Uitgaan in Haarlem Tegen hoofdverdachte in hoger beroep weer acht maanden geëist Agenda voor Haarlem Vijftig jaar geleden De zaak der verdwenen Joodse oorlogspleegkinderen Procureur-Generaal: Pijnlijke beschikking moet ten uitvoer gelegd ("Hoe is het ontstaand Syrisch tegenprotest bij Veiligheidsraad „Goed gedrag in bezetting werd slecht daarna" Zeer domme houding Geen nieuwe feiten De uitspraken Ouderdomsvoorziening volgende week in Tweede Kamer Examens 't Is net als in een huwelijk... Twee blinden herkregen het gezicht Dit woord: KRIBBEBIJTER 70-Jarige David Ben Goerion spande prikkeldraad bij Gaza Nieuw hoogtepunt op de beurs te New York Uit Haarlems Dagblad van 9 maart 1906 VRIJDAG 9 MAART 1956 ft „het IS VOOR het O.M. zeker niet een aangename plicht om strafrechtelijk een tweetal vrouwen te vervolgen, die tijdens de Duitse bezetting de zeer verdienste lijke en moedige daad hebben verricht het Joodse meisje Anneke Beekman te redden uit de moordzuchtige klauwen der Duitse bezetters", zo begon de procureur-generaal te Amsterdam, mr. A. A. L. F. van Dullemen, zijn requisitoir tijdens de behandeling in hoger beroep voor het gerechtshof te Amsterdam van de zaak van de verdwenen Joodse oorlogspleegkinderen Anneke Beekman en Betty Meljado. De procureur releveerde dat ook de officier van Justitie mr. J. F. Hartsuiker, de dames voor „die goede Nederlandse houding" alle lof heeft toegezwaaid evenals de civiele kamer van dit hof. Deze sprak in haar beschikking, in 1948, waarbij de verdachte niet werd bevestigd In haar voogdU over het meisje, over mevr. L. van M. en haar «asters als vrouwen „aan wie dit kind haar leven te danken heert en die haar met de grootste zorg en liefde een uitstekende verzorging en opvoeding hebben gegeven, doch die zich, hetgeen te betreuren is, van de aanvang te zeer op het standpunt gesteld schijnen te hebben, dat het kind blijvend aan haar moest worden toe vertrouwd, toen de gedeporteerde ouders niet terugkeerden". Bij deze woorden van lof, aldus de procureur-generaal, over de toenmalige houding dezer vrouwen tijdens de bezetting wil lk rnjj gaarne van ganser harte aansluiten. „Maar het is een dure plicht van het O.M. de rechtsstaat in Nederland te hand haven, waarvan wij het gemis tijdens de bezetting juist zozeer hebben ontbeerd, en daartoe behoort in de allereerste plaats een definitieve rechterlijke beslissing te doen eerbiedigen en ten uitvoer te leggen, ook al is deze beschikking pijnlijk voor de betrokkenen. Degenen, die nog steeds menen deze vrouw en haar zuster Elisabeth te moeten bewonderen, omdat zij zo geraffineerd An neke Beekman verborgen weten te houden, mogen het zich eens goed voor ogen stellen, tot welke consequenties het zou leiden wanneer ook anderen zulk een houding zouden gaan aannemen. „Zo goed als deze vrouw zich tijdens de bezetting heeft gedragen, zo slecht en zo on-Nederlands is haar houding van verzet en bedrog tegenover de Nederlandse justi tie en politie geweest daarna. Nu heeft zij wel getracht mooi klinkende motieven van religieuze aard er van gewetensbezwaar voor die verzetshouding aan te voeren, maar die motieven zijn volkomen onjuist te noemen. Reeds in 1947 waarschuwt de hoogste autoriteit der R.k. kerk de wijze en helaas sindsdien overleden kardinaal De Jong de dames „dat zij zich in moeilijk heden brengen" in zijn schrijven aan de toenmalige deken Frank en hij laat deze mening aan de dames overbrengen. En later, in 1953. wordt nogmaals door de bis schop-coadjutor als standpunt der R.k. kerkelijke autoriteiten medegedeeld „dat zij aan haar Katholieke geloofsovertuiging een plicht tot het achterhouden der kin deren niet kunnen ontlenen". Integendeel, aldus de procureur-generaal, naar Neder lands burgerlijk- en strafrecht hadden zij de plicht tot eerbiedigen van een door ons hoogste rechtscollege bevestigde uitspraak van dit hof. Het religieuze motief gaat dus niet op en evenmin dat van gewetens bezwaar. Enkele weken geleden