beter van eet roomboter Mozart-Beetho ven-cyclus Huldiging ds. A. de Ruiter bij zijn zilveren ambtsjubileum Zandvoort Haarlemmermeer Lisse Bennebroek Amsterdamse Beurs Record-toevloed van nieuwe verzekeringen Londen gaat scherper op ambtenaren letten Jordanië wil 15 Britse officieren houden 11 „De Meervogels" gaat tweede lustrum vieren Vogel voer actie gestaakt Vergadering Ned. Christen-Vrouwenbond Jaarvergadering van „St. Eloy" in Bennebroek Jaarvergadering Gezel schap stille omgang koop 'n pakje extra voor de zondag! Dividend 10 percent Algerijnse arbeiders in en om Parijs in staking Anti-Britse demonstratie van studenten in Saloniki Frans expeditiekorps zal Zuid-Vietnam verlaten Communisten worden geweerd uit verantwoordelijke functies Verzoek aan Londen om hun terugroeping in te trekken Joegoslavisch vakverbond blijft onafhankelijk VRIJDAG 9 MAART 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Op hartelijke wijze hebben de ledeq van de Gereformeerde kerk in Zandvoort don derdagavond in gebouw „Zomerlust" hun predikant ds. A. de Ruiter en diens gezin van hun medeleven en genegenheid doen blijken bij de herdenking van de zilveren echtvereniging en de zilveren ambtsperiode van ds. De Ruiter als predikant. Nadat reeds op 29 februari in hotel Keur een druk bezochte receptie was gehouden, waar velen hun gelukwensen hebben aan geboden en vorige week de gereformeerde jeugd in enkele bijeenkomsten van haar sympathie had blijk gegeven, werd deze gemeente-avond het slot van de viering. Om ruim acht uur werden ds. en mevr. De Ruiter met hun beide kinderen door het lid van de kerkeraad de heer A. Gold- schmeding, de zaal binnengeleid, waarbij hun een welkomstlied werd toegezongen. De heer Goldschmeding las voor Psalm 103 en ging in gebed voor. In zijn inleiding riep de heer Goldschmeding een hartelijk woord van welkom toe aan de afgevaar digden uit Oude en Nieuw Biltzijl, de eerste gemeente van de predikant, aan ds. A. Dondorp als vertegenwoordiger van de classis en aan de predikanten Dokter, Zijl stra en Mulder, die meermalen bij ziekte en vakantie als waarnemend predikant op traden. Namens kerkeraad en gemeente richtte spreker zich tot het jubilerend echtpaar. Spreker memoreerde, dat ds. De Ruiter bij de aanvang van zijn huwelijk de weg naar het noorden koos en dat hij als predi kant daar zeer gezien was, bewees deze avond wel, want een aanvankelijk tot de kerkeraad in Oude en Nieuw Biltzijl ge richte uitnodiging, naar deze avond enkele kerkeraadsleden af te vaardigen, had tot gevolg, dat men met een autobus met 38 gemeenteleden naar de badplaats trok. De heer Goldschmeding wees erop, dat ds. De' Ruiter in september 1946 naar Zandvoort kwam, een plaats, met een geheel ander geestelijk klimaat, want ds. De Ruiter kwam in een gereformeerde kerk, aan wier ontstaan de elf provincies van ons land hebben meegewerkt en waar bovendien steeds een groot aantal mutaties plaats vindt, zulks in tegenstelling met Oude en Nieuw Biltzijl, waar verknochtheid aan geboortegrond veel sterker spreekt. Dit had kunnen leiden tot scherpe tegenstel lingen, doch het bleek al spoedig, dat men in ds. De Ruiter de ware gereformeerde predikant voor Zandvoort gevonden had, want hij openbaarde een natuurlijke vrien delijkheid, die elkeen sympathiek was. Daarbij kwam een bewonderenswaardige trouw in het vervullen van zijn ambt en een grote bescheidenheid in optreden. De Hoofddorpse padvindersgroep „De Meervogels", bestaat tien jaar. Eigenlijk ligt de juiste dag van het jubileum reeds enige tijd achter ons, want deze groep werd opgericht op 5 augustus 1945. Reeds direct na haar oprichting werden de padvinders ingeschakeld bij een sociale hulpactie: het Rode Kruis had namelijk de beschikking gekregen over een groot aantal eieren, die onder de zieken moesten worden gedistri bueerd. Hiervoor werd de hulp van „De Meervogels" ingeroepen