Produktie van Hilarius werd na de oorlog verviervoudigd „Reders wijzen vaste gages niet af" Por fry Bess" eindelijk naar Nederland Stakende vissers gaan met bemiddeling akkoord Draadnagels en las-elektroden Uitgebreide research om nieuwste lastechnieken op de voet te volgen Consument kan zijn stem laten horen in P.B.O.-organen Onder voorwaarde, dat het nieuwe systeem" van de baan is Prof. dr. G. J. A. v.d. Berg van Eysinga 55 jaar predikant Van draad tot draadnagel Verpakkingseisen Ook U kunt mevrouw Bouman steunen Toegangsweg Examens Meisjes-drieling in De Lier; een der babies overleden „De staande kardinaal" naar de Biennale W. Paap kwart eeuw hij het PEN Verdachte van moord in arrest gesteld ZATERDAG 10 MAART 1956 IEDEREEN IIEEFT wel eens draadnagels nodig, of het nu de kleine fabrikant is, die eens op een groezelig briefkaartje aan de N.V. Hilarius te Haarlem schreef: 500 kg. draadnagels per schij pper met platte kop", of een grote keurig gelakte roncle blikken wenst aan an dit „Stuur me nog 5 oliemaatschappij in Saoudie-Arabie, ene ze ine v». te ontvangen. En ook de anecdotische huisvader, die zich bij het timmeren op de vingers slaat, heeft het daarbij in de meeste gevallen op een draadnagel gemunt en niet op een „spijker", zoals meestal gezegd wordt. Een spijker wordt uit band ijzer geslagen en loopt van de kop af wigvormig toe, maar een draadnagel is een stuk draad met een geplette kop en een gespitste onderkant. Men is geneigd bij het woord draadnagel aan een hele grote maat te denken, maar er zijn er toch heus ook met een diameter van achttiende milimeter. De draadnagel- en electro- denfabriek Hilarius levert er jaarlijks enige miljoenen kilogrammen van af binnen en buitenland. Het is moeilijk voor te stellen, dat de oorsprong vai bedrijf ligt in een handel in dakleien aan de Leidse vaart. „ZE VRAGEN me nogal eens, wat heb ben die dakleien in vredesnaam met jul lie bedrijf te maken", zei de bedrijfsleider, de heer J. Hilarius, „maar mijn vader is in 1911 begonnen met het importeren van dakleien. Hij merkte, dat de verkoop veel groter zou worden als hij er ook de nagels bij zou leveren om ze te bevestigen. Zo ont- stond de fabriek, eerst aan het Phoe- nixterrein en later volgens een grotere opzet hier aan het Spaarne". Nog altijd worden duizenden tonnen leien per jaar geïm porteerd en verhan deld, waarvan men in Haarlem niet:: Ziet. De N.V. Hilarius is namelijk ook een han delmaatschappij, niet enkel voor dakleien en leisteen, maar eveneens voor de mo derne lasapparatuur in al haar variëteiten. Deze laatste, nieuwe re handel leidde ook weer tot een nieuwe fabricage, namelijk van bijpassende las- electroden. Het is een tak van het bedrijf, welke een voortduren de research en een speciaal laboratorium noodzakelijk maakte, maar die anderzijds zijn stabiliteit heeft verhoogd. „Draadnagels zijn een massa-artikel zeide de heer R. Hoogerbeets, die samen met de heer W. Hilarius de directie vormt, „en de uitsluitende fabricage daarvan zou ons bedrijf te gevoelig voor de conjunctuur maken. Dat merken we op het ogenblik bijvoorbeeld met de grondstoffenvoorzie- ning. Maar door deze nieuwe aspecten van ons bedrijf wordt die conjunctuurgevoelig heid minder. Het is natuurlijk geen een voudige zaak, want de hele stormachtige ontwikkeling, die de lastechniek heeft doorgemaakt en waar het eind er zeker nog niet is, stelt bijzonder hoge technische eisen. En geen wonder, want. alles hangt hier van de kwaliteit af!" Om met deze tak van het bedrijf en met