Kaartenhuis van Brits beleid in Midden-Oosten ingezakt Minder belasting op erfenissen voor echtgenoten en kinderen Regeling rechtspositie militairen Deel van de Kamer is tegen wets wijziging tijdens rechtsgeding Chefarine Agenda voor Haarlem HET EINDE VAN EEN TIJDVAK 4-voudige bestrijding van pijnen en griep! Regering deed nog enige concessies Met Glubb Pasja ging de laatste der romantici in Kufiyah" heen Damescomité richt zich tot mevrouw Roosevelt Dat is goed nieuws! EERSTE KAMER De Britse soldaat Malenkov op 15 maart in Londen verwacht Kerkelijk Nieuws blijft 'n klasse beter! Maatschappelijk Werk Garantiewet KNIL-militairen Minister dreigt met intrekking van het ontwerp Bezoek van drie weken aan Britse elektriciteitsbedrijven Nederlandse lichter in Schelde gezonken WOENSDAG 7 MAART 1956 99 (Van onze reisredacteur) LYDDA (Israel) Het ontslag van Glubb Pasja als bevelhebber van het Arabisch legioen, Jordanië s strijdmacht, betekent het eind van een periode, die met „Lawrence of Arabia begon, de periode waarin Britse officieren in „kufi yah" en „abbah gekleed, in de tenten van Sjeikhs en Emirs de romantiek zoch ten, die zij in het mistige Engeland niet konden vinden. Waarin een vrouw als Gertrude Bell na kleurige omzwervingen door de woestijn op de rug van een kameel, het koninkrijk Irak hielp stichten, en waarin de Abduh Rahman Hen- dersons en de Mohammed Montague Pickthalls tot de Islam bekeerde Britse provincialen de lof van de glorieuze Koran zongen. Een tijdvak van roman tisch imperialisme, waarin de lauwe reuk van Arabië's olie zien mengde met de geur van de „nargileh", waarin Britse schooljongens-op-leeftijd de spannende intriges in de kronkelende „soukhs" „jolly good sport" vonden. De geweldige draai om de oren, die deze militaire politici-in-korte broek nu van hun Arabische speelmakkertjes hebben gekregen, zou vermakelijk zijn, ware het niet dat hij een nieuwe periode inluidt, waarin althans in het Midden- Oosten weinig meer te lachen zal vallen. Te lang heeft de Britse politiek immers geleund op de Turkse koffie-rapporten van deze Arabophilen, die in hun romantische dromerijen zich hartsvrienden van de Ara bieren waanden, die iedere wezenlijke Westelijke politiek in het Midden-Oosten doorkruisten met ongefundeerde waar schuwingen over een op komst zijnde „Ji- had", een heilige oorlog, te voeren door verontwaardigde Emirs op Arabische heng sten gezeten, en die volstrekt niet hebben zien aankomen, dat er inmiddels een bij zonder onheilige oorlog tegen henzelf werd voorbereid. Nu zijn zij smadelijk buiten de deur ge zet, het kaartenhuis van de Britse „Middle East Policy" zakt in elkaar. Het is hoog tijd de schade op te nemen. Pijpendans Het wegzenden van Glubb betekent zeker het snel naderend einde van iedere Britse invloed in Jordanië en de Egyptenaren zullen niet nalaten de ontstane leegte schielijk te vullen. Zij krijgen daarmee een van de voornaamste schakels in handen van de Arabische keten, die zich nu met de dag duidelijker van Marokko tot de Perzische Golf begint af te tekenen. De in het Bagdad-pact belichaamde hoop om dat Arabische blok te splitsen, valt in duigen. Nu de lang begeerde verbinding overland tussen Egypte en Syrië via Jordanië tot stand gaat komen, zullen Damascus en Beyroet nog meer dan voorheen naar Cairo's pijpen moeten dansen. Aannemelijk is dat het Bagdad-pact een roemloos einde zal vinden, want het ziet er niet naar uit dat Iraks premier, Noeri Es Said, nu nog veel langer Nassers hegemo nie zal kunnen tarten. Het feit dat Moham med Ali Issa, de employé van de Egypti sche ambassade in Bagdad onlangs we gens sabotage en opruiende activiteit tot dwangarbeid veroordeeld reeds door Noeri Es Said is begenadigd, wijst duide lijk in die richting. Trouwens de onhandige Britse poging om Jordanië in het Bagdad- pact te dwingen, werd ondernomen op ver zoek van