Internationale Juristen hekelen procesvoering tegen Jungschlaeger Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Prinsessebal in het Paleis op de Dam Hevige brand vernietigde een unieke tapijtfabriek in Alkmaar „Berechting was partijdig en druiste in tegen beschaafde rechtsbeginselen Telegram aan Indo nesisch ambassadeur Het woord is aan, Regering zonder PKI in Djakarta verwacht Sukarno ontving Dulles Textielindustrie bezorgd over loonsverhoging Truman naar Nederland Uitlevering van Borgers staat nog niet vast Von Brentano's mededeling berust op een misverstand Canada levert vliegtuigen aan Egypte Baden blijft erbij dat hij uit vrees bekende Gesmolten kaas en beschadigde lingerie bij de buren Incident met fotografen Het feest Russische toeristen naar Nederland Niet communistische partijen zyn het in grote trekken eens Huidige prijzen zouden na verhoging verliesgevend worden Vrij koud weer Weer rapport 70e JAARGANG No 210 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Teletoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie. Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 12 MAART 1956 Haarlems Dagblad 300e JAARGANG No 55 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Hu jsman 's-GRAVENHAGE (A.N.P.) De Inter nationale Juristencommissie heeft een telegram aan de Indonesische ambassadeur in Londen gezonden, waarin het standpunt van het uitvoerende comité ten aanzien van de zaak-Jungschlaeger wordt uiteengezet. Het is volgens het comité volkomen duide lijk dat het proces tegen Leon Jungschlae ger in Djakarta niet onpartijdig wordt gevoerd en dat het dus indruist tegen de beginselen van het Statuut van Athene, dat in juni 1955 werd onderschreven door vooraanstaande rechters, advocaten en hoogleraren in de rechtsgeleerdheid uit 48 landen. Het telegram luidde: „Het uitvoerend comité der Internationale Juristen-com missie heeft op zijn vergadering te Londen, gehouden van 810 maart 1956, de zaak- Jungschlaeger behandeld. Waar het comité niet de volledige processtukken tot zijn beschikking had, weerhoudt het zich van een mening omtrent de schuld of onschuld van de verdachte. Het is echter uit de inlichtingen, welke de commissie zijn toegekomen, overduide lijk, dat de verdachte Jungschlaeger niet op onpartijdige wijze berecht is in overeen stemming met de fundamentele beginselen van rechtspleging, erkend door de be schaafde naties. In het Statuut van Athene, in juni 1955 afgekondigd door vooraanstaande rechters, advocaten en hoogleraren in het recht uit 48 landen en onderschreven door vele dui zenden juristen over de gehele wereld, wordt vastgesteld, dat: 1. De staat is onderworpen aan het recht; 2. Regeringen hebben de rechten van het individu te eerbiedigen in het kader van de rechtsstaat en moeten op effectieve wijze voorzien in derzelver handhaving; 3. Rechters moeten zich laten leiden door de beginselen van de rechtsstaat, deze beginselen zonder vrees of voorkeur be schermen en handhaven en weerstand bieden tegen iedere inbreuk door regerin gen of politieke partijen op hunne onafhan kelijkheid als rechters; 4. De advocaten der gehele wereld moeten waken voor de onafhankelijkheid van hun beroep, zij moeten kloekmoedig opkomen voor de rechten van het individu in het kader van de rechtsstaat en er op staan, dat aan iedere verdachte een onpar tijdig strafproces gegarandeerd wordt. Het uitvoreend comité der Internationale Juristen-commissie heeft vastgesteld, dat in het bijzonder het tweede en het vierde beginsel op flagrante wijze geschonden zijn door de wijze, waarop het proces-Jung- schlaeger is gevoerd; het tweede beginsel omdat kennelijk geen toereikende maat regelen zijn getroffen om het proces vrij te houden van beïnvloeding door publieke hartstochten, het vierde, omdat, hoe dapper en moedig de raadsvrouwe in deze zaak, ofschoon zelf geen advocaat, de verdediging ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 ADAM TEL 717162 STURKA DAMESPANTALONS ook heeft geleid, aan de verdachte niet het recht is toegekend op een vakkundig, ervaren en onafhankelijk