PÉTROLE HAHN Gegevens van woningtelling alléén voor statistisch doel Ballet op „concrete muziek" De kievit is terug in het Haarlemse polderland Openbare Werken Haarlem krijgt nieuwe directeur Dubbel experiment in Carré Eerste op voordracht: ir. Van der Vlis uit Leeuwarden Nota-Schokking in discussie in de Kamer? Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting: Klaverias-com petitie voor de bedrijven Het klaverjastoernooi van scheidsrechters Faillissementen Ongeluk dat goed afliep Stijgende belangstelling voor huishoudonderwijs Nu wordt het echt lente op de weiden Verbetering Nassaulaan begint vrijdag Examens Minister Witte hoopt op woningproduktie tot boven 70.000 per jaar Verdachten inbraak „Studio''-bioscoop aangehouden Wereldomroep maakte reportage in Haarlem Plaatselijke omstandigheden Burgerlijke Stand van Haarlem Veerman tussen boot en walkant beklemd Vrachtauto gekanteld WOENSDAG 7 MAAKT 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 1 Met speciale toestemming van „Les Bal lets de l'Etoile" te Parijs heeft het Neder lands Ballet dinsdagavond in het Theater Carré te Amsterdam een uitvoering ge geven van de in Frankrijk als „een histori sche sensatie" toegejuichte „Symphonie pour un homme seul" van Maurice Béjart, waarbij voor het eerst in ons land van zo genaamde „concrete muziek" gebruik werd gemaakt. In zekere zin had men hier te maken met een noodzakelijk experi ment, vooral bedoeld - zoals Sonia Gaskell het in een persconferentie uitdrukte - als bijdrage tot de verruiming van de opvat tingen over de expressiemogelijkheden van de danskunst. Hier volgt vu. eer.it een beschouwing door Sas Bunge over de door Pierre Schaef- fer en Pierre Henry gecomponeerde mu ziek. In de programmatoelichting zegt Schaef- fer onder meer: „Hij (de danser) zal dan sen op de klop van zijn eigen hart als hij eerlijk is en zijn dans zal waarachtig zijn". De klop van het eigen hart - maar dat is tevens alles wat het hart sneller doet kloppen, wat het hart beweegt en dus het ritme vormt. Het is de totale geluidsbron van natuur en techniek, die Schaeffer, een geluidstechnicus van de Franse om roep, voor zijn „concrete muziek" ter be schikking staat. Hij werkt hiermee als een cineast met de opnamen voor zijn film: uit de tienduizenden geluiden, die op band en plaat zijn vastgelegd, maakt hij een selec tie om de gekozen fragmenten op een nieu we geluidsband te monteren tot een com positie, die het resultaat is van een per soonlijke scheppingswil. Het geluid krijgt stem, er ontstaat een ritmische ordening, een polyfonie van klanken of van muziek- flarden, motieven keren terug, er zijn cli maxen en ontspanningen. Het schuren van stalen platen wordt sonoor verhevigd door het loeien van trombones. Storingsgelui den uit de ether, locomotieven, ondefinieer baar slagwerk, piano's en joelende volks menigten zijn enkele van de elementen van deze muziek van vandaag. Want: „welk orkest zou gestalte kunnen geven aan de kreet, die de mens in zijn eenzaam heid nimmer zal uiten?" Men denkt aan het schilderij „Der Schrei" van Edvard Munch, een mens die de oren dichthoudt voor de geluiden van een wereld, waarin hij zich niet thuisvoelt, doch die hij toch - en dat bepaalt zijn angst - herkent als deel van zichzelf. Maar is dit muziek? Ik meen van wel en geloof dat de innerlijke echo, die deze kunst te weeg brengt, ten nauwste verwant is aan wat wij reeds horen in sommige heden daagse muziek, bij voorbeeld van Bartók, waar de klank soms een typisch gonzend, galmend timbre heeft, dat daar nog indi rect door middel van ons toonsysteem op gewekt wordt. Wat de concrete muziek als zelfstandige uiting betekent, is nog niet te zeggen. In combinatie met het ballet zijn de mogelijkheden vermoedelijk onbe grensd. Het effect van dit samengaan is omgekeerd aan