en het bleef niet bij deze actie. Er zijn veel gebeurtenissen op sociaal terrein geweest waarbij deze padvinders assistentie verleenden. Zo heb ben zij van de oprichting af medegewerkt aan de herdenkingsplechtigheden van het Nederlands oorlogsgraven comité, waarbij zij de erewacht betrokken of ordediensten verrichtten. Ditzelfde is het geval met plechtigheden, welke werden georgani seerd door de oranjevereniging in Hoofd dorp op 4 mei. Het Rode Kruis heeft steeds de steun van de padvinders ondervonden. Dit bleek niet alleen bij de afname-avonden, die door de bloedtransfusiedienst werden gehouden, maar ook en vooral tijdens de watersnood ramp. Op zondag 1 februari 1953 was de gehele groep des middags om drie uur gemobiliseerd en kon men medewerking verlenen aan de inzamelingsactie van kle ding, dekens en voedsel, die het Rode Kruis organiseerde ten behoeve van de rampslachtoffers. Dagenlang hebben de jongens van „De Meervogels" samen met de medewerkers van het Rode Kruis en andere vrijwilligers dienst gedaan in de Centrale Rode Kruispost, die destijds in de manege op het concoursterrein was in gericht. Thans telt „De Meervogels" ook weer een welpenhorde, die in januari opnieuw werd opgericht. Feestavond Natuurlijk zal deze gebeurtenis niet zon der meer voorbij gaan. Om het jubileum te vieren, hebben „De Meervogels" op zater dagavond 17 maart a.s. een feestavond be legd in „De Beurs" te Hoofddorp. Hier vindt de opvoering plaats van de door Freek van der Meer speciaal voor deze ge legenheid geschreven revue „Formele DMV". Aan het afwisselende programma van toneel, muziek en zang, wordt ook medewerking verleend door de districts drumband van de Nederlandse padvinders te Haarlem. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Klazina Wouterina, d. van W. M. Verwoert en Ch. Möhlmann; Helena Cor nelia, d. van A. Lankhaar en H. Kamerman; Marcel, z. Vain L. Bierenbroodspot en A. Potgieser; Geertruida Maria. d. van B. J. Nijssen en G. J. van der Meer; Gerardus Pe trus Martin-us, z. van F. Schreurs en M. B. van der Burg: Komelis Jan, z. van H. Wies en N. W. Joren; Maria Anna. d. van N. L. van der Geest en H. C. Milatz; Joannes Theo doras Franciscus Maria, z. van J. Th. .Tutte en M. J. A. van Heijst; Theodorus Jozef Maria, z. van G. M. Loogman en A. H. J. Wouters; Nicolaas Leendert, z. van H. J. Passies en A. van der Wiel; Abraham, z. van A. Bijl en M. G. van der Maarl; Maria Jo hanna, d. van N. van der Voort en G. M. Kooi; Geertruida Margaretha, d. van N. van der Voort en G. M. Kooi; Johannes Leonar- dus Maria, z. van J. P. M. Wubbe en W. J. Blokker; Maria, d. van J. H. Poelgeest en M. J. van Dijk; Ingeborg Helene, d. van C. L. H. Janus en H. M. van Dam. ONDERTROUWD: P. M. van Rijn en C. M. Huijk; P. E. Roos en E. Biemond. GETROUWD: C. Jansen en D. Snellink; T. Blok en A. A. van Nieuwenhuijzen; G. Griekspoor en A. C. de Jong. OVERLEDEN: P. Spaargaren, 77 j„ echt- gen. van Elisabeth Tas; A. E. Keijner, 58 j., e. van W. N. Neyendorff; D. Magchielse, 60 j., ongehuwd, z. van Adrianus en Aafje Brou wer; M. Doorten, 70 j., e. van D. Snaijer; P. Gaalswijks, 58 j., e. van G. Bos; H. F. Straat man, 80 je. van N. Maas. Nadat mr. Van der Putte een tweetal walsen van Chopin op de vleugel ten ge hore had gebracht, werd het woord ge voerd door de heer J. Hollestelle, oud-lid van de kerkeraad, die de jubilerende pre dikant schetste als een uiterst gevoelig mens, vól medegevoel voor de mensheid. De heer Goldschmeding bood namens de gemeente het echtpaar De Ruiter een prachtig radiotoestel aan. Ds. A. Dondorp sprak namens de classis en zeide, dat ds. De Ruiter in de classis de bijzondere functie van actuaris vervult, dit is de belangrijke man op de achtergrond. Spreker zag ds. De Ruiter als een scherp waarnemer van karakters. Vervolgens sprak een lid van de kerke raad uit Oude en Nieuw Biltzijl. Deze spreker