Se fabricage van draadnagels bU te blijven, vooral Op de exportmarkt, waar zeventig percent van de produktie wordt afgezet, zijn thans verscheidene voorzieningen no dig. Ten eerste moet de loop van het pro- dukt door de fabriek worden verbeterd, hetgeen de verplaatsing van enige afde lingen met zich meebrengt. Uitbreiding van de fabrieksruimte is dringend noodzake lijk, alleen reeds gezien het feit dat de pro ductie vier keer zo groot is als voor de oorlog. Een onderdeel daarvan is de bouw van een nieuw laboratorium, waarvoor de fundering reeds ls gestort en dat men nog dit jaar in gebruik hoopt te kunnen ne men. DE HEER J. HILARIUS, die - hoe kan het ook anders - wanneer hij door het be drijf loopt, meestal een draadnagel in zijn hand heeft en deze spelenderwijs opwerpt en weer opvangt, voerde ons het eerst naar de entree van de grondstof, het walsdraad in de fabriek. De ontvangst is al geenszins zachtzinnig: de rollen draad worden eerst uitvoerig gebaad. Het eerste bad is van ver dund zwavelzuur, waarin het draad van zijn oxydatielaag wordt ontdaan, zodat er metallisch blank ijzer overblijft. Dan volgt er een tweede bad in een kalkwater- immulsie, die, tot op het kookpunt verhit, de zuurresten in het ijzer, afkomstig van het vorige bad neutraliseert. Inplaats daarvan komt er nu een laag kalk over heen en die heeft weer zijn nut voor de volgende bewerking. Een arbeider, die met een zwierige rou tine een hangkraan bedient, begeleidt zo n duizend kilo gelouterd draad naar de trek kerij, een bewerking, die bij de toeschou wer niet nalaat kriebelige associaties te wekken. Het gaat er nu namelijk om, de draad op de dikte te brengen, welke men de spijkers wil geven. De daartoe bestemde machines zijn in staat het draad een dikte vermindering te geven, welke varieert tus sen veertig en twintig percent. De over gebleven kalk op het draad gaat nu fun geren als hechtmiddel voor het alkalievrije zeeppoeder met een hoog vetzuur gehalte, dat op het draad wordt bevestigd, voordat het met een vaart van drie a vier en halve meter per seconde door de machine wordt getrokken. De treksteen waarin de verdunning plaatsvindt, heeft een kleinere diameter dan het draad, maar het opmerkelijke van de bewerking is, dat er geen ijzer wordt af geschuurd, maar dat het draad alleen wordt uitgerekt. De grote hitte, welke daardoor ontstaat, kan slechts door de reeds ge noemde zeeppoeder worden verdragen. MAAR met één zo'n trek is het niet af gelopen: om bijvoorbeeld de binnenkomen de draadrollen op een dikte van acht tiende millimeter te brengen zijn niet min der dan elf trekken nodig. Daarom zijn er Dikke rollen walsdraad worden uit het ruim van een langszij liggend schip gehesen en bij de grote voorraad van ongeveer tweehondeid ton, die voor de fabriek van Hilarius ligt, gevoegd: de grondstof voor de draadnagels en de las-electroden, welke daarbinnen voor alle delen van de wereld worden gefabriceerd. ook machines met vijf trekstenen, waar het draad 5,20 millimeter dik ingaat en vermagerd tot 1.6 millimeter uitkomt. De draden van verschillende dikten wor den dan naar de machines geleid, die er met een indrukwekkende gulzigheid tus sen de zestig en de 620 stukjes per minuut afknabbelen - dat aantal hangt van de ma ten af - en als draadnagels uitspuwen in brede bekkens eronder. De laatste gang gaat van de trommels met zaagsel in de poetskamer naar de ver pakkingsafdeling, waarvoor overigens geen uniform systeem bestaat, want de Ameri kanen nemen de draadnagels alleen in houten