ALPHENAAR GRAMOFOONPLATEN Minister Zijlstra wil overleg met Tweede Kamer over rechtszekerheid ruwe, rode handen Carl Zuckmayer in ons land PANDA EN DE MEESTER-ONTDEKKINGSREIZIGER "A fTTTTTTF Wereldnieuws Economische mededinging De radio geeft zaterdag Munitie gestolen uit Mauritskazerne Ede Première van film en toneelstuk ocU la liet zo 2 T DE GRAAF Australische oppositie tegen atoomproeven HEEFT U AL 'N TRAP DE KLOMPENCENTRALE Kerkelijk Nieuws Herhalingsoefeningen van derde divisie Mussolini schreef Churchill Neus-Ver koudheid Straaljager van Volkel neergestort; piloot gedood Ministerraad ging eenstemmig akkoord met nota-Beel "N DIEVEN VANGERS VRIJDAG 9 MAART 1956 Van onze parlementaire redacteur) Minister Zijlstra heeft donderdag in de Tweede Kamer met grote vaardigheid het wetsontwerp inzake de economische mede dinging verdedigd. Op meer dan een punt had men het hem niet gemakkelijk ge maakt, hoewel in het algemeen instemming bleek te bestaan met enige van de hoofd gedachten die aan de voorgestelde rege ling ten grondslag liggen, maar men be speurde een tekort aan waarborgen voor de rechtszekerheid. Prof. Gerbrandy (A.R.) had zelfs „een afschuwelijk tekort" aan voldoende normen ontdekt. „De wet krioelt van uitdrukkingen als „onze minis ters kunnen", „naar ons oordeel" enz." riep hij uit. De enige norm is het algemeen be lang. Daarin nu zag deze A.R. afgevaar digde „de bekende Moloch, die alles kan verteren". Zijns inziens past deze normen- loosheid juist niet bij de grondslagen van onze Westerse cultuur. Hij zag in onze mo derne democratie eigenlijk „de absolute monarch van weleer die ons achter de vodden zit." Conclusie: De rechter dient de burgers te kunnen beschermen tegen de macht, die bezig is op ons neer te ploffen." Ook mr. Van Rijckevorsel (K.V.P.) trad in het strijdperk voor de rechtszeker heid. Met het oog daarop wilde hij van de beslissingen, welke de minister kan nemen, beroep mogelijk maken overeenkomstig het stelsel van de Wet Administratieve Recht spraak Bedrijfsleven. Minder ver ging m r. Ten Hagen (P. v. d. A.) door namelijk alleen te pleiten voor beroep in gevallen van onverbindendverklaring en dan met name gevallen, die niet voldoen aan rede lijke eisen van behoorlijk bestuur. Evenwicht Minister Z ij ls tra stelde in zijn betoog voorop, dat gezonde mededinging een redelijk evenwicht van economische machten vereist en dat gezonde mededin ging bevorderd, ongezonde mededinging bestreden moet worden. Dit is het dbel van de wet. Hierbij is casuïstisch beleid op zijn plaats. Dat eist de praktijk van het econo misch leven, wil men aan de veelvormig heid van de economie recht doen weder varen. Natuurlijk is het dan tevens zaak hiermee zoveel mogelijk zorg voor de rechtszekerheid gepaard te doen gaan. De makers van het ontwerp hebben hun best gedaan daarnaar te streven. Aan de toeneming van de macht van de executieve in onze moderne maatschappij, zo voegde hij prof. Gerbrandy toe, valt niet te ontkomen. Het ligt voor de hand, dat de overheid zelf de door haar te nemen stap pen critisch moet bekijken. Prof. Gerbran dy had in het bijzonder twee dingen voor gestaan. Hij wilde zoveel mogelijk schrap ping van het subjectieve oordeel van de minister met betrekking tot hetgeen onder algemeen belang verstaan moet worden. In de tweede plaats "Wenste prof. Gerbran dy, dat als er een beleidsbeslissing nodig is, schadevergoeding wegens de uit die beslis sing voortvloeiende gevolgen mogelijk moet zijn. Parlementaire controle Ten opzichte van het eerste punt voerde minister Zijlstra aan, dat de minister met betrekking tot zijn economisch beleid ook ADVERTENTIE worden goaf en zocht met 1WITSALINE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijtclub. