Raad van Heemstede brengt aantal wethouderszetels terug op drie Kort en bondig^ Chaine des Rötisseurs installeerde 55 leden, onder wie prins Bernhard De Begum Liaquat Ali Khan sprak voor Haarlemse vrouwen Vacature-H. Disselkoen niet vervuld Koning Suramarit van Cambodja gekroond Groot ceremonieel op kasteel De Hooge Vuursche in Baarn Instructieve lezing over de emancipatie der Pakistaanse vrouwen Het Horecaf request in de affaire-Funckler Restauratie van het Oude Slot Sukarno raadpleegt de vier grote partijen Amsterdamse Beurs Burgerlijke Stand van Haarlem Telegram van Haarlemse scholieren aan UNO Loodgieter maakte val van vijf meter Kieviten in Schalkwijk Sovjet-publikatie zuivert Trotzky's nagedachtenis PNI verwacht formatie opdracht Minister Malenkov bezoekt deze maand Engeland j 'NSDAG 6 MAART 1956 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COlIRAN I van De gemeenteraad van Heemslede heelt maandagavond, met de stemmen de drie leden van de fractie van de Partij van de Arbeid tegen, besloten het aantal wethouders van vier op drie terug te brengen. Dit betekent, dat de vaca ture, ontstaan door het overlijden van de heer H. J. W. B. Disselkoen, niet vervuld zal worden. Tot 1953 bestond het college van B. en YV. uit de burge meester en drie wethouders, maar in de eerste vergadering na de verkiezingen besloot de raad in september van dat jaar het aantal wethouders uit te breiden tot vier. De voorzitters van de fracties van de K.V.P., de V.V.D. en de Pro testantse groep hadden voor de vergadering van gisteren een intiatief-voorstel dus nu, zoals gezegd, is aanvaard. De belangstelling voor deze raadsver gadering was bijzonder groot. Wegens ziekte van burgemeester mr. A. G. A. rid der van Rappard, leidde wethouder E. J. van Lent de bijeenkomst. Deze instal leerde mevrouw E. van der Meulen-Hou- wer als raadslid en heette haar welkom. De voorzitter herinnerde er aan, dat mevrouw Van der Meulen in het verleden reeds de belangen van de gemeente heeft gediend en hij hoopte, dat zij nog vele jaren als lid van de vroedschap haar krachten zal geven tot grootmaking van de gemeente. Mevrouw Van der Meulen sprak woorden van dank en gaf de verzekering, dat zij haar best zal doen de belangen van Heemstede te behartigen. Conclusie Partij van de Arbeid Nadat de voorzitter had meegedeeld, dat een voorstel van de heren Verhoeven, mr. Zeelenberg en mr. dr. Van Bruggen was binnengekomen, om het aantal wet houders op drie te bepalen, legde de heer R e ij n d e r s (Arbeid) een verklaring af. Daarbij herinnerde hij er aan op welke wijze in september 1953 het besluit om vier wethouders te benoemen, tot stand is gekomen. De A.R. en C.H.U. hadden te voren een gemeenschappelijke lijst gevormd en verkregen daardoor een raadsfractie van vier leden. De voorzitters van de frac ties hebben vooroverleg gepleegd over de samenstelling van het college en één van hen merkte daarbij op. dat eerst de heer Van Lent tot wethouder gekozen moest worden en daarna de heer Disselkoen; zou dat niet het geval zijn, dan zou zijn fractie zich van verder stemmen onthouden bij de derde candidaat. De Partij van de Arbeid meende hieruit te kunnen afleiden, dat. de gemeente in zeer democra tische richting bestuurd zou worden. Het vooropgezette doel was aldus de heer Reijnders om de Partij van de Arbeid mee te laten besturen en niet te weren uit het college van B. en W. Van die mening nam spreker thans niets terug. In het over leg dat na het overlijden van de heer Dis selkoen gevoerd is, kwam vast te staan, dat de wethouderszetel niet te scheiden is van de persoon van de heer Disselkoen en van diens kwaliteiten. Vooral om laatstgenoem de reden had men de thans oyerledene des tijds