Weekmarkt kreeg andere indeling Middenstandsconsulent benoemd voor de provincie Noordholland Grote trek van zonzoekers naar strand en duinen Groentezaden - Bloemzaden Twee voorstellingen door de Toneelgroep „Theater" „Familieconflict van Fabbri Oliver Goldsmith nog amusant ,Dierenbescherm ing" vergadert 28 maart P. Dondorp (Heemstede) aanvaardde functie st/faa#eüt /fatfet/ Politie moest verkeer op Zeeweg regelen Pastoor L. J. Schalke nam afscheid 8 Burgerlijke Stand van Haarlem Belangrijkste punt: herstel van de rust in de vereniging Protestvergadering proces Jungschlaeger Feestconcert Vrijzinnig Luthers Dameskoor Hogeschooldag te Kampen 3 versnellingsnaaf met terugtraprem Motorrijder brak been Stadsbibliotheek Tram uit de rails Zaadhandel Jan Robzen MAANDAG 12 MAART 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 99 Ongetwijfeld zal wel eens iemand hebben gezegd, dat vernieuwing meestal een terug keer naar het oude is. Zo niet, dan zou deze wijsheid bedacht kunnen zijn door de let terkundige, rechtsgeleerde en filosoof Diego Fabbri, wiens merkwaardige „Proces om Jezus", wij reeds eerder in dit seizoen leer den kénnen en van wie nu, jongstleden za terdag, het naar mijn mening niet minder aanvechtbare stuk „Familieconflict" door de toneelgroep „Theater" in de Haarlemse Schouwburg werd vertoond. In het pro gramma immers konden wij lezen: „Het is de overtuiging van de Italiaanse auteur dat het theater, wil het inderdaad een grote plaats innemen in het bestaan van de ver moeide, teleurgestelde naoorlogse mens, zijn vorm zal moeten vernieuwen en problemen dient te behandelen, die het publiek boeien en ontroeren, omdat het deze als tot zijn eigen wereld behorend herkent en mee beleeft". Wat wij echter in feite te zien kregen was een goedgebouwd stuk (een „pièce bien faite") op de manier van Scribe en de zijnen van honderd jaar geleden, her innerend ook aan het burgerlijke treurspel van nóg vroeger, met een levensbeschou welijke inhoud die tot het ruimdenkende katholicisme behoort. Dit korte en zeker in het begin zeer pak kende stuk zou men naar analogie van de zogenaamde colportageroman-met-achter gronden een melodrama - met-diepere- bete kenis moeten noemen. Door een even hef tige als geraffineerde samenloop van om standigheden ontbrandt er een meedogen loze strijd om het bezit van een kind, waar bij het egoïsme van de volwassenen preva leert boven de belangen van het voorwerp hunner oprechte of vermeende menselijke liefde. De partijen in dit conflict zijn: dfe zorgzame pleegouders van de buitenechte lijk geboren jongen Abéle, de negen jaar lang in onwetendheid omtrent het bestaan van zijn zoon verkeerd hebbende vader met diens kinderloze vrouw en de inmiddels met een andere man getrouwde moeder, die hem ondanks alle gemaakte afspraken komt opeisen. Er ontwikkelen zich bijzon der felle debatten, waarbij in gedeeltelijke navolging van Pirandello voortdurend' de een of andere leugen als waarheid wordt verdedigd, totdat een nieuwe drogreden de motivering van het gedrag overneemt. Tenslotte lijkt er alleen nog maar een Salomonsoordeel mogelijk, zoals dat door Bertolt Brecht in zijn „Kaukasische Krijt- kring" is toegepast. De schrijver heeft echter heel andere bedoelingen. Bij de be slissende confrontatie van Abéle met allen, die rechten en aanspraken op hem doen gelden, lanceert hij zo handig een laatste kunstgreep, dat men de trucage nauwelijks merkt: hij laat het kind namelijk bescher ming zoeken bij de vrouw die buiten het geding staat, de echtgenote van de natuur lijke vader. Daarmee is het een zuiver academische kwestie geworden een vreemde gang van zaken bij een melo drama. Geen wonder eigenlijk, dat een be oordelaar als Jean Duvignaud in Frankrijk in de bekvechtende families drie maat schappelijke groepen vertegenwoordigd meent te zien: de proletariërs, de midden standers en de