Gedegen voorbereiding kandidaten Olympische zwem- en waterpoloteam AAMBEIEN Jubilerend „Bato" schreef het duizendste lid in Militairen versloegen Nederlands B-elftal in Den Bosch met 3-2 Geruchtmakende spionage-zaak thans in gerechtelijke fase Olympische ploeg op 29 juli in Stoops bad Viering van zestigjarig bestaan met wedstrijden en muziekconcours V oetbalprogramma voor zondag De Franse „lekken-affaire" Sultan uitbundig in Rabat ingehaald WOENSDAG 7 MAART 1956 HEMOTABS 1200 Russische belangstelling voor autorensport groeit Olympische Spelen Na-Olympische toer van hockey ploeg Nederland B tegen de Belgen in Tilburg Dusseldorp verwacht 10.000 Nederlanders EngelandNederland op het t.v.-scherm Leagueclub Aston Villa in moeilijkheden RCHHaarlem in Heemsteedse Sportpark Waterpolo DWT-dames wonnen op het nippertje Biljarten Om de Wilhelmina-beker Basketbal Hapoel (Israel) komt niet naar Haarlem Schaatsenrijden Weer een Zweeds record van Sigge Ericsson Zwemmen NederlandFrankrijk in Tiel Cricket De M.C.C. is kwaad op touringteam m lnbraak opgehelderd; buit van 50.000 terecht Ook ovaties voor de Franse Hoge Commissaris, Dubois HET BESTUUR VAN de KNZB, de sportcommissie en de trainsters en trainers der verenigingen staan in verband met de voorbereiding van de uitzending van een zwem en waterpoloploeg naar Melbourne voor een aantal problemen welke men gezamenlijk en met succes wil oplossen. Zo moesten er maatregelen worden getroffen om de verschuiving van het seizoen met het oog op Melbourne op te vangen. Gewoonlijk worden de nationale kampioenschappen in Nederland in begin augustus gehouden, maar voor dit jaar staan zij voor eind augustus, begin sep tember, op het programma. Het is bekend, dat de Olympische wedstrijden in Mel bourne in een 50-meterbad worden gehouden. Het ligt in de bedoeling van het verwarmde bad van Vlaardingen, waarvan de afmeting der banen 50 meter bedraagt, in september, oktober en misschien een gedeelte van november gebruik te maken, opdat de Olympische kandidaten na het open seizoen niet terug behoeven te gaan naar de 25 meter-baden. Besprekingen zijn gaande met de Nederlandse leger- autoriteiten om het Vlaardingse bad gedurende deze maanden te overspannen, waarbij men tevens denkt aan het aanleggen van elektrische verlichting en een verwarmingsinstallatie boven water. Op deze wijze zou het mogelijk zijn tot aan het vertrek naar Melbourne in een 50-meterbad te blijven trainen. De Nederlandse zwemofficials hebben voorts besloten, teneinde het seizoen niet te lang te maken, om van half april tot half juni ter bescherming van de Olympische kandidaten een rustperiode vast te stellen. Gedurende een maand zullen er geen wed strijden voor de kandidaten worden vast gesteld en in de tweede helft van deze periode zal men zich kunnen voorbereiden op het buitenwater. Na de rustperiode zullen drie trainings wedstrijden natuurlijk wederom op een 50-meter-baan worden vastgesteld. Op 1 juli zullen de Olympische kandidaten in het Mirandabad in Amsterdam in wedstrij den uitkomen, georganiseerd door de HDZ. Vervolgens zullen zij starten op 29 juli in Stoops bad in Overveen op jubileumwed strijden van HPC. Tenslotte staat op 12 Augustus in Purmerend een derde trai ningswedstrijd op het programma. Daar tussendoor nemen de kandidaten deel aan enkele landenwedstrijden. De ontmoeting tussen Nederland en Frankrijk dames en heren wordt op 7 en 8 juli in Tiel gehouden. Op 3 en 4 augustus, waarschijnlijk in een Schots stadje, zal een landen wedstrijd tegen Groot Brittannië plaats vinden. Deze landenwed- strijd zal samenvallen met de waterpolo ontmoeting NederlandEngeland, welke in ons land wordt gespeeld. Tenslotte zijn de plannen voor een zwemlandenwedstrijd DuitslandNederland met als data 25 