gehandhaafd. Nu menen andere frac ties, dat. de Partij van de Arbeid zich moet terugtrekken en dat de raad in het college voldoende vertegenwoordigd is door afge vaardigden van de K.V.P., de V.V.D. en de A.R., die zich voor dit speciale geval ver enigd heeft met de C.H.U. De heer Reijn ders noemde de heer Disselkoen een voor uitgeschoven post van de Partij van de Arbeid in het college en betoogde, dat deze partij een groot onrecht wordt aangedaan, als zij niet in het college van B. en W. ver tegenwoordigd is. De arbeidende klasse komt er dan „bekaaid" af. Het vooroverleg De heer Verhoeven (K.V.P.) zeide, dat het hem leed deed, dat de kwestie be sproken wordt. De nagedachtenis van de heer Disselkoen zou het beste geëerd zijn als het voorstel zonder discussie aangeno men zou zijn. De motieven, over welke wijze, waarop de heer Disselkoen gekozen is, zijn door de heer Reijnders niet juist opgesomd. Spreker verklaarde destijds ge zegd te hebben: „Wij laten de heer Dissel koen tot geen prijs vallen", daarmee doe lend, dat hij het op prijs zou stellen, dat de heer Disselkoen in het college werd opge nomen. De Partij van de Arbeid stond er buiten. Sprekend over de combinatie A.R. en C.H.U. merkte de heer Verhoeven op, dat uit het optreden gebleken is, dat er van één groep gesproken kan worden. Daarom werd het in 1953 billijk geacht, toen de combinatie uit vier leden bestond, uit deze groep een wethouder te kiezen. De Partij van de Arbeid kwam door de PNOM PENH (United Press) De ko ning van Cambodja. Norodom Suramarit, en zijn gemalin, koningin Kusoman Nea- riroth, zijn gisteren met Oosterse pracht en praal in Pnom Penh gekroond. De koning en koningin openden de plech tigheden met. een bad in geparfumereerd water, bedoeld om hen te reinigen en voor te bereiden op hun plichten. Boeddhisti sche en Brahmaanse priesters zongen ge wijde liederen. Tijdens deze ceremonie stond de koning met een voet op een stuk zilver en met de andere op een stuk goud, de koningin stond op een vijgeblad. Daar na overhandigde een priester de koning een gewijd muziekinstrument, waarop deze blies ten teken dat de reinigingsceremonie beëindigd was. Vervolgens nam de koning de koningin bij de rechterhand, terwijl hij als symbool van een lang leven in de linkerhand een boomtak vasthield, en wandelde langzaam gevolgd door de priester naar de met goud ingelegde troonzaal, waar de eigenlijke kroning geschiedde. minder gelukkige bepalingen van de Kies wet met drie zetels in de raad terug. De fractie van spreker heeft in 1953 de heer Disselkoen willen handhaven in het college om zijn uitzonderlijke kwaliteiten. Met lede ogen ziet spreker, dat zijn stoel thans leeg is. Als het aantal wethouders op drie gesteld zal worden, is dat voor de Partij van de Arbeid onaangenaam. Spreker was van mening, dat de heer Disselkoen geen vooruitgegeschoven post van de Partij van de Arbeid in het college ingenomen kan hebben; hij was een bekwaam regent en had de hulp van anderen niet nodig. Moge lijk, dat hij zijn partij inlichtte over initia tieven. Voorts betwijfelde spreker het, dat de arbeidende klasse geen voldoende zeg genschap meer zal hebben. Alle raadsleden komen op voor de belangen van alle be woners, dus ook voor de arbeiders Repliek Mr. Zeelenberg (V.V.D.) merkte op, dat hetgeen de heer Reijnders gezegd heeft tot repliek noopt. De wijze, waarop de heer Verhoeven de geschiedenis van het ont staan van het college uiteengezet heeft, noemde hij juister dan de manier, waarop de heer Reijnders dat gedaan heeft. In 1953 heeft sprekers partij de combinatie van A.R. en C.H.U., bestaande uit vier leden, erkend, nadat, eerst enige jaren na gegaan was op welke wijze er samenge werkt was. De Partij van de Arbeid