DURE ANTHRACIET SI KAPOK Buurtbelang Aerdenhout-Bentveld vierde zilveren bestaansfeest H.T.C. met „Kleine kinderen worden groot" van Langley Bouw van 22 woningen nabij Boven weg en V an H aemstedelaan Blijvend nieuw/ Kort en bondig Gymnastieklokaal voor de Van Zeggelenschool Schouwburg-verbetering zal 98 mille vergen Amateurtoneel „De Spaarnestad" Afscheidsrecital van Theo van der Pas Restauratie stadhuis Moord in Arnhempolitie verrichtte arrestatie Raad Bloemendaal .jr Het manifest der zeven Nederlanders VRIJDAG 9 MAART 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE IIAARLEMSCHE COURANT 4 Kosten: 2.2 ton Krakende stoelen verdwijnen; siergordijn vóór brandscherm Examens VICTORIOUS WALES SEVEN SISTER WALES Burgerlijke Stand van Haarlem Burgerlijke Stand Heemstede J. A. Schippers treedt af als directeur Gredietbank Gritiek op Verbond voor Veilig Verkeer Jaarvergadering DWR Vier percent vakantie toeslag gemeentepersoneel Gebedsactie te Maastricht voor Leon Jungschlaeger zuiver zacht Talrijke adhesiebetuigingen Emigrante, lijdend aan ongeneeslijke ziekte, op thuisreis naar Uden Vonnis van zes jaar voor doodslag op broer Fornuis aangestoken waarin geld was verstopt De vereniging Buurtbelang Aerdenhout-1 lang de heer G. M. W. Margadant onthulde Bentveld had donderdagavond ter viering van het vijfde lustrum de juiste datum van het vijfentwintigjarig bestaan was 29 december van het vorige jaar voor een keer de gebruikelijke Boekenrodezaal ver wisseld voor die in het Haarlemse Kegel bondgebouw. Burgemeester dr. D. H. Pee reboom Voller vond het toch prettig, dat de inwoners van het landelijke Aerdenhout, het mooiste woongebied in ons land, de grote stad dichtbij hebben. Bij Mieze feest vreugde moet ik, aldus dr. Peereboom Voller, echter een niet zo'n prettige mede deling doen. Het probleem van de wegen hangt nog steeds ongewijzigd boven de hoofden van de inwoners van Aerdenhout, ook al verneemt men er op het ogenblik betrekkelijk weinig van. Maar de aanslag op Aerdenhout dreigt nog steeds in zijn volle omvang. De burgemeester getuigde verder van de samenwerking tussen het gemeentebe stuur en het buurtbelang. Hij noemde het bestaan van deze vereniging belangrijk en betreurde het dat de woonkernen Over- veen en Bloemendaal niet eveneens zo'n gemeenschap vormende vereniging had den. Gemeentebestuur en B.A.B. hebben begrip voor elkander en trachten er het beste van te maken. Tevoren had de voorzitter van Buurtbe lang Aerdenhout-Bentveld mr. Bos in zijn welkomstwoord een overzicht gegeven van het wel en wee van de vereniging in de afgelopen 25 jaren. De oprichting had ten doel een oplossing te krijgen voor enkele buurtbelangen en gelukkig is het nooit zo ver gekomen, dat B.A.B. een klachtenbu reau werd. Er is veel bereikt, al is het werk niet altijd met succes bekroond. Wie nu de voetpaden en de T.L.-verlichting vergelijkt met de toestanden van een kwart eeuw geleden, mag dankbaar voor de verbetering zijn. Het plan huizen te bouwen in het natuurreservaat, dat Naal- denveld heet» is voorlopig van de baan. Onder leiding van de heer M. C. Koning is bereikt het tot stand komen van de spoorweghalte Aerdenhout-Heemstede. In het eerste deel van het feestprogram ma, dat pas tegen middernacht een einde kreeg, vertoonde Don en Ly Vermeire's marionettentheater het spel „Vlinder Vio let", naar de gelijknamige novelle uit de bundel „Nocturne der zeven spionnen" van Rico Bulthuis, waarin het spel over de fan tasie van het menselijk verlangen wordt uitgedrukt. Vermeire bracht dit spel, waar bij de