Huizense winkeliersverenigingen zaten eikaars spaarders dwars Concordia zeventig jaar Bezoek aan openluchtschooltje in de woestijn in Syrië Humico en WicoH voor de rechter Amsterdamse Beurs Gereformeerden kregen garantie niet Heemstede Schrijven leren in het zand UNESCO-adviseur J. M. Baijens sprak voor vijf mido-examenklassen A anmeldingsformulier 9 Sukarno vindt nieuwe kabinet niet volmaakt Pers deelt zijn meningmaar is gematigd optimistisch Zege voor Kefauver in tweede voorverkiezing Stevenson leed de nederlaag in de staat Minnesota Westduitse communistische partij verlaat Stalin lijn Sultan van Marokko na Pasen naar Madrid Twee maanden geëist voor dronkenschap bij rijden Velsens raad bijeen De zaak'Jungschlager Advies uit Haarlem in Tweede Kamer Wie mist bruine hond? Timmerman en metselaar door recherche aangehouden Tweehonderdste voor stelling van „Musicorda" Jehovahgetuigen veroordeeld Faillissementen Jaarvergadering van de Watervrienden De heer K. R. van Staal ridder Legioen van Eer R.-K. Smedenpatroonsbond in Haarlem veertig jaar Gezellige avond voor beiaarden in Oud-Schoten Jaarvergadering VARA Bedrijfschap voor de bloembollenhandel WOENSDAG 21 MAART 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Na mislukte bemiddelingspogingen van de burgemeester heeft tenslotte de strijd tussen twee winkeliersverenigingen uit Huizen (N.H.) tot een kort geding geleid, dat voor de president van de rechtbank ie Amsterdam, mr. C. Briët, gediend heeft. De eisende partij is de vereniging WicoH en de later opgerichte Humico. De leden van beide verenigingen geven zegelboek jes aan hun klanten, waarin zij zegels 'kunnen plakken om later (als het boekje volgeplakt is) geld terug te krijgen. Vol gens de WicoH bootst daarbij de Humico het hele systeem getrouw na. Als raadsman van de WicoH vertelde mr. H. J. C. Vlug over de slagzinnen, die op elkaar leken: „Koopt met verstand, wordt WicoH-klant" waarvan de Humico gemaakt had: „Houdt uw verstand, wordt Humico-klant"; „Met WicoH spaart u gul dens", maar de Humico zegt: „Met Humico spaart u tientjes". Formaat van boekjes en zegels was precies gelijk. Propaganda- reisjes voor kinderen, georganiseerd door de WicoH worden een week later door precies zo'n reisje van de Humico gevolgd. Tenslotte raken volgens mr. Vlug diverse kopers met de beide verenigingen in de war. Zij plakken soms zegels van de Hu mico. in de boekjes van de WicoH. Volgens mr. Vlug hebben de beide namen dan ook een onrechtmatig grote klank overeenkomst. De president wordt thans gevraagd de Humico te verbieden deze naam nog langer te voeren, boekjes en zegels van het zelfde formaat uit te geven en gelijkluidende slagzinnen te gebruiken. Daarentegen bracht als raadsman van de Humico mr. P. J. Willemse in het mid den, dat de slagzinnen juist niet gelijk luidend zijn, dat het zegelsysteem in de, bovendien in een geheel andere kleur uit gegeven, boekjes door het hele land gang bare afmetingen heeft, dat nabootsing vol gens de Hoge Raad op zich zelf niet on rechtmatig is, dat de leden van de beide verenigingen aan hun winkel duidelijk op schilden vermelden van welke vereniging zij lid zijn en dat er een derde vereniging is, die Vivo heet. Als er dan toch over DJAKARTA (Un. Press) De Indone sische bladen begroeten de nieuwe coalitie regering met gematigd optimisme. Zij zijn het met president Sukarno eens, dat dit kabinet niet volmaakt is, maar achten de samenstelling gezien de huidige politieke constellatie in Indonesië de best mogelijke oplossing. De nieuwe regering, welke 24 leden telt, !s samengesteld uit vijf vertegenwoordigers van de P.N.I., vijf van de Masjumi, vier van de Nahdatul Ulama, twee kleinere Mohammedaanse partijen, twee Christelijke partijen en de