keerde met drie leden in de raad terug en de Protestantse groep had daardoor meer recht op een zetel dan de Partij van de Arbeid. De V.V.D. had in 1953 geen be hoefte aan een vierde wethouder, maar om de heer Disselkoen te behouden, werd aan de uitbreiding van het aantal wethouders toch meegewerkt. Nu is de toestand gewij zigd en spreker meende, dat er geen aan leiding bestaat een vertegenwoordiger uit de fractie van de Partij van de Arbeid tot wethouder te benoemen. Ook zou het on juist zijn de zetel aan een andere fractie toe te wijzen, hetgeen in andere gemeenten wel eens geschiedt bij een wethouders vacature. De vierde wethouderszetel in Heemstede was bedoeld om het werk van de heer Disselkoen te eren. Mr. Zeelenberg merkte op, dat de wethouders verantwoor delijk zijn en niet de vooruitgeschoven posten. Het voorstel van de drie fractie voorzitters achtte spreker van belang om een oplossing van het. probleem te ver krijgen, waarvoor de raad door het over lijden van de heer Disselkoen geplaatst is. Samenwerking heilzame uitwerking Mr. dr. Van Bruggen (Prot. Groep) huldigde eerst de nagedachtenis van de heer Disselkoen; deze begreep tot het diepst van de kern wat gelijkstelling was. Spre ker gaf een uiteenzetting van het ontstaan van de combinatie A.R. en C.H.U. bij de verkiezingen voor de raad van Heemstede en zeide, dat het niet gegaan is om poli tieke winst. Toch heeft zij een heilzame uitwerking gehad, want de zetel van de communistische partij ging over naar de Protestantse groep. Zakelijk gezien kan het college uit drie wethouders bestaan; dat is tot 1953 gebleken. Terecht heeft de raad toen voor een eminent man een plaats in geruimd. Thans kan de vacature onvervuld blijven. Nadat de heer W e ij e r s (Onafh.) mee gedeeld had, dat hij het voorstel van de drie fractievoorzitters zal steunen, voerde de heer R e ij n d e r s opnieuw het woord. Hij herinnerde aan de besprekingen in het vooroverleg in 1953; volgens hem is toen bepaald, dat de zetel aan de Partij van de Arbeid was toegewezen. Voorts betoogde spreker, dat de werkzaamheden van de wethouders zich steeds uitbreiden. Er zijn vele problemen, zoals de aanleg van een nieuw zwembad, het kleuteronderwijs, het stichten van een sportcentrum en het bou wen van scholen. Deze vraagstukken vra gen veel van de mens. Spreker houdt zijn hart vast of hieraan voldoende aandacht besteed kkn worden, als er geen vierde wethouder gekozen wordt. De burgemees ter verricht zijn representatieve taak op prachtige wijze, maar of hij in staat zal zijn daarbij ook de portefuille van onderwijs te beheren, is een vraag. De voorzitter betreurde het, dat de heer Reijnders in zijn betoog gesproken heeft over de burgemeester, waarop de heer Reijnders opmerkte: „Als hij er geweest was, zou ik het ook gezegd heb ben". Hierna werd het voorstel van de drie fractievoorzitters aangenomen met 16 stem men voor en 3 stemmen tegen. HAARLEM. 5 maart 1956 ONDERTROUWD: 5 mrt, Tj. L. Thio en M. A. van Katwijk; K. Kleijn en J. A. Tromp; K. Schoon pn A. Hooglugt. GEHUWD: 5 mrt, M. Kales en H. A. van Sabben. BEVALLEN van een zoon: 2 mrt, A. R. DamSelles, 3 mrt, J. C. Hamnenberg Fabels; 4 mrt, M. Hisschemöllervan Beek; M. Kruithofde Haan; G. van den Broeke de Vries; M. BrunaLust; 5 mrt, A. de Haan Gesink BEVALLEN van een dochter: 3 mrt., J. van der Weidenter Plegt; J. Trommelenvan Oorschot; 4 mrt, Th. W. B. Goes—Hofstra; E. H. KroonenbergSlappendel; W. F. Kloos terboer—Korstanje; 5 mrt, A. van Woerden —Cohen; J. J. M. Rollfs of RoelofsReemer. OVERLEDEN: 27 febr., C. G. van Da.nme —van Andel, 79 j., Ripperdastraat; 2 mrt, S. BoeserKoper, 76 j., Jan Luijkenstraat; Ph. J. M. KikkertMasthoff, 90 j„ Wagenweg; 3 mrt, Tj. Braaksma, 64 j., Meidoomplein; A. Winkler, 57 j., Paul Krugerstraat; S. D. Schiff. 