„Koud licht" in Haarlem Kort en bondig Afscheid Pieter Leffelaar De dwaze dochter - zéér vrij bewerkt naar Lope de Vega Nederlandse Comedie met actueel stuk over atoomspionage betegelde winkel te huur Schilders gevraagd Duursma spuit alles! HILARIUS - FOTO - KIND Bij de dames is DWT reeds kampioen De prins die een schone slaapster van steen tot leven als cultuurcentrum wekte Kindje in rioolput Bromfield overleden Heerlijke fantast Kinheim en SVIJ speelden gelijk: 2-2 Basketbal Vanavond stedenwedstrijd HaarlemDen Haag Lid van verdienste Scheepvaart CORSETTEN BUSTEHOUDERS BOERDERIJ ft MAANDAG 19 MAART X9öö HAARLEMS DA<JBL,AL> OPRECHTE HAARLLxMSUHE (JÜURANT Men mag aannemen, dat een geroutineer- schrijver als de thans zestigjarige Carl 7„ckmayer heel goed weet, dat bijvoor- hpeld het bekend maken van een ernstige kte van het kind van de buurvrouw op het toneel een grotere schok met een die pere uitwerking teweeg kan brengen dan het nieuws van de bom op Hirosjima, dat H.ent als climax voor de pauze van zijn 1atste stuk. Ik heb echter de indruk, dat hü meende in „Koud licht" - een spel in eertien tafrelen, waarvan er zondagavond zonder mededeling of verklaring van deze ^korting elf door de Nederlandse Comedie de Haarlemse Schouwburg zijn vertoond een gegeven te behandelen van een dus danige" actualiteit, dat alle wijsheid uit de leerboeken daarbij verbleken zou. Het is een hachelijke onderneming om met een «dramatiseerde nieuwskroniek (men wordt namelijk in dit gefantaseerde verhaal wel heel duidelijk aan het geval Klaus Fuchs herinnerd) tegen de werkelijkheid te con curreren. Ondanks het urenlange praten let nadrukkelijke opzettelijkheid over ionage en atoomgeheimen (kernfysica 'waarborgt nog geen kernachtigheid) wordt men maar heel weinig van de geest van onze tijd gewaar. Het thema van dit stuk, dat meer dan een documentair rapport wil zijn en vol gens Zuckmayer een „super-actuele" bete kenis heeft, is volgens het voorwoord in het programma niet de splitsing van het atoom doch de crisis van het vertrouwen. Het gaat immers om een menselijk gewe tensconflict. De uit Duitsland gevluchte leerde Kristof Wolters heeft op zuiver idealistische gronden en zonder daar geld of enige andere beloning voor aan te nemen wetenschappelijke laboratoriumgeheimen over de A-bom aan de Sovjet-Unie uitge leverd Tenslotte wordt hij na lange ge- trekken met een hoge ambtenaar van de Britse geheime dienst tot de erkenning van zijn'schuld gebracht. Op welke motieven deze omkeer berust ls in de vertoning, on danks de uitweidingen -over menselijke waardigheid en individueel geweten, niet ercr duidelijk geworden. Dit is te meer op vallend, omdat Zuckmayer getracht heeft de zaken zo objectief mogelijk te stellen. Men moet dus wel aannemen, dat de aan gebrachte coupures zijn bedoelingen ern stig hebben verminkt. Door tijdgebrek heb ik de oorspronkelijke tekst helaas niet kunnen lezen. Daarom moet ik mij beroepen op mijn collega H. Gomperts, die in „Het Parool" onder het opschrift „Dubbel verraad" onder meer het volgende naar voren heeft gebracht: „De communistisch gezinde geleerde schendt het in hem gestelde vertrouwen, omdat hij jn de ban leeft van twee dingen - de amo rele wetenschap en de totalitaire pretentie van het communisme. Kristof Wolters ont dekt de onhoudbaarheid van zijn positie. Hem wordt niet alleen duidelijk, dat een eerlijk man niet kan leven in een sfeer van bedrog, maar ook gaan zijn ogen open voor het werkelijke gezicht van de com munistische heilstaat. Tegelijkertijd gaat hij inzien, dat hij te weinig vertrouwen had in een wereld die hem teveel ver trouwde. In de westelijke staten ontdekt hij een eerbied voor menselijke waarden, hoe gebrekkig soms ook in de praktijk, die in het oosten totaal ontbreekt. Deze onder ling samenhangende, drievoudige bewust wording is de eigenlijke handeling van het stuk. Wat de Nederlandse Comedie hiervan gemaakt heeft, is iets heel anders. Alles wat betrekking had op Wolters ontdekking van de ware aard van het communisme werd geschrapt of in een enkele voor de intrige onvermijdelijke passage geschrapt Gomperts concludeert, zijn bewering stavend met allerlei citaten, dat hier „een opzettelijke vervalsing is gepleegd door de problematiek te halveren. Men hoelt niet beslist aan kwade trouw te denken. Het is mogelijk, dat regisseur Bentz van den Berg gemeend heeft door de misschien wel geautoriseerde wijziging het noodlots karakter („De mens treedt hier, als in de antieke tragedie, buiten zijn natuurlijke