veteranenpartij I.P.K.I. én' een partijloze minister. De communistische partij, P.K.I., is noch rechtstreeks noch zij delings in de regering vertegenwoordigd. ïn de meeste hoofdartikelen wordt het als de belangrijkste prestatie van premier Ali Sastroamidjoji beschouwd dat hij de Mo hammedaanse partijen samen met de natio nalisten in een regering te brengen. Som mige bladen voorspellen een felle commu nistische oppositie nu het de communisten zelfs ondanks druk op Sukarno-niet gelukt i:; een partijloos, links politicus in de rege ring te krijgen. De communistische bladen geven vandaag geen commentaar op het nieuwe kabinet. Sastroamidjojo zal, behalve premier, ook minister van Defensie zijn. Het nieuwe kabinet, waarin acht niet-communistische partijen zitting hebben, zal zaterdag geïn stalleerd worden. De nieuwe regering kan in het eerste gekozen Indonesische parle ment kunnen rekenen op de stemmen van tenminste 189 van de in het totaal 260 afgevaardigden. Maandag op dezelfde dag, waarop het nieuwe parlement geïn stalleerd wordt zal het kabinet in functie treden. De lijst van ministers is met een portefeuille uitgebreid. De partijloze dr. Djuanda, die aan het hoofd staat van het staatsplanbureau, zal minister van Staat voor het planwezen worden. MINNEAPOLIS (Reuter). - In de Vere nigde Staten zijn de voor-verkiezingen be gonnen, waarbij de kiezers in de gelegen heid zijn de „kiesmannen" aan te wijzen, die op de conventies der Democratische en Republikeinse partijen de man aanwij zen, die de kandidaat der partij zal zijn voor de presidentsverkiezingen in novem ber. In de tweede Amerikaanse staat, waarin deze voorverkiezingen zijn gehouden, na melijk Minnesota, heeft de Democratische senator Estes Kefauver een verrassende overwinning behaald op zijn mededinger Adlai Stevenson. Op Kefauver werden 168.880 en op Stevenson 118.811 stemmen uitgebracht. Waarnemers noemen twee redenen, die 'ot Kefauvers onverwachte succes hebben bijgedragen: de stemmen van republikein se kiezers, die óf Eisenhower óf Stevenson afbreuk wilden doen. Kefauver kan vermoedelijk op de steun rekenen van 26 van de dertig kiesmannen, die Minnesota naar de democratische par tijconventie afvaardigt. De uitslag wordt als een ernstige tegenslag voor Stevenson beschouwd. Politici hadden tevoren een overweldigende zege voor Stevenson voor speld. In de eerste Amerikaanse staat, waar voorverkiezingen zijn gehouden New Hampshire, had Stevenson zich niet kan didaat gesteld, doch in Mineesota hadden zowel hij als Kefauver een krachtige wer vingscampagne gevoerd. Op president Eisenhower zijn 131.698 stemmen uitgebracht, tegen 2.176 op de Republikeinse senator Knowland, leider der Republikeinse Senaatsfractie. Knowland was kandidaat gesteld, voor dat bekend was dat Eisenhower zich be schikbaar stelde voor een tweede ambts termijn Hij was nadien niet bij machte zijn kandidatuur in te trekken. klankovereenkomst wordt gesproken, dan had volgens pleiter de WicoH beter een actie tegen de Vivo kunnen beginnen. Mr. Willemse voerde tot slot aan, dat de WicoH voornamelijk bestaat uit de grotere win kelzaken, die er met hun organisatie op uit waren om het publiek bij de kleinere ongeorganiseerden weg te zuigen. Die klei neren hadden zich toen uit verweer samen gebundeld in de Humico. De president zal vrijdag uitspraak doen. DUSSELDORP (Reuter) Ook de West duitse communistische partij heeft de „Sta- lin-lijn" officieel verlaten. Het bestuur heeft de partijpropagandisten in de gehele bondsrepubliek opgedragen op te houden met het verbreiden van de Stalinistische leerstellingen, die waren goedgekeurd op het negentiende partijcongres in Moskou. Deze leerstellingen zullen worden vervan gen door bespreking van de fundamentele