Nederlands voetbalelftal bevocht twee-een overwinning op Duitsland MAGNEET !1956 DUBBELE WINST Doeltreffender aanvalsspel gaf de doorslag in gelijkopgaande strijd Duitsers hanteerden tempo wapen vergeefs na de rust Lenstra scoorde voor Van der Hart tegen Te langte kort Van ver Nul-één Boomerang Omwenteling in rijwielconstructie: „fc" overwonnen wrijving In defensief Anders Keuze-commissie was tevreden PONDERDAG 15 MAART 1956 (Van onze sportredacteur) Ook sommige voetballers zijn bijgelovig. In het Nederlandse doel heeft tijdens de gehele wedstrijd DuitslandNederland een voor voetbal vreemd voorwerp gestaan: een hoefijzer, met de opening naar boven, omdat anders het geluk eruit zou lopen.. Het was een geschenk van een bijgelovige Nederlandse supporter aan de blijkbaar eveneens bijgelovige De Munck. Behalve de wedstrijdbal heeft de Nederlandse doel kan ook het hoefijzer in triomf naar de kleedkamer meegenomen. Wellicht zal het over enkele weken in het gras van het Ant_ werp-stadion worden gestoKen. Jin mis schien lukt het weer. Geluk. Gelukkig heeft het Oranje-team juist niet daaraan zijn overwinning te danken gehad tegen de Duitsers. Wij zou den in dat geval ook de loftrompet hebben kunnen steken over de overwinning, maar het zou verder niets betekend hebben. Nu de zege is bereikt door constructief en vooral doeltreffend voetbal liggen de kaarten anders. Nu kunnen wij gerust zeg gen dat het nationaal voetbalteam inder daad heeft bewezen dat de vooruitgang na de invoering van het betaalde voetbal al zover is gevorderd dat het tot de Euronese middenklasse behoort. Hetgeen dus dub bele winst betekent. Prettig is voorts dat de technische en tactische vooruitgang in het spel gelijke tred heeft gehouden met het elan, waarmee gespeeld wordt. Betaalde snelers worden men kiike maar eens in het buitenland o zo gauw „voetbalmachines" die hun uiterste kracht wel geven, maar geen ener gie meer overhouden voor inspiratie en dus al gauw vervallen in wel fraai en ook verantwoord, maar vrij fantasieloos voet bal. Voor wat dat betreft hebben de Neder landse voetballers gelukkig nog de men taliteit behouden van de ware amateurs. Zoals ze gisteren in hun gevarieerde, fan tasierijke. maar ook onverzettelijke en stugge spel weer lieten zien. Het gehele elftal vocht voor een zo goed mogeliik re sultaat en wendde alle snortieve middelen aan om het te bereiken. Opvallend daarbij is dat door de uitstekende fysieke conditie van de snelers geen plannen door onmacht teniet, worden gedaan. Zelfs niet in een wedstrijd als gisteren, gespeeld in een sneeuwstorm on een zwaar veld en tegen tegenstanders, die tijdens de vorstperiode rustig hun wedstrijden hebben gespeeld. Een winstpunt is verder dat de Neder landse ploeg on geen enkel punt meer te zwak kan worden genoemd. De Munck toonde zich ook al kreeg hij vrijwel al leen gevaarlijke voorzetten te verwerken en haast geen schoten weer een be trouwbaar doelman. Wiersma en Kuys ble ken wederom bijzonder lastig te passeren tegenstanders, ook al had de vroegere Haarlem-speler het zo ogenschijnlijk lange tijd wat te kwaad met ziin zenuwen. Jün Van der Hart tenslotte, die wij verreweg de beste speler van het veld vonden, com pleteert een verdediging die men zonder chauvinisme als een van de sterkste in Europa kan noemen. Klaassens was wederom de taaie zwoe ger, die niets te veel is en ook niets te veel behoeft te zijn. Een verfijnd speler zal hij nooit worden, maar hij is daarom niet min der nuttig. Debutant Notermans speelde alsof hij reeds jaren in interlandvoetbal uitkomt. Behalve het eerste kwartier toon de hij geen moment moeite te hebben met dit uiterst zware en voor zijn leeftijd zenuwslopende voetbal. Gezien zijn ver richtingen van gisteren belooft hij veel voor de toekomst. Dat deed de debuterende midvoor Koopal ook. De WV'er paste zich ook al wonder wel aan. Ook Koopal zal nooit een „mooie" voetballer worden, maar door zijn enorme beweeglijkheid en zijn harde en zuivere schot zal hij altijd gevaarlijk kunnen blijven. Opmerkelijk was het spelletje dat hij gisteren met Lenstra speelde. Abe kon geen stap doen of Eckel duidelijk het veld