schreef de nieuwe minister van Justitie in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer: „Een eventueel gewetensconflict had in elk geval voor het O.M. geen grond kunnen opleve ren voor het achterwege laten van een strafvervolging, omdat de wet ten aanzien van het onderwerpelyke misdrijf geen ge wetensbezwaren erkent" en dat is natuur lijk voor elke Nederlander duidelijk. Maar behalve onjuist heb ik de houding van speciaal de hoofdverdachte ook altijd zeer ADVERTENTIE VRIJDAG 9 MAART Minerva: „Ridders van de ronde tafel", 14 jaar, 8,15 uur. Palace: „Kis me deadly", 18 jaar, 7 en 9,15 uur. Luxor: „Brieven uit mijn molen", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „De klauwier", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De regen kwam". 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: •Aasgieren van Texas". 14 j„ 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „To catch a thief", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De overloper". 14 Jaar, 7 en 9.15 uur. Concertgebouw: 8 uur. Achtste V-concert door het Noordhollands Philharmomisch Orkest. Krelagehuis: 105 uur en 711 uur, Voorjaarsbeurs voor de vrouw. Minerva-theater: 8 uur. Voor de Volksuniversiteit spreekt Aar van de Werf horst over eigen werk. ZATERDAG 10 MAART Minerva: „Ridders van de ronde tafel", 14 iaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Kis me deadly", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: ..Brieven uit mijii molen", alle leeft., 2, 7 en 915 uur. Studio: „De klauwier", 18 j., 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „De regen kwam", 14 j., 2. 4.15, 7 en 9 15 uur. Roxy: „Aasgieren van Texas", 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Rem brandt: ..To catch a thief", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De overloper". 14 ja?-. 2.30, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: 8 uur. Dp toneelgroep „Theater" geeft een voorstelling van „Familieconflict". dom gevonden. Z\) is intelligent genoeg ge bleken om uit de ettelijke keren voor de rechtbank en het hof in 1948 gevoerde debatten over de voogdijtoewüzing te heb ben begrepen, dat het ontbreken van enig manlijk element bij de opvoeding toen in haar gezin de eigenlijke reden is geweest haar niet tot voogdes te benoemen. Het Hof heeft het in het belang van het kind en louter en alleen daarom, onjuist gevonden dit kind te laten in een gezin van vijf on gehuwde zusters, waarin een uitermate groot gevaar bestond voor een ziekelijke verwennerij van het meisje". Wanneer de verdachte zo verstandig was geweest het kind in 1948 aan de commissie voor oorlogspleegkinderen voorlopig af te staan, dan had zij na haar huwelijk in 1950, toch mogelijk nog een zeer grote kans ge had later het kind en dan onder voogdij van haar man en zichzelf terug te krijgen, wanneer dat later in het belang van het kind juist zou zijn gebleken. Die grote kans heeft zij nu door haar bedrog en ziekelijk verzet tegen de commissie volkomen ver speeld. Dom, omdat zij toch eens met dit meisje, dat spoedig de huwbare leeftijd krijgt, voor de dag zal moeten komen. Wil zij valse akten enzovoorts riskeren?" De procureur-generaal behandelde ver volgens uitvoerig het door de rechtbank uitgesproken vonnis, de verschillende be wijsmiddelen en de getuigen-verklaringen. Hierbij werden allerlei nu overbekende feiten nogeens gememoreerd, onder meer het overbrengen van Anneke met tante. Bets naar het klooster te Valmeer in België even voor de uitspraak van de Hoge Raad op 25 februari 1949, waarbij werd beslist, dat de verdachte niet de voogdij over het meisje kreeg. Tegen de niet-verschehen hoofdverdachte mevr. G. M. L. van M. uit Hilversum, eiste de procureur-generaal bevestiging van het rechtbankvonnis, dat acht maanden ge vangenisstraf inhield. Ook tegen de nu al zeven jaar voortvluchtige zuster van de hoofdverdachte, de 56-jarige mej. E. M. van M. heeft de procureur-generaal bevestiging van het