vraagstukken, zoals deze op het twintigste partijcongres aan de orde zijn gesteld en besproken. De propaganda-afdeling der Westduitse partij is bezig met het opstel len van nieuwe instructies. De sprekers op het jongste Westduitse communistische partijcongres hadden Sta- lins leerstellingen veelvuldig aangehaald en zij hadden hem als een „held van het communisme" geschilderd. Marokkaanse communisten willen Rif-rebellen de strijd doen staken RABAT (Reuter/AFP). - De sultan van Marokko zal zich op 4 april voor een offi cieel bezoek naar Madrid begeven, gehoor gevend aan een uitnodiging van de Spaan se regering. De sultan zou vergezeld wor den door de Marokkaanse premier. Si Bekkai. Hij zou voor het begin van de Mohammedaanse vasten - 12 april - in zijn land teruggekeerd zijn. De secretaris-gene raal van de Marokkaanse nationalistische Tstiqlal-partij heeft verklaard, dat Spanje bereid is de Spaanse zone van Marokko onafhankelijkheid te geven. Si Bekkai heeft gisteren een onderhoud gehad met de Spaanse consul-generaal te Rabat. Kalief Moelev Hassan Ben El Mehdi, de vertegenwoordiger van de sultan in Spaans Marokko, heeft geconfereerd met het Spaanse staatshoofd, generaal Franco. Maandag had hij een langdurig onderhoud met de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken. De kalief heeft ook gesproken met het hoofd van de Spaanse generale staf, generaal Carlos Asensio. De Marokkaanse communistische partij heeft in een verklaring gezegd, dat, nu de onafhankelijkheid van Frans Marokko is geproclameerd, „de strijders in het Rifge bied en elders de strijd moeten staken". De partij eist beëindiging van de „bezetting van Soaans-Marokko, het voegen van Tan- ger bij Marokko en de ontruiming van de Amerikaanse militaire bases in Marokko. Tenslotte betuigen de communisten de sultan en de regering hun steun. Twee maanden onvoorwaardelijke ge vangenisstraf en ontzegging van de rij bevoegdheid voor de tijd van vijf jaar Iieeft de officier van Justitie bij de Alkmaarse rechtbank geëist tegen de 40-jarige garage houder Chr. M. de V. te Alkmaar. Op 9 fe bruari heeft de rijkspolitie De V. aange houden, toen hij onder invloed van sterke drank een auto bestuurde. Op de weg van Vleuten waar hij vol gens zijn zeggen twee borrels en twee gla zen bier had gedronken naar Alkmaar, was hij tussen de pont en Wormerveer reeds door de politie gesignaleerd. De rijks politie te Heiloo, die gewaarschuwd was en hem opwachtte, had geen succes, daar De V. luid claxonerend door twee stoptekens heenreed. Een te Alkmaar dwars op de weg geplaatste autobus was echter voor de man voldoende zijn dollemansrit te staken. De bloedproef wees een alcoholpercen tage van 2.05, hetgeen volgens de officier niet kon komen van de 2 borrels en 2 gla zed bier. Ofschoon er geen ongelukken tij dens de rit waren veroorzaakt, wilde de officier toch een zware straf eisen. Ver- dachté's raadman, mr. W. Buers, wees er op, dat intrekking van de rijbevoegdheid zijn cliënt brodeloos zou maken. Hij be pleitte een lichtere straf. Uitspraak over 14 dagen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE OQOOQOQCO-M 3-3 >4 Nederl/4? 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. Nieuwe Philips pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn. N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel.. U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater la Slotkoers gisteren S8% 98 329 319)4 272)'i 310 ya 480 344 347 342 212 <4 371 304% 720% 700/4 112 >i 204 203 292 135 140 J4 249 222 y? 226 238)4 87% 163)4 59% 49 79/4 43% Openings koersen 98% 98,5/ig 329 320 272 312 485 344 X, 347)4 342J4 212)4 372 304 723 703 115 206 203 299 135 144 249 222)4 226 238)4 85 K 166)4 60 48)4 80; 44-4 Velsens .raad heeft