oor rOUW De Kinderbewaarplaatstweede tehuis Creme Puff" <V Uitkomst en geruststelling voor werkende moeders In de moestuin Een lappendeken e/A w Coiffures Vlugger dan u MAX FACTOR kunt zeggen maakt Creme Puff u mooier nieuwe haarmode ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN Zuurkoolschotel in stervorm C VAN NIEL Elke dag groente, maar hoe? DIT MAKEN WE ZELF Tamme kastanjes Chauffeur door Amster dams Hof veroordeeld Dertien dieven van cacaobonen veroordeeld Telepaat dient klacht in tegen VARA en politie commissaris Vragen staat vrij... MAX FACTOR crème make-up basis en poeder In één. ZATERDAG 10 MAART 1956 Het moet voor werkende moeders een hele geruststelling zijn te weten, dat zij overdag hun kinderen veilig kunnen uitbesteden aan een kinderbewaarplaats. In welk een behoefte zo'n instelling voorziet, is ons nog eens gebleken op een bezoek in de Wickevoort Crommelinstraat in Haarlen-Noord, waar gemiddeld 60 tot 70 kinderen tussen de zes weken en de schoolgaande leeftijd worden verzorgd en wel zodanig, dat zij hun levenslust volop kunnen botvieren. Een aardige bijzonderheid is, dat verscheidene moeders, die hiervan gebruik ma ken, zelf in hun prille jeugd ook deze kinderbewaarplaats hebben bezocht. Twintig jaar geleden is het initiatief tot de oprichting genomen, aanvankelijk om het pro bleem van huishoudelijke hulp enigszins op te lossen, zodat er dus overdag moe ders vrij konden komen om te werken. Nu is de situatie wel enigszins gewijzigd. Veel moeders werken op kantoor, in een winkel of fabriek, soms ook wel tijdelijk om bijvoorbeeld verhuis- of installatiekosten bijeen te brengen. Ook voor klein- behuisden, waarvan de man bijvoorbeeld nachtdienst heeft, is deze crèche voor kinderen een uitkomst. DOOR DE VAAK tijdelijke werk zaamheden van de moeders en door verhuizing is de bevolking van de kin derbewaarplaats nogal wisselend. Het personeel moet dus nog wel eens aan nieuwe gezichtjes wennen. De belang stelling blijft steeds groot zo groot zelfs, dat men tegenwoordig soms even op de wachtlijst moet staan. „Ons streven is erop gericht de kin deren het gevoel te geven, dat zij hier thuis zijn", zegt de directrice, mejuf frouw T. Zwiebel. „We breken er heus ons hoofd niet over als er eens ge hold en gerumoerd wordt." Het valt ons inderdaad op hoe de kinderen op hun gemak zijn. „Komen ze voor het eerst, dan is het wel eens vreemd, maar de dierbare eigen pop van thuis of het autootje helpen een handje mee en meestal is het kind zeer gauw opge nomen in het spel met de anderen." Voor het spelen is er overigens volop gelegenheid. De diverse vertrekken lig gen alle op het zuiden, zodat van iedere zonnestraal geprofiteerd kan worden. Een grote tuin met een zandbak en klimrek en een flink terras bij de bovenverdieping bieden heel wat mo gelijkheden. 's Zomers wordt vaak ook buiten gegeten en geslapen. De gemeente geeft deze kinderbe waarplaats subsidie en de ouders be talen zeventig cent per dag voor de hele verzorging, inclusief een warme maal tijd. Om de overige onkosten te dekken zijn echter allerlei activiteiten van het bestuur noodzakelijk. Een belangrijk punt is altijd de noodzakelijke aanschaf en vernieuwing van het speelgoed. Ook de donateurs helpen een handje mee het spreekt vanzelf, dat dit korps altijd versterking behoeft. In een busje in de vorm van een poppetje mogen de kin deren Sbms wel eens een kleine bij drage storten, maar er wordt geen