advocaat, wat voor een onpartijdige procedure toch wel een minimaal-noodzakelijk vereiste is. De internationale juristen-commissie be veelt de beginselen van het Statuut van Athene ten sterkste in de aandacht der hoge regering van de republiek Indonesië aan en spreekt de hoop uit, dat het proces- Jungschlaeger besloten zal worden op een wijze, die het juridische wereldgeweten gerust kan stellen. Het comité verzoekt Uwe Excellentie de inhoud van dit telegram ter kennis van de hoge regering van Indonesië te willen brengen. James L. McDonnel, Londen, voorzitter; mr. A. J. M. van Dal, Den Haag, vice-pre sident; dr. Theo Friedenau, West-Berlijn; prof. Henrik Munktell, Stockholm; prof. Norman S. Marsch, Oxford, secretaris generaal." Verklaring Horsky De Amerikaanse advocaat Charles A. Horsky heeft aan United Press verklaard dat volgens hem de Indonesische regering het rechtsgeding-Jungschlaeger gebruikt om haar eigen tekortkomingen in het hand haven van de orde in Indonesische te camoufleren. Advocaat Horsky uit Washington werd verleden jaar door de Nederlandse regering aangezocht voor de verdediging van Jung schlaeger. De Indonesische regering wei gerde hem echter een visum te verlenen. Horsky heeft de g^g van zaken nauwkeu rig gevolgd. Hij verklaarde aan United Press dat Jungschlaeger gearresteerd was door de Indonesiërs om de blaam voor de grote onrust in het land op de Nederlanders te werpen. De „Washington Post" had zaterdag een uitvoerig verhaal over de strijd die Jung schlaeger voert voor zijn leven. Het bezoek van Dulles aan Djakarta Het Amerikaanse ministerie van buiten landse Zaken volgt, naar United Press meldt, de af faire-Jungschlaeger op de voet, maar het is 'Pg te vroeg om te kunnen zeg gen of er euige officiële actie zal zijn te verwachten. De zoon van Jungschlaeger, die soldaat is in het Amerikaanse leger, heeft aan de regering een verzoekschrift gezonden om voor hem tussenbeide te komen in de zaak van zijn vader. Men wilde echter niet zeggen of het waarschijnlijk is dat minister Dulles tiidens zijn bezoek aan Indonesië over deze affaire zal spreken. De minister zal echter wel volledig over deze zaak worden ingelicht. Men wijst er ook op, dat het vonnis in de zaak waarschijnlijk pas enige weken, nadat minister Dulles al weer vertrokken is uit Djakarta, zal worden gewezen. De Nederlandse vrachtvaarder „Wono- giri" is zondag uit de haven van Halifax (Canada) vertrokken met negen voor Egypte bestemde Harvard-vliegtuigen, die in kisten op het bovendek stondtn. Joodse studenten van de Dalhouse Uni versity hadden vorige week een protest demonstratie in de haven gehouden tegen de verscheping van de toestellen naar Egypte. Er was een speciale politiebewaking bij het schip op de kade. De negen toestellen vormen een deel van de vijftien toestellen, welke de Egyptische luchtmacht bij de „Canadian Car and Foundry Company" te Fort William in Ontario besteld heeft. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA's Jeremy Bentham: Oorlog is misdrijf op de grootste schaal. (In „Principles of International Law1') In de Rotterdamse haven meerde zaterdag een Russisch opleidingsschip voor de koopvaardij, „Equador". De bemanning maakte gretig gebruik van de gelegenheid om te passagieren en bezocht onder meer het Czaar-Peterhuisje in Zaandam. Zaterdagavond is prinses Beatrix de gastvrouwe geweest op een dansfeest in het Koninklijk Paleis op De Dam te Amsterdam. Voor dit bal, dat werd gegeven ter gelegenheid van haar achttiende verjaardag, waren hoofdzakelijk leeftijdgenoten van de prinses uitgenodigd. Het feest droeg een strikt particulier karakter. De prinses zelf arriveerde om ongeveer tien minuten voor acht bij het paleis, te zamen met de 17-jarige prinses Sophia van Griekenland en prinses Irene. Tien minuten later reed de hofauto voor waarin zich Koningin Juliana en prinses Mar griet bevonden. Koningin Frederika van Griekenland en Prins Bernhard arriveer den om ongeveer tien over acht. Daarna reden de auto's van de ongeveer hon derdveertig, bijna allen jeugdige; gasten