vaatjes en de oliemaatschappijen willen ze alleen in keurig gelakte ronde blikken hebben. Voor binnenlands gebruik verdwijnen de spijkers in de bekende kar tonnen pakken, die men in alle ijzerwin kels aantreft. Zo er voor de bouwnijverheid in ons land een tekort aan materiaal mocht be staan, aan draadnagels zeker niet. Ameri ka is een der grootste buitenlandse afne mers van het bedrijf. Er bestaat wel Ja panse concurrentie, maar terwille van de kwaliteit blijven de V.S. zich toch tot de Europese landen wenden. Door de verschillende verpakkingseisen werken er in deze afdeling merkwaardig genoeg meer mensen, dan in de fabricage, waarvoor men het door de ver doorgevoer de mechanisatie met zes mensen afkan. Maar er is, zoals gezegd, ook nog een ander aspect van de productie. Niet alleen de draadnagelmachines knabbelen aan de ijzeren spaghetti, maar ook andere machi nes bijten er met grote frequentie stukken af. Deze zijn echter in verhouding langer en er wordt nóch een kop nóch een punt aan gemaakt. Hier is men in het eerste stadium van de fabricage van las-electro- den. De staafjes komen via een transport band in een hydraulische pers, waarin de bekleding er omheen wordt geperst. Wan neer zij daar met een snelheid van 200 tot 1000 staafjes per minuut doorheen zijn ge voerd, komen zij door een slijpmachine, die ze aan een uiteinde van de bekleding ontdoet en de kern blootlegt voor het elec- trisch contact met het lasapparaat. Daar worden zij geborsteld en in de droogoven geleid. Vooral de samenstelling van deze bekleding is een object van voortdurende zorg. Daarin schuilt tevens het fabrieks geheim van Hilarius en verscheidene che mici houden de mengstoffen voortdurend onder controle. Mocht het bedrijf dan nog eens een ogenblik aan een zekere voldaanheid over de door hem afgeleverde electroden toe komen, dan komt er ergens uit een of an dere woestijn van Afrika nog wel eens een telegram, dat de geleverde electroden niet die zijn, welke de betrokken maatschappij bedoelde. En dan blijkt bijvoorbeeld, dat weliswaar aan alle mogelijke eisen, die aan dit product gesteld worden, is voldaan maar dat de kleup niet overeenstemt met die, waarmee men vertrouwd was geraakt. ADVERTENTIE al loze malen ia in de afgelopen weken in Nederlandse huiskamers de vraag gesteld: hoe kunnen wij Mieke Bouman het best laten zien hoezeer wij haar bewonderen Vooral bij de vrouwen van Nederland leeft het verlangen metterdaad uiting te geven aan de diepe sympathie voor de dappere verdedigster. Op haar een zame post in Djakarta zal een machtig, nationaal gebaar van hulde en bewon dering haar steunen en sterken. LIBELLE heeft daarom het initia tief genomen tot een GROOT SCHEEPSE ACTIE, een landelijke inzameling waarvan de opbrengst zal dienen om de liefste wens van mevrouw Bouman, na haar terug keer, in vervulling te doen gaan. OOK UW BIJDRAGE IS NODIG, wil deze actie uitgroeien tot een overtuigend blijk van be wondering voor een heldhaftige Nederlandse vrouw! Libelle van 17 Maart bevat alle nadere bijzonderheden. Libelle - Nassauplein 7 - Haarlem f//////////////WW/////////////////W///W//W/'WWW/////////////WA De Sociaal-Economische Raad heeft zijn goedkeuring gehecht aan het advies inzake de inschakeling van consumentenvertegen woordigers in de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie. Aan de regering wordt geadviseerd, in de instellingenwet voor het Produktschap voor Zuivel een artikel op te nemen, waarin wordt bepaald dat som mige bij Koninklijk Besluit aan te wijzen