Noeri Es Said, die niet langer alleen durfde staan, zodat het nieuwe tijd- ADVERTENTIE Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I Chefarine „4" bestrijdt Uw klachten met 4 middelen tegelijk. Deze gecombineer de werking brengt baat, vaak ook dan wanneer andere middelen falen! BEROEMDE GEN EEf MIDDEL E N IN EÉN TABLET Tegen pijnen en gr iep. Geschikt voor de gevoel ig^J» maag, want diewordt beschermd door het bestanddeel ^.lefarox vak steeds duidelijker aan de horizon ver rijst. Nasser, die het laatste jaar met zijn gevaarlijk spel een uiterst gelukkige hand heeft gehad, ziet de verwezenlijking van zijn droom gloren: herstel onder zijn lei ding van het Arabisch rijk, dat zeven eeuwen geleden ten onder ging. Schietgraag Op kortere termijn zal Jordanië's intrede in Nassers gelid nog andere gevolgen heb ben. Hoewel Glubb Pasja bepaald niet pro- Israel was, was hij voldoende militair en stond hij voldoende onder Londens Invloed om geen wilde avonturen te beginnen, zo dat Israels kwetsbaarste en langste grens de laatste jaren vrij rustig was. Dat kan nu wel eens anders worden. Brooddronken van vreugde over de bevrijding van het „imperialistisch juk", zullen de Arabische Legionairs en nieuwe recruten uit de Pa lestijnse vluchtelingen aanzienlijk sneller met de trekker worden en in de huidige gespannen situatie kunnen zulke grens incidenten een nieuwe uitbarsting ont ketenen. Kopzorgen Wat de Israëliërs nog meer kopzorgen baart, is de mogelijkheid van Egyptische bases in Jordanië. Tot nu toe lag de Sinaï als een groot obstakel tussen Egypte en Israel. Lange verbindingslijnen en moeilijk terrein maakten grootscheepse acties met de nieuwe communistische tanks bijzonder lastig. Als de Stalin-tanks echter in Jor danië worden opgesteld, moeten zij Israel op zijn kwetsbaarste plaats, de smalle wes pentaille, die slechts enkele tientallen kilo meters breed is, door midden kunnen snij den. Die toekomstige dreiging zou Israëli sche geneigdheid tot een preventieve oor log op korte termijn weer kunnen voeden. Tegenover dit alles staan voor Israel slechts twee gunstige factoren. Het ver dwijnen van de Britse officieren zal het Arabisch Legioen, de enige goed-gedisci- plineerde Arabische strijdmacht, vermoe delijk vrij snel tot het peil der andere Arabische legers doen afzakken.Ten tweede hopen de Israëliërs dat het Westen nu ein delijk zijn houding tegenover de Arabieren zal herzien en Israel de lang-begeerde wa pens zal sturen. Al was het maar uit Brits dénit over de smadelijke bejeging, die „an officer and a gentleman" heeft moeten ondervinden! WOENSDAG 7 MAART Minerva: „Onvergetelijke melodie", alle leeft., 8.15 uur Palace: „De klokkenluider van de Notre Dame", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Vrouw van Rome", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Angst", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het meisje van de rivier", 18 jaar, 7 en 9.15 uru. Roxy: „The crimson pirate", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „To catch a thief", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het recht om geboren te wor den", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Frans Halsmu seum: 8 uur, Voor de Volksuniversiteit spreekt prof. dr. M. Minnaert over „De zon en haar invloed op het leven van de mens". Gebouw „Cultura": 8 uur. Voor de Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia" spreekt ir. J. _M. Scheffer over „De scheping Gods en dr. Ein stein". Gebouw SI. Bavo: 8 u.. Voorlichtings avond bouwkas Nederlandse Gemeenten. Krelagehuis: 105 uur en 711 uur, Voor jaarbeurs voor de vrouw. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstraat 14: 8 uur, De rev. R. Yakub uit India spreekt. DONDERDAG 8 MAART Minerva: 8.15 uur, Voor het bijzonder ker- kewerk Hervormde Gemeente Heemstede spreekt de heer Jurrius Ingerman over „dr. Albert Schweitzer". Daarna de film „Het is middernacht dr. Schweitezr". Palace: „De klokkenluider van de Notre Dame", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Vrouw van Rome", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Studio: „Angst", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Bornyesterday", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 u. Roxy: „The crimson pirate", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „To catch a thief alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het recht om geboren te worden", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Zuiderkapel: 8 uur. Dienst o. 1. v. J. Kits. Concertgebouw: 8 uur. Af scheidsconcert Theo van der Pas, pianist. Krelagehuis: 10—5 uur en 7—11 uur, Voor- jaarsbeurs voor de vrouw. Frans Halsmu seum: 2 uur, Middagcursus van H. P. Baard over: „De kunstschatten van het Frans Hals museum". (Van onze parlementaire redacteur) De belasting op erfenissen wordt voor weduwen, weduwnaars en minderjarigen minder dan de regering aan de Tweede Kamer had voorgesteld. Thans bedraagt de algemene vrijstelling voor kinderen, klein kinderen en ouders van erflaters duizend gulden. Deze algemene vrijstelling wordt 3.000. Voor een weduwe wordt de vrij stelling ƒ20.000 (voorgesteld was 13.000) benevens 750 (voorgesteld was 500) voor elk jaar dat het jongste kind jonger is dan 21 jaar. Voor een weduwnaar wordt de vrijstelling 10.000 (voorgesteld was ƒ3.000) benevens 750 voor elk jaar dat het jongste kind jonger is dan 21 jaar. Pensioenen en lijfrenten zijn vrij tot" ƒ4.000 (voorgesteld was 3.000) per jaar voor de weduwe. Voor kinderen bedraagt de vrijgestelde lijfrente 1.000 per jaar. Is het kind wees, dan is het maximum 2.000 per jaar. Aan kapitaal is voor een wees vrijgesteld 300 benevens I 750 voor elk jaar dat het kind jonger is dan 21 jaar. Giften en legaten zijn onderhevig aan een schenkingsrecht van 10 percent (voor gesteld was 15 percent). Tot 5.000 zijn giften en legaten vrij. Al deze bedragen zijn aanzienlijk gun stiger dan in de oude Successiewet, maar ook gunstiger dan de regering aanvankelijk had voorgesteld. Zij zijn het resultaat van een overleg binnenskamers tussen de be lastingspecialisten van de Tweede Kamer en minister Van de Kieft en staatssecretaris Van den Berge. Wat is een bos? Naar aanleiding van een amendement- Van den Heuvel (A.R.), dat een gunstiger regeling ingeval van erven van een bos beoogde, merkte de staatssecretaris op dat het amendement niet uitvoerbaar is. Er ontbreekt namelijk een goede definitie van een bos. De door dr. Lucas (KVP) voorgestelde verlaging van het tarief bij vererving in de rechte lijn, gaf de staatssecretaris aanlei ding alsnog enige verdere verzachtingen in de ontworpen vrijstellingen aan te brerfgen. Aldus blijft het voor de kleinere verkrij gingen gunstiger dan voor de grotere. Dit verdient de voorkeur boven verlaging in het tatief, want dan zou er een onjuiste verschuiving in de verdeling van de be lastingdruk intreden ten gunste van de grotere vermogens. „Ook in het politieke leven is het betere soms de vijand van het goede," betoogde minister Van de Kieft, er aan toevoe gende het jammer te vinden als wij thans het goede hetgeen de regering voorstel de niet bereikt zou worden. De minister rekende voor, dat de amenderingspogingen van dr. Lucsa 30 tot 32 miljoen gulden zouden kosten. Dat is een te groot offer Het Damescomité van Actie Nederland te Amsterdam heeft het volgende telegram gezonden naar mevrouw Roosevelt: „Dui zenden Nederlandse vrouwen hebben met verbijstering kennis genomen van de ge beurtenissen, die zich te Djakarta hebben afgespeeld tijdens een proces tegen enkele Nederlanders die nu reeds meer dan twee jaren in voorarrest zitten. De rechten van de mens zijn in dit proces met voeten ge treden. De Indonesische justitie heeft zelfs geweigerd