wat men gewoon is: men ziet de dansers niet „op" de muziek dan sen, doch de muziek verduidelijkt wat de danser (Thomme seul) beweegt. Op het moment dat de figuur van de mens in een kripg is opgesloten,.horen wij fejle spijaflk-, geluiden, die in hun woordeloosheid zeg gen: aangeklaagd. Het is, zo beluisterd, treffender en minder theatraal dan welke instrumentale klank ook. Onze balletcriticus David Koning levert op de voorstelling, die na afloop langdurit en geestdriftig werd toegejuicht, het vol gende commentaar. Met de conclusie aangaande de geschikt heid van de „concrete muziek" voor het moderne ballet van mijn hierboven aan het woord geweest zijnde collega ben ik het volkomen eens. Zij wordt in Parijs zelfs al ter illustratie van toneelstukken, bij voor beeld bij „De liefde van vier kolonels" van Peter Ustinov en in de opzienbarende een- mansvertoning van Jean-Louis Barrault, met blijkbaar gunstig resultaat gebruikt. Met belangstelling kan men dan ook de nieuwe bewegingscompositie tegemoel zien. die Maurice Bcjart dit voorjaar speciaal voor het Nederlands Ballet komt maken en waarbij als intermezzo bij wijze van li neaire tegenstelling een aria van Bach tussen twee stukken concrete muziek ten gehore wordt gebracht. Maar aan een stellige uitspraak over het choreografische experiment durf ik mij na In de afgelopen week waren de resultaten in de Haarlemse bedrijfs-klaverjas-competi- tie als volgt: Hoofdklasse: SAC 2-PTT 118—116. SAC— DKC 124—126, Stork—DSH 128—130, Figee— GEB 98—142, GEBSAC - 136—104, DSH— Figee 118-138. DKC—PTT 106—144. 1 A: L. Coster—VMB 114—118. Johez— Nederland 130—118. GEB 2 PTT 2 122—130. DSH 2—Union 136—112. Union—Johez 120—134, PTT 2—L. Coster 104—130, Neder- land-Union 132—118. VMB—DSH 2 130—124. 1 B: PTT 3Boru 128—124, Stork 2—GEB 3 140—88, HSM—PTT 4 92—138, Meer Zicht —DKC 2 124—114. PTT 4—Stork 2 128—114. GEB 2—Meer Zicht 110—120, DKC 2—PTT 3 ]3$Q4 2 A: Hout en PlantsoenenHSM 2 116 132. CPTT—L. Coster 2 134—110. DKC 3— Johez 2 118—128. DSH 3—Figee 2 109—126. Johez 2—CPTT 126—114, L. Coster 2—Johez 2 108—136. Hout en Plantsoenen—Figee 2 124—116. DKC 3—HSM 2 122—118. DSH 3— CPTT 124—124. 2 B: OW—Stork 3 124—122. Boru 2—SAC 3 128—118, Figee 3—Nederland 2 130—118, DKC 4—Meer Zicht 2 116—126. Boru 2— DKC 4 138—106. OW—SAC 3 136—108, Ne derland 2 Meer Zicht 2 122—118, Johez 3— Stork 3 124—118. Stork 3—Nederland 2 104—118. Figee 3—Johez 3 110—128. 3 A: PTT 5—HAC 122—130. Nederland 3— Figee 4 112—142. Johez 4—Haarlems Dag blad 136-128, DKC 5—PTT 5 120—128. Johez 4—DKC 5 138—106. Meer Zicht 3—Figee 4 96—138, Haarlems Dagblad—PTT 5 106—138. VMB 2—HAC 114—122. PTT 5— DKC 5 126—116. Johez 4—Hout en plantsoenen 2 106120, Haarlems DagbladVMB 2 124— 128, Figee 4— HAC 124—126, Nederland 3— Hout en Plantsoenen 2 122108. Het klaverjastoernooi voor de Haarlemse scheidsrechters KNVB is beëindigd met ver rassende resultaten in de laatste ronde De eindstand is hierdoor voor de eerste tien geworden: 1. L. Bakker, 2. J. Meen, 3. J. Altena, 4. H. Bon. 5. H. Boveneind, 6. C. v. d. Pol, 7. C. Verveer, 8. Janszen, 9. J. Munk, 10. E. Somers. Maandag 19 maart is de prijsuitreiking in café Suisse in Haarlem. een eerste kennismaking niet te wagen. Als produkt van een scheppende kunste naar lijkt mij de „Symphonie pour un homme seul" nog geenszins geslaagd. Doch het gedemonstreerde is interessant genoeg om de proefneming te rechtvaar digen. Men heeft hier te maken met een merkwaardig proces. Bernard Shaw heeft eens verklaard en velen hebben het hem nagezegd, dat het toneel altijd ten minste vijfentwintig jaar bij de tijd ten achter is. Dat kan ook eigenlijk moeilijk anders, als men bedenkt dat de waardering voor het vertoonde voor een groot gedeelte door herkenning wordt ingegeven. Uiteraard geldt dit ook voor het danstoneel. Het