PÉTROLE HAHN A Ds. M. G. Blauw teraardebesteld Concert van hedendaagse muziek zonder publiek Kort en bondig r Haarlemse kwekers wachten nog steeds op nieuw veilinggebouw Haarlemse afdeling van R.-K. Politiebond bestaat 40 jaar Plechtigheid in Immanuelkerk Uiïtakotn i/att Uw-haak cut Schoonmaak O Opruimen EUREKA is paraat Viering tijdens congres op 17, 18 en 19 april Irma Kolassi zong bij het N.Ph.O. 7 Jeugdkoor „Inter Nos" weer naar Wales Burgerlijke Stand V. P. A. F. Besnard 40 jaar in overheidsdienst Adjudant kinderpolitie J. Dijkstra jubileerde Chef-inkoper van de N.V. B. Bijvoet en Co. jubileert Geen faillissementen uitgesproken Nieuw Jeugdtoneel met première in Haarlem Hooimijt afgebrand Baptisten uit commissie psalmberijming Om cle „Scandia-coupe Oriëntatierit van motorclub ..Haarlem" Directie Kernenergie ingesteld Laatste D-coticert Aanvaring in Waalhaven te Rotterdam HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCIIE COURAN'I In de Immanuelkerk aan de Van Egrmond- at in Haarlem-Noord, waar een rouw dienst werd gehouden en op de Noorder- hèeraafP|aats' waar ZÜ" stoffelijk over shot ter aarde is besteld, waren dinsdag middag velen bijeen, om de laatste eer te Kfivijzen aan het stoffelijk overschot van 51, G. Blauw, die veertig jaar predikant IS geweest van de Nederlands Hervormde kerk, waarvan vierentwintig jaar van de Hervormde gemeente Schoten en die veel Iseft gedaan voor het christelijk onderwijs Ij Haarlem en een aantal jaren als jeestelijk verzorger in het Diaconessenhuis |5 opgetreden. Dr. Ch. de Beus, predikant der Hervorm de gemeente te Bloemendaal, leidde de dienst in de Immanuëlkerk; deze was wijk- pred"ikant van ds. Blauw, die vele jaren in Overveen heeft gewoond. Gezongen werd Gezang 53, verzen 1 en 4 „Weest gegroet, -ij eersteling der dagen", waarna dr. De leus las Psalm 90, verzen 1 tot 12, Jo hannes 14, verzen 1 tot 7 en de Openba ringen van Johannes 7, verzen 9 tot 17. Na in gebed te zijn voorgegaan herinner de de predikant er aan, dat ds. Blauw de Hervormde gemeente van Schoten vieren twintig jaar met de grootste trouw en toe wijding heeft gediend. Hij heeft de grond slagen gelegd van de kerkelijke gemeente. Sprekende over de persoon van de thans overledene zeide dr. De Beus, dat ds. Blauw niet van gemoedelijkheid hield, ais het niet uit het hart kwam. Hij gaf duide lijk de lijnen aan, ook in zijn predikingen. Ook kon hij streng zijn, maar die streng heid sloeg nooit ever in hardheid. Zijn doe' was steeds de Heer te dienen door het evangelie. Toen hij na veertig jaar predi kant te zijn geweest met emeritaat ging bleef hij ijveren voor de christelijke scho len en hij bleef preken. Geen kerk was hem te ver, geen avond te donker en geen koude te fel. Zijn voertuig bracht hem op vele plaatsen. Zijn wilskracht bleef onge broken en zijn laatste dienst was de be diening van het Heilig Avondmaal. Toen overviel hem een ziekte, die het einde van zijn leven bracht. Dr. De Beus schetste ds. Blauw als een trouwe dienstknecht in de wijngaard des Heren; velen heeft hij de weg naar de kerk gewezen, voor velen was hij een raadsman en velen heeft hij troost gebracht. Thans is hij opgenomen in Zijn heerlijkheid en wij danken Christus de Heer voor hetgeen ds. Blauw door Hem gedaan heeft, waardoor Zijn naam verheer lijkt is, niet alleen in de gemeente Schoten, maar ook op andere plaatsen. Ds. De Beus ging in gebed voor, waarna nog gezongen werd Gezang 242, verzen 1, 3 en 4 ..Zalig, die in Christus sterven". On der orgelspel door de heer N. Winkel van „Jesu bleibet unser Freude" van J. S. Bach werd de kist met het stoffelijk over schot de kerk uitgedragen. In de aula Frans Boutellier speelde in de aula op de .Voorderbegraafplaats op het orgel Gezang 14 „Vaste rots van mijn behoud". Ds. G. Koch, predikant der Hervormde gemeente Schoten (Haarlem-Noord), deelde