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de huis vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgescha keld. causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Pianovoordracht. 12.00 Orgel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Sportpraatje.. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Mu zikale causerie. 14.50 Accordeonorkest. 15.25 West-Fries programma. 15.50 Filharmonisch orkest en dansorkest. 16.30 Van de wieg tot het graf. 16.45 Platen. 17.15 Weekjournaal. 17.45 Metropole-orkest en soliste. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Dansmuziek. 18.45 Regeringsuitzending: Atlantisch aller lei. Een en ander over de 15 landen, aange sloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 De Bijbel in het Kerkelijk jaar, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.00 Commentaar van een plaatsvervanger. 22.15 Viool en piano. 22.30 Community-singing. 22.40 Binnen zonder kloppen, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Platen. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Promenade-orkest en soliste. (13.30 12.33 Land- en tuinbouwmededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.40 Platen. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Mannenkoor. 15.00 Kroniek van letteren en kunsten. 15.40 Platen. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Voor de kinderen. 17.00 Boekenprijsvraag. 17.40 Report, interna tionale dameshockeywedstrijd EngelandNe derland. 17.55 Musette-orkest en solist. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Platen, 18.30 Parlement, overzicht. 18.40 Instrumen taal octet. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 20.00 Lichtbaken, causerie. 20.20 Actualiteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Gevarieerd programma. 22.05 Cabaret. 22.35 Wij luiden de zondag in! Aansluitend: Avondgebed en litur gische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 Platen. 23.3024.00 Lof. TELEVISIE (K.R.O., N.T.S.) 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.15 We reldvisie en KRO-gastenboek. 20.45 Cabaret. 22.3023.15 Eurovisie: Reportage van het Italiaanse Song-Festival te San Remo. BRUSSEL, 324 M, 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 muzik. kaleidoscoop. 14.30 Radiojournaal. 15.00 Lichte muziek. 15.45 Platen, 16.00 Accord eommuziek, 16.15 Platen. 16.30 Accordeonmuziek. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Pianorecital. 17.20 Liturgische gezangen. 17.30 Koorzang. 17.50 Pianorecital. 18.10 Koorzang. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Omroep Ommeganck. 21.15 Platen. 21.30 Rit mische muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Orkest concert. 22.30 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05 24.00 Dansmuziek. bij toepassing van deze wet wel degelijk gecontroleerd kan worden door de Kamer. Hij achtte het daarentegen onmogelijk de uitleg van het begrip algemeen belang in het kader van de economische mededinging door de rechter te laten geschieden. Het gaat hierbij immers om casuïstiek, waar voor geen normen in de wet zijn aan te geven. Zonder deze macht van de execu tieve, dit moest prof. Gerbrandy toch ook bedenken, kan de vrijheid van de burger eveneens vermoord worden. Wat de kwestie van de schadevergoeding aangaat moest minister Zijlstra verklaren zich een volstrekte leek op juridisch gebied te