en zedelijke grenzen en grijpt m_het lot eter wereld in aan welke schuld hij ten onder moet gaan") van het stuk te versterken. Maar hoe dan ook: het is mede door de Duitse degelijkheid een buitengewoon vervelende aangelegenheid. Ongeacht de tendenz heeft men te doen met een weinig dramatisch onartistiek geval, met veel in telligentie en weinig humor, met overdaad van virtuositeit en tekort aan afstand ge schreven. Ik vraag hij af hoe laat een voor stelling van het complete spel had moeten beginnen, als men er voor middernacht mee klaar wilde komen In de zakelijk maar met veel gevoel voor De waterpolocompetitie In het Sportfondsenbad in Haarlem kreeg HVGB voor de eerste klasse dames DWi tegenover zich. HVGB heeft zich fel ver-de- digd maar kon niet voorkomen dat D w 1 ae strijd met zes-nul won. DWT heeft nu nog één wedstrijd te spelen, maar heeft reeds beslag gelegd op de kampioenstitel met 10 punten uit 7 wedstrijden. Bij de heren werd door Wisker in de ont moeting Haarlem 2-DWR, tweede klasse, een vrije worp van Zadelhoff gebruikt om DWR de leiding te bezorgen. Met een stral- worp, genomen door Piet de Bruyn, had DWR een voorsprong van twee-nul en ging de rust in. In de tweede helft maakten de Haarlem-verdedigers het de DWR-aanvallers niet gemakkelijk. Toen probeerde DWR net met verre schoten. Een pracht-treffer van Zadelhoff en één van De Bruyn hadden suc ces. Haarlem trok hierna op het DWR-doel of en het was vanaf de linkervleugel dat De Wit succes boekte en daarmede de eer voor Haarlem redde. Verder gaf de DWR-keeper geen krimp. Met een keurige boogbal bracht De Bruyn tenslotte DWR de overwinning met vijf-een. HVGB 3 kreeg voor de derde klasse heren VZV 2 op bezoek en zegevierde met vier- twee. Met deze overwinning nam HVGB 3 de leiding. De spanning om de kampioenstitel in deze afdeling nog de beste kansen heeft, be- dez eafdeling nog de beste kansen heeft, be haalde 10 punten uit 5 wedstrijden en HVGB 3 12 punten uit 7 wedstrijden. In de ontmoeting DWT 3—Haarlem 3 wer den de punten gepeeld, vier-vier. DWT 3 heeft de eindstreep bereikt en is kampioen met 11 punten uit 6 wedstrijden. Voor de vijfde klasse bonden DWT 4 en DWR 3 de strijd aan. DWR won de strijd met vier-een. Het was voor beide ploegen de laatste wedstrijd en DWT 4 heeft met. 10 pun ten uit 6 wedstrijden de kampioenstitel ver overd, gevolgd door DWR 3 met 9 punten uit 6 wedstrijden. Regisseur Han Bentz van den Berg als Kristof Wolters en Paul Huf als Sir Elwin Ketterick in „Koud licht" van Carl Zuckmayer. nuances van stemming geregisseerde voor stelling in doelmatige décorstukken van Friso Wieger9ma was voor de medewerken den weinig gelegenheid zich anders dan als bedreven praters te onderscheiden. Niette min moeten er enkele bijzondere prestaties worden vermeld. In de eerste plaats van Paul Huf, die met een zorgvuldig afgewogen typering van een conventionele Engelse edelman spelenderwijze de bekrompen, reactionaire mentaliteit opriep, die als ver zachtende omstandigheid kon gelden voor het als vredesbijdrage bedoelde verraad van de hoofdpersoon. Bijzonder knap was ook het fijnzinnige aandeel van Johan Fiolet en Joan Remmelts, respectievelijk als de lei der van de Amerikaanse „atoomstad" en als de Engelse opsporingsambtenaar. Van de. anderen moeten André van den Heuvel, Dick Scheffer, Allard van der Scheer, Eli blom en Bob Goedhart worden genoemd. De scheepsarts van Louis van Gasteren mag daarbij niet vergeten worden, evenmin als de kordate secretaresse van Riny van Slingelandt en de thans onevenredig veel aandacht toegewezen geki-egen hebbende Andrea Domburg als de vroegere geliefde. Han Bentz van den Berg had een menigte treffende details verzameld en opgediept ter verbeelding van de figuur Kristof Wol ters zonder deze tot een overtuigende per soonlijkheid te kunnen verenigen. Maar dat kwam mede doordat hij zelf de kern had afgesplitst en weggeworpen. DAVID KONING BINNENLAND Memento Mori. Zes Amsterdamse jon gens zijn, na een ruit te hebben ingeslagen, binnengedrongen in het Koninklijke Instituut voor de Tropen. Zij hebben het instituut weer verlaten met zes doodshoofden en twee sier- mandjes. Koningin naar „De Ruigenhoek". De Koningin is voornemens deze week bij prin ses Wilhelmina op „De Ruigenhoek" te verblijven. Gedurende die tijd zullen de ge bruikelijke ontvangsten van de koningin in het paleis aan het Lange Voorhout plaats vinden. Min. Zijlstra te Rome. De minister van Economsiche Zaken. prof. Zijlstra is per vliegtuig in Rome aangekomen, waar