ingestuurd met de opdracht: „Maak Lenstra ongevaarlijk" volgde zijn voor beeld. Bijna tot het slaafse toe. Lenstra trok daarop spoedig Eckel mee naar plaat sen, waar die helemaal niet thuis hoorde. En juist in het gat dat er daardoor in de linies ontstond, ontplooide Koopal zijn grootste activiteit. En met succes veelal. Dat Timmermans geen linksbuiten is, bleek gisteren wel overduidelijk. Wel zwenkte hij enkele malen naar binnen en deed daar goede dingen, maar groots was het geheel niet. Gelukkig dat op deze plaats een totnutoe zeer kundig speler als Mou- lijn eerstdaags weer kan worden opge steld. Appel en Bosselaar begrepen elkaar aanvankelijk niet zo best, maar later werd dat veel beter. Waarbij Appel zich weei een eigenlijk onmisbaar speler toonde door zijn grote enthousiasme, zijn harde en zui vere schot en zijn gedegen spelinzicht. Hij had het tegen de Duitse back Juskowiak verre van gemakkelijk. Het Duitse elftal viel tegen. En dat moest wel, omdat het Oranjeteam zijn tegenstanders geen ogenblik gelegenheid gaf in hun gewone spel te komen. Spel, een wereldkampioen waardig, hebben wij geen moment kunnen ontdekken. Ook niet individueel bij roemruchte spelers als Fritz Walter, Posipal en Eckel. De enige uit blinker in het elftal, dat overigens ook geen volkomende falende spelers telde, was Schlienz, die als vervanger van de be roemde Liebrich zijn tweede interland speelde. Hij behoefde zich dan ook weinig aan te trekken van het feit dat toeschou wers direct na afloop de Duitse vlag in het Rheinstadion tot halfstok hadden laten zakken. E. KONING (Van onze sportredacteur) Het Nederlandse legioen van ruim elfduizend voetbalsuppor- Duitsers dat niét konden. De Nederlanders varieerden ters is woensdag niet vergeefs uitgerukt. Het zag gister middag met negenenveertigduizend Duitsers in het overvolle Rheinstadion in Dusseldorp een geladen en een verbeten strijdend Nederlands elftal een verdiende overwinning be halen op het nationale Duitse team, dat nog steeds te boek staat als wereldkampioen voetbal. Het bijzonder luidruchtige legioen heeft ook gezien hoe het Nederlandse team nog wat had te leren aan de nog zo kort geleden met triomfen over laden tegenstanders. Namelijk: hoe doeltreffend voetbal te spelen. Want juist omdat de Nederlanders die kunst uiter mate goed bleken te verstaan, behaalden zij de overwinning in de overigens vrijwel gelijkopgaande strijd. De Oranje hemden bouwden hun aanvallen op, zoals de Duitsers dat deden, maar ze werkte ze in de voorhoede af, zoals de hun aanvallen en grepen iedere gelegenheid aan om een schot te lossen de Duitsers gingen door met com bineren totdat zij voor een muur van verdediers stonden. De Nederlanders brachten het hele boekje over het aanvalsspel in de praktijk de Duitsers slechts enkele hoofdstukken. En daarenboven toonde het Nederlands elftal de beschikking te hebben over spelers, die hard en zuiver hadden leren schieten, terwijl de Duitsers die kunst in het geheel niet bleken te verstaan in de weinige gevallen dat zij werkelijke scoringskansen kregen. Dit aan zienlijk betere aanvalsspel leverde de Nedrelanders twee doelpunten op. De Duitsers kregen slechts een 1 op het scoringsbord. En die kwam daar pas nadat de Nederlandse spil in eigen doel had geschoten Het legioen stak haar vreugde over het behalen van de overwinning na het laatste fluitsignaal van scheidsrechter Leafe niet onder stoelen of banken. Ondanks het schreeuwen van tientallen schupo's stroomden de Nederlandse supporters het veld op om de elf spelers in triomf naar de kleedkamer te brengen. Binnen enkele minuten was er geen gras meer te zien, maar alleen een juichende mensenmassa met daarbovenuit de lachende gezichten van een elftal in Oranje-hemden gestoken Nederlanders. De wereldkampioen op eigen grond verslagen een alleen maar gedroomd resultaat was werkelijkheid geworden. En daarbij een resultaat dat perspectieven opent voor de toekomst en het Nederlandse voetbal weer dichter bij de plaats brengt die reeds vele jaren verloren is. De zestiende wedstrijd tussen beide lan den was er dus niet een om snel te ver geten. Zeker niet. En dat ondanks het