FIETSEN! FIETSEN! 5UNKIE EN RICK Moord met staatsie Duitsers over hun nederlaag r Onverwachte nederlaag kampioens kandidaat HVS tegen Die Raeckse De wedstrijd in zwart en wit Dames van Velox versloegen VHH FEUILLETON 6 Clare Benedicttoernooi Banket in Dusseldorp Balans na zestien keer A. v. d. BOGAARD Van Parijs naar Nice Van der Lee (HFC) in Nederlands amateur-elftal Nederlandse ipilitairen verloren in Istanbul De Italiaanse toto DE VOLLEYBALCOMPETITIE Geen acht ton voor Raymond Kopa? door Wil Wanting WIJNHANDEL jj DE ZYLPOORT" DONDERDAG 15 MAART 1956 Het teas een sympathieke gedachte van de Duitse cameramannen in Dusseldorp om zo nu en dan een paar beelden te laten zien van de sneeuwjacht op de tribunes, die het voetbalveld omringen: de toeschou wers voor de ontvangtoestellen in huis kamers en café's werden daardoor op melodramatische wijze gesterkt in hun be hagelijkheid. Men had trouwens toch het gevoel er veel dichter bij te zijn, dan de mensen daar. Dat bleek bij voorbeeld dui delijk bij enkele protesten, wanneer men meende dat de bal „uit" was en derhalve luidkeels protesteerde, terwijl iedereen op het scherm kon zien dat de dichtstbijzijn de zwart-witte goochelaar het ronde leder nog juist binnen de lijnen liet tollen. Maar niemand dacht er aan zijn landgenoten aan gene zijde van de grens van chauvinisme te verdenken. Men schreef de opgewonden reacties eenvoudig toe aan de verklaar bare behoefte om zich warm te maken. Ik heb de wedstrijd gezien in een koffie huis-met-vergunning in de Grote Hout straat, sensaties belevend die mij sinds mijn kinderjaren niet meer deelachtig ma ren geworden. De televisiemensen hebben namelijk een bijzonder geraffineerd mid del bedacht om de spanning te verhogen: zij richten van tijd tot tijd de camera op een leeg stuk veld, waar men wel de bal zag, maar geen enkele speler. Steeds doem de er dan uit het niemandsland een Duit ser op om de aanval te voeden of de ver dediging te ontlasten, zoals dat volgens de verslaggever heet. Doordat er geen totaal beeld werd uitgezonden werd de indruk gewekt, alsof de strijd in het volgende stadium tussen de gordijnen zou plaats hebben. Op een gegeven moment zocht mijn buurman na een zo geheten ferme trap de bal vergeefs tussen de tafelpoten. Maar het werd pas echt enerverend, toen Nederland op éénnul kwam en bepaald zenuwslopend toen het tweenul in ons voordeel stond. Voordien had men het vei lige gevoel, dat onze jongens braaf stand hielden en dat het eigenlijk beter ging dan men mocht verwachten. Toen wij die voor sprong hadden, werd iedereen bekropen door de ontstellende gewaarwording dat wij zouden kunnen verliezen. In zulke ogenblikken begrijpt men, waarom een voetbalveld het toneel van de strijd wordt genoemd. Men werd bevangen door de zelfde vrees, die men koestert ten aanzien van helden in een tragedie, die zich aan levensgevaarlijke, de goden tartende hoog moed hebben schuldig gemaakt. Edoch, de Duitsers zijn geen goden dat geloven zij zelf niet meer. Het was een geruststellende gedachte, dat zij zelfs de wondermensen niet meer waren, die het wereldkampioen schap behaalden. Hieruit ziet men overigens wel, hoe moeilijk het viel deze ontmoeting als een zuiver sportieve te beschouwen en alle politieke of rancuneuze gedachten opzij te zetten. De bijkomende emoties waren even onjuist als begrijpelijk. Het ergste was door de