rechtbankvonnis van twaalf maan den geëist. Ook in deze zaak kon de raads man geen pleidooi houden wegens verstek van de verdachte. Deze straf is vier maan den meer dan die van haar medeschul dige eveneens voortvluchtige zuster, de hoofdverdachte. De procureur verklaarde dit uit het feit, dat deze reeds eer der straf heeft ondergaan voor het onttrekken van Betty Meljado aan het wettig gezag, waarvan zij mogelijk nog het voorwaardelijk opgelegde gedeelte (zes maanden) zal moeten ondergaan, nu zij zich door vlucht aan de haar gestelde voorwaarden heeft onttrokken. In het ge heel zou mevr. L. van M. bij bevestiging der straf 14 maanden gevangenisstraf moe ten ondergaan. „Dit is ongetwijfeld voor een vrouw een zware straf. Daartegenover staat, dat uit de gehele procedure is geble ken, dat zij de hoofdpersoon in deze zaak is geweest, die op zeldzaam brutale en ge raffineerde wijze tegen alle betere raad in, zelfs van haar hoogste kerkelijke autoriteit, de commissie O.P.K., de Voogdijraad, de politie en justitie heeft belogen en be drogen. Tegen de 72-jarige ter zitting versche nen oud-moeder-overste van het kloos ter Mariënburg te Bussum, mej. J. F. W. uit Vianen, die door de rechtbank was vrij gesproken, heeft de procureur-generaal evenais destijds de officier van Justitie één maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar geëist. Tegen de door de rechtbank vrijgespro ken en nu voor het Hof verschenen nicht van de hoofdverdachte, de 33-jarige mevr. E. M. D.-Van M. uit Overveen, eiste de procureur—generaal twee maanden gevan genisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De officier van Justitie had drie maanden voorwaardelijk tegen haar geëist. Tegen de derde voortvluchtige verdachte, ADVERTENTIE de 67-jarige moeder-overste van het kloos ter Ave Maria te Valmeer in België, mej. A. H. V., die Nederlandse is, eiste de pro cureur-generaal bevestiging van het recht bankvonnis: zes maanden gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijke gevangenne ming. Zij heeft in de periode juni 1948 juli 1953 Betty en Anneke onder valse na men in haar klooster doen verblijven en opzettelijk verborgen gehouden, dit in ver eniging met de dames Van M. en anderen. Tegen de 45-jarige vertegenwoordiger C. J. F. B. de vroegere pater Amon uit Voorschoten heeft de procureur-generaal bevestiging van het rechtbankvonnis, vier maanden met aftrek, geëist. In eerste in stantie was twee maanden met aftrek door de officier van Justitie gevorderd. B. had op 7 juni 1948 in een speciaal hiervoor ge huurde en door hem bestuurde auto An neke en Betty naar het klooster Ave Maria te Valmeer gebracht. De rechtbank bepaalde in alle zaken, bij de behandeling waarvan zich weinig nieu we gezichtspunten voordeden, de uitspraak op 22 maart aanstaande. De verdedigers van de verschenen verdachten brachten in hun pleidooien evenmin nieuwe feiten naar voren. Zij concludeerden allen tot vrij spraak. (Van onze parlementaire redacteur) De voorzitter van de Tweede Kamer, dr. Kortenhorst, heeft donderdag in de ver gadering van de Kamer medegedeeld dat in het midden van de volgende week het wetsontwerp-Ouderdomsvoorziening In openbare behandeling zal komen. Leiden. Doctoraal examen Rechten: mej. E. Tersteeg, Laren (N.H.). Gepromoveerd tot doctor in de Lettoren en Wijsbegeerte op een proefschrift getiteld „Een Sociologische Be nadering van het Organisatieverschijnsel", de heer J. A. A. van Doorn, geboren te Maas tricht en thans wonende te Amsterdam. ADVERTENTIE Man en vrouw moeten op elkaar zijn afgestemd. Zo is het ook met filtersigaretten. De tabakken moeten in volmaakte harmonie met het filter worden gekozen. Rook dus voortaan Americano. De sigaret die als filtersigaret wordt gemaakt en niet anders. Koop morgen een pakje, *t is er net het weer voor 1 TONEEL EN DANS Zaterdag 10 maart, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep „Theater" geeft een opvoe ring van „Familieconflict" van Diego Fabbri. In