voelen.Als hij het goed zag, betrof het hier dus het probleem van schadevergoe ding voor een op zichzelf rechtmatige over- heidsdaad, bijvoorbeeld een terecht geno men besluit tot ontbinding van een kartel. Dit vraagstuk is in het algemeen onoplos baar en dus zeker niet ter gelegenheid van deze wet opgelost kan worden. Naar aanleiding van de in het bijzonder door de heren Janssen (K.V.P.) en Blaisse (K.V.P.) als overwegend gekoesterde be zwaren tegen de mogelijkheid om generieke onverbindendverklaringen bij algemene maatregel van bestuur te doen geschieden, waarschuwde de minister met klem tegen hun streven om de desbetreffende bepalin gen uit deze wet te verwijderen. Zou men die weg bewandelen, dan viel te duchten, dat het instituut van de generieke onver bindendverklaringen uit het gezichtsveld zou verdwijnen. Bevoegdheden Over de verhouding tussen de bevoegd heden met betrekking tot toepassing van deze wet van de minister van Economische Zaken en die van de minister voor Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie viel in dit stadium eigenlijk nog niets te zeggen. Men weet immers niet, welke taak laatstge noemde minister straks zal krijgen. Prof. Romme (K.V.P.) bleek over deze opmer- ADVERTENTIE 'IXktllV RIJWIELEN ►.LEVERPARKWEG HAARLEM alle modellen v.a. 145.80 king niet tevreden te zijn. Volgens hem doet niet ter zake, welke taak mettertijd de minister voor Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie zal krijgen. Hij is thans bij de voorbereiding van het kartelbeleid geregeld ingeschakeld'. Dat moest ook het geval zijn bij de uit hoofde van deze wet te nemen beslissingen. Dan zouden volgens de voorzitter van de K.V.P.-fraetie de beide ministers erbij betrokken dienen te zijn. Duplicerend waarschuwde minister Zijl stra tegen overspanning van de taak van de minister voor Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie, want als men d:ie zou wil- lpn betrekken bij alle beslissingen welke de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie kun nen betreffen, dan zou dat ertoe kunnen leiden, dat hij de leiding zou krijgen van een „super-ministerie". Daarom kwam de minister tot de conclusie, dat het de voor keur verdient de bij de komende kabinets formatie vast te stellen taakverdeling af te wachten. Nader overleg In de avondvergadering heeft minister Zijlstra nader stil gestaan bij de kwestie van de rechtszekerheid. Hij erkende, dat er hier twee belangen tegenover elkaar staan: enerzijds mag het ministerieel be leid niet doorkruist worden, anderzijds moeten de burgers behoorlijk behandeld worden. Zou een beslissing van de minister inzake onverbindendverklaring tenslotte aan de rechter onderworpen worden, dan zou het gevolg kunnen zijn, dat zolang de rechterlijke beslissing zou uitblijven, het te ontbinden kartel nog een tijdlang bleef voortbestaan. De mogelijkheid van een on behoorlijke behandeling achtte hij gering. De minister bleek bereid te zijn samen met de Kamer naar een oplossing te willen zoeken. De heer Nederhorst (P. v. d. A.) drong er toen op aan, dat zulks zou ge beuren vóór de amendementen aan de orde komen. Vermoedelijk zal de Kamer hedenmiddag meer over deze poging tot nader overleg vernemen. ADVERTENTIE Mtfe ianafat -Pr/tee adent met de n/euwe Nieuwe heerlijke smaak! Erg lekker ook kinderen Nieuw actief schuim! Hondt Uw mond fris en gezond Nieutve lage prijs! Nn kan iedereen rich Colgate veroorloven. Colgate de meest verkochte tandpasta ter wereld De leider van de in oppositie zijnde Australische Labourpartü Herhert Evatt heeft