92 j„ Heussensstraat; A. Mokken- storm, 58 j., Spaarnhovenstraat; W. J. Groe- nendaalde Bruin, 78 j., Burgwal; C. M. AntonisseVos, 66 j., van Beresteijnstraat; A. C. Weenink, 69 j., Gasthuisvest; J. Verkerk —Groeneveld, 62 j„ Kamperlaan. BINNENLAND Nederlands smaldeel. De Nederlandse kruiser „De Zeven Provinciën", de torpedo- bootjagers „Evertsen" en „Van Ewijck" en de onderzeeboten „Walrus" en „Zeeleeuw" zijn van Gibraltar naar Nederland vertrok ken, na gedurende twee maanden deelgeno men te hebben aan de manoeuvres in het gebied van Gibraltar. Gestikt. Bij het middageten kreeg de ongeveer 70-jarige R. de Vos te Zwagerveen bij Kollum een stukje vlees in de luchtpijp. Hevig benauwd liep de man van tafel weg, doch in de gang viel hij neer. De levens geesten bleken reeds geweken te zijn, toen men hulp wilde verlenen. ROKA-beurs. De directeur-generaal van de Voedselvoorziening, ir. J. A. P. Franke, heeft in Rotterdam in aanwezigheid van onder anderen de burgemeester van Rotter dam, mr. G. E. van Walsum, de chef van het kabinet van minister Mansholt, mr. F. Da niels, en de voorzitter van de Rotterdamse Kamer van Koophandel, mr. K. P. van der Mandele, de „ROKA-levensmiddelenbeurs 1956" geopend. De beurs wordt gehouden in de Ahoy- en Energiehal. HAARLEM EN OMGEVING Verkeersexamen. Vandaag wordt op alle openbare en bijzondere lagere scholen in Haarlem het schriftelijke verkeersexamen van de leerlingen afgenomen. De jongelui zullen tussen 13 april en 15 mei prak tisch examen doen, waarna aan de ge slaagden het diploma van het Verbond van Veilig Verkeer zal worden uitgereikt. Jubilaris. Vrijdag 9 maart hoopt de heer W. Paap te Wijk aan Zee. technisch opzich ter B bij hel Provinciaal Elektriciteitsbedrijf van Noordholland, de dag te herdenken waarop hij vijfentwintig jaar geleden bij ge noemd bedrijf in dienst trad. Maandagavond zijn op het kasteel De Hooge Vuursche in Baarn Prins Bernhard en de ambassadeur van Frankrijk te 's Gravenhage, baron E. de Beauverger, ge ïnstalleerd als ere-ridder van de ..Confrérie de la Chaine des Rötisseurs." In deze broe derschap zijn de gastronomen-uit-liefheb- berij en de meeste spitbraders verenigd. Erc-president is president Coty van Frank rijk. De Chaine des Rötisseurs Ls thans een wereldomspannende culinaire broederschap, die sedert augustus 1954 ook in Nederland haar vertegenwoordiging heeft. Baljuw voor Nederland is de heer B. D. Proos Koogendijk te Utrecht. Aan deze installatie van de Prins en de Franse ambassadeur ging de installatie vooraf van 53 bekende Nederlanders tot leden van de broederschap in verschillen de rangen. Hierbij bevond zich jhr. J. T. van Spengler, directeur van de Rotterdam se Bank te Haarlem. De grootkanselier de heer Jean Valby, culinair journalist te Parijs, trad als ceremoniemeester op. Hij nam de nieuwe leden de gelofte af, waarna de grootmeester dr. Charles Guebel uit Parijs hen installeerde. De baljuw van Nederland, de heer B. D. Proos Hoogendijk. opende de installatie plechtigheid van Prins Bernhard en de Franse ambassadeur baron E. de Beauver ger met een toespraak. Belgische jacht hoornblazers luisterden de plechtigheden op. Maandagavond is in de Kroonzaal van Brinkmann een lezing gehouden door Hare Excellentie de Begum Liaquat Ali Khan, ambassadeur van Pakistan in Den Haag over „De vrouwen van Pakistan als Burge- resséh van een nieuwe democratie" voor leden van het Centrum voor Internationale Lezingen. Na ingeleid te zijn door mevrouw J. C. G. M. Chabot Rortmann, presidente van de Vereniging van Vrouwen met Aca demische Opleiding, ving de Pakistaanse ambassadeur haar lezing aan, die zij in het Engels