rijken. Zo beschouwd be hoort het stuk van Fabbri tot het sociale realisme, waarbij de spanning mede ver oorzaakt wordt door de onverenigbaarheid van de praktische moeilijkheden met de traditionele moraal. De oplossing is bij deze toedracht onvermijdelijk en onthut send: de jongen wijst de om hem strijden den door zijn reacties op hun schuld en neemt deze vervolgens door zijn zelfmoord (hij stort zich in de liftkoker van het lift- gebouw) op zich! Voor het zover komt, is men nog van een romantische „coup de théatre" getuige geweest: de echte vader van Abéle geeft te kennen het gemakkelijke leven van niets doen aan de zijde van een gefortuneerde vrouw vaarwel te willen zeggen om „op nieuw te beginnen" met zijn vroegere ge liefde, aldus kiezend voor de heiligheid van de familie. Gelet op de toespelingen, die Fabbri maakt op de problemen waarvoor de pastoor zich gesteld zou zien, is het niet onmogelijk dat hij een aanpassing bij de realiteit voorstaat van de bepalingen be treffende huwelijksplichten en echtschei dingsrecht. Het is een reeds in „Het proces om Jezus" opgevallen zijnde eigenaardig heid van deze auteur niet rechtstreeks voor zijn bedoelingen uit te komen. Laten wij er daarom maar niet langer naar zoeken. „Fa milieconflict" is grotendeels een boeiend speelstuk, dat in de door Robert de Vries met kennelijke toewijding geregisseerde opvoering wel succes behaalde. Elise Hoomans gaf een treffende uitbeel ding van de hysterisch voor het behoud van haar pleegzoon opkomende vrouw van de heel erg nobele, intelligente leraar, die door Jacques Snoek sympathiek aan ons werd voorgesteld. Anny de Lange speelde de moeder met veel hartstochtelijke bere kening en Robert de Vries was, misschien iets te verstard in het stereotiepe, de ach terdochtige en afgunstige boer. Frans van der Lingen maakte ook nu weer op mij de indruk van een geroutineerde amateur en Jenny van Maerlant deed het weinige, dat haar was toebedeeld, gemakkelijk en be vredigend. Louki van Oven was het dienst meisje en in Kees Buys had men een zeer natuurlijke Abéle gevonden. Ariane Ams- berg maakte de vertaling en Wim Vesseur de twee uit achterwanden bestaande decors. Problemen van geheel andere aard, na- melijl^alleen de uitvoeringspraktijk betref fende, deden zich bij het zondag door het zelfde gezelschap vertoonde blijspel „Een nacht vol verwarring" (She stoops to con quer) van Oliver Goldsmith uit 1773 voor. Enkele jaren geleden heb ik hiervan een briljante opvoering door de „Old Vic" in Op deze foto zijn alle medewerkenden aan de opvoering van Familieconflictvere nigd. Men ziet op de voorgrond Anny de Lange en Kees Buys met daarachter van links naar rechts: Jenny van Maerlant, Jacques Snoek, Robert de Vries, Elise Hoomans en Frans van der Lingen. HAARLEM, 10 maart 1956 ONDERTROUWD: 10 mrt, A. Stringer en E. Bijl. GEHUWD: 10 mrt, M. C. Ruijzenaars en A. Verboom. BEVALLEN van een zoon: mrt, M. Fren- senKriesels. BEVALLEN van een dochter: 10 mrt, J. C. Röbenvan de Goorberg. OVERLEDEN: 8 mrt, M. G. Blauw, 87 j„ Hazepaterslaan; P. J. F. Pels, 57 j., Wester- houtpark; J. D. van de Geer—Coops, 73 j., Kamperlaan; 9 mrt, Th. C. Bergmann Dikkeboom, 74 j.. Schneevoogtstraat; A. W. J Boxce, 1 d., Kamperlaan. het Holland Festival gezien. Onder zeer veel meer, dat nu soms mijn waardering in de weg stond, herinner ik mij nog, dat Michael Redgrave in zijn toespraak aan het' slot dit stuk kenschetste als „zo Engels als alleen een Ier het had kunnen schrijven". Men moet het ook waarderen,dat „Theater" een Britse regisseur te hulp heeft geroepen, maar men kan het betwijfelen of men met Willard Stoker uit Liverpool de meest ge schikte keuze heeft gedaan. Zeker, dit in vele opzichten sterk ver ouderde en ons weinig te zeggen hebbende stuk kreeg een levendige en doorgaans vrij zwierige interpretatie. Ik geloof gaarne, wat Stoker in het programma