verordeningen op het gebied van de melk- voorziening van de consument, worden onderworpen aan het oordeel van door het bestuur van het produktschap aan te wijzen organisaties van consumenten. Een der leden van de raad stelde voor, het artikel ruimer te redigeren en daarin slechts te bepalen, dat de raadpleging van consumentenorganisaties bij verordening wordt geregeld. Door deze redactie is de mogelijkheid geschapen om zo nodig de aanwijzing van organisaties bij verordening te regelen, zonder dat dit reeds bij voorbaat wordt vastgelegd. De voorzitter van de commissie van voorbereiding verklaarde zich met deze wijziging akkoord. De be paling krijgt door deze wijziging een alge mener strekking, zonder dat er teveel te voren wordt vastgelegd. Het draad van de haspel (rechts), dat reeds verscheidene bewerkingen heeft onder gaan om de juiste kwaliteit en dikte te krijgen loopt via een paar wieltjes, die het volkomen recht maken, de draadnagel machine in en deze bijt er met grote fre quentie stukken uit, waaraan tegelijkertijd een kop wordt geslagen en een punt wordt gemaakt. Men raakt er dus wel de draad in kwijt maar er worden tevens „spijkers" met koppen geslagen. Hilarius is niet de enige industrie in de 3 Waarderpolder, die zorgen heeft over 'i de toegangswegen en zij heeft daar ook wel reden toe. Aan weerszijden van de smalle, aarden weg, die de directe toe- gang tot haar en Figee vormt, zijn de 8 sporen te zien van verzakte auto's. Op kosten van deze beide bedrijven en van de gemeente is inmiddels al een ver lengstuk gemaakt op de Nijverheidsweg, dat aansluit op deze aarden weg. Deze verlenging wordt thans opgehoogd ten behoeve van de prote Amerikaanse far maceutische industrie, welke daaraan komt te liggen. En er is thans ook uit zicht op een regeling met de gemeente waardoor ook de aarden toegangsweg die al zoveel ergernissen heeft veroor- 8 zaakt, zal worden verbeterd. Rotterdam. Nederlandse Economische Hoge school: doctoraal examen in de Economi sche Wetenschappen: A. J. Jongejan, Rotter dam; S. Gerkema, Schiedam. Leiden. Doctoraal examen Natuurkunde: H. van Goudoever. Den Haag. Naar wij vernemen heeft de commissie van vertrouwensmannen uit de IJmuidense stakers bemiddeling in het trawlercon flict aanvaard. Wanneer de tegenpartij, in dit geval de reders, deze bemiddelaar of bemiddelende organisatie eveneens accep teert, zuilen de besprekingen over een nieuwe CAO in de trawlvisserij kunnen be ginnen. De stakers houden evenwel vast aan de eis, dat de reders moeten garande ren, dat het „nieuwe loonsysteem" inhou dende het vervallen van de vaste gages niet zal worden toegepast; alleen op die voorwaarde zijn de stakers bereid met de bemiddeling in te stemmen. Deze bemiddelingsformule vloeit voort uit.het bekende en reeds enige malen ge poneerde standpunt van de door het OVB (Onafhankelijk Verbond van Bedrijfsorga nisaties, een niet erkende en door de re dersvereniging dan ook niet tot de onder handelingen toegelaten vakbond) dat men het conflict tot een oplossing wil brengen, welk middel of welke bemiddelaar ook daarbij worden ingeschakeld. Deze ontwikkeling wil dus niet zeggen dat de staking geëindigd is zij wijst er slechts op, dat na ruim negen weken de toon milder is geworden en dat de aanvan kelijk onverzoenlijke standpunten een nei ging vertonen elkaar te naderen, zodat er wellicht een figuur kan worden gevonden, die voor beide partijen aanvaardbaar is. Dit is temeer belangrijk, omdat duidelijk is gebleken, dat aan beide zijden van het