NEUROTONIC Rumoerige sluitingsavond op Haarlemse Voorjaarsbeurs Hans Osieck gaf met N.Ph. O. eerste uitvoering van zijn pianoconcert TAXI 13.300 Canadese piloot kreeg boete van twaalfhonderd gulden Gabriël Smit over Het goede Lezen van het goede Boek L Winkelchef legde stelende dames zelf boetes op - ZENUWE ^^Bricven aan de redactie SLEUTEL WEG? Voor Geloof en Wetenschap: Matrozen werden niet geronseld voor legioen Voorwalt-foto Optreden van jazzorkest leidde tot opgewonden tafrelen Bennebroek z A T E R D AG 10 \1 AART 1956 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN I 17 Na vrolijke oude jaar.s-cier in g met auto gereden LEERT GOED TYPEN niet verdovend maar genezend Falkanger voor wedstrijd sport verloren Overeenstemming tussen de LBA en de ZEKA Bouw van woningen in Bloemendaal Jehova's getuigen komen in Hillegom bijeen „DE SLEUTELSPECIALIST" „In de lezer wordt het boek voltooid" VOLKSWAGEN VERHUUR Ministers antwoorden: Zij meldden zich dronken bij kazerne te Bayonne Kerkelijk Nieuws FILM 8 en 16'mm Overveen, tel. 16012 Ook Viewmastersreels Jaarvergadering van „St. Deus dedit" Costa Rica versloeg Chili met twee-een Het Franse amateur-elftal voor Maubeuge Op de Haarlemse politierechterzitting van vrijdagmorgen moest een 38-jarige Cana dese piloot terechtstaan omdat hij in de Oudejaarsnacht onder invloed van sterke drank in een auto had gereden op de Glipperweg in Heemstede. De piloot had na een vrolijke oudejaarsavondviering, waarbij stevig gedronken was, nog even een collega willen opzoeken in Bennebroek, waarbij hij met zijn auto op de Glipperweg ter hoogte van de Dr. Schaepmanstraat tegen een afbakening, die daar een op gebroken rijbaangedeelte aangaf, was gereden. Na de botsing heeft hij zijn wagen willen keren en manoeuvreerde daarbij zó ongelukkig dat hij met wagen en al in een vijver terechtkwam. ADVERTENTIE ©PM1I0 ADVERTENTIE WILHKLMIN ASTRA AT 47 TEL. 18441 De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman vond het een ernstig geval, dat onder normale omstandigheden gestraft zou moeten worden met een ge vangenisstraf van misschien wel twee maanden. De verdachte, die op 24 februari ontslag bij de KLM, waar hij als vlieger in dienst was, had genomen, had echter passage naar zijn geboorteland geboekt op de 17de maart, omdat hij met ingang van de 20ste maart aldaar een nieuwe betrek king zou krijgen. Daarom wilde de offi cier van Justitie hier met een milde straf volstaan: hij requireerde één week gevan genisstraf met ontzegging van de bevoegd heid om motorvoertuigen te besturen voor de tijd van drie jaar. De raadsman van verdachte, mr. O. H. van Wijk, wees in zijn pleidooi op de diensten, die de piloot ons land had bewe zen: hij was behulpzaam geweest bij de voedseldroppings in 1945 en had later mee geholpen de KLM weer op te bouwen. Zonder aan de ernst van het gebeurde te kort te doen, wees mr. Van Wijk er op dat er wel verzachtende omstandigheden aan te wijzen waren. Zo had de man door de botsing met de afsluitingshekken een lich te hersenschudding opgelopen, die wel als verklaring kon dienen voor de vreemde manoeuvres, die de auto tenslotte in de vijver deden belanden. ,,Het is wel bij zonder zuur, dat deze verdachte, die ons land met voedsel binnenkwam, Nederland nu via de gevangenis zou moeten verla ten". Ook wees mr. Van Wijk op de omstan digheid dat verdachtes vrouw, die aan kin derverlamming lijdt, al de rompslomp van de op handen zijnde verhuizing te dragen zou krijgen, als haar man de laatste week ADVERTENTIE wordt U volledig de baas met bet zenuwpreparaat dezer tijden in de gevangenis zou moeten doorbrengen. Met het oog hierop vroeg de raadsman een geldboete op te willen