schrijft: dat er na afloop van een door hem geleide vroegere opvoering een leraar naar hem toekwam en hem zei: „Ik behandel deze ellendige komedie al dertig jaar met mijn leerlingen en dit is de eerste keer dat ik er door geamuseerd ben!" Misschien was er inderdaad niet meer uit te halen dan nu geschiedde, maar dan had er toch meer van buiten af kunnen worden ingebracht, zoals bij voorbeeld het zeldzaam dwaze optreden van de gillende keukenmeiden in de door Michael Benthall in scène gezette vertoning waar ik hierboven op doelde. Het is in Willard Stoker te prijzen dat hij niet in navolging wilde verval len, maar daar staat helaas een te kort aan eigen vindingrijkheid tegenover. Te weinig werd er naar mijn mening uit gegaan van de komische spelsituaties, te veel van de verbleekt-romantische inhoud. Het sterkst viel mij dit op door het toe doen van Kees Brusse, die wij in het ver leden hebben leren kennen als een echte komediant en die nu herhaaldelijk de eens door Sir John Gielgud geformuleerde regel overtrad, dat men in dergelijke blijspelen nooit het publiek mag vergeten. Hoe aardig en „natuurlijk" hij ook was als de jonge Marlow, bedeesd hakkelend in gezelschap van gedistingeerde vrouwen en zeer voort varend in het beminnen van het personeel, hij hield de geestigheden achter het voet licht en bleek soms zelfs onverstaanbaar. Vlakker dan verwacht mocht worden wa ren ook Ko Arnoldi en zelfs Willy Haak als het echtpaar des huizes, dat door de nach telijke bezoekers voor een herberg wordt aangezien. En daarmee zijn wij dan bij het werk van Goldsmith teruggekeerd, die de stof voor dit verhaal van misverstanden en toevalligheden vond in zijn herinnering aan een geval van misleiding voor de aar digheid, dat hem zelf als jongmens over komen was. Deze goedmoedige satire, daterend uit de tweede helft van de achttiende eeuw, was bedoeld als reactie op de onwaarachtige, overdreven sentimentele litteratuur uit die dagen. Het kostte dan, ook de grootste moeite om het in Covent Garden opgevoerd te krijgen, want de door larmoyante pathe tiek bedorven acteurs koesterden een hart grondige hekel aan het bijna alledaagse taalgebruik. Zoveel te ontvankelijker ech ter was het publiek voor de levensechte en wereldwijze humor. Het succes was niet minder dan sensationeel en werd slechts door Sheridan's komedies in de schaduw gesteld. De omstandigheden zijn intussen echter sterk veranderd. Men moet om het plezier te bewaren bij de opvoering daarom een grote afstand in acht nemen. Nu dat niet gebeurde, althans onvoldoende, werkte juist ondanks de pittigheid van de toch wel gekunstelde dialogen komisch wat waarlijk gevoelig Jiad moeten klinken in deze zotternij. Dat kwam mede omdat Lies Franken, hoe sierlijk en schalks ook, niet het ideale talent voor dergelijke rollen als die van de in dubbele hoedanigheid koket terende Kate Hardcastle heeft. Al was het dan geen ouderwetse klucht, men kon zich niettemin enkele uren met dit door Bert Voeten opnieuw vertaalde, heus niet alleen door gebrek aan concur rerend repertoire klassiek geworden stuk genoegelijk vermaken. De naar „De vro lijke vrouwtjes van Windsor" gecopieerde knechten bleven teveel op de achtergrond. Men heeft in Nederland, waar het echte komediespelen al jaren verwaarloosd wordt, nu eenmaal een tekort aan geschikte krachten voor dergelijke emplooien. Wim Hoddes (als de amoureuze vriend) en Henk Schaer, Wim Kouwenhoven, Sacco van der Made en Jan Verhoeven gaven uitbundig kleur aan enkele vrolijke toneeltjes, in het middelpunt waarvan Johan Walhain als de ruwe maar goedhartige landjonker-zonder educatie Tony Lumpkin stond. Ik wil hem in mijn oordeel niet de dupe laten worden van een vergelijking met de geweldige komiek George Benson, die ik eerder en waarlijk onvergetelijk zag in deze rol van een man, die wel dwaas maar lang niet gek is. Want men dacht