zich gisteravond en vannacht in drie agendapunten terdege vastgebeten: het omstreden W. F. Visserhuis, de Duinwijkplannen en het adres van de kerkeraad! der Gereformeerde kerk in IJmuiden aangaande een subsidie in de stiohtingskosten ad 15 percent van een kerkgebouw en een garantie inzake een lening van vijf ton. Het „kerkevoorstel" verwekte zowel in de raad als in het college twee stromingen, die in een hooggestemd debat aan elkaar werden getoetst. Tenslot te verloor het minderheidsstandpunt, dat de garantie a£üs een helpende hand aan de zwaargetroffen Gereformeerden wenste te zien en er geen enkel risico achter zag zelfs ai zou er gevaar voor liquiditeit zijn dan nog heeft de overheid, een taak in deze, meende wethouder De Boer ar beid, onderwijs en culturele zaken) het van de meerderheid in college en raad'. Met 17 tegen 14 stemmen sneuvelde het ideaal dat door de weerstrevende meer derheid weliswaar werd gewaardeerd maar op zakelijke gronden niet kon worden aan vaard: als bij executie, wanneer het daar onverhoopt van mocht komen, de raad toch niet tot het uiterste zou gaan, is de garantie ook niet reëel. Voorts werd het woning- plan voor „Duinwijk" dat 5y2 miljoen gaat kosten en 286 nieuwe huizen oplevert, met tevredenheid goedgekeurd en is zoals uit een apart verslag blijkt, langdurig gepraat over de naargeestige situatie, die rond het nieuwe „W. F. Visserhuis" is ontstaan. Bij het begin van de zitting van de Twee de Kamer van dinsdagmiddag deelde de voorzitter mede, dat er een adres was bin nengekomen van een grote groep ingeze tenen van Haarlem naar aanleiding van het proces Jungschlager, waarin onder meer wordt gevraagd stappen te onder nemen ter beveiliging van de raadsvrouwe in dit proces, mevrouw Bouman. Zoals reeds is bericht is dit één van de adressen, die op de door de stichting „Door de eeuwen trouw" en het Veteranenlegioen Nederland belegde protestbijeenkomst van de vorige week donderdag in de Haarlemse Kegelbond werden verzonden. De Heemsteedse politie heeft enige dagen geleden een loslopende bruine hond opge vangen, waarvan de eigenaar zich nog niet heeft gemeld. De politie kan zich uiteraard niet over het dier blijven ontfermen. Wan neer zijn baas zich niet spoedig kenbaar maakt, zal het beest moeten worden afge maakt. Het leven wan de hond kan dus wor den gered, indien de eigenaar zich binnen drie dagen met het politiebureau aan de Raadhuisstraat in verbinding stelt. President Eisenhower zoekt in zijn bureau een passend souvenir voor dit kleine Amerikaanse meisje, dat hem de eerste Paaszegels - waarvan de opbrengst bestemd is voor kreupele kinderen - heeft verkocht. De Haarlemse recherche heeft een 36- jarige Haarlemse timmerman aangehou den, die ervan verdacht wordt op 13 ok tober uit een auto in de Jacobstraat te Haarlem een filmprojector gestolen te heb ben. De projector zou zijn doorverkocht aan een 34-jarige Haarlemse koopman. Beiden zijn ingesloten, de timmerman on der verdenking van diefstal en de koop man wegens heling. De projector is teruggevonden in Zuid- Laren. De Haarlemse recherche heeft voorts een 21-jarige metselaar aangehouden, die be kend heeft enkele dagen geleden bij een aannemer een schrijfmachine gestolen te hebben. Voorts verklaarde de metselaar dat hij in de nacht van 15 op 16 maart getracht heeft bij een notaris in Haarlem in te breken en tenslotte bekende hij een inbraak in Vijfhuizen. Als donderdagavond in gebouw Sint Bavo te Haarlem de leden van de muziek- en toneelvereniging „Musicorda" hun uit voering geven voor een groot aantal leden van de Algemene bond van ouden van dagen, zal het voor dit gezelschap de twee honderdste voorstelling zijn. Het initiatief van de heer A. Douwes, in november 1948 genomen, om tot