Henri Arends dirigeerde het tweede concert van de Heemsteedse Mozart-cyclus Israëlisch parlement tegen een preventieve oorlog Kort en bondig Pianoleerlingen van Peter de Kleer Frans anti-tankzvapen voor Israel? Denemarken en Rusland gaan handel regelen Aartsbisschop Makarios wil alles of niets Westduitse grondwet wordt gewijzigd Goudvoorraad groter; zilver verminderd Amsterdamse Beurs Diamanten huwelijkstrouw Onderzoek naar stranding van de „Tijgerhaai" Opheffing FINEC- verdragen bracht nog niet veel veranderingen Denen zullen tankschip of twee vrachtschepen leveren Radio-Athene breekt met de BBC Herbewapeningsherziening kreeg overweldigende meerderheid Wijkcomité Spaarndam vergaderde Kort nieuws Weekstaat Nederlandse Bank ÜUAU 7 MAART 1956 I De Mozart-cyclus die door het Noord hollands Philharmonisch Orkest in samen werking met de Heemsteedse Kunstkring gegeven wordt in het Minerva Theater, ge niet een verblijdend grote belangstelling. Dinsdagavond had het tweede concert plaats onder leiding van Henri Arends, de assistent-dirigent van het Amsterdamse Concertgebouw-Orkest. Er was bij de samenstelling van het programma niet gestreefd naar verjonging van het Mozart-repertoire. Het bleef bij het overbekende. Van die kant waren er dus geen verrassingen. Maar dat neemt niet weg, dat er heel wat verrassends ge beurde, want het programma kwam opge frist en als gloednieuw voor het publiek. En het is ook wat waard het overbekende eens onder een andere belichting waar te nemen. De tonen blijven dan wel dezelfde, maar de geest, die ze moet bezielen, is an ders, beter of slechter: het hangt af van de persoonlijkheid van de dirigent, van zijn smaak en laat ons eerlijk zijn ook van de onze. Hoe dan ook, er blijft al tijd nog de verrassing van het reageren van het orkest op gewijzigde inzichten, het wonder van het zich „en bloc" overgeven aan de muzikale impulsen van de man die er voor staat. Wat dit betreft kan gezegd worden, dat het Noordhollands Philharmo nisch Orkest deze avond op eminente wij ze zijn beste kwaliteiten gedemonstreerd heeft, met een buitengewoon raak en soe pel aanpassingsvermogen. Arends had het ensemble vast in zijn greep, misschien meer nog door zijn weten en willen dan door zijn kunnen. Wat dit laatste betreft zal hij nog moe ten leren het overbodige na te laten. Maar wat hij bereiken wilde en dat was qua stijl niet weinig resulteerde schijnbaar zonder moeite. Op een enkele keer na, dat hij het tempo uit practische overweging moest inbinden, kon men ervaren, dat de dirigent met een weloverwogen opvatting voor zijn taak stond. Aan zijn suggestieve kracht om deze opvatting op de executan ten over te dragen dankten wij een bijzon der gave uitvoering van de Symfonie in Es, een pétillante verklanking der ouverture van „De Bruiloft van Figaro" en een kraaknette van „Een kleine nachtmuziek". Het gave van deze interpretaties school niet alleen in constante ritmische correct heid, in doorzichtigheid en klankeven- wicht, maar tevens in een delicate musi- ceergeest, die de sentimenten precies weet te doseren en het „ik-en-weet-niet-wat" Acht van de leerlingen, die op de Haar lemse Muziekschool van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst piano- onderricht ontvangen van de hoofd'leraar Peter de Kleer, gaven dinsdagavond een uitvoering in de grote muziekzaal van het schoolgebouw. Het programma, dat zij ten gehore brachten, bevatte muziek van com ponisten uit verschillende tijdperken der muziekhistorie. Maar hoe uiteenlopend de vertegenwoordigde stijlen ook waren, één karaktertrek hadden de gekozen werken vrijwel alle gemeen: die van de geest der romantiek. Men kan natuurlijk niet verwachten, dat elk der optredende leerlingen daarvoor open zou staan en dat hij het wezen der ro mantiek van het door hem gespeelde werk volledig zou kunnen doorgronden. Wel openbaarde zich als verrassing een intuï tieve romantische gerichtheid en zelfs kon men een bewust beleven van