zal daartegenover niemand verwonderen dat de danser, beschikkend over een bewe gingstaal waarmee hij nu in staat is zich kunstzinnig uit te drukken, driftig poogt de achterstand in te halen en op de hoogte van zijn tijd te komen. Misschien is daar uit de onmiskenbare tweeslachtigheid te verklaren. De „Symphonie pour un homme seul" duurt maar zestien minuten, doch halver wege begint men zich reeds af te vragen in hoeverre men geconfronteerd wordt met wat op andere gebieden van artistieke ac tiviteit al „vieux jeu" Is. Men denkt vrij snel aan het expressionisme, aan de lichaamscultuur van Laban en tegen het einde aan de houtsneden van Frans Mase- reel, om maar een paar associaties te noemen. Men ontmoet gevoelsstromingen van onze dagen: de walging, de absurditeit, het pessimisme, die met felle agressivi teit letterlijk en figuurlijk te lijf worden gegaan, maar tenslotte blijft de menselijke situatie zo verward in een persoonlijk net van angstervaringen, dat er inderdaad niet veel anders dan de vlucht naar boven mo gelijk is. Er is geen sprake van een man nelijke plaatsbepaling in de elementen van tijd en ruimte, evenmin van ordenen de ondenverping van de stof. Mede daardoor ontkomt men niet aan de indruk, dat hier veel tot stand is gekomen door toegeven aan het modieuze. Er is vaak retoriek in plaats van wezenlijke spanning, er wordt gewerkt met effecten uit de re vue en gekoketteerd met meervoudige pi rouetten of acrobatische bedrevenheid, die doen twijfelen aan de oprechtheid van de poging tot het vinden van de magische taal ter bezwering van de eenzaamheid. Men zou er toe kunnen komen van behaag zucht en masochisme te spreken en het werk een bijna vrouwelijke pendant van „The Cage" van Jerome Robbins te noe men. En dat is wellicht niet rechtvaardig. Het is in ieder geval als choreografie - en daar gaat het tenslotte om - geen herme tisch gesloten werkstuk. Het werd door Maurice Béjart en Michèle Seigneuret voortreffelijk bijgestaan door zeven leden van het Nederlands Ballet, met een roof dierachtige felheid verdedigd. Hij is als mimeur veel beter dan als danser, zij be schikt over een fantastische lenigheid en een fascinerende persoonlijkheid. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag geen faillisementen uitgesproken. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van J. P. Boot van beroep timmerman-aannemer. Koningsweg 42 te Veisen. Rechter-commissaris: mr. J. P. Pe tersen en curator: mr. M. A. v. Eek. advo caat en procureur te Haarlem, Parklaan 5. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelmgslijrt is geëindigd het fail lissement van: J. Kroezen, slager, wonende te HiUegom en destijds aldaar een snackbar drijvende onder de naam „De Jonge üni- ter". Rechter-commissaris: mr. H. J. M. Cokart en curator: mr. H. Jonker, advocaat en procureur te Haarlem, Nieuwe Gracht 51. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst zijn geëindigd de fail lissementen van: 1. de Naamloze Vennoot schap N.V. Elvedro, kantoorhoudende te Oostzaan, Zuideinde 291/193. Rechter-com missaris: mr. J. P. Petersen en curator: mr. J. A. M. Thijssen, advocaat en procureur te Zaandam, Westzijde 51 a. 2. A. Onrust, wo nende te Zaandam, Pi eter Pauwstraat 40. Rechter-commissaris: mr J. P. Petersen. Curator: mr. J. A. M. Thijssen, advocaat en procureur te Zaandam, Westzijde 51 a. Bij beschikking van de rechtbank is ge homologeerd het accoord in het faillissement van L. H. P. de Bruyn, wonende te Zwanen burg. Elzenkade 6, een agentuur- en com missiehandel drijvende te Amsterdam, Ko ningsplein 12—14. Rechter-commissaris: mr. N. Reeling Brouwer en curator: mr. A. D. P. V. v. Löben Seis, advocaat en procureur te Haarlem, Kruisweg 63. Bij beschikking van de rechtbank werd gehomologeerd het accoord, aangeboden in de surséance van betaling van: J. A. Snel- ders, wonendete Zaandijk, Dr.