voor. Proces-Schmidt (Van onze correspondent in Djakarta) In de zaak-Schmidt is voor het Landge- recht te Djakarta Frans Baden als getuige gehoord, die eerder - als getuige in de zaak-Jungschlaeger - alle bezwarende ver klaringen, die hij bij de politie had afge legd, heeft ingetrokken. Hij werd toen van de andere Nederlandse arrestanten afge scheiden met het oog op een nader onder zoek op vermoeden van meineed. Baden verklaarde ook hedenmorgen dat zijn, bij de politie afgelegde verklaringen, gelogen waren. Door rechter Rochjani on dervraagd, verduidelijkte hij - zij het aar zelend - dat hij uit vrees voor de politie bekentenissen had afgelegd en op alle, te gen hem ingebrachte, beschuldigingen met „ja" had geantwoord. De persfotografen kregen bij de aan komst der drie Prinsessen van de politie geen kans een foto te maken. Meegedeeld werd, dat de Prinsessen niet gefotogra feerd wensten te worden. Zeer ontstemd hierover pakten de fotografen na kort overleg hun toestellen in en vertrokken. Zo kon het gebeuren dat «ven later de Koningin en Prinses Margriet en nog later koningin Frederika en Prins Bernhard het paleis binnengingen zonder de gebruike lijke felle flitsen van de fotografenlampen. Op het dansfeest was onder de vele gasten, ook de dochter van de Canadese arbassadeur en mevrouw Stone, de 19- jarige Ellen aanwezig. Zij was uit Schot land overgekomen, waar zij aan de uni versiteit van St. Andrews studeert. Prin ses Beatrix en Ellen Stone hebben elkaar als kleine kinderen vaak ontmoet in Ca nada ,in de oorlogsjaren. De gasten van Prinses Beatrix waren persoonlijke vrienden en kennissen van haar, jonge adellijke personen, leden van de Koninklijke Huishouding en zonen en dochters van buitenlandse diplomaten. Om streeks half drie werd het bal door Prins Tijdens het kandidatentournooi schaken van 26 maart tot 1 mei aanstaande zal Nederland bezoek krijgen van toeristen uit Rusland. Dit is meegedeeld door de heer Ankudinov, president van het bestuur van „Intourist" in een interview met de Pravda. Hij zeide dat „Intourist" de za kenrelaties met het buitenland de laatste tijd zeer heeft uitgebreid en dat afspraken zijn gemaakt met veertig reisbureaus in 25 landen, waarbij de Verenigde Staten en Nederland. Het gevolg hiervan is dat dit jaar een veelvoud van het aantal buiten landse toeristen in 1955 - toen er in de periode augustus-december meer dan 6000 werden geregistreerd - naar Rusland zal komen. Maar hetzelfde geldt voor het toe ristenverkeer ln omgekeerde richting. En zo is ook een reis naar Nederland ontwor pen voor Russen, die speciaal belangstel ling hebben voor het kandidatentournooi. Zaterdagmiddag omstreeks 6 uur heeft een hevige uitslaande brand de Ko renbeurs aan het Luttik Oudorp te Alk maar vernietigd, waarin sinds jaren de N.V. Hollandse Tapijt Industrie is gevestigd, een bedrijf dat enig is in West-Europa, daar het rollen vloerbedekking vervaardigt met rub beronderlaag. Spoedig sloegen aan alle kanten de vlammen uit het gebouw, waarin voorheen de gemeentelijke graan beurs was gevestigd. De Alkmaarse brandweer rukte met al zijn materiaal uit en moest assistentie inroepen van de brandweren uit Bergen, Heiloo en Oudorp, toen een nabijliggend pand, waar in een corsettenatelier en een kaaspakhuis gehuisvest zijn, eveneens begon te branden. Met tientallen stralen werd het vuur, dat gretig voedsel vond in de hoeveelheid wol len en rubber produkten en in het met rubber bedekte houten dak, bestreden. Vlak na het begin van de brand sprong een zuurstofcylinder met een klap, die tot in alle hoeken van Alkmaar hoorbaar was, uiteen. Een belendend woonhuis, waarvan het dak reeds was begonnen te branden, werd in allerijl ontruimd. Het bleef, zij het met veel waterschade, behouden. In het kaaspakhuis was een grote partij kaas door de hitte gesmolten. Ook dit pand kon echter behouden worden, al leden zo wel het corsettenatelier als het pakhuis veel waterschade en al bleef er dan ook haast geen ruit heel. De tapijtenfabriek, waarin behalve een grote hoeveelheid ruwe wol en rubber