muziek werd verzorgd door de com ponist Dirk Broekarts, reeds eerder in Haarlem in het Frans Halsmuseum. Na de pauze trad een cabaretgezelschap, bestaande uit een vijftal ambtenaren van de gemeentesecretarie van Haarlem voor het voetlicht onder leiding van de heer Pennarts. Aan dit programma hebben de ruim honderd aanwezigen veel plezier be leefd. J ubileumgeschenk In de pauze maakte mr. S. Scholtens zich de tolk van het comité van huldiging. Hij belichtte de positieve zijden van de vereniging en het bereiken van succes op velerlei gebied. Daarna ging hij over tot het overhandigen van het jubileumge schenk, een bloemenhulde en een chèque ter waarde van ruim zevenhonderd gulden. Hiervoor zal de vereniging een projectie scherm aanschaffen, te gebruiken bij de maandelijkse bijeenkomsten, waarbij dik wijls lezingen met vertoning van lichtbeel den op het programma staan. Mr. Schol tens huldigde met een sigarette-aansteker en rookgerei de heer J. de Graaf, die sinds de oprichting bestuurslid van B.A.B. is ge weest en het secretariaat op onnavolgbare wijze heeft verzorgd. De eerste voorzitter van het buurtbe- dat het buurtbelang geboren is in een tramwagen van de NZHVM. Dat was de plaats waar de forensen klaagden over al lerlei ongemakken in Aerdenhout. De he ren Margadant en De Graaf namen toen het initiatief niet langer in de tram te klagen maar wat te gaan doen. Een circu laire werd opgesteld en de oprichtersver gadering had een meer dan bevredigend verloop. Dat in het begin de samenwerking met het gemeentebestuur niet zo was ge weest als burgemeester Peereboom Voller het eerder op de avond had genoemd, zette de heer Margadant nader uiteen. De Haarlemse raad zal woensdagmiddag beslissen over een voorstel van B. en W. het gebouw der Van Zeggelenschool I aan het Van Zeggelenplein uit te breiden met een gymnastieklokaal, een waslokaal, twee kleedlokalen, een kamer voor de vakonder wijzer lichamelijke opvoeding en een ka mer voor de concierge. De kosten van bouw en inrichting worden geraamd op 220.300. Zoals wij reeds eerder gemeld hebben zullen de ongemakkelijke, hinderlijk kra kende stoelen in de Stadsschouwburg op korte termijn vervangen worden door nieuwe. Tevens is het nodig de vloerbe dekking te vernieuwen, terwijl ook de ver lichting van de zaal verbetering behoeft. Men is van plan een grote lichtkroon te laten ophangen alsmede enkele wandar- men en lichtarmaturen langs de balustra de van het balkon. Tenslotte zal er een siergordijn tussen zaal en brandscherm worden aangebracht, opdat dit laatste wei nig fraaie scherm, dat voor de voorstellin gen is neergelaten, aan het gezicht van het publiek onttrokken wordt. Met al deze voorzieningen is een bedrag van f 98.060 gemoeid, waarvoor B. en W. in de raadsvergadering van woensdag een kredietvoorstel zullen indienen. Utrecht. Geslaagd voor de doctoraal examen Geneeskunde: mej. M. A. Brouwer, Rotter dam; P. A. J. J. M. de Cock, Sluiskil; J. M. Ooms, Tilburg; S. J. van Riessen. Zeist; L. Schripsema, Almkerk. Doctoraal examen Diergeneeskunde: C. J. Nebelirag, Utrecht. Dièrenarts-examen: W. van Sijpveld, Ilpen- dam; A. F. R. ter Schure, Oldenmarkt en J. M. Wijsmuller, Overveen. ADVERTENTIE is de goedkoopste brandstof Grootste warmte. - Minste as. Langste brandduur. (Super kwaliteit) (le kwaliteit) Alleen-verkoop: BRANDSTOFFENHANDEL FR. VARKENMARKT 6—10 (Spaarne bij Viaduct) Telefoon 1-4-1-6-4 en 1-3-9-0-4 Noel Langley's blijspel „Kleine kinderen worden groot" mag gerekend worden tot de charmante stukken van het toneel, zo kwinkelend