oprichting van een muziek-gezelschap over te gaan dat verstrooiing en ontspanning kon brengen voor allerlei doeleinden heeft tot dit re sultaat geleid. De vereniging die een muzikale afdeling telt van ruim dertig leden en een toneel groep van ongeveer tien leden, heeft in de afgelopen jaren in tal van plaatsen in de omgeving van Haarlem opgetreden. Aange zien alle medewerkers het in hun vrije tijd doen, moeten deze uitvoeringen beperkt worden tot twee per week, hoewel de aan vragen veel talrijker zijn. Deze week treedt men zelfs driemaal op. Vanavond en don derdagavond in gebouw Sint Bavo voor de Algemene bond van ouden van dagen en zaterdagavond in hotel „De Leeuwerik" Daar de belangstelling van de zijde van de Haarlemse ouderen zo groot was, geeft „Musicorda" op 4 april een derde avond. De leden van de vereniging zijn voor het grootste deel jongeren van zeventien tot zevenentwintig jaar, die op deze wijze trachten in het leven van vele mensen wat vrolijkheid en gezonde ontspanning te brengen. Het gerechtshof te Den Haag heeft de 21-jarige vertegenwoordiger A. S. en de 20-jarige los-werkman A. W. C. uit Gouda, beiden getuigen van Jehova, die geweigerd hadden een vervangende burgerdienstplicht te vervullen als leerlingverplegers in een psychiatrische inrichting, conform de eis veroordeeld tot zes maanden met aftrek van de preventieve hechtenis en plaatsing voor de duur van een jaar in een rijks werkinrichting. Niemand van de op 1 april 1886 in de voormalige bierkelder onder de Vleeshal in Haarlem aanwezige mensen zal ooit ge dacht hebben, dat de toen met 14 heren leden opgerichte gymnastiekvereniging Concordia nog eens het zeventigjarig be staan zou vieren en dat deze vereniging, oorspronkelijk alleen als herengymnastiek vereniging bedoeld, nog eens zou uitgroeien tot een sportorganisatie van bijna 900 leden, waar behalve de gymnastiek ook andere takken van sport zoals schermen, voetbal, atletiek, grens- slingerbal, wan delen, korfbal, zwemmen, handbal enz. zouden worden beoefend en dat daarbij ook aandacht aan andere vormen van recreatie geschonken zou worden. Concordia heeft natuurlijk niet altijd de wind in de zeilen gehad. In 1901 was het de grootste van de toen in Haarlem gevestigde 11 gymnastiekverenigingen, maar in 1910 waren er nog 11 leden, die dank zij de woorden van wijlen Karei Schijf: „Ophef fen, dat nooit, dan blijf ik alleen lid" tot grotere inspanning kwamen. In 1911 werd een dames-afdeling opge richt, in 1913 volgde de meisjesafdeling. Een jongensafdeling was al eerder opge richt. De uitbreiding van de gemeente Haarlem en de toeloop van leden uit het voormalige Schoten waren oorzaak, dat in 1925 in Schoten een afdeling werd opge richt in School A aan de Overtonstraat (thans Weth. Wester veldsch ooi). De oefenlokalen waren verre van ideaal. In de aanvang werd geturnd in een zaal tje van de bewaar school aan de Lange Lakenstraat. Hierna volgde de Doelen, waar meerdere jaren geturnd werd. Tot dat van mei tot sep tember 1919 ook deze zaal niet meer be schikbaar was en men verhuisde naar de turnzaal van de HBS-B aan de Vol dersgracht, alwaar Wijlen de heer Hop geoefend Ook in de technische leiding zijn in de loop dezer 70 jaren vele wijzigingen geko men. Vóór oktober 1909 hebben vele leiders langere of kortere tijd de lessen verzorgd. In october 1909 werd wijlen de heer J. Hop hiermede belast. Op deze lei der heeft de vereniging tot en met het 40-jarig bestaan als het ware „gedreven". De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: J. Zoet, schilder, Korte. Zijlstraat 2rd.. Haarlem. Rechter-commissaris mr. C. Muller. Cu rator mr. S. Groen, advocaat en procureur te Haarlem. Nieuwe Gracht 55. H. Tollenaar, houder van een administra tie- en