premier Robert Menzies verzocht om alle atoomproefnemingen, die voor de na bije toekomst zijn vastgesteld, op te schor ten. Er is ingebroken in het wapenmagazijn van de Mauritskazerne te Ede. Een aantal wapens en een hoeveelheid munitie worden vermist. In de Mauritskazerne is de lucht doelartillerie gelegerd. Toen de inbraak en de vermissing van de wapens werden be merkt, nam de militaire politie ingrijpende De opschorting zou dienen om het resifl- maatregelen. Alle militairen werden ge- taat af te wachten van het aanbod van de Amerikaanse president aan de Russen ge daan tot het instellen van een verbod op het nemen van proefnemingen met kern wapens, indien de Russen instemmen met de instelling van een bevredigend systeem van controle. De Britse atoomproeven zouden volgen de maand in het gebied van de Montebel- lo-eilanden plaats vinden. Evatt vroeg tevens of de regering voor nemens is deel te nemen aan de besprekin gen, die president Eisenhower met de Russen wil voeren. Menzies antwoordde dat zijn enige bron van informatie omtrent Eisenhowers aan bod gevormd werd door berichten uit de pers. Hij voegde hieraan toe, dat Australië te allen tijde bereid is om aan onderhan delingen deel te nemen, waarbij gestreefd zou worden naar een controle of verbod van bewapening met atomische wapenen. ADVERTENTIE voor al uw KRUISWEG 49 HAARLEM TELEFOON 11532 „In mijn toneelstuk „Des Teufels Gene ral" heb ik een indruk willen geven van de houding van de mensen, die onder een dictatuur leven". Dat vertelde Carl Zuck mayer, de belangrijkste Duitse toneel schrijver sinds de eerste wereldoorlog, don derdagmiddag tijdens zijn verblijf te Am sterdam. Deze auteur, van wie o.a. ook „De Kapitein van Köpenick" en „Circus Knie" bekend zijn geworden, vertoeft in ons land ter gelegenheid van het feit, dat de film „Des Teufels General", welke Helmut Kautner naar zijn toneelstuk heeft gemaakt, dezer dagen haar Nederlandse première beleeft en zijn toneelstuk „Das kalte Licht" tezelfdertijd bij de Nederland se Comedie zijn première voor Nederland krijgt onder de titel „Koud Licht". Het is wel wonderlijk gegaan met de stof voor dat toneelstuk en die film over de generaal-van-de-duivel. Carl Zuck mayer, die in 1933 uit Duitsland uitweek, woonde gedurende de oorlog in de Ver enigde Staten. Hij had natuurlijk het con tact met Duitsland verloren, maar hij ken de het land, hij kende de mensen en de verhoudingen, hij kende bovendien, omdat hij in de eerste wereldoorlog vier jaar had gediend, de oorlog en hij was bevriend ge weest met de befaamde vlieger Ernst Udet, die onder Hitier vliegergeneraal werd. Toen Zuckmayer in de oorlog het bericht las, dat Ernst Udet op een proefvlucht ver ongelukt was en een staatsbegrafenis zou krijgen, schreef hij zijn toneelstuk Des Teufels General. In dat stuk schetste hij het leven in Hitler-Duitsland tijdens de oorlog en gaf hij aan hoe Udet, ofschoon tegenstander van het nazisme, de Duitse oorlogsmachinerie bleef steunen en hoe hij door zelfmoord zijn leven beëindigde. Na de oorlog bleek hoezeer de fantasie van de schrijver op de werkelijkheid gebaseerd was: intuïtief had hij haarscherp aange voeld hoe de omstandigheden in het verre ADVERTENTIE VOOR DE SCHOONMAAK heeft alle soorten en maten v.a. ƒ4.50 per stuk. Dr. LeUdsstr. 