De versnelde wetenschappelijke vooruitgang en haar gevolgen R.K. Middenstanders gaan eigen school oprichten Ds. M. G. Blauw vannacht overleden De dichter Guillaume van der Graft sprak voor de HKG De Amegamg m het voorjaar Maandag worden de kramen Gedempte Oude Gracht verzet Aanwinsten Frans Halsmuseum Boeiend betoog van André George voor de Conférences Frangaises Vroeger hervormd predikant te Schoten Belangrijke verandering op til voor markthandel en verkeer Bouw van Prinsenbrug begint over drie weken Sovjet-treiler aangehouden in Noorse wateren Japanners gebruiken nieuw soort batje Sport 4n 't kort Tot vorming van winkelpersoneel en -ondernemers Internationale rally voor caravan-rijders Om de Wilhelmina-beker Spel als dienaar van de verborgen Waarheid Spelen en vrijheid Tuinder akkoord met grondverkoop in Santpoort V R IJ 1J A G 9 MAART 1956 HAARLEMS DAGBLAD Ui i h HAARLLMS^Hii GUUivAinI DE BEKENDE FRANSE FILOSOOF, André George noemde donderdagavond in een boeiende beschouwing voor de Conférences frangaises in het gymnasium aan het Prinsenhof te Haarlem als één der belangrijkste oorzaken van de crises der huidige samenleving de enorme versnelling van het tempo der wetenschappelijke vooruit gang in verhouding tot het tempo der vooruitgang in andere sectoren van het mensenleven. „U weet zelf hoe hinderlijk het is om op een weg te rijden, omgeven door automobilisten met verschillende snelheden. Welnu, daar vindt u in het klein de verschillen in ritme, die zich voordoen op de grote levensweg van de mensheid. Die verschillen bestaan niet alleen om ons heen, maar zij zijn ook in onszelf te bespeuren", aldus deze spreker. Hij gaf een overzicht van de ontwikkeling in de laatste eeuw en herinnerde er aan, dat bijvoorbeeld Balzac reeds in de vorige eeuw bij de vroegste ontwikkeling van de spoorwegen een kenschets gaf van de komende tijd door in zijn roman „Le curé de Tours" iemand te doen opmerken dat het leven verdubbeld lijkt te zijn: „de mensen hebben twee keer zoveel tijd!" De heer George vestigde de aandacht op de achterstand, die de menselijke bescha ving veelal heeft op het stadium, waarin de wetenschap verkeert. Om aan te tonen, hoe dat verschijnsel zich ook vroeger open baarde beschreef hij de proefvaart van de eerste ballon in Frankrijk. Om het ge vaarte voort te bewegen beschikte men wel over een propeller, maar niet over een motor om deze aan te drijven. Van daar dat er een stel potige matrozen mee de lucht inging om met handkracht de schroef in beweging te krijgen. Zo zag men enerzijds een belangrijke technische pres tatie en anderzijds een karwei, dat alle kenmerken van middeleeuwse slavenarbeid droeg. En zo ziet men ook thans nieuwe technische vormen in een omgeving, welke nog precies zo is als eeuwen geleden: Es kimo's, die nog in een volkomen verzamel- huishouding leven en ineens radio en tele visie krijgen, bewoners van een afgelegen deel van Spanje, die hun afgestorvenen nog in koepelgraven bijzetten en het wiel nog niet hebben uitgevonden, laat staan de kar, en dagelijks de lijntoestellen van luchtvaartmaatschappijen zien overvliegen en meer»van dergelijke anachronismen. Afstand tussen uitvinding en toepassing Belangrijke wetenschappelijke uitvin dingen fnoesten vroeger eeuwenlang op hun algemene toepassing wachten. Als voorbeelden noemde de spreker de uit vinding van aluminium, gedaan in 1825, die moest wachten op de electrificatie van de industrie, bijna een eeuw later, en de fotografie, welke eveneens in de vorige eeuw werd uitgevonden, maar waarvan pas in deze eeuw algemeen gebruik werd gemaakt. Het was, zoals Pasteur, die in 1895 over leed, reeds zeide, de wetenschap zelf, die de afstand tussen uitvinding en toepassing zou gaan verminderen en daardoor het tempo van haar eigen