beeldscherpte als het ware bij het spel betrokken te zijn en toch volko men. machteloos te moeten toezien. Daarom werkte het als een ware bevrijding, toen Frans de Munck al met de bal een gat in de lucht sprong, voor men het verlossende fluitje van de scheidserechter had gehoord en mee te maken hoe duizenden landgeno ten van de tribunes kwamen stormen, het cordon van groene politie verbraken en de overwinnaars op de schouders hieven. Toen hadden wij toch wel graag in Dussel dorp willen zijn Hulde voor Dick van Bommel, die voor een rustig commentaar zorgde. Hij kent het medium televisie beter dan de regels van het voetbalspel, maar die kan hij thuis nog wel eens op zijn gemak bestuderen. Dat hij de Duitse invaller bij een ver keerde naam noemde, mocht men hem ver geven, want hij had onze toestemming ge vraagd en onze stilzwijgende toestemming gekregen. Zijn beste zin was ongetwijfeld: Abe is boos.'" Hij zei niet: Abe is kwaad, of: Abe is met wraaklust bezield - nee, hij sprak: „Abe is boos!" Een dramatisch woord, met de voorspellende dreiging die paste bij de geladen situatie als de lyrische stem. van de reizegger in het klassieke theater. Hoe zijn profetie werd vervuld, daarvan getuigt de reportage van mijn collega van de sportredactie. KO BRUGBIER. In Lenzerheide in Zwitserland is woens dag een begin gemaakt met het Clare Be nedicttoernooi,, een schaakwedstrijd, waar aan zes landen deelnemen. In de eerste ronde kwam Nederland tegen Oostenrijk uit. De ontmoeting werd door onze landgenoten met 3%M gewonnen. De gedetailleerde resultaten waren: Euwe (N.) Robatsch (O.) 'kDonner (N.)— Lok- venc (O.) 10; Van Scheltinga (N.)— Dom (O.) 1—0; Van den Berg (N.)Kopetzky (O.) 1—0. De uitslagen van de twee andere wedstrij den waren: ItaliëGroot Brittannië 2¥t\Vz. Nestier (I.)Golombek (G.B.) Y>\ Castal- (l.)_Wade (G.B.) Paoli (I.)—Ful ler (G.B.) 1—0; 'Szabados (I.)Harris (G.B.) V»'h. DuitslandZwitserland 21 voorlopig. Unzicker (D.)Balu (Z.) afgebroken; Dat-ga (D.)Johner (Z.) 1—0; Schmid (D.)—Kup- per (Z.) 01; Niephaus (D.)Bhend (Z.) 1—0. Een duel voor het Nederlandse doel. V.l.n.r. Notermans, Van der Hart, Röhrig en Kuys (Telefoto) Enkele beoordelingen van de wedstrijd door Duitse officials en door de scheids rechter waren de volgende: Dr. Peco Bauwens, president van de Duitse Voetbalbond: „De Nederlanders hebben verdiend gewonnen. Hun ongecom pliceerde stijl, in tegenstelling met die van de Duitsers die het spel veel te kort hiel den en zich uitputten in de techniek, gaf de doorslag". Willy Daume, president van de Duitse Sportbond1: „Op een dergelijk terrein kon alleen het onopgesmukte spel, zoals de Ne derlanders dat demonstreerden, tot succes leiden". Konrad Schmedeshagen, voorzitter van de Westduitse. Voetbalbond: „De Neder landse gasten hebben een volkomen ver diende overwinning behaald. De Duitsers hebben veel te veel in de breedte gespeeld, en hun eindspurt kwam jammer genoeg te laat". Dr. Albert Luberichs, voorzitter van de Voetbalfederatie van de Neder-Rijn: „In de Duitse aanval ontbrak de dirigent. Er werd te kort gespeeld, en te weinig over de vleu gels. Het zou misschien beter zijn gegaan als Eckel meer aanvallend had kunnen spe len. Hij was echter te zeer gebonden als bewaker van Lenstra". Josef Gockeln, president van de landdag van Nordrhein-Westfalen en eerste burge meester van Dusseldorp: „De ontmoeting