mee, dat dit lied op verzoek gespeeld was. Hoewel ds. Blauw niet gewild heeft, dat er in de sula over zijn persoon gesproken zou wor den, meende spreker, dat het een plicht van dankbaarheid is, om eerbiedig zijn werk te gedenken. Zestien jaar is hij in Blokzijl geeweest en vaak trok hij er later heen. Ds. G. W. IJzerman is op de begrafe nis als vertegenwoordiger van Blokzijl aanwezig: deze heeft verteld, dat men nog met eerbied over zijn werk spreekt. In Schoten is ds. Blauw de vader der gemeen te geweest; hij heeft haar opgebouwd met al zijn krachten. Ds. Blauw was een be langstellende, een opbouwende, een ar- beidszame, ja ook een lastige en strenge vader. Hij stond voor allen klaar en na mens de oud-predikanten, de predikanten, de kerkeraad en de gemeente sprak ds. Koch woorden van dank. De heer A. Ph. Romeijn voerde het woord namens de besturen van de Vereni ging tot stichting en instandhouding van scholen met de Bijbel, van de Vereniging voor christelijk ULO en van de Vereniging tot stichting en instandhouding van een christelijke school voor buitengewoon lager onderwijs, alsmede namens het onderwij zend personeel der scholen. Het zal moei lijk te realiseren zijn, dat ds. Blauw niet meer op vergaderingen en op de scholen komt. De besturen zullen zijn adviezen moeten missen, evenals zijn geestdrift., waarmee, hij anderen aanspoorde te wer ken. De jeugd lag hem na aan het hart, speciaal de misdeelde kinderen. Ook was hij van mening, dat bij de opvoeding het evangelie van Jezus Christus onmisbaar was; daarom was zijn belangstelling voor het christelijk onderwijs, waarin hij een belangrijke figuur was, zo groot. De organist bracht „O Haupt voll Blut und Wunden" ten gehore en bij het uit dragen van de baar „Neem. Heer, mijn beide handen", beide van Bach. Aan de groeve bad dr. De Beus het Onze Vader, waarna namens de familie woor den van dank zijn gesproken voor de blij ken van deelneming. Van 10 tot 16 juli zal er in Llangollen, gelegen in Wales in Engeland, weer de jaarlijks terugkerende „International Mu sical Eisteddfod" plaats hebben. Zoals be kend is nemen zangkoren en folkloristische groepen uit bijna de gehele wereld hieraan deel. In 1954 was ons land voor het eerst niet een jeugdkoor vertegenwoordigd, na melijk door „Inter Nos" uit Haarlem. Dit jaar zal de dirigent Jan Booda weer niet zestig meisjes en jongens van „Inter Nos" deelnemen. Zij hopen, dat zij er even als de vorige keer, toen zij voor de dui zenden toehoorders zongen, veel succes zul len hebben. Na het muziekfeest gaan de le den van „Inter Nos" nog wat verder door naar Colwyn Bay, prachtig gelegen aan de Ierse zee, waar zij de gasten zijn van een plaatselijk meisjeskoor. HAARLEM, 13 maart 1956 ONDERTROUWD: 13 mrt, J. Hans en A. D. Meuring. GEHUWD: 13 mrt, C. J. Roemers en F. H. Gans. BEVALLEN van een zoon: 9 mrt. L. Booij Bum an; 10 mrt, M. WarmerdamTulen; 13 mrt, H. N. Rengelinkvan Arum. BEVALLEN van eén dochter: 9 mrt. W. H. SnoekLoerakker; 13 mrt, F. Aalders Bultje; W. A. Hirs—van der Kamp; E. Rijn- dersMellenbergh. OVERLEDEN: 11 mrt. J. Blokker. 78 j„ Molukkenstraat; H. Haver. 45 j.. Zwaluw straat; 12 mrt., J. van Zadel, 76 j., Hazepaters- laan; I. GrootNooij. 82 j., Ripperdapark; S. WalKinu, 62 j., Iepenstraat. ADVERTENTIE De heer V. P. A. F. Besnard, Decker straat 16 te Haarlem, hoofdinspecteur en chef van de afdeling laagspanningsnetten- Noord bij het Provinciaal Electriciteitsbe- drijf van Noordhoiland, herdacht dinsdag het feit dat hij veertig jaar geleden in overheidsdienst trad. Des morgens heeft de directeur, ir. J. den Boesterd, een grati ficatie overhandigd. Namens het provin ciaal bestuur werd de heer Besnard een bloemstuk aangeboden. Vervolgens werd de heer Besnard ge huldigd op de afdeling laagspanningsnetten. Enige ambtenaren spraken gelukwensen uit en een van hen bood