vooruitgang belang rijk zou versnellen. Een recent voorbeeld daarvan vindt men al in de komst van de atoomenergie. Het is begonnen bij Ruther- ford, die in 1919 de eerste kunstmatige kernreactie inleidde. Hij leek een alchimist als Faust doordat hij elementen in elkaar deed overgaan, maar hechtte zelf maar betrekkelijke waarde aan deze vinding, waarvan hij meende, dat er geen tech nische middelen konden worden gevonden om haar toe te passen. Maar veertig maan den na zijn dood gingen Hahn en Strasz- man er al op door, in 1942 kon men een atoomzuil maken en in het voorjaar van 1945 werd in de woestijn van New Mexico de eerste atoombom tot ontploffing ge bracht. Ongetwijfeld heeft hier de ver snelde voortgang van de geschiedenis, zo als de spreker de laatste wereldoorlog om schreef, ook dit wetenschappelijk proces versneld, maar dit zou toch niet mogelijk zijn zonder de geweldige verbetering der technische hulpmiddelen. De overgang van h.et stadium van 1942 naar dat van 1945 was net zo groot als de overgang tussen het eerste gebruik van vuur en die van de stoommachine, waar tientallen eeuwen tussen liggen! Om een voorbeeld te geven van de versnelling van de wetenschappe lijke vooruitgang, die niet mede door een oorlog beïnvloed is, noemde hij een theorie uit 1924 van zijn vriend, de grote Franse natuurkundige Louis Prince ds Broglie die geen enkel praktisch effect scheen t.e zullen hebben en waarop een paar jaar later de uitvinding van de .electronische microscoop werd gebaseerd. Ontwikkeling in mensheid Het is, naar de heer George, zeide, naïef om te menen, dat deze ontwikkeling niet langer zo voort kan gaan. Want, al wordt 3 André George, de spreker van donder- dagavond voor de Conférences frangai- 8 ses, die rechten, letteren, wijsbegeerte en politieke wetenschappen heeft ge- 3 studeerd, is de leerling geweest van 8 Romain Rolland, Madame Curie, Langevin (de grote wetenschappelijke tegenvoeter van Einstein) en van Berg- 3 son en hij heeft reeds sinds 1929 samen- gewerkt met de met de Nobelprijs be ft giftigde Louis Prince de Broglie, die 8 nog onlangs zijn steun gaf aan de be- 3 langwekkende publicaties betreffende J het gevaar van de proeven met atoom- 8 wapens van de hand van Charles Noël 6 Martin. Hij maakt voorts deel uit van 8 de redactie der Nonvelles Littéraires en S van verscheidene wetenschappelijke 8 tijdschriften in Frankrijk. In de beide 8 wereldoorlogen was hij piloot en hij ij werd begiftigd met het Légion d'Hon- 8 neur en het Croix de Guerre. In de vele i publicaties van zijn hand neemt ook de muziekcritiek een belangrijke plaats in. p Verder schreef hij werken over Pierre 8 Termier, Henri Poincaré, Pasteur en Louis Prince de Broglie. xwoooooocooooooooocrcocoooooooooooooooocoocooooooocxxx» men juist daarin de verschillen in ritme gewaar, ook de mensheid maakt volgens hem een ontwikkeling door. Zij heeft niet langer het onbezorgde optimisme van haar jeugd, dat tot uiting kwam in de „ver lichte" achttiende eeuw, waarin men de wetenschap alles achtte, dat kon dienen tot het menselijk geluk. Van „geluk" wordt niet meer gesproken, op het ogenblik dient de wetenschap meer het „welzijn" der mensen, een heel wat bescheidener woord, dat volgens hem toch wel degelijk een grote verandering typeert: de mensheid is ouder geworden en een groter verantwoor delijkheidsgevoel neemt de plaats in van de jeugdige onbezorgdheid. „Laten zij, die ongerust zijn voor de kwade kans hierin zich dan ook realiseren, dat er toch altijd iets anders gebeurt, dan men verwacht", aldus de spreker. „Men kan de werkelijk belangrijke gebeurtenis sen nauwelijks onderkennen: dat bewezen de geschiedschrijvers, die eindeloos uit weidden over de wapenfeiten van Napo leon, maar van een Volt en een Galvani helemaal niets