enkele aandrang op uitgeoefend. Eens per maand wordt het geledigd en ge middeld zit er dan toch nog een tien gulden in: een welkome aanvulling van de speelgoedpot. Maar het speelgoed probleem blijft nijpend; er gaat nogal eens wat stuk en er moet natuurlijk zo goed mogelijk gevarieerd worden. BEHALVE DE DIRECTRICE zijn er zeven kinderverzorgsters, een hoofd van de babyzaal en een juffrouw voor de huishouding. De kinderen, die tussen 8.30 en 9.15 uur door de moeders wor den gebracht, zijn onderverdeeld in groepen: de babies van zes weker* tot twee jaar, de peuters van twee tot drie jaar, de kleuters van drie en vier jaar en de groteren tot zes jaar. Na het bin nenkomen krijgen zij zo nodig een was beurt en spelen tot half tien, waarna een beker melk'met tomatensap wordt verstrekt Dan wordt er weer gespeeld, zoveel mogelijk vrij draven, tot 11.15 uur, wanneer zij worden klaargemaakt en gewassen voor de warme maaltijd. Hierop volgt een slaapje tot twee uur, dan vrij spelen, zoveel mogelijk buiten. Tenslotte komt weer een wasbeurt, een broodmaaltijd en klaarmaken voor het naar huis gaan. Over het algemeen wordt er goed ge geten: de kinderen steken elkaar aan. Vitaminen C en D en gist worden ver strekt en elke week is er een genees kundige controle. In de baby-afdeling wordt juist een blond jochie met een ondeugende kuif in het bad gedaan. Vooral op deze af deling verdienen de kinderen extra aandacht. Het is er een voortdurend wisselen van luiers, geven van flesjes en kleine maaltijden. Ieder kind heeft zijn eigen handdoek, washandje en ver- schoongoed. Veel ramen, veel licht en gezellige prenten zien we ook in de peuter afdeling. Hier treffen we het volkje juist aan de boterham, aan miniatuur- tafeltjes en stoeltjes. De opvouwbare bedjes staan opgeslagen in de hoek, want de slaaptijd is voorbij. Een ge zellig hobbelpaard en een pas opge bouwde blokkentoren wijzen op het laatste spel. DE KLEUTERS genieten bij een grote waterbak, waarin heerlijk met kopjes wordt geknoeid Ook het poppenhuis in een der hoeken heeft veel aftrek. In dit vertrek bevindt zich de piano, die voor al goede diensten bewijst bij verjaar dagen en in het algemeen als er ge zongen wordt. De afdeling voor de grootste kleuters geeft een kleuterschoolidee, maar dan in een huiselijker opvatting, want hier wordt immers ook gegeten en geslapen. Er is bij het speelgoed veel constructie materiaal, zeer ontwikkelend voor de fantasie, een schilderhoek, een pracht van een grote winkel en een poppen- hoek, waar we juist de discussie van een jeugdig echtpaar mogen beluisteren: „Toe vader, ga jij nou eens afwassen." „Nee hoor, moeder, ik ga eerst de krant lezen." Zó uit het leven gegrepen. Hier bevindt zich ook een muziek afdeling met trommels en andere in strumenten. Af en toe wordt er een verhaal verteld, naar aanleiding waar van vrije tekeningen, knip- of plak werk worden gemaakt. De groten heb ben ook de taak om de beurt de tafel te dekken of af te ruimen. Iedere week is er één hiervoor verantwoordelijk. Bij het afscheid nemen Is het onge veer tijd geworden, dat de kinderen worden gehaald. Ze staan aangekleed en wel in de gang en zingen geestdrif tig om de tijd van wachten te bekorten. Een bewijs, dat ze het er goed hebben gehad. TINEKE RAAT Dezer dagen is het „Syndicat Haute Coiffure Frangaise" ertoe overgegaan een nieuwe modelijn voor kapsels te „onthullen", naar het voorbeeld der mode-centra, die ook