het mysterie der bezieling ontdekken. En waar bedde factoren ontbraken of misschien nog slui merden, had de leiding van de leraar Peter de Kleer ingegrepen om met doel treffende aanwijzingen de expressiviteit op te leggen om zo de richting aan te geven in wellke de voordracht zich dient te ontwik kelen. In deze zin werd de eerste vertol king, die van het bekende koraal uit Bachs Cantate no. 147 dit maal in de bewer king van E. Horne en in aansluiting hierop ook de uitvoering van de Bagatelle in F. van L. van Beethoven ervaren. De jongeman, die dit werkje van Beethoven speelde, voelde zich toch veel meer thuis in de Variaties opus 40 van D. Kabalevsky, waaruit iets persoonlijks begon op te klinken. Tot de zeer verwaarloosde muziek voor vier handen behoren de twaalf composities van Robert Schumann, opus 85 „für kleine und grosse Kinder1'. Schumanns schoon vader Friedrich Wieck had er geen goed' woord voor en gelet op de onprettige ver houding tussen Schumann en de heer Wieck is die nare beoordeling wel te be grijpen. Maar Friedrich Wieck was er glad naast. Dat bewezen de twee leerlingen, die de tere „Gartenmelodie" en het gevoelige „Abendlied" vertolkten. Toen kwam Franz Schubert aan de beurt met een zeer beheerste voordracht van een „Moment musical" en na hem Frederic Chopin, van wie een prélude met zorg gespeeld werd. „Het witte ezeltje" van Ibert werd ons getoond in een aantrekke lijk klankenschilderijtje en daarna liet een leerlinge ons Florent Schmitt kennen van een zeer romantische kant, echt negen- tiende-eeuws, waartegen het door dezelfde leerlinge zeer bedachtzaam gespeelde „Doc tor Gradus ad Parnassum" van Debussy als een zeer „modern" werk afstak. De voordracht van een Impromptu van Schubert deed ons kennismaken met een nauwgezette en volgzame leerling. Toen kwam een hoogtepunt met de gevoelige en klankschone vertolking van twee Préludes van Debussy en na deze muzikale spanning was de gezellig-oppervlakkige Valse-mu- sette van de in zijn jongensstreken onbe rekenbare Francis Poulenc als reactie heel welkom. De twee leerlingen, die het werk op twee vleugels speelden, mochten het zelfs herhalen. P. ZWAANSWIJK Als er op 18 maart in de Busken Huet- straat een groot feest zal worden gegeven, zal hier alle reden toe zijn. Op die dag zal het namelijk precies zestig jaar geleden zijn, dat de heer en mevrouw Baas-Roest, die in de Busken Huetstraat op no. 38 wonen, in de echt werden verbonden. Beiden hebben hun gehele leven in Haar lem gewoond, waar de heer Baas eerst schoenmaker is geweest. Later trad hij in dienst van de gemeente als lantaarnopste ker, welk beroep hij tot aan zijn pensioen tweeëndertig jaar heeft uitgeoefend De heer Baas, die 88 jaar oud is en zijn vrouw van 82 jaar genieten beiden nog een goede gezondheid. Bij hun diamanten huwelijksfeest zal het beide mensen zeker niet aan belangstelling ontbreken. dat een opvatting altijd overtuigend maakt, al zou men het zelf ook anders doen. Het jrogramma bevatte nog een bekend succesnummer: het Concert voor fluit en harp met orkest, de eerste compositie die de eenentwintigjarige Mozart te Parijs in opdracht te componeren kreeg. Het programma bevatte nog een bekend maar het bevat in zijn middendeel een hoogtepunt van lyrische kracht en edele bezieling, dat onder de sterkste emotionele uitingen van Mozarts levenswerk met ere genoemd mag worden. Hubert Barwahser en Phia Berghout waren de niet genoeg te prijzen solisten in dit dankbare werk. En wat Arends, vooral in het heerlijke An dantino, met het orkest aan samenspel bereikte, hielp mede om een onvergetelijk moment van eenvoudige pure schoonheid tot werkelijkheid te maken. JOS. DE KLERK. De Nederlandse onderzeeboot Hr. Ms. „Tijgerhaai" raakte op 19 oktober van ver leden jaar in de baai van Weymouth (Zuid-Engeland) bij stormachtig weer op drift en strandde daarbij op een zandbank ongeveer 400 meter uit de wal. Toen enige uren later de vloed opkwam is het schip, dat