tussen beide ploegen en het resultaat heb ben ertoe bijgedragen de diplomatieke be trekkingen te verbeteren". „Sterke achterhoede" Sepp Herberger, trainer van de Duitse ploeg: „Het Duitse elftal heeft zich goed geweerd. Ik had natuurlijk op een over winning gehoopt, maar wij weten allemaal- hoe sterk de Nederlandse nationale ploeg na de invoering van het betaald voetbal weer geworden is. Onze taak was zwaar tegen de Nederlandse verdediging, die in haar tegenwoordige-opstelling tot de beste van Europa kan worden gerekend. De spelers van 'de-'Oranje-ploeg zijn wat hun conditie aangaat zo goed dat zij hun technische middelen, die misschien wat ge ringer zijn, veel doeltreffender tot gelding konden brengen dan de Duitsers. Een zo Aan het banket na afloop van de wed strijd DuitslandNederland heeft dr. Peco Bauwens, voorzitter van de Duitse Voetbal bond de gouden speld voor landen wedstrij den uitgereikt aan de oud-internationals Paul Janes (71 landen wedstrijden) en Ernst Lehner (65). De K.N.V.B. en de Duitse Bond wisselden geschenken uit. Namens de stad Dusseldorp werden aan de spelers en aan de officials van beide ploegen kleine tafel lampen met het stadswapen en bronzen duikelaartjes uitgereikt. Aan het banket zaten o.m. aan de heer Josef Gockeln, eerste burgemeester van Dusseldorp, de presidenten van de beide Voetbalbonden, de heren dr. Peco Bauwens en ir. H. F. Hopster, de vice-president van de FIFA, de heer K. J. J. Lotsy, de spelers en tal van oud-internationals. De balans na zestien wedstrijden tussen de voetbalteams van Duitsland en Neder land is als volgt: Nederland 16 6 6 4 35—32 Duitsland 16 4 6 6 3235 De resultaten van de wedstrijden, die Nederland speelde na de invoering van het betaalde voetbal, zijn als volgt: Neder landDenemarken 1-1, NederlandBelgië 1-0, IerlandNederland 1-0. Nederland Zwitserland 4-1, NederlandBelgië 2-2, NederlandNoorwegen 3-0, Saarland Nederland 1-2 en DuitslandNederland 1-2. Of wel: acht gespeeld, vijf gewonnen, twee gelijk, een verloren, doelgemiddelde: vijftien voor en zeven tegen. sterke verdediging als de Nederlanders hebben wij niet. Het spijt mij telkens weer dat ik in Duitsland niet de trainingsmoge lijkheden heb die bijvoorbeeld' Max Merkel in Nederland in zo ruime mate ter beschik king staan". „Verdiende zege" Scheidsrechter R. E. Leafe: „In de eerste helft had ik de indruk dat het een zeer middelmatige wedstrijd was. Na de rust kwamen de Nederlanders tot een verdiende zege doordat hun aanval met de noodzake lijke vastberadenheid speelde. Het Duitse combinatiespel werd veel te kort gehouden. De grootste kans kreeg Waldner, kort nadat hij in het veld gekomen was. Maar inplaats van te schieten gaf hij de bal af. Het pu bliek was het in de tweede helft niet altijd met mijn beslissingen eens die nu wat strenger uitvielen omdat het spel harder werd". Hans Iluber, vice-president van de Duit se Voetbalbond: „Of het nu om Seeler, om Waldner of om Klodt gaat, het zelfvertrou wen ontbreekt. Geen enkele speler durft meer iets te wagen. En als men niet op doel schiet kan men ook geen landenwedstrijden winnen". ADVERTENTIE MAGNEET SIMPLEX - R.S. in TOUR- en SPORTMODELLEN in elke gewenste uitvoering en kleur. Betaling in overleg. Floresstraat 15 - Haarlem - Tel. 16548 Het klassement van de tweede etappe van de wedstrijd ParijsNice, van Clamecy naar St. Etienne, 269 