verklaarde, dat men gaarne gevolg had gegeven aan de ontvangen uitnodiging, om bij de huldiging in Zandvoort. aanwezig te zijn. Vele gemeenteleden wilden zelfs mee, om hun oude predikant te huldigen en dit had tot gevolg, dat men een bus kon huren. De genegenheid voor ds. De Ruiter is in het noorden nog altijd groot, want het grootste deel van zijn jubileumtijd bracht deze predikant in zijn eerste gemeente door, n.l. ruim vijftien jaar en het werd een tijd van veel voorspoed, afgewisseld door de rampjaren van de bezettingstijd, maar toch altijd een tijd van merkbare zegen. Spreker haalde vele herinneringen op uit „dit kleine dorp in het hoge noor den", dat volgens hem op bijna geen enkele landkaart te vinden is, maar waar ds. De Ruiter, na er op 3 maart 1931 in zijn ambt bevestigd te zijn door ds. Los van Leeuwar den, de gereformeerde gemeente tot grote bloei bracht. De jubilerende predikant ontving van zijn Zandvoortse gemeenteleden een nieuwe fiets en een schrijfmachine-tafel. Een geschenk onder couvert werd hem nog geschonken door de leden van zijn eerste gemeente en door de leden van de gereformeerde kerk in Zandvoort, om hier voor een nieuwe schrijfmachine aan te schaffen. Over de grens gezet De Zandvoortse recherche heeft bij 01- denzaal over de grens gezet de 51-jarige Duitser R. S., afkomstig uit Hamburg, daar zijn verblijf in Zandvoort ongewenst werd geacht. De hoofdinspecteur-korpschef van po litie te Zandvoort verzoekt ons, te willen mededelen, dat de actie voor het voeren der vogels is gestaakt. In totaal werd ruim 1200 kg voer ver werkt, waarbij zich in het bijzonder briga dier Van Huffelen en hoofdagent Stout- hamer zeer verdienstelijk hebben gemaakt. Gezinsvoorlichting Op maandag 12 maart houdt de Commis sie voor huishoudelijke en gezinsvoorlich ting te Zandvoort haar laatste lezing in dit winterseizoen in hotel Keur. Drs. J. A. Schroder uit Santpoort zal het onderwerp behandelen: „Problemen rond de middel bare scholier". De commissie vestigt er de aandacht op, dat deze lezing zowel voor dames als heren toegankelijk is. Burgerlijke Stand van Zandvoort GEBOREN: Dirk Jacobus, z, van H. van Aacken en A. van Duijn; Jacob, z. van A. Molenaar en J. K. Keur; Edwin Peter, z. van B. Spierings en J. Mahler; Lena, d. van G van den Nulft en C. M. H. van Ree. ONDERTROUWD: M. P. .T. Silvey en E. Natkiel; J. M. Bluijs en E. C. C. Thoolen. GEHUWD: J H. J. Boom *n H. Cordes; R. Sibbald en C. J. de Kleijn. OVERLEDEN: W. M. A. Lühn. 70 J. Schoolarts nam afscheid Donderdagavond werd in de Witte Zwaan gelegenheid gegeven aan de ouders der schoolkinderen om afscheid te nemen van mejuffrouw Cramer, die sedert 1946 schoolarts te Lisse is geweest. Vele ouders maakten hiervan gebruik. Enkele fraaie geschenken waren het bewijs van dank. J. Visser naar Rijswijk De heer J. Visser, ambtenaar ter secre tarie van Lisse, is benoemd tot ambtenaar van de secretarie te Rijswijk. Vele vereni gingen zullen node de heer Visser zien vertrekken, daar hij een actief aandeel in hun werkzaamheden had. Een vrij groot aantal leden van de afde ling Bennebroek van de Nederlandse Chris ten Vrouwenbond was aanwezig bij de le zing van mevrouw A. E. Nijenhuis-Wind- garen over „Ouderdomsproblemen". Nadat de piesidente mevrouw Van der Hoop van Slochteren gezang 48 had laten zingen en een gedeelte had voorgelezen uit het Evan gelie van Johannes, kreeg mevrouw Nijen- huis het woord en deze begon haar toe spraak met er aan te herinneren, dat voor de tweede wereldoorlog de gemiddelde leeftijd van de mensen zestig jaar was. Thans is deze gestegen tot gemiddeld ze ventig en iedereen kent gevallen waarbij iemand zich ook op veel hogere leeftijd nog volkomen fit voelde. Parallel met deze stijging van de leeftijd loopt ook de daling van het geboortecijfer en daarmede ont staat dus het probleem van de zorg voor deze bejaarden, omdat ten slotte