10 - Haarlem - Tel. 11784 Duitsland waren geweest en hoe zich de situatie voor Udet had ontwikkeld. De vliegergeneraal had inderdaad zelfmoord gepleegd, zij het op minder „romantische" wijze dan de fantasie van Zuckmayer had beschreven. Zuckmayer, die onder het uiterlijk van een gemoedelijke Rijnlandse zakenman het innerlijk verbergt van een stellig zeer ge voelig artist, vertelde nog, dat hij meer dan 1200 brieven heeft ontvangen van jonge Duitsers, die meenden, in een der fi guren in het stuk zichzelf te herkennen, een jong offciier, die tijdens de oorlog leert beseffen, dat Duitsland een volko men verkeerde weg is opgegaan. „Mis schien", zo zei Zuckmayer, „is het waar, dat velen van die briefschrijvers er inder daad tijdens de oorlog reeds zo over zijn gaan denken, misschien ook meenden ze alleen achteraf, dat dit het geval is ge weest. In elk geval mag men deze reactie als zeer gunstig beschouwen". Het toneelstuk „Das Kalte Licht", dat vermoedelijk ook wel verfilmd zal worden, is gewijd aan het atoomverraad en de hoofdfiguur erin is geïnspireerd op de des tijds veroordeelde Klaus Fuchs. Zuck mayer zelf echter ziet dit werk niet in de eerste plaats als een stuk van het verraad, maar als een stuk van de emigratie, over de mensen zonder vaderland, die in den vreemde hun zekerheid hebben verloren. De schrijver heeft een repetitie van De Nederlandse Comedie bijgewoond en toon de zich o.a. zeer ingenomen met het feit, dat men dit stuk niet, zoals in vele Duitse steden gebeurt, in te naturalistische trant speelt. Ook voor de decors van Friso Wie- gersma uitte hij zijn waardering. „Ik heb nu voorlopig genoeg van de stukken over tijdsproblemen", verklaarde de auteur. „Ik wil niet ingesponnen wor den in de politiek; ik hoop nu eerst een aantal comedies en volksstukken te schrij ven. Plannen? O ja, voor wel twintig stuk ken. Maar ik moet er een twintig jaar de tijd voor hebben!" Hij is nu zestig jaar en ziet er nog prima uit, dus wie weet? Geref. Kerken Tweetal te Rotterdam-Zuid H. Dijkstra te H. I. Ambacht en D. Kuiper te Bedum. Aangenomen naar Stavoren K. Hoog- steen, cand. te Zeist. Bedankt voor Schoonhoven-Willige- Langerak M. T. Minnema te Monniken dam. Geref. Kerken art. 31 K.O. Examens. Aan de Theol. Hogeschool te Kampen is geslaagd voor het cand. ex. de heer J. Bos te Zwijndrecht. De onderdelen van de derde divisie zul len in de periode tussen 2 augustus en 10 november 1956 worden opgeroepen voor herhalingsoefeningen met een tijdsduur van ongeveer 4 weken per onderdeel. Het verkenningseskadron, het geniebataljon en de. verbindingscompagnie komen op in de maand augustus, de overige onderdelen in de loop van september of oktober. Niet opgeroepen worden de staf en staf compagnie, de aanvullingscompagnie per soneel, het bataljon tanks, de intendance- compagniei, het geneeskundig bataljon en het veldpostdetachement. De regimenten infanterie met inbegrip van de daarbij betrokken eskadron tanks, de artillerie-eenheden en het technische dienst-bataljon zullen een gedeelte van de oefentijd doorbrengen op oefenterreinen in West-Duitsland. De overige onderdelen zullen in Nederland worden geoefend. Het Italiaanse weekblad „Epoca" heeft donderdag een brief gepubliceerd, die op 24 april 1945 door Mussolini aan Churchill zou zijn geschreven, vier dagen voor zijn terechtstelling door Italiaanse partisanen. Volgens de fotocopie in „Epoca" vroeg Mussolini een kans om zichzelf te recht vaardigen en te verdedigen. „Zend mij een vertrouwd persoon. U zult belang stellen in de documentatie die ik hem kan geven met het oog op het gevaar uit het oosten. Een groot deel van de toekomst is in uw handen. Moge God u helpen", aldus schreef Mussolini. De voormalige Duitse luitenant Franz Spögler had de brief via een Brits consu laat in Zwitserland aan Churchill moeten zenden, doch