd, reed te Winschoten in- plaats van een bocht naar rechts te volgen, rechtdoor. Tengevolge hiervan reed de wagen in op twee tegemoet komende fiet sers. Een van deze wielrijders, de 32-jarige A. H. uit Heiligerlee, werd zo gewond, dat hij enkele uren na het ongeval in het R.-K.- Ziekenhuis te Winschoten is overleden. Zijn vrouw, de 26-jarige N. H., werd ook zeer ernstig gewond naar dat ziekenhuis over gebracht. Haar toestand is zorgwekkend. De automobilist reed na het ongeval door De auto werd later door de politie onbe heerd aangetroffen. Het voertuig bracht de politie op het spoor van de bestuurder, die des morgens vroeg van zijn bed werd ge licht. Het was de 40-jarige koopman E. S. uit Winschoten Hij is in arrest gesteld. Op de door het marinevliegkamp Val kenburg lopende Wassenaarse weg is een personenauto, bestuurd door J. A. D. uit Noordwijk, in aanrijding gekomen met een hofmeester der Koninklijke Marine die op een fiets reed. De hofmeester werd gewond. Hij is opgenomen in het Academisch Zie kenhuis te Leiden en daar vanmorgen over leden. De Raad voor de Scheepvaart heeft in een schriftelijke uitspraak de 52-jarige ka pitein H. V. uit Rotterdam gestraft door hem de bevoegdheid als kapitein op zee schepen te varen voor de tijd van een week te ontnemen. Volgens het oordeel van de raad is de kapitein medeschuldig aan de aanvaring van zijn stoomschip „Prins Maurits" met het Italiaanse stoom schip „Vittorio Z" op 10 oktober van het vorige jaar ter hoogte van Vlieland, ten gevolge waarvan het Italiaanse schip is gezonken. •*="«•-><*•••-> 'Omstreeks negen uur in de avond van die dag trof tijdens een dikke mist de ste ven van de „Prins Maurmits", die op weg was van Antwerpen naar Bremen, het Ita liaanse schip, dat enige tijd later in tweeën brak en zonk. Van de 20 opvarenden kon den tien man aan boord worden genomen van de „Prins Maurits" en de andere tien op de Franse trailer „Kleber". De raad wil in zijn uitspraak geen oor deel uitspreken over de mate van schuld van de „Vittorio Z", daar van deze kant geen gegevens zijn verstrekt. Dit schip had geen radar en zal, bij het bevaren van de route bij mist, wel moeite hebben gehad met de navigatie. Mogelijk heeft zij on danks de mist volle kracht gelopen. De „Prins Maurits" beschikte over radar. Daar in de Noordzee kleine vaartuigen kunnen worden verwacht die geen radarecho ge ven is het, mede met het oog daarop af te keuren, aldus de raad, dat de kapitein on danks dikke mist met volle kracht is blij ven doorlopen. De raad acht het onbegrij pelijk dat de kapitein koers heeft veran derd naar stuurboord. Hij bood daardoor zijn brede zij aan het andere schip en had door dit schip op ernstige wijze kunnen worden aangevaren. De vaart van de „Prins Maurits" moet, ondanks het achter uitslaan op het laatste moment nog vrij groot zijn geweest. Het is gelukkig dat alle opvarenden van de Vittorio Z konden wor den gered. Naar de luchtvaartcorrespondent van de „Financial Times" meldt heeft de KLM een vaste order geplaatst voor 12 Amerikaanse Lockheed Electra-turbo-prop toestellen, ter waarde van ongeveer 120 miljoen gul den, inclusief onderdelen. Binnenkort zal een officiële mededeling hierover geschie den. De KLM is de eerste luchtvaartmaat schappij buiten Amerika, welke dit type heeft besteld. De regering van Columbia heeft prof. dr. C. F. A. van Dam, hoogleraar-directeur van het Spaans-Portugees en Ibero-Amerikaans Instituut te Utrecht benoemd tot officier in de orde van San Carlos. Deze onderscheiding werd hem verleend als een erkenning van zijn verdiensten