lang niet allen tot hun laatste levensdag kunnen werken. Vervolgens schetste zij de verschijnselen van het ouder worden, dat in wezen niets anders is dan een vermindering van de spierkracht en een veel snellere lichame lijke afbraak. Het is een feit, dat door de geestelijke en ook lichamelijke instelling van degene die ouder wordt, deze proces sen aanzienlijk vertraagd maar ook ver sneld kunnen worden, welke stelling met tal van feiten werd toegelicht. Merkwaar dig is ook dat rust dit proces veel meer in de hand werkt, dan geregelde arbeid. Uitvoerig besprak de spreekster vervol gens op welke wijze men oud en gelukkig kan worden, waardoor de volstrekte mede werking van de kerken en instellingen van sociale zorg, maar ook van de jongeren en niet, in het minst van de betrokkenen zelf dooi- hun houding en opvatting, nu een maal nodig is. Na de pauze kreeg mevrouw Nijenhuis vele vragen te beantwoorden. Zelden zal een afdelingsvergadering van een vakorganisatie zo slecht bezocht zijn, als de jaarvergadering welke donderdag avond in het r.-k. verenigingsgebouw te Lisse werd gehouden door de afdeling Bennebroek-Vogelenzang van de katho lieke metaalbewerkersbond „St. Eloy" en de voorzitter, de heer L. van der Hulst gaf dan ook uiting aan zijn teleurstelling over de uiterst geringe belangstelling. Uit de jaarverslagen van de secretaris, de heer M. van Staveren en de penningmeester de heer C. Prins, bleek dat de afdeling 34 le den telt en dat men er financieel goed voorstaat. De bestuursverkiezing had tot resul taat dat de aftredende bestuursleden bij ac clamatie werden herkozen. Daarna hield de heer P. Zijm, districts bestuurder van de organisatie, een uitvoe rige toespraak over het gebeurde in de Stichting van de Arbeid en over de tot standkoming van de nieuwe CAO in het groot-metaalbedrijf, twee zaken, welke, zo als hij opmerkte, tot een merkwaardige samenloop kunnen leiden en waarvan mo menteel nog niet is te voorspellen, hoe deze zal zijn. Met nadruk wees hij op het sa mengaan van de drie vakcentrales welke thans weer zeer goed is. Er waren woensdagavond vrij veel leden naar het r.k. Verenigingsgebouw te Ben nebroek getogen om de jaarvergadering van het Gezelschap van de stille omgang, afdeling Bennebroek, bij te wonen. In zijn openingswoord betreurde de voorzitter, de heer F. G. Lommerse het ten zeerste dat pater Schrame, die een toe spraak zou houden over de missie en de H. Eucharistie, verhinderd was aan dit plan gevolg te geven. De penningmeester, de heer C. Maas kant, gaf een duidelijk verslag over de fi nanciële toestand, waaruit bleek dat deze zeer gunstig is. De kascommissie toonde zich ingenomen met het gevoerde beleid. De bestuursverkiezing had tot resultaat dat zowel de voorzitter, als de heer J. Oleijerhoek bij acclamatie en onder ap plaus werden herkozen. Uit de mededelingen bleek, dat de afde ling in de nacht van zaterdag 17 op zondag 18 maart aan de stille omgang deelneemt. Des nachts te 1 uur zal in de parochiekerk te Bennebroek een lof worden gehouden en te 1.40 uur vertrekken de bussen naar Am sterdam. Leden, die per rijwiel naar Ben nebroek komen kunnen tot kwart voor 1 hun rijwiel stallen in het r.k. Verenigings gebouw. Op zondag 18 maart zijn na ale H. missen toegangskaarten verkrijgbaar in de r.k. Jongensschool. Dringend wordt verzocht, niet te wachten tot het allerlaatste ogen blik zoals vorige jaren wel eens is ge beurd. De stille omgang wordt op 18 maart des avonds in de parochiekerk besloten met een plechtig lof, gevolgd door een pro cessie. Aan de orde kwam voorts het regelen van de ommegang voor hen, die naar Am sterdam zullen lopen. Het is wel gebeurd dat deze mensen, te rugkomend uit Amsterdam, van de bus ge bruik wilden maken en in bepaalde geval len geen geld bij zich hadden. Uiteraard leverde dit moeilijwheden op en daar om zal getracht worden zondag kaarten voor