amusant is het en zo geestig nonsensikaal met een ernstig tintje als het te pas komt. Het is allesbehalve gemakke lijk te spelen. Het vereist een hoog tempo, navenant aan de enorme snelheid waarmee we van de ene situatie in de andere rollen. Het vereist een radheid van tong, die evenredig is aan de woordenstroom welke vaak luchtigjes de lippen der geplaagde en gemaltraiteerde wezens, die het toneel be volken, verlaat. Men kan de wijze van spelen vergelijken met een bromtol. Hoe sneller die draait, des te hoger het geluid, dat hij voortbrengt. En spelend in de hoge registers kan men pas dit blijspel die uit werking verschaffen, welke het op de toe schouwers moet hebben: een vrolijke zoem toon als het ongedwongen gefluit van een jongen, die zin in de dwaasheid van het leven heeft met verschuldigde eerbied aan Gorter Was het wonder dat het eerste bedrijf gisteravond nog het minste was, omdat de spelers nog niet genoeg op tempo waren om het stuk al goed op dreef te laten zijn? Zij kwamen er gelukkig in. Wat zij ons, een maal op drift, voortoverden was heel ver makelijk en plezierig. Het had stijl. Essie, de verwarde en van duizend zorgjes ver vulde, maar zo bijna zorgeloos levende moeder van het rare gezin, dat zij aanvoert, kreeg van mevrouw M. L. H. Wiemeyer een prima vertolking. Haar toon zweefde al spoedig, zij ging soepel en gemakkelijk' haars weegs en. bleef een markante .per soonlijkheid gedurende het hele stuk. Haar schoonzoon, de door zijn aanstaand vader schap geplaagde en overspannen Douglas, werd een prachtig staal van typeringskunst van L. Strauss. Wat een brok wanhoop, mijn hemel! Een volmaakte earieatuur leverde mr. N. Drost af met zijn existen tialistische schrijver-echtgenoot. Hij was even potsierlijk als gek. Zijn antipode, Jane, mocht er ook zijn. Mejuffrouw Th. Arnaud de Callavon bewees dat haar spel- talenten vele zijn. Beheerst, goed van ge voel en aangenaam van voorkomen zijn de epiteta, welke ik haar mag geven. Onmid dellijk noem ik dan ook mejuffrouw L. A. van Elk, die dochter Bicky met alle toneel- HAARLEM, 8 maart 1956 ONDERTROUWD: 8 mrt, D. Miedema en M. H. Speerstra. GEHUWD: 8 mrt, J. Winkel en C. Scholte; L. Krook en E. Tuilan. BEVALLEN van een zoon: 7 mrt, A. J. de DroogEland; A. M. A. van ZantenBoer kamp; 8 mrt, L. Ch. DrostePijper. BEVALLEN van een dochter: 5 mrt, M. C. van HaasterBoelé; 6 mrt, B. Smitsde Jong; F. H. Heiligersvan der Meij; 7 mrt, H. Plaggen borg—Kruizinga; J. A. Zwart Voerman; 8 mrt, E. van der Veldevan der Wal; W. M. C. Hansenvan Boeckel. OVERLEDEN: 6 mrt, Chr Rompelman, 71 j„ Nachtegaalstraat; J. M. G. Suerhoff—Ra- vénswaaij, 70 j., Emmalaan; 7 mrt, A. H. W. Geurtz, 78 j., Obistraat. ONDERTROUWD: G. Knook en J. J. Kna pen; A. Dijkshoorn en J. E. C. Creutzberg; W. v. d. Eijnde en A. M. v. d. Asdonk; R. Broekhuizen en I. L. de Voogd: W. Bogaard en A. Bisser; N. A. Leuven en M. G. Spann; A. G. den Haan en M. A. de Geus. GEBOREN: Simon Imco, z. van S. Siezenga en C. J. Groenendijk: Arie, z. van L. Kuiper en A. W. Ruijgrok; Johannes Henricus Cle mens Maria, z. van M. J. Lammers en G. M. P. de Boer; Veronica Maria Sophia, d. van H. E. J. Bekedam en M. Th. Th. Rennings; Yvonne Francina Maria, d. van A. J. Bakker en W. C. v. d. Pluijm; Christiaan Ariën, z. van A. v. d. Lugt en J. Strijbis; Bart, z. van A. J. Lohr en Reuderink; Jolanda Karin, d. van H. E. Wassink en G. J. Mounier. OVERLEDEN: Wed. J. E. Stom—Mons, 82 j„ Overboslaan 27; Wed. T. de Jong—Ikkink, 90 j., P. de Hooghstraat 2; Wed. E. M. Pol- vliet—Deckers, 77 j., Herenweg 