namens de afdeling een geschenk aan. Tijdens een huldiging van de afdelings chefs bood de hoofdingenieur in algemene dienst, ir. J. M. Langebaerd, de jubilaris een cadeau aan. In de middaguren hield de heer Besnard een zeer drukbezochte receptie in hotel Roozendaal in Overveen, waar bijna twee honderd personen hem geluk wensten. De heerL. Kroon voerde namens het jubileum fonds het woord. De adjudant van de Haarlemse kinder politie de heer J. Dijkstra heeft dinsdag in de huiselijke kring aan de Van 't Hoff- straat 50 het feit herdacht, dat hij veertig laar geleden in overheidsdienst kwam. Hij "erd toegesproken door het hoofd van de justitiële dienst, waaronder ook de kinder politie ressorteert, commissaris W. J. Gor ter, die in het bijzonder zijn plichtsbetrach ting en zijn goede reputatie in de omgang met zijn collega's memoreerde en de hoop uitte, dat hij na het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd nog enige tijd aan zou blijven, omdat het korps hem maar node kan missen. Hij overhandigde de ju bilaris een groot tafelbestek en een boe kenbom Vervolgens werd adjudant Dijk stra toegesproken door het hoofd van de administratieve dienst, commissaris A. L. be Boer, die hem namens het Korpsfonds een fototoestel aanbood. Verder sprak on der meer de voorzitter van de Algemene Nederlandse Bond van Politieambtenaren, de adjudant A. Luiten, die hem een ge schenk onder couvert overhandigde. In het middaguur kwamen ook de hoofd commissaris, de heer J. Fontijne en de oud-hoofdcommissaris, de heer E. H. Tenc- kinck de jubilaris complimenteren. Adjudant Dijkstra was al in de loop van het vorig jaar begiftigd met de gouden medaille behorend bij cïe Orde van Oranje Nassau. Toen ik dindagavond klokslag acht uur de Renaissancezaal van het Frans Halsmu seum betrad, met de bedoeling daar een „componistenconcert" te beluisteren van de Stichting Gaudeamus, trof ik daar, be halve de suppoost en een paar belangstel lenden, de jonge kunstenaars die eigen werk of dat van hun medeleden zouden uitvoeren, maar verder niemand om van deze uitvoering kennis te nemen. Zoiets is mij in de veertig jaar van mijn recensen tenloopbaan nog nooit overkomen en ik mag lijden dat zo'n troosteloos nulpunt van interesse een unicum in ons concert leven blijft. Maar de jeugdige talenten van „Gau deamus" hebben in de tien jaar van het bestaan hunner stichting wel eens meer met tegenslag te kampen gehad. En als iedereen, die voor idealen vecht, wisten zij steeds kracht uit tegenspoed te putten, zo dat zij niet zo gauw geneigd zijn bij de pakken neer te zitten. Dat deden zij dit keer ook niet: het concert ging door, zij het dan niet in de vorm waarin dergelijke uitvoeringen van het genootschap als regel plaats hebben, namelijk met de nodige toelichtingen en met herhalingen op vër- zoek, gevolgd door discussies. In de uitvoering door de violiste Frouk- je Giltay en de pianist Paul Kurpershoek hoorden wij eerst een Sonate voor viool en piano van Elbert Vermaak, een stuk dat in de vioolpartij opmerkelijke kwali teiten bezit, en als geheel door een con stante bouwkracht gekenmerkt wordt, al leen ontbrak het nodige assimilatievermo gen om de concerterend? elementen niet naast, maar met elkaar naar een gemeen schappelijk doei te doen streven; Met de componist aan de vleugel werd ook een Sonate voor viool en piano (de tweede) van Hans Kox ten gehore gebracht, een werk dat zich nog al eens vooral in het slotdeel te buiten gaat aan expressionis tische uitersten, maar als geheel toch van bijzonder talent blijk geeft. De uitvoering van beide sonates bood stof te over om be treffende het vioolspel van Froukje Giltay met hooggestemde lof te gewagen. Hans Kox maakte zich als pianist zeer verdienstelijk met de vertolking van een Sarabande en een Prelude met Fuga van zijn collega Henk Stam, muziek die onge wone verwachtingen wekt. Het sterkst werden wij echter getroffen door de fraaie verklanking, die Paul Kurpershoek gaf De heer N. F. Huyboom herdenkt maan dag dat hij veertig jaar in dienst is bij de Bloemboltenkwekerij en export der N.V B. Bijvoet en Co. aan de Zijlweg te Haar lem. Hij kwam als jongen in dienst van het bedrijf en wist zich als inkoper op te werken tot de belangrijke vertrouwens positie van chef-inkoper welke hij thans nog heeft. De heer Huyboom is thans 52 jaar. Maandagmiddag recipeert hij in hotel Roozendaal te Overveen. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag geen faillissementen uitgesproken. Bij beschikking van de rechtbank is aan F. J. van Dam. stucadoor, wonende te Haar lem, aldaar zaakdrijvende aan de Oost-Indië- straat 65, voorlopig surséance van betaling verleend, met benoeming van mr. F. M. Ober man, advocaat en procureur te Haarlem, tot bewindvoerder. Het verhoor van de schuld eisers is bepaald op maandag 7 mei. Wederom zal het Nieuw Jeugdtoneel onder leiding van Cruys Voorbergh de pre mière van een kinderstuk in Haarlem ko men geven. Op 22 maart wordt in de Stadsschouwburg de eerste van zes of ze ven voorstellingen (het juiste aantal hangt van het aantal aanmeldingen af) voor leer lingen van de hoogste klassen der lagere scholen van het sprookjesspel „De gelaars de kat" gegeven. Tekst, regie, costuums, decors en muziek zijn van Cruys Voor bergh. Het is het grootst bezette stuk dat dit thans met overheidssubsidie werkende gezelschap tot dusver op zijn repertoire heeft genomen. Op zaterdagmiddag 31 maart komt het ensemble in de Koninklijke Schouwburg te 's-Gravenhage voor het voetlicht met het door Albert Blumer vertaalde kinder stuk „Het eigenwijze haasje" van de Rus sische schrijver Sergei Mikalkhov, waar voor Annie M. G. Schmidt de versjes be werkte en Ab Bronkhorst de muziek schreef. De regie is van Cees Laseur, de decors zijn van Henri Pieck, de dieren- maskers werden vervaardigd door Liset van Meeteren. van een Suite voor piano van Jaap Ge- raedts, een stuk dat, door een vurig tem perament gestuwd, zijn evenwicht nooit verliest en de dorre zakelijkheid van kromme of rechte contrapuntjes glansrijk overwonnen heeft. Men denkt aan Bartök en Debussy tegelijk bij de impressionisti sche effecten in het deel dat „Nocturno" heet en men kan zich verblijden over het feit, dat in dit specimen van hedendaagse muziek het fenomeen ..klank" in een op vallend gunstige conditie verkeert. Ik wil hopen dat de Stichting Gaudea mus niet dermate ontsticht zal zijn over haar ervaring in Haarlem, dat zij het bij deze mislukte poging zal laten, maar dat zij er lering uit zal trekken betreffende het organiseren van dergelijke manifesta ties. JOS DE KLERK Tussen twaalf en een dinsdagmiddag hebben een paar met vuur spelende kin deren brand veroorzaakt in een hooimijt op een weiland aan de Lorentzkade tegen over de Faradaystraat. De brandweer kon niet voorkomen dat de hooimijt geheel af brandde, waardoor een schade van f 200 ontstond. binnenland Personeel ontslagen. Vijfendertig siga renmakers en andere arbeiders van een sigarenfabriek te Roosendaal hebben ontslag gekregen met het oog op de onlangs door gevoerde mechanisatie in de fabrikage van knak-modellen. Reeds vorig jaar zijn de sigarenmakers op deze maatregel voorbereid. Omdat vele sigarenmakers al op vergevor derde leeftijd zijn of dit jaar met pensioen zouden gaan, hebben zij zich bij de genomen beslissing neergelegd. Oudste paard dood. Een paard van 33 jaar van de heer P. van Twist te Beemster is wegens zijn hoge ouderdom afgemaakt. Het was waarschijnlijk het oudste paard van Nederland. De gemiddelde leeftijd van paar den is 20 jaar. haarlem en omgeving Heemsteedse B. B. De Bescherming Be volking in de gemeente Heemstede heeft voor leden en'genodigden een bindingsavond voorbereid, welke donderdag 