uitsprak. Mevrouw Janssen ver taalde het gesprokene in het kort. De ambassadeur sprak over de ontwik keling der Pakisaanse vrouwen tot volwaar dige burgeressen met politiek en sociaal bewustzijn, en met daadwerkelijke taken als stemgerechtigden. Zij vertelde hoe in de moeilijke tijden na de dood van de stichter van Pakistan, Mohamed Ali Jinnah, de vrouwen grote daden stelden tijdens de enorme stroom vluchtelingen uit Kashmir en India. Dit optreden van de Pakistaanse Al schijnt de z-m, toch is ons land nog niet verlost uit de greep van koning Winter. Hiervan getuigt deze opname, die gemaakt werd in de haven van Tolkamer bij Lobith, waar 300 schepen liggen te wachten tot de rivier ijsvrij is. De zware schollen zouden ernstige schade kunnen toebrengen aan de schepen bij een eventuele „aanvaring" Zuals wij destijds reeds gemeld hebben, heeft het hoofdbestuur van de Nederlandse Horecaf onlangs een request ingediend bij B. en W. van Haarlem naar aanleiding van de plannen van dit college tot een even tuele overname van Grand Hotel Funckler aan de Kruisstraat te Haarlem. In dit re quest, waarvan wij de voornaamste punten reeds'drie weken geleden weergaven, ver zoekt het hoofdbestuur van de Horecaf na een uitvoerige motivering van zijn be- 0Voor het koninklijk zwaren, B. en W. „het daarheen te leiden, paar de gebeeldhouwde houten troon be- j dat geen gelden der gemeenschap worden j steeg voor de eerste en enige keer van i gestoken in objecten: hun regering werd het door Boeddhisti- a. waarvan de exploitatie beter door vakbe- sche priesters met drie soorten heilig wa- j kwame en eigen risico dragende onderne- ter besprenkeld. I mei"s zal kunnen geschieden; In de troonzaal waren alle prinsen van b. waarvan door deskundigen geen finan- koninklijke bloede verzameld, onder wie Suramarits zoon. prins Norodom Sihanouk, die ten behoeve van zijn vader van de troon afstand had gedaan. Daarna keerde de koning zijn hoofd naar het zuid-westen om de „levenswind" te ontvangen, die naar verondersteld wordt over Cambodjase monarchen blaast ten tijde van hun kro- ning. De slotceremonie begon toen het konin- 'ijke paar. gekleed in met gouddraad ge- orduurde gewaden op de troon plaatsnam, 'it handen van prins Sihanouk ontving de oning de gouden kroon. De Arabier naar Monaco. Het bekende 'raai-orgel „De Arabier" uit Groningen zal eer waarschijnlijk in Monaco spelen ter ge- 'genheid van de feestelijkheden bij het •■.welijk van Grace Kelly en prins Rainier. heer Carel Briels overweegt om het orgel '"•laten spelen tijdens het spel dat daar zal 'orden uitgevoerd. cieel heil wordt verwacht; c. waarmee de overheid in openlijke con currentie treedt met bestaande bedrijven, die hun taak naar behoren blijken te ver richten." Tenslotte bepleit het hoofdbestuur dat „de illusie wordt weggenomen als zou de overneming van Grand Hotel Funckler het panacee betekenen tegen het gebrek aan logies-acommodatie. waarmee geheel Euro pa tijdens het hoogseizoen worstelt en dat juist daardoor een jaar-exploitatie zo ris kant maakt". Een afschrift van dit request is gezonden aan de leden van de Haarlemse raad. In hoeverre dit verzoekschrift van invloed ge weest is, of nog zijn zal, op de desbetref fende plannen van B. en W. valt nog niet te zeggen. Het plan is echter als wij wel zijn ingelicht nog steeeds niet in de vorm van een afgerond voorstel van B. en W. aan de raad gegoten. De zaak-Jungschlaeger Op een vergadering van middelbare scholieren te Haarlem, gisteravond op ini tiatief van de scholieren van het Christe lijk Lyceum gehouden, is besloten, het vol gende telegram te richten tot de secretaris generaal van de UNO, Dag Hammarskjoela. „Met stijgende verontrusting hebben wij de procesvoering tegen