113; H. G. Guthschmidt, 82 j., Jan Steenlaan 3; Wed. H. van Bakel—van Rooij, 89 j., Kerklaan 85; A. A. Kok, 13 mnd., Achterweg 5; Wed. A. J. KaakPlug, 94 j., Overboslaan 27. De Haagse pianist Theo van der Pas is de opgang van zijn carrière begonnen met Chopin, nadat hij zich in Warschau als vertolker van de werken van deze grote Pool had weten te onderscheiden. Voor het grote publiek is hij de Nederlandse Chopin- speler bij uitstek geworden; het heeft hem als zodanig bejubeld en het verwachtte niet anders dan dat, nu de kunstenaar de tijd gekomen acht om afscheid van het podium te nemen, zulks zou geschieden met een Chopin-programma. Het was onvermijde lijk en het geschiedde aldus. En het is wel zeker dat Theo van der Pas in de herin nering zal blijven voortleven in associatie met Chopin. Voor de velen, die hem donderdagavond in de Haarlemse Concertzaal toegejuicht hebben, zal dit een herinnering zijn aan een volgroeide kunstuiting, aan een doorvoelen en uitleven van wat Chopin gedacht en ondergaan heeft, gedragen en gestuwd door eenzelfde temperament en gehuld in de sfeer der romantiek van de componist. Iedereen zal zich daarbij afvragen, hoe het mogelijk is, dat een uitvoerend kunstenaar aldus op het hoogtepunt van zijn kunnen, wanneer zich nog geen enkel teken van verzwakking voordoet, integendeel, wan neer blijkt dat het technisch kunnen en het artistieke bewustzijn zich in zijn volheid manifesteert, het besluit kon nemen er nu maar mee uit te scheiden. Vraagt men het hem zelf, dan is zijn antwoord: „Ik wil eindelijk eens verlost worden van de soms ondragelijke spanning, die het telkens weer optreden voor het publiek met zich mee brengt en het is beter dat ik nu vaarwel zeg, dan wanneer ik er toe gedwongen word." Van der Pas neemt geen afscheid van de kunst, maar van het publiek en hij doet het in volle glorie. Men moge zijn besluit billijken. Wij hebben deze avond nog eens zijn hartstochtelijk nerveus spel beluisterd in Preludes en Etudes, zijn beeldend ver mogen bewonderd in twee Ballades, in het derde Scherzo, in de Nocturne in c (opus 48) en in het instrumentale bel canto van de Impromptu in Fis, wij hebben genoten van zijn geraffineerde karakteristiek in drie Mazurka's en ons tot geestdrift laten op winden bij de machtige en zeer beheerste vertolking van de grote Polonaise in As. En wij hebben van dat alles een indruk meegenomen, die ons zal bijblijven als een heerlijke synthese van een merkwaardige kunstenaarsloopbaan. Toen wij Theo van der Pas nog even de hand gingen drukken, vond mijn vrouw het juiste woord om de scheidende kunstenaar te eren. Zij zei doodgewoon: dank! JOS. DE KLERK. schoolmaniertjes en krankzinnige poses voortreffelijk speelde. Als dit een debuut is, kan men zich geen beter denken. Ook hier bleef het niet tot maniertjes beperkt, maar kreeg in III vooral ook het gevoel kans om door te breken. Sober, wat scherp maar toch niet onverdienstelijk bleek mejuffrouw J. A. Frijns de dochter Ka thy voor het voetlicht te kunnen brengen, goed gesecondeerd door de heer P. J. C. Roseboom als haar werver. De rust in zijn optreden is een fraaie basis om zijn uit beeldingsvermogen verder te ontwikkelen. Mr. B. R. Frerichs maakte van de diefach tige butler een harmonische creatie. Mr. J. Roggeveen zette een zeer overtuigende dokter neer, raak van intonatie. De dol drieste Roland Wayne had in de vertolking van A. J. Emous de lijflijk niet imponeren de verschijning tegen, een beetje meer theater had niet misstaan, maar onaardig was het toch niet. Zuster Pynegar ten slotte