niet werd beschadigd, vlot gekomen en op eigen kracht doorgevaren naar Port land. De „Tijgerhaai" maakte met een Ne derlandse torpedobootjager een oefenreis. De Marineraad heeft aan de hand van getuigenverhoren de omstandigheden be studeerd waaronder de „Tijgerhaai" op drift geraakte en tenslotte strandde. Het bleek dat de betreffende nacht een storm- waarschuwing was gegeven en een wind snelheid 8 was geregistreerd. Er was „een verlichte zeewacht" ingesteld en op het ogenblik dat de onderzeeër afdreef was een bootsman officier van de wacht.De Marine- raad zal te zijner tijd uitspraak doen in deze zaak. Jhr. mr. Af. W. van Weede, buitengewoon gezant bij de Heilige Stoel, biedt Paus Pius XII zijn gelukwensen aan tijdens de receptie in het Vaticaan ter gelegenheid van de 80ste verjaardag van de Paus. JERUZALEM (Reuter AFP) De „Knes- seth", het Israëlische parlement, heeft na een stormachtige vergadering een motie van wantrouwen in de regering-Ben Goe- rion verworpen, waarin een onmiddellijke preventieve oorlog tegen de Arabieren ge- eist werd. De stemverhouding was 66 tegen, dertien voor, veertien onthoudingen. "De motie was ingediend door de extreem rechtse vrijheidsbeweging (Heroeth). Pre mier David Ben Goerion, die tevens minis ter van Defensie is, verzette zich krachtig tegen de oproep van de Heroeth. Hij verklaarde, dat Israel „eens geloofde, dat er geen oorlog komen zou". „Nu ge loven wij dat veel minder. Als een oorlog uitbreekt, zullen de Amerikaanse regering en de premier van de Sovjet-Unie de mo rele verantwoordelijkheid dragen." „Als wij in de naaste toekomst geen Amerikaanse wapens ontvangen, zal de Amerikaanse re gering een grote verantwoordelijkheid op zich laden, aldus Ben Goerion. Volgens het Parijse avondblad „Paris- Presse" zal Frankrijk zijn nieuwe anti tankwapen de geleide raket „ss 10" aan het Israëlische leger verkopen. Met dit wapen aldus het blad, behoeft Israel niet meer de Sovjet-tanks te vrezen, die Egypte in de lente zou kunnen inzetten. Het pro jectiel wordt geleid via een draad van on geveer anderhalve kilometer, die vanzelf afrolt. Van gezaghebbende zijde te Parijs wordt bevestigd dat Israel bij Franse ondernemingen raketten van dat type heeft besteld. Er is nog niets geleverd. De be stellingen zijn in studie genomen. Incidenten en klachten Een verkenner van het Egyptische leger is gedood bij een treffen met een Israëlische patrouille. Israëlische militaire waarnemers verklaarden, dat het incident, waarbij de Egyptenaren tot diep in Israel waren bin nengedrongen, hernieuwing van Egyp tische militaire activiteit achter de Israë lische linies zou kunnen betekenen. Sedert september, aldus deze waarnemers, zijn ten minste zes Egyptische verkenners naar men gelooft leden van zelfmoordgroepen gedood. Verscheidenen waren gewond en gevangen genomen. Een Israëlische soldaat is gedood, doordat zijn voertuig op een Egyptische landmijn reed op Israëlisch grondgebied. Israel heeft gevraagd om een spoedvergadering van de genoemde Is- raelisch-Egyptische bestandscommissie ter bespreking van de grensincidenten. Israel heeft bij de Westelijke grote drie en de Veiligheidsraad van de UNO ge protesteerd tegen Syrische aggressie op en boven het Meer van Galilea tijdens het afgelopen weekeinde. CAIRO/AMMAN (Reuter/AFP) De staatshoofden van drie Arabische landen, Saoedi-Arabië, Syrië en Egypte, zijn van daag te Cairo bijeengekomen om in de eerste plaats te spreken over „vraagstuk ken van het Midden-Oosten". De drie lei ders koning Saoed, president Sjoekri El Koeatly van Syrië en premier Nasser van Egypte zullen waarschijnlijk drie of vier dagen confereren. De Jordaanse minister van Defensie, Fa- lah Madadha, heeft bekend gemaakt, alle maatregelen nietig verklaard te hebben, die de gewezen bevelhebber van het Ara bische Legioen, generaal Glubb, tegen ne gen leden van het Legioen had genomen. Zij hadden bij de onlusten in verband met betogingen tegen het verdrag van