afwisten. En ook thans is het bijzonder moeilijk de feiten aan te wijzen, die beslissend zijn voor de toe komst van de mensen. We kunnen bijvoor beeld zeker niet zeggen of de H-bom dat zal zijn". Over ongeveer drie weken zal een begin worden gemaakt met de werkzaamheden voor de bouw van de Prinsenbrug, zo ver namen wij by Openbare Werken, welke dienst op het ogenblik de laatste hand legt aan het bestek. Dit is mogelijk doordat er nog enige werkzaamheden kunnen worden aangevat vóór het heien. Want voor dat laatstgenoemde karwei blijft Openbare Werken gebonden aan de levertijd van de betonnen palen door de N.V. Schokindustrie te Zwijndrecht. Deze levertijd loopt over mei en juni. De overbezetheid met opdrachten van dit bedrijf scheen er aanvankelijk toe te zul len leiden, dat de palen (waarvan voor deze brug negen verschillende soorten no dig zijn) pas eind juni zouden worden ge leverd. Men heeft echter weten te be werkstelligen, dat op 1 mei met de leve ring een begin wordt gemaakt, waarbij het bedrijf als voorwaarde stelde, dat de palen dan ook onmiddellijk zullen worden afge nomen, omdat het geen kans ziet, deze op te slaan. Het terrein van deze industrie ligt namelijk al vol met funderingselemen ten voor allerlei projecten in den lande, die nog op rijksgoedkeuring wachten. Ofschoon het nog niet vaststaat, is het wel waai-schijnlijk dat met de bouw van de brug zal worden begonnen op het land- hoofd aan de overzijde van het Spaarne. OSLO (Reuter) Ten zuidwesten van Aalesund in Noorwegen, is vanochtend weer een Russische treiler aangehouden v/egens vissen in Noors water. Gisteren werd gemeld dat drie Russische treilers in Noors water visten. Zij verwijderden zich snel bij de nadering van Noorse patrouille boten. Vorige maand zijn zestien Russische vis sersschepen door dé Noren opgebracht. Zij werden vrijgegeven nadat de Russische ambassade betaling van de boete, bijna 355.000 gulden, had gegarandeerd. De Japanse tafeltenniscracks, die enkele jaren geleden het sponsrubber bat hebben geïntroduceerd, zullen tijdens de wereld kampioenschappen. die van 2 tot II april in Tokio worden gehouden, met een nieuw soort bat spelen. Het is het zogenaamde „zachte bat", waarop twee lagen zijn aan gebracht. Het bovenste is van zacht rubber en daaronder bevindt zich een sponsrubber laag. Experts beweren, dat men met dit nieuwe bat veel harder kan smashen. De meeste Japanse deelnemers aan de wereldkampioen schappen zullen met het nieuwe bat uitko men. Alleen Ichiro Ogimura. de wereldkam pioen van 1954. blijft het sponsrubber bat trouw. ENGELSE LEAGUE. Voor de eerste divisie werd gespeeld de wedstrijd Cardiff City en Newcastle United. De ontmoeting eindigde in gelijk spel. eeneen. OLYMPIA'S TOER. Het is thans defi nitief dat Olympia's wielertoer door Neder land voor amateurs niet vijf, zoals aanvan kelijk was aangekondigd, maar zes dagen zal duren. GLIGORIC. Gligoric is schaakkam pioen van Joegoslavië gewordfp. RUITERPLOEG. Een Japanse ploeg, be staande uit drie ruitefs, voor <Jé Olympische wedstrijden, die van 10 tot 17 juni in Stock holm worden gehouden, is donderdag per vliegtuig van Tokio naar Zweden vertrokken. In navolging van Eindhoven zal Haarlem ring voor de oprichting van deze vormings- Met toestemming van de KNAC zal de Stichting Nederlands Caravan Comité voor de eerste maal een Internationale Caravan Rally organiseren en wel van 10 tot 12 mei van dit jaar. Deze rallly zal worden verreden onder de sportreglementen van de Fédéra- tion Internationale de 1' Automobile, met medewerking van de KNAC en de Neder landse Kampeerwagen Club. Het doel van de rally is om de bruikbaar heid van een caravan aan bepaalde proeven te onderwerpen en de ontwikkeling te be vorderen, benevens de bestuurscapaciteiten te beproeven