bleek aan mevrouw R. C. Ekering Eeftinck Schattenkerk best toevertrouwd. Over de regie van Wim Paauw alle lof. Leuke vondsten en een overvloed aan be weging hielpen de spelers op gang. Alleen het bureau had met meer rommel bezaaid moeten zijn. Het zoeken naar de ring en de aandelen bijvoorbeeld was nu niet erg geloofwaardig. Maar dit is een aanmerking, die van ondergeschikt belang is, verge leken bij wat er zo al tegenover stond. P. W. FRANSE Vijfentwintig mille gevraagd voor aankoop bouwmateriaal Bij de voorbereiding van de restauratie van het Haarlemse stadhuis heeft zich, ge lijk bij herstel van dergelijke historische gebouwen altijd het geval is, de vraag voorgedaan, hoe men aan voldoende ge schikt materiaal voor deze restauratie moet komen. Zulk materiaal komt namelijk veelal slechts ter beschikking door afbraak van oude panden, dat niet steeds in vol doende mate verkrijgbaar is. Teneinde in voorkomende gevallen direct tot aankoop van zulke materialen te kun nen overgaan, vragen B. en W. thans een krediet van 25.000. In de donderdag gehouden vergadering van aandeelhouders van de Nederlandse Gredietbank te Amsterdam is eervol ont slag verleend aan de directeur de heer J. A Schippers te Haarlem. Op 30 juni zal hij zijn functie neerleggen. Met ingang van 1 juli is hij door de groep aandeelhouders A benoemd tot commissaris. De heer Schip pers is een bekende figuur in Haarlem en maakt o.a. deel uit van de gemeenteraad en van de Provinciale Staten van Noord holland. In een kuil op een terrein in de gemeente Arnhem heeft de politie het stoffelijk over schot gevonden van de 45-jarige arbeider A. W. K. H. Het stoffelijk overschot was bedekt met kalk en zand. De man werd sinds enkele dagen reeds vermist, waarvan aangifte was gedaan bij de recherche. De recherche ontving kort nadat de ver missing was aangegeven de mededeling dat op het bedoelde terrein werd gegraven hetgeen de bevreemding van voorbijgan gers had opgewekt. Zij stelden de politie van hun bevindingen in kennis. Het toen door de recherche ingesteld onderzoek bracht 't stoffelijk overschot aan het licht. De politie heeft een arrestatie verricht. Na dere bijzonderheden kon men, hangende het onderzoek, nog niet mededelen. In een te Delft gehouden vergadering van de Vereniging voor Veilig Verkeer hebben de voorzitter D. P. Kok en het bestuurslid de heer A. Schuiling als hun oordeel uitge sproken, dat het Verbond voor Veilig Ver keer te weinig activiteit ontplooit. De afdeling Delft acht de toestand op het gebied van de verkeersveiligheid zo ernstig, dat zij besloten heeft een nieuwe methode te volgen met betrekking tot de voorlichting van het publiek. In een cau serie, welke de heer B. Scholten, inspecteur van de Verkeerspolitie te Delft, hield over de ontwikkeling van het snelverkeer, werd met de nieuwe vooiiichtingsmethode, wel ke de realistische genoemd kan worden, reeds een begin gemaakt. Er werden foto's geprojecteerd van de gevolgen van ernsti ge aanrijdingen, welke veel indruk op de aanwezigen maakten. liOciUUuUIÜI.1 De gemeenteraad van Bloemendaal komt op donderdagmiddag 15 maart in openbare vergadering bijeen ter behandeling van eenentwintig punten. Voorgesteld wordt een adres aan de Landelijke adviescom missie voor kerkhoven en begraafplaatsen, inzake afschaffing van het klassenstelsei op begraafplaatsen, voor kennisgeving aan te nemen. Wegens het steeds stijgende aantal leer lingen aan de Julianaschool werd het on derwijzerskorps aldaar allengs naar be hoefte uitgebreid. Tot nu toe werden de nieuw benoemde