Bagdad geweigerd de bevelen van de bevelhebber op te volgen en waren naar Syrië uitge weken. Voorts zijn twee officieren van het Legioen, die op last van Glubb waren ge vangen gezet, vrijgelaten. Premier Samir Él Fifai heeft voorts sta king van de uitzendingen van het radio station „De stem van Amman" gelast. Vol gens welingelichte kringen is deze maat regel genomen wegens critiek op Arabische landen, die door een zekere Jounes El Bahri, in opdracht van generaal Glubb, in avonduitzendingen werd geuit. Het Syrische leger heeft het Arabische Legioen gelukgewenst met zijn „bevrij ding" van de Britse invloed en Jordanië alle hulp die het nodig mocht hebben aan geboden. Syrië is bereid tot samenwerking op elk gebied. Vrouwenkiesrecht in Zwitserland In het Zwitserse kanton Bern in Zwitser land hebben de (manlijke) kiesgerechtigden met 62.971 tegen 52.929 stemVnen een wets ontwerp verworpen, dat de geleidelijke in voering van het vrouwenkiesrecht beoogde. Het is voor de 24e maal, dat in Zwitserland een poging, het vrouwenkiesrecht in te voeren, mislukt. Iedere keer wordt de overmacht der tegenstemmers echter kleiner. De Indonesische politiek ten aanzien van buitenlands kapitaal moet worden geba seerd op de nationale wetgeving, de gebrui ken volgens internationaal recht en het In donesische belang. Het tot stand brengen van een nationale wet betreffende buiten lands kapitaal zal dan ook tot de eerste taken moeten behoren van het nieuwe ka binet, aldus dr. Saroso, die als financieel- economiscy adviseur de onderhandelingen te Genève heeft bijgewoond, in een onder houd met P.I.A. Hij gaf al zijn mening te kennen, dat de unilaterale opheffing van de financieel- economische overeenkomsten in de praktijk nog niet veel Verandering heeft gebracht. Een gevolg hiervan is echter wel, dat thans waarschijnlijk de totstandkoming van een nationale wet inzake buitenlands kapitaal wordt bespoedigd. Dr. Saroso zei desge vraagd, dat de opheffing van de FINEC- overeenkomsten voor Nederland 1 slechts verandering brengt in de concessies aan Nederlandse bedrijven. Deze concessies zul len in beschouwing worden genomen en kunnen, indien nodig, worden herzien. De kwestie wordt echter nog bestudeerd en alvorens een desbetreffende nationale wet is afgekondigd, kunnen nog geen concrete maatregelen worden genomen. Zoals de toe stand nu is, brengt de eenzijdige opheffing van de FINEC-overeenkomsten slechts met zich mede, dat wij duidelijk hebben gesteld, dat wij thans de nationale wetgeving laten prevaleren, met inachtneming van de ge bruiken van het internationaal recht, aldus dr. Saroso. MOSKOU (Reuter) Denemarken en de Sovjet-Unie zijn overeengekomen zo spoe dig mogelijk besprekingen te openen over de normalisatie van de handel tussen beide landen, zo is na afloop van de besprekin gen, die de Deense minister-president Hansen, te Moskou heeft gevoerd, medege deeld. Denemarken Is gesteld op goede han delsbetrekkingen met de Sovjet-Unie, ten einde een nieuw afzetgebied voor zijn voedselprodukten te krijgen. In eeq door de Deense en Sovjet-Russi sche ministerpresidenten ondertekend com muniqué werd bekend gemaakt, dat de handelsbesprekingen te Kopenhagen zullen hervat worden, met het doel te komen tot een handelsverdrag voor de tijd van twee jaar. Denemarken heeft zich bereid ver klaard aan de Russen, hetzij een tankschip of twee vrachtschepen te leveren. Op een persconferentie maakte Hansen het echter duidelijk, dat Denemarken niet zou zwichten met betrekking tot het tank schip-vraagstuk, dat geleid heeft tot het af breken van de onderhandelingen in de zo mer van 1954. Hansen verklaarde de Rus sen te hebben medegedeeld, dat Denemar ken vermoedelijk wel niet in staat zal zijn het tankschip te leveren en dat daarom in een andere mogelijkheid, de levering van twee snelvarende vrachtschepen, werd toe gestemd. De handelsbesprekingen zullen m april te Kopenhagen hervat worden. Groot-Brittannië De Hamburgse „Die