( J. Mulder straat 23, zaakdrijvende te Koog'aan de Zaan onder de Fa. „Machinefabriek H. Stevens". Bewindvoerder: mr. J. O. Baron, advocaat en procureur te Beverwijk. Nabij de kruising RozenstraatKruis weg schrok dinsdagmorgen omstreeks acht uur de op een fiets rijdende 20-jarige vrouwelijke winkelbediende zó van een passerende autobus, dat zij de macht over haar stuur verloor en kwam te vallen, waarbij zij onder de autobus tussen de voor- en achterwielen, terechtkwam. De chauffeur van de bus merkte het ongeluk tijdig en wist door krachtig remmen te voorkomen dat het meisje door de achter wielen werd overreden. Zij was niet ge wond, maar klaagde over duizeligheid en pijn in de buik. Per ziekenauto is zij naar haar woning vervoerd. In de onder leiding van de waarnemend voorzitster, mevrouw M. J. Bienfait-Bie- mond, gehouden jaarvergadering van de Haarlemse Huishoud- en Industrieschool heeft de secretaresse, mevrouw E. C. van Styrum-Mulest, het jaarverslag over 1955 uitgebracht. Hieruit bleek de gestadige vooruitgang van het leerlingental. Vele cursussen werden gehouden, onder andere één voor gezinshulpen volgens het leerling stelsel en ook een dergelijke voor meisjes, werkzaam in bedrijven. Ook voor de Zon nebloem-cursus bestond een stijgende be langstelling. De culturele vorming heeft ook grote aandacht. Verschillende lezingen en cursussen op de Volkshogeschool ston den daarbij op het programma. De penningmeester de heer H. Berken bosch bracht het financieel verslag uit. IN DE POLDERS tussen Haarlem en de Haarlemmermeer (officieel heten ze de Poelpolder, de Vijfhuizerpolder en de Ver enigde Grote en Kleine Polders) wordt het nu echt lente. Sedert dinsdagmorgen is de hoofdbewo ner van dit weidegebied, de kievit, uit het warme zuiden in zijn broedgebied terugge keerd. Boven de velden, die nauwelijks een week geleden nog met een onafzienbare sneeuw deken waren bedekt, voert hij nu zijn balts- vluchten uit. Op zijn brede wieken vliegt de zwartwitte vogel omhoog om daarna met acrobatische loopings en buitelingen omlaag te tuimelen. Nu zullen weldra de eerste groen-zwarte eieren in de nest kuiltjes in het gras worden gelegd. Hiermee is het vertrouwde lentebeeid in dc polder teruggekeerd. We hebben de kieviten sedert de korte, maar hevige sneeuwval van 9 en 10 januari moeten mis sen. De vogels, die tot die tijd met vele dui zenden oj> de drassige weilanden bivak keerden, vertrokken toen hals over kop Ter voorziening in de nu bijna een jaar oude vacature van directeur van de dienst van Openbare Werken te Haarlem hebben B. en W. thans een nieuwe voordracht ingediend, waarop als nummer één voorkomt ir. Ch. C. van der Vlis, thans directeur van O.W. te Leeuwarden. No. 2 staat ir. Th. Brouwer, hoofdingenieur, chef van de afdeling grondbedrijf van de Rotterdamse dienst van stads-ontwik- keling en wederopbouw. In het desbetreffende raadsstuk zeg gen B. en W. dat zij in een strikt ver trouwelijke nota aan de raadsleden de motieven ontvouwd hebben, op grond waarvan zij tot deze voordracht ge komen zijn. Zij verklaren tevens, bij de voorbereiding van deze benoeming niet slechts de nieuwe, maar ook de oude sollicitaties nogmaals in hun overwegingen te hebben betrokken. De voordracht wordt Woensdag 14 maart aan de raadsvergadering voor gelegd. De functie van directeur O.W. is, zoals men zich herinneren zal, vacant sinds 1 mei 1955, toen de toenmalige directeur, ir. H. Maas, de dienst met pensioen verlaten heeft. Het directoraat is sindsdien waar genomen door ir. D. N. de Lange, die reeds in 1933 benoemd werd tot hoofdingenieur- plaatsvervangend directeur. In juli vorig jaar dienden B. en W. een voordracht in, waarop alleen de naam van ir. N. Dam mers, directeur van Openbare Werken in