allergeheimzin nigst omspringen met hun nieuwe mo dellen. Zoals men ziet is er geen reden voor geheimzinnigheid, want de haar mode - die de naam „Ligne en Cascade" draagt - blijft kort en brengt dus niets nieuws. De moestuin dient nu toch zo spoedig mogelijk in orde gebracht te worden; is de grond nog niet gespit, zal men dat nu moeten doen en dan kan er ook be mest worden. Natte gronden kan men droger krijgen als ondiepe greppeltjes gegraven worden; het water uit de bed jes kan er dan in weg zakken. Voor het kweken van fijne groente kan men het best gebruik maken van oude koemest, doch wanneer de grond maar voldoen de humus bevat zal de bekende rose tuin- en gazonkorrelmest ook uitsteken de diensten bewijzen. Per tien vierkan te meter heeft men één kruiwagen mest nodig, maar per tien vierkante me ter kan men al wel volstaan met onge- Het Voorlichtingsbureau vam de Voe dingsraad. meldt: De groentevoorziening zal waarschijn lijk in de naaste toekomst op vele plaat sen nog moeilijkheden opleveren, terwijl de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat de prijzen boven normaal zullen liggen. Al kan men niet zoveel groente krijgen als wenselijk is, het is toch aanbevelens waard dagelijks voor een groentegerecht te zorgen. Door de groente rauw ,op te dienen in de vorm van b.v. een groente sla of een stamppot met rauwe groente lijkt de portie groter dan wanneer zij gekookt is en zij heeft ook grotere voe dingswaarde. Vrijwel alle groentesoorten kunnen rauw worden gegeten. Een uitzondering willen wij maken voor uien en prei, die wel wat erg scherp smaken. Groenteconserven, zoals blikgroenten, gedroogde groenten en diepvriesgroen ten kunnen in vele gevallen bijdragen tot de groentevoorziening. Goede kwali teiten van deze conserven doen iin voe dingswaarde niet veel onder voor het vers gekookte produkt. Het is wel belangrijk de conserven niet te lang te verhitten: blikgroenten behoeven alleen gewarmd te worden, ddepvriesgroenten worden. 6 a 10 minuten gekookt. In tegenstelling tot de fabrieksconsefven van goede kwaliteit is eigen „weck" arm aan vi tamine C. Wie Ln deze tijd veel van de eigen in maak gebruikt doet er dan ook goed aan extra vruchten te eten, bij voorkeur om de dag één sinaasappel. veer drie ons korrelmest. Dan zal men in de loop van de zomer nog dikwijls een lichte overbemesting moeten geven. Het zou verkeerd zijn die mest onder te spitten; kunstmest strooit men na het spitten, echter vóór het zaaien en poten over de grond uit. Nu kan men al verschillende vroege bladgroenten zaaien; spinazie komt eerst aan de beurt en dan raapstelen en dunsel. Erwten en peulen en tuinbonen kunnen gezaaid of gepoot worden; jon ge, goed aan de natuur gewende plan ten kan men wel bij de tuinders of op de markt in de stad aanschaffen. Jonge bloemkoolplanten kan men ook al po ten; die voldoen alleen maar in een zeer voedzame grond. Zet ze niet op een plaats waar verleden jaar ook al kool groene G. KROMDIJK Een hoofddeksel van gevlochten nylon in geel en zwart kan bij een vrolijk voorjaarstenue uitstekend passen. Schotel van zuurkool, ham en aardappelpuree. 