incassobureau, Joan Mauritsplein 8, Overveen. Rechter-commissaris mr. C. E. Muller. Curator mr. S. Groen, advocaat en procureur te Haarlem, Nieuwe Gracht 55. Wegens het verbindend worden van de enige uitdeellijst is geëindigd het faillis sement van J. Wallage, koopman te Heem stede, Herenweg 78A. Rechter-commissaris mr. C. E. Muller. Curator mr. A. Bruch, ad vocaat en procureur te Haarlem, Kruis weg 63. Daarna volgden T. Dekker, A. Roosloot, J. M. Berrevoets enz. Vermeldenswaard is ook, dat de eerste openbare uitvoering plaats vond in 1894 in de grote zaal van „De Kroon" op de Grote Markt te Haarlem. Uitbreiding van het ledenaantal vergde grotere zalen en na vele uitvoeringen in het voormalige Brongebouw te hebben gegeven, volgde in 1916 de eerste uitvoering in de gemeente lijke Concertzaal. Het zou te ver voeren alle successen te vermelden, die de vereniging in de loop der jaren heeft behaald bij deelneming aan gymnastiek-, atletiek-, mars- en spelwed- strijdien. Het zijn er te veel. De gala-uitvoe ring van 24 maart, waar gymnastiek van zéér hoog gehalte gedemonstreerd zal wor den, is daarom niet meer dan een beschei den herdenking van het veertiende lustrum. Op de jaarvergadering van de Haarlem se zwemvereniging „De Watervrienden" kon voorzitter H. Stapel mededeling doen van een verheugende activiteit, een goede geest, een redelijke financiële grondslag en grote belangstelling voor het werk in de toekomst. De jaarverslagen werden goedgekeurd en de verschillende secreta rissen en penningmeesters werd dank ge bracht voor hun werk in het afgelopen jaar. In het bijzonder moest afscheid wor den genomen van mejuffrouw Dora van Huizen, die bijna 25 jaar leidinggevend werk in de vereniging heeft gedaan. Reeds eerder was ook van de vice-voorzitter J. Laatsch afscheid genomen, waarbij een fraai boekwerk werd aangeboden. Bij de bestuursverkiezing werden de secretaris W. Honhof en de penningmeester B. Schraa herkozen, evenals het bestuurs lid mevrouw Roubos. In de Technische Commissie werden gekozen de heren P. van Lieshout (voorzitter), B. Berkenkamp (secretaresse) en Joh. Stinne. alsmede de dames mevrouw R. Schraa en L. Verdoes. Voor het jeugdbestuur werden herkozen mevrouw R. Schraa, voorzitster, mejuf frouw E. de Jonge, secretaresse en mejuf frouw R. de Gunst, penningmeesteresse. De plannen voor de viering van het 25- jarig bestaan in 1957 werden goedgekeurd. De data zijn richtdata, waarbij wel ge tracht zal wjprden ze te handhaven. Het hangt evenwel af van de beschikbaarheid van zalen en baden, waarbij niet alleen de wens van de Watervrienden een rol speelt. Er werden 16 commissies geïnstalleerd om het werk voor het jubileumjaar 1957 naar behoren voor te bereiden. De heer K. R. van Staal te Heemstede, algemeen secretaris van de Nederlandse Vereniging van Ex-politieke Gevangenen uit de Bezettingstijd, tevens lid van het dagelijks bestuur van het Internationaal Comité ter bestrijding van het concen tratiekampsysteem, is door de president van Frankrijk benoemd tot ridder in het Legioen van Eer. „Jullie zitten helemaal niet gek in jullie scholen hier in Haarlem. Uit de wind en helemaal geen last van de regen!" Met deze woorden wekte dinsdagmiddag de heer J. M. Baijens in de aula van het Gym nasium grote hilariteit onder zijn gehoor van vijf Haarlemse mulo-examenklassen. En toen beschreef hij de schoolin Perzië, die door hem bezocht was: een stukje woestijn achter een Bedouïnen-tentenkamp waar de kinderen met hun vingertjes in het zand leerden schrijven. Na de kleurige en boeiende betogen van ir. Carbasius We ber, die al herhaalde malen de Haarlemse scholieren confronteerde met het leven van hun leeftijdgenoten in de onderontwikkel de gebieden, werd thans een niet minder