dan wel geen moment zoals destijds en zoals mogelijk is aan Falstaff, het was toch een mee slepende. aanstekelijke typering. Wim Vesseur leverde een kleurig, oor spronkelijk decor, waar men met plezier naar keek. Het was alles bijeen toch wel een aardige avond. DAVID KONING. Vandaag heeft het bestuur van de Ver eniging tegen het mishandelen van dieren voor Haarlem en omgeving de leden ge convoceerd voor de algemene vergadering, die woensdagavond 28 maart in hotel De Leeuwerik aan de Kruisstraat gehouden zal worden. Punt twee van de agenda vermeldt: „Maatregelen tot finaal herstel van de rust in de vereniging". In de toelichting op dit piint zegt het bestuur met name:. „Aange zien de nog steeds smeulende controversen in de vereniging thans eindelijk dienen te worden beëindigd al ware zulks alleen reeds omwille van het aanzien der vereni ging naar buiten toe stelt het bestuur zich voor, alvorens de agenda verder af te werken, tezamen met de algemene verga dering te overleggen omtrent die maat regelen, welke ertoe kunnen leiden, dat de rust in de vereniging onverwijld en voor goed hersteld zal worden." Nieuwe kandidaten voor het bestuur Ter vervanging van de drie uitgetreden bestuursleden en tot eventuele uitbreiding van het bestuur met een of meer nieuwe leden zijn de volgende kandidaten gesteld: mevrouw H. A. T. Schaaper-Coppens te Heemstede en de heren F. Heerkens Thijs- sen te Aerdephout; J. Hessels, Haarlem, A. Quakernaat, Heemstede: J. O. Slingervoet Ramondt en H. Veldkamp, beiden te Haar lem. Het Veteranenlegioen Nederland en de Stichting „Door de eeuwen trouw" houden donderdagavond 15 maart in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond een protest vergadering naar aanleiding van het pro ces-Jungschlaeger. Sprekers zijn majoor v. Buuren, die als getuige a décharge is op getreden en de heer J. Fabius. Tot rijks-middenstandsconsulent voor de provincie Noordholland is met ingang van 1 maart j.l. benoemd de heer P. Dondorp, Rijnstraat 4 te Heemstede, tot voor kort secretaris van de Christelijke Midden standsbond. Thans zijn in acht provincies van ons land consulenten werkzaam en binnenkort zal het aantal tot tien worden uitgebreid. In de middenstandsnota van de staats secretaris van Economische Zaken was de toezegging gedaan, dat een voorncntings- dienst voor de middenstand gecreëerd zou worden en dat consulenten in de provincies aangesteld zouden worden. De taak van de consulent voor de mid denstand zal drieledig zijn. Hij zal beleids- voorlichting geven in de ruimste zin van het woord. Reeds is gebleken dat aan voor lichting grote behoefte bestaat. Daarbij gaan de gedachten uit naar het complex van credietregelingen, het onderwijs, de vestigingswetgeving, de prijspolitiek, de sociale voorzieningen, de belastingen, de winkelsluitingswet enzovoort. Geheel in overeenstemming met een der grondslagen van het middenstandsbeleid kan de con sulent ook de organisatie-zin van de mid denstand stimuleren en bevorderen. Ook kan de consulent bemoeienis hebben van regionale en plaatselijke manifestaties en demonstraties. Bij het houden van bijeen komsten van discussiegroepen in plaatsen en streken kan hij leiding geven of hij kan daaraan medewerking verlenen. Van belang is het verstrekken van be drijfseconomische voorlichting, met als doej bij de middenstand begrip te wekken voor moderne bedrijfsadministratie, opvoering van produktiviteit enzovoort. De consulent kan inzicht verschaffen in de kostenstruc tuur van een middenstandsonderneming en in de betekenis van omzet- en kostensta- tistieken en van bedrijfsvergelijking. Het behoort tot de taak van de consulent de resultaten uit te dragen van de research van Economisch Instituut voor de Midden stand. Ook is inschakeling van de consu lent mogelijk bij het werk van het Centraa! Orgaan ter bevordering van de bouw van Middenstandsbedrijfspanden (C.O.M.). Hei is de bedoeling, dat de consulent op het terrein der bedrijfs-economische voorlich ting zeer nauw samenwerkt met de mid denstandsorganisaties, aan wie hij de hel pende hand kan bieden. Voorts behoort tot de taak van de nieuwe consulent het fungeren als adviesorgaan van het departement van Economische Za ken over bijzondere regionale omstandig heden in zijn ambtsgebied. Opgemerkt zij daarbij, dat het middenstandsbeleid her haaldelijk voor beslissingen staat, waar voor een zo objectief mogelijk inzicht in plaatselijke en regionale omstandigheden vereist is. Met inschakeling van een des kundig ambtenaar in de provincie kan het departement zeer gebaat zijn. De heer Dondorp zal bij de uitvoering van zijn taak nauw samenwerken met pro vinciale en plaatselijke overheden en or ganen en instellingen, die bij de beharti ging van middenstandsbelangen zijn be trokken. Voorlopig is het adres van de nieuwe consulent van Noordholland in Heemstede gevestigd. Indien in Haarlem kantoorruim te gevonden is zullen daar da werkzaam - heden worden verricht. Vrijdagavond geeft het Vrijzinnig Lu thers Dameskoor, ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan een concert, onder leiding van Bets Nederkoorn in de Lu therse kerk aan de Witte Herenstraat. De dames Kitty Nederkoorn (sopraan), Bep v. Leuven (alt), A. Blankenstein-Offenberg (orgel), zullen aan dit feestconcert mee werken. Na afloop zal er in de consistorie kamer receptie worden gehouden. In deze 25 jaar heeft het koor concerten gegeven in rusthuizen voor ouden van da gen, Brederodeduin, en voor de V.P.R.O. Het jubileum wordt over enkele weken in intieme kring gevierd. De jaarlijkse Theologische Hogeschool dag der Gereformeerde kerken in Neder land, zal donderdag 31 mei in de Burgwal- kerk te Kampen worden gehouden. In de morgenvergadering spreekt prof. dr. K. Dijk over: „Wat ontbreekt er in onze erediensten?" Des middags refereert prof. dr. I. A. Diepenhorst over „Predikant en politiek". Ds. C. W. Keur van Schevenin- gen is gevraagd de opwekkende rede te houden. Aan de vooravond van deze dag heeft er een bidstond plaats, die dit keer geleid zal worden door ds. C. Goeman van Haarlem- Zuid. ADVERTENTIE Attentie! Sturmey Archer Gears Holland N.V. is nu gevestigd Nassaukade 387, Amsterdam, zodat een vlotte service voor dit beroemde fabrikaat in heel Nederland is verzekerd. Zaterdagmiddag om kwart over twaalf reden op de Rijksstraatweg te Haarlem in noordelijke richting een motorcarrier en een motor. De bestuurder van de motor carrier wilde draaien en week naar links uit. De motorrijder, een tweeëndertig- jarige Haarlemse monteur, kwam met de carrier in aanraking en viel. Met een ge broken rechteronderbeen is hij naar het ziekenhuis Sint Joannes de Deo overge bracht. Zowel Zandvoort als Bloemendaal zfjn zondag zeer in trek geweest voor talrijke Nederlanders die de ruimte van het duin landschap zochten om zich te koesteren in de voorjaarszon. In Bloemendaal moest de politie het verkeer al gaan regelen iets wat anders alleen op top-dagen in het sei zoen gebeurt en in Zandvoort, waar dit niet geschiedde, was er op sommige plaatsen geen doorkomen aan. Ondanks de koude, schrale wind leek het wel zomer in de badplaats, zo schrijft onze Zandvoortse correspondent. De terrassen zaten overvol met zonnebaders-in-winter- j assen en op de boulevards heerste een gezellige drukte. Bijzonder groot was het aantal auto's, dat de badplaats aandeed. Het was in de middaguren zo druk langs de weg, dat voetgangers de grootste moeite hadden over te steken, omdat de verkeerspolitie, een dergelijke verkeersdrukte niet ver wacht hebbend, nog niet was overgegaan tot het plaatsen van verkeers-agenten op de meest drukke punten. Op het strand centraliseerde zich de grootste drukte vóór de Rotonde, waar een stradpachter zijn etablissement reeds ge heel