22 maart in het Minerva-theater gehouden wordt. Neerboseh. Over de ,.'t Lindenhoutstich- tingen" te Neerbosch wordt donderdag 20 maart een lezing met film gehouden in het wijkgebouw van de Nederlands Hervormde Kerk aan de Leidsestraat. Eervol ontslag. Aan prof. ir. T. H. van Wisselingh, te Haarlem is ingaande 1 maart 1956 op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoofdingenieur-directeur van de Rijks waterstaat in vaste dienst met verlof, zulks onder dankbetuiging voor de belangrijke den lande bewezen diensten. „Hoogeland". De ten bate van de Ver eniging „Het Hoogeland" in Haarlem ge houden collecte ^eeft f3766 ODgebracht. Benoemd. De heer H. R. Hoekstra uit Heemstede, is benoemd tot hoofd van de af deling scheepvaart voor de intergouverne- mentale commissie voor Europese emigratie. Hij volgt zijn landgenoot, de heer J. J. van Loon. op, die benoemd is tot hoofd van de commissie in de Verenigde Staten. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlyk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers od Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE ADVERTENTIE Kaalheid kan verschillende oorzaken hebben. Péirole Hahn bestrijdt hoofdroos, geeft de hoofdhuid hernieuwde vitaliteit en houdt het uitvallen der haren tegen. Péirole Hahn vet niet en is bovendien aangenaam van geur.' IMP; N.V. GROOTHANDEL IN PARFUMERIEËN TOILETARTIKELEN v/h FIRMA A. MAAS O.Z. Voorburgw»! 239. Amsterdam De commissie der unie van Baptisten gemeenten in Nederland heeft in overleg met de desbetreffende commissie ad hoe besloten de Baptisten-vertegenwoordiger in de interkerkelijke commissie inzake psalmberijming terug te trekken. De unie-commissie meent geen verant woordelijkheid te kunnen dragen voor de door de interkerkelijke commissie gevolg de methode, die afwijkt van de opdracht. Zij heeft kennis genomen van het werk der werkcommissie der interkerkelijke commissie. Mede op grond van een dooi de zangbundelcommissie der unie uitge bracht rapport, waaraan was toegevoegd een rapport van dr. J. J. Kiwiet over de tien psalmen der werkcommissie, besloot de unie-commissie voorkeur te geven aan de berijming van ds. Hasper, zoals die in de door de unie gebruikte zangbundel „lof zangen en gebeden" is opgenomen. WÊjfe De uitslag van de maandag en; speelde yyedstrijdê» om de „Scarjdifcigoupe luiden: Tfie'-mPTih Steffers Brandies Lamers 400 Steffers Broerse Lamers Niessen 250 Dickmann Niessen 250 -* I 1 275 191 26 26 7.34 0 300 300 26 50 11.53 2 300 241 18 142 13.38 0 400 400 18 99 22.22 2 300 69 10 33 6.90 0 400 400 10 121 40.00 2 250 176 15 59 11.73 0 250 250 15 61 16.66 2 300 300 13 82 23.07 2 400 343 13 108 26.76 0 400 400 30 78 13.33 2 250 198 30 26 6.60 0 275 196 20 44 9.80 0 250 250 20 36 12.50 2 d worden de wedstrijden voortgezet met de volgende partijen: Broerse Niessen, BrandjesDe Kleine. Brandjes Dickmann, BroerseMewe, SteffersMewe, De KleineDickmar.n. ADVERTENTIE Als 't om BOEKEN gaat „LufLLiv/i is paraat Inkoop van alle soorten boeken tegen aan trekkelijke prijzen, ook Verkade- en Droste- albums. Technische boeken en Kunst. KRUISWEG 13 - Gebouw Hotel Royal TELEFOON 21677 - hoek Stationsplein De afdeling Haarlem van de r.k. Politie bond „St. Michael" gaat in april van dit jaar zijn veertigjarig bestaan vieren. De oprichtingsdatum was 16 september, maar men heeft de jubileumviering willen doen samenvallen met het congres van de bond, dat op 17, 18 en 19 april in Haarlem wordt gehouden en waarvoor ongeveer 300 deel nemers worden verwacht. Het logicspro- bleem is reeds opgelost: ongeveer 200 zul len in Bloemendaal worden ondergebracht j en ongeveer 100 in Haarlem. Op 18 april recipieert het afdelingsbestuur en daarop volgt <«W«» sfpflpta_vo9(l,ip het Gemeentelijk De afdeling Haarlem werd twee jaar na het ontstaan van de bond opgericht. Het was in een periode, waarin