8 plakken ham a 25 gram, 500 gram zuurkool, 1 kg, aardappelen. Maak van de aardappelen op de ge wone wijze, een smakelijke, luchtige puree. Kook de zuurkool apart gaar en (Van een medewerkster) Nu we allerlei werkjes opzoeken die bij de kachel kunnen gedaan worden, hebben we de lappenmand weer eens keurig opgeruimd. We stonden verbaasd over al die mooie lappen waar we eigen lijk niets mee doen. Het ging ons aan 't hart ze zomaar weg te gooien en daardoor kwamen we op het idee er zo'n ouderwetse lappendeken van te maken. We begonnen met de kleuren te sor teren, zodat we een serie bij elkaar passende kleuren kregen b.v. blauw, paars, rood, overgangen van de ene naar de andere kleur, krijgt u bij een blauwe lap met paarse of rode stippen. Stoffen met kleine patroontjes zijn heel goed te gebruiken, die geven een levendig effect. Nu kunt u van deze lappen gelijke vierkante lapjes knippen en deze aan elkaar stikken. Aparter is de volgende manier: u tekent een eenvoudig figuur (zie ons voorbeeld, dat een kwart is van het hele figuur). Dit motief tekent u op étalagekarton en knipt de delen uit. Hierna knipt u deze delen van stof na met een 1/2 cm naad en spant de stof met een flanelsteek om het karton. Nu naait u het figuur weer in elkaar en haalt het karton eruit zó, dat de omtrek goed te zien blijft. Dit figuur op een lapje van b.v. 12 x 12 cm zomen. U kunt alle lapjes \jan een motief voorzien, of de motieven op effen lapjes naaien en die afwisselen met gepatroon- de stof (zie schetsje). Tot slot de zo verkregen lap op een oude deken stik ken, voeren en b.v. op de kruispunten vastzetten. Dit lijkt een heel werk, maar als u de lapjes niet te klein neemt en er wat verloren uurtjes aan besteedt valt het erg mee en het succes, vooral bij de jeugd, is verzekerd! Het is waarschijnlijk typisch Hollands om met het hele gezin rond de tafel ge schaard gezellig pinda's, kastanjes of andere noten te eten. En het is even typisch Hollands dat wij noten en kas tanjes zelden of nooit eens tot een ge recht verwerken zoals dat in het bui tenland zoveel gebeurt. Vooral kastanjes worden in andere landen regelmatig op tafel gebracht. Misschien is er bij de volgende recepten iets van uw gading? Kastanjepuree. 1 kg. kastanjes. 2 dl. water, 1 bouillonblokje, 10 gr. suiker, 40 gr. margarine of boter. De kastanjes wassen en kijken of er ook bij zijn, die in het water drijven. Deze moeten extra goed nagekeken worden. Ze inkruisen, ongeveer 10 min. koken in wat water, pellen en gaar koken in nieuw water met het bouillonblokje. Kooktijd plm. een half uur. De kastanjes zeven of malen, opnieuw warm maken en de margarine of de boter erdoor roe ren. Indien men de kastanjes niet in- kruist krijgt men een blanke puree. De suiker kan meegekookt worden of later aan de puree worden toegevoegd. Deze puree kan als nagerecht worden gege ven eventueel met wat geslagen room en of vruchtenpuree. Kastanjetaart 250 gr. kastanjes, 100 gr. margarine of boter. 100 gr. bas terdsuiker, vanillesuiker, 2 3 eieren, zout. De kastanjes op de boven beschreven wijze gaarkoken en malen of zeven. De margarine met de suiker tot room roe ren, het zout en de vanillesuiker erdoor doen en dan een voor een de eidooiers meekloppen tot een zeer luchtig deeg verkregen is. De kastanjepuree door het deeg mengen, de eiwitten stijf kloppen en het deeg hier voorzichtig doorschep pen. De massa overdoen in een ingevette springvorm en de taart gaar en licht bruin bakken, ongeveer een uur. Heeft men een blikken vorm dan moet deze gevoerd worden om verkleuren van de taart te voorkomen. De taart laten af koelen voor deze uit de vorm gehaald wordt: tot slot bestrooien met poeder suiker. Kastanjesoep 1 1. water of bouillon, 15 20 kastanjes, 40 gr. margarine of boter, 