hij een week zal blijven om deel te nemen aan be sprekingen over de Europese samenwerking. Clandestiene kijkers. Opsporingsambte naren van de Dienst Luister- en Kijkgelden hebben reeds 200 processen-verbaal moeten opmaken tegen bezitters van televisietoestel len, die hiervan geen aangifte deden. Order voor Bruynzeel. De firma Bruyn- zeel in Paramaribo heeft een opdracht ont vangen voor 2000 ..prefabricated" houten wo ningen, die op het eiland Grenada zullen worden gebouwd. Dit gebied is geteisterd door een orkaan. De woningen zullen in acht maanden worden afgeleverd en de eerste zul len begin april worden verscheept. Boom van 250 miljoen jaar. Houwers in de staatsmijn Maurits hebben op de 455 meter verdieping een stuk van een versteende boom gevonden van ongeveer een meter lengte en met een doorsnede van 25 centi meter. Volgens deskundigen moet deze boom rond 250 miljoen jaar oud zijn. HAARLEM EN OMGEVING „Vergeten delen van Europa" is de titel van een openbare lezing die dr. J. B. J. M. Schiphorst, ex-secretaris van het hoofd bestuur der Beweging Europese Federalisten woensdagavond 21 maart in café Brinkman, Houtplein, zal houden onder auspiciën van de afdeling Haarlem der B. E. F. C.P.N.-avond. Voor de Communistische Partij Nederland zal op donderdag 22 maart in het Concertgebouw, Theater Hollandia een cabaretrevue opvoeren, waaraan onder meer meewerken: Jack Smith Co., Josje Schalier, Piet van Dalen, Henk Haye, Uut Huising en Martin Bomers. Rond de Matterhorn. Voor de afdeling Haarlem van het Nederlands Toeristen- verbond „Natuur" zal de heer Dorren uit Enschede dinsdagavond 20 maart in de Kroonzaal van restaurant Brinkmann een lezing met lichtbeelden houden over het onderwerp „Langs de Bisse en rond de Matterhorn". 1 Mei-feest. Het 1 Mei-feest van de Heem- steedse socialisten wordt gehouden in het Minerva Theater op dinsdag 1 Mei. Aan deze avond wordt medewerking verleend door de bekende cabaretier van de K.R.O. Jules de Corte en de heer A. J. van Leusen uit Velsen. In het aantrekkelijk gerestaureerde Van Nispenhuis aan de Stadhouderskade te Amsterdam een katholiek verenigings gebouw met de capaciteit van ëen middel grote schouwburg, een helaas niet oplopen de zaal en een ondiep toneel heeft de groep „Puck" zaterdagavond de eerste voorstelling gegeven van het blijspel „De dwaze dochter" (La dama boba) van Lope de Vega in de eigenaardige vertaling, die de letterkundige Paul Rodenko daarvan maakte. Men had in het programma beter van „bewerking" kunnen spreken, zoals het ook bevreemdde dat de naam van regisseur Cas Baas met veel grotere letters dan die van de auteur stond afgedrukt. De enige conclusie lijkt deze, dat hij de vertoonde vrijpostigheid van a tot z zo heeft gewild., van mening zijnde dat men de jeugd waar dit gezelschap immers in de eerste plaats voor optreedt het beste voor een „klassieke" komedie wint door deze zoveel mogelijk te moderniseren. Dit is een aan vechtbaar standpunt, maar het werd met flair verdedigd. Eerlijk gezegd begrijp ik niet, waarom men ooit een toneelstuk opvoert als men er zelf niet in gelooft, tenzij men alleen maar zoekt naar een aanleiding om in joyeuze trant te spelen. Dan nog rijst de vraag of het wel zinrijk is om, zoals nu geschiedde, twee spelen door elkaar te bedrijven. Wat is namelijk het geval: Lope de Vega schreef een traditioneel stuk, gehoorzamend aan de zeden van zijn tijd, zonder een zweem van ironie, die thans door alles heen klonk. „De dwaze dochter" is een aardig voorbeeld van de intrigespelen met spiegelvariaties, die de dichter populair maakte en welk genre hij perfectioneerde. De gang van het verhaal van de werving door vier minnaars naar de gunsten van de beide geheel verschillende dochters van een rijke koopman: de ene dom en rijk, de andere schrander en arm, is van geen betekenis voor de waardering, al moet de uitwerking der verwikkelingen even overzichtelijk (want systematisch) als ingenieus worden genoemd. Aanstekelijk werkt daarbij nog steeds het behagen in de sierlijke wendingen van het vernuft, waar van het patroon is doorweven met arabes ken van gevoelige aard. In de opvoering beleefde men tegelijk daarmee het soms inderdaad wel komisch werkende protest van het moderne, ook psychologisch ge schoolde intellect, dat geen genoegen neemt met wat al te simplistisch lijkt. Eigenlijk kreeg men daardoor hetzelfde, maar dan in een geheel andere toonaard, als bij de „Gysbreght van Aemstel" van de laatste jaren: een aanpassing bij de instel ling van een hedendaags