onderwijzers (essen) in tijdelijke dienst benoemd. Thans achten B. en W. het tijdstip gekomen om de tijde lijke aanstellingen te vervangen door aan stellingen in vaste dienst. De eerst-voor- gedragenen van de vier voordrachten zijn: mejuffrouw E. J. Suerink, .mevrouw B. W. V. Moen-Wouterlood en de heren J. G. Meenhorst en G. J. Franke; allen zijn thans in tijdelijke dienst. Kleuteronderwijs De oudercommissie van de openbare kleuterschool, ondergebracht in de Born- waterschool, heeft aan de gemeenteraad verzocht te besluiten een openbare kleu terschool te Bloemenaal te stichten. B. en W. stellen de raad voor afwijzend te be schikken op het verzoek der oudercommis sie, op grond van het feit dat in het ge deelte der gemeente op genoegzame wijze is voorzien in de behoefte aan openbaar kleuteronderwijs en te bepalen, dat de huisvesting van de openbare kleuterschool, gevestigd in de Bornwaterschool, verbete ring behoeft; deze verbetering zal bestaan uit het aanbouwen van een ruim speello kaal, een kamer voor het hoofd der school, een ruimte voor berging van leermiddelen, het inrichten van enige toiletten en het aanbrengen van een afzonderlijke toegang tot de vleugel bestemd voor de kleuters. B. en W. stellen de raad voor te benoe men tot leden van de Tinholtcommissie de heren J. van Holten (lid van de gemeente raad), drs. J. W. Wichers, R. D. Lagendaal (onderwijzend personeel), mevrouw A. P. Salm-Stadt en de heren K. Tinholt en P. F. Kamminga (belangstellenden), Woningen bij Bovenweg In november besloot de gemeenteraad van Bloemendaal voor de duur van 75 jaar aan de woningbouwvereniging „Aerden hout" in erfpacht af te staan drie percelen bouwgrond, gelegen in het uitbreidings plan Bovenweg-Van Haemstedelaan, ter oppervlakte van 4200 vierk. m. Architect B. J. J. M. Stevens heeft voor deze ver eniging een bouwplan ontworpen voor de bouw van tweeën-twintig woningen (vier blokken van vier en twee blokken van drie woningen). Veertien woningen zullen een inhoud hebben van 311 kub. meter en acht een inhoud van 283 kub. m. Het eerste type zal ruimte bieden voor een gezin van ten hoogste tien personen en het tweede type voor een gezin van ten hoogste negen personen. Elke woning bevat, behalve een woonvertrek, vier slaapkamers en een was ruimte, waarin de bewoners eventueel, voor eigen rekening, een heetwaterapparaaf kunnen laten aanbrengen. De totale bouw kosten bedragen f325.719. ADVERTENTIE In hotel ,.De Leeuwerik" in Haarlem hield de HZ en PC „De Waterratten" donderdag avond de jaarlijkse algemene vergadering. Wegens familieomstandigheden was voor zitter G. Voogd verhinderd. Hij werd vervan gen door de secretaris, de heer C. Spaans. In zijn openingswoord herdacht de wnd. voorzitter met enige gevoelvolle woorden het overlijden van mevrouw Th. M. Voogd—van den Hogen. Uit de jaarverslagen bleek dat wederom een actief jaar was afgesloten en dat de financiële toestand gunstig genoemd kan worden. De ere-medaille van die vereniging voor leden die 25 jaar lid zijn mochten in ontvangst nemen de heren R. de Leeuw en H. handgraaf. Voor 't 10-jarig lidmaatschap werd de onderscheiding uitgereikt aan de heren L. A. Meijer, R. v. d. Booren en P. Wapstra. De prestatie-medaille van de KNZB werd uitgereikt aan Piet de Bruyn. Wegens het bedanken van de heer J. E. Smit als bestuurslid, werd in de hierdoor ontstane vacature gekozen de heer drs. J. Th. Groos- muller. In twee vakatures bij de technische commissie werd voorzien door de benoeming van Fred de Bruyn en Klaas Band. Medegedeeld werd dat uit Zwitserland