leggen. De politierechter, mr. J. P. Petersen, wil de de door mr. Van Wijk aangevoerde om standigheden laten gelden en vond het in de verdachte ook wel te waarderen dat hij er prijs op had gesteld de zaak vóór zijn vertrek uit Holland in het reine te willen brengen. Hij liet de verdachte door de aan wezige tolk vragen of deze een geldboete dan wel gevangenisstraf verkoos. De piloot opteerde voor de boete, waarna mr. Peter sen hem veroordeelde tot een geldboete van f 1200, subsidiair 100 dagen hechte nis met ontzegging van de bevoegdheid motorrijtuigen (in Nederland) te bestu ren voor de tijd van drie jaar. De Noorse ski-springer Torbjoern Falkan ger zal niet meer aan wedstrijden kunnen deelnemen. Negen weken geleden werd hij ernstig gewond bij selectiewedstrijden voor de Olympische Winterspelen. Bij een val in Holmenkollen in Oslo beschadigde hij zijn wervelkolom en brak o.m. een enkel. Zater dag hoopt hij het ziekenhuis te verlaten. Falkanger, wiens prachtge sportloopbaan zo noodlottig werd afgebroken, hoopt in de toekomst de jonge Noorse springers als trai ner van dienst te kunnen zijn. In een in Breda gehouden vergadering zijn de besturen van de Landelijke Bond van Amateurs (LBA) en van de Vereniging van Zuidelijke Eersteklassers Amateurs (ZÉKA) tot overeenstemming gekomen. De zuidelijke eersteklassers zullen zich aansluiten bij de LBA; die een werkgroep van eersteklassers op landelijk niveau in het leven zal roepen. De LBA zal op 24 maart in Bergen op Zoom en in Sittard vergaderingen beleggen voor de amateurclubs in de districten zuid 1 en zuid 2. Oud-president Vincent Auriol van Frankrijk brengt op het ogenblik een bezoek aan Rusland. Bij zt/n bezoek aan „Het huis van de Pioniers" in Leningrad, kreeg hij door een meisje de halsdoek van de Pioniers omgeknoopt. Glimlachend liet de oud-president zich de „das omdoen". In de donderdag te houden vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal zullen enige voorstellen van B. en W. aan de orde komen, die inhouden het bouwen van woningen mogelijk te maken. Wij deel den vrijdag reeds mee, dat voorgesteld is mee te werken aan de bouw van tweeën twintig woningen nabij de Bovenweg en Van Haemstedelaan ten behoeve van de woningbouwvereniging Aerdenhout. In dezelfde omgeving zal een flatgebouw verrijzen. Voor de vorige vergadering was hierover reeds een voorstel ingediend, maar het is toen van de agenda afgevoerd. Thans hebben B. en W. de gemeenteraad een nieuw voorstel aangeboden. Zij delen mee, dat via de heer B. Ratsma te Sant poort van de Handelsonderneming „Be- leggingsbouw" de n.v. Aannemersbedrijf W. Thunnissen te Heemstede zich bereid heeft verklaard als gegadigde van een strook grond, groot 1380 m2, Voorgesteld wordt de grond te verkopen voor 17.940. Volgens de in het uitbreidingsplan aangegeven be stemming mag op deze grond een flatge bouw van zes woningen in drie woonlagen worden opgericht. De koopster zou inpiaats hiervan willen stichten een flatgebouw in drie woonlagen, omvattende in totaal twaalf woningen en een aantal garages, alsmede een aangebouwde conciërgewoning. De flats zullen uitsluitend bestemd worden voor alleenstaande personen, twee dames of oudere echtparen, waarbij zoveel moge lijk voorrang zal worden verleend aan in woners der gemeente. B. en W. hebben tegeifdeze wijziging geen bezwaar en stel len de raad voor daartoe te besluiten. Duinwjjckweg Nu door de gedeeltelijke goedkeuring van het partieel uitbreidingsplan „Duinwijck- weg" de bouw van drie woningen aan de oostzijde van de Duinwijckweg mogelijk is geworden, stellen B. en W. de gemeente raad voor aan de heer A. Bos te Bloemen daal, een percwl bouwgrond, ter opper vlakte van ongeveer 