gereed had en dan ook goede zaken maakte. Vele strandstoelen werden reeds verhuurd en alsof het midzomer was zag men kleine kinderen op blote voeten door het reeds warm wordende zand huppelen. Slechts de zee vond nog geen aftrek. De enige, die een bad kwam nemen, was een hond, maar ook deze trok zich, na aan raking met het koude water, vrij overhaast op het strand terug. Ook elders op het strand was het zéér druk, daar de koude Oostenwind daar nauwelijks merkbaar was, zodat er een behagelijke temperatuur ont stond. En hoewel het ijs nog niet eens uit de vijvers verdwenen was, kan Zandvoort op een eerste drukke voorjaarsdag terug zien, die de seizoenbedrijven met vreugde hebben begroet, want óók in het dorp zelf was het vol en gezellig. Het grote percen tage Duits sprekenden viel bijzonder op. Bloemendaal Terwijl in de Kennemerduinen de bezoe kers voor het deel vooraan de Zeeweg in het bosgebied verbleven de nog niet ge reed gekomen parkeerplaats bij Parnassia trok maar enige tientallen automobilisten ging langs de Zeeweg een schier onaf- zaamheden over enkel spoor geleid. gebroken file van strandbezoekers. De par keerplaats en rijwielstalling kop Zeeweg kreeg dan ook al weer de eerste bezoekers van het seizoen 1956, velen maakten een wandeling langs het strand en de consump- tieverblijven deden goede zaken. De N.Z.H. voerde een onregelmatige dienst uit. De bussen waren alle meer dan vol. Het bezoek aan de Kennemerduinen was volgens een ruwe schatting ongeveer dui zend mensen. Op de kampeerplaatsen Li guster en de Lakens, het eerste voor pas poorthouders, De Lakens voor houders van kampeerkaarten, meldden zich weer de eerste kampeerders. Een gezin en twee individuelen, zoals een achtentwintigjarige jongeman uit Amsterdam met zijn dubbel- dakstent en dubbel grondzeil, hetgeen bij de huidige temperatuur nog hard nodig is. Dezelfde drukte als op de Zeeweg zag men ook op de Zandvoortselaan en de Zandvoorterweg. Men mag aannemen, dat op deze zondag velen uit Haarlem en ver dere omgeving via Overveen naar het strand wandelden en langs Zandvoort en door Aerdenhout de terugtocht maakten. Door grotere aandacht voor het duin landschap dan voor de voorganger, ont stonden er in de file auto's een paar aan rijdingen, die echter slechts in lichte ma teriële schade resulteerden. Door de Stadsbibliotheek en Leeszaal te Haarlem zijn in de loop van februari 21.702 boeken aan volwassenen uitgereikt, waarvan in de hoofdbibliotheek 12.013, in het filiaal Haarlem-Noord 5580, in Haar lem-Oost 2496, in Spaarndam 294, mu ziekbibliotheek 1059, Club- en buurthui zen 67 en tehuis voor ouden van dagen 193- Uit de jeugbibliotheken zijn 8840 boe ken geleend (Schouwtjeslaan 3660, Haar lem-Noord 3146, Haarlem-Oost 1688, Spaarndam 200 en Club- en buurthuizen 146). Aan de leeszaal van de hoofdbiblio theek zijn 2066 bezoeken gebracht en aan de krantenzaal 2874; de leeszaal in Haar lem-Noord trok 448 bezoekers en die in Haarlem-Oost 448. Zondagmorgen om vijf uur is de voorste wagen van de tram, die uit Amsterdam kwam met deelnemers aan de stille om gang aldaar, uit de rails gelopen. Daar door brak een draad van de bovenleiding. De wagen stond dwars over de trambaan. Het verkeer werd tijdens de herstelwerk- Pastoor L. J. Schalke, wie op zijn ver zoek eervol ontslag is verleend als pastoor der St. Liduinaparochie in Haarlem-Noord, na een pastoraalwerk van zesentwintig jaar, heeft zaterdag in het Wendelcollege afscheid genomen van de schoolgaande jeugd, hetgeen geschiedde op een buiten gewoon hartelijke wijze. Zondagmorgen heeft de scheidende pas toor de hoogmis opgedragen, met als diaken kapelaan M. C. Klein en subdiaken kape laan H. van Dijk. Het zangkoor zong de meerstemmige „Missa Populi" van Hubert Cuypers. In zijn afscheidspreek bracht pastoor Schalke dank voor de genade Gods, die hij ontvangen had tijdens zijn arbeid