instructieve en op de jeugd afgestem.de toespraak voor dezelfde zaak gehotiden door een andere dienaar van de UNO: de heer J. M. Baijens, die jarenlang voor de UNESCO in Syrië. Libanon en Jordanië werkte ten einde de regeringen van deze landen te adviseren in zaken van onder wijs. Op een zeer eenvoudige manier zette hij voor de jeugd het verschil tussen de oude Volkenbond en de UNO van thans uiteen, waarna hij het werk van de diverse onder afdelingen beschreef, waarin dit verschil het duidelijkst blijkt, zoals de Wereld Ge zondheidsorganisatie. de Voedsel- en Land bouw Organisatie, de Internationale Ar beidsorganisatie en de UNESCO, de orga nisatie voor onderwijs, kunsten en weten schappen, namens welke hij optrad. Het is naar hij zeide in het algemeen eenvou diger om in de onderontwikkelde landen zijn intrede te doen als een arts. die kans ziet met een pént'clTflwë'Spu j t ëeh eind te maken aan afschuwelijke huidziekten of als een landbouwdeskundige, die wonderen doet geschieden op vergelijkende proef- veldjes dan als onderwijsdeskundige, die da ouders komt vertellen, dat zij hun kin deren anders moeten opvoeden. En toch is dat het ABC van. de vooruitgang in die landen. De heer Baijens ging nog even door op zijn ervaringen met de openluchtschool van de Bedouïnen in de woestijn: hij had naar aanleiding daarvan het hoofdbestuur van de UNESCO in Parijs om hulp ge vraagd en dit schakelde een school in wel ke in het arme zuiden van Italië was ge legen. En ofschoon deze school zelf in een allerminst benijdenswaardige toestand ver- keerde - ..zoiets van zes klassen in één lo- Dinsdag 3 april zal het 40 jaar geleden zijn dat de Kring Haarlem van de R. K. Smedenpatroonsbond werd opgericht. Dit wordt op de morgen van die dag plechtig herdacht in een mis in de kapel van de F, E.Z.Z. Franciscanessen in de Koningstraat, ongedragen door de geestelijk adviseur, ka pelaan Geraeds. Om half elf volgt een feeste lijk ontbijt in Restaurant Brinkmann. waarna ie eerste voorzitter, die ruim 30 jaar de lei ding in handen heeft gehad, een overzicht zal geven van dit 40-iarig bestaan. Des middags om half vier zal in hetzelfde restaurant een receptie plaats vinden. Daar na zullen de leden met hun dames en geno digden aanzitten aan een diner, waarop een feestavond volgt. Ongeveer 150 bejaarden uit Oud-Schoten hebben dinsdagavond in de feestzaal „Noord" aan de Rijksstraatweg enige ge- noegelijke uren beleefd aan het program ma. dat door mevrouw H. G. Hessen en haar medewerkers werd opgevoerd. Dit programma bestond voor de pauze uit het optreden van het mondaccordeon-orkest van de speeltuinvereniging „DVS" onder leiding van de heer Bakker en enige num mers van de balletgroep van dezelfde ver eniging. Na de pauze oogstte vooral de goochelaar, de heer Van der Haak veel succes. Aan het einde van de avond dankte mevrouw Hessen allen, die tot het wel slagen van deze door de bejaarden zeer op prijs gestelde avond hebben bijgedragen. kaal", zei' de heer Baijens - begon zij on middellijk een hulpactie, met het resultaat dat er een paar honderd gulden bij elkaar gebracht werd die aan schrijfbehoeften voor deze school werden besteed. De spre ker beschreef de verrukking en het en thousiasme, waarmee het woestijnschooltje deze leermiddelen had ontvangen: de schriften werden naar de ouderlijke tent gedragen alsof het kroonjuwelen waren. Bij alle hulp is het echter "wel geboden, dat vooral ook de belangstelling van de leerlingen der adopterende scholen blijkt: dat versterkt de vriendschap op ongeken de wijze. Het moet niet zo gaan als met een Amerikaanse school, die in een minimum van tijd vijfduizend dollar inzamelde en dit aan een handelsschool in Perzië deed toekomen, zonder verder nog iets van zich