de hoofdrollen: Elise Hoornan®, Jenny van Maerlant, Anny de Lange, Frans van der Lingen, Jacques Snoek en regisseur Rob de Vries. Zondag 11 maart, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep „Theater" geeft een voorstel ling van het blijspel „Nacht vol verwar ring" („She stoops to conquer") van Oliver Goldsmith in de vertaling van Bert Voe ten onder regie van Williard Stoker uit Birmingham. In de 'hoofdrollen Kees Brusse en Lies Franken. Als gast: Ko Ar- noldti Maandag 12 maart, Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagse Comedie geeft een voorstelling van „Requiem voor een non" van William Faulkner, in de vertaling van Alfred Pleiter. Regie: Karl Guttmann. In de hoofdrollen: Myra Ward, Elisabeth Ander sen, A.bert van Dalsum, Jan Retel, Gijs- bert Tersteeg en Coen Flink Dinsdag 13 maart. Stadsschouwburg. 14 en 20 uur: Onder auspiciën van de Commissie ter bevordering van de culturele en esthe tische vorming van de rijpere schooljeugd geeft de toneelgroep „Puck" een opvoe ring van „Cycloon 3 antwoordt niet" van Jules Roy, vertaald door W. van Veenen- daal. onder regie van Cas Baas. In de hoofdrollen: Guus Verstraete, Tine de Vries, Wim van den Heuvel, Jan Grefe en Karin Haage. Woensdag 14 maart, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep „Theater" geeft een voorstelling van „Familieconflict" van Die- go Fabbi. Voor de medespelenden zie onder zaterdag 10 maart. Donderdag 15 maart. Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep „Theater" geeft een op voering van „Familieconflict" onder regie van Rob de Vries. Voor de medespelenden zie onder zaterdag 10 maart. MUZIEK Vrijdag 9 maart, Concertgebouw, 20.15 uur: Achtste V-concert door het Noord hollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Marinus Adam met solistische medewer king van Hans Osieck. piano. Het program ma vermeldt: het Divertimento voor strijk orkest van Bartók, het Eerste Pianoconcert van Hans Osieck, de Zesde Symfonie (Pa- thétique) van P. I. Tsjaikofsky. Zaterdag 10 maart. Hotel Vreeburg, Bloemen- mendaal. 20 uur: Concert door de Bloe- mendaalse Christelijke Muziekvereniging „Sursum" onder leiding van de heer G. Veldkamp. Het programma vermeldt wer ken van: Joh. Seb. Bach, J. A. Meng en Gerard Boedijn. Verder werken mee: een tamboeroorps onder leiding van de heer J. van Roosmalen en de Tiroler kapel „De Alpenroos" onder leiding van de heer J. Witjes Maandag 12 maart. Grote Markt, 15 uur: Be speling van het carillon van de Grote Kerk door stadsbeiaardier Arie Peters, die men ook kan beluisteren op vrijdag 16 maart, 11.30—12.30 uur. Dinsdag 13 maart, Concertgebouw, 20.15 uur: Negende D-coneert door het Noord hollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Marinus Adam met solistische medewer king van Irma Kolassi. sopraan. Het pro gramma vermeldt werken van: Purcell, Von Gluck. Debussy en Ravel. Dinsdag 13 maart, Frans Halsmuseum, 20 uur: Renaissancezaal. Onder auspiciën van de Stichting Gaudeamus te Bilthoven za! een concert gegeven worden, waaraan meewerken: Paul Kurpershoek, piano, Hans Kox, piano, Froukje Giltay, viool. Donderdag 15 maart, Frans Halsmuseum, 20 uur: Onder auspiciën van het Comité voor Kamermuziek geeft het Trio Meyer-Drie- huijs-Van Duuren (fluit, hobo, piano) een concert. Donderdag 15 maart, Concertgebouw. 20 uur: Concert door het Haarlems Postaal Man nenkoor onder leiding van P. J. Potgieser. Vrijdag 16 maart, Luterse Kerk, 20 uur: Ter gelegenheid van het vijfentwintigjarig be staan van het Vrijzinnig-Luthers Dames koor geeft dit koor een jubileumconcert onder leiding van Bets Nederkoorn, Mede werking verlenen: Kitty Nederkoorn, so praan, Rep van Leuven, alt en mevrouw A. BlankensteinOffenberg, orgel. Vrijdag 16 maart. Concertgebouw, 14 en 20 uur: Onder auspiciën van de Commissie ter bevordering van de culturele en estheti sche vorming van de rijpere schooljeugd geeft het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Marinus