Mussolini had de brief eerst nog enige tijd aangehouden en daarna lie ten de omstandigheden de verzending niet meer toe, aldus „Epoca". Spögler heeft na de oorlog verscheidene malen getracht met Churchill in contact te komen om de brief alsnog te overhandigen, doch zijn pogingen zijn steeds mislukt. ADVERTENTIE Pl M QA Een beetje in de neus l/MrlrV Heerlijk verlichtend WAT MIJN HARPT Maakt |S GOED 72. De stationschef vreesde, dat het on geval op de overweg een slechte indruk van de spoorwegen op de reizigers zou achterlaten. Hij ontving hen met een nogal geforceerde uitbundigheid. „Welkom! Wel kom!", riep hij met een scheve glimlach, „hebben de heren een prettige reis gehad? e eh ik bedoel: geen nare gevolgen van het ongevalletjeNiet nerveus en overspannen? Niels te reclameren? Prach tig! Prachtig!" „O, we hebben heus geen naar tochtje gehad", antwoordde Panda. „De struisvogel, die ons trok, liep gewel dig hard!" „De struisvogel??", herhaalde de stationschef verbaasd, „die u trok??? Ueh.bedoelt natuurlijk de locomo tief!" „Nee", zei Panda, „een struisvogel trok ons en„Kom Panda", viel de ontdekkingsreiziger hem in de rede, „we moeten opschieten. We moeten deze stad nog ontdekken en een vlag op de wolken krabber hijsen". „En VOOR twaalf uur middernacht!'', vulde de notaris aan. Hoofdschuddend keek de stationschef hen na. „Struisvogels mompelde hij, „de stad ontdekken een vlag vóór midder nacht op de wolkenkrabber planten., tjongejonge, die drie zijn behoorlijk over spannen!" consigneerd en niemand mocht de kazerne betreden. De wachtposten werden verdub beld en er werden extra wachten gelopen. De militaire autoriteiten weigeren in lichtingen te geven, daar hun zwijgplicht is opgelegd. Vermoedelijk zijn stenguns en karabijnen gestolen. Gezien de omstandig heden is het waarschijnlijk, dat de daders onder de militairen van de betrokken kazerne gezocht moeten worden. Naar wij verder vernamen, werden in de loop van donderdag van alle militairen vinger afdrukken genomen. Donderdagmiddag om kwart voor drie is een Thunderjet-straaljager, onmiddellijk na de opstijging van het vliegveld Vo'kcl, verongelukt. Het toestel schijnt in de lucht in tweeën te zijn gebroken en daarna bran dend vlak bij een in de nabijheid staande boerderij neergestort. De vlieger, de 22- jarige ongehuwde sergeant C. Koopman uit Bergen op Zoom, is om het leven ge komen. Het rieten dak van de boerderij en de hooizolder hebben vlam gevat, maar het vuur was spoedig geblust. (Van onze parlementaire redacteur) In de ministerraad heeft volledige over eenstemming bestaan met betrekking tot de nota-Beel inzake de publikaties betref fende mr. Schokking. Van zeer betrouw bare zijde vernam ik dat de bewering in een landelijk blad, dat er zelfs bij meer dan een punt, slechts bij meerderheid van stemmen over beslist zou zijn, fantasie ge noemd moet worden. De leden van de mi nisterraad waren het volkomen met elkaar eens en er heeft geen stemming plaats ge vonden, iets wat trouwens in het algemeen slechts zelden in de ministerraad nodig blijkt, te zijn. ADVERTENTIE De keelonlsmettende tabl ZUce.iiigs. Uniangs is het vermoeden uit gesproken dat Leon Trotzky, een der leiders van de Bolsjewistische revolu tie, wel zou worden gerehabiliteerd, nu de Sovjet-leiders de persoonsverering hebben afgezworen. Het orgaan van de communistische partij in de Sovjet- Unie, „Pravda" heeft dit zijdelings te gengesproken door te verklaren, dat de Trotzkyïsten tegen de communistische partij en tegen het samengaan van boe ren en arbeiders hebben