een jurist ter verdediging der verdachten toe te laten. Een dappere Ne derlandse vrouw, mevrouw Mieke Bou- man, die geen jurist is, vecht thans met alle energie voor deze Nederlanders. Daar wijlen uw echtgenoot mede het Charter van de Rechten van de Mens opstelde en daar u in de gehele wereld voor de rech ten van de mens vecht, smeken wij u uw invloed te doen aanwenden om aan dit drama van menselijk onrecht een einde te maken". voor de schatkist. Nu kan men wel be weren, dat de belastingopbrengst boven de verwachtingen uitgaat, maar dit is een ge volg van de zeer gunstige conjunctuur en daarop mag men niet blijven rekenen. Het penningske van de weduwe Mr. Van Leeuwen (WD) bleef met betrekking tot de kwestie van de lijfrenten de regering verwijten, dat zij zich, gezien de waardedaling van het geld, „verrijkt aan het penningske van de weduwe." Tenslotte ried de heer Van de Wete ring (C.H.) aan, nog eens na te gaan of men het samen niet eens zou kunnen wor den over het amendement-Lucas. Op voorstel van minister VandeKieft besloot de Kamer de beraadslagingen te schorsen ten einde eerst nader overleg te plegen in de commissie van voorbereiding. In de avondvergadering bleek dat over eenstemming was bereikt. De door de staatssecretarissen aangebrachte wijzigin gen dóén de druk van het successierecht bij verkrijgingen door echtgenoten en min derjarige kinderen nog weer vrij aanzien lijk verminderen. De heren Van den Heuvel (A.R.), dr. Lu cas (KVP) en Gortzak (CPN) trokken hun amendementen in, zodat niet werd over gegaan tot verlaging van het tarief. Vrij laat op de avond bleek de staats secretaris nog niet precies te weten wat eigenlijk een bos is. De heer Van den Heuvel vond dit ver wonderlijk, maar bleek toch bereid te zijn tot intrekking van zijn „bos"-amendement. De stemming over de aangehouden arti kelen en het wetsontwerp wordt vandaag gehouden. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Nunspeet (vac. J. de Lange) N. Kleermaker te Leiden. Benoemd tot huippred. te Eelde S. J. H. Voors, diaconessenhuispredi. te Haarlem, Beroepen te Rotterdam-Vreewijk J. M. D. v. d. Berg, te Giessen-Rijswijk (N. Br.) te Utreaht (als pred. voor kerkelijk so ciale arbeid) J. C. v. Dongen, diaconessen- huispred. te Rotterdam; te Gouda H. Har- kema te Zeist. Aangenomen naar Tholen. J. den Hoed, kand. te Barneveld', die bedankte voor An- del, Bruchem-Kerkwijk, Goedereede, Leer broek, Lopik, Nieuwpoort, Stellendam, Waddinxveen, en Wilsum. Beroepen te Almelo (vac. J. F. v. Woer den) D. v. d. Valk te Opperdoes te Zeg veld J. Smit te Groot-Ammers. Als pred'. voor buitengew. werkzaamheden J. v. d. Werf te Slijk-Eewijik tot predi voor de zendmgsarbeid der Molukse Prot. kerk op Nieuw-Guinea E. IJsbrand zendingspred. met verlof. Aangenomen naar Meteren en Est A. J. Mulder, cand. te Dordrecht die bedankte voor Noorden (Z.H.) Wons (Fr.) toez. T. Veenstra kand. te Engwierum naar Nunspeet N. Kleermaker te Leiden. Geref. Kerken Tweetal te Woerden (vac. C. v. Reenen) S. A. Boonstra te Hauwerzijl en J. Spoel- sfcra te Gapinge, van wie eerstgenoemde is beroepen. Beroepen te Kamerik en te Zon- nemaire M. v. d. Sijs, kand. te Amsterdam. Bedankt voor Kampen (vac. R. de Vries) dr. A. G. Luiks te Diever. Tweetal te Arnhem (5e pred.pl.) H. G. Endedijk te Workum en K. A. Schippers te Ermelo. Beroepen te Dussen A. Janse de Jonge, kand. te Heerjansdam te Midwolda (old) J. v. Wattum, cand. te Breda. Benoemd tot huippred. te Leiden (voor de arbeid onder de studerende Oosterlingen) B. Woltjer, kand. te Amsterdam. Oud-Geref. gemeenten Bedankt voor 's-Gravenhage M. A. Mie ras te Krimpen a. d. IJsel. Chr. Geref. Kerken Aangenomen naar Hilversum-C., C. Ver- hage te Broek onder Akkerwoude. Bedankt voor Ontario (Canada) (Free Chr. Ref. Church) A. Hilbers te Enschede- West. Tweetal te Rotterdam-Kralingen M. VMetstra te Eemdijk en