zelf te laten horen. Dat geeft deze volken het gevoel bedelaars te zijn: men werpt het voor hen op de grond en zij rapen het gretig op. Op een dergelijke manier heeft hulp geen enkele zin, zo besloot de heer Baijens zijn toespraak, die gevolgd werd door een prachtige serie kleurenprojecties van het Nabije Oosten. De heer D. West, ambtenaar bij de afde ling Onderwijs speciaal belast met cultu rele zaken, die de spreker ook had inge leid, bracht hem dank voor zijn toespraak. Bij de opening van de dinsdag gehouden jaarvergadering van de afdeling Haarlem van de V.A.R.A. deelde de voorzitter mede, dat deze omroepvereniging de 390.000 leden heeft bereikt. Met de jaarverslagen van pen ningmeester en secretaresse werd tevens het beleid van het afdelingsbestuur goedgekeurd. Hieruit bleek dat de vereniging een zeer ge animeerd jaar achter de rug heeft met een reeks van bijeenkomsten, die alle het contact met de leden hebben versterkt. We noemen hiervan: werkersavonden, kienavonden, kla- verjaswedstrijden, televisiebijeenkomsten, zo merreis en een grote feestavond met het ge zelschap Wim Sonneveld. Een vaste kern van werkers heeft kans gezien het ledental van de afdeling te brengen op ver over de 8300. Na uitbrengen van het jaarverslag en om- roeprapport van het hoofdbestuur volgde een levendige gedachtenwisseling. Onverdeeld werden de programma's zeer gewaardeerd. Slechts enkele wensen werden geuit, die ter kennis zullen worden gebracht van de om- roepleiding in Hilversum. Het bestuur is als volgt samengesteld: W. Nieland. voorzitter: mevrouw W. E. Oets Gundlach, Oosterstraat 4, secretaresse; G. Wijker, penningmeester. S. J. Heeres, J. C. v. Ipenburg. C. H. Koomen, mevrouw C. Re- genboor—Stiphout; M. Vellinga en H. G. v. d. Wolk. Het bestuurslid de heer J. C. de Ruiter, die zich niet meer beschikbaar kon stellen, werd door de voorzitter dank ge bracht voor de jaren, dat hij zijn beste krachten voor de V.A.R.A. heeft gegeven. Voor hoofdbestuur, districtsbestuur en ver- eenigingsraad werden alle gestelde kandida ten ter verkiezing aanbevolen. Voor de eerste keer heeft het Bedrijfschap voor de bloembollenhandel (een voortzetting van de ondervakgroep export bloembollen van het Bedrijfschap voor Sierteeltproduk- ten) in het openbaar vergaderd en wel in restaurant Brinkmann te Haarlem. De voor zitter, de heer W. F. van Dam, gaf een korte uiteenzetting van het doel van het bedrijf schap en sprak de wens uit, dat de belangen van de betrokkenen door een goede samen werking behartigd zullen worden. Voorts besprak hij de huidige verkoop van bollen in het buitenland. Sommige verkopers bieden ze aan tegen lage prijzen en het is niet uit gesloten, dat zij er in de toekomst nadeel van zullen ondervinden. als blijkt dat andere verkopers betere prijzen zullen maken. De vergadering stelde de begroting 1956 vast. die sluit met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van f 466.000.In de volgende bijeenkomst zal de heffingsverordening wor den vastgesteld. In de rondvraag bracht de heer C. Ph. Freriks de vakheffing ter bespreking, die be rekend is naar aanleiding van de factuurbe dragen voor het buitenland: hij zag er een onbillijkheid in. De voorzitter zegde toe. het punt nader in het bestuur te bespreken en eventueel in het produktschap aan de orde te stellen. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren on HdOTlemS DCObldd OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6.50 per kwartaal// 0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij die zich met ingang van 1 april 1956 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 maart 1956 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaal-»* --

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11