een uitnodiging is ontvangen voor deelname aan zwemwedstrijden die in het zomerseizoen al daar zullen worden gehouden. B. en W. van Haarlem zullen de raad in de vergadering van 14 maart voorstellen, de verwachte verhoging van de vakantie toeslag voor het rijkspersoneel tot 4 percent van de jaarlijkse bezoldiging, ook van toe passing te verklaren op het daarvoor in aanmerking komende gemeente-personeel van Haarlem. De schoolkinderen van Maastricht gaan een gebedsactie beginnen voor de Maas trichtenaar L. Jungschlaeger, tegen wie in Djakarta de doodstraf is geëist. Het initia tief tot deze gebedsactie is uitgegaan van de deken van Maastricht, mgr. P. J. M. Jenneskes. ADVERTENTIE illioenen rokers ondervinden het vanaf de eerste dag: iedere HUNTER King Size is steeds opnieuw Cemet van de volle zuiverheid onveranderlijk 20 STUKS 85 CENT Naar wij vernemen heeft het Manifest der Zeven Nederlanders, waarin een be-, roep wordt gedaan op de regering om de zaak Jungschlaeger door toedoen van de Verenigde Naties aanhangig te maken bij het Internationale Gerechtshof, grote weer klank gevonden. Adhesiebetuigingen uit alle delen van het land komen talrijk bij het secretariaat binnen. Van allen die in- s^emmeo, J»e,t,hun, ..sijrevTen verwachten de ondertekenaars éen ondertekende betuiging :van instemming per. briefkaart. De zeven ondertekenaars van het manifest zijn: G Ch. Aalders, voorzitter van de Expoge R. P. Cleveringa, hoogleraar te Leiden F. J. Goedhart, lid van de Tweede Kamer Leonhard Huizinga, auteur; Gezine H. J. v. d. Molen, hoogleraar aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam; K. van Rijcke- vorsel, lid van de Tweede Kamer en A Goekoop, Catshuis Sorghvliet, Adriaan Goekooplaan 10, Den Haag. Volgens artsen heeft zij nog slechts korte tijd te leven Mevrouw A. Manders, een Nederlandse vrouw in Canada die, lijdend aan een onge neeslijke ziekte, volgens haar dokters nog slechts korte tijd te leven heeft, is donder dag aan boord van de „Maasdam" uit New York naar Nederland vertrokken, tezamen met haar man en zoontje van anderhalf jaar. Deze reis naar haar ouders, broers en zusters te Boekei bij Uden (N.B.) is moge lijk gemaakt door een geldinzameling, die door een plaatselijk blad in haar woon plaats Sudbury was georganiseerd en 1700 dollar opbracht. De plaatselijke ambulance dienst stelde een ziekenauto ter beschik ing waarmee de patiënte over de 1500 kilometer van Sudbury naar New York werd vervoerd. Daar werd zij onmiddellijk in de ziekenafdeling van de „Maasdam" opgenomen. Het gerechtshof te Amsterdam heeft de 42-jarige opperman Ab van der W. uit Utrecht wegens doodslag op zijn broer ver oordeeld tot een gevangenisstraf van zes jaar met aftrek. Veertien dagen geleden had de procureur-generaal een gevangenis straf van zeven jaar geëist. B. had op zaterdagavond 22 oktober in de beruchte Utrechtse Buurt, toen hij in gevecht was geraakt met zijn beide jongere broers, de 28-jarige Joop een dodelijke steek in de hartstreek toegebracht. Ter zitting voor het hof had verdachte aange voerd, dat hij eerst zelf op de grond was gesmakt en toen een mes had getrokken uit zelfverdediging om zijn broer Joop schrik aan te jagen. Deze zou toen gestrui keld en met zijn borst in het mes gevallen zijn. „Als er tijdens afwezigheid der bewo ners dieven komen, kijken ze wellicht het eerst in de kasten. Dan zullen ze daar geen geld vinden", dacht mevrouw G. te Hen gelo, toen ze even naar de markt wilde. Ze deed daarom f700 in een busje en stopte dit in het fornuis. Daar zou niemand het