S. Wijmsma te Broek op Lankendijk te Zaamslag H. C. v. Ent te Werkendam en G. Venema te Maassluis. Bedankt voor Haarlem-N., Joh. Prins te Groningen. Geref. Kerken art. 31 K.O. Bedankt voor Heemse (O.) W. v. d. Lin- gen te Zwijndrecht. ADVERTENTIE Van alle kanten hoor ik van de sigarenwinkeliers, dat er iedere dag méér King's Cross Virginia wordt gerookt. Dat bewijst, dat deze gouden, geurige Vir ginia voor 80 ct de 20 stuks zoveel méér geeft aan klasse, kwaliteit en karak ter..iedere dag opnieuw. Geniet óók van de koste lijke, nieuwe rokerser varing VIRGINIA Met gemengde gevoelens heb ik in de Britse pers gelezen dat in het vervolg de soldaten in de kazerne hun bed mogen op maken zoals zij dat thuis gewend zijn. Dat is een barre vooruitgang, al zullen de oude (en de jonge) kolonels Blimp er een teken in zien van de ondergang van het impe rium. Er zijn nog twee negatieve nouveau tés in Groot-Brittannië's leger ingevoerd: de soldaten behoeven de zolen van hun schoenen niet meer te poetsen noch hun schoensmeerdoosjes. Van het bestaan van deze laatste twee Brits-militaire geboden was ik niet op de hoogte. In mijn (Neder landse) soldatentijd kenden wij die niet. Onze zolen behoefden niet gepoetst te zijn, net zo min trouwens als onze tanden en de schoensmeerdoosjes behoefden wij niet schoon te houden, evenmin als trouwens onszelf. Althans naar goed vaderlandse gewoonte niet meer dan op z'n hoogst éénmaal per week. Met de hygiëne werd 't in mijn militaire dagen niet zo bizonder nauw genomen. Mijn kazerne was de Morschpoort te Leiden en die leek mij altijd toepasselijk. Maar wij moesten wél ons wolletje model opmaken. Daar ik bizonder ontechnisch ben aange legd is mij dat nooit gelukt. Een van mijn slapies, een zekere Dikkie, die koksmaat van zijn vak was, deed het voor mij. Hij kreeg daar iedere week een doosje goede sigaretten 0,30) voor. Ik heb mij altijd voor dit kleine bedrog getroost met de overweging dat ik, om andere tekortkomin gen, toch nooit korporaal zou worden, want ik heb nooit mijn geweer uit- en weer in elkaar kunnen zetten. Dat deed mijn slapie te anderer zijde: een zekere Koos, die schoenmaker was in het vrije burgerleven. Tóch gevoel ik sympathie met de Blimps, want al was ik zelf geen wolletje-opmaker, ik heb in die mooie rechte rijen van kubus achtige bed-opmaak, met de rooie strepen gelijk gericht, toch ook altijd wel het sym bool van iets hogers dan alleen maar sim pele wolletjes gezien; een stuk tucht en discipline; stoere, ongenaakbare, onver- wrikbare rechtlijnigheid. Ook ik heb het gevoel dat dit disciplinair symbool iets was iets metafysisch waaronder het leger het leger, de staat de staat en het rijk het rijk niet meer is. Ik heb het idee dat nu het model-wolletje is opgegeven de zaak op Cyprus ook mis zal lopen. Let u maar eens op mijn woorden. En dat van die opgepoetste schoen zolen Je weet het niet. Het lijkt wel dat Nigeria nog vast in de hand ligt, maar een leger dat zijn zolen niet poetstnéé. In één zo'n naar eigen believen opgemaakt sol- datenbed ligt een wereld van dreigende ontbinding. En ik zou geen empire-buil- ders-krediet geven aan een man met onge poetste zolen. ELIAS De Eerste Kamer heeft een wetsontwerp goedgekeurd dat verband houdt met de rechtsgevolgen van maatregelen, die tijdens de bezetting ten aanzien van de positie van militairen der Koninklijke Landmacht zijn genomen. Tijdens de bezetting zijn aan vele mili tairen ontslagbesluiten uitgereikt. De gron den voor die besluiten waren deels wel en deels niet op de aanwezigheid van de be zettende macht gebaseerd. Aangezien de besluiten tot stand zijn gebracht vanwege de bezetter is ten aanzien van diens be voegdheid een strijdvraag ontstaan. Vol gens de regering zijn de betrokken be roepsmilitairen beneden de rang van twee de luitenant in feite niet ontslagen, want door hen alsnog in krijgsgevangenschap