en voor de arbeid door prof. Van Dam ver richt met betrekking tot de culturele toe nadering tussen Columbia en Nederland. Senator Estes Kefauver, die streeft naar het Democratische kandidaatschap voor de komende presidentsverkiezingen, heeft ver klaard, dat president Eisenhower een con ferentie van Arabische, Joodse, Britse, Franse en Amerikaanse leiders moet be leggen om een vreedzame oplossing voor de crisis in het Midden-Oosten te vinden. Mevrouw Roosevelt gaf in een toespraak tot de Joodse hulporganisatie „United Jewish Appeal" te New York als haar mening te kennen, dat de Westelijke Grote Drie moeten overeenkomen, de grenzen tussen Israel en zijn Arabische buurstaten te garanderen. Het Israëlische vraagstuk acht zij niet slechts een zaak tussen de Arabische landen en Israel, doch een kwes tie, die „de gehele vrije wereld aangaat." Het Griekse vrachtschip Aenos (6.00t) ton) is bij Gingota. op vier mijl uit de kust, op een rots gestoten en gezonken. De be manning van 21 koppen werd gered. De Aenos was met een lading ijzererts op weg van India naar Italië. In de golf van Alaska is het bijna 8000 ton metende Amerikaanse vrachtschip „Washington Mail" bij stormweer in tweeën gebroken en gezonken. De 9 passa giers en 51 bemanningsleden konden wor den gered. Ten westen van Walcheren is ook het Italiaanse schip „Eridano" (5269 ton) in moeilijkheden geraakt. Ook naar dit schip is sleepboothulp onderweg. Tengevolge vatn de dooi doen zich in oost-Duitsland grote overstromingen voor, terwijl uit Oostenrijk lawines worden ge meld. Te Passau is het peil van de Donau tot vijf meter boven normaal gestegen. Meer dan 400 woningen zijn ondergelopen. Met hulp van Amerikaanse militairen pogen de slachtoffers hun bezittingen uit het water te redden. In het gebied van Passau zijn bruggen voor het verkeer gesloten. Vier dorpen in de omgeving van Linz (Oostenrijk) zijn ontruimd, ook al met het oog op de bijzonder hoge stand van de Donau. Lawines in de Oostenrijkse Alpen hebben aan vier personen het leven gekost. Vele rivieren in noord- en oost-Frankrijk zijn buiten haar oevers getreden. Door overstromingen van de Moezel staan stra ten van Nancy onder water. De Meurthe heeft verscheidene grote wegen onbegaan baar gemaakt. De Rijn bij Straatsburg stijgt twee cm per uur en is het gevarenpeil van vijf meter genaderd. In de Ardennen is de Semoy op véle plaatsen buiten haar oevers getreden, door dat ijsdammen de stroom gedeeltelijk ver sperren. De Maas, die in 24 uur een meter is gestegen, heeft een tijdelijke brug weg geslagen. De Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft vanmorgen, inzake de ingestelde be roepen tegen het ontslag dat de gemeente Amsterdam aan een 55-tal personeelsleden heeft gegeven, de uitspraak van 't scheids gerecht te Amsterdam van 26 augustus 1955 bevestigd. De Centrale Raad is met dit scheidsgerecht van mening, dat deze staking een zodanige misdraging was, dat daardoor reeds het gegeven ontslag is ge rechtvaardigd. In zijn overweging zegt de Centrale Raad voorts, dat de gemeente Am sterdam reeds eerder dergelijke straffen heeft opgelegd, zodat dit de ambtenaren bekend moest zijn. In de overwegingen van het vonnis van de Centrale Raad van Beroep wordt voorts gezegd, dat de gemeente Amsterdam, met betrekking tot het ontslag van alle aan de staking deelgenomen hebbende ambtena ren, staande voor de vraag of gebruik zou worden gemaakt van de bevoegdheid tot het geven van strafontslag, het algemeen belang in casu het gemeentebelang terecht heeft laten prevaleren. Hoewel de gemeente van