publiek, waaruit de barokke geest totaal is verdwenen. Het is Paul Rodenko, ondanks enkele leuke rijmvondsten en verrassende woordspelin gen, niet gelukt wat Martinus Nijhoff tot tweemaal toe met „De Storm" van Sha kespeare wel vermocht: het leveren van een equivalent van het oorspronkelijke werk in een direct aansprekend, vertrouwd idioom. Uitdrukkingen als: society, atonaal, flirten, shock-therapie, schizofrenie en het door rijmdwang herhaaldelijk terugkeren de gallicisme bêtise, passen niet in de ge- dachtenwereld van een schrijver uit het begin van de zeventiende eeuw, die zich placht te bedienen van vaste redekunstige symbolen. Men mene niet dat ik de rol probeer te spelen van schoolmeester, voor wie al het overgeleverde alleen op grond van eerbied waardige ouderdom heilig is. Maar met zulke termen als mieters" ter aanduiding van de kwaliteit van het kussen van een aanbidder schaadt men de kwaliteit van een stuk, die zich letterlijk en figuurlijk het best op een afstand bewonderen en genieten laat. Het zou wat anders zijn als men het blijspel tot een parodie had willen maken, doch daarvan was ondanks de on Spaanse aankleding, dans en muziek geen sprake. Het is ook niet zo, dat ik voor alles eerbied zou vragen voor de (mij onbekende) tekst van een dichter, die vaak met rijme-" larij en allegorische gemeenplaatsen genoe gen nam, die beweerde niet meer dan een etmaal voor zulke divertissementen nodig te hebben en zich richtte naar de smaak van de toeschouwers onder het motto: „Wij spreken de taal der dwazen, want zij zijn het die ons betalen". Het is alleen maar dat ik het gebrek aan stijl betreur in wat heus voor de jeugd van nu wel amusant zal zijn, omdat ik geloof dat gehoorzaamheid aan het origineel meer aanleiding tot voldoe ning zou hebben opgeleverd. In de decors van Noni Lichtveld en Her man van Elteren werd met vaart en vro lijkheid gespeeld, waarbij de vrouwen het qua temperament glansrijk wonnen van hun mannelijke collega's, bij wie Wim van den Heuvel en Jan Grefe zich wisten te onderscheiden. Tine de Vries een echte jonge soubrette was heel levendig en met voldoende contrast in houding en dic tie als de titelheldin, die door de macht der liefde met gezond verstand gezegend wordt. Van de verdere medewerkenden moeten vooral Karin Haage als de scherpzinnige en kokette zuster worden genoemd en Pim Mallan als de amoureuze dienster. Maar veel meer dan een soort feestavond van een schoolvereniging vond ik het alles bij een genomen toch niet. DAVID KONING. Zondagmiddag heeft zich te Arnihern in de tuin achter een aan de Prins Hendrik straat gelegen woning, een tragisch ongeval voorgedaan. Een ruim anderhalf-j ari g zoontje van de familie H. was in de tuin aan het spelen. De moeder ging enige ma len kijken doch het jongetje speelde rustig. Toen zij echter weer kwam kijken, zag zij dat haar zoontje op zijn hoofd in een riool- put stond, waar het water een hoogte van ongeveer 30 cm had. Het kindje bleek een houten plank en een ijzeren rooster, die tot afdekking op de put lagen, te hebben ver wijderd. Een ontboden geneesheer liet het kind naar het kinderziekenhuis overbren gen, maar bij aankomst bleek het reeds te zijn overleden. In Columbus, in ae Amerikaanse staat Ohio, is zondag op 59-jarige leeftijd de schrijver Louis Bromfield overleden. Bromfield werkte de gehele dag op zijn boerderij en schreef alleen in de avond uren. Zijn bekendste werken zijn „de regen kwam" en „Vroege herfst". Met dit laatste boek won hij in 1926 de Puliterzerprijs. Na landbouw te hebben gestudeerd in Cornell en aan de universiteit van Colum bia deed Bromfield tijdens de eerste we reldoorlog dienst als chauffeur van een am bulance in het Franse leger. Na de oorlog ging hij in de journalistiek en werkte on der meer enige tijd in Hollywood als „scriptwriter". Tot zijn bekendste werken behoren naast de reeds genoemde: „The green bay tree", „Possession", „Het vreemde geval van me juffrouw Annie Spragg", „Here to-day and gone tomorrow", „Wild is the river" en „Colorado". Enkele van zijn laatste romans zijn: „Malabar Farm" en „The wild coun try" die beiden in 1948 geschreven werden. Van zijn toneelstukken verdienen genoemd te worden: „Times have changed", „The house of women" en „What became of An nie Bolton". Verscheidene van zijn wer ken zijn vertaald. Bromfield was onder scheiden met het „Croix de guerre" en het „Légion d'honneur". Burgemeester en wethouders van Haar- lem hebben de heer Pieter Leffelaar, nu hij als gevolg van zijn benoeming