Velsen, voorkwam. De gemeenteraad nam echter geen genoegen met deze eenhoof dige voordracht, waarom B. en W. hun voorstel terugtrokken en in augustus met een nieuwe voordracht verschenen, waar op echter eveneens alleen ir. Dammers paraisseerde. De KVP-fractievoorzitter diende toen een motie in. waarbij het college werd uitge nodigd. ook deze voordracht in te trekker en opnieuw de mogelijkheid tot sollicitere: open te stellen, om een meerhoofdige voor dracht mogelijk te maken. Ondanks d< waarschuwing van wethouder Happé, da hij slechts één alleszins geschikte kandi daat kon stellen en dat verwerping var deze tweede voordracht langdurig uitstel zou betekenen, ging de meerderheid van de raad met deze motie mee. Inmiddels heeft ir. Dammers zich als kandidaat teruggetrokken. Bij de behan deling van de gemeentebegroting heef wethouder Happé er onlangs op gewezer dat de raad zijns inziens verantwoorde lijk was voor deze gang van zaken en voo het daaruit ontstane uitstel van een direc teursbenoeming, juist in een tijd dat Open bare Werken dringend een strakke leiding nodig hadden. De KVP-fractieleider en sprekers uit enkele andere fracties, repli- ceerden daarop, dat hun inziens B. en W. de verantwoording dragen voor het lange uitblijven van de bewuste benoeming, om dat het college tot tweemaal toe met een eenhoofdige voordracht gekomen was, on danks het feit dat de raad beide keren te kennen gegeven heeft, daarmee niet ak koord te wil.en gaan. Wanneer de raad met de thans voor gelegde voordracht instemt, dan zullen B. en W. binnenkort ook een nieuwe adjunct directeur O.W. benoemen, welke benoe ming niet aan de gemeenteraad behoeft te worden voorgelegd. Ir. Ch. C. van der Vlis, is 58 jaar oud. Hij werd geboren in Den Haag en studeer de aan de Technische Hogeschool weg- en waterbouwkunde. In 1925 aanvaardde hij een functie bij de Provinciale Waterstaat in Overijssel, in 1928 trad hij in dienst bij Gemeentewerken in Leiden. Drie jaar later werd hij directeur van Openbare Werken in Leeuwarden, in welke functie hij on langs zijn zilveren ambtsjubileum vierde. In de Friese» hoofdstad deed hij zich ken nen als een vurig kampioen voor het be houd van de stadsgrachten, welker al of niet voortbestaan lange tijd het onderwerp van uitgebreide discussies geweest is. De heer Van der Vlis bekleedt in Leeuwarden vele nevenfuncties. Hij was o.a. voorzitter van de commissie Stad en Dorp van de Friese Heemschutbond, lid van de commissie Beproeving Betoncon structies van de Vereniging van Neder landse Gemeenten en lid van de commissie Weg en Landschap van de ANWB. Vrijdag zal begonnen worden aan de reor ganisatie van de Nassaulaan. Het verkeer zal omgelegd worden en de autobussen van de lijnen drie en vier zullen over de Kinder- huisvest rijden. De haltes Nassaulaan bij de Zijlstraat worden tijdelijk verplaatst naar de Zijlvest, tussen de Zijl- en Raaksbrug. naar het zuiden, omdat hier hun voedsel- gebied door de sneeuw was afgesloten. Overigens is de kievit niet de enige vogel, die dit jaar weer de polders tot broedge bied heeft gekozen. De weilanden zijn hier zeer vogelrijk. Er broeden grutto's, ture luurs, wilde eenden, patrijzen, leeuweri ken, graspiepers, gele en witte kwikstaar ten. Enige jaren geleden heeft ook een paar zomertalingen leuke „miniatuureendjes" er een gezin groot gebracht. Hierbij kunnen nog de vogels worden geteld, die in het struikgewas op de volkstuintjes bij de Schipholweg neerstrijken, zoals kool- en pimpelmezen, merels, zanglijsters, winter koninkjes, roodborstjes, enz. Bovendien broeden in de rietkanten van de Ringvaart ieder jaar vele waterhoentjes, meerkoeten en karakieten en op de boerderijen mussen en spreeuwen. Ook zijn de polders het voedselgebied voor vele tientallen vogelsoorten. Steeds is er een torenvalk, die zijn