als mede afgewerkte tapijten lagen ên waarin tal van kostbare machines stonden, brand de geheel uit. De schade kan op enkele ton ne» worden geschat. In Alkmaar is zaterdagavond het gebouw De Korenbeurs, waarin sinds vele jaren een tapijtfabriek is gevestigd, door brand verwoest. Omtrent de oorzaak wordt vernomen, dat de in de fabriek werkzame arbeiders (het is een continu-bedrijf) plotseling een grote steekvlam uit een der machines hebben zien schieten, die het licht ontvlambare wolmateriaal terstond in vlam zette. De nablussing nam geruime tijd in beslag. Bernhard gesloten. De muziek werd uitge voerd door „The Skymasters" en een Hon gaars strijkje. Omstreeks middernacht werd de aanwezigen een souper geserveerd. De Griekse koningin Frederika en haar dochter prinses Sophia zijn zondagmiddag om half vier met de KLM Convair „Jacob Maris" van Schiphol naar Hannover ver trokken. De koninklijke gasten werden uit geleide gedaan, door Koningin junana en Prinses Beatrix. Voordat het vliegtuig ver trok liet de Griekse koningin de eerste piloot Gardner er de twee piloot Marko- polis, een Griek, aan zich voorstellen. Met een hartelijke omhelzing namen de vor stinnen en de prinsessen afscheid van el kaar. DJAKARTA (ANP) Tijdens het week einde is de kans op vorming van een coa litieregering, bestaande uit de drie grote niet-communistische partijen in Indonesië waarschijnlijker geworden. Formateur mr. Ali Sastroamidjojo van de PNI heeft zijn besprekingen met partijleiders over zijn kabinetsprogramma beëindigd. Na een der de ontmoeting met leiders van de Masjumi zeide mr. Roem, dat op vele punten over eenstemming met de formateur was be reikt. Een woordvoerder van de PNI heeft verklaard, dat de samenwerking tussen de drie grootste partijen bijna is verwezen lijkt. Mr Sastroamidjojo heeft besprekingen gevoerd met alle partijen, die door vier of meer afgevaardigden in het nieuwe parle ment zullen zijn vertegenwoordigd met uitzondering van de PSI. Op een vraag waarom de socialisten niet in het overleg zijn betrokken zei de formateur: wacht de ontwikkelingen maar af. Na een ontmoeting met mr. Sastroami djojo zei een woordvoerder van de commu nistische partij (PKI) dat zijn partij zal verzoeken in de regering te worden opge nomen, indien de Masjumi daarvan deel zal uitmaken. Hij wilde geen antwoord geven op de vraag wat zijn partij zal doen indien de Masjumi zich daartegen zal ver zetten, omdat „het antwoord niet alleen door de partij kan worden gegeven". Hij voegde hier aan toe, dat het van verdere ontwikkelingen zal afhangen of de PKI de regering zal steunen, indien zij daarin niet zal zijn vertegenwoordigd. Punten Volgens welingelichte kringen is het eerste van de dertien punten van het pro gramma van de formateur de uitvoering van de opzegging van de Nederlands-In donesische Unie en de daaraan gehechte overeenkomsten. Het tweede punt is de kwestie Nieuw-Guinea. Andere punten, waarop het programma de nadruk legt, zijn de economische ont wikkeling, de wederopbouw en de veilig heid. Tussen de geraadpleegde partijen zou geen groot meningsverschil bestaan over het programma. Moeilijkheden zouden ech ter kunnen rijzen over de samenstelling van het kabinet. In welingelichte kringen wordt verwacht, dat de regering zal be staan uit de PNI, de Masjumi, de Nahdatul Ulama en de kleinere protestantse en rooms-katholieke partijen en de Islamiti sche partij PSII. Het minister-president schap zal aan de PNI worden opgedragen. De grote partijen zullen ieder vijf porte feuilles krijgen. De Masjumi zou geen be zwaar hebben tegen een nationalistische premier, indien zij Buitenlandse Zaken zou krijgen. Deze post wordt echter ook door de twee overige grote partijen verlangd. De NU zou het vice-premierschap opeisen. De Masjumi laat echter hierop aanspraken gelden, daar zij twaalf zetels meer in het nieuwe parlement heeft dan de NU. Vol gens politieke waarnemers is het niet waarschijnlijk, dat de socialisten in de nieuwe regering zullen zijn vertegenwoor digd. DJAKARTA (United Press) De Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, is