feit dat er toch waarlijk geen achttien karaats voetbal te zien werd gegeven. De spanning echter maakte de interland tot een wed strijd, die men zich lang zal blijven herin- neren.Vooral toen men na de eerste periode van inspelen kon voelen dat het Neder landse team van dit Duitse elftal niet be hoefde te verliezen en zelfs een meer dan redelijke kans op de zege kon maken. En dat bleek eigenlijk al vrij spoedig na het door het Nederlandse legioen krachtig meegezongen Wilhelmus. -Want na enkele Nederlandse stormlopen, die op niets uit liepen, kwamen de Duitsers naar het Ne derlandse strafschopgebied opmarcheren met een aanvalsspel, dat nu juist een kolfje was naar de voeten van spelers als Wiers ma, Kuys en Van der Hart. Dat combineren van de Duitsers namelijk gebeurde wel zuiver, maar duurde steeds even te lang om de Nederlanders uit positie te krijgen, enthousiaste Duitse toeschouwers braken de Nederlandse verdedigers het samenspel af nog voordat er groot gevaar dreigde. Aanvankelijk gebeurde dat vooral door Wiersma en Kuys wat slordig, maar het gebeurde en dat. was toen het belangrijkste. De zevende minuut leverde een voor Nederland belangrijk moment op. Na een vlotte combinatie kwam Appel op schots afstand van de Duitse keeper Herkenrath. Zfjn diagonale schot ketste echter via de paal af. Geen doelpunt, maar wel een belangrijke morele injectie. Het kan, zo moeten de elf Nederlanders op dat moment hebben gedacht. Nog geen minuut later kwam Koopal Fel belaagd door linksbuiten Schafer stompt De Munck de bal het veld in. Van der Hert kijkt toe. met een schot voor de dag en kort daarop probeerde Lenstra het met een schuiver. Herkenrath had er bijzonder veel moeite mee, maar keerde de schoten fraai. Zo bleef dus een doelpunt uit, maar de nor male vorm van de Duitsers ook. Geen won der ook. want ga nu maar eens rustig en weldoordacht voetbal spelen tegen een ploeg, die je geen ogenblik tijd gunt en bovendien het ene verrassende moment met het andere verbindt. De Duitsers schakelden daarna wel 'hun buitenspelers meer in, maar hadden er weinig plezier van, omdat juist Klodt en Schafer een steeds gemakkelijker prooi werden voor Wiersma en Kuys naarmate er meer van hun individuele kunnen werd gevraagd. Er moest steeds weer iemand in de buurt komen om de combinatie te ver volgen. En dus bleef hetzelfde spelbeeld in de aanval gehandhaafd: te langdurig combineren en te kort. De enkele keer dat Klodt aan de aandacht van Kuys kon ont snappen en de bal hoog voor het Neder landse doel vloog, bracht echter De Munck met een forse stomp redding. Die Nederlandse verdediging stond dus pal en speelde eigenlijk alsof Fritz Walter, Uwe Seeler en Röhrig, het binnentrio, de tamste aanvallers van het continent waren. Vooral Van der Hart deed alles met een gemak als stond Nederland al met zes-nul voor. Kwam hij in het nauw, of doorzag hij niet direct een situatie als hij in het bezit was gekomen van de bal, dan gaf hij die met een zacht rollertje aan zijn clubgenoot De Munck, die er dan weer voor zorgde dat Nederland direct in het offensief kwam. Die offensieven, daar konden Posipal, Juskowiak, noch de een-armige spil Schlienz mee overweg. Vooral ook niet omdat midvoor Koopal een toppunt van beweeglijkheid bereikte met zijn switches naar beide vleugels en Lenstra en Timmer mans de door hem verlaten plaats als een haas zo snel bezetten. Waar de Duitsers drie of vier spelers bij inschakelden in de aanval, dat bleken de Nederlandse aanvallers er maar twee nodig te hebben. Niet zelden bediende Appel met één trap zijn collega Timmermans op de andere vleugel van een cross-pass, die weer direct gevaar opleverde en., schoten. Een drietal van die schoten leverde een corner op. Evenwel zonder tastbaar succes. Wel verscheen na ruim een half uur Appel al leen voor Herkenrath, maar de Limburger miste. Bij hun tegenaanvallen probeerden de Duitsers vervolgens succes te boeken met /erre schoten. Maar dat lukte nog minder dan dat eindeloze tik-tak-spelletje. Steeds weer vloog de bal ver buiten het bereik van De Munck over of naast het doel. Behalve één keer. Toen stompte De Munck de bal. uit een