oordeel was, dat alle stakers ontslagen konden worden, zijn er slechts enkele tientallen ontslagen teneinde strem ming van de openbare diensten te voorko men. De Centrale Raad meent in dit op zicht, dat het aan het beleid van de ge meente Amsterdam moest worden overge laten wie zij, juist in het algemeen belang, in dienst wilde houden. De overige, tijdens de zitting door de raadslieden aangevoerde argumenten, hebben de raad evenmin tot de conclusie kunnen, brengen, dat. er on evenredigheid bestaat tussen de gepleegde overtreding en de opgelegde straf. Al zouden de te berde gebrachte omstan digheden ieder op zichzelf geheel of ge deeltelijk juist zijn. meent de Centrale Raad in zijn uitspraak niettemin van oor deel te zijn, dat de ambtenaar, die zich Ned. Heidemaatschappij Met betrekking tot het visseizoen is op de bestuursvergadering van de hoofdafde ling Zoetwatervisserij der Nederlandse Heidemaatschappij, die zaterdag in Arn hem gehouden is, besloten de bepalingen in de visserijreglementen omtrent de gesloten tijden aan te houden en dus niet de minis ter van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening te verzoeken de opening van het visseizoen later te stellen of het seizoen langer open te stellen, waartoe stemmen waren opgegaan gezien de afgelopen stren ge vorstperiode. Herdenking in Concertgebouw Duizenden pelgrims uit alle delen van het land in de hoofdstad Uit alle delen van het land zijn in de nacht van zaterdag op zondag duizenden pelgrims naar Amsterdam gekomen voor de stille omgang, de jaarlijks terugkeren de bedetocht van Rooms-Katholieke man nen en jongens ter verering van het Heilig Mirakelsacrament, een wonder dat in 1345 in de hoofdstad moet hebben plaats gehad. Drie nachten in Maart trekken grote groe pen stil biddende gelovigen door de bin nenstad langs de oude bedeweg, die voor de reformatie ook door de pelgrims ge volgd is. Het is ditmaal een jubileumbede vaart, want het gezelschap van de Stille Omgang herdenkt het feit, dat 75 jaar ge leden de omgang in ere hersteld werd. Met een plechtige bijeenkomst in het Concert gebouw in Amsterdam heeft het Gezel schap van de Stille Omgang zondagmiddag dit jubileum gevierd. De herdenking werd onder meer bijge woond door prof. dr. L. J. M. Beel, minis ter van Binnenlandse Zaken, mgr. Paolo Giobbe, pauselijk nuntius-internuntius in Den Haag, door mgr. J. P. Huibers, bis schop van Haarlem, door mgr. J. M. Groot, vicaris-generaal van het Haarlemse dio cees, door mgr. G. P. J. van der Burg en vele katholieke leden van Eerste en Twee de Kamer, van Provinciale en Gedepu teerde Staten, en van het college van B. en W. en de gemeenteraad van Amster dam. De 250 zustergezelschappen, ver spreid over het gehele land, hadden depu taties gezonden. De bisschop van Haarlem deelde mee, dat de paus enkele bestuursleden van het gezelschap had onderscheiden. De heer Alphons Elsenburg, voorzitter, werd be vorderd tot commandeur in de Orde van de Heilige Gregorius de Grote, zijn zoon Eduard de toékomstige voorzitter werd benoemd tot ridder in dezelfde orde en de heer P. Asselman, penningmeester, werd het ridderschap in de orde van St. Sylvester verleend. om welke redenen dan ook solidair ver klaart met een massale staking waardoor de belangen van de Amsterdamse burgerij en die van de .gemeenschap zijn aangerand en waardoor de betrokkenen aan hun mede-ambtenaren in den lande een uiter mate slecht voorbeeld hebben gegeven van de wijze waarop een goed ambtenaar on der alle omstandigheden zijn plicht be hoort te vervullen, een zo ernstige mis draging