kilometer, luidt: 1. Germain Derijcke (België) 7 uur 54 min. 13 sec., ge middelde snelheid 35.3 km/u.; 2. Van Looy (België) 7.54.50; 3. Elliott (Ierland); 4. De Bruyne (België); 5. Annaert (Fr.); 6. Sta- blinski (Fr.); 7. De Smet (België); 8. Mahé (Fr.); 9. Baffi (It.) allen in dezelfde tijd als Van Looy. In het algemeen klassement leidt Derijcke met 12 uur 57 min. 46 sec., voor De Bruyne 12.58.1' en Mahé eveneens 12.58.12. Het Nederlandse amateurelftal, dat zondag 18 maart te Maubeuge (Frankrijk) tegen de Franse amateurploeg zal spelen, is als volgt samengesteld: Doel: Van der Lee (HFC) Achter: J. Herberts (Vitesse) en Claus (Helmondia) Midden: Van Bruggen (DFC, aanvoerder), Bouwman (AFC) en Sonneveld (Sparta). Voor: D. Herberts (Vitesse), Fabels (Be Quick), FJfrkiig (Robur et Velocitas), Uitten- bosch (Velox) en Reessink (WVC). Reserves: Koers (Hengelo), Blom (WW), Den Tenter (DWV) en Walburg (Veendam). De wedstrijd wordt geleid door de Belgi sche scheidsrechter Lescart, die geassisteerd wordt door zijn landgenoten Dassonville en Van de Moortel. Ten bate van het Rode Kruis heeft het Nederlands militair voetbalelftal een wed strijd gespeeld tegen een team van het gar nizoen van Istanbul. De Nederlanders verlo ren deze wedstrijd, nadat de rust met een een was ingegaan, met viertwee. Sinds het seizoen 1946/47, toen de „Toto Calcio", de Italiaanse Voetbal-toto werd in gesteld, heeft het Italiaanse publiek een be drag van meer dan 195 miljard lire (ruim een miljard gulden) aan deze wekelijkse voetbalprijsvraag ten koste gelegd. Van dit bedrag is 55 percent ten goede gekomen aan de fiscus en aan de organisatoren, en 45 per cent aan de winnaars. Sinds 1946/47 zijn de sommen, die aan de winnaars werden uitgekeerd, steeds hoger geworden. Voor het seizoen 1954/55 beliepen ze ruim 16% miljard lire of 99 miljoen gulden. ADVERTENTIE 'n Sigaar kan men verkiezen om de krijtwitte as, om de mooie kleur, om de zachte smaak- waarom dan ook... Fijnproevers roken De strijd om het afdelingskampioenschap heren in de volleybalcompetitie heeft gis teravond een verrassende wending gekre gen door de onverwachte nederlaag, die kampioenskandidaat HVS tegen Die Raeckse te incasseren kreeg. Die Raeckse heeft deze overwinning voornamelijk te danken aan het goede verdedigen en het stug doorgaan op momenten dat de strijd vrijwel in het voordeel van de tegenpartij was beslist. HVS zal de laatste wedstrijd tegen Velox nu beslist moeten winnen, want een puntenverdeling kan Clay en zijn mannen op gelijke voet met Die Raeckse brengen. De eerste ontmoetingen van de Haarlemse teams met die van de afdeling Amsterdam gaven geen noemenswaardige krachtsverschillen te zien. De dames van Velox wonnen in een aantrekkelijke wed strijd van VHH, terwijl HBC de winst aan HND moeste laten. Velox (heren) verloor met gering verschil van Forto, CIOS daar entegen klopte VIIH kansloos. Nadat de strijd tussen HVS en Die Raeckse even gelijk op was gegaan, nam HVS een 7-3 voorsprong. Die Raeckse trachtte door een time-out de opmars van HVS te stuiten, maar slaagde hierin niet. HVS liep door tactisch aanvallen af wisselend harde en geplaatste slagen zelfs uit tot 103. De talrijke toeschou wers zullen op deze setstand ongetwijfeld aan een eerste gamezege van HVS hebben gedacht, maar Die Raeckse bleek nog heel wat in zijn mars te hebben. Want met goed smashen werd deze grote achterstand ge leidelijk weggewerkt: 10-5. 