naar aanleiding van de pauselijke encycliek Rerum Nova rum tal van katholieke sociale organisaties in het leven werden geroepen. Zij begon met zeven leden en kreeg de onder oudere Haarlemmers zeker bekende rechercheur Willem van der Hulst als voorzitter. Een belangrijke rol in deze afdeling speelde ook de thans gepensioneerde adjudant H. L. Spee. die in 1920 secretaris werd en na deze functie vijftien jaar te hebben uitgeoefend, nog eens vijftien jaar voorzitter was. Hij maakte ook lange tijd deel uit van het hoofdbestuur, onder meer als tweede voor zitter. De afdeling, waarvan het ledental tot vóór de oorlog steeg tot 55 en na de oorlog tot. 120, staat thans onder voorzitter schap van de heer A. E. Meijer. De wijze van werken in organisaties van overheidsdienaren is sinds de oorlog sterk veranderd: dat ondervindt ook deze af deling van St. Michael, die vroeger haar eigen acties voerde en haar eigen adressen verzond aan de raad en aan de burgemees ter en in het heetst van de strijd ook nog wel raadsfracties in de arm nam. Twintig jaar lang, van 1920 tot 1940, was er een centrale commissie voor georganiseerd overleg met betrekking tot de personeels zaken van de gemeente, waarvan ook adju dant Spee deel uitmaakte, en daarnaast bestond er ook nog een bijzondere commis sie van overleg speciaal voor politie-aan- gelegenheden. Na de oorlog kwamen deze zaken geheel anders te liggen. Alle arbeids voorwaarden betreffende de gemeentepo litie werden onttrokken aan de bevoegd heid van raad en burgemeester en geregeld in Den Haag: bij Binnenlandse Zaken voor wat de gemeentepolitie en bij Justitie voor wat de rijkspolitie aangaat. En daar in Den In restaurant Brinkmann te Haarlem werd Dinsdagmiddag de algemene leden vergadering van de Haarlemse groenten- en fruitveilingsvereniging gehouden, waar bij de voorzitter, de heer J. J. Torna, in zijn openingswoord zijn bezorgdheid uitsprak over het feit, dat liet gemeentebestuur een zeer geringe besluitvaardigheid aan de dag heeft gelegd ten aanzien van de voor de veiling beschikbare ruimte. Reeds een jaar geleden werd bijvoorbeeld reeds hulp toe gezegd voor de bouw van een nieuwe fust- bergplaats. maar ook nu zijn de gemeente lijke organisaties weer achtergebleven, zo dat men zich nog steeds met een vrijwel onbruikbare ruimte moet behelpen. De toe stand wordt, aldus de heer Torna, steeds gebrekkiger, zodat de stichting van een nieuw veilingbedrijf steeds noodzakelijker wordt. Ten aanzien van de veiling-resultaten deelde de voorzitter mede, dat de omzet weliswaar ook in 1955 boven een miljoen gulden kwam te liggen, maar toch was deze omzet twintig mille lager dan in 1954. Hoe wel de totaal-omzet aan de veiling vrijwel niet veranderde, bleek toch. dat er onder ling vrij sterke verschuivingen hebben plaats gehad. De groep van koude-grond-lelers heeft bijvoorbeeld een matig jaar achter de rug en de heer Torna raadde deze telers dan ook aan om zich te beraden of zij in de toekomst niet zouden moeten omzwaaien naar de intensieve teelt. Spreker wees de aanwezigen er voorts nog op, dat men in de toekomst ook weer met een goed en uitstekend verzorgd pro- dukt aan de markt dient te komen. De bedrijfsresultaten van de veiling zijn nog steeds bijzonder gunstig en het bestuur heeft dan ook gemeend het. veilingpercen tage het komend jaar nog niet te wijzigen. Wanneer de resultaten van 1956 bekend zijn. kan men zich opnieuw nader beraden. Na het behandelen van het jaarverslag van de directeur, het verslag van de finan ciële commissie en het financiële verslag was men toe aan de verkiezing van twee periodiek aftredende bestuursleden, de heren J. Th. Groenendijk en G. Klomp, die met. grote meerderheid werden herkozen. In plaats van de heer A. van Berkel werd als lid van de financiële commissie be noemd de heer K. Opzeeland. Na de vaststelling van de diverse contri buties, entreegelden, presentiegelden en veilingpercentages besprak de voorzitter tiitvoerig de agenda van de jaarvergadering van het centraal bureau van de tuinbouw veilingen, die de volgende week in Utrecht zal worden gehouden. Tenslotte sprak de vergadering zich in principe uit tegen het aansluiten bij het waarborginstituut Noordholland. De oud-adjudant H. L. Spee, die dertig jaar lang achtereenvolgens als secretaris en als voorzitter van de Haarlemse afde ling en als bestuurslid van de R.