geschil, dat een staking van ruim twee maanden heeft opgeleverd, de wens naar verbetering der arbeidsvoorwaarden is ge rezen, zodat er dus, wanneer de prestige kwestie van het beginnen der onderhande lingen uit de weg geruimd kan worden, alle hoop op is, dat de aanleiding tot het conflict en daarmee het conflict zelf ver dwijnen. Op een vraag of bemiddeling door o> centrale voor zeevarenden (NW) door de OVB aanvaardbaar is, was geen concreet antwoord te krijgen; men mag echter aan nemen, dat deze bemiddelaarster weinig integer wordt geacht aan stakerszijde! Eer der wordt gedacht aan bemiddeling van CNV-zijde, de christelijke organisatie dus, die zich geheel afzijdig hield van de sta- In het gezin P. van Adrichem aan de Lierweg in De Lier is een drieling geboren; drie meisjes en wel Johanna, Theresia en Elisabeth. Het meisje Elisabeth is over leden. De beide andere kinderen maken het, evenals de moeder, wel. In het gezin waren reeds elf kinderen. De vereniging van reders van vissers vaartuigen te IJmuiden deelt ons mede: „Onze vereniging heeft enige tijd geleden de wens te kennen gegeven, om in onder handelingen met de erkende vakorganisa ties niet alleen enkele verbeteringen in de bestaande CAO te bespreken, maar ook het vraagstuk van de verschillende loon systemen, die in de Nederlandse visserij 99 Dankzij een garantie van de gemeente Den Haag en mede werking van vele instanties is het als onuitvoerbaar opgegeven plan om „Porgy and Bess" naar Nederland te laten komen toch voor verwezenlijking vatbaar gebleken. De opvoeringen van Gershwin's succesrijke negeropera zullen plaats hebben in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen van 2 tot en met 10 april. Op zondag 8 april is er ook een matinee. De voorstellin gen staan onder bescherming van de ambassadeur van de Ver enigde Staten en onder auspiciën van het Internationaal Clearing House for Cultural Exchanges van de UNESCO. De première van „Porgy and Bess" had op 9 juni 1952 in de stad Dallas in Texas plaats. Gedurende het daaropvolgende half jaar werden voorstellingen gegeven in andere Amerikaanse steden, in Wenen, Berlijn, Londen en Parijs, waarna het gezel schap twaalf maanden lang in het Ziegfeld-theater in New York zijn intrek nam. Na een tournee door Canada en Californië keer de het gezelschap terug naar Broadway, vertrok daarop naar Venetië en speelde vervolgens bijna drie maanden lang in Parijs met overweldigend succes. In opdracht van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken werden gastvoorstellingen in Joegoslavië, Egypte, Israel, Griekenland en Spanje gegeven, wel ke tournee werd voortgezet door Zwitserland. België en Italië, waar men als eerste buitenlandse groep gedurende een week in de Milanese Scala optrad. In juli 1955 begon een tournee door Zuid-Amerika, waarbij in vier maanden tijds elf steden werden bezocht. Aan het eind van het jaar begon een nieuwe reis door Europa met een reeks vertoningen in Moskou, Warschau en Bel grado. „Porgy and Bess" is gecomponeerd door George Gershwin, met medewerking van zijn broer Ira voor enkele der liederen. George Gershwin, die „Porgy and Bess" enkele jaren voor zijn dood op 37-jarige leeftijd in 1938 voltooide, heeft onder meer door de „Rhapsody in blue" en „Een Amerikaan in Parijs" be kendheid over de gehele wereld gekregen. Het libretto is ge schreven door DuBose Heyward uit Charleston in Zuid-Caro- lina, waar de handeling van de opera zich voltrekt. Regisseur i- Robert Breen uit Minnesota, die lange tijd aan het