gewerkt. Sabotage. Op het vliegveld van Londen is sobotage gepleegd aan een DC-4 van de Griekse luchtvaartmaatschappij. Werk tuigkundigen die het toestel gereed maakten voor vertrek naar Athene be merkten, dat verscheidene instrumenten in de stuurhut beschadigd waren. Men houdt rekening met de mogelijkheid, dat het hier een persoonlijke wraak neming betreft. Zondag ontplofte een tijdbom in een Brits vliegtuig op een vliegveld van Cyprus, kort voor de 63 passagiers in het toestel zouden plaats nemen. Deserteur. Het anti-communistische voor lichtingsbureau in West-Berlijn meldt, dat Heinz Kessler tot luitenant-generaal en commandant van de Oostduitse luchtmacht is benoemd. Kessler deser teerde in 1941 naar Rusland. Hij is vier jaar voorzitter van de „Vrije Duitse Jeugd" in Oost-Berlijn geweest en kreeg daai-na een hoge functie bij de volks- politie. Verkorting. Het presidium van de Opperste Sovjet heeft verordend, dat op zater dagen zes in plaats van acht uur ge werkt zal worden. Dit geldt eveneens voor dagen die aan feestdagen vooraf gaan. Eerste partijsecretaris Kroesjtsjev heeft op het congres van de commu nistische partij in februari een werk week van vijf dagen met een achturige werkdag toegezegd in industrieën waar zulks mogelijk is. Uitstel. De uitwijzing van Benjamin Brad- lee, correspondent te Parijs van het Amerikaanse weekblad „Newsweek", is uitgesteld. De zaak zal nader worden onderzocht. Tot de uitwijzing was be sloten op verzoek van de Süreté Na tionale. De aanleiding was een ondei- zoek, dat Bradlee in februari in Alge rije heeft ingesteld. Hel Franse ministe rie van Binnenlandse Zaken heeft de uitwijzing geschorst, nadat de Ameri kaanse ambassade zich in verbinding had gesteld met het bureau van premier MoHet en met het ministerie van Bui tenlandse Zaken. Kinderverlamming. In Buenos Aires wor den reeds honderd ijzeren longen ge bruikt ter bestrijding van de kinderver lamming, die dagelijks slachtoffers eist. Er zijn 43 nieuwe gevallen gemeld waarvan tien met dodelijke afloop. Het gemeentebestuur van Buenos Aires heeft inspectie gelast van bioscopen, schouwburgen en café's, die gesloten kunnen worden als zij niet aan hygiëni sche eisen voldoen. Fabrikanten en ver kopers van ontsmettende middelen zijn gewaarschuwd tegen prijsopdrijving. Ereburger. Het stadsbestuur van Kiel heeft Hitiers ereburgerschap in Kiel met zijn dood vervallen verklaard. Deze verkla ring was nodig, nadat de pers en de vakbeweging een storm over de rech ten van Hitier en groot-admiraéi Rader op het ereburgerschap van dé stad hadden ontketend. De vorige week stelde de gemeenteraad vast, dat Rader, die kortgeleden uit de gevangenis van Spandau werd vrijgelaten, in feite nog erburger was. ereburger was. De socialisten en de ge meenteraad willen nu ook Rader op een juridisch juiste wijze het ere-burger- schap, dat hem in 1934 was verleend, ontnemen. Anti. Meer dan duizend Zuid-Afrikanen hebben te Pietermaritzburg hun goed keuring gehecht aan een petitie aan ko ningin Elizabeth van Groot-Brittannië waarin de plannen van de nationale regeringspartijen om een Zuidafri- kaanse republiek te stichten worden veroordeeld. De leider van de anti-re publikeinse liga van Natal, generaal- majoor Selby, verklaarde op een bij eenkomst in de open lucht voor het ge meentehuis: „De grondwet is dood. Wij bevinden ons in een kritieke toestand". De actie vloeit voort uit het invoeren van de nieuwe kieswet in de Kaappro vincie. Het schijnt mij toe, dat de opleiding van onze museumsuppoosten de gewenste uni formiteit ontbeert. Dit gebrek