450 m2 tegen een prijs van 10 per m2 te verkopen. Ook stellen zij voor aan de heer Bos tegen een jaar lijkse huurprijs van 25 te verhuren een strook grond van ongeveer 63 m2 langs de aan de aan te kopen grond grenzende grondstrook. Deze grondstrook is in het ontworpen uit breidingsplan aanvankelijk voor wegaanleg bestemd. Hoewel, doordat Gedeputeerde Staten met het ingediende plan niet geheel akkoord zijn gegaan, de aanleg van de ge projecteerde verbindingsweg onzeker is ge worden, komt het B. en W. van Bloemen daal voorshands niet raadzaam voor ook deze grond thans te verkopen. In het restaurant Treslong te Hillegom is vrijdag een serie bijeenkomsten begonnen van Jehova's getuigen. Het programma be vat lezingen, die ten doel hebben bepaalde bijbelse onderwerpen te belichten; een mo- del-diensfvergadering en theocratische school, waardoor Jehova's getuigen worden opgeleid tot predikers, die goed bekwaam rijn; en een speciale vergadering op zater dagavond welke verbeteringen voorstelt in bet tot dusverre verrichte predikingswerk. Een hoogtepunt in de vergadering is de openbare lezing op zondagmiddag met als titel: „Waarom een nieuwe wereld moge lijk is". De districtsdienaar in Nederland, de heer R. Eqgelkamp uit Amsterdam, zal hierover spreken. Er worden op deze ver gadering ongeveer duizend personen ver wacht. Hans Osieck, de componist van de „Fan tasie voor piano en orkest" over „In een blauwgeruite kiel" is in Haarlem geen on bekende. Meermalen heeft hij zich met bovengenoemd werk en ook met andere composities op concerten van de H.O.V. laten horen en hel was altijd een sympa thiek onpretentieus musiceren. Op het achtste vrijdagavondconcert var. 't Noord hollands Philharmonisch Orkest werd nu de eerste uitvoering gegeven van een Con cert voor piano en orkest, dat Hans Osieck in 1954 voltooide en aan Toon Verhey op droeg. De componist speelde zelf de solo partij en het geheel werd onder leiding van Marinus Adam ten gehore gebracht. Tevo ren was het Divertimento voor Strijkorkest van Bartók uitgevoerd, een stuk dat al weinig in overeenstemming is met zijn titel. Dit bleek te meer bij de aanhef van het Concert van Osieck. waarin de geest van het divertimento volop bleek te rege ren en dat in zijn objectiviteit een sterk contrast vormde met het subjectieve ka rakter van het werk van Bartók. In wezen Is de aard der muziek van Osieck ongecompliceerd. De verwikkelingen die zich in zijn werk voordoen zijn hoofdzake lijk van technische aard: het is een spelen met musikale motieven om de aardigheid van het spel. om het divertissement. De subjectieve inhoud, waar deze ook in het geding komt, is minder treffend. Vergele ken bij wat wij reeds vroeger van Osieck te horen kregen, heeft hij zijn vaardigheid in het ontwikkelen van zijn thema's, als mede zijn harmonisch besef, rijkelijk uit gebreid. Of zijn geestelijke groei daarmee gelijke tred hield, is niet zo duidelijk. Men zou dit „Concert voor piano en orkest" (het kon misschien beter „Concert voor orkest en piano" heten) meer dan eens ADVERTENTIE RECTIFICATIE De aanhef van de advertentie van PARFUMERIE Grote Houtstraat 128 - Tel. 20536 geplaatst in ons blad van 8 maart moet als volgt worden gelezen: „Veel vrouwen verzorgen haar schoon heid. maar slechts weinig doen het goed" enz. (Verkort weergegeven) Woningtelling. Waarom maakt men zo'n drukte om de woningen te tellen? Als er werkelijk geen bijbedoeling is, dan weet toch iedere gemeente hoeveel woningen er in haar stad of dorp zijn. Er wordt geen steen op de andere geplaatst zonder toe stemming van vele autoriteiten. Zouden ze nu echt niet weten hoeveel woningen Ne derland heeft? Is het niet jammer van het geld wat