Welt" maakt mel ding van geruchten, die in de City van Londen in omloop zijn en die opmerkelijk zijn in de serie berichten over het tegen woordige handelsoffensief van de Sovjet- Unie, over een aanbieding, die tijdens hel komende bezoek aan Londen van maar schalk Boelganin en Kroesjtsjev gedaan zou worden. Het betreft een rente-vrije lening van een miljard pond sterling, welke .verlichting zou moeten brengen in de be talingscrisis van Groot-Brittannië. Volgens deze geruchten zouden de Russen in ruil daarvoor opheffing verlangen van alle be perkingen op de export van goederen naar Oost-Europa. A f ga nis tan De Sovjet-Unie zal Afghanistan helpen bij het aanleggen van een vliegveld en we gen. Alsmede andere technische bijstand verlenen, zo heeft Tass bekend gemaakt. De hulp zal krachtens de overeenkomst worden verstrekt, waarmee Russisch kre diet van honderd miljoen dollar is gemoeid. Er zullen met Russische technische hulp ook twee elektrische centrales, drie repa- ratiewerkplaatsen voor auto's, irrigatie- werken en een natuurkundig en scheikun dig laboratorium worden gebouwd. Volgens het Russische nieuwsbureau Tass zullen technici uit de Sovjet-Unie in de Verenigde Staten een Amerikaanse onder neming helpen bij de vervaardiging van in de Sovjet-Unie ontworpen machines voor het boren naar olie. De technici zullen toe zicht houden op proefboringen met de ma chinerieën, die krachtens de overeenkomst tegen betaling door de Amerikaanse onder neming mogen worden gebouwd. De Sov jet-Unie zal tevens technische gegevens le veren. De'overeenkomst hééft een looptijd van ti,en jaap. Zij is volgens Tass gesloten in het belang van de ontwikkeling der eco nomische en handelsbetrekkingen tussen de economische en buitenlandse handels organisaties der Sovjet-Unie en Ameri kaanse ondernemingen. NICOSIA (Reuter-UP) In een vraag gesprek met de „Times of Cyprus" heeft aartsbisschop Makarios verklaard bereid te zijn, het standpunt van zijn beweging, die aansluiting bij Griekenland wenst, nog eens uiteen te zetten, als Londen het over leg over de toekomst van Cyprus wil her openen. Voor de Griekse Cyprioten zou het dan echter een kwestie van „alles of niets" zijn. Als de Britten de onderhandelingen willen hervatten, moeten zij toegeven op alle drie de punten, waarop de besprekin gen zijn vastgelopen: een algehele amnes tie, het toezicht op de veiligheid en de samensteying van een gekozen wetgevend lichaam, aldus de aartsbisschop. Zes jonge Griekse Cyprioten zijn vandaag te Nicosia tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Zij hebben bekend in decem ber wapens te hebben gedragen en in het bezit van munitie geweest te zijn. Een jonge Griekse Cyprioot is bezweken aan verwondingen, die hij heeft opgelopen toen hij een Britse legerauto passeerde. De jon geman werd getroffen door een splinter van een naar de auto geworpen hand granaat. In de afgelopen nacht zijn twee bommen geworpen naar een politiebureau. Uit een onderzoek is gebleken dat een ont ploffing op zondagavond in een Brits vlieg tuig op het vliegveld van Nicosia, is ver oorzaakt door een tijdbom, die door een terrorist was geplaatst. Radio-oorlog De Griekse premier. Constantine Kara- manlis, heeft radio-Athene opdracht ge geven het relayeren van programma's van de BBC te staken. Een officiële Britse woordvoerder te Nicosia verklaarde, dat het storen van radio-Athene door de Brit ten „op experimentele basis" wordt voort gezet. Toen in januari bekend werd, dat de Britse regering overwoog om de uitzendin gen van radio-Athene te storen, rezen in Engeland verbitterde protesten. De rege ring werd ervan beschuldigd het recht van vrije meningsuiting te willen beknotten. Londen heeft nog nimmer voorheen buiten landse radio-uitzendingen gestoord, ook niet in de tweede wereldoorlog toen Lord Haw Haw en consorten uit Duitsland hun giftige anti-Britse propaganda de aether inzonden. Londen heeft, integendeel gepro testeerd tegen de Russische