uitkijkpost heeft op het topje van één der elektriciteitspalen aan de Kerklaan. - Blauwe reigers staan langs de slootkanten en wit-zwarte schol eksters rennen op hun rode poten door het nu nog korte gras. Voeg hierbij na de zwa luwen (huis-, boeren, en gierzwaluwen), visdiefjes, kap-, mantel- en zilvermeeuwen en de houtduiven uit de Haarlemmerhout, die hier komen eten en u hebt een over zicht van de vaste klanten. Bovendien „passagieren' er tijdelijk de spreeuwen in grote groepen op de weilan den, alvorens in bewoonde streken aan de nestbouw te beginnen. Kapers op de kust Een vroegere trouwe bezoeker, de ooie vaar, is uit deze omgeving verdwenen. Na de zomer van 1936 zijn ze hier niet meer waargenomen. Wel wordt de polder af en toe bezocht door lepelaars, grote, witte vogels (ongeveer de grootte van een blau we reiger) die in ons land broeden op Texel, bij Callantsoog en in het Naarder- meer (op welke laatste plaats ze zondag zijn teruggekeerd). Niet alleen voor hen, die de vogels willen zien, is dit polderge bied een ideaal terrein. Ook zij, die ze willen horen, kunnen hun hart ophalen. Sedert maandagmorgen zingt de leeuwerik weer en op zonnige ochtenden kunt u deze vogels, die bij vele tientallen als kleine stipjes hoog in de lucht „hangen," beluis teren. Het is echter niet alles pais en vree in dit gebied van weilanden en hooiakkers. De kraaien, die op de vuilnisbelt aan de Schip holweg de kost opscharrelen, hebben name lijk de polders tot Vijfhuizen tot tot hun „operatie-gebied" verklaard. Vooral in de nu komende broedtijd wis selen deze zwarte rovers graag hun vuilnis- dieet af met een ei of een jonge vogel. De oplettende voorbijganger zal er daarom vaak getuige van zijn, hoe een angstig krijsende kraai wordt aangevallen door woedende kieviten en andere weidevogels. Tenslotte tracht de rover door duikvluch ten te ontkomen aan zijn belagers, die hem in de vliegkunst verre de baas zijn. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Kandi daatsexamen Engels: mej. A. O. Reesink en de heer M. Stam beiden te Amsterdam. Kan didaatsexamen Rechten: H. E. Gewin, Am sterdam. Doctoraal examen Indo-Iraanse Taal en Letterktinde: mevr. H. Soebadio Noto Soebagio, Amsterdam. Met lof voor het Kandidaatsexamen Indo-Iraanse Taal- en Letterkunde: O. W. Tichelaar, Amsterdam. ADVERTENTIE DE WAARBORG VAN EEN MERK Sinds 70 jaar is Pétrole Hahn onvervangbaar voor de verzorging, hygiëne en ge zondheid van het haar van man, vrouw en kind. zoals Pétrole Hahn behoort op Uw wastafel zeep en tandpasta. tegen haaruitval en hoofdroos l»'. mOTRWOEI II PWüKfRIf'ÉK i TOILETARTIKELEN *,H FIRMA t. MUS O.Z. Voorburg w»l 239. Amitird»m De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting, ir. Witte, heeft geantwoord op de opmerkingen uit de Eerste Kamer over zijn begroting. Hij verklaart het eens te zijn met vele leden, die het wenselijk achten dat de jaarlijkse woningproduktie tot boven de 70.000 wordt verhoogd. In hoeverre dit mogelijk is, zal pas blijken, indien de beperking van andere bouw werken dan woningen volledig is doorge werkt en de maatregelen tot verhoging van de woningproduktie hun volle effect heb ben bereikt. Hij ontkent dat Ie lang berust is in een tempo van woningbouw, dat niet tot vol doende resultaat had kunnen leiden. Met uitzondering van de woningproduktie in 1955 is het aantal gereedgekomen woningen vergeleken bij de programma's niet teleur stellend. De minister is het niet eens met de mening, dat overgeschakeld zou dienen te worden van centraal geleide woning bouw naar een vrijere ontplooiing van de particuliere bouwnijverheid. Het is ondenkbaar dat de centrale over heid particuliere opdrachtgevers ongelimi teerd zou subsidiëren. Dit zou in strijd zijn met de verantwoordelijkheid, die de overheid heeft voor een goede volkshuis