voor papier en ambtenaren wordt uitgegeven zonder doel? Er is geen huis of het is geregistreerd, dat merkt ieder bezitter aan zijn belasting aanslag en iedere gemeente aan zijn be lastinginkomsten! W. B. S. moeten kunnen horen om daaromtrent ze kerheid te verkrijgen. De beste Indruk ont vingen wij van de Finale, een knap stuk objectieve muziek in contrapuntische vorm, die in een burleske geest het diver tissement op een verheven plan brengt. Dit is een werkstuk dat respect afdwingt. Aan de uitvoering was blijkbaar veel zorg besteed en van de componist kon men ver wachten. dat zijn intenties betreffende de solopartij naar wens vervuld werden. Onder de trefzekere oplossing der tech nische problemen in Bartók's „Divertimen to voor Strijkorkest" voelt men voortdu rend de geniafe persoonlijkheid, die in zijn onrust en gespletenheid steeds nieuwe geestelijke problemen oproept. Men hoort hem In dit stuk als gehallucineerde laat- romanticus, als classicist, als folkloristisch speelman, als knorrig ontevreden zoeker - maar hoe dan ook, hij heeft steeds het middel bij de hand om op eigen wijze uit te drukken wat zijn ongedurige natuur hem opdringt. De twee-eenheid van inhoud en vorm typeren zijn genialiteit. Marinus Adam dirigeerde het moeilijk te realiseren stuk zeer geconcentreerd en zulks met een goed resultaat. Daarna kon hij zich naar hartelust uit leven in de Zesde Symfonie van Tsjaikofs- ky, maar hij deed het toch met een be dachtzaamheid, die een goede delailver- zorging waarborgde en een fraai evenwicht qua klank ten gevolge had. Zodat het werk, als een triomf van expressieve melodieën cn briljante sonoriteiten, het publiek tot geestdrift wist te brengen. JOS DE KLERK. (rootte lampenshow ADVERTENTIE LANGE VEF.RSTRAAT 10 TEL. 11495 De Katholieke dichter Gabriel Smit hield vrijdagavond in de Stadsschouwburg voor een zeer talrijk en aandachtig publiek een voordracht over „Het goede Lezen van het goede Boek". Hij deed dit op een meeslepende wijze, die het publiek boeide, amuseerde en ernstig maakte. Met vele anecdotes, herinnerin gen en persoonlijke ervaringen illustreerde hij zijn betoog. De spreker werd na het beëindigen van zijn voordracht door het publiek allerhartelijkst bedankt met een langdurig applaus. De popularisering van het boek in de moderne tijd heeft tot gevolg, dat de mens zijn verhouding tot het boek moeilijker weet te bepalen. Het is een dagelijks ge bruiksvoorwerp geworden, weinig in over eenstemming met de werkelijke waarde die het vertegenwoordigt. Het goede boek is een kunstwerk, een werk van verbeelding en kunstvaardigheid, en ook het lezen is een kunst die meer aandacht en inspan ning vereist dan de gemiddelde lezer be reid is te geven. De moderne amusements techniek van film. radio en televisie heeft een vorm van ontspanning gekweekt, die zonder enige inspanning kan worden ge consumeerd. Het gevolg is, dat de heden daagse mens geestelijk lui wordt, weinig geneigd is zijn verbeeldingskracht te mo biliseren, die omstandigheid die voor een groot deel tot gevolg heeft dat moderne cultuurfilosofen over onze tijd en de crisis der Westerse beschaving schrijvend kunnen gewagen van een tragisch gemis aan scheppende verbeeldingskracht. De ernstige omgang met het boek, dat immers een gesprek is tussen schrijver en lezer, kan ertoe bijdragen dat dit gemis wordt opgeheven. Waarde van het levend woord Het lezen van boeken is daarenboven belangrijk, omdat het ons de waarde leert beseffen van het levende woord. Ook ons woordgebruik is verarmd door een eenzij dige verstandelijkheid. Het letterkundige kunstwerk leert andere, meer fundamente le aspecten van het woord: het woord niet alleen In zijn verstandelijke