de terugreis beschikbaar te stellen. De voorzitter vestigde er tevens de aan dacht op dat verschillende leden met hun eigen auto naar Amsterdam gaan en zich daar aansluiten bij een willekeurige groep om de ommegang mee te maken. Hij achtte dit ongewenst, in de eerste plaats omda* het bestuur dan de controle verliest en in de tweede plaats, omdat daardoor een groep veel groter kan worden dan oor spronkelijk is vastgesteld. Daardoor ont staan moeilijkheden bij het innemen van zitplaatsen in de kerken en daarom drong hij er op aan, voor deze keer de auto maar in de garage te laten en zich bij de afde ling aan te sluiten. Nadat medegedeeld was. dat het leden aantal stabiel blijft, sloot kapelaan A. Voorbij de bijeenkomst met een beschou wing over doel en streven van deze stille omgang. Burgerlijke Stand Lisse GEBOREN: Paulus, z. van C. v. d. Klauw en A. H. Augustinus; .Tacobus Henricus, z. van H. J. Huizer en C. M. A. v. d. Wiel: Her- mina Maria Theresia, d. van W. C. van Oorten en M. M. de Zeeuw; Alphons Maria en Franciscus Johanna Maria, drs van J. Duivenvoord» en C. Th. Koster. ONDERTROUWD: L. H. van Ruiten en B. Zester; P. W Brand en M. C. Josëe: H. M. P. van Steijn en A. J. Warmerdam: D. Vergunst en W. Langbroek GETROUWD: B. J. Diemei en G. A. Snaar: C. G. de Jong en J. Breier. OVERLEDEN: Susanna Verhoeven, wed. van F. van Aken, 72 j.; Theodora Ruigrok van der Werve, wed. van J. Maarschalk, 88 j.; Petrus Johannes Hoogkamer, wedn. van M. W. Salman, 73 j. Burgerlijke Stand Haarlemmerliede GEBOREN: Wilhelmus Franciscus, z. van L. J. Kroon en A. M. van Woerkom; Leonar- dus Hendricus, z. van N. J. Captein en M. van Geldorp; Martinus Henricus Josephus Maria, z. van A. F. Nuijen en P. J. van Hal. ADVERTENTIE 3-3 Nederl.'47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N Kabelfabriek gew.Philips Gloeil Nieuwe Philips pref.Philips Gloeil Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel.. U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 98,3/ifl 99*/i„ 32 VA 312 273 312 445 325' 327/ 322 207 358 295 686 'A 6C5 103 200 195 X 270 124'/ 130 248 A 218 y, r 228'/, 246'/, 79"', 155 66% 45k 78 37- Openings- koersen 98V, 99»/i 324 314 273 311 445 327 333 327 207 3031 295 699 677 105 203 196 270 124 131 248' 218% 228'/ 246% 79? 154 57 45% 78 37 PubHkstl» Hat NmdmrUndt Zuivalburaau Grsvanhagm „De Hollandsche Sociëteit" in 1955 De Hollandse Sociëteit van Levensver zekeringen N.V. anno 1807 meldt voor 1955 een record-toevloed van nieuwe verzeke ringen ad 221.353.484, De netto vooruitgang (nieuwe verzeke ringen minus vervallen verzekeringen) was 150.913.381.waardoor het totaal ver zekerd bedrag steeg tot 1.282.147.066. Ook het Canadese bedrijf gaf reden tot tevredenheid. Het aldaar verzekerde be drag aan het einde van het eerste volle jaar van werkzaamheid bedroeg feeds 10.695.907,Het bedrag dat aan premies en koopsommen werd ontvangen steeg met ruim l'A miljoen tot ruim 42miljoen, waarvan bijna 5 miljoen te danken is aan de stijging van premies. De versterking der premiereserve, welke plaats vindt in ver band met de omrekening naar nieuwe sterftegrondslagen, werd krachtig voortge zet, ruim 3,5 miljoen kon hiervoor beschik baar worden gesteld. Het gemiddelde rendement van de be leggingen steeg tot 3,78 percent (vorig jaar 3,76 percent). De premiereserve is be rekend naar een rentevoet van 3 percent, zodat een rentemarge van 0,78 percent aan wezig is. De verlies- en winstrekening wijst een winst aan van 4.653.283, waarvan weder om het grootste deel, namelijk 3.690.000, gebruikt wordt ter versterking van het be drijf. De bijzondere waarborgen, gelegen in extra reserves en het geplaatste en volge storte maatschappelijke kapitaal, stegen tot 16.828.211. In de heden gehouden aandeelhouders vergadering werd onder goedkeuring van de jaarstukken het dividend vastgesteld op 10 percent. De heer mr. Chr. P. van