stoorzenders, die Westerse uitzendingen voor landen ach ter het ijzeren gordijn storen. De Britse minister van Koloniën, Alan Lennox-Boyd, maakte echter in januari bekend, dat Lon den overwoog de uitzendingen van radio- Athene te storen, „daar ieder beschaafd mens het er mee eens is, dat de stem, die de uitzending verzorgt, even schuldig is aan moord als de hand, die de misdaad begaat". Verbanning De „Daily Herald", hef orgaan van de Britse Labourpartij schrijft, dat verwacht wordt, dat de Britse regering Makarios en enkelen van zijn naaste medewerkers zal verbannen. De conservatieve partij zou reeds sedert enige tijd op deze stap hebben aangedrongen. (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse Bondsdag heeft na een vrij tam debat, dat ongeveer vijf uur ge duurd heeft, een belangrijke beslissing ge nomen door na een tweede en een derde lezing met een overweldigende meerder heid van 390 tegen twintig stemmen goed- keurig aan een veertiental veranderingen in de grondwet te hechten, die met het oog op West-Duitsland's herbewapening nood zakelijk zijn. De tegenstemmen kwamen uit de rijen van de socialistische oppositie. Tevens werd de „sodaten wetgeving" aangenomen, die de rechten en de plichten van hen, die tot het leger behoren, zowel de beroepsmilitairen als zij, die tijdelijk in dienst zijn, uitvoerig volgens democrati sche opvattingen omschrijft. De socialisten hadden een gesloten front tegen de „sol daten wetgeving gevormd" omdat zij deze een uitvloeisel achten van de Parijse ver dragen waar zij van het begin af aan tegen zijn geweest. Voorlopig zal er niet veel ver anderen in de bestaande situatie. Het le ger, dat nu officieel de naam „Bundes- wehr" gekregen heeft, wordt niet terstond op een grotere, leest geschoeid. De mi nister van Defensie heeft echter de handen vrij om voor het einde van dit jaar nog 95.000 vrijwilligers in dienst te nemen, waarbij naderhand nog 54.000 anderen kunnen komen. Bevel geen bevel Belangwekkend, vooral met het oog op wat in de afgelopen oorlog is geschied, is een paragraaf in deze wetgeving, waarin uitdrukkelijk wordt verklaard dat een be vel niet behoeft te worden opgevolgd wanneer daarvoor een misdaad of zelfs maar een vergrijp wordt begaan. Degene die om een dergelijke reden weigert een bevel uit te voeren, moet zich er overigens van bewust zijn, dat hij hiervoor zelf de volle verantwoordelijkheid draagt. Vrijblijvend (DPA/AFP/UP) Er komt dienstplicht Vrouwen worden niet tot de strijdkrachten toegelaten, ook niet als vrijwilligers. In vredestijd is de minister van Defensie op perbevelhebber. In oorlogstijd neemt de bondskanselier de taak over. Het recht om oorlog te verklaren, komt bij het parle ment te berusten. Het beroepspersoneel zal een eed afleggen, die als volgt luidt: „ik zweer de Duitse bondsrepubliek trouw te zullen dienen en het recht en de vrijheid van het Duitse volk moedig te zullen ver dedigen. Dat God mij helpe". De laatste zin is vrijblijvend. Het dienstplichtige perso neel volstaat met een „plechtige belofte" in deze zin. Goedgekeurde amendementen gaan nu naar de Bondsraad, waar zij eveneens met een meerderheid van twee derde moeten worden aangenomen. Men verwacht dat dit voetstoots zal gebeuren. Beide wetsontwer pen zijn op één dag door de Bondsdag in tweede en derde lezing afgehandeld, het geen wel een opmerkelijk contrast is met de verbitterde strijd over de herbewape ning die twee jaar lang in West-Duitsland gewoed heeft. De Christendemocraten van Adenauer en de_ soeialjsten waren het er twee weken geleden ovér'eens geworden aat.beide fracties voor de wijzigingen zou den stemmen. De socialisten stemden tégen de soldaten wet. Hun woordvoerder, Erler, waarschuwde dat de „herbewapenings wedloop welke op Duitse bodem is begon nen, de internationale spanning vergroot" Hij zei dat de oprichting van twee vijan dige Duitse legers, die met het Westerse of het Oosterse militaire blok verbonden zijn een ongeluk