-K. Politie bond „St. Michael" de belangen der politie-ambtenaren diende. Haag bevindt zich ook de tegenhanger van de zijde van het politiepersoneel in een bij zondere comm'ssie van overleg voor politie- aangelegenheden. Het valt niet te ontken nen, dat hierdoor de belangstelling van de leden is verflauwd, nu deze niet meer zo direct bij het werk zijn betrokken, maar er slechts mededelingen van bovenaf van krijgen. Des te opmerkelijker is het daar door, dat zowel landelijk als plaatselijk zeker 95 percent van alle katholieke poli tie-ambtenaren in deze bond georganiseerd zijn, een percentage, dat sterk afsteekt bij vele andere sectoren van het vakvereni gingswezen. Een van de belangrijke dingen, waarvoor adjudant Spee als voorzitter en hoofdbe stuurslid geijverd heeft, was de verhoging van de pensioengerechtigde leeftijd van 55 tot 60 jaar voor politiemannen, welke thans onofficieel overal reeds wordt goedgevon den en ook officieel bijna in kannen en kruiken is. Hijzelf hield vele jaren geleden op een congres eens een referaat, waarin hij dit bepleitte, maar toen was er nog een grote meerderheid tegen. Adjudant Spee toornde altijd tegen de bijbaantjes, waartoe de pensionering op 55-jarige leeftijd vele politiedienaren dwong. Tot zijn grote vol doening is vrijwel de gehele politie het thans eens over het belang van deze latere pensionering. Voor zondag 18 maart heeft de sportcom- missie van de motorclub Haarlem weer een oriëntatierit voor motoren en automobielen uitgezet over behoorlijke wegen met een lengte van zeventig kilometer. Motoren en auto's zullen apart geklasseerd worden. Zowel voor de kaartlezer als de bestuurder zullen in beide klassen fraaie prijzen be schikbaar zijn. Tevens telt deze rit voor het kampioen schap van leden en niet-leden 1956. De eerste start is om twee uur vanaf café-restaurant Kennemerland Rijksstraat weg 433 te Haarlem. Bij Economische Zaken: De organisatorische eisen, die een doel matige uitvoering van het beleid op het gebied van de kernenergie in het kader van de economische expansie van Nederland gaat stellen, heeft bij het Directoraat-Ge neraal voor de Industrialisatie en de Ener gievoorziening van het ministerie van Economische Zaken geleid tot instelling van een afzonderlijke directie voor kern energie. Tot hoofd van deze directie is be noemd mr. P. Schierbeek, tot dusver hoofd van de directie Mijnwezen. De medewerking van de grote Griekse zangeres Irma Kolassi aan het laatste dins dagavondconcert in dit seizoen van het Noordhollands Philharmonisch Orkest stel de de dirigent Marinus Adam voor de moeilijke taak een completerend orkestraal aandeel in het programma te kiezen, dat in artistieke harmonie moest zijn het het geen de soliste zou vertolken. Marinus Adam heeft zijn belangrijke opdracht voor treffelijk vervuld, want een ideale pro gramma-eenheid was er tot stand gekomen, die voor het peil der vertolkingen van grote betekenis werd. Weliswaar kon dit nog niet in alle op zichten geconstateerd worden bij de span ningloos verlopende uitvoering van de cha conne in g van Henry Purcell, waarmede het concert geopend werd. Maar later op de avond openbaarde zich, mede onder in vloed van de inspirerende zang van Irma Kolassi, een uitnemende musiceergeest bij de orkestuitvoeringen. Met de vertolking van de chaconne had men kennis