en dank te tevens de parochianen voor het mede leven en de belangstelling in de loop der jaren ondervonden. Des middags is voor genodigden een re ceptie gehouden. In zijn toespraak verge leek kapelaan Van Dijk dé kleuren der gordijnen van de feestelijk versierde gym nastiekzaal met het werk van pastoor Schalke. Rood is symbool der liefde, die steeds van de pastoor uitging en groen de kleur der hoop. Spreker hoopte, dat de pastoor in zijn nieuwe woonplaats Toel- dijk (St. Josef-tehuis) nog vele jaren van zijn welverdiende rust zal mogen genieten. Kapelaan Van Dijk bood namens de pa rochianen een boekenkast en een geschenk onder enveloppe aan. De heer P. Q. Wolff sprak namens het college van kerkbestuurders en als direc teur van het zangkoor; namens beide in stanties overhandigde hij een geschenk in couvert. Namens het collége van het arm bestuur voerde de heer H. Loerakker het woord en de heef J. Suiker sprak namens hoofden van scholen, zij brachten dank voor hetgeen de pastoor voor 't armbestuur en de schoolgaande jeugd heeft gedaan en boden geschenken in enveloppe aan. Kapelaan Van Dijk bracht dank aan de huishoudster Anna, die ook met pensioen gaat. Haar werd een grote azalia en ge schenken in enveloppe overhandigd. Het knapenkoor zong onder leiding van de heer J. A. Nibbering enige liederen, o.a. een speciaal voor het afscheid vervaardigd lied. Pastoor Schalke dankte allen voor de vele gelukwensen en geschenken hem ge boden, waarbij hij bijzonder dank bracht aan de medewerkenden der parochiale scholen voor de zeer vele arbeid door hen verricht. Vrijdagavond zal de nieuw benoemde pastoor A. A. Trouwborst feestelijk, worden, ingehaald, waarna een lof wordt gehou den door deze pastoor. Zondagmiddag zal de deken van Haarlem de intrede verrich ten van pastoor Trouwborst. Kapelaan Van Zijl, die veel voorberei dend werk voor het afscheid had verricht was helaas wegens ziekte verhinderd aan wezig te zijn. Hij is in het ziekenhuis Sint Joannes de Deo opgenomen. ADVERTENTIE SPEKSTRAAT 5 TEL. 16061 De markt vroeger De markt nu Vanmorgen heeft de opstelling en de indeling van de algemene weekmarkt en de bloemenmarkt aan de Gedempte Oude Gracht en de Botermarkt in Haarlem een belangrijke wijziging ondergaan. Vrijdag maakten wij reeds melding van de ver anderingen, die er op til waren en vandaag zijn wij een kijkje gaan nemen op het markt-terrein, die nu een plaats heeft gekregen op de middenrijbaan van de Gedempte Oude Gracht. Het succes lijkt ons reeds nu verzekerd, want de markt maakte een bijzonder ordelijke indruk, waaraan het feit, dat er thans in het geheel niet meer geparkeerd mag worden zeker niet vreemd zal zijn. De stalletjes staan vier rijen dik tussen de boompjes, waardoor de zogenaamde ventwegen volkomen vrij gehouden worden voor het doorgaand verkeer. Ook de kooplieden zelf waren in het geheel niet ontevreden over de ver andering. Natuurlijk moest het eerst allemaal even wennen, maar om een uur of tien had ieder toch weer een plaats gekregen en toen konden de kooplieden zich gaan wijden*aan het verkopen van hun goederen, waarbij er een zelfs aankondigde zijn koopwaar tegen „speciale nieuwe-plaatsprijzen" aan de man te willen brengen. De winkeliers aan de Gedempte Oude Gracht die vroeger hun zaken op maandagmorgen eigenlijk wel konden sluiten waren uiteraard het meest ingenomen met de nieuwe indeling. De heer Schous, de man, die reeds tientallen jaren voor het vrijmaken van de trottoirs voor de winkels heeft gestreden toonde zich bijzonder ingenomen met deze gang van zaken, waardoor de klanten zonder moeite de zaken kunnen bereiken. Iedereen is dus tevreden, de kooplieden, de winkeliers, de weggebruikers en ook de kopers en kijkers die nu zonder op het verkeer te moeten letten rustig door al die tentstraatjes kunnen wandelen

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 10