voor het Duitse volk is Ofschoon Spaarndam reeds sedert 1 mei 1927 door annexatie tot de gemeente Haar lem behoort, is het dorp nog steeds een „eigen" gemeenschap gebleven, hetgeen ook tot uitdrukking kwam in de openbare ver gadering die het Wijkcomité Spaarndam gisterenavond in het gebouw van de hulp secretarie gehouden heeft. De bijeenkomst verliep in de typisch gezellige Snaarndamse sfeer en het vol tallige comité veel belangstellenden waren er niet had onder voorzitterschap van de heer C. Stapel dan ook slechts drie kwartier nodig om de verschillende vraag stukken te besnreken. Een der belangrijkste punten van de agenda was het periodiek aftreden van een drietal bestuursleden. Deze werden bij accldThatie herkozen, zodat de samenstelling van het bestuur, behoudens goedkeuring van Burgemeester en Wethouders van Haarlem, weer zal bestaan uit: voorzitter C. Stapel, vice-voorzitter M, Meyers, secre taresse mevrouw C. Bouwens-Muylwiik, leden de heren J. Plas, J. Ch. Balm, Th. Jukes. P. Nooy. Uit het jaarverslag 1955 van de aan deze commissie toegevoegde ambtenaar, de heer C. van Reyendam. bleek dat het comité in dat jaar een tweetal openbare vergade ringen had belegd. Bovendien kwam men een keer bijeen in een besloten vergade ring. Verder bleek dat de elektrificatie in Spaarndam aardig vorderde. Het aanleggen van een riolering bij de huizen van het Visserseinde zal echter geen doorgang kun nen vinden aangezien de huizen aldaar onbewoonbaar verklaard zijn. Ook het plaatsen van een brievenbus bij de Sluizen stuitte op bezwaren. De controle van de politie op het zware verkeer werd intensiever. Het comité bleek bijzonder verheugd over een mededeling van de heer Meyers dat ten opzichte van de woning toestand in Spaarndam een volledig onder zoek naar de ontwikkelingsmogelijkheden zou worden ingesteld. Bij geruchte had een comitélid iets vernomen over een annexatie van de polder bij de Ringweg (bij de Spaarndammers beter bekend als 't Hel- letje en 't Hemeltje), maar definitief was hierover niets naders mede te delen. De voorzitter, de heer Stapel, sloot de vergadering en sprak de hoop uit dat op een volgende bijeenkomst wat belangrijker onderwerpen ter sprake zullen komen, waardoor de vergaderingen grotere waarde zouden krijgen. Ratten. Weinige uren nadat hij zijn pluimveestapel nog in goede orde had be vonden kwam de landbouwer H. te Veulen (Ven ray) tot de ontdekking, dat uit een hok met 300 kuikens er 200 verdwenen waren. Bij nader onderzoek werden de diertjes ge dood en ten dele aangevreten onder de vloer van het hok terug gevonden. Ratten zijn de daders. BINNENLAND Duitse schadevergoeding. De Duits» ambassade heeft medegedeeld, dat de ter mijn, waarbinnen de aanspraken tot schade loosstelling op grond van de wet tot regeling van het herstel van het nationaal-socialisti- sche onrecht voor overheidspersoneel kun nen worden ingediend, tot 31 deecmber 1956 is verlengd. De wet, en daarmede ook de verlenging van de termijn, heeft alleen be trekking op personen, die destijds in over heidsdienst in Duitsland werkzaam zijn ge weest. Het is geen beletsel, wanneer de toen malige Duitse ambtenaren intussen een andere nationaliteit hebben aangenomen. Vrjjgezellencongres. Van 28 tot en met 31 juli wordt in Grevenbicht het vierde we- reldvrijgezellencongres gehouden. Op 29 juli zal een optocht worden gehouden, waar in de vrijgezellenkoningin, die uit en door de congressisten zal worden gekozen, de ere plaats zal innemen. Nieuwe hoogleraren. Tot gewoon hoog leraar in de geschiedenis van het Christen dom en de leerstellingen van de Christelijke Godsdienst in de Middeleeuwen is aan de Leidse universiteit benoemd dr. C. C. de Bruin te Barendrecht, leraar in de Neder landse taal aan het Marnixgymnastium te Rotterdam. Tot gewoon hoogleraar in Lei den in de toegepaste wiskunde is benoemd prof. dr. C. Visser, thans gewoon hoogleraar te Delft. Prof. Visser zal als eerste deze nieuwe Leidse leerstoel