vesting en voor het geld, dat zij uitgeeft. Over het inlopen op het woningtekort zegt de minister dat feitelijk in de laatste jaren, niettegenstaande tegenwerkende fac toren als de repatriëring op grote schaal uit Indonesië en de vertragende tendenzen ten aanzien van de emigratie, op de wo ningnood wel degelijk is Ingelopen. Ge hoopt mag worden, dat de woningproduk tie nog aanmerkelijk zal stijgen. Dat deze vooruitgang in de grootste drie steden en in enkele andere belangrijke dicht bevolkte gebieden minder was dan in een aantal andere gewesten en streken, is wel waar schijnlijk. Daar de arbeidscapaciteit in het bijzonder in de drie grote steden weinig ruimte liet voor opvoering van de woning bouw, heeft hij in deze drie gemeenten de bouw in arbeidsbesparende systemen bij zonder gestimuleerd. De Tweede Kamer heeft heden besloten de door minister Beel overlegde nota- Schokking in discussie te brengen. Zij is thans in handen gesteld van de vaste Kamercommissie van Binnenlandse Zaken. Er zijn redenen om aan te nemen, dat deze commissie de Kamervoorzitter niet zal ad viseren de nota voor kennisgeving aan te nemen, doch haar in openbare behandeling te nemen. Er wordt eerst een voorlopig verslag uitgebracht, waarop de regering antwoordt. Na eventueel mondeling overleg met mi nister Beel kan de nota dan in openbare behandeling komen. De politie heeft de hand weten te leggen op twee personen, die ervan verdacht wor den in de nacht van 29 op 30 januari een inbraak te hebben gepleegd in de Haarlem se bioscoop „Studio", waarbij f 1000 werd gestolen en van een inbraak in het Open baar Slachthuis op 27 januari, waarbij niets ontvreemd werd. Het zijn de 43-jarige Haarlemmer W. M. en de 61-jarige P. S., eveneens uit Haar lem. De eerste werd vorig week door de Haarlemse politie aangehouden, de laatste, op verzoek van de politie te Haarlem, dinsdag door de Amsterdamse politie. De buit is inmiddels door de twee ver dachten verdeeld en het geld is uitgegeven. Beide mannen zijn ingesloten. Een team van de radio Wereldomroep heeft vanmorgen opnamen gemaakt van de Damiaatje die daartoe een extra luid- beurt kregen het orgel in de Grote Kerk en diverse andere Haarlemse evenemen ten. De reportage, die uit deze opnamen op de geluidsband samengesteld wordt, zal naar alle werelddelen worden uitgezonden. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft er in een brief aan de gemeentebesturen de aandacht op gevestigd, dat voor het welslagen van de binnen kort te houden woningtelling de volledige medewerking van de bevolking van het grootste belang is. De minister is ervan overtuigd, dat deze medewerking allerwege gaarne zal worden gegeven, mits evenwei de zekerheid bestaat, dat de bü de telling te verkrijgen gegevens uitsluitend worden gebezigd voor het statistische doel, dat met de telling wordt beoogd. Het is daarom noodzakelijk, dat alle maatregelen worden genomen die nodig zijn om te voorkomen, dat enige ter gelegenheid van de telling verkregen kennis voor een ander doei wordt gebruikt. In het bijzonder dient buiten iedere twijfel te zijn, dat op het beleid betreffende de verdeling van woonruimte binnen de gemeente de te verkrijgen gegevens van geen invloed zullen zijn. De mi nister doet een beroep op de gemeentebesturen hieraan nauwgezet de hand te houden. De minister acht het gewenst de tel- werljzaamheden zodanig uit te voeren, dat de bevolking niet meer overlast wordt be zorgd dan nodig is. Hoewel voor die werk zaamheden dagelijks de tijd tussen 8 uur 's morgens en 9 uur 's avonds beschikbaar zal zijn, kan het niettemin voorkomen dat, om binnen de persoonlijke sfeer van de bevolking gelegen redenen, bepaalde uren voor een bezoek van de teller minder ge schikt zijn. Voor onderscheiden plaatsen en ouurten zullen de omstandigheden in deze zeer