onze landgenoot Jungschlaeger te Djakarta, waarbij aan beklaagde geen verdediging van een rechtskundige werd toegestaan, gevolgd. Aangezien de rechter onder druk wordt gesteld door straatbetogingen is een wel haast bovenmenselijke moed nodig om een rechtvaardig vonnis uit te spreken. Wij doen nu een beroep op u en uw organisa tie, alles in het werk te stellen dat dit niet temin gebeurt, omdat, hier de rechten van de mens in gevaar zijn". Maandagmorgen om tien minuten ovei half elf was een 26-jarige loodgieter bezig met het repareren van een dakgoot van een huis in de Kruisstraat te Haarlem. Hij leunde daarbij tegen een raam van 80 bij 200 cm. Dit raam bezweek, waardoor de loodgieter een val van vijf meter maakte en op een keukenvloer belandde. Hij kreeg een rechter-onderbeerfractuur. Men deelt ons mede, dat in Schalkwijk het eerste koppel kieviten van dit voorjaar is gezien. Binnenkort zullen de gemeenteraad van Heemstede plannen bereiken om over te gaan tot restauratie van het Oude Slot. Ar chitect IJsbrand Kok te Amsterdam zal aan de uitvoering meewerken. Tijdens de rondvraag in de maandag avond gehouden vergadering van de ge meenteraad van Heemstede heeft de heer A. J. Verspoor (Arbeid) opgemerkt, dat de toegangspoort tot het Oude Slot in de plorabele toestand verkeert. Hij was van mening, dat als er niet spoedig iets gedaan wordt de poort ten dode opgeschreven is. Hij vroeg hieraan aandacht te besteden en zo spoedig mogelijk tot herstel van de poort over te gaan. vrouwen leidde tot het stichten van de „All Pakistan Women's Association" (APWA), de Pakistaanse vrouwenbond. Dit vond plaats in februari 1949. Iedere Pakistaanse vrouw kan hiervan lid zijn, ongeacht kleur, klas, religie of ontwikke ling. Jaarlijkse bijeenkomsten dienen voor de bespreking van het reeds gepresteerde en om nieuwe activiteiten aan te vangen. De eerste werd in 1952 in Lahore gehouden, de tweede in 1954 in Sukkur, waar een resolutie werd aangenomen waarin om een ministerie van Sociale Volkswelvaart werd gevraagd. De laatste bijeenkomst was in Karachi, waar een „grondwet" voor de APWA werd aangenomen, die inhoudt dat de APWA zal werken voor deelname van de Pakistaanse vrouwen in de groei en ontwikkeling van het land; het bevorderen van het welzijn der Pakistaanse vrouwen door verbetering van hun wettelijke, poli tieke, sociale en economische status; het bevorderen van opvoedende en culturele programma's en beginselen in alle delen van het land; de gezondheid van het Paki staanse volk in gezin en gemeenschap; het bevorderen van internationaal begrip en de verbroedering der mensen. De APWA-activiteiten kunnen onder scheiden worden naar de sectie-indeling van het hoofdbestuurs-lichaam in Karachi: Gezondheid, Opvoeding, Cultuur, Buiten landse Zaken, UNO, Vergaderingen en pu bliciteit, Industrie, Agrarische wederop bouw. Jeugdbeweging, Sociaal Welzijn, Rechtsbijstand en Politieke, economische- er. burger-rechten en -verantwoordelijk heden van de Vrouw. Het belangrijkste streven van de APWA is het verstevigen van het gezin. De ambassadeur gaf een indrukwekkend overzicht van de talloze werkzaamheden van de APWA op de genoemde gebieden, en schetste overzichtelijk de geweldige en snelle groei .die de vrouwenbeweging in Pakistan heeft ondergaan, Wat nu vrij nor maal lijkt, namelijk dat vrouwen in wet gevende organen rijksfuncties bekleden, is in werkelijkheid een schier ongeloofwaar dig resultaat na een zo korte periode van ontwikkeling. De spreekster besloot haar korte voor dracht met nadrukkelijk uit te spreken dat de APWA niet ontstaan is uit de behoefte van vrouwen om hun persoonlijke belan gen te dienen of westerse voorbeelden slaafs na te volgen, niet om rechten te ver- ki