Adam een concert, waarbij zullen worden uit gevoerd: „Chaconne" van Henry Purcell, „Ma mère 1' Oye" van Maurice Ravel en ,.A simple Symphony" van Benjamin Britten. VOLKSUNIVERSITEIT Alle bijeenkomsten worden gehouden in de Renaissancezaal van het Frans Halsmu seum, ingang Klein Heiligland, aanvang 20 uur. Vrijdag 9 maart: Lezing van de schrijver Aar van der Werfhorst „Over eigen werk" (Minerva-Theater, Heemstede). Zaterdag 10 maart, 14 uur: Excursie-middag behorende bij de cursus „Amateurfotogra fie" door Dick Boer. Woensdag 14 maart: De heer J. Oudegeest spreekt over: „Levensverzekeringen" (Zaal Noord bij restaurant „Kennemerland"). Woensdag 14 maart: Laatste van drie voor drachten met lichtbeelden door prof. dr. M. Minnaert over „De zon en haar in vloed op het leven van de mens". Donderdag 15 maart: Tweede van vier lezin gen met lichtbeelden in de cursus „De kunstschatten van het Frans Halsmuseum" door de heer H. P. Baard. (Ingang Groot Heiligland). Donderdag 15 maart: Onder auspiciën van het Haarlems Comité voor Kamermuziek wordt een concert gegeven in de Renais sancezaal van het Frans Halsmuseum door het trio Meyer-Driehuijs-Van Duuren (fluit, hobo, piano). GELOOF EN WETENSCHAP Vrijdag 9 maart Stadsschouwburg. 20 uur: De letterkundige Gabriël Smit houdt een voordracht over „Het goede lezen van het goede boek". TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals, ex positie van poppenhuis anno 1750 met inventaris. Het museum is geopend op werkdagen van 1016 uur, des zondags van 1316 uur. Teylers Museum: schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer van Rembrandt. Michel An- gelo, Claude Lorrain; Fossielen en mine ralen, historische natuurkunde-imtru- menten. Geopend op iedere werkdag behalve maandag van 1117 uur en de eerste zondag van iedere maand van 13—17 uur. Teylers Museum: Expositie van etsen en tekeningen van Rembrandt. Tot 18 maart, Geopend iedere werkdag, behalve maan dag, van 1117 uur en de eerste zondag ven elke maand van 1317 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat "9: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen van 1017 uur, des zondags van 1316 uur. Grote Kerk, Grote Markt: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur. Bezichtiging onder geleide op aanvraag voor groepen van tenminste vijftien personen. Tinholthuis, Bloemendaal, Vrijburglaan 17: Het museum is geopend van maandag tot en met zaterdag van 912 en van 14—16 uur. Tevens elke eerste zondag van de maand van 1517 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's (Bij belse voorstellingen). Geopend op aan vraag. ieder uur van de dag. Zondags ge sloten. Woonhuis Van Looy: Des zondags van 1417 uur en donderdags van 10—12.30 en van 13.3017 uur geopend. Museum „Het Huis Van Looy": Tentoon stelling onder auspiciën van Haarlems Interscholair Comité van tekeningen, foto's handwerken en produkten van handen arbeid. Tot 18 maart. CruQuiusmuseum, Heemstede: Historisch© stoommachines en grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp februari 1953. diversen Zondag 11 maart. Concertgebouw, 14.30 uur: Kindermatinee met de vertoning van de film „Dick Trom". Zondag 11 maart. Gebouw H.K.B., 20 uur: Voor de Operettevereniging „Diogé" houdt Leo Riemens een causerie over opera en operette. Muzikale toelichting door middel van gramofoonplaten. Zondag 11 maart, Lido-Theater, 11 uur: Bij zondere voorstelling van de operafilm „La Traviata", 14 jaar. Zondag 11 maart Studio-Theater, 11 nun Bijzondere voorstelling van de film „De witte droom" met medewerking van de Weense IJsrevue van Karl Schafer, alle leeftijden. Zondag 11 maart. Cinema Palace, 10.30 nur: Bijzondere voorstelling van de film „La vie commence demain" (Het leven begint morgen), 18 jaar. Maandag 12 maart, Begijnhofkapel. 