en 26 augustus in een vergevorderd stadium. Een week daarna worden de nationale kampioenschappen gehouden. Geen recordpogingen Uiteraard zullen de Olympische kandi daten in de periode tussen half juni en begin september ook aan diverse wedstrij den van verenigingen deelnemen, waarbij voortdurend overleg zal worden gepleegd tussen de sportcommissie enerzijds en de ADVERTENTIE 'n geheel nieuwe behandeling om de pijn te verzachten Dit tabletje en een glas water \l' is alles J wat U nodig hebt. Hier is een volkomen nieuw middel om de pijn en het ongerief van Aambeien te verlichten. Hemotabs - 'n vrijwel smakeloos tablet, die ge kunt innemen met 'n glas water. Hemotabs geven niet alleen een weldadige verlichting van pijn en ongemak zonder zalf of zetpillen maar, met hun werking van binnen uit, doen ze de zwellingen slinken en bevorderen ze de genezing. Daarenboven: Hemotabs zijn zacht laxerend en helpen zo doende de normale functies te herstellen, zo belangrijk voor een volkomen herstel en langduri ge vrijwaring van pijn. f 1.50 voor een complete kuur. Bij Apothekers en Drogisten. 'n Product vari E. Griffith» Hughes Ltd., Manchester. trainers en trainsters der meisjes en jon gens anderzijds. De sportcommissie heeft reeds geruime t\jd geleden medegedeeld, dat speciale re cordpogingen niet meer kunnen worden toegestaan, omdat deze niet passen in het schema, waarby wordt gestreefd om de top van de Olympische kandidaten te laten vallen aan het eind van het zomerseizoen. In de maanden september en oktober zal er dan naar gestreefd worden om deze top vorm voor Melbourne te behouden. In nauw overleg met de achttien trainers en trainsters zal worden nagegaan, welke kandidaten aan meer dan één nummer in Melbourne zullen kunnen deelnemen en welke kandidaten beter op één afstand kunnen starten. Indien er heren zijn, die een ernstige kans maken voor een finale plaats in Melbourne, dan zal het Neder lands Olympisch Comité zonder twijfel zo'n kandidaat uitzenden. Er is nog geen beslissing genomen of een coach de zwemploeg zal vergezellen. Bij uitzending van de waterpoloploeg zal Frans Kuiper als leider optreden. De aanstelling van een zwemcoach hangt nauw samen met de datum van aankomst in Melbourne. Het ziet er naar uit dat de gehele Nederlandse ploeg met de K.L.M. per lijnvliegtuig naar Australië vliegt. Plannen om via de Noord- poolroute in Melbourne te komen, zoals de Scandinavische landen dit doen, zullen waarschijnlijk om praktische en financiële redenen niet kunnen worden uitgevoerd. Na het open seizoen dus na de natio nale kampioenschappen, zal aan de hand van de wedstrijdresultaten in de maanden juni, juli en augustus een defintieve selec tie plaats vinden voor de zwemploeg. ADVERTENTIE CHROOM. WATERPROOF. ANTI-MAGNETISCH 21 STEENS. SCHOKVRIJ EEN KLEINE ZAAK MET EEN GROTE KEUZE GR. HOUTSTRAAT 49, TEL. 20049, HAARLEM TWEE JAAR VERZEKERD TEGEN VERLIES EN DIEF STAL Maandag kwamen de leden van de Haarlemse gymnastiekvereniging „Bato" op de zestigste „verjaardag" hijeen en de voorzitter de heer A. J. Fortgens deed de verheugende mededeling, dat het duizend ste lid was ingeschreven. Deze had men aanvankelijk niet verwacht, want op 1 ja nuari waren er 873 leden. Door uitbreiding van het aantal groepen meisjes en jongens aan de oostzijde van de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord breidde he't aantal leden zich de laatste weken snel uit. Op 28 fe- bruari meldde mevrouw M. Stekclcnburg- Van der Vlerk zich en zij was het duizend ste lid. Op het ogenblik zijn" er 1028 leden bij Bato aangesloten. De stijging van het aantal leden is als een goede inzet te beschouwen van de vie ring van het zestigjarig bestaan. Het be stuur heeft zich geruime tijd bezig gehou den met de voorbereiding