12-5. 12-10, 12_ „Wie ben jij?", vroeg Bunkie verbaasd. „Ik ben het mannetje, dat jij zojuist op die schutting hebt getekend!", zei het mannetje. Bunkie keek hem verbluft aan; daar begreep hij niets van. „Kom maar eens mee, laten we op dat stoepje gaan zitten", zei het vreemde kerel tje. „Dan zal ik je vertellen, wat er aan de hand is!" Bunkie keek nog altijd erg verbaasd, toen hij naast het ventje op de stoep zat. „Nou moet je eens goed luisteren", begon de ander. 7-8 11, 14-11, 14-11, 14-12, 14-13 en 14-14. 15-14 voor Die Raeckse, time-out voor HVS. Tot driemaal toe doorboorde Clay de Die Raeckse verdediging, maar zijn smashes brachten zijn ploeg wel de serve, maar niet de punten. Tot Die Raeckse on der bijval van het publiek, na een 10-3 achterstand, deze set met 16-14 won. Die Raeckse had waarschijnlijk in deze set te veel van zijn krachten gegeven, al thans HVS kon gemakkelijk na 2-2 tot 11-3 uitlopen. De druk van de HVS'ers, die zich nu niet weer lieten verrassen, was voor Jac. Moolenaar c.s. te groot en de eigen set-ups te onzuiver. Zo won HVS de tweede set gedecideerd met 15-5. Kevanche in de derde game nam Die KaecKse een ter een duidelijke revanche voor aeze set nederlaag. HVS smashte hard maar on zuiver, zodat Die Raeckse zonder veel moeite een 5-0 voorsprong nam. Op 8-1 verzocht coach v. d. Berg om time-out voor HVS, maar zonder succes, want Die Raeck se liep goed aanvallend en verdedigend uit tot 15-3. HVS speelde met deze 2-1 achterstand zeker niet gerust. En al kwamen de HVS- ers via 3-3 en 6-3 zelfs weer met 9-4 voor, toen de Die Raeckse-ploeg weer op verras sende wijze ophaalde konden Clay c.s. slechts één punt aan het totaal toevoegen. De roodwitten maakten via 9-10, 11-10 en 13-10 de „vijftien" vol. Velox—VHH Van de vier wedstrijden die de Haar lemse ploegen tegen hun Amsterdamse tegenstanders (sters) speelden, was die tussen de dames-ploegen van Velox en VHH (A'dam) zeker de beste. Velox speel de met succes „tweeslag" en mede door het mislukken van vele serves bij Vliw kon Velox via 3-0, 7-3 en 11-3 de eerste set met 15-6 in haar voordeel atsiuiten. In de tweede set startten de blauw-wit- ten weer uitstekend: 3-0 en 5-2. Mej. Pau- letta (Velox) viel op door haar goede spel. Maar VHH bracht de score weer in even wicht, 5-5, en liep via 9-5 zelfs uit tot 13-5. Maar Wil Spierings c.s. gaven de moed nog niet op en het scoringsbord wees eerst 12-14 aan voordat VHH deze set met 15-12 kon winnen. In de derde set nam VHH aanvankelijk een voorsprong (6-3), maar de gasten kon den deze niet behouden. De score wisselde enige malen, zodat uiteindelijk de stand 13-13 werd bereikt. Toen trok Velox aan het langste eind: 15-13. Door enkele mis verstanden in de Veloxpioeg liep VHH in de laatste set uit tot 5-0. Velox haalde op en kon via een 6-3 en 9-8 achterstand deze set toch winnen met 15-11 (3-1). talen de dames, die regelmatig gebruik ma- De andere dames-wedstrijd tussen HBC en HND (A'dam) eindigde in een overwin ning voor de gasten. HBC moest met drie invalsters aantreden. Zonder deze handi cap hadden de Heemsteedse dames zeker een redelijke kans op de zege gemaakt. Nu moesten de dames de eer met 15-8, 15-11, 11-15 en 15-4 aan HND laten. Heren Bij de heren ontmoette Velox als eerste Amsterdamse tegenstander Forto. De ploeg van Ton van Veen, die