zoeken. Zelfs mevr. G. niet. Het fornuis was namelijk behaaglijk warm, toen ze aan het geld dacht. Ze schrok en haalde zo gauw mogelijk het busje uit het vuur. De bankbiljetten waren flink geschroeid. Ze zullen naar de Nederlandse Bank worden gezonden. BINNENLAND Projectiel ontplofte. Op het terrein van een handelaar in oude metalen aan de Fa- brieksstraat te Bergen op Zoom is een pro jectiel dat zich tussen een partij oud koper bevond tot ontploffing gekomen. P. N. uit Heisteren die bezig was met een gasvlam het lood van koperen kranen te smelten en blijkbaar met zijn vlam het projectiel raakte werd tengevolge van de ontploffing op ver-, scheidene plaatsen aan het lichaam verwond. Vernieling; De rechtbank te 's Graven- hage heeft een 39-jarige koopman veroor-' deeld tot f500 omdat hij opzettelijk de in richting van zijn gehuurde woning had ver nield. Hij had een woning, die hij in 1945 betrok, voor f 10.000 laten opknappen. Toen hij na een gerechtelijke procedure dit huis moest verlaten en de nieuwe bewoner geen vergoeding wilde geven voor de aangebrach te verbeteringen, was hij grondig gaan slopen. Ambassades. Het ministerie van Buiten landse Zaken deelt mede dat het Nederlandse gezantschap in Kopenhagen en het Deense gezantschap in 's Gravenhage zijn verheven tot ambassades. Majoor G. Nieuwland. Met ingang van 1 april is bevorderd tot majoor der mariniers kapel de kapitein d.r Marinierskapel G. Nieuwland. Granaat gevonden. Twee jeugdige in woners van Apeldoorn, Arie Blok en Jan van Soeren, hebben bij het graven in een tuin een niet ontplofte granaat en een ge demonteerde handgranaat gevonden. De jongens hebben direct de politie gewaar schuwd, die op haar beurt de hulp van de Mijnopruiminigsdienst inriep. Deze heeft de projectielen, zonder dgt deze schade hadden aangericht, weggehaald. Bob Kroon. De Nederlandse journalist Bob Kroon, correspondnet in Genève van „Time" en „Life" en de „National Brr 1- casting Company", is op de jaarlijkse ver gadering van de Vereniging van Correspon denten bij de Verenigde Naties gekozen tot lid van het bestuur, in het bijzonder voor aangelegenheden betreffende radio en televisie. In sloot verdronken. Het tweejarig zoontje van de familie B. uit Berkel Roderijs is in een halve meter diepe sloot geraakt en verdronken. Het lijkje werd vrij spoedig door omwonenden gevonden. „Ilias" in Vigo. Het Spaanse vracht schip Almeria heeft het Nederlandse schip „Ilias" naar de Spaanse haven Vigo gebi-acht. De „Ilias" had twintig mijl ten oosten van kaap Villano met machinestoring te kampen. HAARLEM EN OMGEVING Bromfietsen. Een 41-jarige meubelma ker, die op het ogenblik ingesloten is in het huis van bewaring te Den Haag, heeft bekend in de loop der jaren ndet minder dan 28 bromfietser gestolen te hebben. Een van deze diefstallen was gepleegd in Haarlem en wel in 1953 aan de Wagenweg. Deze bromfiets zou in Zeist zijn verkocht. Grammofoonplaten. Een Amsterdamse rechercheur heeft donderdagmiddag in Haar lem-Noord twee Amsterdammers, een 44- jarige schilder en een 22-jarige tegelzetter, aangehouden, die ervan verdacht werden bij een muziekhandel aan de Kruisweg in Haar- ten tien grammofoonplaten te hebben gesto len. Zij hadden de platen nog in hun bezit en bij het verhoor kwam vast te staan, dat zij zich reeds geruime tijd bezig hielden met de diefstallen van een zeer groot aantal grammofoonplaten, die zij dan steeds op de markten in Amsterdam aan de man brachten. Beide mannen zijn ingesloten. ADVERTENTIE slaap

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6