van de plannen en het resultaat is dat de jubilerende ver eniging goed voor de dag kan komen. Het programma bevat o.a. de landenwedstri.jd tussen NederlandDenemarken, een de monstratie van de jeugd, een muziekcon cours en een internationale gymnastiek- wedstrijd. Op zaterdag 17 maart houdt het bestuur in restaurant Brinkmann een receptie en voor maandag 2 april vraagt de wedstrijd NederlandDenemarken in het Concert gebouw de aandacht. Het wordt de derde keer dat de landenploegen elkaar ontmoe ten: beide landen hebben een maal gewon nen en met spanning wordt het resultaat van de komende strijd tegemoet gezien. De voorlopige samenstelling van de Ne derlandse ploeg is: A. Hoogers (Tilburg), W. Groeneveld (Den Haag), A. Meijncn (Enschedé), G. Sallé (Amsterdam), W. Achterberg, G. van Galen (beiden Ensche dé), Jac. van der Sande (Vlissingen) en K. Boot (Alkmaar). De' Deense ploeg zal dezer dagen wor den samengesteld, als de turnkampioen- schappen gehouden zijn. In de voorlopige ploeg zijn gekozen: Jorgen Nielsen, Gun ner Olesen, Alf Jensen, Bjarre Jorgensen. Poul Erik Jessen, Freddy Jensen, Borge Nielsen en Elkana Gronne. Als ploegleiders treden op J. F. van den Berg (Ned.) en Erik Velin (Denemarken). De Denen worden zaterdag 31 maart in Haarlem verwacht en zullen logeren in het gebouw van het CIOS te Overveen. Zaterdag 14 april zullen in het Concert gebouw feestelijkheden worden gehouden: des middags zijn de aspiranten en junio ren aan de beurt en des avonds worden ouderen verwacht. Aantrekkelijke pro gramma's zijn samengesteld. Taptoc-unique .Het tamboer- en hoornblazerskorps van Bato bestaat tien jaar; door een schenking was het in 1946 mogelijk tot aankoop van Het is dinsdagavond in het Bosse stadion misschien juist door de slechte omstandig heden. de voortdurende regen maakte veld en bal zeer glibberig, een goede oefening voor het militaire elftal geworden tegen het Nederlands B-elftal. Vooral in het be gin bleek het Nederlands B-elftal over het geheel genomen technisch wat meer in zijn mars te hebben. Het startte zeer snel en drong de militairen in de verdediging. Dank zij rechtshalf Kreycrmaat en doelman Feyt kon het zeer snel combinerende binnentrio van Nederlaand B. Schouten-Rutten-De Bruyckere een halt worden toegeroepen. Na een kwartier kwamen de militairen er beter in. Hun strijdlust werd groter, waarbij zij stuk voor stuk in uitstekende lichaams conditie bleken te verkeren. Als ploeg vormden zij bovendien tevens een beter ge heel. In hun open spel, waarbij de bal snel en zuiver werd doorgegeven, zat een veel verrassender element dan in dat van de aan val van B, waarin vooral Rijnvis zich teveel overgaf aan gedribbel. Bisschops stelde Dahrs in de 17e minuut na een lange pass in staat het eerste doelpunt te scoren. Acht minuten later maakte midvoor Van Braam via spil Beekman het tweede doelpunt. Een tegenpunt van de zeer goed spelende mid voor Rutten bracht de stand op tweeeen. waarna Bisschops de rust met drieeen liet ingaan. Na rust was midihalf Beekman in het Ne derlands B-elftal door de MVV-spil Van Bun vervangen en was de DFC'er Bellaart voor zijn clubgenoot De Jager ingevallen. De ruim 2Ó00 toeschouwers zagen ook verder een aan trekkelijke wedstrijd waarin het B-elftal enig overwicht kreeg. De Bruyckere zorgde tien minuten voor het einde voor de eind stand van drietwee waarmede de krachts verhouding goed werd uitgedrukt. Het militaire elftal, dat woensdag per vliegtuig naar Ankara vertrekt, waar het zondag tegen Turkije moet spelen, heeft een goede indruk achtergelaten. De opstellingen waren: Militaire ploeg: Doel: Feyt (Willem II) Achter: Van der Lee (Xerxes) en Steegih (VVV) Midden: Kreijermaat (Elinkwijk), Van dei- Meer (ADO) en De Zwart (Longa). Voor: Lacroix (GVAV), Bisschops (Rapid), Van Braam (RCH), Dahrs (BI. Wit) en Janssens (Enschedé). N-derlands B-team: Doel: Landman (SHS) Achter: Kerkum (Feijenoord) en Oden- thal (Enschedé) Midden: Notermans (Fortuna). Beekman i Vitesse) en Van der Hurk (VVV) Voor: De Jager (DFC) Schouten (Feijen oord), Rutten (Roda Sport). De Bruyckere (Willem II) en Rijnvis (ADO). materiaal over te gaan. Mevrouw B. A van Rijn-Van der Kuilen heeft veel voor het korps gedaan. Tot 1954 trad de heer W van Norde als instructeur op, onder wiens leiding met animo geoefend is. Na zijn af treden volgde de heer W. van der Peyl hem op. In de loop der jaren heeft het korps vele malen medewerking verleend aan plechtigheden en optochten. Mede ter gelegenheid van het jubileum zal op zaterdag 12 mei een marswedstrijd voor fanfare-, harmonie- en tamboerkorp sen worden gehouden. Verwacht wordt dat twintig korpsen zullen deelnemen. Aan de voorbereiding werkt ook de Stichting Haarlems Bloei mee en deze heeft aan de wedstrijd de taptoe-unique 1956 verbon den. Er wordt op de Grote Markt gespeeld Dames en meisjes van Bato zullen demon streren. v Jeugd fiamdt De jeugdige leden tot vijftien jaar zul len op zondag 24 juni deelnemen aan een jeugdparade op het EDO-terrein. In de morgenuren zullen wedstrijden gehouden worden en des middags volgen na een rondgang door Haarlem-Noord demon strates. Het slotnummer zal worden „Har monie door turnen" onder leiding van de heer W. van der Peyl. Tijdens het spel zul len de ontwikkeling van het turnen in de afgelopen zestig jaar. het optreden van het tamboerkorps en het belang van het be oefenen van gymnastiek door de jeugd tot uiting komen. Dit spel zal een inleiding vormen van een massasoel, dat voor 1957 op het programma staat. T urnwedstrijd Op zondag 8 juli wordt op het terrein van EDO een internationale gymnastiek- wedstrijd gehouden voor aspiranten (jon gens en meisjes), junioren (jongens en meisjes, dames en heren. Verenigingen uit België. Frankrijk, West-Duitsland cn Saar land worden aangeschreven. Een wedstrijd bestaat uit drie delen. De verenigingen, die een eerste prijs hebben gewonnen, worden des middags in de gelegenheid ge steld demonstraties te geven. De junioren keurploegen van het KNGV, die dit jaar gevormd zijn. zijn uitgenodigd medewer- ding te verlenen. De korpsen zullen dan voor het eerst optreden. Onder de keur- turnsters zijn twee leden van Bato. Met een uitvoering op 10 november in het Concertgebouw zal de viering van het zestigjarig bestaan gesloten worden. In Rusland en blijkens berichten uit Praag ook in Tsjechoslowakije groeit de belangstelling voor een tak van sport, die in de westerse landen elk jaar miljoenen kost: de auto-rensport. Op de snelverkeèrsweg tussen Minsk en Warschau nemen Russische ingenieurs thans proeven met de eerste Russische sportwagen met een geheel van plastic vervaardigde carrosserie. Tot voor kort toonden de Russen geen be langstelling voor de productie van sport wagens omdat zeer weinigen zich de luxe van een sportwagen kunnen veroorloven. Het Praagse dagblad „Mlada Fronta" heeft gemeld dat in Tsjechoslowakije een sport wagen voor de export wordt vervaardigd, die de eigenschappen heet te hebben van de Britse Jaguar en de Duitse Porsche en, Mer cedes. De nieuwe Tsjechische ..super-sport wagen" heet voorlopig „JK-2500". De carros serie lijkt op die van de Porsche. De sport wagen heeft een luchtgekoelde motor, een Tatra van 500 cc. De Nederlandse hockeyploeg zal na de Olympische Zomerspelen in Melbourne een tournee door Zuid-Azië maken. Tijdens deze tocht worden ook vier wedstrijden op Malak- ka gespeeld en wel een in Singapore, twee in Malakka en tenslotte weer een in Singapore. Het bezoek aan Malakka, dat ongeveer 8 dagen duurt, zal ongeveer in het