te voeren, heeft de bezetter zich blijkbaar op het standpunt gesteld, dat de militaire status van het bedoelde personeel behou den was gebleven. Aangezien nu het (door ontslag) ontberen en tegelijkertijd (blijkens erkenning) bezitten van de militaire status (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren het wetsontwerp behandeld dat beoogt een aantal verbeteringen aan te brengen in de garantiewet voor de militairen van het KNIL, gepaard gaande met een wijziging van artikel 2 van de wet, waarover echter een rechtsgeding aanhangig is tegen de staat. Met uitzondering van de Partij van dc Arbeid en een deel van de KVP vonden daarom alle overige Kamerleden het on juist artikel 2 te wijzigen waardoor de rechtsgrond van het geding zou worden ondermijnd. Op het ogenblik verzekert de wet de garantie van alle rechten en aanspraken, welke aan de militairen „gedurende hun dienst" volgens de op 26 december 1949 geldende regelingen toekwamen. Het aan hangige ontwerp wil een beperkter garan tieregeling, te weten „garantie van alle rechten en aanspraken, die aan de militai ren toekwamen uit hoofde van de door hen na 26 december 1949 verrichte diensten." De heer Hazenbosch (A.R.) keerde zich in een amendement tegen deze wijzi ging. Ook prof. Lemaire (onafh. kath.) en m r. Beernink (C.H.) noemden het onjuist een wet op een belangrijk punt te gaan wijzigen, zolang daarover nog een rechtsgeding loopt. Mr. DeGraaf (KVP) vond het echter ongewenst de voorgestelde wijziging te laten rusten tot wellicht pas na lange tijd de rechterlijke beslissing in kwestie zou vallen. Een deel van de KVP-fractie was dan ook van oordeel, dat het ontwerp on veranderd moest worden aangenomen. Dit standpunt nam ook de heer Stufkens (P. v. d. A.) in. Namens de WD-fractie verklaarde de heer Zegering Hadders zich voor het wetsontwerp, maar tegen het artikel dat tijdens het rechtsgeding wijziging in de garanties wil brengen. Minister Luns zette uitvoerig uiteen, dat de bedoeling van artikel 2 zonneklaar is, maar dat de tekst misverstand heeft ge wekt. Wijziging is nodig opdat elk misver stand uit de weg geruimd wordt. Indien het amendement-Hazenbosch om de oude tekst van artikel 2 te handhaven zou wor den aangenome/i, zou minister Luns schor sing van de beraadslaging vragen met de bedoeling het gehele wetsontwerp mét de verbeteringen in te trekken. Daarom raad de hij de heer Hazenbosch ernstig aan het amendement terug te nemen. Dat deed de heer Hazenbosch niet, want zo redeneerde hij als de minister het wetsontwerp intrekt, dan blijft de oude tekst gehandhaafd en dan heb ik precies mijn zin. Dan blijven ook wel de verbete- dingen uit, maar dat zal de minister niet willen omdat hij ze zelf heeft voorgesteld. Vandaag wordt over het amendement ge stemd. niet met elkander te verenigen is, moet uit het feitelijk verloop van de gebeurtenissen noodzakelijk worden afgeleid, dat de des betreffende besluiten, al waren zij gericht op het verlenen van ontslag, dit in feite niet hebben bewerkstelligd. In het thans aangenomen ontwerp wor den de rechtsgevolgen van bedoelde be sluiten geregeld. Maatschappelijk Werk De Kamer heeft vervolgens de begroting van Maatschappelijk Werk behandeld. De heer R e y e r s (CH) vroeg de minister maatregelen te nemen voor het opvangen van een eventuele grote stroom repatri- erenden uit Indonesië. Hij informeerde of er geen mogelijkheid was voor plaatsing van deze mensen in Nieuw Guinea. De heer Schipper (AR), sprekende over het subsidiebeleid, zei dat het hem was opgevallen dat het aantal r.k. organi saties dat subsidie krijgt groter is dan het aantal gemeentelijke en andere kerkelijke instanties. De heer De Vos van Steenwijk (VVD) had van wetgevende arbeid van het ministerie niets gemerkt. Hij had met instemming vernomen dat geen invloed op de Ambonezen zal worden uitgeoefend bij hun beslissing