betekenis, maar ook in zijn associatieve en muzi kale. De spreker illustreerde zijn betoog met citaten uit het werk van Arthur van Schendel, de kunstenaar wiens proza he laas weinig in overeenstemming is met de haast en de onrust van tegenwoordig, maar die onverwacht blijft ontroeren door zijn edele, klasieke stijl. Zijn boeken dwingen meer dan vele andere tot de conclusie, dat het boek door de schrijver weliswaar ge schreven. maar eerst in de lezer voltooid wordt. In het levende antwoord van de ADVERTENTIE aandachtige lezer wordt het goede boek pas voltooid, vindt het zijn bestemming en uiteindelijk werkelijkheid. Na de pauze wijdde Gabriël Smit nog enige woorden aan het lezen en begrijpen van gedichten. De dichter gebruikt het woord volgens zijn muzikale en ritmische waarde. Hij doet niet in de eerste plaats een beroep op het verstand van de lezer, maar op zijn vaak onbewuste gevoelens voor de lichamelijkheid van de taal. In een wereld als de onze, die voortdurend uit is op een verstandelijkheid, die vernauwend en verkommerend werkt, is omgang met poëzie een kostbare mogelijkheid tot ver vollediging van onze menselijkheid. ADVERTENTIE GARAGE: TWIJNDERSLAAN 35 I>e regering heeft thans geantwoord op de vragen, die onlangs gesteld werden dooi* de heer Ruys de Beerenbroock (KVP) over twee Nederlandse koopvaar dijmatrozen. die „in een toestand van ver doving, feitelijk tegen hun wil" zouden zijn aangenomen voor het Franse Vreemde lingelegioen. De minister van Buiten landse Zaken, zonder portefeuille, heeft thans, mede namens de minister van Oor log en van Marine, medegedeeld, dat de beide zeelleden van hun schip, de kust vaarder ..Jane I" waren gedrost en zich op 25 Januari in zwaar beschonken toestand meldden Mj de kazerne ..La Citadelle" met de mededeling dat zij zich bij het Vreem delingenlegioen wensten aan te sluiten. Wegens de benevelde toestand, waarin zij verkeerden, werden zij weggezonden. De volgende morgen meldden zij zich op nieuw, waarop zij in de kazerne werden toegelaten. Op 1 febr. 1956 liepen ze daaruit weg. Zij keerden op 13 februari 1956 op eigen ge legenheid in hun woonplaats terug. Uit het bovenstaand relaas blijkt reeds vol doende, dat zij niet zijn geronseld. Bij de ondervraging in Nederland verklaarde een van hen, dat zij reeds tevoren over aan melding bij het Vreemdelingenlegioen te zamen overleg hadden gepleegd. Deze Nederlanders zijn niet aangenomen voor dienstneming bij het genoemde legi oen. De aanneming geschiedt pas door het tekenen van het definitieve contract te Marseille, kort vóór de verscheping naar Afrika. Deze matrozen zijn in het geheel niet te Marseille geweest. Bij de démarches, welke de regering sinds 1945 heeft ondernomen in alle ge vallen, waarbij een al dan niet minder jarige Nederlander dierst nam bij het Vreemdelingenlegioen, is gebleken, dat de Franse regering niet bereid is ter zake enig soort overeenkomst te sluiten. Ned. Herv. kerk Aangenomen naar Utrecht (voor kerke lijke sociale arbeid) J. C. v. Dongen, diaco- nessenhuispred. te Rotterdam. Geref. kerken Beroepen te Nagele (N.O.P.) A. L. Janse de Jonge, cand. te Heersjansdam. Geref. kerken art. 31 K.O. Beroepen te Watford (Ontario-Canada) A. B. Roukema te Bunschoten-Spakenburg. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Deventer M. Vlietstra te Eemdijk. VRIJDAGMORGEN STOND voor de Haarlemse politierechter, mr. J. P. Petersen, een 28-jarige winkelchef uit Zaandam terecht, die ervan verdacht werd in februari verscheidene vrouwen, die in de zelfbedieningswinkel waar hij chef was, goederen hadden ontvreemd, boetes van f 25,te hebben opgelegd onder de bedreiging dat hij bij weigering van betaling de politie van het gepleegde feit in kennis zou stellen. In zijn requisitoir betoogde de officier van justitie, mr. R. W. H. Pitlo, dat er door verdachte een verkeerde sfeer was gescha pen en dat hij van de nervositeit van de huisvrouwen misbruik had gemaakt. Boetes zouden door kruideniers niet mogen wor den opgelegd, zonder dat er in de winkel borden met de koop voorwaarden hangen, hoogstens zou de prijs van het gestolene teruggevraagd mogen worden. Hij vond het gepleegde misdrijf te ernstig voor een geldboete en eiste drie weken gevangenis straf met aftrek van de tijd in preventieve hechtenis doorgebracht. De verdediger, mr. Baron, betwijfelde in een zeer uitvoerig pleidooi, of hier sprake was van afdreiging van boetes, zoals in de dagvaarding was vermeld. Ook was hij van mening dat de verklaringen van de getuigen niet al te betrouwbaar waren en wees erop dat verdachte geen eigen voor deel had gezocht. Op grond hiervan vroeg hij vrijspraak. De politierechter meende dat er wel van eigen voordeel sprake was: iedere cent die meer gevraagd werd dan het gestolene waard was, vormde een voordeel voor de verdachte of diens werkgever. Het was on toelaatbaar dat een winkelchef in een „grijp zelf-winkel" voor eigen rechter speelde. De uitspraak luidde: achttien da gen hechtenis, waarvan tien voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar. Van de overige acht dagen mocht de tijd in voorarrest doorgebracht, worden afgetrok ken. Dit betekende voor de verdachte, die al acht dagen gevangen zat, onmiddellijke invrijheidsstelling. Bij de behandeling van deze zaak kwam naar voren, dat de verdachte vroeger in Amsterdam in een zelfbedieningswinkel had gewerkt waar gedrukte koopvoor- waarden hadden gehangen, die vermeldden dat bij ontvreemding van artikelen een boete kon worden opgelegd. Volgens mede delingen van de verdachte, had hij in de mening verkeerd dat deze gang van zaken juridisch volkomen correct was en hij was er zich dan ook niet van bewust dat hij een strafbare handeling had gepleegd. Een aanwezige getuige vertelde dat zij door verdachte betrapt was op het zonder betaling meenemen van enige artikelen en dat hij haar een boete van f 25 oplegde, die zij desgewenst in vijf termijnen kon betalen. Als zij één termijn zou overslaan, zou de diefstal aan de politie openbaar gemaakt worden. De verdachte hield vol dat hij had gezegd dat een boete zou wor den opgelegd én de politie gewaarschuwd zou worden, maar dat de vrouwen hem zelf hadden verzocht dit laatste niet te doen. Gisteravond, op de sluitingsavond van de Haarlemse Voorjaarsbeurs voor de Vrouw, is het in en om het Krelagehuis tot rumoerige tafrelen gekomen. De directie van de beurs had namelijk voor deze laatste avond als bijzondere at tractie het bekende jazzorkest „The Dutch Swing College" geëngageerd, en de aankondiging daarvan deed in de avonduren vele honderaen jongelui in het beursgebouw samenstromen. Nu was dit nog niet zo erg geweest, als deze jeugdige jazzliefhebbers hun gemak gehouden hadden, maar al spoedig raak ten hun gemoederen dusdanig verhit door de muziek van het dansorkest, dat zij luidkeels begonnen te „yellen"'; ook tussen de nummers van de band maakten zij een leven als een oordeel. Het gevolg van dit alles was, dat de overige beurs bezoekers en de exposanten zich niet meer verstaanbaar konden maken. Het rumoer werd inmiddels steeds erger en omstreeks half tien kwam het zelfs tot zulke opgewonden tafrelen, dat het maar weinig seheelde of er was een handgemeen ontstaan. In arren moede hebben de stand houders, wie het onmogelijk was verder nog een verkoopsgesprek te voeren, hun zaakjes toen maar ingepakt, waarna zij ge zamenlijk zijn gaan protesteren