midden van de maand december plaats vinden. De vier genoemde wedstrijden werden vastgesteld op voorstel van de sceretaris- penningmeester van de KNHB, jhr. L. J. Quarïes van Ufford In het programma van het betaalde voetbal voor zondag aanstaande, dat wij maandag bekend maakten, zijn nog enkele wijzigingen gekomen. Het luidt thans: Hoofdklasse A: NOADEBOH; Eindhoven Rigtersbleek; AmsterdamRoda Sport; AjaxVitesse; SpartaExcelsior; DOS Limburgia Hoofdklasse B: BW—Willem II; DFC— MVV; EmmaSHS; VolewijckersAlkmaar; SittardiaEDO; RapidElinkwijk. Eerste klasse A: VelocitasNEC; Ensche- dese BoysVeendam; PECRBC; Heeren veenGo Ahead; AGOWXerxes. Eerste klasse B: LeeuwardenBe Quick; RhedenHDVS; HeraclesHelmond; Wage- ningenBlauw Wit. Eerste klasse C: KFCHilversum (nog 30 minuten bij stand 33); Zwartemeer DHC; DoskoUVS: HelmondiaOoster- parkers; OldenzaalTOP. De voetbalwedstrijd Nederland BBelgië B op 7 anril in Tilburg zal geleid worden door de Saarlandse scheidsrechter W. Om- merborn. Voorts zijn de KNVB en de Kon. Belgische Voetbal Bond het er over eens ge worden, dat op 20 april 1957. zaterdag voor Pasen, een wedstrijd België BNederland B zal worden gespeeld. De plaats voor deze ontmoeting is nog niet aangewezen, Hoe meer de dag van de landenwedstrijd DuitslandNederland nadert, des te heftiger woedt de strijd om de laatste beschikbare toegangskaarten. Het kantoor van de Voet balbond van de Neder-Rijn wordt elke dag vele malen opgebeld door mensen die zeggen dat ze dringend een paar kaartjes nodig hebben voor hun zakenrelaties in Nederland. Een levendig „grensverkeer" schijnt gaande te zjjn bij de pogingen om aan goede plaatsen te komen. Zoals bekend zouden ongeveer 40.000 Ne derlanders de Oranjeploeg tegen de Duitsers in actie willen zien. Er zijn slechts rond 8000 kaarten voor hen beschikbaar. Maar aan gezien heel wat toegangsbewijzen hun weg over de grens gevonden hebben, rekent men er op dat ongeveer 10.000 Nederlanders de wedstrijd zullen bijwonen. Op de 14de maart zullen vier extra-treinen naar :seldorp rijden, maar men verwacht dat de meeste Nederlanders per bus of in eigen auto's de reis zullen maken. De Nederlandse televisie Stichting zal za terdagmiddag 10 maart van vier uur tot twintig minuten over vijf de internationale dames-hockeywedstrijd Engeland-Nederland die in het Wembley-stadion in Londen wordt gespeeld, rechtstreeks uitzenden. Commen tator is Wim Kortland. Voor een van de Engelse leaguccluhs Aston Villa, dreigen moeilijkheden. Tot nu toe was Aston Villa met fi kampioenschappen en 6 bekeroverwinnin.fen een van de meest succesvolle clubs in de Engelse voetbalge schiedenis. In 1936 degradeerde deze club, maar twee jaar later kwam Aston Villa weer In de eerste divisie terug. Dit'jaar wonnen de spelers uit Birmingham van de laatste zeven league-wedstrijden geen enkele ontmoêfing. Ondanks belangrijke aan kopen van nieuwe spelers, staat Aston Villa ditmaal onderaan de ranglijst. Een resultaat dat tot 'n ernstige crisis kan leiden, want de aandeelhouders, die de vereniging als een solide zaak hebben gezien en er hun geld in hebben gestoken, zijn nu van mening dat het clubbestuur hun vertrouwen niet ver dient. De vereniging zag zich tenslotte ge noodzaakt een buitengewone aandeelhou dersvergadering bijeen te roepen, waarin over een eventuele wijziging van het club bestuur beslist zal worden. Nu zondag aanstaande epn inhaalprogram ma is vastgesteld voor de betaalde voetbal lers. komen RCH en Haarlem, voor welke clubs geen wedstrijd is vastgesteld, tegen elkaar uit in een vriendschapoeliike wedstrijd Deze wedstrijd, die om half drie begint, wordt gespeeld in het Heemsteedse Sportpark. In het elftal van H wlem wordt Kors, die zondag jongstleden tegen Zwolse Boys een zware bloeduitstorting