voorzet van Klodt voor zijn doel gekomen, precies voor de voeten van Seeler. Maar toen stond juist weer een Nederlands been op de goede plaats, zodat ook dat gevaar werd gekeerd. Vlak voor rust probeerde de befaamde Fritz Walter het met een schot met beide beenen van de grond. En dat miste zyn doel rakelings. In het kwartier rust zullen de Duitsers in de kleedkamer wel druk gediscussieerd hebben over de wijze hoe dit zo verrassend voetbal spelende Nederlandse team door de knieën te krijgen. Het uiteindelijke resul taat van dat praten konden wij spoedig na de hervatting van de strijd zien. Het bleek dat men de tempo-slag had gekozen. „Tem po spelen zullen ze niet vol kunnen houden en als we ze down hebben, slaan we toe", zal aanvoerder Walter hebben gezegd. De tempo-slag woedde spoedig in volle hevigheid. Maar het eigenaardige was dat juist toen de eerste resultaten zichtbaar moesten zijn geweest, Nederland een voor sprong kreeg. In de zevende minuut name lijk schoot eerst Bosselaar de bal uit een voorzet tegen een Duits lichaam, waarna Koopal de terugspringende bal naar de rechterhoek van het doel dirigeerde. Len stra echter stond in de diagonaal en ver anderde de bal met een lichte beweging van zijn voet van richting. Tot grote schrik van Herkenrath en een tweetal Duitse verdedigers die er geen vuist, voet of hoofd meer naar uitstaken. Een wilde vreugdedans volgde. Op de tribunes, maar ook op het veld, waar alle Nederlandse'spelers de schutter de hand kwamen drukken. Voor de Duitsers was de goal overigens een reden om er nog een schepje bovenop te doen. In nog hoger tempo, maar nog steeds te lang combinerend, kwamen zij de Nederlandse defensie onder druk zetten. Evenwel weer zonder resultaat. Kuys, die tot dat ogenblik vrij nerveus gespeeld had, Wiersma en Van der Hart,verzetten bergen werk, maar gaven geen krimp. Met korte tikjes schoven zij de ba] dikwijls voor de voeten van de aanstormende Duitsers wég naar de onvermoeibare Klaassens en No termans, die direct weer voor tegenaan vallen zorgdroegen. Tegenaanvallen, die een steeds weer an dere opzet hadden en de Duitse defensie nog steeds voor moeilijke problemen zette. Slaagden de Duitsers er in de eerste helft nog wel eens in een korte periode heer en meester te worden op het middenveld, na rust kwamen zij daar niet aan toe. En ook Posipal en Juskowiak, de backs, die eerst nog wel de moed hadden actief mee te helpen bij de aanvallen, kwamen niet meer over de middenlijn. Het tempo, dat Neder land door de knieën had moeten brengen, werkte als een boomerang. Toen Timmermans na tien minuten spe len in de tweede helft uitviel en vervangen werd door Clavan, had dat weinig invloed op het Nederlandse aanvalsspel, maar toen ADVERTENTIE Alleen Magneet heeft „fc" De tegenwerkende krachten door wrij ving van draaiende onderdelen zijn te ruggebracht tot het kleinst mogelijke minimum, „fc" is het moderne even wicht tussen sterkte en lichtheid. Raketstarl „Overwonnen wrijving" geeft u een supersnelle raketstart en een super- lichte gang. Twee enorme voordelen in het drukke stadsverkeer en buiten op de weg. De kilometers lijken korter, het trappen gaat als vanzelf. Snel, gemakkelijk, heerlijk I Blijf niet doorrijden op uw oude fiets. Schakel over op een superlichtlopende Magneet rijwielen met Vredestein banden. MAGNEET RIJWIELEN- EN MOTORENFABRIEK N.V. WEESP niet lang daarna de Duitse midvoor Seeler wegens een blessure het veld ruimde voor Waldner, bleek dat meer uitwerking te hebben. Waldner namelijk had op het reservebankje blijkbaar goed op Koopal gelet en deelde al direct een aantal ge vaarlijke verre passes uit en probeerde het ook al spoedig met schoten van verre af stand. Zonder succes evenwel. Dat succes was wederom de Nederlanders beschoren. Na 28 minuten spelen schoot Bosselaar de bal uit een corner fraai voor het doel, waar Appel de bal van richting veranderde. Koopal kreeg daarop een scoringskans, maar hij kopte de bal door naar Lenstra, die van vrij dichtbij tussen de Duitse verdedigers door raak schoot. Een tweede uitvoering van de vreugde dans op het veld en de tribunes volgde. Zij was echter van korte