ijgen, maar om reeds verworven rechten zo vruchtbaar mogelijk te gebruiken, om het volk als geheel in ontwikkeling en in levensstandaard hoger te brengen, opdat komende generaties een leefruimte zullen hebben, die gezond is. „Alleen goede bur gers en burgeressen houden een natie sterk en vrij." zei de ambassadeur tot slot. Uit het zeer talrijke publiek kwamen nog vele vragen, die Begum Liaquat Ali Khan kernachtig en dikwijls met grote humor beantwoordde. Na afloop der lezing werden de films „Panorama van Pakistan" en „Schilderijen van Pakistan" vertoond. De avond werd onder andere bijgewoond door mevrouw mr. Prinsen, echtgenote van de Commissaris der Koningin in de provin cie Noordholland. MOSKOU (United Press) Voor het eerst in twintig jaar is in de Sovjet-Unie geschreven over Leon Trotzky zonder dat hij werd aangeduid als „verrader, spion en vijand van het volk". Het officiële orgaan voor geschiedkunde van de Sovjet-Academie van Wetenschap pen schrijft in een nummer dat grotendeels Op het terras van het kasteel stond een uit Parijs aangekomen braadspit van drie meter hoogte gemonteerd, gestookt met propaangas, waaraan de vijftig kippen voor het diner werden gebraden door hoogge- mutste chefs-koks van de Hooge Vuursche. De groot-kanselier Jean Valby hield een rede waarin hij zich tot Prins Bernhard wendde en uit naam van de Fransen dankte voor de ontvangst die ons Ko ninklijk Huis en het Nederlandse volk hebben gebracht aan president Coty en mevrouw Coty, „de grote vrouw, die door haar eenvoud en goedheid zo geheel de in carnatie was van de deugden van waardige volken." Tot de Franse ambassadeur zeide de heer Valby, dat elke keer dat een am bassadeur zich voor de gastronomie inte resseert, hij nuttig werk doet. In dit ver band herinnerde hij aan een uitspraak van de in 1755 geboren Brillat Savarin, naar wie de gastronomische academie van Pa rijs is genoemd: „Het lot van de naties hangt af van de manier waarop zij zich voeden." Nadat ook Prins Bernhard er. de Franse ambassadeur de gelofte hadden afgelegd, sloeg de grootmeester dr. Charles Guebel hen tot ere-ridder. In zijn dankwoord na de installatie zei Prins Bernhard de be tekenis van de Chaine te zien als van tweeërlei aard: in de eerste plaats achtte hij het goed, dat zij. die in de goede keuken iets meer zien dan een middel om de maag te vullen, periodiek bijeen komen. Maar bovenal achtte hij het een goede gedachte, dat hier in één confrérie verenigd zijn degenen, die passief de maaltijd genieten met degenen die deze maaltijd met even veel artisticiteit als toewijding bereiden. Leken kunnen op het gebied der culinaire kunst, naar de mening van de Prins, van hen veel leren. Hij beschouwde het af en toe samen zijn met hen dan ook als een voorrecht. DJAKARTA (ANP) President Sukar no is vandaag het overleg inzake de kabi netsformatie begonnen met de partijleiders van de „grote vier"; nationalisten (PNI), Masjumi, Nahdatul Ulama en communis ten (PKI) en ook met die van de kleinere Mohammedaanse partij PSII. Nationalistische bladen voorspellen, dat de president een leider van de PNI tot ka binetsformateur zal benoemen. De voor zitter van de PNI, Mangunsarkoro, onthul de dat er twee kandidaten voor deze functie zijn: de ex-premiers Ali Sastroamidjojo en Wilopo. Ali Sastroamidjojo was premier van het kabinet, dat niet door de Masjumi en wel door de communisten gesteund werd. Wilopo was premier van het coalitie kabinet. waaraan de Masjumi deelnam. Volgens politieke waarnemers zijn de kansen zo. dat hét komende "kabinet zal lijken op Wilopo's coalitie, ofschoon zij vrezen, dat het niet afgelopen zal zijn met het gekibbel tussen de twee grootste par tijen. Sukarno zal morgen leiders van kleinere