opliep, vervangen door Laan. Voorts heeft Brussee plaats moe ten maken voor Flens. Voor de eerste klasse dames werd in het Sportfondsenbad in Haarlem de wedstrijd HPCDWT gespeeld. Voor de rust was DWT overwegend in de aanval. De HPC-verdedi- ging hield echter stand tot mej. Van Brug gen doorbrak cn DWT de leiding gaf. Na een fraaie rush van mej. Smit keerde DWT voor het HPC-doel terug. De HPC-keepster sloeg de bal tot comer. Het was slechts uit stel Mej. Van Bruggen plaatste de hoekworp voor mej. Scheerder, die de bal in schoot. In de tweede helft maakte mej. Van Brug gen het derde doelpunt voor DWT, maar hierna kwam HPC meer in de aanval. Met de schoten van de HPC-aanvalsters had de DWT-keepster een invalster weinig moite, maar zij beging tot tweemaal toe de fout de bal over de doellijn te halen, waar door de HPC-achterstand tot drietwee verkleind werd. Daarbij bleef het. Hierna gingen de HPC-reserves te water voor de tweede klasse dames tegen DWR. De HPC-verdediging is in deze wedstrijd zwaar op de proef gesteld. De DWR-keepster raakte slechts eenmaal de bal aan. DWR won met viernul. Van vandaag tot en met zondag wordt in restaurant Hof van Holland in Haarlem het bilajrttoernooi gespeeld om de Wilhelmina- beker. De 'engte van de partijen is 300 caramboles kader 38/2. De deelnemers zijn: J. Doves (Vriendenkring. Haarlem), R. Kos ter (Benoorden het IJ, A'dam), R. Lunen burg ('t Centrum, Haarlem), K. Meijer (In- sulinde. A'dam), J. F. Nobels. C. Y. Philippo (Hof van Holland, Haarleml, S. Reich (Rem brandt. A'dam i en J. Willemse (SVV, Haarlem'. Hapoel, de basketbal-kampioen van Israel, heeft bericht gezonden onmogelijk deze maand naar Nederland te kunnen komen, doch zal vermoedelijk pas in april in Neder land eniee wedstrijden kunnen spelen. Hoewel het doorgaan van het toernooi van de Amsterdamse basketbalvereniging „The Blue Stars" op Vrijdag 16 Maar in het Kre- lagehuis in Haarlem, welke wedstrijden on der auspiciën van de NBB, district Haarlem worden gespeeld, thans weer op „losse schroeven" is komen te staan, zal thans de sterke Amsterdamse eersteklasser AMVJ de open gekomen plaats worden gevraagd. Indien dit lukt zal het volgende program ma worden verwerkt: 19.30 uur: AMVJThe 512lh Sabres; 21 uur: Proleter (Joegoslavië) —The Blue Stars. ENGELSE LEAGUE. Voor de eerste divisie van de Engelse league is de avond wedstrijd gespeeld tussen Arsenal en Preston, die in een 3—2 overwinning eindigde voor Arsenal. Sigge Ericsson heeft gisteren in Kvarns- veden tijdens internationale schaatswedstrij den voor de vijfde maal in vier dagen een nationaal record verbeterd. Hij bracht zijn eigen nationaal record op de 3000 meter van 4.46,0 op 4.45,3. De Australiër Hickey won zowel de 500 meter als de 1000 meter. Het ijs was goed. Het vroor zes graden. De zwem- cn waterpolowedstrijden tussen Nederland en Frankrijk, die op 7 en 8 juli worden gehouden, zullen in Thiel plaats vin den. De organisatie is opgedragen aan de Tielse zwemvereniging „Vahalis". Het bijzondere van deze verkiezing van Tiel is. dat men in het Betuwse stadje niet de beschikking heeft over een modern zwembad. De internationale wedstrijden zullen in de Tielse indu.striehaven nabij het Amsterdam —Rijnkanaal worden gehouden. Er zal daar een outillage worden gemaakt die aan alle door de KNZB gestelde voor waarden voldoet. De praktijk welke men op dit gebied in Tiel reeds heeft, staat er borg voor dat alles tot volle tevredenheid van de deelnemers zal zijn. Tijdens een diner, dat na afloop van een cricketwedstryd in Peshawar werd gehouden en waaraan spelers van het MCC-team aan zaten, hebhen Engelse spelers de Pakistaanse scheidsrechter Idris Begh, om hem te plagen, kletsnat gegooid met water. Tijdens het ge stoei verstuikte