20 uur: Interkerkelijke samenkomst. Zangdienst van 19.30 uur af. Maandag 12 maart, Aula Teylersmuseum, 14.15 uur: Voor de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen spreekt mejuffrouw Hoekendijk over „Licht in donker Am sterdam". Maandag 12 maart, Brinkmann, 20 uur: Voor de Studievereniging voor Psychical Re search zal de heer P. Seelen, paragnost, een aantal psychologische proeven doen. De avond staat onder leiding van prof. dr. W. H. C. Tenhaeff. Dinsdag 13 maart, Brinkman, Houtplein, 20 uur: Voor het Genootschap Nederland' Engeland spreekt de heer R. A. L. Hartman over „One window and two small rooms". Lies Franken en Kees Brusse in „Een nacht vol verwarring" van Olivier Goldsmith, welk blijspel door de toneelgroep „Theater" zondag in Haarlem wordt opgevoerd. Woensdag 14 maart. Voor de Vereniging voor Pedagogiek beantwoordt een forum, be staande uit de heren drs. H. G. Bos. drs. D. Fokkema, E. J. Lodewijks, J. Buys Jr. en de d ames LosecaatVermeer en Schreuder, vragen over opvoeding. (Brink mann, 20.15 uur). Donderdag 15 maart. Gebouw der Vrijz. Her vormden, Vestestraat, 20 uur: Voor de Ver eniging „Weten en Werken" draagt me vrouw Rolien Numan voor „Balladen van vroeger en nu". Na de pauze: „Een gewoon gemengd bericht" van D. Kramer. Donderdag 15 maart, De Leeuwerik, 20 uur: Voor de Nederlandse Reisverendging spreekt A. Viruly over „De zee en de over kant". Vrijdag 16 maart, Brinkmann, 20 uur: Voor leerlingen en oud-leerlingen van de M.T.S. spreekt ir. E. C. M. Roderkerk over „De Kennem erduinen Vrijdag 16 maart. Zaal Raamsingel 16, 20 nar: Voor de Katholieke Arbeidersbeweging spreekt A. van de Veldt over: „Positie kiezen". MILAAN (AFP/Reuter) Het blinde zeventienjarige Italiaanse meisje Amabile Battistella heeft haar gezicht herkregen door transplantatie van het hoornvlies van de priester Gnocchi, die de vorige week overleed. De twaalfjarige Silvio Colagran- de, die eenzelfde operatie onderging en eveneens hoornvlies afkomstig van de ogen van Gnocchi kreeg, kon woensdag weer zien. Beiden waren opgenomen in instellingen die Gnocchi voor de verzor ging van blinde en lamme kinderen had opgericht Verklaring premier Strijdom De premier van de Unie van Zuid- Afrika, Johannes Strijdom, heeft verklaard dat als de blanken zich in Zuid-Afrika willen handhaven zij ervoor moeten waken dat er geen rassenmenging plaats vindt Blanken en niet-blanken moeten waar mo gelijk gescheiden blijven, zo zei hij op een partij-bijeenkomst Een kribbebijter is in letterlijke zin: een paard dat de slechte gewoonte heeft stukken hout uit zijn krib, zijn etensbak, te bijten- Het schijnt dat het dier ten gevolge van een slechte spijsvertering stuiptrekkingen krijgt en dan bijtende bewegingen vertoont Figuurlijk bezigt men het woord voor een ruziezoeker, een nijdas. In Zuid-Nederland bestaat ook een werkwoord kribbijten, in de betekenis: armoe lijden. Wij hebben daarvoor een aardige, hierbij passende uitdrukking: op een houtje moeten bijten. Het Vlaams kent kribbebijter ook in de zin van: gierigaard en gebruikt de zegswijze: op de krib bijten in de be tekenis: de hond in de pot vinderu^ j NEW YORK (Reuter) Syrië heeft bij de Veiligheidsraad van de UNO een tegen- protest ingediend over het incident van afgelopen zondag op het Meer van Galilea, waarbij vier Israëlische politiemannen door vuur van Syrische kustbatterijen wer den gedood. In een brief aan de Britse voorzitter van de raad, Sir Pierson Dixon, zegt Syrië met nadruk te protesteren tegen wat het noemde „de gewapende en van te voren beraamde Israëlische aggressie". Is rael wordt verder beschuldigd van een „volslagen ongerechtvaardigde houding". Egypte heeft bij de gemengde Israelisch- Egyptische bestandscommissie een klacht ingediend volgens welke een Israëlische post gevuurd heeft op een Egyptische stel ling in de sector van Gaza. Waarnemers van de UNO stellen een onderzoek in. Vol gens een Israëlische woordvoerder vuurden de Egyptenaren het eerst. Er werden geen verliezen gemeld. De zeventigjarige premier van Israel, David Ben Goerion heeft gisteren met de chef van de generale staf, generaal-majoor Mosje Dayan, gewerkt