Eeghen werd als commissaris herkozen, terwijl het mandaat als directeur van mr. P. A. Voute werd verlengd. PARIJS (A.F.P./Reuter/U.P.) Dui zenden Algerijnse arbeiders in het gebied van Parijs hebben vanmorgen het werk neergelegd, gehoor gevend aan een oproep van de „Algerijnse nationale beweging" (M.N.A.) onder leiding van Messali Hadj, aah w'iè een gedwongen verblijf in Frank rijk 'is opgelegd. Volgens de eerste berich ten is de stakingsoproep opgevolgd in de meeste industriële bedrijven waarAlge rijnen werkzaam zijn, voornamelijk che mische industrieën, metaalbedrijven, de scheepvaart, ievensmiddelenbedrijven en de olie-indUstrie. In sommige automobiel fabrieken, bijvoorbeeld bij Citroen, heeft negentig percent van het Algerijnse perso neel het werk gestaakt. Het is nog niet be kend of de stakingsoproep ook voor de pro vincie geldt. De stakers zouden van plan zijn in de Parijse moskee bijeen te komen en daarna delegaties te zenden naar de Nationale Vergadering, waar het debat wordt gehou den over het verzoek van de regering om speciale volmachten met het oog op de op stand in Algerije. De Algerijnse nationale beweging zegt anti-communistisch te zijn en gekant tegen de pan-Islamitische beweging met zetel in Caïro, die de operaties van de Algerijnse opstandelingen leidt. Ook Algerijnse winkeliers hebben hun winkels gesloten. In de Algerijnse wijk van Parijs, ^n het noorden van de stad, de „Goutte d'Or", trekken grote menigten Al gerijnen door de straten. Er wonen meer dan honderdduizend Algerijnen in Parijs. Nader wordt gemeld, dat ook in de pro vincie, met name in Toulouse, wordt ge staakt. Bisschop Kyprianos tegen geweld ATHENE/NICOSIA (Reuter/U.P.) - Drie duizend studenten hebben vandaag voor het zwaar bewaakte Britse consulaat en in de hoofdstraten van Saloniki een betoging gehouden. Zij schreeuwden aiiti-Brit=e leu zen en riepen om vereniging van Cyprus met Griekenland. Koning Paul van Griekenland heeft ver klaard, dat de vrijheid van het eiland Cy prus zal worden verkregen „in naam van de beginselen waarvoor het Griekse volk gestreden en geleden heeft. Premier Kara- manlis heeft verklaard, dat de Cyprioten „uiteindelijk recht zullen verkrijgen". Aartsbisschop Makarios van Cyprus is voornemens morgen voor tien dagen naar Athene te gaan om met Karamanlis te spreken over de strijd van de Cyprioten voor zelfbeschikkingsrecht. Bisschop Kyprianos van Kyrenia, een der leiders van de beweging voor vereniging van Cyprus met Griekenland, heeft in een vraaggesprek met het blad „Times of Cy prus" het gebruik van geweld veroordeeld en verklaard, dat hij zijn leven lang pro- Brits is geweest. Premier Eden is volgens hem verantwoordelijk voor de „tragedie van Cyprus". Over de EOKA, de Cyprioti sche verzetsorganisatie, zei hij, dat het „zin loos" is te geloven, dat deze de Britten met wapengeweld kan verslaan. Hij sprak de verwachting uit, dat de volken van Cyprus en Groot-Brittanni4 na een vreedzame strijd spoedig weer vrienden zullen, zijn. Bisschop Kyprianos is een der drie hoge geestelijken onder aartsbisschop Makarios. Hij heeft een broer, die twaalf jaar gevan genisstraf heeft gekregen wegens illegaal wapenbezit en twee broers, die gevangen zitten, maar nog niet zijn aangeklaagd. Met ingang van vanavond is voor onbe paalde duur een uitgaansverbod van zons ondergang tot zonsopgang voor de stad Pa phos van kracht. Gisteravond is een bom aanslag gepleegd op een politieauto die de dood van een Grieks-Cypriotische politie agent en verwonding van vier personen tot gevolg heeft gehad. KARATSJI (Reuter) Van Franse zijde is te Karatsji vernomen, dat Frank rijk zijn expeditiekorps in Zuid-Vietnam. dat nog vijftienduizend man stëï*k' is, wil omzetten in een kleine, veelzijdig samenge stelde militaire missie, die voort zou gaan met opleiden der Zuidvietnamese strijd krachten. President Ngo Dinh Diem heeft