vandaag uit Colombo in Djakar ta aangekomen na in Karatsji de confe rentie van de Zuidoost-Aziatische Ver dragsorganisatie te hebben bijgewoorfd en in Nieuw Delhi besprekingen met premier Nehroe gevoerd te hebben. Dulles heeft een bezoek van een uur aan president Su karno gebracht. Vergezeld door de Ame rikaanse ambassadeur in Djakarta, Cum- ming, en de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken voor het Verre Oosten, Robertson. Toen Dulles in een wagen van de Ame rikaanse ambassade het paleis verliet, deed zich een klein incident voor. Een groepje mensen trachtte met een spandoek te wui ven, waarop in het Indonesisch geschre ven stond „Wij willen geen oorlog". De po litie maakte zich van het spandoek mees ter en verscheurde het. Dulles werd op de luchthaven Kema- joran welkom geheten door de demissio naire minister van Buitenlandse Zaken Anak Agung Gde Agung. Mevrouw Dulles kreeg van een Indonesisch meisje een boe ket orchideeën aangeboden. ln een korte toespraak zei Dulles, dai hij ervan overtuigd was, dat hij na met Indonesische leiders gesproken te hebben, naar zijn land zou terugkeren met een beter begrip var wat de Indonesiërs tot stand gebracht hebben en van de proble men, waarmee zij te kampen hebben. Hij verklaarde verheugd te zijn eindelijk de gelegenheid te hebben een bezoek aan In donesië te brengen, met welk land „de Ver enigde Staten zoveel gemeen heeft". Dulles zei zich ervan bewust te zijn, dat zijn korte bezoek aan Indonesië valt in een tijd, waarin men uiterst bezet is met „het tot leven brengen van het eerste door het volk gekozen parlement". ,,Ik deel de erkente lijkheid van alle democratische landen voor de voltooiing van de vrije en orde lijke verkiezingen, welke hiertoe geleid hebben", aldus Dulles. Hij zei, dat de Ver enigde Staten met belangstelling en vol doening de pogingen van Indonesië en an dere sinds kort onafhankelijk geworden Aziatische landen had gadegeslagen om stabiele regeringen te vormen, eigen de mocratische instellingen tot ontwikkeling te brengen en de nieuw verworven onaf hankelijkheid te bewaren. Hij besloot met de woorden: „Wij zijn er ons allen bewust van, dat wij in een moeilijke tijd leven. Indien God wil. zullen wij allen eens onze gezamenlijke inspanningen zien uitlopen op een vrije, welvarende en vreedzame wereld". Hooggeplaatste functionarissen van het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken, die Dulles vergezellen, heb ben Indonesië informeel Amerikaanse eco nomische bijstand aangeboden. Van welingelichte zijde wordt bevestigd dat Dulles Sukarno heeft uitgenodigd een bezoek aan de Verenigde Staten te bren gen. Naar verluidt zou Sukarno deze uit nodiging in beginsel aanvaard hebben, maar nog geen besluit genomen hebben over het tijdstip. De Nederlandse textielindustrie maakt zich ernstig ongerust over de op handen zijnde zeer belangrijke loonsverhoging en wyziging der secundaire arbeidsvoorwaar den. Dit deelde drs. H. J. Geerkens, voor zitter van de Stichting Nederlandse Tex- tieljaarbeurs, vanmorgen te Utrecht mede op een persconferentie ter gelegenheid van de tiende textieljaarbeurs. Drs. Geerkens wees er op, dat reeds thans een belangrijk deel van de produktie wordt afgezet tegen marginale prjjzen. Verdere verbetering van de arbeidsvoorwaarden zal naar zjjn me ning deze marginale prijzen onherroepe lijk in verliesgevende prjjzen doen om slaan, met alle gevolgen, die daaraan voor de industrie en haar werknemers verbon den zijn. De ontwikkeling van het loonniveau maakt een nog snellere modernisering van het machinepark en van de werkmethoden noodzakelijk, zo meende drs. Geerkens, die het betreurde dat de temporisering van de vervroegde afschrijvingsmogelijkheden li quide middelen aan de industrie onttrekt, die volgens hem juist voor investeringen zo dringend noodzakelijk zijn. Het ligt in de bedoeling van de ex-presi dent van Amerika, Harry S. Truman, ook Nederland te bezoeken tijdens zijn reis door Europa in mei aanstaande. De door de Duitse minister Von Brenta- no