over de terugkeer naar Indonesië. De heer Van Lieshout (KVP) erkende dat de wetgevende arbeid van het ministerie niet indrukwekkend was, maar dat het in korte tijd zijn be staansrecht wel had bewezen. In de avondvergadering zei de heer Brandenburg (CPN) dat het ministerie zijn bestaan dankt aan politieke omstan digheden. Hij vroeg aandacht van de mi nister voor het toenemend aantal gehuwde vrouwen dat financieel gedwongen wordt, buitenshuis arbeid te gaan verrichten. Hij wenste inrichtingen waar de kinderen overdag ondergebracht kunnen worden. Mej. Tjeenk Willink (PvdA) noem de het gevaarlijk, het opvangen van de gerepatrieerden uit Indonesië over te dra gen aan particulier initiatief. Bezwaar had zij tegen de verklaring, die moet worden ondertekend door de repatrierenden bij het aanvragen van een rijksvoorschot voor overtocht naar Nederland en waarin wordt gedreigd met een strafvervolging bij on juiste opgave van eigen middelen. Vandaag zal minister Van Thiel ant woorden. Marinus van Meel, Nederlands eerste militaire vlieger, kreeg dinsdagmorgen voor het front van de troep uit handen van luitenant-generaal A. Baretta zijn groot mili tair vliegbrevet. Op deze opname zien we, hoe luit.-generaal Baretta Van Meel de vleugels opspeldt. (Van onze correspondent in Londen) Gisteren werd het verrassende bericht bekend gemaakt dat Malenkov aan het hoofd van een groep Russische elektro technische ingenieurs een bezoek van drie weken aan Groot-Brittannië zal brengen. Malenkov, die een jaar geleden ontheven werd van het premierschap, komt als mi nister voor de bouw van elektrische cen trales. Malenkov's groep wordt 15 maart in Londen verwacht, een maand voor de aankomst van Kroesjtsjev en Boelganin. Malenkov De Sovjet-ambassade te Londen heeft pas maandag de Britse regering ervan in kennis gesteld dat Malenkov de delegatie zal leiden. De Russen zullen de gast zijn van het Britse (genationaliseerde) elektri citeitsbedrijf. Het bezoek is gearrangeerd door de officiële commissie voor de be trekkingen met de Sovjet-Unie van de „British Council". De Sovjet-deskundigen zullen elektri sche centrales en aanverwante bedrijven bezoeken. Waarschijnlijk zullen zij ook de in aanbouw zijnde centrale voor atoom energie in Cumberland bezichtigen. De be doeling schijnt te zijn dat zij een week in Londen zullen doorbrengen en twee we ken in de provincie. Mogelijk zullen de Russen ook naar Schotland gaan om hy- dro-elektrische centrales te aanschouwen. Midden-april zal een groep Britse elek- tro-technische ingenieurs een tegenbezoek aan de Sovjet-Unie brengen. In diplomatieke kringen wordt Malen kov's bezoek beschouwd als een bewijs dat het Kremlin vertrouwen stelt in het nieu we collectieve leiderschap. Malenkov's be zoek is te vergelijken met het bezoek, dat de Sovjet-minister voor de Cultuur on langs aan Engeland heeft gebracht. Dit is het eerste bezoek van Malenkov aan een niet-communistisch land. Uit zijn komst blijkt, dat er geen sprake van is dat Ma lenkov, al komt hij in een technische func tie, geheel op de achtergrond zou zijn ge schoven. Op een receptie in Moskou heeft Malenkov gisteren gezegd, dat de Russen nooit weigeren de goede dingen die er in Engeland bestaan, te zien. Toen hem om nadere uitleg gevraagd werd, zei hij glim lachend: „Alles op zijn tijd, voor elke plant is er een seizoen". Op de Schelde voor Lillo is de Neder landse lichter „Jowie", met een lading ijzer op weg van Brussen naar Utrecht, in gelopen op de ankerkettingen van een an dere Nederlandse motorlichter, die naar Antwerpen op weg was en wachtte om in geklaard te worden. De „Jowie" zonk kort na het ongeval. Het schippersgezin, de echtelieden Van Rooy uit Rotterdam, hun kind en de knecht werden tijdig van boord gehaald. De gezonken lichter vormt geen hindernis voor de scheepvaart

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5