en het contact tussen de cara vanrijders internationaal te bevorderen. Onder grote belangstelling werden gister avond de wedstrijden om de Wilhelmina- beker voortgezet. Koster Lunenburg193 Reich 238 Nobels 300 16 102 18.75 2 193 16 49 12.05 0 210* 25 47 8.40 0 300 25 51 12.00 2 238 19 32 12.52 0 250 19 52 13.15 2 184 18 51 10.22 0 250 18 50 13.88 2 De dichter Guillaume van der Graft, welke naam het pseudoniem is voor dominee Barnard, hield donderdagavond voor de leden van de Haarlemse Kunst Gemeenschap een zeer belangwekkende lezing over het onderwerp „De Spelende Mens De dichter begon met duidelijk te maken dat hij niet over het spel en de spelende mens zou spréken alleen, maar dat hij zijn onderwerp zou spelen, al sprekend spelende mens zou zijn. Dat deed hij aldus: „Ik kan in ernst niet voor een deskundige doorgaan mischien, maar ik kan de deskundige spelen. Zo word ik mijn eigen onderwerp, en De Anegang in Haarlem zoals deze win kelstraat er naar het oordeel van de be stuursleden van de winkeliersvereniging in deze straat in het voorjaar zal uitzien. Deze tekening is van de heer J. Veldkamp, tuin architect bij de gemeentelijke dienst voor Hout en Plantsoenen, die ook het ontwerp voor dit plantsoen in het midden van de stad heeft gemaakt. In onze editie van donderdag gaven wij reeds nadere bijzon derheden over dit pian, dat ten doel heeft de binnenstad in het voorjaar wat op te vrolijken. binnenkort een katholieke vormingsschool voor de détailhandel krijgen die, naar de initiatiefnemers verwachten, beter voor de praktijk van het bedrijfsleven zal opleiden dan de tot nu toe o-estaande mulo-scholen. Het initiatief daartoe is uitgegaan van de R.K. Middenstandsvereniging Haarlem, school. Men streeft ernaar, begin septem ber het onderwijs aan deze nieuwe school te beginnen. Voorlopig zal huisvesting ge zocht worden in een bestaand Haarlems gebouw, maar het is de bedoeling, in de toekomst tot stichting van een eigen schoolgebouw te komen. Over de aantrekking van de nodige do centen wier aantal in het aanloopjaar welker leden reeds lang het manco van een nog betrekkelijk gering kan zijn bestaan gedegen opleiding van winkelpersoneel en toekomstige ondernemers in de détailhan del betreurden. De nieuwe school zal een streekschool voor geheel Kennemerland worden en een driejarig leerplan hebben, die later even tueel met een vierde leerplan zal worden uitgebreid. Men stelt zich voor, negentien vakken als algemeen vormend onderwijs 'ogopaedie, verkoopkunde, Nederlandse taal, boekhouden en rekenen, handels kennis, tekenen, aardrijkskunde, bedrijfs kennis, warenkennis, etaleren, Frans, Duits er. Engels, handenarbeid en lichamelijke opvoeding, te geven. De bedoeling is, de candidaat-winkelbe- dienden en -ondernemers zowel in theore tisch als praktisch opzicht geheel op hun beroep voor te bereiden, een beroep dat thans veel hogere eisen stelt aan zijn be oefenaars dan enkele jaren geleden. De leerlingen kunnen direct van de lagere school tot deze vormingsschool, die ook voor niet-katholieken openstaat, worden toegelaten. Na drie jaar, waarin mede aan dacht besteed zal worden aan handvaardig heid, welsprekendheid en de physieke eisen van het achter-de-toonbank-staan, zijn zij klaar voor het algemeen gedeelte van het middenstandsdiploma. Zij kunnen dan tevens een eenvoudig verkoopgesprek in Frans, Duits en Engels voeren. Hun rest dan nog slechts het behalen van het vak kennisdiploma in de zelfgekozen branche. In het stichtingsbestuur van de nieuwe school hebben behalve de genoemde Haar lemse instantie, ook de r.k. middenstands verenigingen in Beverwijk, Velsen, Zand- voort, Heemstede en de bollenstreek zitting genomen. Ook de r.k. bond van Handels- en Kantoorbedienden, afdeling Haarlem is in dit bestuur door