tot direc teur van de Singer Memorial Foundation te Laren de Spaarnestad gaat verlaten, uit erkentelijkheid voor zijn vele en belang rijke verdiensten aan het culturele leven in de gemeente bewezen, met zijn echt genote een afscheidsreceptie aangeboden, die zaterdagmiddag in de stemmig ver sierde en heerlijk verwarmde Vleeshal aan de Grote Markt plaats had. Er kan een bijzonder dik gastenboek worden aange legd van de met de hand getekende visite kaartjes. Mr. O. P. F. M. Cremers lichtte in zijn toespraak de argumenten toe, op grond waarvan besloten was voor het eerst in de geschiedenis van Haarlem iemand die niet in gemeentedienst had gestaan een ont vangst bij zijn vertrek aan te bieden. Zon der hem de voortreffelijkste aller Haar lemmers te willen of te durven noemen herinnerde de burgemeester eraan hoeveel de heer Leffelaar voor de bloei van de stad had gedaan: hij heeft de gemeente, die moet werken met starre richtlijnen, de weg gewezen naar de kunstenaars en om- keerd dezen, onmaatschappelijk en weinig formeel ingestelden zo vaak, met de over heid in contact gebracht. De keuze van de plaats der receptie was niet moeilijk, aldus spreker, die Pieter Leffelaar na Lieven de Key de maker van de Vleeshal noemde, de man die „een schone slaapster van steen tot leven als cultureel centrum heeft ge wekt". De heer Cremers besloot: „Wij ne men het Laren kwalijk ons Leffelaar te hebben afgenomen. Maar wij troosten ons met de gedachte, dat wat hij tot stand gebracht heeft achterblijft". Als wethouder voor de Kunstzaken en vooral als voorzitter van de stichting Haar lems Bloei heeft de heer D. J. A. Geluk hierna de vele kwaliteiten van zijn af scheidnemende vriend en medewerker met dankbaarheid onder woorden gebracht. Hij kenschetste Pieter Leffelaar als een eer lijke pleitbezorger en een heerlijke fantast, steeds bezig met plannen om kleur en levendigheid aan de binnenstad te geven en altijd klaar staande met twee helpende handen, zoals bijvoorbeeld in de dagen van Volksherstel en na de watersnood. De spre ker wees op het aandeel van de heer Leffe laar in het tot stand komen van tijdelijke instellingen zoals „De Hyacint" en blijven de zoals Teisterbant, tevens memorerend dat hij niet alleen de initiatieven tot vele tentoonstellingen nam, maar zich ook en wanneer nodig met de hamer in de hand belastte met de praktische uitwerking daarvan. Ongeacht zijn eigen belang heeft Pieter Leffelaar niet slechts de artiesten en de overheid met elkaar in aanraking gebracht, maar ook de kunstenaar en het publiek, aldus de heer Geluk, die vervolgde: „Velen betreuren het terecht dat de verkoop ruimte en expositiezalen aan de Wagen weg zijn gesloten. Het thans ontbreken van een kunsthandel in Haarlem is een ernstige zaak, waaraan het gemeente bestuur aandacht zal moeten besteden". Spreker zeide zich te verheugen, dat de heer Leffelaar in»~Laren de functie heeft gevonden die hij zich in Haarlem had ge droomd en verklaarde geen geloof te hech ten aan het bericht als zou zijn benoeming pas na de stichting van het museum zijn Zaterdagvoetbal Met het oog op een oefenwedstrijd voor de samenstelling van het zaterdagmiddag elftal was het programma in de KNVB- zaterdagmiddagcompetitie ditmaal niet groot. De enige in de derde klasse vastge stelde wedstrijd tussen Spakenburg en SSVU vond bovendien geen doorgang en in de vierde klasse werden slechts twee wedstrijden gespeeld. Kromhout schakelde PVWA uit voor het kampioenschap door een twee-nul overwinning terwijl de ver tegenwoordigers uit de Haarlemse om geving, Kinheim en SVJ, tegen elkaar ge lijkspeelden (2-2).- Kinheim had in deze ontmoeting aan vankelijk de beste vooruitzichten want na dat Vlaming de thuisclub de leiding had bezorgd werd het na de pauze twee-nul voor Kinheim door een doelpunt van Van As. SVJ gaf zich evenwel nog niet gewon nen en kon de achterstand door twee doel punten van Kok geheel wegwerken zodat het einde met een gelijkspel kwam. De stand in de vierde klasse luidt als volgt: SIZO Telefonia IJrnuiden PVWA Geuzen 14-21 14-21 14-20 14-16 12-13 Kromhout Kinheim SVJ Zandvoortm. 