verschillend zijn. Het verdient daarom aanbeveling het programma van de tel- werkzaamheden zoveel mogelijk aan te passen aan de levensgewoonten van de te bezoeken gezinnen. Voor enkele gemeenten is om redenen van praktische aard goedgevonden, dat de met de woningtelling belaste enquêteurs tevens een beperkt aantal vragen stellen, welke buiten het kader van de woningtel ling vallen. Deze omstandigheid mag er eéhter niet toe leiden, dat voor het ver- Krijgen van deze nadere gegevens op eni gerlei wijze gebruik wordt gemaakt van bevoegdheden, die voor de woningtelling worden verleend. Uitdrukkelijk zullen der halve de tellers, wanneer zij tot het stellen van de hier bedoelde vragen overgaan, op In Sheffield is de „Holland in Sheffield"week geopend. De Nederlandse ambassadeur in Engeland, mr. D. U. Stikker, ivas bij de openingsplechtigheid tegenwoordig; we zien hem hier (links) in gezelschap van lord McPherson tijdens de rondgang over de schilderijententoonstelling, welke ter gelegenheid van deze week in de Graves Kunst galerij georganiseerd is, bij een werk van Van den Tempel. HAARLEM, 6 maart 1956 ONDERTROUWD: 6 mrt, H. ter Haar en F. Bosgraaf. GEHUWD: 6 mrt, J. D. Hendriks en G. van Twuijver; P. J. H. Stikkenk en C. M. Th. Blom. BEVALLEN van een zoon: 5 mrt, E. G. de BooKuvener; G. J. R. van Belle—Ooster- baan; 6 mrt, C. H. HutNonnekens: N. Kem pen—Jonker; C. W. Giesen—van der Made. BEVALLEN van een dochter: 5 mrt, F. W. Rompavan Kessel; C. DeenSmits; W. M. Reijerkerk—Bijleveld. OVERLEDEN: 3 mrt. H. J. Elzinga, 72 j., Zaanenstraat; 4 mrt, J. A. C. Martin, 80 j., Zomervaart; A. G. van Houten, 2 j., Kamper- laan: G. Nijemanting, 64 j„ Jan Luijkenstraat: A. N. van Leuven. 62 j„ Kamper laan; 5 mrt, K. L. de Boer, 60 j.. Gasthuisvest. het afwijkende karakter van deze vragen dienen te wijzen. Tenslotte brengt de minister onder de aandacht, dat de wettelijke voorschriften ter zake van de woningtelling op dit ogen blik nog niet zijn tot stand gekomen. Voor zover derhalve teneinde op het gestelde tijdschema niet ten achter te raken reeds thans werkzaamheden worden ver richt, hebben deze uiteraard een voorlopig en zuiver vrijwillig karakter. Vermeden dient te worden, dat enigerlei wijze wordt vooruitgelopen op naar verwacht mag worden alsnog bij of krachtens de wet te geven voorschriften, zoals die betreffen de het binnentreden van woningen. Dinsdagmorgen deed een 23-jarige stuur man dienst als veerman van een pont over het Noorder Buiten Spaarne. Omstreeks tien uur voer de pont van de Woonschiphaven naar de Spaarndamseweg. Bij aankomst al daar had de boot door de hevige wind een te gro-te snelheid, dié de veerman wilde af remmen door met zijn voet tegen de walkant te duwen. Hij gleed hierbij uit en raakte met het linkerbeen beklemd tussen walkant en boot. De veerman is door de G.G.D. naar het Grote Gasthuis vervoerd, waar men vast stelde dat het bekken beschadigd was. Later kon de man naar zijn woning terugkeren. Maandagavond om iets over achten wilde de Heemstedenaar J. K. die in zijn perso nenauto in de richting Bennebroek over de Herenweg reed, linksaf de Van Merlelaan indraaien, waartoe hij, bij het naderen van het kruispunt zijn linker richtingaanwijzer in werking stelde. Terwijl hij de bocht naar links nam, verscheen er links van hem een vrachtauto, bestuurd door de 21- jarige C. W. uit Lisse, die in dezelfde rich ting reed en de personenauto op dat ogen blik wilde passeren. Door snel het stuur om te gooien konden beide bestuurders een botsing voorkomen, maar bij deze ma noeuvre sloeg de zwaarbeladen vrachtauto om. Auto en lading werden beschadigd; de bestuurder, die beweert het licht van de richtingaanwijzer der personenauto niet te hebben zien branden kwam met de schrik vrij.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7