de scheidsrechter ook nog zyn schouder. Op het bestuur van de MCC heeft dit voor val zoveel indruk gemaakt dat de president, lord Alexander of Tunis, in een telefoon gesprek met de president van de Pakistaanse Cricketbond, generaal Iskander Mirza, aan geboden heeft de toer van het Engelse team af te breken. Hij bood tevens aan de Paki staanse bond schadeloos te stellen voor het daaruit voortvloeiende financieel verlies. De generaal verzocht hem evenwel de toer voortgang te doen vinden. Het MCC-team heeft dinsdag in Muitan gespeeld tegen een Pakistaanse combinatie. Nog één wedstrijd, een officieuze testmatch in Karachi op 9 maart, staat op het pro gramma. In de in Londen uitgegeven verklaring, waarin van een en ander melding wordt ge maakt, wordt tevens gezegd dat het bestuur van de MCC van plan is na de terugkeer van het team „de noodzakelijke maatregelen te treffen". VOETBALKALENDER. Op de Zwitserse voetbalkalender zijn geplaatst: 15 september ZwitserlandNelerland (Lausanne) en Ne derland BZwitserland B. Dit is Wes Santee, de Amerikaanse atleet waarover de laatste tijd zo veel te doen is geweest. Hij werd geschorst door de Ame rikaanse Atletiek Unie wegens overtreding van de amateurbepalingen, doch kwam na een uitspraak van het Hooggerechtshof, dat de Atletiek Unie niet ontvankelijk ver klaarde, toch in wedstrijden uit. Het af gelopen weekeinde zou hij in New York met zes andere atleten de mijl lopen, doch vijf trokken zich terug uit angst voor de maatregelen van de Atletiek Unie. Later liepen zij de mijl toch, maar zonder Wes Santee I U** rn I*» <m w M »I (Van ónze correspondent in P&tij's) Voor de militaire rechtbank in Parijs is nu voor het eerst de geruchtmakende zaak voorgekomen, die bekend staat als de „lek ken-affaire". In de zomer 1953 moesten de leden van hel toenmalige kabinet-Laniel constateren, dal de inhoud van geheime beraadslagingen in het hoogste militaire orgaan van Frankrijk over de oorlog in Indochina vrij gedetailleerd door enkele kranten openbaar kon worden gemaakt en men had gegronde redenen te vermoeden, dat ook de vijand de Vietminh-rebellen van die geheime besprekingen op de hoogte werd gesteld. De regering besloot toen de veiligheids maatregelen te verscherpen. Zwaar bewa pende soldaten werden geposteerd aan de deur, waarachter het hoge defensie-comité vergaderde. Alle leden hernieuwden hun eed voor absolute geheimhouding. De notulen zou den onmiddellijk worden opgeborgen in een safe, die onder voortdurende bewaking zou blijven. Maar enkele dagen later wist het links-onafhankelijke weekblad „l'Observa- teur" al weer haarfijn te vertellen wat de ministers en hun militaii-e raadgevers had den besproken. Er zullen vier mannen terecht staan, van wie er twee hun werkkring hadden ten kantore van de nationale defensiecommis sie. De beschuldiging luidt, dat zij Franse defensiegeheimen hebben laten uitlekken aan „onbevoegden", waarmede dan de Franse communistische partij bedoeld is. Behalve Dides zijn gearresteerd Jean-Fran- gois Mons, ten tijde van zijn arrestatie 18 maanden geleden permanent secretaris generaal van de defensiecommissie; René Turpin en Roger Labrusse, beiden mede werkers van Mons en evenals hij bevoegd aantekeningen te maken van de bespre kingen in de commissie, en tenslotte de journalist André Barranes. In september 1954 werd de zaak open baar door de arrestatie van de inspecteur van politie Jean Dides. Zijn aanhouding werd snel gevolgd door een aantal sensa tionele arrestaties. De politieman Dides kwam weer spoedig op vrije voeten. Het bezit van de geheime documenten kon hij rechtvaardigen door de omstandigheid dat hij door de vorige regering bij het onder- In de nacht van 9 op 10 februari hebben inbrekers bij een firma aan de Schieweg te