13-12 13- 9 13- 4 13- 4 Hedenavond zal in het Krelagehuis aan de Leidsevaart de eerste basketbal steden- ontmoeting van dit jaar worden gespeeld tussen vertegenwoordigende ploegen van de basketbaldistricten Haarlem en Den Haag. De herenploeg van Haarlem is er tot nu toe steeds in geslaagd de Haagse gasten te kloppen, doch gezien de sterkte van het vertegenwoordigende team van de gasten moet een nederlaag van de Haarlemmers zeker niet uitgesloten worden geacht. Het Haarlemse damesteam is ook nu weer vrijwel hetzelfde gebleven, zodat de damesploeg van Haarlem ook nu weer de volle winst moet kunnen behalen. Zonder twijfel zal ook deze stedenontmoeting de nodige spanning brengen en het volledige programma luidt: 19.30 uur (dames) Haar lem-Den Haag; 20.45 uur (heren) Haarlem- Den Haag. De Haagse vertegenwoordigende teams zien er als volgt uit: Dames: T. Hoogen- donk; L. de Zoete; P. Heintjes; H. Kalwij; T. Hendrix; H. Kohlman (allen Te Werve); S. Brouwer (Vodo SC); A. Bekink en T. Smit (beiden Propellers). Heren: H. Guda; A. Bergen; M. Kong On; O. Sibilo (allen SSD); A. Barlow (Te Wer ve); R. Simms (Vodo SC); P. Oeverhaus; F. Oeverhaus en F. Nije (allen Punch). Opvallend is in het Haagse heren-team de opstelling van enkele spelers uit over gangsklasse teams, zodat wij de productie ve Nije (Punch, Delft) nu eens in gezel schap van de internationals Guda en Sibilo aan het werk kunnen zien. gekomen: „Men heeft hem gezien en over gehaald. Pas toen kon men een cultureel centrum in Laren van droom tot werke lijkheid maken!" Namens het bestuur van de Singer Me morial Foundation sprak jhr. H. L. M. van Nispen van Sevenaer, die aan het einde van een lange rede uitriep: „Wij hebben Leffelaar niet weggehaald. Jullie hebben hem laten gaan!" In zijn dankwoord, mede namens zijn echtgenote, aan wie burgemeester Cremers een boeket fraaie bloemen had aangeboden, betrok de heer Leffelaar vele hoofden van gemeentediensten en in het bijzonder de heer H. P. Baard voor diens vriendschap pelijke adviezen. Hij bracht hulde aan wethouder Geluk voor zijn idealistische politiek in artistieke aangelegenheden, ho pende dat Frans Hals een nieuw monu ment zou krijgen op de gedroomde cultuur boulevard en de schilders de beschikking over de Vishal als tentoonstellingsruimte in het hart van de stad toewensende. De president van Teisterbant, mr. J. M. Landré, bood Pieter Leffelaar des avonds behalve een langspeelplaat het lidmaat schap van verdienste aan der sociëteit van kunstenaars en kunstminnenden, die door zijn initiatief tot stand is gekomen. De heren G. Stüvel en L. H. H. Schutte over handigden de cadeaus van de leden: be halve een luxueuze tas voor mevrouw Jo- sien Leffelaar een album amicorum met talrijke bijdragen in proza en dichtvorm, benevens een ultramoderne projector voor filmstrips en kleurendia's. Op dit laatste geschenk had de heer Geluk des middags reeds gezinspeeld, toen hij namens Haar lems Bloei een scherm en een speciaal ver vaardigde reeks lantaarnplaten van gelief de plekjes in de stad aanbood. De Haar lemse schilders hadden reeds eerder hun hulde tot uiting gebracht: in een schets boek met tekeningen en aquarellen, door Jules Chapon als voorzitter van „De Groep" tijdens een begin maart gehouden diner uitgereikt. Zeker honderd vrienden en goede be kenden verenigden zich des avonds aan tafel onder het door Otto B. de Kat op het menu geschilderde motto: „Partir c'est souper un peu". Ook van deze intieme bij eenkomst wordt uiteraard geen uitvoerig verslag gegeven. De maaltijd begon en ein digde met een feestlied van Sas Bunge op tekst van Harry Prenen en met het optre den onder uitbundige hilariteit van een dubbeldwaas mannenkwartet met gelegen heidsparafrases op vaderlandse zangwijzen. Godfried Bomans las zijn twee kwatrijnen uit het vriendenboek voor en David Koning zijn melodramatische afscheidsmonoloog in de stijl van Bilderdijk, de vice-voorzitter reciteerde een berijmde brief van de direc teur van het Frans Halsmuseum, de beel dende kunstenaar George Rueter maakte bondigheid de ziel der hartelijkheid en verder werd onder meer gesproken door de heren A. Planteydt als voorzitter van Teisterbants feestcommissie en J. Brants als penningmeester en vriend, waarop de weemoed om het afscheid door de ver wachting van vreugde bij het weerzien in Laren verdween. Amstelvliet, 16 te Port Said. Alpherat, 17 te New York. Arnedijk, 16 v. Boston n. Philadelphia. Abbekerk, pass. 17 Finisterre n. CJenua. Akkrumdijk, 17 v. Bremen n. Antwerpen. Attis, 16 v. Amsterdam n. W.-Indië. Abbedijk. 15 te Rotterdam. Abbekerk. pass. 18 Gibraltar n. Genua. Alioth, 17 v. Las Palmas n. Antwerpen. Alphacca. 17 v. Montevideo n. Vitoria. Ampenan, 18 te New York. Amstelbrug, 18 te Suez. Amsteldijk. 