25 gr. bloem, noot, zout. De kastanjes wassen en de drijvende bij voorkeur wegdoen. Ze ongeveer 10 mi nuten koken, pellen en gaarkoken in de bouillon of water met zout of een bouil lonblokje. De kastanjes tot puree zeven of malen Van het kookvocht met de margarine en de bloem een gebonden soep maken en de puree erdoor roeren. De soep op smaak afmaken met noot muskaat en eventueel nog een klontje boter. Indien men wil kan men een paar gare kastanjes achterhouden en deze kleingesneden als vulsel in de soep doen. -verdeel ze in 8 porties. Rol deze porties in de plakken ham en leg deze rollen stersgewijze vanuit het midden in een grote vuurvaste schotel. Vul de open gebleven ruimte op met de aardappel puree en leg er ook een laag puree over heen. Maak de schotel af met paneer meel en kleine klontjes margarine en laat er in de oven een bruin korstje op komen. Zorg vooral dat de inhoud goed heet wordt. Hebt u aardappelen van de vorige dag over dan kunt u misschien de volgende schotel eens proberen. U kunt natuurlijk ook met opzet wat veel aardappelen koken met het vooruitzicht van een wat makkelijke dag, tenminste wat het koken betreft. Wat u nodig hebt: Zoveel koude aardappelen als voor 4 personen nodig zijn (ongeveer 800 gr.) 500 gr. zuurkool en een rookworst, zout. Snijdt de aardappelen in plakken en leg de helft hiervan op de bodem van de grote vuurvaste-schotel. Kook de zuurkool (met de worst er bovenop) gaar. Leg de helft van de kool op de aardappelen en leg hierop de in plakjes gesneden rookworst. Dan de rest van de zuurkool en tenslotte de aardappelen. Leg tussen iedere laag wat klontjes boter en breng de finishing touch aan met paneermeel en kleine klontjes mar garine en laat hem in de oven door en door heet worden. Heeft u aan een rookworst teveel, snijdt u er dan vooral niets vanaf voor het koken daar dan teveel smaak en sap verloren gaan. Houdt u gekookte worst over dan kunt u die altijd de volgende dag nog op het brood geven. Zuurkoolsla: 100 150 gr. zuurkool, stukje ui of prei, zout, peper, slaolie. Snijdt de kool zeer fijn. Rasp de ui en doe deze met wat peper, zout en olie door de kool. Laat de kool dan enige tijd staan. Geef de sla bij de brood- of warme maaltijd. Warme broodbeleggingen Hartige flensjes (ongeveer 8 stuks) 2 eieren, liter melk, 75 gr. (een half kopje) bloem, aroma, peper, zout, bo ter of margarine. De bloem met een weinig zout in een kom doen. De eieren er in breken en het geheel met een weinig melk tot een gladde massa" roeren. Deze verdunnen met de rest van de melk. Wat aroma en een weinig peper er door mengen. Van het beslag in hete boter of margarine flensjes bakken en deze bij voorkeur warm opdienen. Vishapje Een flinke ui, ongeveer 150 gr. gekookte vis (250 gr. rauwe vis), zo mogelijk een paar koude gekookte aardappelen, boter, margarine of vet, zout. De ui schoonmaken en zeer fijn snijden of hakken. De vis in kleine stukjes ver delen, de aardappelen fijn drukken met een vork of grof raspen of malen. In de koekepan de ui lichtbruin bakken in hete boter, margarine of vet. De vis en de aardappelen toevoegen en onder af en toe omscheppen bruin bakken. Desgewenst een weinig viskooknat of melk toevoegen. Het geheel op smaak afmaken en warm opdienen. Mft hus achtjarige overreden Verdachte werd in eerste aanleg vrijgesproken Na in eerste aanleg door de rechtbank te zijn vrijgesproken is de 49-jarige chauf feur van het Gemeentelijk