Rotterdam ongeveer 50.000 aan gouden horloges, ringen en vulpennen buitgemaakt. Ook een bedrag van 1400.in contanten namen zij mee. De recherche zag punten van overeen komst tussen deze inbraak en die, welke omstreeks Kerstmis in een fotozaak op de Walenburgerweg was gepleegd. De recher che kwam er na enig speurwerk achter, dat de daders bezig waren de buit te „druk ken". Van nu af werden hun gangen prcies nagegaan en op het moment, dat de politie het geschiktst voorkwam, arresteerde zij in het noordelijk stadsdeel de 14-jarige haven arbeider H. R. em de 40-jarige havenarbei der J. S. Bij een huiszoeking in hun woning werd nog een gedeelte van de buit gevon den, alsmede een fototoestel, dat nog af komstig was van de inbraak aan de Walen- burgerweg. In Amsterdam werd de rest van de buit achterhaald, zodat nu alles te recht is. zoek was ingeschakeld en de verdenking dat hij zijn materiaal vooral gebruikte voor de Amerikaanse anti-communistische or ganisatie „Paix et Liberté", kon niet af doende worden bewezen. Dides werd niet temin uit de politiedienst ontslagen. Hij ging in de politiek en thans zit hij als een der tweeënvijftig vertegenwoordigers van Poujade op de uiterst rechtse banken van het parlement. Doorzichtig is de hele affaire zeker niet. Allerlei elementen zijn erin vermengd: militaire spionnage, politieke tegenstelling, rivaliteiten tussen politieorganen, ambte lijke slordigheid en journalistenijver. Het kluwen zal niet eenvoudig te ontwarren zijn. Als getuigen is een lange lijst van po litieke kopstukken opgeroepen: oud-minis ters als Fouchet en Martenaud-Deplat, zit tende excellenties als Mitterrand, ex-pre miers als Bidault,^ Laniel en Mendès- France, stafchefs en andere hoge generaals onder wie maarschalk Juin. De publieke belangstelling is dan ook wel overweldi gend. Of die belangstelling geheel bevre digd zal kunnen worden, is een andere vraag. Het is waarschijnlijk dat de rechter wel vrij spoedig za] besluiten de zittingen maar liever achter gesloten deuren te hou den, in de hoop dat ditmaal de geheimen zorgvuldiger zullen worden bewaard RABAT (Reuter/AFP) Tienduizenden Mohammedanen hebben een donderende ovatie gebracht aan sultan Ben Joessef by diens terugkeer uit Parys, waar hij met de Franse regering heeft onderhandeld over de Marokkaanse onafhankelijkheid. De menigte doorbrak alle politiecordons op het vliegveld toen de sultan, vergezeld van zyn oudste zoon, prins Moulay Hassan, en premier Si El Bekkai, aankwam. Duizen den stonden langs de route van het vlieg veld naar het centrum van Rabat. Ook de Franse Hoge Commissaris, André Louis Dubois, die met de sultan terugkeerde, werd luide toegejuicht. De Frans-Marokkaanse onderhandelin gen zijn vrijdag besloten met het uitgeven van een gemeenschappelijke verklaring over de Marokkaanse onafhankelijkheid. De sultan verklaarde bij zijn vertrek uit Parijs, zeer tevreden te zijn over het ver loop van de onderhandelingen. Hij sprak de hoop uit, dat ook de verdere onder handelingen over de toekomstige banden tussen Frankrijk en Marokko bevredigend verlopen zullen. Opstootjes Bij ongeregeldheden in Spaans-Marokko, tijdens de viering van de Marokkaanse on afhankelijkheid zijn zondag en maandag negentien nationalistische demonstranten gedood; 145 personen liepen verwondingen op. De demonstranten werden door de po litie onder vuur genomen toen zij trachtten een politieman met messteken te verwon den. Er waren ook huizen in brand gesto ken voordat de politie de betogers naar hun wijken terugdreef. Officiële kringen te Tetoean zijn van mening dat de ongeregeldheden zijn ver oorzaakt door de nationale reformistische partij de voornaamste nationalistische partij in Spaans-Marokko.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11