17 v. Rotterdam n. Havannah. Amstelkade. pass. 17 Algiers n. Bona. Amstelkerk, 17 v. Vlissingen n. Houston. Angolakust, 17 v. Antwerpen n. Dakar. At je Ray S, Rotterdam. Averdijk, pass. 17 Azoren n. New Orleans. Adonis, pass. 16 eil. S. Salvador n. Philadelphia. Aegis, 18 te La Guaira verw. Altair, 17 v. Biares n. Rosario. Amstelland, 18 v. Amsterdam n. Hamburg. Annenkerk, 17 v. Amsterdam n. Marseille. Aagtekerk, 18 v. Port Said n. Port Sudan. Aalsum, 18 v. Marseille, 19 te Genua. Alchiba, 18 v. Hamburg n. Norfolk. Aldabi, 18 te Vitoria. Algenib, 18 v. Mombasa n. Suez. Alnhard, pass. 18 Finisterre n. Las Palmas. Annenkerk. pass. 19 Ouessant n. Marseille. Argos, 19 te Napels. Ariadne, 19 te Rotterdam. Attis, pass. 18 Landsend n. Curagao. Blommersdijk, 16 v Rotterdam n. Baltimore. Beninkust, 17 v. Bordeaux n. Dakar. Bennekom. 17 te Paita. Britsum, 16 185 m. w. Ouessant n. Londen. Bloemfontein. 17 v. Durban n. Eastlonden. Borneo, 18 te Belawan. Bontekoe, 17 te Donggala. Breda, 16 180 m. n. Flores n. Antwerpen. Bennekom, 18 v. Pimentel, 19 te Callao. Bloemendaal, 18 v. Montegu eil. n. Nederland. Clavella, 16 v. Port Said n. Curagao. Caltex Delft, 18 te Rotterdam. Caltex Pernis, pass. 17 Muscat n. Rotterdam. Caltex Utrecht, 18 te Rastanura. Crania, 19 te Bombay. Callisto, 17 v. Antwerpen n. Halifax. Castor, 16 v. Pto. Calebllo n. Grenada. Cistula, 17 v. Miri n. Singapore. Camerounkust, 19 te Antwerpen. Caltex Leiden, pass. 19 Gibraltar n. Sidon. Daphnis, 17 te Antwerpen. Delft, 17 v. Cristobal n. Pto Limon. Dorestad, 19 te Suez. Dalerdijk, 19 v. Londen n. Hamburg. Diemerdijk. 19 te Vancouver. Esso Amsterdam, pass. 16 Gibraltar n. Antw. Eemland, 17 v. Amsterdam n. Recife. Erinna. 18 v. Singapore n. Rangoon. Eemdijk, 18 te Rotterdam. Enggano, 17 te Amsterdam. Ea, 18 v. Paranagua n. Curagao. Felipes, 18 te Singapore. Friesland, 18 te Kopenhagen. Gooiland, 18 te Santos. Graveland, 18 te Rio de Janeiro. Ganymedes, 17 v. Pta. Arenas n. San Jose. Guineekust, 18 v. Freetown n. Accra. Hector, 17 te Amsterdam. Heelsum, 17 v. Amsterdam n. Golf v. Mexico. Haarlem. 17 te Amsterdam. Hydra, 18 te Carupano. Hathor, 18 te Rotterdam. Hydra, 16 350 m. n.w. Barbados n. Carupano. Hecuba, 18 te Pt. of Spain. Indrapoera. pass. 17 Gibraltar n. Marseille. Iberia, 17 te Castor Urdialis verw. Joh. v. Oldenbarnevelt, 17 v. Pt. Said n. A'dam. Jagersfontein, 17 te Amsterdam v. Antwerpen. Kylix 5, pass. Kp. de Goede Hoop n. Curagao. Karimata, 16 te Tandjong Priok n. Tjiribon. Kieldrecht. 18 te Rangoon. Korenia, 18 v. Rotterdam n. Stockholm. Langkoeas, 17 te Basrah. Lekhaven, 17 te St. Vincent. Leersum, 17 te Houston. Lemsterland, 17 te Amsterdam. Lekkerkerk. 19 te Basrah. Laagkerk, 18 te Calcutta. Larenberg, 18 v. Antwerpen n. Hamburg. Lekhaven, 17 v. St. Vincent n. Rio de Janeiro. Laurenskerk, 17 nog te Khorramshar. Lissekerk, 18 te Antwerpen. Maas, 17 te Rotterdam. Maasdam, 17 te Rotterdam. Mitra, 17 te Curagao. Modjokerto, 16 te Rotterdam. Maureen. 19 v. Vlaardingen n. Beaufort Maasland, pass. 18 Ouessant n. Las Palmas. Mentor, 19 te Antwerpen. Manoeran, 18 te Prlok. Mariekerk. 17 te Rotterdam. Maashaven, 17 te Vlaardingen. Mariekerk, 17 te Rotterdam. Meliskerk. 19 te Singapore. Minjók. 16 v. Merauke, 17 et Makassar. Mvonia, 17 te Pladju. Nieuw Amsterdam, 18 te Cristobal. Nigerstroom. 18 te Abidjan. Notos. 16 7(1 m. n.n.w. Lissabon n. Amsterdam. Noordam, 18 v. New York n. Rotterdam. Nieuw Holland. 17 v. Melbourne n. Sydney. Oostkerk. 17 te Genua. Ouwerkerk, pass. 17 Guardafui n. Penang. Osiris, 18 te Curacao. Oberon, 18 te Philadelphia. Ootmarsum. 18 te Antwerpen. Oranjefontein. 18 v. Las Palmas n. Kaapstad. Prins Willem 2, 17 te Antwerpen. Peperkust, pass. 17 Lissabon n. Amsterdam. Peperkust, pass. 19 Ouessant n. Amsterdam. Prins Willem George Frederik, pass. 19 Oues sant n. Halifax. Pendrecht. pass. 17 Malta n. Mena al Ahmadi. Plancius. 17 te Surabaja. Polydorus, 17 v. Algiers n. Halifax. Prins Willem George Frederik, 17 v. Rotterdam n, St. John. Polyphemus, 17 te Singapore. Radja. 17 te Aden. Ridderkerk. 19 te Kaapstad. Rempang. 18 te Duinkerken. Rondo. 15 te Belawan n. Colombo. Rotti, 17 v. Basrah n. Abadan. Riouw, 17 v. Cebu n. Balik Papan. Samarinda, 18 v. Durban, 19 te Lor Marques. Statue of Liberty, 18 te Banias. Schie. 19 v. Ouessant n. Oran. Schiedijk, 19 v. Antwerpen n. New York. Sibajak, pass. 17 Gibraltar n. Pt. Said. Slamat, 17 te Antwerpen. Sliedrecht, 18 v. Pt. Said n. Landsend. Stad Dordrecht, 18 te Rotterdam. Stad Schiedam, pass. 18 Finisterre n. Savona. Stanvac Benakat, 17 te Pulusebarok. Stanvac Talang Akar. 17 te Surabaja. Taria, 17 60 m. n.n.w. Cairns n. Singapore. Tiberius, 16 v. Hamburg n. Paramaribo. Trajanus, 16 te Rotterdam. Tjibantjet, 17 te Moji. Tjiwangi, 17 te Surabaja. Tabian, 19 te Belawan. Tiba. pass. 17 Miami n. Denemarken. Trajanus. 