Vervoerbedrijf J. J. F. de V. in het door de officier van Justitie ingestelde hoger beroep door het gerechtshof toch veroordeeld. Het betrof hier het ongeluk in de Maas straat te Amsterdam, waarbij de door de verdachte bestuurde zware bus ver naar links zwenkte en daar een 8-jarige scho lier, die daar met zijn fiets aan de hand bij het trottoir stond, overreed. De jongen werd enige meters meegesleurd en kwam onder de inmiddels in een plantsoen tot stilstand gekomen bus. Met een hersen schudding. een dubbele armbreuk en een brandwond werd hij in het ziekenhuis op genomen. Het Hof acht, in tegenstelling tot de rechtbank bewezen, dat het de schuld van de chauffeur is, dat een ander zwaar let sel heeft gekregen en legde hem daarvoor een geldboete van 75 subsidiair 10 dagen hechtenis op; bovendien ontzette het Hof de verdachte bovendien voor de tijd van 6 maanden uit de rijbevoegdheid. Veertien dagen geleden had de procureur-generaal f 100 boete geëist. De chauffeur is door het vervoerbedrijf niet als buschauffeur ge handhaafd.-'Hij is thans wagenbestuurder op de tram. De rechtbank te Amsterdam heeft de dertien betrokkenen bij de diefstal van cacaobonen gedurende de afgelopen twee jaar in de Amsterdamse haven veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van twee maanden voorwaardelijk tot negen maan den en geldboetes van 60 tot 2500 gulden. Zij hadden in deze twee jaar stelselmatig cacaobonen gestolen uit de Amsterdamse haven. Veertien dagen geleden had de of ficier van Justitie tegen de verdachten ge vangenisstraffen geëist van drie maanden tot een jaar met aftrek. Interview met vestzakzender De Amsterdamse telepaat Enrico Burlisto heeft bij de officier van Justitie een aan klacht ingediend wegens aantasting van eer en goede naam tegen de VARA, in verband met het hem door verslaggevers der ge noemde omroepvereniging afgenomen in terview met een buiten zijn weten en toestemming gebruikmaking daarbij van een vestzakzender en evenzo tegen de politiecommissaris H. Dijkstra wegens een zich laatdunkend uitlaten na de r a di ou it zend in g van dat interview over Burlisto's werkzaamheden bij een opspo- ringsgeval. ADVERTENTIE Steeds méér /utiaerouven zien in, dat het haar eigen belang ia bij het kopen van een bindmiddel MAÏZENA DURYEA te vragen. En haar winkelier geeft het haar graag, want het ia ook zijn belang dat haar maaltijden slagen. Hij weet door jarenlange ervaring dat er voor groenten, soepen en sausen geen beter bindmiddel bestaat dan 'juist MAÏZENA DURYEA. Bij het gebruik daarvan zijn misluk, kingen bij voorbaat uitgesloten. ADVERTENTIE Nationaal en internationaal bekroond Bespreek tijdig. Schoterwe* 45 - Haarlem Tel. 12540 J ADVERTENTIE PERFECTE PLASTIC HULPSTUKKEN ADVERTENTIE DESKUNDIG ADVIES betreffende de schoonheidspreparaten van verstrekken wij gaarne. PARFUMS - BIJOUX Grote Houtstraat 92 - Telefoon 12160 ADVERTENTIE Dank zij Creme Puff is het nu uit met de oude, Ingewikkelde make-up methoden. Max Factor's ongeëvenaarde combinatie van crème en poeder schenkt volmaakte schoonheid zonder moeite en in enkele seconden - door een simpel, luchtig veegje met een poederdonsje. Max Factor's Creme Puff... zo gemakkelijk, zo prettig en zo vlug zo onweerstaanbaar mooi! Creme Pyff (htndelimerk) b«t«kent Me* Factor Hollywood Creamy Powder Make-up. MAX FACTOR Hollywood Imp. Marfao N.V., Huddestraat 5, Amsterdam

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7