tegen deze gang van zaken. De directeur van de beurs, de heer H. C. Vermeulen verklaarde in zijn slotwoord openhartig, dat het engageren van het Dutch Swing College een fout geweest is. Men had hiermee op de laatste beursavond nog wat extra bezoekers willen lokken, doch zich blijkbaar niet gerealiseerd dat dit soort „bezoekers" allerminst op een verkoopsbeurs thuis hoort. De standhouders namen met deze ver klaring echter geen genoegen en besloten een formeel protest in te dienen bij de De jaarvergadering van de afdeling Ben nebroek van de katholieke landarbeiders- bond „St. Deus dedit", welke donderdag avond in het r.k. verenigingsgebouw te Bennebroek werd gehouden en die vrij veel belangstelling trok, stond in het teken van de nieuwe C.A.O. Deze is nog steeds niet goedgekeurd door het college van Rijks bemiddelaars en daarmede was men niet bepaald ingenomen. Nadat de korte agenda snel was afge werkt de jaarverslagen van de secreta ris, de heer P. J. van Lierop, en de pen ningmeester, de heer K. van Rooijen, waren zeer optimistisch, want het ledenaantal is gestegen tot 103 en de kas heeft een vrij groot batig saldo, werd het honderdste lid toegesproken en met een doos rookgerei verrast. Daarna volgde een aantal mededelingen over de nieuwe A.O.V., de algemene Ouder domsvoorziening en daaruit bleek, dat naast deze voorziening welke de bedoeling heeft, een basispensioen te scheppen, het bedrijfspensioenfonds blijft bestaan. Het ideaal, een behoorlijke voorziening van de oude dag. wordt dan vrij dicht benaderd, al zal er wellicht altijd nog wel iets te wensen overblijven. afdeling Haarlem van de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen, waarin zij be togen willen, dat het optreden van het Dutch Swing College hun in hun verkoop ter beurze geschaad heeft. Dit protest waarvan de tekst vandaag opgesteld wordt werd door alle standhouders in blanco ondertekend. Zelfs buiten het gebouw bleef het na de sluiting van de beurs nog enige tijd on rustig, zodat zelfs de politie eraan te pas moest komen. Inmiddels is deze tiende Haarlemse Voor jaarsbeurs ook qua bezoekersaantal geen onverdeeld succes geweest. Boekte men vorig jaar nog 30.366 bezoekers, thans pas seerden er nauwelijks 23.000 de controle, waarvan er nog bijna 2000 op rekening komen van de rumoerige laatste avond. In tegenstelling tot andere jaren werd het definitieve aantal bezoekers niet aan de standhouders meegedeeld, toen dezen om 11 uur gisteravond op het podium bijeenkwa men voor het aanhoren van de gebruike lijke slottoespraken van mevrouw A. C. Groosmuller-Voet (die de door ziekte ver hinderde presidente van de Haarlemse af deling der Nederlandse Vereniging voor Huisvrouwen, mevrouw A. Hamaker-Wil link verving) en van de directeur, de heer Vermeulen. In het toernooi om het Panamerikaanse voetbalkampioenschap, dat in Mexico-City wordt gesneefd, heeft Costa Rica met twee een van Chili gewonnen. De stand luidt thans: 1. Brazilië 6 pnt. (uit 3 wedstr.): 2 Argentinië 3 pnt. (uit 2 wed strijden); 3. Peru 3 pnt. (uit 3 wedstr.); 4. Costa Rica 3 pnt (uit 3 wedstr.); 5. Mexico 1 pnt (uit 3 wedstr.); 8. Chili 0 pnt (uit 2 wedstrijden). Het Franse voetbalelftal voor de amateur wedstrijd tegen Nederland op zondag 18 maart in Maubeuge. zal gekozen worden uit de volgende 15 spelers: Dantheny (Reims), Brandao (Caen), Pavesi (Annecy), Scholl- hammer (Reims), Ferrier (St. Etienne), Grosshans (Stiring). Diaz (Sedan), Durecu (Quevilly). Goujon (St. Efienne), Leon Gor- zewski (Giraumont), Oleksiak (St. Etienne). Giamarchi (Annecy), Leseille (Quevilly), Maurice Martin (Draguignan) en Mouchel (Cherbourg).

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 19