kan slechts in zeldzame gevallen aan het licht treden. We hebben immers slechts één Nacht wacht, waardoor het uitgesloten is dat de suppoosten van het Frans Hals Museum ons hierover iets vertellen dat afwijkt van het verhaal hunner collega's in het Rijksmu seum. Maar bij de doublures van onze mu seumstukken treedt de afwij- kende opleiding van de zaal- f wachters toch wel érg duide lijk aan de dag. Dat bleek me bij de beschou wing van een instrument dat veel gelijkenis vertoont met een luxe uitgave van een hooi- V vork. J Niet alleen door uitvoering en bewer king verschilde dit apparaat aanzienlijk van de hooivork die de boer in de knoestige vuist pleegt te houden, maar vooral de twee naar binnen verende lipjes aan de uitein den der tanden leken me hoogst ongewoon voor het gebruik op de boerderij. Zodat het niemand zal verwonderen dat ik de suppoost om nadere inlichtingen vroeg. Hij vertelde me, dat dit de zgn. dieven vangers waren. De tanden van het appa raat werden om de nek van de boosdoener gelegd, waarna de binnenwaarts gerichte lipjes weer in hun oorspronkelijke stand terugveerden en de hals als het ware ge vangen was in een fuik, waaruit ontkomen alleen mogelijk was wanneer de tegenstan der niet aan het apparaat rukte en trok. Maar de man die met de dievenvanger op jacht ging zou natuurlijk wél aan het in strument trekken, en daarom zag het er voor de gevangen dief hoogst onaange naam uit. Dit gebruik van de dievenvanger leek me hoogst doeltreffend, waarbij als veront schuldiging mag worden aangevoerd dat deze eerste informatie aangaande het in strument mij in m'n veertiende of vijftiende jaar bereikte. In de jaren die sindsdien verstreken zijn hebben we méér dieven vangers gezien dan ons lief was, want wel haast iedere stad met een verleden van eni ge betekenis, heeft wel wat van deze appa raten kunnen redden. Er zijn zelfs musea die hele pakketten hiervan bezitten. Dat geeft al te denken. Want hoewel we onmiddellijk willen aannemen dat het. aan gespuis in vroeger tijden niet ontbroken heeft, zo duikt toch onmiddellijk de vraag op, welke aantallen bewakers deze instru menten destijds hebben moeten bedienen? We menen te weten dat het boevenpak voornamelijk in de duistere uren opereerde, wanneer de bewaking der burgers slechts zeer summier was. En dan volgt direct de tweede vraag, n.l. hoe men in het duister de tanden van deze vork om de nek van de dief wist te leggen. En tenslotte de derde vraag: is deze gang van zaken niet le vergelijken met het strooien van zout op de vogel staart? Nu onze twijfel eenmaal gaande was, zijn we nogmaals gestapt naar hetzelfde museum, waarin we in de jeugdjaren heb- ben rondgedoold. We hebben d,e vraag aan gaande het doel van dit instrument her haald en er hetzelfde antwoord op gekre gen. Maar in een ander museum haalde de suppoost bij het aanhoren van onze klacht minachtend de schouders op. „Laat je niks wijsmaken, meneer" antwoordde hij „ze noemen die dingen wel dievenvangers, maar een kind kan op z'n klompen voelen dat ze gebruikt werden in het gevecht tus sen voetvolk en ruiters. Door de tanden van de dievenvanger om de nek van de ruiter te sluiten kon zo'n kerel van z'n paard ge trokken worden". Dat is inderdaad een logischer gebruik van het wapen. Al is 't natuurlijk niet ple zierig voor de ruiters dat deze instrumen ten thans als dievenvangers staan aange tekend. Dit is overigens een mooie gelegenheid eens te zien hoe een ridder destijds in elkaar zat. Daarover morgen. H. PéTILLON

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2