partijen ontvangen. Gematigde bladen in Djakarta spreken zich uit voor een coalitie van PNI. Masjumi en NU. De voorzitter van de NU wilde geen mededelingen doen over het stand punt van de partij inzake samenwerking met de Masjumi. Op de vraag of zijn par tij communisten in het komende kabinet zou kunnen aanvaarden, zei hij, dat dit „zou afhangen van de verdere ontwikke lingen". Vice-president, drs. Hatta, is voor een week naar Djokjakarta vertrokken. eoocoooc*x*xxyxyrrmooaDoixx>Y)OorxxxxxxYv»YyvYVYyy)rixica WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk up Woensdag te worden betaald daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE LONDEN (Reuter/A.F.P.) Oud-pre mier Georgi Malenkov van de Sovjet-Unie zal, naar van bevoegde zijde is vernomen, over een dag of tien Groot-Brittannië be zoeken. Malenkov, thans vice-premier en minister voor de elektriciteitsvoorziening, zal een delegatie leiden, die in Engeland elektrische ceotralen gaat bezichtigen. „De Sovjet-Unie is bereid elk initiatief ter versterking van haar culturele betrekkin gen met hel buitenland te steunen", zo heeft de Sovjet-minister van Cultuur, Michailov, te Moskou tegenover ruim tweehonderd buitenlandse journalisten verklaard. Loco-burgemeester wethouder E. J. v a n j is ge\yijd aan de herschrijving van de ge- Lent deelde mee, dat het college kort ge- I schiedenis die het laatste congres van de leden een bezoek aan het Oude Slot heeft communistische partij heeft aanbevolen gebracht: het was van mening, dat de poort zo spoedig mogelijk verbeterd moet wor den. Er bestaan plannen het Oude Slot te restaureren, waarover de raad binnenkort ingelicht zal worden. In antwoord op vragen van de heer Zeg waar t (KVP) deed wethouder m r. Van W ij k (Prot. Groep) mededelingen over het toekennen van een gratificatie van 25 (netto) aan leden van het gemeenteperso- neel, die tijdens de felle koude in de bui tenlucht gewerkt hebben en over het ver strekken van een extra-uitkering aan de groep stille armen en aan hen, die een uit kering genieten volgens de Noodwet ouder domsvoorziening. Tenslotte vroeg de heer Reijnders (Arbeid) aandacht voor ongewenste toe standen in een der Heemsteedse rusthuizen, waarna de heer Van Lent toezegde een onderzoek te laten instellen. over Trotzky als een anti-Leninist, die tegenstander van de partij was, maar niet als een verrader en een spion. Het tijdschrift publiceert een uitgebreide lijst van posthuum gerehabiliteerde bolsje wisten die werden weggezuiverd omstreeks 1935. Tot de indertijd van Trotzkyisme be schuldigden die in eer zijn hersteld beho ren de geschied' undige M. N. Pokrovsky, die voor die grote zuivering begon overleed, en S. A. Lozovsky, een vroegere ondermi nister van Buitenlandse Zaken. Diens naam was geschrapt uit de diplomatieke almanak die hij indertijd zelf samenstelde. Trotzky, jarenlang de tegenstander van Stalin, werd in 1927 verbannen omdat hij de wereldrevolutie bleef prediken. Stalin wilde eerst de Sovjetstraat opbouwen. Trotzky woonde voor het uitbreken van de tweede wereldoorlog in Mexico, waar hij in 1940 werd vermoord. 3-3'/,% Nederl.'47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. Nieuwe Philips pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn. N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel.. U. S. Steel Genera] Motors Shell Union Tidewater Slotkoers Openings gisteren koersen 98,3/ 98% 99% 99% 323'/. 325 312 310 274 274 OÜ4 448 448 334 33C 335 335 330|4 329 205 205% 364J4 563 285 285 699% 695 678/, 674 97 96 2C2 200 1971', 195 'A 269 269 123 120 127 126 25014 251 241 241 234 234 249 247 79'4 80% 156% 57 58 57% 45 45% 78% 78% 35«/i„ 36%

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7