hoofd var het Minneapolis Repertory Theatre heeft gestaan. Hij legde zich vooral toe op de enscènering van werken uit het klassieke reper toire. Hij was een der oprichters van het Internationale Theater- Instituut. De muzikale leider Alexander Smallens, in Rusland geboren, was al vroeg met Gershwin bevriend en heeft ook de eerste uit voeringen van „Porgy and Bess" in 1953 gedirigeerd. Wolfgang Roth werkte in Berlijn samen met Brecht en Piscator.ging in 1933 naar -7w itserland, waar hij als clown in een circus optrad, kwam in 1938 in Amerika en geniet thans grote bekendheid op Broad way als decorontwerper. Jed Mace ontwierp de costuums. Het gezelschap bestaat uit ruim tachtig medewerkenden, benevens De titelhelden uit „Porgy and Bess" van Gershwin in DuBose Heyward, welke opera van 2 tot en met 10 april in Den Haag wordt vertoond. een orkest van vijfenveertig musici en meer dan veertig man technisch personeel. bestaan, ter tafel te brengen. Daarbij was het onze bedoeling, om te trachten op dit punt een zo groot mogelijke uniformiteit te bereiken, althans zeker voor schepen, van vrijwel gelijke capaciteit, waarvan een deel onder de voorwaarden van een andere CAO vaart en waarheen wij een deel onzer bemanningen zagen afvloeien. In de 10 weken, dat het conflict nu al duurt heeft zich langzamerhand de legende gevormd, dat wij daarbij als enige oplos sing de afschaffing van de vaste gages zien en dat het er ons bovendien om te doen is, de huidige positie van de visser te be nadelen. Wij menen daarom goed te doen, thans nog eens nadrukkelijk te verklaren, dat noch het één noch het ander het geval is. Integendeel zijn wij van oordeel, dat de door ons gewenste uniformiteit tegelijker tijd moet betekenen verhoging van de be staanszekerheid van de visser door het vastleggen van een redelijke minimum- gage. Bovendien zullen besprekingen over de verkrijging van deze uniformiteit alleen dan succes kunnen hebben indien het re sultaat daarvan door de vissers zelf wordt gedragen. Wij zijn nog steeds bereid, onmiddellijk nadat de vissers naar zee zijn gegaan hetgeen natuurlijk slechts op basis van de huidige CAO kan geschieden over de verlangens, die onder de vissers leven met betrekking tot bepaalde wijzigingen van de CAO met de organisaties, die partij zijn bij deze CAO in onderhandeling te treden. Wij menen echter duidelijk te moeten uitspre ken, dat wij het nodig achten, op zo kort mogelijke termijn tot besprekingen over de bedoelde uniformiteit over de loon en ar beidsvoorwaarden te komen en zouden in ieder geval, hetzij nog in de komende on derhandelingen, hetzij onmiddellijk daar na een poging in deze richting willen doen". De president van de Biennale van Vene tië en de beeldhouwer Giacomo Man2u hebben het gemeentebestuur van Tilburg verzocht het enkele jaren geleden door het gemeentebestuur aangekochte beeld „De staande kardinaal" in bruikleen te mogen ontvangen van juni tot en met november. B. en W. van Tilburg hebben op dit ver zoek gunstig gereageerd, zodat begin me het beeld dat eerlang een plaats zal vin den in het park rond het paleis-raadhuis naar Venetië zal worden verzonden. king, maar ook hiervan was hedenmorgen geen bevestiging te krijgen. De ontvolking van de trawlervloot begint inmiddels ernstige vormen aan te nemen; in Egmond gaan maandag weer 50 opva renden elders aan de slag en het parool „ontvolk de vloot" blijft onverminderd van kracht. ADVERTENTIE Verkooplokaal NOTARISHUIS Directeur W N WOLTERINK Bllderdtlkstraat bt) de Zij)«eg Haarlem - Tel (K 2500) 11928 Inboedelveiling 27/28 maart 1956 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst Vandaag is het 55 jaar geleden, dat prof. dr. G. A. van der Bergh van Eysinga, thans wonende te Bloemendaal, werd bevestigd als predikant in de Ned. Hervormde kerk. Hij werd op 27 juni 1874 te 's-Gravenhage geboren en studeerde te Leiden, waar hij op 25 januari 1901 op het proefschrift „Indische invloeden op Evangelische ver halen" cum laude promoveerde tot doctor in de godgeleerdheid. Prof. Van der Bergh van Eysinga was eerst tien jaar predikant te Oss„ daarna drie jaar te Helmond en tenslotte nog 22 jaar te Santpoort, waar hem met ingang van 1 mei 1936 wegens zijn benoeming tot gewoon hoogleraar aan de Gemeentelijke Universiteit te Amster dam eervol ontslag met de bevoegdheid van emeritus werd verleend. Tot zijn eer vol ontslag in september 1944 heeft hij te Amsterdam oud-christelijke letterkunde gedoceerd. In 1904 was de jubilaris benoemd tot privaat-docent aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Twintig jaar later verd hij van wege het Haags Genootschap ter verdedi ging van de christelijke godsdienst be noemd tot buitengewoon hoogleraar aan de Utrechtse universiteit. In juni 1935 volgde zijn benoeming tot bijzonder hoog leraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam om daar geschiedenis van de godsdiensten te doceren. Prof. dr Van der Bergh van Eysinga was voorzitter van de Internationale school voor Wijsbegeerte te Amersfoort; voorzit ter van Teylers Godgeleerd Genootschap en voorzitter van de Bolland-stichting. Van zijn hand verschenen vele werken en artikelen in diverse tijdschriften. Sedert 1947 publiceerde hij in de serie Gods- dienstwetenschappelijke studiën reeds 15 deeltjes. Vrijdag 9 maart was de heer W. Paap, wonende Rehveg 24 te Wijk aan Zee, vijf entwintig jaar werkzaam bij het provin ciaal elektriciteitsbedrijf van Noordholland. De heer Paap is technisch opzichter B. Des morgens werd de jubilaris op het hoofdkantoor van het PEN aan de Ign. Rispincklaan in Bloemendaai door de di rectie ontvangen. De directeur van het PEN ir. J. den Boesterd, sprak de jubilaris toe.en overhandigde een gratificatie. Na mens het provinciaal bestuur werd de heer Paap een bloemstuk aangeboden.- Des middags hield de jubilaris thuis een receptie. Namens het PEN-jubileumfonds sprak de heer M. O. W. van Geijtenbeek. Hij bood namens het fonds de heer Paap een geSchenk aan. Op dinsdag 13 maart zal de heer V. P. A. F. Besnard te Haarlem, hoofdinspecteur bij het provinciaal elektriciteitsbedrijf van Noordholland de dag herdenken, waarop hij veertig jaar geleden in overheidsdienst trad. Verdacht van het plegen van moord op de 45-jarige A. H. W. K. te Arnhem heeft de recherche aangehouden de 56 jarige K. J., die ook in de Rijnwijk zijn domicilie heeft. Naar van de zijde van de politie wordt vernomen, is bij het onderzoek niet gebleken, dat er enige vijandschap tussen beide mannen bestond. Het ontzielde lichaam van K. is door de politie aangetroffen in een kuil, die gegra ven was op het terrein van een voetbal vereniging, waarvoor K. contributie inde. Nog onopgelost is de vraag, wat K. vorige week donderdagavond bewoog naar dit veld te gaan. Een duister punt is dit te meer, omdat hij met zijn vrouw die avond naar een bijeenkomst wilde. De dader heeft getracht de sporen op het veld zoveel mogelijk uit te wissen. Zijn graverij op het terrein bleef echter niet onopgemerkt.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11