tijdens zijn bezoek aan Nederland ge dane mededeling, dat een Duitse rechtbank zou hebben geweigerd asylrecht te verle nen aan Borgers, een der zeven naar Duits land ontsnapte Bredase gevangenen, blijkt volgens een verklaring van de Duitse am bassade in Den Haag op een misverstand te berusten. Het geldt in dit geval de enige der zeven ontsnapten, die nog niet door de Duitse politie is opgespoord. De rechtbank te Oldenburg heeft thans een bevel tot in hechtenisneming tegen Borgers uitgevaar digd teneinde te kunnen uitmaken of de man al dan niet op asylrecht aanspraak zal kunnen maken. De ambassade der Bondsrepubliek deelt in dit opzicht het volgende mede: „Het „Oberlandesgericht" te Oldenburg heeft een bevel tot in hechtenisneming ter uit levering gelast tegen de Bredase vluchte ling Borgers. Het bevel tot inhechtenisne ming zal zo snel mogelijk worden ten uit voer gelegd. De kwestie van het staatsbur gerschap van Borgers zal nog in de pro cedure over de uitlevering moeten worden opgehelderd". Het ANP verneemt nog nader, dat reeds in augustus van het vorige jaar de uitle vering van Borgers is gevraagd. Van Duit se zijde is nimmer op dit verzoek geant woord, noch is Borgers gearresteerd. Het is bekend, dat hij zich veel in de buurt van Oldenburg bevond. De Bilt: Gedurende het weekeinde werd het weer in West-Europa beheerst door een hogedrukgebied dat zich uitstrekt van de Oeral over Zuidscandinavië naar de golf van Biskaye. Aan de zuidflank hiervan stroomt met oostelijke wind koude en zeer droge continentale lucht vanuit Rusland over Polen naar onze omgeving. In deze lucht kwam weinig bewolking voor zodat in de nacht van zaterdag op zondag en van zondag op maandag overal in ons land enkele graden vorst optrad. In de Balkan en bij de Alpen viel hier en daar wat sneeuw als gevolg van een diepe depressie in de hogere luchtlagen, die zich lang zaam naar het westen verplaatste. Op de Oceaan is de depressie-activiteit gering. Waarschijnlijk komt ten noordwesten van Portugal een afzonderlijk lagedrukgebied tot ontwikkeling aan een oud Oceaan front. Een ander Oceaanfront drong tot bij de Ierse kust door, maar dit front trekt slechts langzaam oostwaarts. Hoewel het hogedrukgebied boven Europa begint te verminderen zal het weer morgen niet veel met dat van de afgelopen dagen verschillen. De komende nacht is daarom weer lichte vorst te verwachten en over dag blijven de temperaturen enkele graden beneden normaal. (van hedenmorgen 7 our) weers- M C M cs e toestand la 0) 01 2; Helsinki licht bew. nnw -2 0 Stockholm onbewolkt zw 10 0 Oslo nevel n -5 0 Kopenhagen onbewolkt no -4 0 Aberdeen geheel bew. zzo 3 0 Dublin nevel zzo 4 0 Londen onbewolkt o -1 0 Amsterdam zwaar bew. O -2 0 Brussel onbewolkt ono -3 0 Parijs nevel ono -3 0 Bordeaux onbewolkt no -0 0 Grenoble licht bew. n -2 0 Nice sneeuw windstil 2 Berlijn nevel ono -3 0 Frankfort geheel bew. ono 0 0 München mist windstil - 13 1 Zürich nevel nno -6 0 Genève licht bew. nno -4 0 Locarno onbewolkt z -5 0 Wenen nevel n -4 1 Innsbruck ij zei o -9 0,2 Rome licht bew. wnw -0 19 Den Helder onbewolkt matige o -2 0 Ypenburg onbewolkt zw. ono -4 0 Vlissingen onbewolkt mat. ono -2 0 Eelde onbewolkt mat. ono -3 0 De Bilt onbewolkt mat. ono -4 0 Twente zwaar bew. zw. ono -2 0 Eindhoven onbewolkt zwak. no -4 0 Vlv. Z.-Limb. onbewolkt zwakke o -3 0 Neerslag laatste 24 uur. AANHOUDEND SCHRAAL WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van maan dagavond tot dinsdagavond, opge maakt om 11.15 uur: Droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige oostelijke wind. Dezelfde temperatu ren als vandaag of Iets hogere. 13 maart Zon op 7.01 uur, onder 18.43 uur. Maan op 6.51 uur, onder 20.17 uur. Maanstanden 12 maart 14.36 uur: nieuwe maan 19 maart 18.13 uur: eerste kwartier 26 maart 14.11 uur: volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 12 maart Hoog water: 3.55 en 16.05 uur. Laag water: 11.46 en uur. Dinsdag 13 maart Hoog water: 4.25 en 16.36 uur. Laag water: 0.04 en 12.22 uur.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1