zijn voorzitter ver tegenwoordigd, terwijl onderhandelingen gaande zijn over deelneming van het groot winkelbedrijf. Een delegatie uit het stichtingsbestuur is dezer dagen ontvangen door de Haarlemse wethouder van onderwijs de heer D. J. A. Geluk ontvangen. De wethouder was over tuigd van het grote belang van een derge lijke school en had er grote belangstelling voor, mits de mogelijkheid voor opneming van niet-katholieke leerlingen verzekerd kon worden. Het bestuur heeft hem die verzekering gegeven. In de gemeenteraadszitting van woensdag a.s. zal nu een ingezonden stuk van het stichtingsbestuur ter tafel komen ter ver krijging van een noodzakelijkheidsverkla- geen problemen. Voor deze leerkrachten kan men een beroep doen op de r.k. onder- wijscentrale in Den Haag, uit wier mede werkers waarschijnlijk ook de directeur van de nieuwe instelling gekozen zal wor den. Deze r.k. vormingsschool voor de detail handel is de eerste in haar soort in het westen des lands. In Eindhoven is men met een dergelijke instelling vorig jaar gestart, in Arnhem. Utrecht en Enschedé zijn over eenkomstige instituten in voorbereiding. De teraardebestelling is bepaald op dins dagmiddag om 2 uur op de Noorderbe graafplaats aan de Vergierdeweg. Tevoren (om half een) zal in de Immanuelkerk aan de Van Egmondstvaat een rouwdienst wor den gehouden. Maandag: zal de nieuwe indeling van de weekmarkt op de Gedempte Oude Gracht en de Botermarkt, waaraan zo lang gedok terd is, zijn „vuurproef" ondergaan, zoals de directeur van het Haven- en Markt wezen, de heer J. H. W. Scholte het noemt. Zij houdt ook een grote verandering voor het verkeer in, dat nu niet meer van de middenbaan gebruik zal maken, maar van de ventwegen aan weerszijden, tussen de boompjes en het trottoir. De middenbaan wordt het marktterrein, waar de kraampjes in twee dubbele rijen worden opgesteld. Of schoon alles tot in details is bekeken en ge wikt, wacht men toch niet zonder spanning Ook aan de gebruikers van de mankt is van de zijde van Haven- en Marktwezen al een publikatie gericht, waarin hen duidelijk wordt uiteengezet, waaraan zij zich in het belang van de verkeersveiligheid hebben te houden. Er mag tijdens de markturen op dit deel van de Gedempte Oude Gracht in het geheel niet worden geparkeerd, om het verkeer, dat van de ventwegen gebruik moet maken, de doortocht te waarborgen. Alleen voor het lossen of laden mogen zich tijdelijk voertuigen van kooplieren op de ventweg achter de kramen bevinden op voorwaarde, dat de doorgang zo veel mo gelijk wordt vrijgelaten. Uiterlijk half tien of niet deskundig, was het eerste onderwerp dat de spreker met zijn publiek wilde be spelen al spelenderwijs aan de orde gekomen: spelen en liegen. In de hoge ouderdom van zevenentachtig jaar is in de afgelopen nacht in het Dia- conessenhuis te Haarlem overleden ds. M. G. Blauw, emeritus-predikant der Neder lands Hervormde Kerk, die een groot aan tal jaren predikant is geweest der gemeente „Schoten" (Haarlem-Noord) en die een groot aandeel heeft gehad in de werkzaam heden in verenigingen op het gebied van het christelijk onderwijs te Haarlem. On danks het klimmen der jaren is hy tot zijn dood in actie geweest ten behoeve van het onderwijs. Zyn heengaan zal in brede kring betreurd worden. Ds. Blauw is op 20 november 1868 te Schoonhoven geboren; aanvankelijk was hij onderwijzer te Schoonhoven en Doetin- chem. Na het gymnasium te Doetinchem bezocht te hebben, studeerde hij te Am sterdam en te Leiden theologie. In 1898 deed hij zijn kandidaatsexamen en op 19 maart 1899 deed hij zijn intrede als predi kant bij de Hervormde gemeente te Blok zijl, na bevestigd te zijn door ds. C. de Vries uit Hellendoorn. Op 22 augustus 1913 werd hij predikant der Hervormde ge meente van Spaarndam, waar