18 v. Rotterdam n. Bremen. Tamo. 19 te Antwerpen. Van Riebeek, 17 te Ambon. Weltevreden, pass. 17 Malta n. Rotterdam. Westerdam, 17 v. Rotterdam n. New York. Willemstad, 18 te Dover. Wonogiri, pass. 18 Gibraltar n. Alexandrië. Zuiderzee, 16 380 m. n.w. Kp, Finisterre. Will. Barendsz, 18 v. Zuidpoolgeb. n. Kaapstad. Willem Ruys. pass. 19 Gibraltar n. Port Said. Willemstad, 18 v. Dover n. Trinidad. KLEINE VAART Aruba. pass. 17 Vlissingen n. Gent. Arctic. 17 v. Rotterdam n. Londen. Annie G, 17 v. Londen n. Amsterdam. Anpingedam. 17 v. Antwerpen te Rotterdam. Albergen, 17 v. Berwick te Immingham. Arnoudspolder, 17 v. Antwerpen n. Rotterdam. Audacia, 17 v. Middelhamis n. Cardiff. Beekbergen, pass. 17 Vlissingen n. Rouaan. Bihmingham. 17 v. Harlingen n. Leith. Badzo, 17 v. Londen n. Rotterdam. Barracuda, pass. 17 Brunsbüttel n. Helsingborg. Bill S, 17 v. Boston n. Sunderland. Castor, pass. 17 Vlissingen n. Antwerpen. Citadel, pass. 17 Vlissingen n. Antwerpen. Corale, pass. 17 Vlissingen n. Antwerpen. Castor, 14 v. Kingslynn n. Duinkerken. Duurt, verm. 17 v. Gotenburg n. Rotterdam. Deni, 17 v. Breskens n. Londen. Diligentla. 17 v. Hamburg te Swansea verw. Daniel, 17 te Frederiksund v. Halmstad. Elizabeth Roordt, 17 v. Rotterdam n. Londen. Eibergen. 18 v. Fowey te Genua verw. Ferocia, 17 v, Casablanca te Genua verw. Fiducia. 17 v. Londen n. Maassluis Flevoland. 17 v. Rotterdam n. Kings Lynn. Gaasteriand, 17 v Harlingen n. Goole. Gerrie S, 17 v. Bremen n. Waterford. Helen, 17 v. Chattam te Amsterdam. Heemraadsingel, verm. 17 v. R'dam n. Tonnay- charente. Horst, 17 v. Duinkerken te Rotterdam. Haringvliet. 17 v. Rotterdam te Goole. Helvetia, 17 v. Port Talbot te Oostende verw. Henrica B. 18 v. Fredericia te Boston verw. Hondsbosch, 17 v. Maassluis n. Chatham. Jonet, 17 v. Vlissingen n. Colijnsplaat. Libelle, pass. 17 Vlissingen n. Antwerpen. Lutetia, 17 v. Vlissingen n. Boston. Metropele, pass. 17 Vlissingen n. Antwerpen. Michel Swenden, pass. 17 Vlissingen n. Rouaan. Midsland, 17 v. Rotterdam n. Grangemouth. Madjoe, verm. 17 v. Rotterdam n. Liverpool. Marjan, 18 v. Gotenburg te Sunderland verw. Muphrid N. 18 v. Garston te Rotterdam verw. Myfem, 17 v. Rouaan n. Parijs. Mypuck, verm. 17 v Midd.harnis n. Portsmouth. Matthew, 17 v. Rotterdam n. Thameshaven. Marcella, 17 v. Le Havre te R'dam, verm. 18 v. Rotterdam n. Dieppe. Marne, 17 v. Rotterdam te Amsterdam. Martien, 17 v. St. Louis te Fecamp verw. Mies. 17 v Barry te Brest. Nottingham. 17 v. Golle n. Rotterdam. Nautic, 19 v. Hamburg te Birkenhead verw. Noorderlicht, 18 v. Aalborg te Duinkerken verw. Nassauhaven, 17 v. Gotenburg n. Rotterdam, Oleum, pass. 17 Vlissingen n. Zeebrugge. Procyon, 17 v. Amsterdam n. Londen. Plato, 16 v. Valencia n. Alicante. Paloma, 17 v. Amsterdam n. Gotenburg. Soemba, verm. 17 v. Genua n. Torrevieja. Spurt. 17 v. Rouen n. Nederland. Sambre, 17 v. Parijs n. Rotterdam. Swallow, 17 v. Hamburg n. Birkenhead. Uni S. 17 te Amsterdam v. Londen. Veenenburgh, 17 v. Middlesbro te Rotterdam. Viking, 17 v. Goole te Maassluis. Vesta. 18 te Kielerkan., 21 te Stockholm verw. Westpolder, 17 v. Oporto n. Antwerpen. Zevenbergen, verm. 17 v. Genua n Valona. SLEEPVAART Hudson, 17 te Port Said n. Rastanura. Oostzee, 550 m. z.w. Bomvay.n. Mersin. Poolzee, 16 te Izmir. Witte Zee, 16 300 m.z.o, Ceylon n. Tj. Priok Zwarte Zee, 16 te Falmouth. in de nieuwste BROCHÉ-STOFFEN in diverse modellen en uitvoeringen OCTERNO-SALON Houtplein h. Raamsingel, tel. 14384, Haarlem: te Am sterdam, v. Baerlestr. 154-156 tel. 712054. XXJOCOCXXOCXXXXOCOCOOOOCOOOOCOOCOCJOO De grootste onderne mingen zijn geregelde adverteerders Zij vragen voortdurend aandacht en krijgen die ook. Daardoor zijn zij groot geworden. oooooocooooooorooocrooooxooooooooa Slager vraagt Brieven no. 2021. V. burgerwerk. C. D. TON GEREN, Ripperdastraat 3. Ook textielstof. ANTHONIESTRAAT 45 Haarlem. Tel. 18266 Tel. na 6 uur 17605. GR. HOUTSTRAAT 102. Tel. 10866. Alles voor foto amateurs En goedkoper Te koop gevraagd: zonder of met weinig bouw- of grasland, in de nabijheid van Haarlem. Br. no. 2023. Bloemendaal. TE KOOP: MODERNE HALVE VILLA met ruime garage, c.v. Bene- den parket, ruime keuken, ingerichte badkamer, flinke tuin prima onderhouden, direct bij station Bloemen daal. Verm. vrije vestiging. Kooppr. f 44.000. Br. no, 2022

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3