vooral in Mulder een uitstekende kracht bezit, won van Velox met gering verschil. De eerste set ging naar Velox met 15-13. De andere games werd door de gasten gewonnen met 15-11, 15-12 en 15-12. Het was jammer dat bij Velox Broeken op het appèl ontbrak, want invaller Laimböck demonstreerde nog een tekort aan techniek. CIOS heeft in VHH een zwakkere tegen, stander ontmoet dan men mocht verwach ten. De reden hiervoor was de hoofdklasse wedstrijd van het VHH-team in Amster dam, waardoor vrijwel alle reserves ver hinderd waren. De toekomstige sportlei ders wonnen nu met 15-6, 15-8 en 15-12. De uitslagen luidden: Heren: VeloxForto 1-3; Ciusvtin 3-0: RaeckseHVS 3-1; Ready 2Spaar- nestad 4-0; WIKOG 2-2; Raeckse 4— Haarlem 2 2-2 Gios 2—OSS 0-4; PWN- Santpoort 1-3. Dames: RaeckseRap. 3-1; VeloxVHH 3-1; HBC—HND 1-3; Blinkert 2—OVKA 2 4-0; Aaeckse 5AW 2 3-1; Gios 2Velox 5 4-0 PSVHBlinkert 1-3; Gios 4Sizo 1-3; MHBS 2—HBC 4 1-3. In Spanje hebben de berichten over een aanbieding van 80 miljoen francs (ruim 800.000 gulden) voor een driejarig contract aan de speler Raymond Kopa door of na mens een Spaanse club groot onzien gebaard. L' Equipe weet mee te delen dat de aanble- dning niet geschied is door iemand die een mandaat had van een club. Dit lag ook trouwens voor de hand in ver band met de Spaanse wetgeving die het aan clubbesturen verbiedt rechtstreekse onder handelingen te openen met spelers of clubs in het buitenland. De stappen zijn volgens het Parijs blad gedaan door een Spanjaard die vroeger betrokken is geweest bij de transfer van twee of drie Franse spelers naar Spanje. Het bestuur van Real Madrid ontkent een onderhandelaar naar Reims te hebben ge zonden en de president van de FC Barcelona, de club die in dit verband eveneens ge noemd was. heeft verklaard geen belang stelling voor Kopa meer te hebben, omdat Kopa thans te oud zou zijn (hij is 24 jaar). L' Equipe meent dat deze mening wellicht zal veranderen wanneer de Spaanse wet, waar bij de ongelimiteerde invoer van buiten landse voetballers verboden wordt, wordt ge wijzigd of komt te vervallen. Intussen maakt het blad melding van een bericht als zou Kopa in het eind van maart uitkomen voor Real Madrid In een in de Spaanse hoofdstad te spelen vriendschappe lijke wedstrijd. 20) De „opper" zat in zijn kantoortje achter de telefoon, die echter nog geen levens teken uit Illingen had doen horen. Het vol gende bezeok gold dus de Jacobshoeve. Zonder moeite vond Enters de zijweg bij het haltebord van de autobusdienst en tus sen hoge ruisende populieren zagen zij al spoedig van verre rechts de grote huizingen van de Jacobshoeve: van de weg geschei den door een monumentale inrijpoort en een grote voortuin, het woonhuis, een mo derne villa bijna, met serre en balcon, en daarachter, hoog als het schip van een ka thedraal, de stallen onder één dak, de schu ren en zelfs een stookhuis, waarboven uit een lage fabrieksschoorsteen wat rook ver woei in de voorjaarswind. Vóór hen reed, bonkend en denderend, zodat de dansende bussen luid; rammel den, een melkauto. Deze scheen dezelfde bestemming te hebben als de politiewagen, want hij draaide het openstaande hek binnen; bij het overschakelen kraakte luid de versnelling en de melkauto verdween achter de zijkant van het woonhuis. Enters wilde zijn wagen doen volgen, maar moest opeens met alle geweld remmen, daar hij anders om de