hij speciaal belast werd met de werkzaamheden in het Schoterkwartier. Op 6 mei 1915 werd de Hervormde gemeente Schoten gesticht en van deze gemeente werd ds. Blauw predi kant. Er was reeds veel voorbereidend werk verricht aan de bouw van een kerk. Men kwam des zondags in de kleuterschool aan de Colensostraat bijeen. Dankzij het werk van de thans overledene kwam in de Kloosterstraat de Julianakerk tot stand, die op 17 maart 1917 in gebruik is genomen. De kerkelijke gemeente Schoten breidde zich steeds uit en in 1935 werd een tweede KSTS ImmanuSkerk^/n'df Van Es- tenïk" dus ten zeerste .deskundig». Omdat een van twee waar moet zijn, wel deskundig mondstraat tot stand. In 1939 vierde ds. Blauw het feit, dat hij veertig jaar predi kant was en op 1 juli daarop volgend legde hij wegens emeritaat zijn taak neer. In de loop der jaren had hij er het zijne toe bij gedragen, dat de Hervormde gemeente Schoten in goede welstand verkeerde. Het emiritaat betekende niet een tijd van rusten. Integendeel, daarna is hij zijn krachten blijven geven aan christelijke schoolbesturen. In zijn vroegere gemeente waren reeds de Marnixschool aan de Van Egmondstraat en de Willem de Zwijger- school aan de Hertzogstraat tot stand ge komen, welke scholen uitgingen van de Vereniging tot stichting en instandhouding van scholen met de Bijbel. Van 1917 af heeft hij in het bestuur van deze vereni ging een belangrijke plaats ingenomen, aanvankelijk als bestuurslid en sinds 1941 als secretaris-penningmeester. De vereni ging beheerde in 1917 twee scholen in het centrum van Haarlem; niet in het minst door de wijze waarop ds. Blauw bij de uit breiding van Haarlem de plannen voor de bouw van scholen activeerde, is het aantal scholen, dat de vereniging thans onder haar bestuur heeft, uitgebreid tot acht scholen voor gewoon lager onderwijs en drie kleuterscholen. Van de in 1930 uit belanghebbende school besturen ontstane vereniging tot stichting en instandhouding van een Christelijke school voor buitengewoon lager onderwijs te Haarlem werd ds. Blauw in 1931 voor zitter, ais opvolger van ds. C. J. van Peas- sen. Pas in 1948 was het tijdstip gunstig om te trachten uitvoering te geven aan een lang gekoesterde wens. In de loop van 1951 zag ds Blauw zijn inspanning en volhar ding bekroond met de opening' van een bescheiden christelijke school voor B.L.O. aan de Sophiastraat. Hel plan van ds. Blauw om zo spoedig mogelijk te komen tot het betrekken van een nieuw gebouw in Delftwijk, werd onder andere door zijn voortvarendheid voor verwezenlijking vat baar. Bij het betrekken van het gebouw in december j.l. voerde hij het woord. De nader gebleken behoefte, om ook aan zeer moeilijk lerende kinderen christelijk onder wijs te geven, werd mede op zijn initiatief aanleiding tot het inrichten van een af deling in het wijkgebouw aan de Leidse- straat. Voorts vermelden wij nog, dat ds. Blauw bestuurslid was van de Vereniging voor Christelijk uitgebreid lager onderwijs te Haarlem, tweede secretaris van de Bond van verenigingen voor Christelijk kleuter onderwijs in Nederland en oud-bestuurslid van de Utrechtse Zendingsver«miging en van de Vereniging voor uitwendige zending te Doetinchem. De dichter stelde, dat men de waarheid kan liegen. „Wij menen dat waarheid is de overeenstemming tussen binnen en buiten, tussen wat in ons leeft aan voorstellingen en buiten ons in werkelijkheid bestaat". Wie leeft om die waarheid te bereiken tracht een identificatieproces te verwezen lijken, tracht zijn innerlijk te conforme ren aan de uitwendige omstandigheden. Het woord citerend: „Ziet, gij hebt lust tot waarheid in het verborgene" ofwel met an dere woorden „Je houdt niet van stiekum", bracht de spreker een geheel ander waar heidsbegrip te berde, dat niet leidt tot