Frankrijk in het begin van dit jaar ver zocht zijn troepen terug te trekken (in de Geneefse overeenkomst over Indochina is bepaald dat de buitenlandse strijdkrachten in dit gebied teruggetrokken dienen te worden, indien hierom door betrokken re geringen wordt gevraagd). Vernomen wordt, dat de Verenigde Staten het Franse plan steunen. De Fransen zouden nu geheel achter de Amerikaanse wens staan om de Zuidvietnamese strijdkrachten op te bou wen tot zij in staat zijn het land te ver dedigen tegne elke mogelijke aanval van communistisch Noord-Vietnam. Een Britse uitnodiging aan de Sovjet- minister van Buitenlandse Zaken. Molo- tov. om besprekingen met minister Selwyn Llovd te voeren over de toestand in Indo china is onderweg naar Moskou. Tsjechoslowaaks militair vliegtuig in Oostenrijk neergestort In een bos in Neder-Oostenrijk is woens dagmiddag een Tsjechoslowaaks militair vliegtuig neergestort. De vlieger, een luite nant-kolonel, kwam on. het leven. De Oos tenrijkse autoriteiten stellen een onder zoek >n. Zoals wij gisteren reeds hebben bericht zal Toon Verhey in april zijn werkzaam heden bij het Noord hollands Philharmo nisch Orkest herval ten. Men zal hem te rugzien achter de di- rigeerlessenaar op de 24ste van die maand als leider van hel tweede concert van de Mozart-Beetho ven-cyclus. Het eerste concer in deze bij zonden voorjaarsserie wordl geleid door Hein Jor dans, eerste dirigen van het Brabants Or kest, die van Mozar de Serenata notturna nr. 6 en de Haffner symfonie en vai Beethoven het Vijfde Pianoconcert laat uit voeren. Solist van dit op 10 april te geven concert is de pianist Paul Baumgartner. De violiste Elise Cserfalvi, die in mei 1948 de tweede prijs behaalde van het In ternationale Muziekconcours te Schevenin- gen en sindsdien een snelle opgang tot in ternationale populariteit beleefde, speelt op 24 april met het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest onder leiding van Toon Verhey, het Vioolconcert in D van Mozart, van welke componist eveneens de ouverture tot „De bruiloft van Figaro" wordt uitgevoerd. Dit concert wordt met de Zesde (Pastorale) Symfonie van Beet hoven besloten. Ook het derde en laatste concert wordt door Toon Verhey gedirigeerd. Het heeft De pianist Zadel Skolovsky Dlaats op 8 mei. Het programma bestaat uit de ouverture „Coriolanus" en het Derde Pianoconcert van Beethoven en wordt met de zogenaamde „Jupiter"-symfonie van Mozart besloten. Solist is de te Canada uit Russische ouders geboren Amerikaanse pianist Zadel Skolovsky, winnaar van de Naumburg Award, die in 1939 in New York debuteerde. Hij was solist bij de wereld première van het Vierde Pianoconcert van Darius Milhaud te Boston onder directie van Charles Münch. In Europa ook te Amsterdam en 's-Gravenhage maakte hij veel indruk. LONDEN (Reuter/UP) Een speciale commissie van adviseurs die ni de vlucht van de Britse diplomaten Burgess en Mac- Lean naar de Sovjet-Unie door premier Eden was benoemd om een onderzoek in te stellen naar de veiligheidsmaatregelen van de Britse departementen, heeft aan bevolen deze maatregelen te verscherpen, hoewel er „niets mankeert" aan de huidige regelingen. Men moet voorkomen, dat geheime in lichtingen behandeld worden door ambte naren die om wereldbeschouwelijke of an dere redenen onbetrouwbaar kunnen zijn, aldus de commissie. Ook moet rekening gehouden worden met persoonlijke gebre ken als „factoren die een man onbetrouw baar kunnen maken of die hem kunnen blootstellen aan chantage of beïnvloeding door buitenlandse agenten". De departe menten moeten zich op de hoogte stellen van „ernstige gebreken bii ambtenaren, zo als drankzucht, verslaafdheid aan ver dovende middelen, homosexualiteit of losse levenswijze, die de betrouwbaarheid aan zienlijk kunnen schaden". Het volledige verslag van de commissie is niet gepubliceerd, omdat dat niet in het belang van het