gemaakt met een van de vele uitnemende composities, die Purcell in zijn korte leven heeft geschreven. Evenals Mo zart was Purcell als kunstenaar door de Muzen rijk gezegend. Met enige bitterheid heeft men nadat Purcell weer was „ont dekt" beseft hoe de geweldige muziek- reus Handel hem volkomen overschaduw de en hem uit het Engelse muziekleven kon elimineren. Purcell's muziek werd daardoor tot een verborgen schat van zeld zame juwelen. Een van de schoonste kwam deze avond tot uitvoering: het recitatief en de aria „Dido's lament" uit de opera „Dido and Aeneas". Dank zij Irma Kolassi kreeg dit ontroerende fragment een onver getelijke vertolking. In haar prachtige, uniek-getimbreerde stem trilde elke ge voelsnuance van de aangrijpende tekst eti van de edel-expressieve muziek. Geen be vrijding gaf deze vertolking van menselijk leed. Wel bracht zij de druk van het on ontkoombare en ook de weemoed van het besef daarvan. En in diepste zin schonk Irma Kolassi's voordracht van „Le Songe" en een aria uit de opera „Iphigénie en Tau- ride" van Chr. W. von Gluck een zelfde ervaring, al gaf hier de bewogen zang in de benauwende droom een eigen accent van dreigende verschrikking als contrast tot de noodlotsberusting: „La mort me devient nécessaire". In een geheel andere sfeer heeft Irma Kolassi ons na de pauze met de „Shéhéra- zade" van Maurice Ravel gebracht, het was de sfeer van het sprookje, die ging heersen, maar dan vooral in de mysterieuze muziek. De dichter Tristan Klingsor, met zijn één zijdige herinnering aan het Azië van wel eer, geeft slechts een aanduiding van de geheimzinnigheden. Maar Ravel schept het mysterie, meesterlijk in melodie, harmonie en in de niet vermoede klankkleuren van een onvergelijkelijke instrumentatie. En als Klingsor zich in „La flüte enchantée" en in „l'Indifférent" op een reëler gebied begeeft, blijft Ravel in zijn muziek het mysterie brengen in dezelfde klankentover. Ook de vertolking van „Shéhérazade" werd een manifestatie van vocale schoonheid en in nerlijk doorvoelde uitdrukking. Het grote succes noopte de kunstenares tot het her halen van „La flüte enchantée". De solo fluitist Marius Ruysink wist zich daarin zeer te onderscheiden. Maar ook voor het aandeel van de dirigent en de andere or kestleden in de begeleiding kon men respect hebben. Zelfstandig voerde het orkest onder lei ding van Marinus Adam nog uit de Ballet suite, die door Felix Mothe uit fragmen ten uit opera's (Don Juan, Iphigénie in Aulis, Orpheus en Armide) van Von Gluck is samengesteld. Een voortreffelijke pres tatie werd de vertolking van de „Pré lude a l'après-midi d'un faune" van Claude Debussy, waarin de solo-fluitist wederom uitblonk. En tot slot kon men luisteren naar de echte muzikale sprookjes van Moeder de Gans, zoals Ravel deze in verfijnde vorm gestalte wist te geven, waarmede dit laat ste dinsdagavondconcert verheugend be ëindigd werd. P. ZWAANSWIJK Raad voor de Scheepvaart De hoofdinspecteur bij de Raad voor de Scheepvaart in Amsterdam, de heer J. Metz, is na het onderzoek door de Raad naar de schuldvraag in de aanvaring tus sen het Franse m.s. „La Hague" en het sleepschip „Myosotis" op 6 januari van dit jaar in de Waalhaven in Rotterdam, tot de conclusie gekomen dat de „Myosotis" ge heel vrijuit gaat. In de middag van de zesde januari wilde de „La Hague", geassisteerd door twee sleepboten aan stuurboordzijde (één voor en één achter) de Waalhaven invaren. Op dat ogenblik was een sleep bezig de Waal haven over te steken. Deze sleep had niet veel vaart, maar bevond zich al in het mid den van het vaarwater en had dus voor rang. Ondanks het feit dat de loods van de „La Hague" volle kracht achteruit liet slaan, kon een aanvaring niet worden ver meden. Na deze aanvaring hadden beide schepen hun weg kunnen vervolgen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9