een identificatie, maar tot een „deel hebben aan de uitwendige werkelijkheid", een par ticipatie. Of zoals Heidegger het formu leerde „das unverborgen Sein", het ergens op uit zijn, het „je ergens in wagen", geen weten maar zijn. Dat participeren is een spel, zei de spreker, is een deelnemen aan wat allen gemeen is; in die rol komt het verborgene aan het licht. Men wordt zijn omgeving niet, maar er deel aan hebbend ervaart men in een rol. wat allen gemeen is. Deze poging waarheid te zijn is ppsi- tief en persoonlijk, het identificeren niet. „Door dit spel wordt de waarheid gediend, meer dan door een ernst, die ontveinst wat allen gelijk is", zei de spreker. De grootste kracht van dit wezenlijk ernstige spel, waarin men door slechts een deel te ervaren de grote menselijke gelijk heid wezenlijk ervaart, is te vergelijken met de waarheid liegen. Immers uit een deel het geheel herkennend, komt men door kleine factoren „op te tellen" tot de zelfde uitkomst als die van grotere facto ren: twee maal twee is negen, of misschien tien, of misschien achttien. De grootste kracht van dit spel is de bevrijdende wer king. „Spelen en vrijheid" bracht de spreker bij het toneel. Door het grote spel in een rol te spelen kan een mens achter de waar heid komen omtrent zichzelf. Als voor beeld noemde de dichter de dikwijls voor komende huilbuien en overspannenheden bij amateurspelers, die door de eruptieve kracht van de zich aandienende, door het spel bevrijde waarheid, hevig worden aangegrepen. ..Het verstopte slaat door". Maar dit is niet alleen de zaak bij het to neelspel, maar bij alle kunst. Zó kan de waarheid gelogen worden; zo kan liegen een wezenlijke functie zijn van de mens. Spelen en liegen, spelen en vrijheid, bracht de spreker die zijn lezing bracht als peinsde hij samen met zijn publiek tot het spel van de kunstenaar, het kind en de gelovige. Wat kunstenaar, kind en ge lovige gemeenschappelijk hebben is het vermogen tot verwondering, de speelsheid, een zijnsverhouding. In wat hen bezig oudt zijn zij elkander zeer nabij. „Wie schonken heeft. „Een spelend mens is zijn vrijheid waard", varieerde de spreker. Kind, kunstenaar en gelovige leven bij de veranderbaarheid der dingen. Zoals Nij- hoff schrijft: „Kijk maar, er staat niet wat er staat". Zo concludeerde de spreker, dat het waarachtig spelen, dus waarheid liegende, dus vrijmakende spelen is: „De dingen an ders bij elkaar brengen dan het lot voor ons heeft gedaan; zo maken wij de wereld weer bewoonbaar". „Dit is een eschatolo gische bezigheid", zei Van der Graft. „Men reikt naar'een mogelijkheid, die zich al spelende heeft voorgedaan, maar die men nog niet bereikte". In de vormen van het christelijk geloof in deze tijd constateerde de spreker drie wezenlijke spelelementen: wij geloven dat deze wereld de echte niet is; aan de dingen die uit het verborgene openbaar kunnen worden, zullen we alleen spelenderwijs deel hebben; de sacramenten zijn middelen, speelmiddelen, om ons te doen participe ren aan verborgen dingen. Ook de primi tieven kenden dit spel. Maar zij waren als de haan, die meent dat zijn gekraai de zon doet opkomen. Hij dacht het hart van de gang der natuur te zijn. Hier zijn spel en ernst in elkaar opgegaan. Wat gebeuren moet wordt vóór-gespeeld, dit spel is ernst. Maar in onze christelijke.tijd is het spel niet van die gloeiende ernst: men weet dat de beslissingen al voor hem genomen zijn. Men is niet het hart, maar de polsslag waaraan men zichzelf gewaar wordt. Men hoeft niet tot aanzijn te stuwen. Hierop aansluitend gaf de spreker een zeer vast gefundeerde beschouwing over het huidig toneel, dat uit de zichtbare vormgeving van de christelijke religie ontstaan is. Bij de primitieve wijze van bestaan de haan kraait de zon tevoorschijn ligt