hoek boven op die plotseling gestopte melkauto had gezeten. Een luide, harde stem barstte uit in een reek? verwensingen aan het adres van de chauffeur van de vrachtwagen. Op het bordesje voor de huisdeur, die zich aan die zijde van het huis bleek te bevinden, stond iemand. Het was een grote, breedgeschou derde man van omstreeks 60 jaar, die, hoe wel in gewoon stadscolbert gekleed, toch op en top een boer was. En in onvervalst Was- dij.ks schold hij de chauffeur van de melk auto de huid vol. De beide politiemannen begrepen niet zo gauw waar het om ging. Ze stapten uit en eerst toen kreeg de man op het bordes hen in het vizier. Onderzoekend nam hij hen van top tot teen op en vroeg toen zonder verdere in leiding kortaf: „Ambtenaren?" Omdat ontkenning hier geen zin had, boog Enters toestemmend. „Van de belastingen?", vroeg de man. „Of van de Zuivelcentrale?" „Van geen van beide", antwoordde de inspecteur. „Van de politie". Onverholen verbazing op het gelaat van de ander. „Wij komen uit Illingen", lichtte Enters nader toe. „En we zouden u graag even spreken". Hij had begrepen, dat dit niemand anders kon zijn dan de grootboer van de Jacobs hoeve. Deze hoewel nog steeds met moeite zijn verbazing verbergend, haalde toch met iets van minachting de schouders op, maar zei niets, draaide zich om en ging het huis binnen. De deur liet hij achter zich open staan en Enters vatte dit op als een uitnodiging om hem te volgen. Dit scheen ook de bedoeling te zijn. Door de hal kwamen zij in de grote aan de voorkant van het huis liggende woonkamer, die echter veel meer als kan toor- en studeerkamer ingericht was. Voor het raam stond een grote schrijftafel, waar op een schrijfmachine en een telefoontoe stel. Langs de ene wand stond een monu mentale boekenkast met glazen deuren, tegen de andere was een grote stalen brandkast aangebracht. Gewone rechte stoelen, een ouderwetse leunstoel met 'n antimakassar en een tafeltje met een kost baar radiotoestel voltooiden de inrichting, die overigens meer degelijk dan mooi en hoogst ongezellig en nuchter was. „Gaat u zitten", zei de grootboer kort. „Mijn. naam, hij noemde de naam, de beide politiemannen door Hebbels bekend. „Wie is u en waar komt u voor?" Hij sprak nu geen dialect meer, maar „hoog-Hollands", zij het met de zware tongval van de streek. „Is u de oom van de student H. J. Pros ter uit Illingen?", vroeg Enters, nadat hij zichzelf en Boekje nader bekend, had ge maakt en langzaam vouwde hij zijn notitie boekje open. Het gezicht van de ander betrok: „Ja, wis en donders. Waarom vraagt u dat?" ADVERTENTIE 0000000000000000000000000000 i i i i i (i (i <i (i i i i i i i eeeeeoeegeeeeeeeeegoeeweeeee Fa. P. BEAUFORT Kinderhuisvest 47—51 Telefoon 10717 Haarlem WIJN met bouquet en finesse koopt u bij BEAUFORT. Hebt u interesse Omdat wij graag over Proster enige in- pelijk beoefend worden". De toon, waarop ïtineen zouden hehben" W»amm Hit aiiioc lichtingen zouden hebben". „Waarom vraagt u die aan mij? Kunt u die niet beter aan hem zelf vragen". „Inderdaad", be aamde Enters minzaam. „Als we tenminste wisten, waar we hem vinden kunnen. Op zijn adres in Illingen was hij.ahem. niet thuis". „Hem vinden kunnen?", herhaalde de grootboer mopperend. „Niet hier in elk ge val. Hier heb ik hem vanochtend de deur uitgedonderd!" „Vanochtend, hier!" Enters was opeens zeer geïnteresseerd. „Ja, natuurlijk", ging