aan de versterking van de grens ten oosten van de strook van Gaza. De premier is de gehele dag bezig geweest met het spannen van prikkeldraad rondom een nederzetting, die zes jaar ge leden door immigranten uit Koerdistan is gesticht. Twee weken geleden heeft de premier de 150.000 leden van het vakver bond opgeroepen één dag te komen werken aan de versterking van nederzettingen. Ook alle militairen gaan dit werk een dag doen. Het hoofd van de UNO-commissie voor het toezicht op het bestand in Palestina, generaal-majoor Burns, heeft in Cairo ge sproken met de Egyptische minister van Oorlog over een vermindering van de span ning aan de Egyptisch-Israelische grens. Burns sprak ook met de Egyptische minis ter van Buitenlandse Zaken en de ambas sadeurs van de Verenigde Staten en Groot- Brittannië. De drie Arabische staatshoofden hebben volgens conferentiekringen in Cairo even eens aandacht gewijd aan de situatie aan de grenzen van Israel met de Arabische landen en voorstellen van de secretaris generaal van de UNO aangaande verlich ting van de spanning aan de Israelisch- Arabische grenzen. NEW YORK (Reuter) Voor de derde maal in een week tijds heeft de effecten beurs te New York een ongekend hoog koerspeil bereikt. De koerswinsten be droegen gisteren ongeveer vier tot vijf dollar. Er kwamen geen grotere koersver liezen voor dan ongeveer een dollar. Het koersgemiddelde van zestig aandelen, be rekend door een particuliere firma, steeg met zeventig cents tot het recordcijfer van 183,40 dollar, waarmede het maandag be reikte recordpeil met veertig cents werd overtroffen. HAARLEM. In het geheele land is een zucht van opluchting opgegaan nu men den beruchten inbreker Frans Rosier, onlangs uit het gesticht te Medemblik ontvlucht, te Utrecht heeft gearresteerd. Het werd hoog tijd ook, want uit alle hoeken in den lande kwamen berichten over aanhoudingen van personen, die naderhand bleken Rosier niet te zijn. Zoo werd in Leeuwarden een onderwijzer van een Christelijke school op het station door de maréchaussee ingerekend toen hij uit den trein stapte. Dergelijke vergissingen hebben zich alom voorgedaan, maar daar aan is nu een einde gekomen door de arrestatie van den echten Roeier te Utrecht. Hij betrad daar een barbierswinkel en verborg zijn gelaat, terwijl hij op zijn beurt wachtte, achter een krant. De bar bier kreeg argwaan toen zijn nieuwe klant baard en snor afgeschoren verlang de en deze argwaan werd nog sterker toen bij het scheren bleek dat de man het haar geverfd en het gelaat geschminkt had. Op een opmerking van den kapper antwoordde Rosier want die was het inderdaad, zooals later bleek dat vrienden een grap hadden uitgehaald. Toen de klant vertrok. Met de barbier hem door een leerjongen volgen. Rosier begaf zich, na brutaal voor het poMtiebureau op de Ganzenmark het aangeplakte biljet, vermeldende de belooning voor zijn aan houding, gelezen te hebben, naar een logement in de Waterstraat. De barbiers jongen keerde ijMngs terug naar zijn pa troon, die de poUtie waarschuwde. Twee agenten begaven zich derwaarts, namen R., die zich niet verzette, gevangen. Op zijn verzoek werd een rijtuig besteld, waarmee hij naar het bureau van poUtie werd gebracht. Hij had een geladen revol ver en nog 25 patronen in den zak en een bedrag van tweehonderd gulden. Hij ontkende de gezochte Rosier te zijn en zeide Jacobus Jansen te heeten en in Weesp te wonen. Op verdere vragen be waarde hij een hardnekkig stilzwijgen. Een telegrafisch naar Utrecht ontboden verpleger uit Medemblik heeft hem per tinent herkend evenals enige politie mannen, die hem van vorige arrestaties kennen. Het op hem gevonden geld komt vrij wel overeen met het bedrag dat bij een inbraak te Gouda, dezer dagen gepleegd, werd gestolen. Daarbij werd de benadeel de, de weduwe Overgauw, ernstig door den dader mishandeld. Voor velen staat het buiten twijfel, dat Frans Rosier de schuldige is.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5