bezetten. Tragisch ongeval. Te Kolhorn in de Waardpolder heeft zich dinsdag een ongeval voorgedaan, dat aan het driejarig zoontje van de familie De Ruyter het leven heeft gekost. Tijdens afwezigheid van de moeder, zette het kind de waschmachine met elek trisch aangedreven wringer aan. Het sjaaltje van het jongetje kwam daarbij tussen de wringer met gevolg, dat het knaapje werd gewurgd. Verkeersongeluk. De 66-jarige wiel- rijdster F. H. M;L. is op de Oldenzaalse- straat te Enschede door een bestelauto, be stuurd door de 40-jarige H. A. S., aange reden. De vrouw werd zwaar gewond en is ter plaatse overleden. HAARLEM EN OMGEVING K.V.P. Heemstede. De afdeling Heem stede van de Katholieke Volks Partij houdt dinsdag 13 maart een vergadering in het R.K. Verenigingsgebouw aan de Herenweg. Na het huishoudelijk gedeelte zal drs. M. Janssen, lid van de Tweede Kamer, een cau serie houden over „Fiscale en economische actualiteiten". Chr. Historische Unie. Voor de afdeling Haarlem van de Christelijk Historische Unie zal mr. H. K. J. Beernink, lid van de Tweede Kamer, op woOTsdag 14 maart in het Wijk- gebouw aan de Gedempte Oude Gracht te Haarlem spreken over „Majoriteit en auto riteit". Hoewel als restant van de maandwisse- ling er op de verkorte balans van de Ne derlandse Bank nog een kleine verhoging van de biljettencirculatie valt te zien, waardoor deze gekomen is op 3879 mil joen, valt anderzijds uit de cijfers te lezen, aat er eën merkbare obtspanning is inge treden. Zo zijn de banken bijvoorbeeld in staat geweest om van de dure voorschotten, waarvan de vorige week 3 miljoen werd afgelost, ditmaal niet minder dan ruim 8 miljoen in mindering te brengen, waardoor deze post is teruggebracht tot 26,9 mil joen. Tevens waren de banken in staat om van de Centrale Bank schatkistpapier af te nemen, nadat de animo de vorige week daartoe volkomen had ontbroken. Er is voor een bedrag van bijna 24 miljoen schat kistpapier door de bank geplaatst, waar door de post „papier overgenomen van de staat" tot 217 miljoen is gereduceerd. Wij constateren voorts, dat wederom valuta in goud is omgezet. De post gouden munt en materiaal is immers met 13 miljoen toe genomen en opgelopen tot 3.314,8 mil- juen. Daarentegen is de zilvervoorraad weer met een kleine 3 miljoen vermin derd. Blijkbaar duurt de aanmunting van nieuwe zilveren guldens nog voort. In de deviezenreserve is geen wijziging van betekenis gekomen, maar aangezien het goud is aangegroeid, is toch de gecom bineerde post goud en deviezen op een hoger niveau gekomen, namelijk op 4.767 miljoen. Het rijk heeft blijkbaar, vermoe delijk in de vorm van rente en aflossingen, belangrijke betalingen moeten verrichten. Althans, het saldo van de schatkist is met 50 miljoen ingezakt tot 250,8 miljoen, waarmee een laagteniveau voor dit jaar is bereikt. In de bijzondere rekening kwam geen wijziging. De banken echter zijn er in geslaagd hun saldo bij de Centrale Bank weer iets omhoog te brengen, zodat zij iets meer armslag hebben gekregen. Hun saldo's bij de Centrale Bank "bedragen nu 576 miljoen. De versterking van de post „andere saldo's" met 7 miljoen valt zon der nadere toelichting moeilijk te verkla ren. Op de geldmarkt blijft de situatie ruim. Het ziet er nog niet naar uit, dat er enige wijziging komt in de notering van 1 percent voor daggeld. 3-3% Nederl.'47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. Nieuwe Philips pref.Philips Gloeil Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn. N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel.. U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 98)4 99 32514 315 273 312 443 325% 334 329 205 363 290 695 674 98 200% 195% 265 122% 128 250 238 230% 247 80% 157% 57 «'/lo 45Uts 78% 36»/ie Openings, koersen 98"/i8 99% 318 310 273% 313 443 326 330 323 205 358 290 686 664 101% 199% 192 265 124 129 250 237 230% 247 .79 156 57 45% 78% 36%

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6