de ander door. „want wat dacht u dan? Dat ik hem dat geld wou geven voor die idiote plannen?" „Wat voor plannen?" „Om me daar hals-over-kop naar Ame rika te gaan en zijn studies op te geven. Hij studeert tenslotte van mijn geld em ik ben altijd royaal voor hem geweest, want hij blijft het enige kind van mijn overleden zuster. Hij mocht studeren wat hij wilde. Want voor boer is zo'n stadse meneer niet geschikt en hij aardt niet naar zijn moeder, maar naar zijn vader, dat was ook zo'n stadse nietsnut". „Zo", onderbrak Enters de woorden stroom. „Hij wou dus naar Amerika?" „Ja," vervolgde de grootboer. „En niet dat ik daar bezwaar tegen zou hebben. Ik heb ook veel gereisd, ben in Amerika en in Indië geweest. In Amerika heb ik ook ge studeerd. Waarom zou een boer niet iets van de wereld zien? Het boerenvak is trou wens een wetenschap en moet wetenschap- dit al'les gezegd werd, was zeer strijdlustig. Het recht van een boer, om wereldreizen te maken scheen hem nauw aan het hart te liggen. Dan bleek hij echter in te zien, dat de beide bezoekers niet bepaald gekomen waren om dat te horen en hij vervolgde: „Maar eerst moest die neef van mij zijn doctoraal doen. Trouwens in Leiden heeft hij ook al gedonder gehad. Hij heeft zelf de biologie gekozen en nu zal hij er ook in af studeren. Dat kost geld. En er is geld voor. Hij hoeft tenminste niet van de schobber debonk te studeren, van andermans cen ten, zoals die meneer Van Heukelom!" Enters schreef snel, maar bij het horen van die naam, die hij nu helemaal niet verwacht had, stokte zijn pen. „Kent u dr. Van Heukelom?", informeer de hij scherp. „Wel wis en donders. Meer dan melief is. Maandag is hij hier nog komen janken over het geld". Weer ging er snel een zijdelingse blik van Enters naar Boekje en van Boekje naar Enters. Dus maandag was dir. Van Heukelom ook op de Jacobshoeve geweest. Bij het verhoor had hij dat gisteren ver zwegen. „Hoe laat was dr. Van Heukelom hier", wilde de inspecteur nader weten. „Nou, zo tegen vieren kwam hij aanzet ten. Hij kwam daarginds van de reiger- kolonie" de grootboer maakte een ge baar naar buiten in de richting waar de rietlanden liggen moesten „en om zes uur was ik hem pas kwijt". Dat was alles nieuw, overlegde de in specteur. Waarom had dr. Van Heukelom dat bezoek op de Jacobshoeve verzwegen? En hij vroeg verder: „Hij kwam dus over geld praten, zei u. Wat was dat voor geld?" De politiemannen vernamen nu, hoe de vader van dr. Van Heukelom, eens onder wijzer te Wasdijk, van de vader van de grootboer lang geleden geld had geleend om zijn zeer begaafde zoon naar het gym nasium te Illingen te kunnen zenden en daarna tot deze een beurs gekregen had aan de Illingse universiteit te laten stu deren. Daar Van Heukelom's vader plotse ling en jong reeds gestorven was, was er nooit gelegenheid geweest die schuld met de rente, geheel af te betalen. Nog altijd ging dr. Van Heukelom daaronder gebukt. Enige tijd geleden had hij tegenover de grootboex over de mogelijkheden gesproken dat een benoeming tot hoogleraar hem ein delijk de middelen zou verschaffen om die schuld af te lossen. Maar maandag was hij, met loden schoenen, opnieuw naar de Jacobshoeve gekomen, nu om te vertellen dat het professoraat hem ontgaan was zodat hij de grootboer nogmaals moest vragen zijn schuld te verlengen. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 8