heeft begaan, dat de straf van ont slag daaraan volkomen evenredig is. NIEUW DELHI (AFP/Reuter). In een rede tot de Indiase raad voor wereldzaken heeft de Britse minister van Buitenland se Zaken, Selwyn Lloyd, zondag verklaard, dat zijn land met de Sovjet-Unie en com munistisch China in vrede wil leven en zich .niet wil mengen in de binnenlandse aangelegenheden van deze landen. Het ge vaar voor een atoomoorlog acht de mi nister verminderd. Ik geloof niet, zo zei hij, dat de tijd al is aangebroken om de be wapening te veronachtzamen, doch wij willen dat het grote debat tussen de vol ken niet gaat over de vraag, of een land militair sterker is dan het andere, maar over de kwestie of zijn denkbeelden en zijn opvatting over de gemeenschap beter zijn". Naar zijn mening moeten eventuele ver schillen tussen India en Groot-Brittannië in het juiste licht worden gezien. „Wij de len de opvatting dat wij ieder een over heersende taak in deze verontruste wereld hebben om te verzoenen, de spanning te verminderen, meningsverschillen op te los sen en oplossingen te geven, die er toe lei den dat de vrede behouden blijft". De mi nister Lloyd zei dat Groot-Brittannië re gionale pacten „politiek eerbiedigt". „Wij in Europa waren niet van plan ons stuk voor stuk te laten opslokken. Het verdrag dat wij Noordatlantische Verdedigingsor ganisatie noemen, heeft West-Europa een gevoel van vrijheid en veiligheid gegeven, waaraan wij grote waarde toekennen". Op dezelfde manier geeft het verdrag van Bagdad, dat India „geneigd is te critise- ren", veiligheid en stabiliteit aan de be trokken landen, waardoor de sociale en economische ontwikkeing zich beter kan voltrekken, aldus de Britse minister. NICOSIA (Reuter) Aartsbisschop Makarios, de leider van de beweging op Cyprus die aansluiting bij Griekenland wenst, heeft de ethnarchische raad voor heden in bijzondere vergadering bijeenge roepen. Hij zal dan verslag uitbrengen over zijn besprekingen met de Britse minister van Koloniën, Lennox-Boyd. Daarna zal hij op een persconferentie nog eens zijn stand punt ten aanzien van de Britse voorstellen uiteenzetten en verklaren, waarom hij deze heeft afgewezen. Intussen is het verzet op Cyprus weer op gelaaid. In totaal werden zondag elf bom aanslagen gepleegd. De dader van een aan slag op een voertuig van de Britse veilig heidstroepen te Limassol werd neerge schoten. Een voorbijganger werd door de bom gewond. Bij de overige aanslagen vielen geen slachtoffers. Aartsbisschop Makarios heeft zaterdag verklaard, „dat Engelands onverzoenlijk heid de deur van onderhandelingen heeft gesloten. Wat Cyprus betreft, zal geen poging gedaan worden om deze deur weer te openen." Zondagmiddag om half vier is er een aanrijding ontstaan op de Amsterdamse vaart in Haarlem ter hoogte van de Prins Bernhardlaan. Uit de richting Amsterdam kwamen namelijk twee personenauto's, waarvan de voorste bij genoemde laan linksaf wilde slaan. Dit werd niet opge merkt door de bestuurder van de tweede wagen, zodat er een aanrijding ontstond, waarbij een passagiere van de eerste auto vermoedelijk een hersenschudding kreeg. Deze wagen werd aan de achterzijde inge drukt. De tweede auto werd aan de voor zijde beschadigd. De classis Gorinchem van de Gerefor meerde Kerken heeft uitgesproken dat een belijdend lid dezer kerken die geen ge meenteleden wenst te vermanen als zij lid zijn van de Partij van de Arbeid of van het NW met het oog op de daar geldende be ginselprogramma's, geen ambtsdrager in deze kerken kan zijn.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 10