de wortel van het drama. Maar in het christelijk ge worden toneel is geen plaats meer voor dat noodlotsdrama. De mens neemt nu niets meer op de schouder, de grote beslissingen zijn voor hem al genomen. Over aspecten van het toneel ten tijde van Shakespeare tot die van de tegenwoordige tijd als het ware koutend met zijn publiek, kwam de spreker aan het eind van zijn voordracht, die bijna onmerkbaar overging in een open lijk gesprek met het publiek, toen losweg vragen daaruit gesteld werden, die even soepel beantwoord werden. Uitbreidingsplan vraagt ruimte aan de Kruidbergerweg Wegens de realisering van het uitbrei dingsplan Santpoort-Noord (plan B) is het nodig, dat de gemeente onder meer de be schikking verkrijgt over een perceel tuin grond ter oppervlakte van 7710 m2, aan de zuidzijde van de Kruidbergerweg te Sant poort. De eigenaar heeft zich. na onderhande- zich kan verwonderen aanvaardt het be- ling- bereid verklaard het perceel met de staande niet als zodanig". Die zich niet kan verwonderen zegt: „Wat ik geschreven heb staat geschreven De andere, zich wel kunnende verwonderen, zegt: „Deze din gen zijn geschreven opdat gij geloven zoudt". De spelende is niet de slaaf van de identiteit, maar wil deel hebben aan wat verborgen, verstopt is. Spelen is gebruik maken van de vrijheid die God de mens ge- daarop slaande schuur te verkopen voor de prijs van 12.500.waarbij de waarde van de schuur is geraamd op 935.en die van de grond op 1.50 per m2. Het perceel is thans verpacht voor korte termijn voor de pachtprijs van 180.— per jaar. Deze verpachting eindigt op 1 januari 1957. De koopprijs achten B. en W. aanvaard baar. af, hoe het met dit nieuwe systeem zal gaan. moeten deze voertuigen van de markt af zijn, tenminste voor de vaste standplaats- De bloemenmarkt verhuist naar het trot toir van de Gedempte Oude Gracht tussen de Drossestraat en de Raaks en het trottoir van de Raaks tussen Gedempte Oude Gracht en Jacobstraat. Hinder voor het verkeer beoogt men te voorkomen door de opstelling van deze kramen aan het eind van het trottoir met het front naar de win kels, zodat de mensen in dit geval tussen de étalages en de kraampjes doorlopen. De groente- en fruitkramen verdwijnen zon der uitzondering van deze plaats en gaan naar de Botermarkt. Gelijktijdig met deze regeling brengen B. en W. een voorstel in de Haarlemse raad tot wijziging van de Verordening op de markten in Haarlem, die uiteraard aan de nieuwe regeling aangepast moet worden. houders. De „lotelingen", dat zijn markt kooplieden, die geen eigen standplaats hebben, maar veelal nog een plaats vinden doordat standplaatshouders niet kwamen, moeten uiterlijk half elf met hun voertui gen van de markt zijn. Zij mogen er niet weer voor vijf uur in de middag opkomen om de goederen in le laden. Kooplieden, die aan de kant van de Wilhelminakerk staan, mogen met hun auto's alleen via het Ver- wulf t de Gedempte Oude Gracht oprijden en kooplieden die aan de andere kant staan alleen van de kant van het postkantoor. Behalve in de garages kan men zijn auto's parkeren op de Gedempte Oude Gracht tussen de Grote en de Kleine Houstraat, de Nassaulaan, de Jacobstraat, de Veetestraat en de Zijlvest. De gemeente Ha lem heeft aangekoi ten behoeve van i Frans Halsmuseu een doek (29 x cm) van Abrah; Storck, hiernaast g reproduceerd. uit h< begin van de ach tiende eeuw. H stelt een gezicht c Haarlem bij wint voor. Voorts wc aangekocht een ong veer even groot p neel van Adria van Nieuland, ger teerd 1636. Deze a; winst is van bijzc iere betekenis, oi dat het een vanit? stuk (stilleven m doodskop) is, we genre in het museu nog niet verteger woordigd was. De bc de aanwinsten zij», reeds aan de verz. neling toegevoegd.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 13