land zou zijn. De regering heeft, blijkens een verslag aan het parle ment, de aanbevelingen aanvaard, doch zij erkent dat maatregelen om ze uit te voeren „z.eer zorgvuldig" bestudeerd moeten wor den. Communisten en fascisten zullen wor den geweerd uit de rijen van overheids dienaren, die grote verantwoordelijkheid dragen. Alle overheidsdienaren zullen er goed aan doen verdachte handelingen van hun collega's te rapporteren, hoezeer zij ook gekant mogen zijn tegen aanbrengen. In grensgevallen za! het staatsbelang bo ven het belang van het individu moeten gaan. Kennelijk doelt de commissie hier op niet-communistische ambtenaren die gehuwd zijn met een communist. De over heid, zo meent de commissie, mag niet worden gedwongen tekst en uitleg te geven over ontslagen op grond van gevreesde on betrouwbaarheid. Aan de andere kant zal de politie niet het recht mogen hebben verdachte personen onbeperkt in verzeker de bewaring te houden in afwachting van een vervolging en zal men die personen niet zonder meer hun paspoort mogen ontnemen. Een communist, aldus de commissie, stelt zijn wereldbeschouwing boven zijn vader landsliefde en is geneigd te geloven dat hij het recht heeft geheime stukken over fe dragen aan zijn partij of zelfs aan een vreemde communistische mogendheid. Dit risico, aldus de commissie, geldt ook voor meelopers. LONDEN (Reuter/UP) Jordanië heeft Groot-Brittannië verzocht terug te komen van zijn besluit om vijftien Britse officie ren, die in het Arabische legioen dienen, terug te roepen. In Londen verluidt dat premier Eden voorstander is van een politiek van af wachten. Hij zou eerst willen weten hoe de reactie van Irak zal zijn, het laatste land in de Levant waar Groot-Brittannië, bui ten Jordanië, nog militaire bases heeft. Hij zou van mening zijn, dat de koninklijke familie van Irak, die nauw verwant is aan die van Jordanië, de jonge koning Hoes sein van Jordanië misschien tot een gematigder houding ten upzichte van Groot-Brittannië zou kunnen brengen en een tegenwicht zou kunnen vormen voor de invloed van Egypte en Saoedi-Arabië aan het hof te Amman. Rebellen in de conservatieve parlementsfractie zouden Eden vragen hebben gesteld over het ge bruik dat de Arabische landen, met name Saoedi-Arabië, maken van de opbrengsten 'er Amerikaanse olie-exploitatie. Dit met et oog op de verwikkelingen in het Mid- "n-Oosten. De Britse minister van Buitenlandse Za. en. Selwyn Lloyd. heeft er in Karatsji iet klem bij zijn Amerikaanse ambtgenoot Tulles op aangedrongen meer Amerikaan. e steun te geven aan de verdragsorgani- atie van Bagdad teneinde een verder af- lemen van de Westelijke invloed in het Midden-Oosten te verkomen. In diploma- ieke kringen werd verklaard dat Lloyd in het bijzonder bij Dulles heeft aangedron gen op grotere economische hulp aan de 'anden die lid zijn van deze organisatie. Premier Noeri El Said van Irak heeft •ezegd, dat er binnen tien dagen „belang rijke gebeurtenissen" zullen plaats hebben, ■•elke de Arabieren hun verschillen zullen 'oen vergeten om hun rijen te sluiten. Irak m Turkije sloten als eersten het pact van Bagdad, waarbij zich later Groot-Brittan- rië. Pakistan en Perzië aansloten en dat 'c gramschap van verscheidene Arabische staten, zoals Egypte, Syrië en Saoedi- Arabië, opwekte. LONDEN (United Press) Het Joego slavische dagblad „Politika" spreekt tegen dat het Joegoslavische vakverbond zich heeft aangesloten bij de (communistische) federatie van vakverenigingen. De Joego slavische vakverenigingen handhaven hun standpunt: samenwerking op gelijke voet met alle vakbonden, die op zulk een sa menwerking prijs stellen, in het belang van de vrede en de arbeidersklasse. Zij weigerden zich zowel bij de wereld fede ratie van vakverenigingen als bij het In ternationaal Verbond van Vrü~ Vakver enigingen aan te sluiten.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7