duur. Want met de nul-twee stand op het scoringsbord en nog ruim een kwartier te spelen, voelden de Duitsers dat het om alles of niets ging. En spoedig was hel raak, ook al was het dan een eigenaardige en weinig bevrediging schenkende treffer. In de 32ste minuut kreeg namelijk Klodt een hoekschop te nemen. Hij plaatste de bal voor het doel, waar Fritz Walter de bal naar hem terug speelde. Klodt gaf daarop een niet gevaar lijk schot, dat Van der Hart direct met een forse trap onschadelijk wilde maken. Hij kreeg de bal echter verkeerd op zijn schoen en buiten bereik van De Munck vloog de bal in het net. Een uiterst spannende periode van der tien minuten volgde. Appel, Bosselaar en Clavan trokken zich terug toen de Duitsers met vol elan ten aanval trokken. Even boog de Nederlandse defensie. De Munck greep mis bij een voorzet van Klodt en ook Van der Hart raakte even zijn kalmte kwijt door een mistrap. Het enige wat de Duit sers bereikten was dat zij twee hoekschop pen mochten nemen. Maar die werden kundig gekeerd in de kluwen van spelers in het Nederlandse strafschopgebied. En toen Nederland enkele minuten voor het einde weer enkele tegenaanvallen kon ondernemen, voelde men dat de overwin ning veilig was. Een overwinning op de wereldkampioen Duitsland een verdien de overwinning, die behaald werd door de ploeg die de kunst verstond aanvallen af te ronden. De oostellingen waren: Duitsland: Herkenrath: Posipal en Jusko wiak; Eckel, Schlienz en Schmidt: Klodt, Fritz Walter, Seeler (Waldner), Röhrig en Schafer. Nederland: De Munck: Wiersma en Kuys; Notermans. Van der Hart, en Klaassens: Ap pel, Bosselaar. Koopal, Lenstra en Timmer mans CClavanL cccccoccooooccocxxoo xxxcccoococoocoocooooce 8 p Drie kwartier voor de aanvang van de s interlandwedstrijd Duitsland-Nederland] 5 arriveerde de bus met de Nederlandse 8 spelers, invallers en officials. Allen ke- 5 ken strak voor zich toen zij de grote hall onder de tribune van het Rhein- 8 stadion op weg naar de kleedkamer 8 doorliepen. Niemand zei een woord. Behalve één man, die direct opviel om- P dat hij achteloos liep te spelen met een 8 blauwe plunjezak - waarin alleen 'n paar j voetbalschoenen - daarbij nonchalant j 8 een vrolijk deuntje fluitend en kijkend j 8 als een schooljongen die kattekwaad j 8 gaat uithalen. En wie zou die man met een dergelijk j 0 vreemde concentratie wel kunnen zijn? j p Dezelfde man die die middag tiveef p doelpunten maakte. Abe Lenstra, die 8 altijd anders dan anderen is - op, maar j 8 ook buiten het veld. x>xo3xooooocooocxx3oocoooooo OOOOOOOOOOOO De voorzitter van de keuzecommissie van de KNVB. de heer H. Koolboom, vond de overwinning van liet Nederlands elftal verdiend. De conditie van de spelers was evengoed, zo niet beter dan die van de Duitsers. De heer Hoolboom zwaaide veel woorden van lof aan het adres van trainer Merkel, aan wiens onvermoeide arbeid het te danken is, dat de spelers in een zo goede lichamelijke conditie in bet veld kwamen. Het lid van de keuze-commissie, de heer H. Pellikaan uitte zich in tevreden zin over de debutanten. Het spel van Koopal heeft aan onze verwachtingen volkomen voldaan, aldus dit KC-lid. Notermans was aanvankelijk wat ner veus, maar de commissie is toch zeer te vreden over hem. De vorm van Bosselaar gaat goed vooruit. Het derde lid van de keuze-commissie, de heer L. Steinvoorte, bracht hulde aan het goede spel van aanvoerder Jan Klaas sens. Hij heeft zijn taak als aanvoerder uitstekend volbracht, door daden op het veld en gelukkig niet door woorden. De heer Steinvoorte was van oordeel, dat het experiment de spelers vier dagen tezamen te brengen voor een landenwedstrijd uit stekend was geslaagd. Wat hem het meest getroffen had was de grote saamhorigheid, die de spelers van het elftal woensdagmid dag hebben laten zien. Over de leiding van scheidsrechter Leafe was de keuzecom missie in zijn geheel best tevreden. Het perste Nederlandse doelpunt. Lenstra (10) heeft de. bal van richting veranderd, waardoor Herkenrath Posipal (bij de paal), Juskowiak (achter zijn keeper) en Eckel (4) kansloos zijn. gronu

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7